Kolejny bardzo cenny film. Dziękuję. Tak, Trzeba być niedobrym człowiekiem, by nie widzieć różnicy między tymi martwymi kanałami, a tą pełną życia rzeczką pokazaną na końcu filmu. Pan Doktor, winien być ministrem odpowiedzialnym za polską florę i faunę. Serdeczne pozdrowienia, z oczekiwaniem na kolejne filmy.
@pawe4110 Жыл бұрын
Pamiętam, że w drugiej połowie lat 90 Bukowa na tych łąkach była już wyprostowana ale wyglądała tak jak w 11 minucie nagrania. Prace utrzymaniowe jeśli ktoś przeprowadzał to bardzo rzadko bo spędzając tam dzieciństwo nie przypominam sobie przekopanej rzeki, a bywałem tam bardzo często w ciągu całego roku. W kwietniu/maju to praktycznie cała ta dolinka Bukowej miała stojącą wodę i rozlewiska. Dzisiaj może nie do pomyślenia ale kiedyś biegało się w tej cieplutkiej stojącej wodzie tylko trzeba było uważać na żmije bo na wiosnę sporo się ich pokazywało.
@lukaszw1907 Жыл бұрын
Wincyj takich odcinków z źródłami rzek proszę 🙂
@WolneRzeki Жыл бұрын
A będą, będą :)
@lukaszw1907 Жыл бұрын
@@WolneRzeki super. Za dzieciaka sporo wędrowałem też w poszukiwaniu źródeł cieków w mojej okolicy. Gdyby czas był i zrozumienie żony to do dziś bym to robił 🙂
@mmmichatypeopositive3963 Жыл бұрын
Jak zawsze świetny materiał, już wiem gdzie pojade na najbliższą wycieczkę... a i przypomniały mi się oficjalne żródła Sanu gdzie z pod kamienia woda dosłownie kapała na ziemię.
@Mepsik-BrzanaTeam-Czestochowa Жыл бұрын
Zapraszam Pana do Częstochowy nad Kucelinkę. Tam Wody Polskie dają prawdziwy popis współczesnej myśli hydrologicznej, uwzględniającej dbałość o wodę, rzekę, krajobraz i środowisko. Betonowanie koryta to już za mało, więc oprócz brukowania dna i brzegów odgrodzono ciek od miasta 2 m. wysokości betonowym murem. Na razie wymurowano w ten sposób niecałe 2 km cieku (początkowy i ujściowy odcinek), ale docelowo dewastatorzy z WP, zakładają zamurowanie tej odnogi Warty na całej długości. Ponadto przy ujściu Kucelinki jest jeszcze przelew usypany z głazów, który nieco piętrzył wodę, ale wiosną pozwalał rybom na tarłowe migracje. Jednak "specjaliści" uznali, że trzeba go rozebrać, zwęzić w tym miejscu koryto betonową szyjką i wybudować żelbetowy próg. Prace trwają od roku...
@RascalV666 Жыл бұрын
japier...dole....
@gracebal32674 ай бұрын
To nowatorskie metody Wód Polskich😮Nic ująć,nic dodac😢 Żenada,bezsilność myśli hydrologicznej 😢
@zbigniewkowalski8866 Жыл бұрын
Dzięki. Jakże nasza Polska , potrzebuje takich pasjonatów i mądrych ludzi. 👍🇵🇱 Pozdrawiam serdecznie.🕊️🥂
@PaweSzafranPasiekaLakowa Жыл бұрын
Ten przekopany kawałek z tego bagniska pokazuje inna patologię tego procederu. Otóż pogłębia się rowy i koryta rzek żeby osuszać teren. Jednocześnie cały ten urobek wyrzucając zaraz obok podwyższa się brzeg ponad poziom łąk czy pól obok skutecznie tamując odpływ nadmiaru wody który widać na powierzchni. Po kilku latach takiego osuszania brzegi są o dobre kilkanaście kilkadziesiąt cm wyżej niż zalane łąki i właściciele żądają pogłębienia bo "woda stoi". A przecież gdyby tego nie pogłębiać podwyższając brzegi ta woda sama by swobodnie spłynęła do rzeki. Coraz częściej przeraża mnie po prostu brak jakiejkolwiek logiki i myślenia u naszych urzędasów, mam wrażenie że to już tylko równia pochyła i lepiej już było.
@WolneRzeki Жыл бұрын
To prawda, woda stoi przez chwilę na powierzchni zamiast długo w gruncie.
@rafajabonski3700 Жыл бұрын
To wszystko zależy od podłoża, ale wyższe brzegi nie powstrzymują schodzenia wody. Tu jest słabe porównanie z względu na okres zimowy. Przecież woda w tym okresie i na górce stoi po roztopach. '
@PaweSzafranPasiekaLakowa Жыл бұрын
@@rafajabonski3700 to nie chodzi o to co na prawdę się dzieje. Jeszcze fizykę ogarniam 😉 chodziło mi o to co widzą ludzie. Głęboki rów jest, ano jest, a woda jak stoi tak stała. Czyli? Cza kopać głębszy rów. Proste prawda? Który chłop czy urzędnik będzie się zastanawiał nad przepuszczalnością gleby czy wysokościa brzegu.
@mteuszkaminski1900 Жыл бұрын
Łapa w górę za robotę którą robisz.
@Dextar1983 Жыл бұрын
Zawsze czekam na nowe odcinki ! Jak zwykle robisz SUPER robotę ! Pozdrawiam.
@marekkamocki2457 Жыл бұрын
Podziwiam spokój i opanowanie.
@Moskuito2222 Жыл бұрын
Domyślałem się że nie wybierałaś źródeł Bukowej bez przyczyny do renaturyzacji. Ale że jest aż tak źle to się nie spodziewałem.
@WolneRzeki Жыл бұрын
Generalnie w systematyczny sposób kartuję różne rzeczy w całym dorzeczu - źródła Bukowej to nie wyjątek. Ale faktycznie, fatalny widok.
@Mati..B Жыл бұрын
piękne jest to że mimo kompletnie się na takich tematach nie znam to jest to ciekawe do oglądania
@bartoszsuchowiecki56124 ай бұрын
Oglądniesz bracie kochany kilka odcinków to będziesz się znał.
@paristokiorome6410 Жыл бұрын
Jestem tu pierwsze raz i jestem zachwycona! Świetny materiał do edukowania młodych! Więcej takich filmów powinno być na YT!
@WolneRzeki Жыл бұрын
Zapraszam częściej w takim razie :)
@paristokiorome6410 Жыл бұрын
@@WolneRzeki Dziękuję, będę tu częściej na pewno😀!
@karolstrojek1735 Жыл бұрын
Wybieram sie w czerwcu lub lipcu na kajaki po Bukowej z biwakiem. Gdzie jest najwyżej położone miejsce z którego można by zacząć spływ? Jak zwykle film trafia w dychę! Zapraszam do Nowej Sarzyny na rzekę Trzebośnicę gdzie stoi jaz na rzece od 1938r.(został zbudowany w ramach COP i pełni swoje funkcję do dzisiaj), a od dwóch lat funkcjonuje przepławka z dużym prądem wabiącym która ma ok. 100 m. Długości i łączy wody za jazem z rzeką dając możliwość pokonania rybą różnice ok. 3m. Jak na naszą okolice myślę że tego typu przepławka to raczej rzadki twór hydrologiczny.
@WolneRzeki Жыл бұрын
Tak, o tej przepławce już słyszałem i kiedyś muszę się tam wybrać :) Co do Bukowej - to zależy od stanu wody. Teraz dałoby się spłynąć małym kajakiem prawie od źródła, ale przy niskich stanach latem i na jesieni to może od Momotów?
@projectclub7029 Жыл бұрын
Ładne te rzeki, takie nowoczesne i designerskie...
@tsaicio Жыл бұрын
Każdy medal ma dwie strony. Do kogo należy ten podmokły teren? Jeśli prywatny to można zapytać kiedy nabyty i po co? Jeśli od dawna ktoś jest właścicielem to on może zapytac: a co ja mam z tego bagniska? Nie wiem jakie są prawne rozwiązania tego istotnego moim zdaniem konfliktu interesów. Ja też chcę naturalnych mokradeł ale właściciel gruntu musi też mieć tego jakaś korzyść. Przerabiałem to już w przypadku zachowania dzikich zadrzewień na gruntach opisanych jak rolne.
@Dougerro Жыл бұрын
Od tego należałoby zacząć. Wykupić grunty od właścicieli i dopiero myśleć o dalszym działaniu.
@Aciek25 Жыл бұрын
Lasy państwowe są w stanie wykupować kolejne grunty pod zalesianie. Więc czemu nie możnaby wykupić terenów przy rzece?
@barbarajulia567 Жыл бұрын
Dziękuję 😊 🇵🇱
@Wyzlowe Жыл бұрын
Ja z pytaniem trochę" poza konkursem" : czy jest możliwość aby choć w części rzeki płynące przez miasta i tereny zabudowane a zamienione w rowy przywracać do stanu naturalnego? Jesli tak to co konkretnie można w tym temacie zrobić?🤔
@pawelzya4512 Жыл бұрын
Przykład jest na str. 164 „Przyjazne naturze kształtowanie rzek i potoków”, pdf z necie. Pytania natomiast czy racjonalne bardziej jest wydawania pieniędzy na renaturalizowania miasta, czy zdewastowanych obszarów niezabudowanych, jak np. obszar źródliskowy z filmu. Ja jestem za 2. opcją, ale mogę być tendencyjny: jestem z woj., które ma prawie dwa razy mniej pow. rezerwatów niż miasto Warszawa. True story.
@kamilbojdo2094 Жыл бұрын
Można, ale skomplikowana sprawa. Trzeba odsunąć zabudowania od koryta rzeki. W ten sposób tworzy się świetne tereny rekreacyjne i chroni miasto przed powodzią w tym samym czasie. Niestety, kosztuje krocie. U mnie woleli usypać wał równo z końcem koryta, a tereny zalewowe sprzedać pod budowę domów.
@happylena2915 Жыл бұрын
@@kamilbojdo2094 taka sytuacja to powszechny obrazek w całej Polsce
@Wyzlowe Жыл бұрын
@@jarekkrolik9036 gdy rzeka jest rzeką a nie rowem melioracyjnym lub kanałem ściekowym.
@Wyzlowe Жыл бұрын
@@jarekkrolik9036 trzeba zapytać dinozaurów. Może miały tam swoją latrynę 🙄 I tym optymistycznym akcentem kończę do nikąd prowadzącą tę wymianę zdań. Pozdrawiam ☺
@pawe4110 Жыл бұрын
Nareszcie się doczekałem :)
@maciekczechura1078 Жыл бұрын
w tym kraju są potrzebne setki zbiorników retencyjnych !!! bo wody brakuję a będzie jeszcze gorzej
@ziaba2027 Жыл бұрын
Raczej tysiące, ale nie zbiorników retencyjnych, tylko kilometrów zrenaturalizowanych rzek i hektarów odtworzonych bagien.
@nova6282 ай бұрын
Pan chyba inny kanał ogląda, albo ewidentnie nie rozumie, o czym słucha?
@michaljaro9148 Жыл бұрын
Mega pouczający jest ten kanał
@kazziu Жыл бұрын
Chcesz zobaczyć rzeczny obraz nędzy i rozpaczy to zapraszam na Podhale.
@WolneRzeki Жыл бұрын
Byłem nieraz. A chociażby tutaj obserwowałem: kzbin.info/www/bejne/oKKYd6qra6qXoNE
@lexmark437 Жыл бұрын
Bardzo dobry mariał. Idealny argument dla tych co chcą wszystkie rzeki regulować. GŁUPOTA
@pawel1466 Жыл бұрын
róbcie zastawki , jak najwiecej.pozdrawiam
@PLkamil1982 Жыл бұрын
Serce boli. Dzieki za to, co robisz.
@jacekwesoowski Жыл бұрын
Te spiętrzenie dla ciebie niepotrzebne i to się nazywa naturalnym napowietrzeniem.
@WolneRzeki Жыл бұрын
No niestety, od 2 lat mierzę ilość tlenu rozpuszczonego w wodzie rzek i to napowietrzanie przez „naturalne” betonowe konstrukcje jest raczej pomijalne. Temperatura wody i fitoplankton i makrofity grają główne role. W przypadku tak odsłoniętego, nagrzewającego się i prostego koryta pozbywamy się tlenu i turbulencja na przepuście nie naprawia tego stanu.
@TomekEV Жыл бұрын
Problemem w dzisiejszych czasach jest ludzka niewiedza spowodowana podłączeniem wielu gospodarstw wiejskich do wodociągów. Dużo ludzi odkręca kran i woda leci. Gdyby tak mieli studnie z kręgów betonowych i widzieli że lustro wody opada lub studnia całkiem wysycha sami by pozalewali te nieużytki. Dziwię się że Wody Polskie na to pozwalają. Jak bardzo tak można być krótkowzrocznym i nie widzieć że polska się bardzo osusza i pustynnieje. Jesteśmy na szarym końcu w UE jeżeli chodzi o zasoby wody pitnej. Czemu pozwalamy na zasypywanie bagien i budowanie domów i innych budynków. Gatunek ludzki jest destrukcyjny i prowadzi się do samozniszczenia.
@stanleysparrow9138 Жыл бұрын
Bardzo ciekawe twoje film,potrzebujemy więcej takich ludzi, i szkolenia szczególnie urzędników gminnych oraz wód polskich. Może kiedyś odwiedziłbyś rzekę Sannę,i coś o niej opowiedział.
@jacekpatek9844 Жыл бұрын
Super podsumowałeś cel tej degradacji naszej polskiej przyrody. O zgrozo za nasze pieniądze.🤨😤
@AmalEkita-ni3kl Жыл бұрын
Wspaniały film udowadniający jak ludzie wykształceni mają zrytą banie,pierwej kup se te pola i płać podatki a później możesz se zalewać i chodować bobry.Ewentualnie zrób se bagno w bloku a biednych ludzi sól tej ziemi zostaw w spokoju rządco.
@bolekilolek9431 Жыл бұрын
Dla zasiegu 👍
@Hornblendyt_Apatytowy3 ай бұрын
Iły neogenu są tam na głębokości kilkudziesięciu m p.p.t. (koło Korytkowa Dużego to już nawet ok. 80 m p.p.t.). Ten niewielki dział wodny to głównie żwiry, piaski i mułki rzeczne czwartorzędu i zlewnia podziemna może być faktycznie ciekawa, bo wody z koryta Białej Łady mogą trafiać poprzez wody gruntowe do rejonów źródliskowych Bukowej. Tak jak wspomniał autor filmu, to koryto Bukowej to najprawdopodobniej paleokoryto Białej Łady. Podobnie wygląda sprawa z Bagnem Rakowskim i Rakówką. Podłużny kształt wspomnianego bagna (i jego równoległe położenie do biegu Bukowej) sugeruje dość dużo.
@aiemdominik3834 Жыл бұрын
Hej, oglądam cie od jakiegos czasu, jestes jednym z moich autorytetów jeśli chodzi o ekologię. Interesuje się również permakulturą i stąd moje pytanie do Ciebie. Czym różnią się rowy które są szkodliwe dla ekosystemu od rowów typu swale? Które okresla się jako wzbogacajace bioróżnorodność.
@marcinkucka7062 Жыл бұрын
Najlepiej wszystko przekonać, a latem w studiach sucho.
@WolneRzeki Жыл бұрын
Ano, w moich okolicach już niejednokrotnie słyszałem od ludzi że w ostatnich latach musieli pogłębiać studnie (które działały od dziesięcioleci), czy jakieś inne ujęcia z płytkich poziomów wód podziemnych.
@KU8UUŚ Жыл бұрын
pojdziesz zobaczyc zrodlo Liwca? Pls
@martastefanska9296 Жыл бұрын
plakac sie chce jak sie na to patrzy... za nasze pieniadze i nikt nas nie pyta o zdanie... bezduszni i bezmyslni urzednicy wiedza lepiej... podziwiam czarny humor prowadzacego, doceniam prace, pozdrawiam 👍
@Fazi-wb1me Жыл бұрын
No i człowiek z samego rana inaczej patrzy na rów za domem mój to dzicz
@janisz4045 Жыл бұрын
Jak ktoś ma dużo wyobraźni , to zobaczy pewnie dinozaury. Kiedyś to było ciekawie.
@mieczysawpastafarianski8901 Жыл бұрын
4:50 nie znam się, oglądam okazjonalnie. Ale czy to jeszcze można nazywać rzeką??
@anarchy_kitty Жыл бұрын
U mnie w łobodnie jest podobna sytuacja, tylko by odwadniać nieużytki są zbudowane betonowe zastawki, ale trzymane w permanentnym trybie odwadniania (nie wiem czy ktoś zrozumiał o co mi chodzi, ale nie wiem jak to opisać.
@arekjachimski7565 Жыл бұрын
Mamy taki klimat jaki mamy. Trzeba było pojechać w to miejsce w 2017. Była by różnica .
@nicolasrestif347 Жыл бұрын
interesowałeś się może Kanałem Wołga-Don, czy to wpływa negatywnie na przyrodę, czy jest obojętne ?
@starywilk9942 Жыл бұрын
Materiał na prezesa Wód Polskich. Widać ,że facet to kocha.
@carpasja.polska Жыл бұрын
To teraz biała dunajcowa:) (biała Tarnowska) super film:)
@efte6624 Жыл бұрын
👍
@agenturawubekistanie Жыл бұрын
Regularne wykaszanie, wycięcie krzaków i drzew powinno pomóc. Można też wypalić okoliczne łąki.
@Krzysztof_z_Bagien Жыл бұрын
jeszcze kostką wyłożyć by się przydało.
@jarosawzalewski6830 Жыл бұрын
Ciekawy materiał był by na mazowszu,jak w latach 70 zdewastowali rzekę Czarną łącząc ją kanałem z rzeką Zieloną
@SOYOAS Жыл бұрын
Dewastują ją nadal, na jesieni wybrali koparkami roślinność. To samo zrobili na Rządzy. Barbarzyństwo i głupota.
@jarosawzalewski6830 Жыл бұрын
@@SOYOAS gdzie? bo ostatnio nie widziałem koparki, ani na Czarnej ani na Zielonej
@SOYOAS Жыл бұрын
@@jarosawzalewski6830 Czarną za trasą s8 , wyprostowany odcinek w łąkach. Rządzę strasznie zniszczyli.
@jarosawzalewski6830 Жыл бұрын
@@SOYOAS to nie o tej Czarnej temat, mi chodziło o rzekę w powiecie Grójeckim i Piaseczyńskim dopływ Wisły w Czersku, a tobie chodzi o teren Wołomina,Radzymina
@SOYOAS Жыл бұрын
@@jarosawzalewski6830 😆, co nie zmienia faktu , że robią to wszędzie.
@kacperfidecki2697 Жыл бұрын
o jak wam sie sprawuje reach rx? wchodzi w tryb fix bez problemu na terenach mało zurbanizowanych?
@WolneRzeki Жыл бұрын
O ile jest niezły zasięg internetu i otwarta przestrzeń to działa super. W gorszych warunkach (drzewa, gorszy zasięg) czasem wchodzi fix ale nie można mu ufać, są czasem odjazdy.
@Thomas5648 Жыл бұрын
Planujesz nagrac kiedys cos o Biebrzy?
@arturdziuba2354 Жыл бұрын
A jak tam sytuacja na zastawce?
@WolneRzeki Жыл бұрын
Nie wiem :)
@mareko5182 Жыл бұрын
Dobry film otwiera oczy na prawdziwą ekologię
@mateuszty575Ай бұрын
czemu tam nie ma drzew?
@albertkowalski5629 Жыл бұрын
Wszyscy są mądrzy do momentu powodzi. Gdy przychodzi powódź, to nagle ekolodzy znikają. A prawda jest taka, że działania państwa, regulacje rzek sprawiły że jest mniej powodzi i podtopień.
@WolneRzeki Жыл бұрын
Ale to, że przyspieszenie spływu wody w górnym biegu rzeki skutkuje kumulacją fali wezbraniowej w dolnym jej biegu to nie jest wiedza tajemna. Nie wiem co mają do tego ekolodzy, ale hydrolodzy mają w tym temacie zupełnie inne zdanie niż to co napisałeś.
@sscyzor Жыл бұрын
Ale brednie. Państwo sprawiło, że rzeki wymierają, w studniach wody coraz mniej i do tego pozwalają ludziom budować się na terenach zalewowych. Odstaw to co bierzesz, albo bierz połowę.
@albertkowalski5629 Жыл бұрын
@@sscyzor Nie państwo a klimat. Brak wody to problem całego świata.
@sscyzor Жыл бұрын
@@albertkowalski5629 czyli klimat sprawił że jest mniej powodzi i podtopień? Bo to chyba sobie odpowiadasz...
@michakankowski8785 Жыл бұрын
jeszcze w 1938 roku to były podmokłe łąki, a Bukowa miała kilka koryt naturalnych. Od lat 60. XX w. Bukowa była już meliorowana.
@jerzyzajdel8450 Жыл бұрын
😎😎😎😎🌹🌹🌹🌹👍👍👍👍👍👍
@kronel3523 Жыл бұрын
Przykro się tego słucha... :(
@dan-oh5tg Жыл бұрын
Odtwarzać meandry i zalesić odpowiednimi gatunkami np olcha,jesion ,wierzba...
@majesticarea1721 Жыл бұрын
Viktor Schauberger Mistrz od wody i powietrza , powiedzial" przyrodę obserwować i kopiować" , ryby mogą nawet pokonywać znaczne przeszkody i wysokości ale tylko w czystej wodzie i naładowanej elektrycznie . Rewitalizacje rzek robi się na zasadach Viktora Schaubergera ciekawe czy "specjaliści" od "polskiej " wody znają na wylot literaturę i doświadczenia Schaubergera ? nie wspominając o Wilchelmie Reich miedzy innymi jako"" zaklinacz deszczu "" metoda stosowana do dzisiaj .
@jarosawkozio5755 Жыл бұрын
Subskrybuję Wasz kanał, cenię Waszą pracę ale za każdym razem, po takim filmie żałuję że go oglądałem... 😡 W zeszłym roku ARiMR ogłosiła nabór na dofinansowanie dla firm z terenów wiejskich - kwalifikowały się ograniczone branże - jednym z nich było utrzymanie cieków wodnych. To jest jakaś bezsensowna, samonapędzająca się machina... Czy w PL rzeczywiście mamy taki problem z podmokłymi terenami rolniczymi żeby dawać kasę firmom na koparki które będą kopać rowy w celu osuszania pól uprawnych? Bo mnie się zdaje że od co najmniej 10 lat jest wręcz odwrotnie - znaczna część PL po prostu pustynnieje... Najbardziej po Waszych filmach irytuje świadomość, że w ten bezsensowny i szkodliwy proceder zaangażowane są organy państwa począwszy do gmin, poprzez urzędy płatnicze, nadleśnictwa na Wodach Polskich kończąc. Świadomość, że te barany "z braku laku" przekształcają w kanały całe rzeki po prostu obezwładnia z poczucia bezsilności...
@jezalb2710 Жыл бұрын
Dobrze byłoby powiedzieć w jakim rejonie Polski Pan jest. Bo musiałem sam szukać😃. Dziękuję za interesujące filmiki.
@jansliwowski6843 Жыл бұрын
Roztocze
@jezalb2710 Жыл бұрын
@@jansliwowski6843 dzięki. Jak napisałem powyżej sam sprawdziłem.
@iEzix Жыл бұрын
@@jezalb2710 i zapomniał Pan napisać :)
@pawe4110 Жыл бұрын
@@jansliwowski6843 Właściwie pogranicze Roztocza i Równiny biłgorajskiej :)
@piotrdziura8540 Жыл бұрын
Mi się wydaje że wypadałoby przemyśleć czy aby ten rów nie powstał z jakiegoś realnego powodu. Na zdjęciach satelitarnych widać że tych nieużytków w początkowym odcinku nie ma zbyt wiele a zaraz obok biegnie trasa wojewódzka, do zabudowań jest z 200m no i zdjęcia pokazują pola uprawne zaraz obok.
@solwod1697 Жыл бұрын
Melioracja była prowadzona na szeroką skale od lat 50 do 70 kiedy chciano wykorzystać jak najwięcej terenu pod uprawy bo wiadomo na wsi była bieda. Problem jest polega na tym, że od wielu lat opadają poziomy wód gruntowych i wody brakuje w środowisku. Takie prostowanie rzek ma dużo plusów ale zapomniano, że naturalne strefy zalewowe oprócz utrzymywania wody powodują, że w przypadku powodzi woda nie zbiera sie na polach a pędzi w dół i zalewa tam gdzie są domy. Ta rzeka ma potencjal utrzymania ogromnej ilości wody bo jak ma głębokość 3 m to na kilometrowym odcinku moznaby zgromadzic zastawką takie ilosci wody, ze podczas suszy rolnicy mogliby odpompować z niej wode na pola.
@WolneRzeki Жыл бұрын
Domy są kilka metrów wyżej, pola 1-5 metrów wyżej. Oczywiście, że rów powstał z jakiegoś powodu - chęci osuszenia mokradła. Tyle, że w międzyczasie zmieniły się warunki, spora część gruntów tam to nieużytki, a wody mamy stałe niedobory.
@solwod1697 Жыл бұрын
@@WolneRzeki zgoda tylko pytanie od jak dawna są nieużytkami. Dziś grunt ma wartość więc i tak pewnie nie bedzie zgody na renaturyzacje ale zastawki by sie sprawdziły bo zawsze mozna spowrotem rozebrać w przypadku zalewania gruntów.
@majesticarea1721 Жыл бұрын
tak zero w tym rozwagi nad faktycznym środowiskiem cała ta melioracja dewastacja ? pamiętam jeszcze oryginalne rowy melioracyjne bardzo stare były tam wkomponowane w naturalne zapadliny obniżenia gruntów, zatoczki one były dość głębokie zapewniało to dostęp do wody ptactwu i zwierzętom w czasie okresów suszy zawsze tam woda stała , i całe wodne życie się tam gromadziło spełniało to role matecznika , bez tych oczek wodnych rowy takie byłyby martwe , rożne gatunki ryb tam były normalnie nie spotykanych były to oczywiscie małe rybki , całe to życie od jesieni do późnej wiosny rozprzestrzeniało się , rowy były trzymane tak zrobione aby możliwie jak najwięcej nurtu utrzymać w poziomie ! , przy zlewniach były celowe rozlewiska bo z reguły były to tereny łąkowe albo nieużytki itp . Następnie nastala akcja odwadniania wszystko wyrównano pod sznurek zlikwidowano oryginalne zastawki , były nawet takie z pływakami przepusty co umożliwiało zatrzymanie wody , tylko nadmiar mógł spłynąć wszystko zniknęło , a w lasach gdzie i tak w większości piaszczyste przenikliwe gleby wyryto dosłownie rowy przeciw czołgowe , setki hektarów lasów cierpiało z powodu braku wilgoci , zwierzyna leśna była pozbawiona ostatniej kropli wody ,
@juzefkukieka7308 Жыл бұрын
Koło tarnobrzega jest fajna rzeczka trzesniowka rok w rok jest czyszczona (niszczona)
@stacho49 Жыл бұрын
Nie wiem czy to miejsce na pytania. Posiadam rów płynący przez działkę i nie wiem czy jak pozwolę mu zdziczeć to dobrze dla przyrody czy tylko zaszkodzę jej. już teraz stoi tam woda i jest dużo owadów, płazów i gadów. I jak się ewentualnie bronić przed urzędami że nie czyszczę tak jak tego przepisy wymagają.
@WolneRzeki Жыл бұрын
Dla przyrody to jak najbardziej dobrze żeby taki rów dziczał :) Im dłużej będzie w nim stała woda tym lepszym będzie siedliskiem. A jak się bronić przed urzędami - tu chyba nie ma jakiejś jednoznacznej odpowiedzi. Prawo wodne od roku pozwala na "przebudowę rowu w celu zatrzymania wody" na swoim terenie bez żadnych pozwoleń, więc i takie naturalne zarastanie powinno się bronić.
@konrad11998877 Жыл бұрын
Pozdro
@jakubrapala9679 Жыл бұрын
Na Wielkich Błotach w Puszczy Niepołomickiej też zrobili takie rowy. Woda ucieka z naturalnego rezerwuaru :/
@TomekLiteracki Жыл бұрын
Modny temat. I łunia jewropejska za tym je.
@piotrsikora4125 Жыл бұрын
Ciekowe ile dotacji z naszych podatków jest przekazywane takiej fundacji ? Aby walczyc z rolnictwem i melioracją - bo nie wydaje mi się aby normalnie ciężko pracujacy czlowiek miał czas na kręcenie filmików tak często, zwlaszcza z wypraw w odlegle tereny lesne i rolnicze ? Raczej mało możliwe żeby fundacja się samofinansowała a dzialacz normalnie pracował i hobbistycznie kręcił filmiki
@andrzejmaek5590 Жыл бұрын
Wszystkie rowy powinny być zasypane co najmniej, co 200 metrów.
@kulturolny Жыл бұрын
na żuławach chyba byś dostał zawału od tych wszystkich rowów i kanałów :D
@WolneRzeki Жыл бұрын
Na studiach bywałem :) Żuławy to jednak zdecydowanie inny przyrodniczo-hydrologiczno-ludzki system.
@ukaszprzybysz5519 Жыл бұрын
nie jestem hydrologiem ani zadnym aktywistą ale jak widze te powtarzane od komuny dzialania to mnie szlak trafia. Houston klimat sie zmienil , nie nie zmienia sie tylko sie zmienil. Chyba kazdy kto ma 35+ to to chyba widzi. A oni dalej kopią ... I kopią . K..a kto tam siedzi w rych urzedach
@robertb5202 Жыл бұрын
U nas też tak było. Rzeczka była naturalna, zarośnięta i pełna życia aż w 2010 miasto zostało zalane bo rzeczka wystąpiła z brzegów.
@Wyzlowe Жыл бұрын
@@jarekkrolik9036 raczej głupoty ludzkiej
@majesticarea1721 Жыл бұрын
"miasto zostało zalane" to wina decydentów ale w przypadku wielokrotnego zalania , a skoro było to np pierwszy raz to powinni coś z tym zrobić ale nie kosztem rzeki , widziałem takie systemy , to systemy przelewowe na teren zalewowy , generalnie wymaga to zrobienie drugiego koryta rzeki albo coś podobnego wtedy wysoki stan wody jest podzielony powiedzmy na połowę , i nie jest to dużym problemem można wyliczyć wyznaczyć dosłownie do milimetra i do jednego litra wody ,
@traperzwoli6549 Жыл бұрын
A gdzie jej początek nie wiem do teraz 🤣🤣🤣
@krystynafalkowska6880 Жыл бұрын
😭
@kasiakowalska500 Жыл бұрын
🦞🦞🦞🦐🦐🦐🌍🌎🌏🗺👍👍👍
@ZbigniewKucharskijestemgejem Жыл бұрын
ładnie wyglada ta nedza
@kamiljanda2280 Жыл бұрын
Jakie nieużytki, Ja tam widzę wiele łąk użytkowych. Teren nie jest idealnie płaski i miejscami rowy mają za dużą głębokość aby za jakiś odcinek mogły być drożne. Woda nie jest tylko aby zalewać łąki. Człowiek też może korzystać z terenu poprzez osuszenie. Lepiej grzęznąć ciągnikami i palić paliwo i potem przykładowo krowy nie chcą jeść siana z błotem. Jesteś za bardzo źle nastawiony do każdej ingerencji w przyrodę. Oczywiście betonowanie rzek jest złe ale zalewanie łąk powinno być przeprowadzane tylko w odpowiednich miejscach a nie na łąkach rolników
@rafajabonski3700 Жыл бұрын
Nie ma żadnej zastawki, osuszone łąki też mają słabą produkcyjność. Na większość jest za głębokie, plus dodatkowo część fragmentów to nie użytki były na tym filmie. Więc praktycznie można by wydłużyć długość rowu nie wpływając na produkcje rolną. To dzisiejsze suszę pokazują, że rolnikom powinno najbardziej zależeć na wodzie.
@bronisawstein2376 ай бұрын
Ludzie gatunkowo mają skłonności do odlotu i przesady Aby ugasić emocje proponuję zebrać kilkaset tyś zł.Kupić sobie łąkę, wpuścić w perzynę i zalać..nie chodzić po cudzych gruntach..w nagłych atakach głodu polować na jętki i ślimaki
@michab6868 Жыл бұрын
Skoro śmierć kilku ślimaków to taka wielka tragedia, to jak można żyć ze świadomością, ze samochody w okresie letnim zabijają MILIARDY owadów. Rozumowanie coraz większej ilości ludzi to obraz nędzy i rozpaczy, a nie jakieś tam rowy. Nie ma nic za darmo, każda istota żyje czyimś kosztem, mniejszym lub większym.
@WolneRzeki Жыл бұрын
Jak można żyć z tą świadomością? No właśnie tak. Wymieranie owadów to niezwykle przygnębiający proces i samochody mają w tym swój udział, ale wciąż niszczenie siedlisk, zanieczyszczenia, sztuczne światło są ważniejszymi czynnikami. Wody słodkie są w skali Ziemi najbardziej zagrożonymi siedliskami i skupiskami bioroznorodnosci. W takich przypadkach jak tu - bezsensownego niszczenia, tragedia jest oczywista.
@saweksygocki4915 Жыл бұрын
@@WolneRzeki Trzeba w Polsce wprowadzić Buddyzm. Taką mam koncepcję. Buddysta by zaniósł takiego wykopanego ślimaka do rzeczki obok. Nawet jakby była to pusta muszla po obumarłym ślimaku, to on by ożył. Może Pan zacząć chodzić po Wawie i agitować odnośnie procesu renaturalizacji? Strasznie mnię to drażni, że ten teren taki jakiś nienaturalny, i hydrologicznie dewastujący.
@michal350110 ай бұрын
W Wielkopolsce na rzece Kiełbaska mają uskutecznić renaturyzacje na kilka km w wyprostowanym za komuny korycie. Gmina Kościelec
@WolneRzeki10 ай бұрын
Ciekawe, podeślesz jakiś link do szerszej informacji?
@zofia7198 Жыл бұрын
Wolne rzeki to fatamorgana ale koryto dla tzw. zielonych złodziei będzie prawdziwe UWAGA korytkowiaki gońcie tę zieloną hałastrę bo ani się obejrzycie a zostaniecie elementami fauny i flory w rezerwacie .
@stanisaw1145 Жыл бұрын
Wolne rzeki powiedz czy ko
@bobbyx9694 Жыл бұрын
Na rzece bukowej byla dawna granica pomiedzy zaborem ruskim a austryjackim,...
@uugndfvdfgwas5012 Жыл бұрын
ja nie wiem że każdy poucza innych najpierw COVID teraz prace utrzymaniowe i kogo jeszcze pijanych chirurgów też będziecie pouczać ?
@Bartekfigo96 Жыл бұрын
O jezu, na co ja trafiłem, mógłbyś podać sobie rękę z panami rowerzystami, którzy wnioskują aby przy obwodnicach wielkich miast którymi zarządza GDDKiA (często kat. S) powstały drogi rowerowe. Kolejny "mądry" inaczej co pewnie myśli, że wszystko co naturalne jest najlepsze..
@TooShortt977 Жыл бұрын
Szkoda bukowej jeszcze z 12 lat temu mozna bez problemu bylo sie w niej kąpać, teraz sam syf. A szkoda bo ta rzeka plynie zaraz za moim domem 😢
@slawomirkuzmicki8450 Жыл бұрын
Proszę odnieść się do filmu pt. ,,Unijne rozporządzenie w sprawie odtwarzania przyrody" na kanale WWF Polska. Bardzo ciekawe tematy tam są poruszane, lecz jest to dosyć specjalistyczne słownictwo. Czy te zarządzenia są realne do wprowadzenia, czy wpłyną korzystnie na przyrodę, czy wręcz przeciwnie.
@Li-brus Жыл бұрын
...obraz nędzy i rozpaczy... A czemu on się dziwi? Przecież żyje on w kraju dobrobytu tzw Nowego Ładu... Ale za to on ma do podziwiania przekopany rowek za dwa miliardy na Mierzei wiślanej...
@ssssss2610 Жыл бұрын
Dzięki temu ty żyjesz, ja żyje i inni żyją. Hipokryta jesteś. Kupiłeś ciuchy outdoorowe, spes paliwo, kupiłeś kamerkę 🤷♀️ też napędzasz ten cyrk
@WolneRzeki Жыл бұрын
Dzięki temu, że publiczne pieniądze wyrzucane są w błoto na niszczenie rzek i pogłębianie suszy?
@sscyzor Жыл бұрын
😂😂😂😂😂 ty nie żyjesz. To chyba jakiś stan wegetacji, bo mózg wyłączony.
@carlknives942 Жыл бұрын
No dobra i co dalej.... Czy ktoś tym się na poważnie interesuje
@chlejepan1735 Жыл бұрын
Co za debile w powiatach decydują o takich pracach. W mojej miejscowości zostały zlikwidowane wszystkie tereny bagienne poprzez regulację rzeki Cienka.
@BoogieBMWE34 Жыл бұрын
Młyn, to raczej nie działa od 80 lat......
@wowakowalski6768 Жыл бұрын
Broń Boże żeby jakiś miejscowy kacyk w porozumieniu z wojewódzkim kacorem nie wymyślił że trzeba to o betonować, według nauki płynącej od bezpaństwowców z UNI!
@AHwr1933 Жыл бұрын
Życzę, żeby doczekał pan chwili kiedy wszystkie rzeki i rzeczółki powrócą , z pomocą mądrych ludzi takich jak pan do swojego naturalnego stanu , a każdy idiota odpowiedzialny za utrzymywanie ich w obecnym opłakanym stanie będzie gnił w pudle . Nie do wiary, że naszymi wodami zarządza ciągle taki sam beton i ciemnogród co za komuny . Czasem tylko nie wiem kiedy bardziej dewastowano zasoby naturalne- wtedy czy teraz...
@saweksygocki4915 Жыл бұрын
Chyba jednak wtedy. Gdyby Pan widział rzekę Radomkę, a już bardziej poczuł w tamtych zasach słusznie minionych.
@andrzejmaek5590 Жыл бұрын
Jednak melioranci nie mają rozumu.
@TheJacekr Жыл бұрын
Kolejny doprowadzający do depresji kanał :( człowiek to najgorsze zlo
@WideoPierdolety Жыл бұрын
A takie pytanie kto jest właścicielem wód polskich?😊
@plus5514 Жыл бұрын
Czy ktoś decyzyjny kiedyś się puknie w głowę i zaprzestanie tej zabójczej polityki. Osobiście po oglądnięciu jednego z pierwszych pańskich filmów zasypałem rów odwadniający z małego lasu. tak aby woda jak najwolniej odpływała z tego terenu.
@saweksygocki4915 Жыл бұрын
A co jeśli tym działaniem spowodował Pan zbyt długie zalanie korzeni drzew? Niektóre gatunki tego nie znoszą, i prawdopodobieństwo wywrotów się zwiększa. Ale to Pana własność i Pana drzewa. Ważne, że wodę Pan zretenecjonował.