Dobrý večer, díky za velmi hodnotné informace, jste borec!
@tomasmarz67139 ай бұрын
Děkuji
@petrstribrny50849 ай бұрын
Dobrý večer, jedině mezerníky, mějte se hezky.
@tomasmarz67139 ай бұрын
Za mě jsou mezerníky archaismus, ale proč ne. Každého volba a preference 🙂
@janmiklanek74039 ай бұрын
Používam medzerníky viac ako 50 rokov. Ak ho niekde na zimu nevložíte, tak sa tam včely snažia medzeru úplne zavoskovať.Chcú ich nahradiť. Včely majú radi medzerníky. Aj tie ešte zlepia s rámikmi. Prečo je to tak ťažké pochopiť. Ak nemáte v plodisku medzerníky, tak máte zapnuté prievanové chladenie. /teplý a vlhký vzduch z plodovania vystupuje nad rámiky a pod fóliou/ lebo má tlak /a je tlačený na krycie rámiky a tam kondenzuje a schladený prúdi pod rámiky a vstupuje do miesta plodu aby sa zohrial/. Preto bývajú krajné rámiky vlhké až plesnivé.To je mokré včelárenie v destilačnom úle. Preto včely pod fóliou rámiky vždy prilepujú -zavoskovávajú s fóliou aj v lete a včelári to stále škrabú a nechápu. Fólia bez odfukového otvoru pre odchod prebytočnej pary by sa nemala vôbec používať. Včely chcú stále medzerníky. Oni od medzerníkov nikdy neustúpia. Ja to pozorujem viac ako 50 rokov.A "moderní" včelári vedú so včelami vojnu o medzerníky, aby ich nemali. A to je strašné. Robiť vojnu so včelami. Lenže včely od medzerníkov neustúpia ani za 1000 rokov. A takto to funguje.
@janmiklanek74039 ай бұрын
Kto si včely všíma tak zistí, že včely chcú medzerníky. Ak im medzerníky zoberiete, tak sa ich snažia nahradiť prevoskovávaním medzier. A to robia od jari až do jesene každý rok aj v zime. A včelári im to systematicky likvidujú. Bojujú s nimi. A je to jasné!!! Nie?
@tomasmarz67139 ай бұрын
Včely hlavně potřebují včelí mezeru. Co se týká mezerníků, tak je jim úplně jedno zda mají klasické mezerníky, nebo hoffmannovy rámky.@@janmiklanek7403
@dast66188 ай бұрын
pan by si asi mel zjistit, co slovo archaismus znamena, kdyz ho tolik pouziva@@tomasmarz6713
@janveber26763 ай бұрын
Ahoj Tomasi, ono taky spousta lidi na 39x24 vcelari z toho duvodu, ze jsou jako na jedine poskytovany dotace 🤔. Nedavno si kolega zadal o dotace na nove uly. Doporucoval jsem jim pro vcelareni jinou ulovou sestavu (dadant), ale odpoved, ze na ten se dotace neposkytuji, bylo to posledni, co jsem cekal, navic od cloveka, ktery rozhodne zadnou financni nouzi netrpi. A tak si vybral to, co si vybral... Mej se krasne! 😉👍
@tomasmarz67133 ай бұрын
Ahoj Honzo, tak to je pro mě novinka. Podmiňovat přidělení dotace na úly jednou rámkovou mírou. O jaké dotace to šlo. U těch našich krajských nikdo typ a r.m. neřeší.
@profisat9 ай бұрын
Minulý rok jsem přešel z 39x24 na dadant blatt a je to nebe a dudy (můj dojem). Přijde mi daleko přehlednější při prohlídkách, je lepší když je plodiště na jednom nástavku. Medník si včelky dokážou vystavět samy i bez mezistěn a v medometu se dílo nezhroutí. Zdá se mi, že jde daleko lépe předcházet rojové náladě. Další důvod pro změnu byl, že dadant je u polských sousedů docela rozšířený a výběr toho co se tam prodává je neskutečný v porovnání s nabídkou v česku. Původního adamce používám už jen jako medník, naštěstí to na sebe pasuje.
@tomasmarz67139 ай бұрын
To je také jeden z důvodů, proč mě Dadant tak vzal. Podstatně jednodušší práce.
@zdenekkrupicka91735 ай бұрын
Souhlasím s vámi, začínal jsem na 39x24 s mezerníky. Když si na to vzpomenu, už nikdy.
@Honza6989 ай бұрын
Začal jsem nedávno a o 39x24 jsem ani neuvažoval. Přemýšlel jsem mezi jumbo x optimal x sedláček. Nakonec vyhrál poslední asi hlavně z důvodu množství naučného materiálu a nemůžu si stěžovat a můžu si vybrat jestli pojedu dadant s MM nebo bez MM nebo OP. Drátkuju pouze vodorovně, mezerníky mě ani nenapadly... už tak je dost práce se ztloukáním rámku a ještě si přidat další práci...Nataveno mám od prosince a pěkně venku na mrazu. Už se těším až se do toho pustí a začno ustavět. Letos bych chtěl ještě pomalu přejít z Kraňky na BF. Nechcete někdy popovídat i o včelaření v dadantu pro začátečníky? Pořídil jsem si sice knížku metodiky Dadant od Kamplera, ale všude počítají s tím, že už máte souše a je to takové že vlastně začnou uprostřed. Jako začátečník jsem musel složitě hledat jak to dělat bez souší a že vlastně není dobrý nápad dát hned MM na to nástavek mezistěn.
@tomasmarz67139 ай бұрын
Videa s Dadantem jsou v plánu v průběhu celé sezony. Tedy s praktickou ukázkou.
@gs45039 ай бұрын
Medzerniky som na slovensku nikdy nikomu nevidel a to som robil vyse 20 r prehliadky pre veterinu 😊 Vzdy som lutoval ceskych vcelarov ze taku blbost pouzivaj, max suhlas s tomasom 👍🙋♂
@tomasmarz67139 ай бұрын
Přesně tak. Ono to bude asi i tím, že jste tam neměli moc zadováků. Pokud si to myslím správně, tak vývoj šel na Slovensku hlavně směrem od ležanů (Berzonádyho úl -nejsem si jistý zda píši to jméno dobře..).
@gs45039 ай бұрын
@@tomasmarz6713 u nas sa z klatov preslo hned na stojany vrchom pristupne a to bolo stastie.. bol aj jeden ul urceny do vcelinov a maringotiek kde sa stavali na seba ,bečkova miera zozadu pristupny Z-11.. lezany vacsinu len na madarskych uzemiach ktore po vojne pripadli slovensku a tam ten spominany nagy boconadi(velky boconadi) 42x36.. ty asi skor myslis vplyv polskeho vcelara ktory este pred langstrothom vypozoroval vceliu medzeru,Jan Dzierzon ,tym ulom sa hovorilo dzierzonaky alebo zerzoňáky u nas.. rozmer nepamatam ,musel by som dohladat..
@nicolascervenka81429 ай бұрын
Zdravim Zacal jsem minuly rok vcelarit na 39×24 . Vsude slysim ze je to spatna ram.mira. Muzete mi poradit jestli zmenit aspon plodiste na 39x30 Dekuji.
@tomasmarz67139 ай бұрын
Udělal bych tu změnu na výšku 30. a + 15 mednikovou výšku. Inspiraci bych hledal u Dadant klubu.
@nicolascervenka81429 ай бұрын
@@tomasmarz6713 diky
@RadekKobza-s1g9 ай бұрын
Před více jak 30 lety jsme na 39x24 začínal (Moravský univerzál, Budečák a Tachováky), včelám to je jedno, ale zvedat plný medník je něco na záda. Před 20 lety jsme postupně přešel na Optimal - nejdříve čistě nízkonástavkové 42x17, poslední roky vedle toho 42x27,5 jako plodiště a 17tky jako medník. Včelám je to jedno, ale kdybych budoval provoz znovu, už bych šel do něčeho, na co se dají komerčně koupit sériově vyráběné úly (PS nebo PUR - aby si včelař co nejdříve zodpověděl otázku o vlivu uteplení) a hlavně na ně jsou dostupné různé doplňky - plastové mřížky mateří i na propolis, rámková krmítka, pylochyty. Jasně, vše lze vyrobit doma, ale kdo chce více včelařit než furt něco vyrábět jaké já, to neocení. Nad to 11 rámků v plodišti mi přijde zbytečných, stačilo by 10 nebo 9 (zúžit lze komorovací přepážkou). Slovenské Béko či Ečko je omezeně i ve variantě PS / PUR, ale není plně kompatibilní s Optimalem (na jinou šířku louček a délku oušek). Rámek mám rád bytelný, takže čepovaný hoffman (mezerníky nevermore!), byť s drážkováním pro nalepení mezistěn, nízké rámky nedrátkuji...
@janmiklanek74039 ай бұрын
@@RadekKobza-s1g Poliaci hromadne robia plastové úle na 39/24 cm. A na plodisko majú aj vyšší rámik
@lubsus51892 ай бұрын
"Špatná rámková míra"v podstatě neexistuje. Včelařím více jak 30 let, a nikdy jsem necítil potřebu tuto míru měnit. Včelám je to jedno. Dokáží prosperovat i ve skalní průrvě, když na ně neprší a netáhne. Dobrý včelař se snaží do včelstev zasahovat minimálně, a tak s těmi plnými medníky zase neposilujete tak často. Je řada důvodů, proč velkovčelaři používají dvojí rámkovou míru a "hoffmany". Je to ale především o jejich komfortu, nikoli o včelách. Mezerníky nejsou problém. Dokonce se lépe manipuluje s rámky opatřenými mezerníky, než s dokonale přtmelenými hoffmany. Ale pokud nekočujete, nemusíte používat ani ty mezerníky. Výhoda hoffmanů je, že jsou pevnější. Co se týče drátkování, plásty se méně bortí, pokud je rámek drátkován svisle, nikoli vodorovně. To prohnutí louček nijak zvlášť nevadí - není ovšem vhodné včelám seškrabovat voskové můstky, které si v těchto prolukách mezi patry vytvoří. V sezóně používám maximálně čtyři nástavky 39 x 24. Med vytáčím takřka výhradně z horních dvou, a spodní dva beru jako plodiště se zásobami, které včely musí stále mít. Dá se říct, že co včelař, to názor a jiný styl práce. Určitě si najdete svou vlastní cestu a vlastní inovace, které Vám budou přinášet radost. Včelaření může být jak zábava, tak i pořádná řehole, když si toho mnoho naložíte. Já jsem spíš pro tu zábavu :)
@sumichalek9 ай бұрын
Miera B - 420 x 275. Vnútorné rozmery (plást) cca 400x250mm.
@DadandEve9 ай бұрын
Zdravím, Také jsem si myslel, že je jeden 39x24 málo na plodiště, ale pak jsem objevil optimalizované plodiště a zjistil, že to stačí, k tomu medniky 39x15 a paráda.
@tomasmarz67139 ай бұрын
Otázkou je, kolik musíte dělat zásahu do včelstev za sezonu.. ?
@DadandEve9 ай бұрын
@@tomasmarz6713 Přímo do plodiště 3-5. Mám také euro dadant a musím říct, že se mi lépe včelaří v OP. ED jedu klasicky bez mřížky, také co se týče výnosnosti medu to vychází lépe pro OP, ale budu dále porovnat. Myslím si, že není potřeba hned měnit r. míru, ale naučit se to s tím co mám, i když je to ta "nešťastná" 39x24
@igorpavelka47669 ай бұрын
Zdravím. Som zo Slovenska, kde sa najviac používa "B" a veľmi málo Čechoslovák na teplú stavbu... Ja používam Langstroth super jumbo = 4/3= výška 326mm a medník 2/3 = 159mm... Aj "B"-čkari v mojom okolí prechádzajú na "C" = výška 347mm + "E" = 170mm...
@igorpavelka47669 ай бұрын
Plodisko samozrejme optimalizované = takže 3-až-6rámikov uteplené dvoma komorovačkami...
@gs45039 ай бұрын
@igorpavelka original C je 42x36 cm .. 34,7 cm je len sedlackova zmršenina
@tomasmarz67139 ай бұрын
Též zdravím 🙂 děkuji za doplňující info. Tak vím, že se na Slovensku používaly béčka na 9 rámků a pak se zavedly na 10. Každopádně je to též velmi těžký úl, pokud se nepoužívají odlehčené medníkové nástavky. I tak je to těžké jako kráva. Pár sem jich měl (B9) a pamatuji si, jak jsem při zvedání medníkového nástavku málem vytratil obratle. Nicméně to jsou pořád lepší z těch starších typů úlů, než co máme u nás.
@gs45039 ай бұрын
@@tomasmarz6713 Tomasi ja podobne ,mal som b10 a vytacal som v maringotke do ktorej som zvonku nosil plne medniky po schodoch 1m vysokych , to boli zabery jak ze silackych sutazi 🤣.. no a b malo verzie aj 11 a 12 ramikove ..
@igorpavelka47669 ай бұрын
@@gs4503 42 x 36 je by bola nepraktická hlúposť = pretože ide o to, aby plodisko bolo dvojnásobok medníka + včelia medzera...
@Majteny9 ай бұрын
Proč ve včelíně doporučujete teplou stavbu a Včelnice studená ??? Děkuji za vysvětlení
@tomasmarz67139 ай бұрын
Je to prosté... z hlediska obsluhy je to pohodlnější.
@Majteny9 ай бұрын
@@tomasmarz6713 pohodlnější pro včelaře, ne pro včely❌
@tomasmarz67139 ай бұрын
včelám je to úplně jedno 🙂@@Majteny
@Majteny9 ай бұрын
@@tomasmarz6713 to se pleteš. Studená stavba je výhodnější. Výhody jsou popsané v odborných literaturách a dělaly se i pokusy. Výhodnější je studena stavba pro včely, výhodnější pro včelaře teplá.
@tomasmarz67139 ай бұрын
Tak to bych ty odborný literatury chtěl vidět. Ani jedna z těch orientací není pro včely přirozená, leč jsem si nevšiml, že by hromadně hynuly vlivem orientace plástů k česnu.@@Majteny
@robertpritrsky42578 ай бұрын
Co je na tych palubkovych nastavkoch take tazke, ten polystyren? Palubky 1cm 2x plus ram je cca ten isty objem dreva ako pri nastavku z 2,5 cm masivu. Asi budu ozaj tazsie, ked to kazdy hovori, len neviem preco :)
@tomasmarz67133 ай бұрын
Palubkáče jsou opravdu těží. Jsem to porovnával.
@ladislavkralovic9229 ай бұрын
Slovenské B je 42x27,5 a k tomu sa často používa E 42x17 v podstate optimal len horná laťka je dlhšia. V jednom videu som v pozadí videl mikroskop, ak si robíte sám rozbor na nosemu tak by ste mohol natočiť video ako na to teraz by to bolo aktuálne.
@tomasmarz67139 ай бұрын
Díky za info! Ukázku mikroskopování a mikroskopické vyšetření na Nosema sp. je v plánu a video o tom natočím.
@toommy76376 ай бұрын
Jak je možné, že když ty langstrot rámečky mají stejné venkovní rozměry, dochází u toho s těmi slabými loučkami k velkému prostavovaní?
@tomasmarz67133 ай бұрын
Podle mě a německých výzkumů jde asi o vnímání dřeva jako překážky. Čím méně dřeva, tím víc prostavování.
@ajty49872 ай бұрын
@@tomasmarz6713 Přesně tak, např. matka považuje díru delší než 20mm za česno a v úlu do ní nevleze. Viděl jsem video od Bělorusa, který předváděl dřevěnou mateří mřížku, která měla tloušťku těch 20mm a matka fakt do medníků nepřelezla ... Další odkaz je na video Ukrajince, který tam předvádí svůj patent "úl v úle" a tam také demonstruje, jak je to s tou překážkou pro matku. Bělorus: kzbin.info/www/bejne/gofXp2mgipKpg7M Ukrajinec: kzbin.info/www/bejne/pJipnKmOrZKfg7s říká, že medníky se dávají na jaře všechny najednou ...?
@lubochovan32369 ай бұрын
Kolik let včelaříte? Z vašich úvah bych řekl, že minimálně sta. Ale to samozřejmě tak není a stejně tak vaše úvahy nejsou podloženy ničím krom vašeho krátkého vyskoušení za půl sezony (řeč o mezernících) . Budu argumentovat jen tohle téma i když ke každému co jste řekl mám připomínky nýbrž nemám sílu se o tom s vámi dohadovat. Mám stejně zvratný medomet a když vytahuju rámek málokdy se mi stane, že mezerník zavadí o kazetu, zřejmě máte špatnou konstrukci kazet. Mezerníky mám jenom po jednom na horní loučce a přesně tak jak jste říkal každý z jiné strany. Nemám vůbec žádné potíže a můžu říct, že proti hoffmanům, ze kterých musíte pořád ošrabávat propolis, není s mezerníky žadné "musím". Když chcete namlouvat mladé včelaře ke včelaření, tak řekněte i bé ne jenom á. Třeba že mezerníky s hřebíčky nejsou vhodné pro profesionální včelaření kde se používá automatizace. Nezatracujte ale všechno co se vám nelíbí nebo nehodí. Za pár let se třeba k mezerníkům vrátíte a zjistíte, že to co jste říkal nebyla celkem pravda. Ať se daří.
@tomasmarz67139 ай бұрын
Dobrý den, nikdo přeci po vás nechce, aby jste se se mnou dohadoval 🙂 Bude stačit na relevanci mých zkušeností 35 let včelařské praxe a cca 15 let včelaření s mezerníky? Zvratný medomet jsem loni vyřadil. Myslím, že medomet od p. Kováře nebude mít nějakou zásadní konstrukční vadu, aby se ukázalo, že rámky s mezerníky jsou leda tak pro zlost. O nevhodnosti mezerníků pro profesionální provozy jsem se ani nezmiňoval. Taky proč bych to dělal. Myslíte, že většina světa včelaří s hoffmanovými rámky, protože nepoznala kouzlo mezerníků? A to se týká i zájmových včelařů. Ostatně mezerníky jsou specifikum střední Evropy a vychází to z historického včelaření v zadem přístupných úlech. Za pár let se k mezerníkům jistě nevrátím, neb jsem si jejich kouzlo užil až až... Namlouvat mladé včelaře ke včelaření nemám ani v úmyslu. Myslím si, že v naší převčelařené a převčelené krajině to není vůbec potřeba. Přeji vše dobré 🙂