USA gdy oddawało nam tranzystor 2N3055 uznawało ten tranzystor jako element budowy 40 watowego wzmacniacza przy 4 omach. Jednak zalecali wzmacniacze 25 W dla 4 omów. Powodem limitu 40 W było napięcie zasilania powodujące zjawisko wtórnego przebicia. Natomiast najwyższą jakość osiągał przy obciążeniu 8 om dla wzmacniacza o mocy 10 W uwagi na najwyższe dopasowanie wzmocnienia dla prądu spoczynkowego 30-50 mA i napięcia zasilania 36 V w trakcie pełnego obciążenia. Dziś blisko 40 W jest możliwe z uwagi na bardzo wysokie napięcie w sieci zasilającej. Jednak rezystor w pętli sprzężenia zwrotnego nie wpływ ana moc. Ponieważ nie wpływa on na napięcia i prądy w obwodach sterowania mocy. Mogę tylko dodać że najlepsze wyniki daje zastosowanie tranzystorów w dodatniej gałęzi zasilania o możliwie najwyższym parametrze wzmocnienia prądowego dla oczekiwanego prądu obciążenia. Tu dodam że lepszym tranzystorem mocy był nowoczesny i szybki BD495 i BD496. Dla wzmacniaczy wysokiej jakości z dawnych lat występował szybki przemysłowy BDY24, głównie dla mocy 10 W przy 8 omach. Stosowany dla nadajników W.CZ. w paśmie kilkuset kiloherców. Ten schemat został zakupiony przez Polskę od Francuskiej firmy "Thomson", znaczna większość wzmacniaczy Hi-Fi ze świata bazowała na tym schemacie. Dopiero potem centra super-komputerowe w oparciu o ówczesną sztuczna inteligencję przemysłową wykonały inne wzmacniacze, bardzo złożone jak te obecne ale dawniej ten układ to był szczyt możliwości ludzkiego projektowania. Kondensatory 6800 uF sa bardzo niską pojemnością jak na obciążenie 4 omy i dużą moc wzmacniacza, właściwie nawet 22000 uF na gałąź byłoby prawidłową wartością. najlepiej w postaci dwóch kondensatorów o znaczniej wielkości fizycznej dla poprawy parametrów wydajności prądowej czyli tak jak ELWA powinny być to kondensatory blisko parametrów impulsowych. W torze całego wzmacniacza jest kilka elementów spowalniających układ dla bezpieczeństwa zestawów głośnikowych jak i niedopuszczania do słyszalnych efektów przeciążenia szybkości tranzystorów mocy i powstania zniekształceń TIM.
@tomixq3 жыл бұрын
Polecam jeszcze kilka modernizacji. R1016 przenieść z kolektora na emiter T1103 żeby spełniał swoją rolę. W emiterze T1005 zastosować diodę 1A najlepiej szybką połączoną katodą do emitera co poprawi symetrię. Czasem dla poprawienia stabilności należny dodać rezystor równolegle do tej diody 470 ohm. Dla KD502 zmniejszyć rezystory RE do 0,2 ohm, i rezystor Rb R1013/14 można zwiększyć do 150 ohm.
@systemix13 жыл бұрын
Tak Tom można dużo zrobić w Radmorze i zmienić jego konstrukcję całkowicie. Dioda w układzie sziklaiego ma poprawić liniowość wzmacniacza prądowego i zmniejsza intermodulacyjne na całym paśmie akustycznym, Rb zmieniając na większy prosisz się o duży wzrost THD i mniej stabilną pracę tranzystorów sterujących.
@tomixq3 жыл бұрын
@@systemix1 2N3055 potrzebuje niskiego Rb ale KD502 to dobry tranzystor.
@zbyszeknowak91483 жыл бұрын
BRAWO MISTRZU !!!
@s15sebek3 жыл бұрын
u mnie jest fabr +-26v i ma on jakieś 35w os 27w mierzone 1KHz ja dawałem inne sterujące tranzystory na wyższe napie cięcia radiatory 2n3773 kondensator co Pan mówi 47uF ja dałem 100uF opornik nie wiem 3,3K albo2K jakoś tak w bustrapie ciut większa pojemność, zner dobierałem nie pamiętam ile od 8,2V do 15V i resystor w parze różnicowej do stałego na wy zasilanie +-42v 100w 4R 65w 8R ale fajnie wiedzieć napędzał o troid 350w
@anetamalinowska3681 Жыл бұрын
A od spodu nie można było podlutować ?
@systemix1 Жыл бұрын
Co konkretnie podlutować od spodu?
@Dziku6123 жыл бұрын
Czy będzie filmik na temat zmiany wartości elementów w filtrze kontur?
@systemix13 жыл бұрын
Będzie w najbliższym filmie
@s15sebek3 жыл бұрын
Ja dałem 470nf do konturu zamiast 220nf i barwę też poprawiłem ja z niego 100w dusiłem na 2n3773
@systemix13 жыл бұрын
@@s15sebek nie trzeba 3773 ale przy 100 watach mocy to imd, THD i tętnienia przekraczały wszelkie normy przy tym zasilaniu co jest standardowo
@s15sebek3 жыл бұрын
@@systemix1 Panie to eksperyment był na toroidzie bateria 4x1000uF/50v upchać sie dało kawałek podkładki było aluminiowej aby z radiatorów też ciepło szło do chassis i nagwintowane gwintem 2mmod góry i dołu radiatora na wentylatorki a toroid na zamówienie specjalny aby był wysoki a węższy psujący do radmora to 380zł mnie wyniósł a w konturze troszkę bym opornik popuścił cos do konturu 2K dał 470nF wtedy bas jest niski i miesisty ,wysokie w konturze 1nF albo560p 22K do wysokich . barwe można przerobić na wiele sposobów 39K na 24K zamist tych 33nF dajemy równo logie do 2 odczepów potencjometrów pomijając środkowy odczep 82nF ,do wysokich 2,2nf.
@ludwikmagda70083 жыл бұрын
a elwy 6800uf na jakie wymienić
@systemix13 жыл бұрын
10000uF/63V
@przemysawpawlinski55363 жыл бұрын
OOoo jak ładnie metalizowane rezystorki siedzą. Zrobiłem to samo w Diorze WS 442 + elektrolity oczywiście więc opierdoli kolejne 30 lat lekko.
@marekrawluk Жыл бұрын
Tej konstrukcji nie da się poprawić półśrodkami, wzmacniacz Radmora jest strukturalnie (i w rzeczywistości) jednym z najgorszych wzmacniaczy Unitry. Idąc od wejścia: słaby, niesymetryczny stopień róźnicowy (wymagana modyfikacja źródła prądowego, wspomniana na filmie). Dalej - stopień pośredni z pojemnościowym bootstrapem: jak w radyjku na baterie, aż błaga o modyfikację (znów źródło prądowe). Kondensatorki 22p i 33p jakoś ratują ten wzmacniacz przed wzbudzeniem, ale nie dziwię się, że po modyfikacji R1005 i C1003 w niektórych przypadkach dochodziło do wzbudzeń. Stopień końcowy - jak w definicji hasła: źródła najgorszego dźwięku na przykładzie quasi-komplementarnych stopni mocy ze słabymi (w sensie dynamicznym) tranzystorami. No i zamknięcie całości: pętla sprzężenia zwrotnego, tu przydałby się układ ze wzmacniaczem operacyjnym i przeniesienia pasma w dół w zasadzie do DC. Tuner FM jak i układ barwy dźwięku są równie słabe. Pozostaje mit Unitry, i przepiękna obudowa i ergonomia gałek, przycisków.
@marekrawluk Жыл бұрын
Zejście pasma akustycznego w dół do DC nie jest celem samym w sobie, niejako efektem ubocznym jest znaczne podniesienie współczynnika tłumienia, lepsza kontrola ruchu membrany woofera. W rozwiązaniu oryginalnhym (i modyfikacji firmy Symetrix) należałoby zwiększyć C1003 nawet do 1000uF. Dodanie równolegle kondensatorów nieelektrolitycznych to bardzo dobra sprawa.
@systemix1 Жыл бұрын
@@marekrawluk wykonałem modyfikację pwm. Wyrzuciłem bootstrap, przeliczyłem dwa źródła prądowe, jedno na wejściu drugie w stopniu napięciowym, poprawiłem liniowość pracy pary różnicowej przez dołożenie złącza w sterowaniu tranzystorem mocy w schiklayu. Opisuję zmiany, schemat w tym filmie. kzbin.info/www/bejne/i6a9goCkl6aAq6c&feature=share9
@marekrawluk Жыл бұрын
@@systemix1 No i to jest dobra robota - z oryginału praktycznie nic nie zostało. Proszę wybaczyć, komentowałem jednak bieżący filmik i ogólnie fatalność konstrukcji Radmora (wnętrza). Został jednak C1005 (może opóźniać fazę, choć redukuje wpływ efektu Early'ego i wzbudzenia) i składowa stała została podobnie jak w oryginale, co dla impedancji 4 omy na obciążeniu (wymóg dla 40W) powoduje słabe tłumienie - C1003 powinien mieć albo minimum 100uF-470uF albo składową stałą trzeba zobić używając wzmacniacza operacyjnego w układzie całkującym, napięcie stałe na wyjściu zejdzie do 0mV a tłumienie (kontrola basu) o rząd lepsza. Shiklay dla fatalnych 2N3055 (nawet zmodyfikowany) niewiele pomoże, te 2N3055 są dobre do zasilaczy, nie do wzmacniaczy audio.
@systemix1 Жыл бұрын
@@marekrawluk mógłbym zrobić z tego całkowicie inną konstrukcję i zastosować serwo dla DC, ewentualnie zrobić symetryczne wejście na operacyjnym ale to będą zbyt daleko idące zmiany, pracochłonne później w wykonaniu. Przyświeca mi ideaa "po minimum, maksimum efektu" i to się udaje.
@ludwikmagda70083 жыл бұрын
chodzi mi na jaką firmę
@systemix13 жыл бұрын
Elna, Nichicon, Nippon, BC components a w ostateczności Jamicon
@ludwikmagda70083 жыл бұрын
@@systemix1 dziękuję bardzo
@sebastiantr64183 жыл бұрын
Aby podnieść moc musiałbyś podnieść napięcie zasilania a nie wymienić wymienić rezystor i kondensator w USZ. Dlaczego oszukujesz ludzi? Często młodych i nie doświadczonych. A potem każdy grzebie w takich radmorach bez doświadczenia. Tą przeróbką zwiększasz jedynie wzmocnienie napięciowe o około 3x ale na pewno nie moc. Może pokaż pomiary na oscyloskopie przed i po przeróbce to zobaczymy czy moc będzie 40W zamiast 25 przy 0.3% zniekształceń nie liniowych.
@systemix13 жыл бұрын
Spójrz tumanie na poprzedni mój film na kanale tam pokazuję pomiary na oscyloskopie, gdybyś znał prawo ohma nie byłoby tematu. Moc to iloczyn napięcia i prądu. Policz ile można wygarnąć mocy przy 1,8 A i 22, 4 V w jednej gałęzi. Nie lubię cymbałów. kzbin.info/www/bejne/b6aye6Ogi6-saJY
@systemix13 жыл бұрын
@Piotr Gabriel dziękuję za dobre słowo.
@adampiwinski70543 жыл бұрын
Wynika z tego, ze w kazdym wzmacniaczu zmieniamy sprzezenie zwrotne, i mamy moc prawie dwa razy wieksza ? Ciekawe. Szkoda , ze tu o tym nie powiedziano kzbin.info/www/bejne/joeUkp1nf9-WhLc ani tu kzbin.info/www/bejne/iHnXk4SvnKt4jKs
@systemix13 жыл бұрын
@@adampiwinski7054 w każdym wzmacniaczu możemy podnieść moc mając wystarczający zapas prądu na zasilaniu, odpowiednią wydajność prądową na stopniu końcowym i regulując stopniem napięciowym możemy do określonej wydajności prądowej, termicznej, jakościowej podnosić moc wzmacniaczy. Trzeba również pilnować symetrii i prądów, w przypadku Radmora jest duży zapas do podniesienia mocy co pokazałem w pomiarach na moim filmie i w jaki sposób to zrobić na drugim. Rs słusznie nie mówi o zwiększaniu mocy ponieważ przy zasięgu jego kanału tysiące pseudoelektroników paliłoby swoje wzmacniacze. Układ PWM Radmora na 40 watów przeliczyłem na podstawie wzorów zawartych w książce Pana Witorta i jest to jak najbardziej prawidłowe rozwiązanie aplikacji wzmacniacza mocy.