Ładny egzemplarz. Ja mam patent na czyszczenie przycisków i gałek bez szorowania pastą. Bez wysiłku. Same się czyszczą. Wkładam przyciski i gałki do słoiczka, wsypuję trochę tak na oko proszek do prania. Zalewam ciepłą wodą z kranu, zakręcam słoiczek, wstrząsam i odstawiam na 15 minut. Im dłużej tym lepiej. Od czasu do czasu wstrząsam słoiczkiem. Po 20 minutach wyciągam że słoiczka, płukam bieżącą wodą i na ręcznik wycieram. Gałki są jak nowe. To moja metoda i się sprawdza. Proszę spróbować. Pozdrawiam.
@Tranzystorek Жыл бұрын
Witam. Spróbuje pana metody. Gorzej będzie z proszkiem do prania bo używam kapsułek. Z racji tego że od proszków do prania miałem uczulenie i musiałem z nich zrezygnować. Całe ciało mnie po nich swędziało i dostawałem wysypki nawet od noszenia ubrań uprzednio wypranych w proszku. Nawet po płynach do naczyń tych z balsamem mam uczulenie i muszę myć w rękawicach a potem kremować ręce. Słoik będzie zakręcany i nie będę miał kontaktu z proszkiem to można będzie wypróbować. Pozdrawiam serdecznie.
@wojtas-4 Жыл бұрын
Szczególny sentyment mam do tego radia, za dziecka tylko takie radio było w domu, oczywiscie od nowości nie odbierało UKF-u, dwa razy było w naprawie i mimo to żadnemu "fachowcowi" się naprawa nie powiodła. Wiele lat puzniej sprawiłem sobie kilka takich egzemplarzy (tanie to można😁)
@Tranzystorek Жыл бұрын
Witam. U mnie za dziecka w domu było radyjko o nazwie Junior. Cały czas mam je. Czeka na swoją kolej. Do kompletu mieliśmy w domu telewizor lampowy o nazwie Ametyst na jeden program. Kiedy dodali drugi program pan fachowiec od napraw tego typu rzeczy dorobił nam przystawkę do odbioru drugiego programu. Co za wspomnienia. Pozdrawiam serdecznie.
@wojtas-4 Жыл бұрын
@@Tranzystorek - Ametyst 102, tez był u mnie, oczywiste jak wszystko niestety podczas remontu dom wyrzucone, ale z sentymentu kupiłem sobie do kolekcji identyczny.
@Tranzystorek Жыл бұрын
@@wojtas-4 Witam. Od małego kiedy psuł nam się ów telewizor i przychodził do domu fachowiec do naprawy lubiłem patrzeć i zadawać dużo pytań odnośnie naprawy. Choć pan od naprawy najczęściej wymieniał jakąś lampę. Nasz Ametyst miał kilka regeneracji kineskopu aż w końcu odmówił na dobre posłuszeństwa. Dziś mam lampowca ale już nowszego z programatorem na trzy stacje z lat 70-tych. Ma on kineskop w dobrym stanie tylko już nic nie odbiera a jeszcze jakiś czas temu dało się obejrzeć na nim programy telewizyjne. Szkoda że zrobili cyfrową telewizje. Pozdrawiam serdecznie.
@Serwis-Elektroniki Жыл бұрын
1-szy. Klasyka można powiedzieć Unitra Giewont. No i klasycznie po tylu latach klej puszcza na isostatach. No i klasyka przy przestrajaniu obwodu UKW, głowice w tych skrzynkowcach są podobne i bardzo zbliżone konstrukcyjnie do siebie. Różnice w budowie finalnej mogą się różnić jedynie na dostępności części w danym momencie na produkcji 🙂 Pozdrawiam Bartosz
@Tranzystorek Жыл бұрын
Witam. Tak jak już we filmie wspomniałem. Najczęstszą różnicą w tego typu głowicach były tranzystory jakich użyto. BF215 w metalowej obudowie i BF195 w plastykowej obudowie. Dodatkowe różnice były w pojemnościach kondensatorów użytych. Junior w heterodynie miał cewkę na karkasie z rdzeniem. Dodatkowo ekranowaną. Giewont czy Taraban w heterodynie już cewkę powietrzną. Tak jak pan piszę w zależności co w danym momencie mieli na stanie tego używali. Pozdrawiam serdecznie.
@superbm286 Жыл бұрын
Kolega miał takie było fajne bo jako wzmacniacz mogło służyć słuchaliśmy Listy Przebojów programu 3 prowadzonej przez Mąka Niedźwiedzkiego. Pozdrawiam serdecznie
@Tranzystorek Жыл бұрын
Witam. Pamiętam jak się słuchało listy przebojów co za czasy. Muzyka leciała bez przerw na reklamy i bez ucinanych utworów. Można było sobie na kasetę nagrać. Ach te wspomnienia. Pozdrawiam serdecznie.
@Radiotechnika-Z.Ch. Жыл бұрын
Fajnie, że kolejne radio uratowane. Miło mi, że skorzystał Pan z rad przedstawionych w moim filmie odnośnie dostrojenia obwodu wejściowego. Sam bylem zaskoczony takim obrotem sprawy, ale przyrządy pomiarowe nie kłamią. Zresztą jak Pan sam stwierdził odbiór jest dużo lepszy. Zapraszam na kolejne filmy na moim kanale z następnymi poradami :) Pozdrawiam serdecznie.
@biskupja Жыл бұрын
Siema. Sprzedałem takie radio Beskid i Giewont. Pozdro
@Tranzystorek Жыл бұрын
Witam. Ten konkretny egzemplarz jest u mnie od kilku już lat ale dopiero teraz doczekał się przestrojenia. Pozdrawiam serdecznie.
@bykarianin Жыл бұрын
Musi Pan nagrywać prezentację o pełnej godzinie. Wtedy najczęściej lecą wiadomości 😉
@Tranzystorek Жыл бұрын
Witam. Powinienem tak zrobić. Czasu mam mało a jak przychodzi sfilmować tego typu scenę to jest już po wiadomościach. Czekanie zazwyczaj trzech kwadransów do kolejnej pełnej godziny tak nieporęcznie mi jest. Szczególnie że robię to wieczorem kiedy na ulicy za oknem jest w miarę spokojnie. Na naprawę czy strojenie mogę poświęcić ze dwa czasem w porywach trzy godziny danego wieczoru. Musiałbym odłożyć na następny dzień a raczej wieczór. Wena czy ochota mogła by mi minąć w między czasie. Pozdrawiam serdecznie.
@Radiotechnika-Z.Ch. Жыл бұрын
Słuszna uwaga :)
@ZPDU Жыл бұрын
W tle widać mikrofon. Super. Ten jutuber jest mi znany. Rozwiązanie nie jest złe, ale proszę zauważyć że było info o doborze doświadczalnym. Ten obwód się stroi i należy to zrobić. Pozdrawiam serdecznie
@Tranzystorek Жыл бұрын
Witam. Wiem. Przecież w swoim filmie zaznaczyłem to że wzmocnienie reguluje i jak to zrobić. Obwód wejściowy z cewką i tym kondensatorem 9.1pF lepiej się sprawuje niż te kondensatory które polecają na różnego rodzaju forach. Mowa tu o 12pF czy 15pF. Wzmocnienie to już tradycyjnie trymer co też zaznaczyłem w swoim filmie. Cewką L2 i trymerkiem C5 ustalamy wzmocnienie. Na filmie na wstawce pokazałem jak można bez przyrządów na tak zwany słuch zestroić wzmocnienie. Choć ja mam do tego przyrząd o nazwie Meratronik V640. Co prawda nie posiadam takich przyrządów jak pan ma u siebie. Z racji tego że są trudno dostępne czytać nieosiągalne to jeszcze bardzo drogie jak się już by miały pojawić. Wydawało mi się że dosyć jasno przedstawiłem to wszystko ale widać że nie. Pozdrawiam serdecznie.
@ZPDU Жыл бұрын
@@Tranzystorek Ach to nie był zarzut z mojej strony. Chciałem tylko zwrócić uwagę że obwód wejściowy należy również stroić. Można to zrobić na kilka sposobów i zaprezentowany na wspomnianym kanale sposób z wyłączonym odbiornikiem i na krzywą Pi jest całkiem poprawny. Natomiast czy tak będzie zawsze? To poddaję pod dyskusję. Dla mnie ważne aby odbiornik osiągał odpowiednią czułość (ja to robię jako test 13 stacji) Reasumując - mój komentarz miał mieć pozytywny wydźwięk. Wszystko poszło dobrze i GIEWONT odzyskał sprawność. Czułość można regulować mierząc napięcie za detektorem, to również dobra metoda. Metoda na słuch - niestety najgorsza z możliwych. Pozdrawiam bardzo serdecznie i trzymam kciuki za rozwój kanału.
@Tranzystorek Жыл бұрын
@@ZPDU Witam. Jako że zaczynają pojawiać się pytania odnośnie ustawień na generatorze i czego używać postanowiłem uprzedzić fakt i we filmie opisać tak pokrótce strojenie. Od czego zacząć podałem opis z generatorem i miernikiem częstotliwości. Mnie tego brakowało jak sam szukałem tych informacji. Najtaniej będzie na miernik częstotliwości choćby taki jak mój który mnie nie kosztował wiele a jest przydatny kiedy trzeba zorientować się czy heterodyna stroi i na jakiej częstotliwości bazuje. Do precyzyjnego strojenia już używam generatora. Podałem sposób na słuch dla tych co zaczynają swoją przygodę a nie chcą lub nie mają za dużo pieniążków do wydania. To na początek. Potem jak się już kupi generator i miernik choćby taki jak mój Meratronik V640 można patrzeć na wychylenie wskazówki przy strojeniu wzmocnienia. Może kiedyś uda mi się kupić coś takiego jak pan ma u siebie. Choć dla kogoś kto nie będzie używał tego w celach zarobkowych a jedynie dla własnych potrzeb aby uzupełniać swoją kolekcje. Nie wiem czy nie mija się to z celem zakup tego typu przyrządów. Pozdrawiam serdecznie.
@Radiotechnika-Z.Ch. Жыл бұрын
Panie Grzegorzu (ZpasjadoUNITRY) odnośnie obwodu wejściowego pokazanego na moim filmie, to nie był żaden dobór doświadczalny lecz normalne strojenie. Najpierw dobór kondensatorów za pomocą nanoVNA w roli GDO przy wylutowanej cewce z układu, co dało mi wartości C1 = 4 pF a C3 = 9,1 pF dla uzyskanie rezonansu dla środka pasma. Następnie strojenie w układzie , ale na "zimo" za pomocą NWT-200, aby uwzględnione były również pojemności montażowe, co dało zupełne zrezygnowanie z kondensatora C1. To nie czary-mary, czy przypadek tylko używanie nowoczesnych metod strojenia za pomocą przyrządów, o których radioamator kilkanaście lat temu mógł tylko pomarzyć. Słuszność takiego rozwiązania układowego potwierdził test "wszystkich stacji" i to bez anteny :) Pozdrawiam serdecznie.