Рет қаралды 3,081
Head kolleegid! Sellest eelnõust on täna juba veidikene siin infotunnis juttu olnud. Meie regionaalminister ise ütles siin, et Eesti toidukorv on 9% kallim kui Euroopa Liidu keskmine. Markeeriti ära ka asjaolu, et kui meie käibemaks jõuab 24%-le ja toiduainetel erisust ei ole, siis jääme me alla vaid Taanile. Oleme ühes edetabelis kõrgel kohal, aga minu hinnangul mitte positiivses võtmes.
Möödunud nädalal, kes tähele panid, saime uudistest lugeda, et Tallinnas on kallim elada kui Tokyos, Roomas või Abu Dhabis. Ja teate, mis on paradoksaalne? Sõitke Tallinnast välja, seal on veel kallim elada. Eestis, ma mõtlen. Kui me vaatame inflatsiooninumbreid, siis sellest ajast, kui esialgu Kaja Kallas valitsuse juhtimise üle võttis, Eesti lõi inflatsioonirekordeid, kui me võrdleme teistega siin Euroopas ja mujal maailmas. Ei taha see inflatsioon meil siiamaani taltuda. Mujal on hindade tõus pidurdunud, meil 20% inimesi elab suhtelises vaesuses. Ja noh, tegelikult neid lugusid sellest, et inimeste toimetulek on muutunud väga raskeks, saame me lugeda ja kuulata iga päev. Seetõttu oleme andnud menetlusse eelnõu, et inimeste toimetulekut veidigi parandada ja tuua toiduainete käibemaks madalamaks.
Võidakse küsida, et miks me ei ole toonud eelnõu, et tuua näiteks ainult kodumaise toidu käibemaks madalamaks. Siin ma tooksin välja kaks peamist põhjust. Üks on seesama inimeste toimetulek, mida me soovime parandada. Ja ei ole praegu hea aeg hakata sellelaadseid erandeid tegema. Kui kehtestada kogu toidukraamile madalam käibemaksu määr, siis jääb ära ka, ütleme, bürokraatia kasv, sest kui hakata seal kas erinevate toidugruppide või päritolu järgi eristama, siis on vaja seda kontrollida, tekib pettuse risk ja nii edasi ja nii edasi. Praegu meil üks suur mure Eestis on, peamine mure, ongi inimeste toimetulek. Nii et seda me proovime selle eelnõuga parandada.
Sellelaadsete maksuerisuste juures alati kipuvad mõned poliitikud, eriti reformierakondlased, rääkima sellest, et ahned ettevõtjad panevad lihtsalt endale suurema kasumi taskusse ja inimestele ikka midagi soodsamaks ei muutu. Sellele ma julgen vastu vaielda ja julgen vastu vaielda ka ühe näitega mõne aasta tagusest ajast, kui EKRE langetas aktsiise. Siis oli samasugune jutt, et nüüd kütuseärimehed hakkavad lihtsalt suuremat kasumit teenima ja kütuse hind inimeste jaoks ei muutu. Aga kuna see aktsiisilangetus käis väga selge sõnumiga, et valitsus jälgib, et see hüve jõuaks inimesteni, jälgib kütusemüüjate tegevust, siis kütusemüüjad said - nad on targad inimesed - aru, mida kõrgel tasemel öeldi, ja ei hakanud inimeste arvelt oma kasumeid asjatult suurendama.
Mõned näited ka. Näiteks Belgia - Euroopa süda, kui nii võib öelda - käibemaksu tavamäär on 21. Nemad on toidu jaganud kahte erinevasse gruppi: osal toidust on 6, osal 12%. Soomes on käibemaksu tavamäär 24, toidul 14. Saksamaal toidu käibemaksu määr 7. Ja neid näiteid on tegelikult veel. Üsna vähe on riike, kes ei ole seda erandit teinud.
Nii et kutsun üles kõiki. Võib olla eraldi tuletan sotsiaaldemokraatidele meelde, et sellest ei ole kasu, kui te pärast Facebookis kirjutate, et teile ei meeldinud see otsus, mida te just koos Reformierakonna ja Eesti 200-ga tegite. Seda mängu ei ole mõtet mängida. Kui teile ka tundub, et inimesi tuleks raskel ajal aidata, siis tulge kaasa ja toetage seda eelnõu.