Výborné video. Nevýhodu při vyjímání sazenic ze sadbovačů jsem vyřešil používáním kelímků od jogurtů, které se sazenicí rajčete vyklopím jako " bábovičku". Neporuším kořenový bal a manipulace je efektivnější.
@zahradaproradost Жыл бұрын
Ano, to je take super zpusob. Dekuji ze se divate 🙂
@monikanovakova40683 жыл бұрын
Po loňském propršeném létě, kdy nám na záhonu shnila všechna rajčata, jsme letos vybudovali přístřešek z palet. Je ve stádiu dokončovacích prací a my doufáme, že to letos vyjde. Jinak super nápad s tím zateplením kořenů trávou - to určitě zkusíme. Naše rajčátka jdou ven až příští víkend, zatím jsou malá (i když silná) a venku u nás v podhůří žádná hitparáda. Díky za krásné video.
@zahradaproradost3 жыл бұрын
Dobrý den, to by mě hrozně zajímalo, jak ten přístřešek z palet vypadá. Nevím jestli jste v naší facebookové skupině nebo ne, ale mohla byste nám tam poslat fotku? Pro inspiraci i pro ostatní pěstitele. To by bylo supr. Děkuji, nápad s trávou mám od mého taťky, ten to má možná od svého a funguje to dobře. Navíc se využije i část posekané trávy :)
@chillifarmer84023 жыл бұрын
Krásné video :) letí tam palec nahoru
@zahradaproradost3 жыл бұрын
Moc díky, že se díváte! A.
@annavalachova Жыл бұрын
zítra jdu taky zasazovat rajčata spolu s paprikami podle vas. ráda se na vaše video dívam, je poučné, děkuji
@zahradaproradost Жыл бұрын
Dekuji vam, at se pestovani letos daří 🙂
@helenadostrasilova47594 ай бұрын
Díky vaším radám mám úplně luxusní nádhernou úrodu rajčat moc děkuju jste úžasná a skvělá❤❤❤ Škoda že mi sem nejde dát fotka mohla bych s nima na výstavu
@zahradaproradost4 ай бұрын
@@helenadostrasilova4759 Mám velkou radost, že vám má videa pomohla. Fotku mi můžete poslat mailem, je pod každým videem 🙂🥰
@ruzenakobikova7669 Жыл бұрын
Děkuji za video budu sázet letos poprvé zkusím jako vy to s tou trávou a skořápky od vajec jsem na to zvědavá 😊 moc se mě líbí že nemusím dávat celý kbelík hlíny ale ta tráva se mi fakt líbí tak zkusím budu zase cherry rajčata
@zahradaproradost Жыл бұрын
Nemáte zač, jsem ráda, že jsou videa užitečná. Ať se pěstování daří.
@vojtatakacs6 ай бұрын
Trávu dáváme už léta a je to tak. Rajčata jedou
@KrasaNesmirna2 жыл бұрын
Dát podestýlku trávu a skořápky. To je dobrý nápad. Slyším poprvé 👍
@zahradaproradost2 жыл бұрын
Dekuji, hlavne tu travu doporucuji, rajcata maji rada teplo.
@libikoutny5886 Жыл бұрын
Ahoj. Jsem ůplný laik. Chci letos poprvé pěstovat rajčata v paneláku v 10-ti litrových kýblech. Stačí na jednu rostlinu tenhle objem? Mám dát na dno nějakou drenáž a udělat otvory proti přelití? Mám lodžii přesně na jih, ale v létě bývají i tropické teploty a mám obavy aby se naspálili. Je lepší je orientovat ke zdi lodžie spíše na ranní slunce nebo na odpolední? Zálévat spíše ráno nebo večer, nebo obojí? Použiji substrát z hobby marketu a nějaká tekutá hnojiva. Lze ten substrát použít i na další sezonu nebo je pouze sozóní? Sazenice koupím na
@zahradaproradost Жыл бұрын
Dobrý den pane Koutný, 10 l není moc, ale určitě bych to vyzkoušela. Mrkněte na druhou polovinu tohoto videa, tam ukazuji, jak pěstuji v náudobách. Přidala bych ještě mimo to, co tam říkám, ten zahradnický substrát. Pokud byste měl zájem o více informací, či pomoc s pěstováním čehokoliv, mám na herohero.co/zahradaproradost komunitu lidí, se kterými si pravidelně píši a pomáhám jim, je možné posílat i fotky a tak dále, pokud byste měl zájem, jste vítaný.
@libikoutny5886 Жыл бұрын
Děkuji za odpověd. Zkusím najít nějaké nekomerční fórum. Díky za Váš čas.
@zahradaproradost Жыл бұрын
@@libikoutny5886 Nemate zac.
@MarketaMachova-jm5pd6 ай бұрын
Viděla jsem videa, kde zasazovali rajčata hluboko do země i s 1-2 patry listů. Co si o tom myslíte? Nebudou listy pod zemí v takovém případě hnít?
@zahradaproradost6 ай бұрын
Myslím, že je to za 1. zbytečné tak hluboko a za 2. vždy bych spodní listy odstranila.
@kvildus67906 ай бұрын
@@zahradaproradost Moc děkuji za odpověď. Pokud listy odstraním, můžu pak část stonku, kde byly odstraněny listy, dát do země? Nebo by tak mohla začít uhnívat místa, kde byly listy odstraněny? Všimla jsem si, že v části videa, kde vysazujete rajčata do velké nádoby, jsou také některé listy završeny zeminou. Moc děkuji za rady!
@zahradaproradost6 ай бұрын
@@kvildus6790 Dobrý den, mrkněte na jedno z mých nejnovějších videí- výsadba rajčat 🙂
@lenkaspulakova65082 жыл бұрын
Dobry den, me by zajimaly nadoby na pestovani rajcat, odkud mate ty vase, prosim? Dekuji za tip ohledne skorapek a travy
@zahradaproradost2 жыл бұрын
Nadoby jsou porizene ze zahradnictvi Sinco v Melnice. Zasilaji postou.
@feryjjgzfs32982 жыл бұрын
Seženete v každých stavebninách
@okomentujsongnebonecojineh4304 Жыл бұрын
Lze použít i pro papriky postup s kbelíkem a trávou? Děkuji
@zahradaproradost Жыл бұрын
Ano.
@okomentujsongnebonecojineh4304 Жыл бұрын
@@zahradaproradost dekuji, to mi ušetřilo hodně prace!
@frantisekmraz48732 жыл бұрын
Ahoj. Nikde som nenašiel názov skupiny na FB🙂
@janberezny3193 жыл бұрын
Mate v tech rukavicich cit? Kde se daji koupit? Diky, Honza.
@zahradaproradost3 жыл бұрын
Ty rukavice jsou super, koupila jsem je v Globusu, náhodou jsem zahlédla. Jsou malé, kupovala jsem je pro 7letou dceru a nakonec je používám sama :) Jsou tenké a jsou mi svým způsobem malé :)
@lubosmusil71953 жыл бұрын
Cit sice nemá ale mohla by si umazat pacinky.Nechápu jak může zahrádkář dělat v rukavicích a přijít o požitek hrabat se v hlíně.
@zahradaproradost3 жыл бұрын
@@lubosmusil7195 Jak říkám v jiných svých videích, miluju hrabání v hlíně a většinou tak pracuji. Asi nemáte zaměstnání, kde musíte mít čisté nehty, když je mají zákazníci neustále na očích :)
@lubosmusil71953 жыл бұрын
@@zahradaproradost Tak se teda omlouvám už jsem viděl i videa bez rukavic SUPER. A když prijde zákazník tak až potom si berte rukavice ( Bílé jak v tanečních )
@zahradaproradost3 жыл бұрын
@@lubosmusil7195 Díky, miluju hrabání v hlíně holýma rukama :)
@bartonondrej2039 Жыл бұрын
Skoro nám se ženou zaskočilo, při pohledu na neškodnou larvu. Hodně nám to připomíná larvu chrousta, kterého máme plnou zahrádku. Úplná katastrofa, třetí pokus založit jahodový záhon vzdáváme. Žere to dokonce i bylinky, resp. jejich kořeny.😱
@ivanalantosova3994 Жыл бұрын
Len nedávno som sa dozvedela, že takýchto pandráv je u nás viacero druhov. Najbežnejšie u nás sú pandravy chrústa-škodlivý a zlatoňa-neškodný-užitočný. Treba si všímať ako vyzerajú: zlatoň má krátke nôžky, krátke tykadlá, zaoblený zadoček a je bacuľatejší. Chrúst má dlhšie tykadlá, dlhšie nohy, telo štíhlejšie a nezostáva oblý. Chrúst sa vyskytuje v kvetináčoch, zemine, trávniku a zlatoň v komposte, niekedy v kvetináčoch.
@hoodvaavdooh2 жыл бұрын
Ahoj, může mi někdo prosím poradit? Je bezpečné použít dusíkaté vápno pro rajčata v květináči na balkóně? Ty dezinfekční látky se časem všechny odpaří nebo něco zůstane v substrátu?
@radomirluza75582 жыл бұрын
Dusíkaté vápno cca 2-3 týdny před sazením apod. Držet půdu vlhkou, kdyžtak pomoct přikrytím zeminy. Po té době jsou agresivní složky přeměněny na hnojivo - v chladnu to jde pomaleji. 60g na metr pro jarní lehkou desinfekci a hnojení. kolem 100g na podzim. Pokud to je květináč na balkóně nechal bych déle půsbit - třeba i přes měsíc - v tomhle období je předpoklad prochladnutí zeminy v květináči a snížení rychlosti reakce. Aspoň tady u nás na valachoch bylo nejteplejší ráno 2.5 stupně...
@hoodvaavdooh2 жыл бұрын
@@radomirluza7558 moc děkuju
@vaclavkonvalinka66092 жыл бұрын
Dusikaté vápno se dává alespoń 14 dnů před sázením ta ponrava není od chrousta ale od zlatohlávka ty rajčata před sázením chtělo pořádně zalít byli zvadlé a pak nejdou pořádně vyndat ze sadbovačů.
@karelorsuliak5377 Жыл бұрын
Teť už ani náhodou zabilabysteje uvolňuje kyanid
@L.P.19862 жыл бұрын
Je mi nasný, že je to podle počasí, ale kolik bude průměrně potřebovat jedna rostlinka vody. Když je takhle na začátku v květnu a třeba červenci? Jak často?:) Díky za video
@zahradaproradost2 жыл бұрын
Ano, záleží na počasí, ale já zalévám přibližně jednou za tři dny, aby nebyly rostliny moc zhýčkané.
@L.P.19862 жыл бұрын
@@zahradaproradost Kolik?:)
@zahradaproradost2 жыл бұрын
@@L.P.1986 To nedokazu rict, pul konve az konev ke kazde rostline. Kdyz vidim,ze jsou listy povadle, zaleju casteji nez az za tri dny.
@tomastriska86622 жыл бұрын
Hodně. Já třeba zaléval ve fóliáku 2x-3x týdně. Vysazené se ale doporučuje zalévat méně, aby museli trošku pustit kořínky a hledat tak vodu. Až začnou plodit, tak toho potom využijí. Důležité ale je než množství vody spíše to, aby byla zálivka pravidelná, jinak budete mít nekrózu plodů, což si mnoho lidí často mylně spojuje s nedostatkem vápníku. Pravdou je to, že spíš ten vápník kvůli nedostatku vody nemůže distribuovat.
@L.P.19862 жыл бұрын
@@tomastriska8662 Díky. Uplně mi hned nedošlo, že já mám tyčkový na balkóně v květináčích a bude to něco jiného. Druhý rok a chtěl bych se vyvarovat chybám. Zkouším v podmiskách i zalévání vrchem. Vrchem se po čase ta voda neudrží a skoro hned protéká ( i když perlit, kokos atd.) a v podmiskách furt chlastaj vodu, nenechávám jí tam dlouho, abych předešel hnilobě kořenů, ale stejně mi někdy uhnije konec na několika plodech. Potřeboval bych nějalej "základ". Jakože ve 20l květináči je lepší zalévat málo pravidelně tolik a tolik, samozřejmě podle počasí. Mám něco nasledováno a načteno i na zahraničních kanálech, fórech, ale s tou vodou zkouším pokus/omyl.
@p.l.s8 ай бұрын
Toho roku som na Temu kúpil malé farebné kravatky, ktoré na konci sezóny netreba vyhodiť, majú istiaci čudlík, stačí nadvihnúť
@mi.chal.3 жыл бұрын
Skořápky nedávám, ale dělají se i dvousložková hnojiva, takže se po týdnu střídá hnojivo s vápníkem. Při nedostatku vápníku černají špičky.
@zahradaproradost3 жыл бұрын
Ano vím, že taková hnojiva existují, ve videu je také zmiňuji, ale díky tomu, že máme slepice z domácího chovu a skořápek dostatek, nevidím důvod, proč nepoužít skořápky, když to funguje. Jako spoustu jiných triků, které už léta používáme a která jsou prakticky zadarmo (budu se jim věnovat ve svých videích).
@mi.chal.3 жыл бұрын
@@zahradaproradost Já to myslel pro lidi, co by to pěstovali třeba na balkóně. Slepice nemám a vejce moc nekupuji, tak vápník přidávám takhle.
@zahradaproradost3 жыл бұрын
@@mi.chal. To jste hodný. Děkuji za příspěvek! :)
@romancimicky92862 жыл бұрын
@@mi.chal. Tak toto lidé mohou použít dolomitský vápenec
@tomastriska86622 жыл бұрын
Skořápky nebo popel je dobrý nápad na vápník. Ale hlavním problémem je spíš nepravidelná zálivka. Vápníku má často půda dost.
@romanstr6270 Жыл бұрын
Velmi ma potešila cast videa o rajcinach v nadobach. Presadzal som do nadob par dni nazad a pouzil som tiez skrupinky, peletovany konsky hnoj, kompost a pod. Nadoby mam 30 l po dve rastlinky(krickove paradajky), mam to na okne na parapete zvonku, juzna strana. Do nadob som urobil na spodku dierky, mam tam aj strk ako drenaz. Vo videu spomínate, ze nadoby je dobré dať tak, aby mali striešku pred dažďom a tu ja nemam, cize nebudu kryte pred dazdom.V zahrade v záhone to zrejme nevadi, býva to tak bezne. Chcembsa opýtať, ked mam tie nadoby bezbtej striesky a budu musiet znasat dazde, pripadne burky atd, co im hrozi? Ako som spominal, odtokove dierky mam. Ak som doma a hlasia lejak, schovam nadoby s rajcinami dnu, no nie vzdy som doma 😧
@zahradaproradost Жыл бұрын
Jak pisete, je normální pestovat rajcata na desti na zahonku bez strisky. Pokud bude pekny rok, tak v pohode, pokud bude vetsinu leta prset, hrozi plisen rajcatova - vice informaci je ve videu Co je s mymi rajcaty.
@romanstr6270 Жыл бұрын
@@zahradaproradost Vdaka za odpoved. To video a aj ostatné si pozriem. Dakujem pekne.
@radomirluza75582 жыл бұрын
Nevšiml jsem si infa o slíbeném druhu brouka. Podle mě to jsou ponravy chrousta.
@matyashartl37632 жыл бұрын
Nebo zlatohlávka či roháče ;)
@houpacikonik2 жыл бұрын
@@matyashartl3763 Vypadá to na zlatohlávka. A ty potvory nejsou neškodné, žerou kořeny. Loni jsem přišla o všechen salát. Zlatohlávek nakladl ke každé rostlině vajíčka a z kořenů nezůstalo nic. Rajčata a papriky ale nežerou.
@michalriha6201 Жыл бұрын
Tyto larvy mám ve skleníku také a myslím že to je larva nosorožíka. zahlédl jsem tam i dva brouky nosorožíka. To že je mají slepičky rádi mě fakt pobavilo, jsou chráněný. :D
@premekpetrak4591 Жыл бұрын
@@michalriha6201 ....v případě nosorožíka by ta larva musela mít asi kapku xxl rozměr ;) Jinak ať je to larva zlatohlávka, lalokonosce, chrousta či jiné potvory, tak Vám garantuju, že tak nevinné na zahrádce rozhodně nebudou :D Některé jsou žravé v larválním stádiu a jiné zas jako dospělci (desítky dospělých zlatohlávků vám za odpoledne zdevastují - sežerou třeba květy mladé hrušně či podobně potrápí jiné ovocné stromy a keře....)
@michalriha6201 Жыл бұрын
@@premekpetrak4591 možné to je, já mám opravdu nosoroziky (červená hlava, tečky na bokach), měl jsem tam i dva brouky. A larvy mám některé podobné velké a některé fakt obří. :D
@AndreaMrozkova2 жыл бұрын
Jak daleko máte ty rajčátka? A ta druhá řada je asi křížem, však?
@zahradaproradost2 жыл бұрын
Dobry den, ja je pestuji velmi blizko u sebe, idealni by bylo mit mezi jednotlivymi rostlinami vice nez 50 cm. A ano, druhou radu mam vzdy mezi tou prvni 🙂
@AndreaMrozkova2 жыл бұрын
Díky moc za odpověď ♥️
@zahradaproradost2 жыл бұрын
@@AndreaMrozkova Nemate zac, ted uz jen musime preckat zimu... 😄