Różaniec Pokutny św. Janem XXIII 11.10.2024

  Рет қаралды 132

Wojownicy Maryi London

Wojownicy Maryi London

Күн бұрын

Angelo Giuseppe Roncalli, syn włoskiej prowincji, urodzony 25 listopada 1881 r. w Sotto il Monte koło Bergamo w wielodzietnej chłopskiej rodzinie, prezentował najlepsze cechy bergameńskich górali: otwarty umysł, pogodę ducha, ufność wobec świata i ludzi, wreszcie głęboką wiarę, której nie zniszczył kontakt ze światem. Na wszystkich najważniejszych etapach swego życia: pracy w Kurii w Bergamo, aktywności w służbie dyplomatycznej Stolicy Apostolskiej, kierowaniu archidiecezją wenecką, czy przez cały czas swego pontyfikatu pozostawał tym samym człowiekiem - bezpośrednim, prostodusznym, dostępnym dla ludzi, otwartym na ich dramaty, współczującym i kochającym wszystkich. Obdarzony niezwykłym poczuciem humoru był bohaterem niezliczonej ilości anegdot, nieraz wprawiając w zakłopotanie swe kościelne otoczenie, nie przyzwyczajonego do jego niekonwencjonalnych zachowań. On pierwszy przełamał surową etykietę dworu papieskiego, tworząc taki model sprawowania posługi papieskiej, aby zachowując całą godność i majestat tego urzędu, zarazem uczynić go bliskim wszystkim ludziom. Jego pokora nie miała w sobie nic fałszywego, oddawała niezwykłą pobożność, którą poznajemy podczas lektury „Dziennika duszy”, zapisków powstających przez wiele lat kapłaństwa ks. Roncallego.
Być może, jak żaden z jego poprzedników, Jan XXIII odczuwał dramat papieskiego posłannictwa, łączącego w sobie profetyczną wizję Następcy Chrystusa na ziemi z twardymi realiami ziemskiego urzędu, uwikłanego w doczesne sprawy naszego świata i ludzkie słabości, a także zwykłą biurokrację, gdyż częścią papieskiej posługi jest przecież urzędowanie. Kuria Rzymska jest także urzędem. Jak każdy urząd nie lubi wielkich zmian, zwłaszcza takich, które wiążą się ze zmianą kształtowanego przez stulecia sposobu myślenia. Po śmierci Piusa XII ( 9 października 1958 r.) nie było zdecydowanego jego następcy. W ciągu pierwszych dni konklawe żaden z kandydatów nie uzyskał wymaganej większości głosów. 28 października 1958 r. wybrano patriarchę Wenecji, kard. Roncallego. Miał prawie 78 lat. Wielu być może sądziło, że Opatrzność Boża podaruje Kościołowi krótki, spokojny pontyfikat dobrodusznego staruszka, po którym dopiero zapadną rozstrzygające decyzje. Los zakpił z tych, którzy oddając swój głos na kard. Roncallego, kierowali się takimi rachubami. Papież, który przyjął imię Jan, nieużywane przez jego poprzedników od wielu stuleci, gdyż łączące się z pamięcią o nielegalnie wybranym w XV w. antypapieżu Janie XXIII, okazał się najbardziej radykalnym reformatorem Kościoła od wielu wieków. Kiedy 11 października 1962 r. otwierał obrady Soboru Watykańskiego II, kończyła się era Kościoła posttrydenckiego, zbudowanego w epoce kontrreformacji.
Apostoł pokoju i sprawiedliwości
Szczególnym rysem pontyfikatu Jana XXIII były działania na rzecz utrzymania pokoju i sprawiedliwości społecznej. Znał dobrze grozę wojny. W czasie I wojny światowej był na froncie jako kapelan. Z zacisznego Bergamo został rzucony na pole bitwy nad Piawą. Było to jedno z najbardziej infernalnych miejsc w czasie I wojny światowej, gdzie zginęło blisko milion ludzi. Ks. Roncalli posługiwał w szpitalu, przebywał również wśród żołnierzy walczących na pierwszej linii frontu. Jak wspominali naoczni świadkowie, chodził między żołnierzami w deszczu i błocie, w pokrwawionej sutannie, niosąc pomoc i ulgę rannym.
Gdy został papieżem, widmo wojny nie opuszczało świata, zwłaszcza w trakcie kryzysu kubańskiego jesienią 1962 r. Wówczas interwencja Jana XXIII, który zwrócił się do prezydenta Johna Kennedy'ego oraz Nikity Chruszczowa z apelem o powstrzymanie konfliktu, pomogła znaleźć wyjście w sytuacji, gdy oba supermocarstwa były gotowe do konfrontacji zbrojnej. To doświadczenie, gdy ludzkość znajdowała się na skraju wojny nuklearnej, skłoniło Jana XXIII do wielkiego apelu o pokój, skierowanego do świata w encyklice Pacem in terris (O pokój na świecie), ogłoszonej 11 kwietnia 1963 r. Był to pierwszy papieski dokument adresowany nie tylko do katolików, lecz do wszystkich ludzi dobrej woli na całym świecie. Zasadniczą tezą encykliki było twierdzenie, że warunkiem pokoju jest porządek w świecie i ład między ludźmi. Konstrukcja tego ładu opiera się na założeniu, że istnieje Boży plan rządzenia i kierowania światem, a realizacja tego planu jest właśnie warunkiem pokoju. Fundamentem tego porządku jest prawo naturalne, które winno być drogowskazem dla wszystkich poczynań ludzkości.
Gdy zmarł 3 czerwca 1964 r. nazywali go Papieżem Dobrym, Janem Uśmiechniętym, Janem Pokornym i określenia te z pewnością dobrze charakteryzowały Jana XXIII. Jednak równie ważnym rysem jego świętości była odwaga, wynikająca z bezgranicznego zaufania Bożej Opatrzności. Odwaga wielkiego proroka, który nie zważając na przeciwieństwa, bojaźliwy tylko wobec Pana, pokornie starał się realizować jego plany.
Link do Kanału:
www.youtube.co...
rozaniecpokutny...
Prosimy o Modlitwę i Subskrypcje

Пікірлер: 2
@luizaanna77
@luizaanna77 16 минут бұрын
SZCZĘŚĆ WAM BOŻE KOCHANI ❤❤❤ NAJŚWIĘTSZE SERCE JEZUSA ZMIŁUJ SIĘ NAD NAMI❤ WIECZNY ODPOCZYNEK RACZ ZMARŁYM DAĆ PANIE A ŚWIATŁOŚĆ WIEKUISTA NIECHAJ IM ŚWIECI PRZEZ MIŁOSIERDZIE BOŻE ZA WSTAWIENNICTWEM ŚWIĘTEJ BOŻEJ RODZICIELKI NIECH SPOCZYWAJĄ W POKOJU WIECZNYM AMEN
@luizaanna77
@luizaanna77 17 минут бұрын
❤️✝️❤️ Niech każdy weźmie krzyż *swój - swój!* ........ z radością ujmie, żarliwie uściska i odważnie niesie na ramionach *swój własny*, a nie cudzy, krzyż: ❤️✝️ ten swój krzyż, który w mej mądrości uczyniłem według liczby, wagi i miary; ❤️✝️ ten krzyż, któremu własnoręcznie, ściśle i dokładnie, nadałem cztery wymiary, czyli: szerokość, długość, wysokość i głębokość; ❤️✝️ ten krzyż, który wyciosałem dlań z cząstki Krzyża, jaki Ja niosłem na Kalwarię, poprzez nieskończoną dobroć, jaką mam do niego; ❤️✝️ krzyż, na grubość którego składa się tracenie dóbr, cierpienia, pogarda, boleści, choroby i utrapienia duchowe, jakie z mojej Opatrzności zdarzać mu się będą każdego dnia, aż do śmierci; ❤️✝️ ten jego krzyż, na długość którego składać się będą owe miesiące czy dnie, gdy będzie on przygnieciony oszczerstwem, przykuty do łoża, skazany na żebractwo i wydany na pastwę pokus,oschłości, opuszczenia i innych udręk duchowych; ❤️✝️ ten krzyż, na szerokość którego składają się wszystkie najcięższe momenty i chwile pojenia goryczą, przez przyjaciół, domowników, krewnych; i, na koniec, ❤️✝️ ten krzyż, na głębokość którego składają się najbardziej ukryte udręki, jakie Ja ześlę na niego, tak by nie mógł on znaleźć pociechy u stworzeń, co na me polecenie odwrócą się od niego, a ze Mną zjednoczą, by mu zadawać cierpienia. *List okólny do przyjaciół Krzyża. Ludwig Maria de Montfort*💓✝️💓 Serdecznie Bóg zapłać za wspólną modlitwę ❤
3 godziny z ks. Piotrem Pawlukiewiczem - MARATON
3:37:06
Ku Świętości
Рет қаралды 506 М.
Różaniec Pokutny ze Św. Hieronimem 30.09.2024
1:40:26
Wojownicy Maryi London
Рет қаралды 336
Миллионер | 1 - серия
34:31
Million Show
Рет қаралды 2,5 МЛН
小蚂蚁会选到什么呢!#火影忍者 #佐助 #家庭
00:47
火影忍者一家
Рет қаралды 58 МЛН
PRZEBUDZENIE ANTHONY DE MELLO | AUDIOBOOK 1:2
3:43:45
Marcin Pracki TECHNOLOGIA CELU
Рет қаралды 165 М.
Zrozumieć Ojców Pustyni
3:44:06
Opactwo Benedyktynów w Tyńcu
Рет қаралды 184 М.
Różaniec Pokutny ze bł. Hermanem Kaleką 24.09.2024
1:20:24
Wojownicy Maryi London
Рет қаралды 303
Różaniec ze św. Szarbelem o uzdrowienie duszy i ciała
1:19:27
Różaniec Pokutny ze św. Wincentym a Paulo27.09.2024
1:23:27
Wojownicy Maryi London
Рет қаралды 249
NASZE DOBRE ŻYCIE - KSIĄDZ JAN KACZKOWSKI
51:37
Telewizja Lubuszan
Рет қаралды 466 М.
1 godzina z ks. Piotrem Pawlukiewiczem - MARATON
1:21:01
Ku Świętości
Рет қаралды 206 М.
Różaniec Pokutny ze Św. Kosmem i Damianem 26.09.2024
1:32:17
Wojownicy Maryi London
Рет қаралды 203
Миллионер | 1 - серия
34:31
Million Show
Рет қаралды 2,5 МЛН