👉 Robię te filmy sam. Ten film powstał NIEZALEŻNIE od jakiegokolwiek wsparcia biznesowego, rządowego, politycznego, medialnego lub instytucjonalnego. Ale nie jestem w stanie robić takich filmów bez wsparcia widzów. 🙏 Jeśli cenią Państwo moją pracę, zachęcam do przekazania darowizny, by wesprzeć kanał. Pomóż mi kontynuować pracę! 🙌 Zostań Patronem! patronite.pl/RamseyUnited 💪 Też można kliknąć „Wesprzyj” lub „Podziękuj”! 👉 kzbin.info/door/-pZ3BcgDaDRXM0XhigRyYgjoin 🏦 Dane do przelewu bankowego: Producent: Ramsey United nr konta: PL 41 1160 2202 0000 0004 5268 3449 Tytuł przelewu: Darowizna na film dokumentalny Bank Millenium SWIFT code: BIGBPLPW 💰 PayPal: kontakt@moznapanikowac.pl
@alabaj4046 Жыл бұрын
Jestem rolnikiem od wielu lat i ta wypowiedź że każdy kto je mięso powinien je sam wyhodowac i ubić ma wielki sens
@WiejskieInspiracjePL Жыл бұрын
Dokładnie tak!
@pozytywny87 Жыл бұрын
Również trafiło to we mnie, bardzo mądre spostrzeżenie. Za to uwielbiam Twoje filmy
@WiejskieInspiracjePL Жыл бұрын
@@pozytywny87 Polecamy się ;)
@mareksobkiewicz5512 Жыл бұрын
Alabaj co ty chłopie wygadujesz. Robotnik czy urzędnik z miasta ma chodowac siniaka na balkonie? Kury w przedpokoju. A gdzie wywalać obornik na ulicę? Poje..lo się wam we łbach doszczętnie. Z takim rozumowaniem to powinieneś też sam sobie zbudować traktor siewnik a choćby kosę wykuć ale przedtem wytopić samemu żelazo z rudu darniowej w dymarce własnej produkcji. Słyszałeś coś o społecznym podziale pracy? Boże Ty czytasz i nie grzmisz.A gdzie ubić tego siniaka? Arabowie zaczynają co roku ba wiosnę barana w przedpokoju. Mają wykafelkowane pod sufit. Potem zmywają łatwo krew że ścian a że klimat ciepły to szybko wysycha. Tego chcesz?
@irenazielska2537 Жыл бұрын
Również się pod tym podpisuje, z małym zastrzeżeniem, że ja jako kobieta oczywiście potrafię zabić kurę, ale skoro mój mąż zrobi to szybciej, sprawniej to ja i moje dzieci mamy ten komfort, że mamy po prostu "gotowe"
@ewaurszula219 Жыл бұрын
Stary rolnik mówił nam, że kiedyś wszystkie prace na wsi robiło się wspólnie z sąsiadami typu koszenie czy wykopki. Ludzie byli blisko siebie. Sąsiad służył pomocą, pożyczył sprzęt. Dziś każdy pracuje na swojej ziemi, jedzie szybko przez wieś i nie widzi sąsiada. Tak więc kupując ziemię na wsi mozesz liczyć tylko na siebie. My mamy staż 3 lata na wsi i łąkę nam kosi młody rolnik z sąsiedniej wsi. Najbliżsi sąsiedzi nie mają czasu. Tworzymy powoli samowystarczalne małe gospodarstwo rolne na swoje potrzeby. Widzimy ile nawozów wylewają rolnicy na pola na wymęczoną orkami ziemię. Ziemia leży odkryta więc erozja wodna i wietrzna niszczy ją. Na wiosnę podkręcą ją nawozami. Rolnik jest przekonany, że bez nawozów nic nie urośnie. Powoli to się zmienia. Rolnicy już zaczynają podglądać nasz warzywnik 1000 m i 14 grządek podwyższonych. Widać dobre plony naszej pracy. Dajemy tylko obornik koński, kurczak i kompost. Wszystko ładnie rośnie. Jeszcze w styczniu mam swoje warzywa w kuchni. Zdrowe jaja i owoce. Kury dostają zimą codziennie kaszę gotowaną z mielonym mięsem i warzywami. Kura jest mięsożercą. Moje kury nie okaleczają się, bo dostają białko w nadmiarze z mięsa. Jajek nie sprzedajemy, gdyż wsad tj mięso, kasza, makaron, warzywa i witaminy wynosi co najmniej 15 zł godzinie na 10 kur. Cena super jaja tylko po kosztach to 1,5 zł. Odmawiamy sprzedaży jaj, bo nikt nie rozumie, że super produkt musi odpowiednio kosztować. Myślę, że produkcja żywności na potrzeby swojej rodziny ma teraz największy sens Uprawa ekologiczna daje dobre plony jeśli dobrze przygotuje się ziemię. My dbamy o ziemię, a co na niej posadzimy to sprawa drugorzędna, bo i tak wszystko urośnie. Mało pielimy, bo sciółkujemy kompostem, a on jest za dobry dla chwastów. Zmiana myślenia, metod uprawy i będą piękne plony. Informacji o permakulturze jest mnóstwo w necie. Pozdrawiamy
@WitoldJaskulski Жыл бұрын
Dziękuję za dobre rady czym kury karmić zima
@magda2027 Жыл бұрын
Witam , nie odbieram tego filmu jako pesymistycznego dla mnie jest on jasnym przesłaniem! Bycie eko bycie bio jest nieopłacalne , jest bardzo drogie ale jakże satysfakcjonujące ! mam działkę z domem 5,6 tys m2 , kupiłam w 2021 zniszczona zachwaszczona i pełna pasożytów ziemie - IV a i b i kwaśna , ale w ub roku kupowałam nicienie , obornik , wapno , teraz kupiłam mączkę bazaltowa , humus , obornik , kompostownikow mam 5 , zaczynam to wszystko przerabiać i oprócz nakładów pracy mojej i Męża wydaje bardzo dużo pieniędzy na poprawę jakości gleby , ekwity były w ub roku bardzo ładne plony , łatwiej i taniej byłoby kupić nawozów Chem , tylko my tego nie chcemy ! Podziwiam wszystkich Państwa którzy pomimo przeciwności losu walczą każdego dnia a ja dołączam do Was z moim małym kawałkiem bo chce mieć coś co jest dobre zdrowe ! Pozdrawiam serdecznie i życzę dużo zdrowia i wytrwałości a w chwilach zwątpienia proszę pomyśleć , iż jest Pan inspiracja dla innych ! Z poważaniem M
@architektura204 Жыл бұрын
Przepiekny wywiad i filmowy dokument o czlowieku, ktory rozumie jezyk ziemi, pszczol, promieni i wiatru. Dziekuje za inspiracje i "pastylke " na serce.
@KamilKamil-sc4vj Жыл бұрын
Dzięki za film, wreszcie ktoś powiedział prawdę, że to nie jest takie różowe i wspaniałe jak na innych filmach "samo rośnie, zero chwastów, wspaniałe plony". Niestety rolnictwo ekologiczne w naszym kraju to kompletna porażka jeżeli chodzi o biznes, dużo więcej roboty, a zysk z plonów słaby, do tego problem ze zbytem bo to wszystko niestety musi być zużyte jak najszybciej bo po prostu gnije. Zwłaszcza przy obecnych cenach ropy uprawa ziemi w sposób mechaniczny to kosztuje krocie. Ja przestałem sprzedawać bo musiałbym kurę po 100zł sprzedawać, żeby jakąkolwiek opłacalność miało chodzenie przy tym. Oczywiście klient miastowy tego nie zrozumie, bo przecież w biedronce kurczak po 20zł. Zostaje ogródek dla siebie i na reszcie areału wypas zwierząt, również na własne potrzeby.
@Bea768 Жыл бұрын
Mysle, ze Maciek to bardzo madry czlowiek. Wszystkiego dobrego Macku!
@henrykastrak4674 Жыл бұрын
Bardzo pouczający film. Tak to prawda wszyscy chcemy jeść dobrą żywność nikt się nie zastanawia ile to kosztuje pracy i wysiłku . Sama uprawiam niewielki ogródek mam swoje warzywa , i wiem jak różnią się smakiem i zapachem od tych ze sklepu. Wszystko co pozostaje przerabiam żeby mieć w zimie . Życzę dużo wytrwałości i trzymam kciuki nie wolno się poddawać takich ludzi nam potrzeba jak najwięcej , ma Pan olbrzymią widzę i trzeba to wykorzystać. Serdecznie pozdrawiam.
@zbigniewleszekkurpaska1870 Жыл бұрын
Ciekawy człowiek pięknie mówiący o rolnictwie, naturze. Dzięki za film.
@oddjadofarmera Жыл бұрын
Dzień dobry Chciałem tutaj podziękować i odpowiedzieć na część z licznych komentarzy:) Faktycznie, film ma nutę pesymistyczną, na pewno sprzyja temu moja nowa kontuzja, tym razem kręgosłupa, od miesiąca bardzo boli i trochę się tym przejmuję... Ale Ci co mnie lepiej znają wiedzą, że jestem niepoprawnym optymistą :) - gdybym nie był, zapewne nie rzuciłbym się na taką ścieżkę życia ;) Doceniam i dziękuję za wszystkie komentarze, te z uśmiechem i te bez, wszystkie mnie czegoś uczą. Jeśli zaś chodzi o propozycje i porady - bardzo chętnie przeczytam wszystkie, ale dodajcie do nich również informację czy pochodzą one z praktyki czy z teorii, abym ja i inni mieli lepsze zrozumienie. Podajcie również areał na jakim to praktykujecie, co uprawiacie, na jakich glebach, od jak dawna, na ile rąk i czy jest to Wasze jedyne źródło przychodu. Inne metody stosuje się przy uprawie ogródka warzywnego 0,01ha a inne przy 1ha, Inne przy przeżuwaczach a inne przy warzywach., itd. ps. ktoś wspominał abym nie porzucał upraw BIO - ja nic takiego nie powiedziałem i nie planuję, jedynie bardzo poważnie rozważam uprawy, które w dużym skrócie myślowym nazwałem nieekologicznymi. Mamy przecież cały wachlarz możliwości pomiędzy uprawami ekologicznymi a nieekologicznymi i nie wszystko co nieekologiczne trzeba sprowadzać do przesiąkniętych chemią marketowych produktów i degradacji gleby. W świetle ustaw pomiędzy uprawami konwencjonalnymi a eko są jeszcze Uprawy Zrównoważone oraz mało znana Certyfikowana Produkcja Integrowana, oraz wszystko to co nasza wyobraźnia stworzy :) Pozdrawiam wszystkich i zapraszam na mój nowo powstający kanał, gdzie można poznać mnie bliżej.
@marlena8816 Жыл бұрын
Witam :) znajdę Cię również na FB??
@ewa2114 Жыл бұрын
Może bio ale bez certyfikatu. Wiem po sobie tylko mam mniejsze pole bo niecały 1ha też w dołku zlewnym. Ale u teściowej prawie ha piasków pomogła glina to była przyczepa samochodowa. I trochę miału węglowego 1 taczka z popiołem jakieś 10 taczek. Popiół drzewny zbierałam z całej wsi. Jest o niebo lepiej. Oczywiście dopiero na kolejny rok było widać efekty jak się przerobiło trochę i ściółkowanie specjalnie wysiewałyśmy słoneczniki i kukurydzę żeby mieć na zrębki. Ale my w 3 osoby robimy i dzieci troszkę pomagają. Zaś u siebie robie sama to trzeba czasu sporo. Jedno co mogę ci polecić to uprawy pasowe współrzędne. Jeden rządek marchwi drugi cebuli i tak na przemian. Mi się tylko tak sprawdza. Co do szklarni to zamiast foli spróbuj włókninę lub siatkę cieniującą ale taką 40% i nie zamykaj całkiem mi się bardziej sprawdziła. Kosiarka i ściółkowanie trawą moje dzieci uwielbiają to robić, a mnie też w ten sposób ułatwiają. Wiem z doświadczenia, że to długotrwały proces i na takim areale jest bardzo ciężko. Może ktoś z sąsiadów ma zwierzaki to część na wypas chociaż zimowy przeznaczyć zjedzą trawy i zostawią prezenty. No i warto ogłosić może wolontariusze się znajdą. Ja posadziłam sad i rzywopłot uprawny z głogu, tarniny i dzikiej róży itp i sąsiada stado kóz wszystko objadły. Więc jestem na etapie ogrodzenia i wszystko od nowa. Powodzonka.
@rafalpiskorski3552 Жыл бұрын
@@ewa2114 można też do tej gliny i popiołu dorzucić torfu- też poprawi strukturę słabej gleby. Dostarczanie próchnicy jest najlepszym sposobem na poprawienie urodzajnosci gleby.
@pasjonatgrzybofil Жыл бұрын
@@ewa2114 Ja prowadzę permakulture od 8 lat i co roku na jesień ściółkuje glebę opadłymi jabłkami, gruszkami i śliwkami resztkami organicznymi z kuchni, ziołami roślinami pionierskimi czyli chwastami, kompostem. Nawoże parę razy w sezonie gnojówką z pokrzyw gnojówka z żywokostu. Co roku mam duże warzywa. Startowałem z piachu teraz mam 12 cm czarnoziemu próchniczego i od groma dżdżownic mikroorganizmów bakterii. Bo dżownice, mikroorganizmy, bakterie i grzyby żyją w głębokości 30 cm gleby. Nie kopie działki od 8 lat tylko między rośliny rozkładam trawę skoszoną. Dżdżownice, mikroorganizmy, bakterie i grzyby żeby miały co przerabiać i jeść. Tylko jedzenie zatrzyma życie biologiczne w glebie Pozdrawiam serdecznie
@anengineer_ Жыл бұрын
Życzę dużo zdrowia i siły, mam nadzieję że już w porządku u Pana. Też czasem myślę o tym żeby zająć się praca na roli, po dziadkach mam 10ha w świętokrzyskiem, ale przeraża mnie sytuacja gdy zdrowie niedomaga. Wtedy lepsza praca na etacie. Pozdrawiam 👍
@izaf2323 Жыл бұрын
Uwielbiam wszystkie filmy na tym kanale 👍 szacunek dla ludzi z pasją
@WiejskieInspiracjePL Жыл бұрын
Nie wiem czy mogę doradzać, nie znam całej sytuacji, ale myślę, że nie warto iść w konwencjonalne rolnictwo. W końcu nie po to się uciekło od zwykłego na naturalne, by do zwykłego wracać. Połowę czasu na rolnictwo konwencjonalne warto zużyć dalej na naturalne, a połowę na rozwój kanału i strony, a klientów nie zabraknie. I spokojnie da się z tego wyżyć. Tego Wam życzę ;)
@jolantakarolak723010 ай бұрын
Nie każdy ma do pomocy Agatkę 😊
@kabaret_ki832 Жыл бұрын
Wiem o czym mówisz,sama zasuwam na wymarzonej wsi od ponad roku. Jest ciężko na dwie ręce idzie się zajechać ,ale fajne jest jednak doświadczanie i poczucie wartości i spełnianie się .....choć dla wielu to niezrozumiałe.
@MsMammamija Жыл бұрын
Trafiłam na kanał przypadkiem i zostałam. Obejrzałam kilka filmików i chcę więcej. Pokazujesz takich szaleńców zapaleńców jak my. Zajmujemy się hodowlą kóz i serowarstwem na południu Polski i miło jest oglądać osoby podobne do nas które zajmują się ekologią na małą skalę. Świetne i wartościowe wywiady, z przyjemnością się ogląda. Pozdrawiam serdecznie
@ewadrzewiecka3544 Жыл бұрын
Dziękuję bardzo za otwarte serce i piękny umysł 🤗
@maciejdisterheft3838 Жыл бұрын
Bardzo ciekawy człowiek i trafne spostrzeżenia. Troszkę innym punkt widzenia. Szanuje i kibicuje :) Czekam na odcinek o pszczolach 🐝
@PiotrRzepka95 Жыл бұрын
Dzięki za ten kanał ! Dobra robota 😉
@RamseyUnited Жыл бұрын
Bardzo dziękuję za wsparcia! To wiele znaczy!
@Marrcello01 Жыл бұрын
Wielki szacunek za twoją pracę, a przede wszystkim za pomysł i odwagę w tym co robisz. Sam mam wykształcenie rolnicze i zgadzam się z tobą w każdym aspekcie, widać że znasz się na rzeczy. Życzę dużo zdrowia i wytrwałości 👍
@wojciechturek1601 Жыл бұрын
Fantastycznie każdy odcinek to kopalnia wiedzy Pozdrawiam ze Szkocji z Glasgow
@naturalni Жыл бұрын
Tak to prawda, to od nas zależy co i jakiej jakości jemy, czy używamy chemii. To my sami sobie tworzymy albo zdrowy i piękny albo beznadziejny i toksyczny świat z mnóstwem chorób. Bardzo dobrze, że są tacy ludzie jak Ty 👍 czy ja :)) dla których ważna jest dobra jakość zdrowego jedzenia, a nie bylejakość i wrzucanie w siebie śmieci, trucizn i trucie pięknej przyrody oraz środowiska. Tworzymy życie w zgodzie z naturą 🏞 :), dbajmy o nią :), o siebie i innych. Pozdrawiam serdecznie 💫🙂
My z roku na rok rozmnazamy rosliny dla pszczol i innych insektow. Chwast, to nie zawsze Chwast, tylko cenne ziolo.Wszystko zalezy od punktu widzenia.
@brens8501 Жыл бұрын
Sprzedajecie takie rośliny
@larifarikanari Жыл бұрын
@@brens8501 Nie robimy tego dla zarobku. Czasami wymieniamy sie nasionami i roslinami z kims , kto tez sie tym pasjonuje.
@brens8501 Жыл бұрын
@@larifarikanari szkoda bo mam plan w tym roku wykonywać nasadzenia w celu zwiększenia wydajności miodowej okolicy szanuje za zajawkę
@warzywowozdrowo Жыл бұрын
Pozdrawiam i życzę udanych plonów
@lukaszluu Жыл бұрын
Widze człowieka który z jednej strony jest szczęśliwy bo realizuje jakiś swój plan na życie ale z drugiej bardzo zmęczonego który sam w pocie czoła musi stawić czoła przyrodzie i w pewnym sensie już trochę zrezygnowanego kiedy mówi o myślach na porzucenie produkcji bio. Mam jednak nadzieje ze wytrwasz, znajdziesz ludzi do pomocy albo sposoby na radzenie sobie z nimi i będziesz realizował dalej swoje cele. Trzymam kciuki, powodzenia :)!
@agnieszkawieclawska2777 Жыл бұрын
Ktos w tycb filmach mowil o wolontariuszach, moze by sie przydalo sciagnac pomocnikow na sezon
@Grzegorz1972 Жыл бұрын
z jednej strony marzenia i chęci a z drugiej pesymizm i rezygnacja
@ekoferma_czestochowa Жыл бұрын
Trzeba szukać takiego formatu rolnictwa ekologicznego, który będzie na tyle dochodowy by się z niego utrzymać. W innym przypadku zniechęcenie przyjdzie wcześniej czy później. Zauważ też, że zachodnie wzorce gospodarstw ekologicznych pokazują, że ważnym filarem ich dochodowości są szkolenia, pokazy, dni otwarte itp. Myślę, że z daleka by ludzie do Ciebie przyjeżdżali by kilka dni pożyć Twoim rytmem i nauczyć się od Ciebie jak zagospodarować swój kawałek ugoru :) No i budowanie świadomej społeczności wokół gospodarstwa to podstawa od której trzeba zacząć. Pozdrowienia z Ekofermy
@NewEarthTV Жыл бұрын
Super opowiedziane, bardzo ciepłe pozdrowienia i wielu sukcesów Maćku!
@agnieszkarobak2333 Жыл бұрын
Thanks
@RamseyUnited Жыл бұрын
Dziękuję za wsparcia! To wiele znaczy! 🙏💪
@hris2689 Жыл бұрын
solidna dawka wiedzy 👍
@ryszardwyrwicz3918 Жыл бұрын
Jesteś genialny, podziwiam Cię, pomijaj to, co piszą ludzie, którzy nie rozumieją Twojej pracy,
@wiekai9366 Жыл бұрын
mądre i odważne życie w naturalnym środowisku,. świat nie zginie dzięki takim ludziom ja wy
@pawekobus8509 Жыл бұрын
Życzę powodzenia i wytrwałości!
@januszlewandowski5661 Жыл бұрын
Fajny filmik... pozdrawiam autora i gospodarza rolnika...
@dawidek5280 Жыл бұрын
Super są twoje filmy,można sie zainspirować tymi ludzmi
@WiejskieInspiracjePL Жыл бұрын
Już niedługo u nas ;)
@wojciechkleinschmidt1124 Жыл бұрын
Dziękujemy.
@rafarafa27 Жыл бұрын
pozdrawiam😊
@adama8345 Жыл бұрын
Fajne te pieski 🤣🤣. Mistrzowie drugiego planu 😆
@lukaszkonsek7940 Жыл бұрын
Myślałem że tylko ja TO zauważyłem xD
@bronisawwolak2824 Жыл бұрын
Bardzo dobry wykład życia , taniość kupujesz lekarza utrzymujesz , za młodości byle co zajadasz to po czasie raczysko tobą się zabawia
@bluesky7104 Жыл бұрын
ZYCZE WYTRWALOSCI I CIERPLIWOSCI ...POWODZENIA :)
@eldervoltv3446 Жыл бұрын
5:55 prawy dolny róg 😁
@mariolasielska5139 Жыл бұрын
💛💛 dziękuję
@irenabushong6494 Жыл бұрын
Dziękuje
@77ADAM666 Жыл бұрын
Super:D
@mareksobkiewicz5512 Жыл бұрын
Możesz zrobić tarasy i nic Ci nie spluka. Uprawy tarasowe w Himalajach. Nawet a Niemczech są tarasowe uprawy winogron. Nad rzeką Mozela. Piękna dolina pełna zamków, winnic i pięknych wiosek.
@neativ1310 ай бұрын
3:40 króliki zdrowe mięso, łatwe w hodowli, w czasach PRL chlewiki, piwnice były całe zajęte w klatkach, niektórzy hodowali nawet w mieszkaniu. Co mama mówiła, przed blokami, kamienicami, ludzie mieli ogródki warzywne, każdy swoją małą działkę.
@Damdyla Жыл бұрын
Podoba mi się to co robisz Jonathan! Może kiedyś zawitasz i do nas :). Ale to jeszcze długa droga... Pozdrawiamy!
@MrCypis88 Жыл бұрын
Super 👍
@janinakowalski3135 Жыл бұрын
Lajkuję i oglądam z ciekawością. Ciekawe tematy
@helenmellbin7859 Жыл бұрын
Dzięki.
@kamils868 Жыл бұрын
Domek i farma mażenie pozdrawiam serdecznie
@slavekr5134 Жыл бұрын
0:22 Onuca wychodzi z potrzeby używania gumofilców, w których nogi strasznie się pocą i mamy w nich sporo wilgoci. But wytrzymały na uszkodzenia mechaniczne ale nieprzyjemny w użytkowaniu. Piankowe kalosze zapewniają lepszy komfort użytkowania ale ich wytrzymałość na uszkodzenia jest słaba. Dylematy... polecam skarpety wełniane.
@Renata-qb2ib Жыл бұрын
Rewelacja!! Pozdrawiam🌳🕊
@joreggelt442 Жыл бұрын
Absolutnie się zgadzam ze zdaniem na temat własnoręcznego zabijania - jeśli chce się zjeść mięso. Na długo zostaje w pamięci ten akt, szanuje się potem każdy kęs i stara nie jeść go ogólnie zbyt często (chyba że pracuje się ciężko fizycznie).
@WiejskieInspiracjePL Жыл бұрын
Zgadza się co do zabijania. Niekoniecznie zgadzam się co do tego, że pracując ciężko fizycznie, to jedzenie mięsa jest usprawiedliwione. Sam ciężko zasuwam fizycznie a jestem wege. Słoń czy goryl, najsilniejsze zwierzęta świata nie jedzą mięsa.
@joreggelt442 Жыл бұрын
@@WiejskieInspiracjePL No tak.
@tyteztereferee Жыл бұрын
@@WiejskieInspiracjePL No tylko różnicą między takim gorylem czy słoniem, a człowiekiem jest taka, że zupełnie inaczej funkcjonuje ich układ trawienny. Taki goryl od zawsze był wegetarianinem przy czym człowiek od zawsze był w większości mięsożerny. Już tam nie pamiętam dokładnie cyferek ale układ trawienny takiego goryla pewnie z 10x bardziej efektywnie wykorzysta roślinne pożywienie niż człowiek i pewnie dlatego goryl jest duży, a człowiek na wege wygląda jak niedożywiony.
@WiejskieInspiracjePL Жыл бұрын
@@tyteztereferee Popatrz sobie na mnie - 28 lat wege i powiedz, że ja wyglądam jak niedożywiony lub, że nie mam siły. Anatomicznie układ pokarmowy człowieka od uzębienia do jelit przypomina bardziej układ pokarmowy przeżuwaczy niż drapieżców. Mięso trawi drapieżca szybko, do 4 godzin, inaczej mięso gnije (już od pierwszej godziny po zabiciu zwierzęcia zaczyna się proces gnicia). Tymczasem człowiek trawi długo, co zupełnie nie jest cechą drapieżców. Stąd też mięso nie tylko nam gnije w jelitach, a już w czasie snu najgorzej, ale również oddaje kortyzol zwierzęcia no i całą chemię, jeśli to zwierzę hodowlane. Stąd też osoby mięsożerne częściej zapadają choćby na raka, czy choroby układu krążenia. Ja wiem, że chętnie się broni poglądów o jedzeniu mięsa, gdy się takowe je, no ale z faktami nie ma co dyskutować. Nie namawiam nikogo na bycie wege, ale warto przynajmniej ograniczyć spożycie mięsa o połowę.
@tyteztereferee Жыл бұрын
@@WiejskieInspiracjePL No Ty akurat dobrze sobie wyglądasz, aczkolwiek większość ludzi na wege nieszczególnie. Nie wiem, nie znam się i to nie takie hop siup kogoś diagnozowac po filmiku na YT, aczkolwiek wydaje mi się, że masz zaburzenia metabolizmu. Na moje oko możesz miec nietolerancję węglowodanową z czego może wynikać stan Twoich nerek. Czy jesteś pewien, że to, że dobrze sobie wyglądasz nie jest spowodowane podniesionym poziomem glukozy we krwi? Może jakaś insulinooporność? Oczywiście nie mam nic złego na myśli, po prostu dziwi mnie szereg zabiegów okoliczności tj. krępa budowa ciała, wege i stan nerek.
@kinio723 Жыл бұрын
Pozdrawiam Ciebie 👍👍👍
@jarosawyczko4117 Жыл бұрын
Witam wszystkich 😉
@wiesawcelinski9756 Жыл бұрын
Witam i pozdrawiam serdecznie ze wschodniej części województwa Mazowieckiego pozdro
@blackjohnny0 Жыл бұрын
5:58 - mistrzowie drugiego planu
@zxspace1 Жыл бұрын
Problem jest rozwiązaniem, kwaśna gleba to borówka, maliny, porzeczki, agrest. Sadzisz na dżem i soki a zimą zjadasz a nadmiar sprzedajesz.
@krytycznymoment9457 Жыл бұрын
na 5:58 mistrzowie drugiego planu :)
@sawomirasamoraj5174 Жыл бұрын
Wszyscy by chcieli żywność tanią więc mają żywność z chemią a potem chorują Ludzie to by chcieli warzywa ekologiczne w cenach biedronkowych nie robić a mieć
@MrMessiah44 Жыл бұрын
Tak niestety jest,ludzie nie chca widziec korelacji miedzy cena a jakoscia i wola kupic kilo turbokurczaka niz kilo pomidorow .
@anitazniniewicz Жыл бұрын
tak, jest jakosc kosztuje duuuuzo pracy.....ale perz mozna jesc, szkoda wyrzucac....tez nie jem miesa....uwielbiam jaja.....Piekne podejscie do zwierzakow....
@anitazniniewicz Жыл бұрын
mozna uprawiac ziemie w chwastach....tam tez urosna warzywa.....prosze obejrzyj film o mlodych rolnikach, ktorzy tak wlasnie uprawiaja.....
@bibliusz777 Жыл бұрын
a subsydia się jeszcze do tego przyczyniają gdyby żywność stopniowo była urynkowiana byłoby coraz więcej permakulturowców i ceny by ogólnie podrożały i różnica między eko, a przemysłowym nie byłaby tak znacząca
@a.k4623 Жыл бұрын
@@anitazniniewicz gdzie ten filmik mozna zobaczyć
@halinawieckowska616 Жыл бұрын
Ekologia jest po to aby zdrowo żyć nie chorować. Żadne pieniądze nie wrócą zdrowia randapy, nawozy sztuczne, to zło . Nie wszystko należy przeliczać na pieniądze. Trzeba się cieszyć że jest kawałek ekologicznej ziemi utrzymać to i żyć zdrowo samemu i jeszcze innym dać.
@q0jkcxd0 Жыл бұрын
16:49 a jak przygotowujesz się do takich obciążeń? Polecam podejść do tego jak do sportu, czyli rozgrzewa, praca, ochłonięcie. Mięsień,, żeby nie łapał urazów to musi być rozgrzany, elastyczny. Ludzie czasem myślą, że są robotami, wstają i myślą, że mogą od razu robić wszystko, a to nie prawda. Powinniśmy dawkować obciążenia w czymkolwiek. Najpierw mniejsze, potem większe i na koniec mniejsze, taka sinusoida :) Widać, że łapiesz się za plecy, może już coś z kręgosłup, może nie prawidłowa postawa przy podnoszeniu ciężarów? Polecam zajrzeć do fizjoterapełty, dobry fizjo namierzy problem, a i podpowie co robić, aby problemy nie powstawały.
@oddjadofarmera Жыл бұрын
Super komentarz, dziękuję!
@dorotadurska8768 Жыл бұрын
Postaw tunele foliowe tam, gdzie masz slonce tylko w poludnie (pomiedzy drzewami jednego lasu a drugiego) Idealne warunki na uprawe pomidorow, ogorkow i papryki pod oslonami. Staniesz finansowo... "na nogi".
@dariuszkorkus7536 Жыл бұрын
Mysle Panie Macieju ze pomysl na rozszerzenie dzialalnosci takze na produkty konwencjinalne tj nieekologiczne ma sens no kazdy musi sie utrzymac. Mozna miec pasje ale trzeba tez sie utrzymac.
@beatamichalska62209 ай бұрын
Pewnie byłoby super gdyby wszyscy bohaterowie z tego kanału mogli się wymienić wiedzą i doświadczeniem
@polishhomestead3485 Жыл бұрын
Możesz np. uprawiać żyto i sprzedawać wysyłkowo mąkę eko. Mielenie w młynie nie jest drogie a wartość ziarna wzrasta kilkukrotnie.
@WiejskieInspiracjePL Жыл бұрын
W pełni się zgadzam. Sam kupuję taką mąkę.
@piotrjanik1767 Жыл бұрын
I żyto po życie przez całe życie ??
@polishhomestead3485 Жыл бұрын
@@piotrjanik1767 łubin, gryka, owies, ziemniaki. Mozliwosci jest dużo.
@piotrjanik1767 Жыл бұрын
@@polishhomestead3485 Ziemniaki ta takiej słabej ziemi na pewno nie urosną , ewentualnie będą wielkości grochu ..........
@przemysawl7095 Жыл бұрын
Witam. Tam gdzie Perz nie chce rosnąć można zasądzić np. Topinambur. Można by sprawdzić czy amarantus by nie rósł.
@pawcioadamek3290Ай бұрын
06:00 MISTRZ drugiego planu 🤣🤣🤣
@joannacorkajanusza777 Жыл бұрын
Dobra wiedza o wapnie w rolnictwie mówi tak: „bogaty ojciec, biedny syn” warto inwestować w mączkę bazaltową.
@darekpeszek1314 Жыл бұрын
masz idealne warunki dla borówki amerykańskiej
@mareksobkiewicz5512 Жыл бұрын
Sadzarka dymki fantastyczna. Masz talent. Xima konstruuj maszyny. Zbyt pewny.
@annaanielska10 ай бұрын
Dzięki Ramsey za Twoja pasję
@obidowscy Жыл бұрын
Nie ma złej ziemi , tylko są źli rolnicy ! Trzy lata na roli to jak rolnictwo w weekend 😂
@IlonaLato4 ай бұрын
❤❤❤❤❤
@kazek7674 Жыл бұрын
Ziemia potrzebuje więcej takich ludzi. Może każdy powinien spróbować tych grzybów. Poważnie mówie. Pozdrawiam.
@martasylwia3215 Жыл бұрын
Polecam na Netflix serial podróże z Zakiem Efronem. Można wiele podpatrzeć. Pozdrawiam wszystkich powracających do korzeni❣️
Жыл бұрын
Fajnie sobie działa Chic w trudzie i znoju 😐 Podstawowy problem jaki zauważam to moce przerobowe i trudność w sprzedaży 🤔 Wszyscy chyba się z tym borykamy 😉
@andszup544311 ай бұрын
Stara szkoła co to onuca i jak ją zawinąć. 👍 szacun 😉
@bibliusz777 Жыл бұрын
a subsydia się jeszcze do tego przyczyniają gdyby żywność stopniowo była urynkowiana byłoby coraz więcej permakulturowców i ceny by ogólnie podrożały i różnica między eko, a przemysłowym nie byłaby tak znacząca
@rafazaborowska2343 Жыл бұрын
Również tak to widzę, z dnia na dzień nie da się tego odbudować co przez lata zostało zniszczone i wywrócone do góry nogami.
@hubertplewinski2739 Жыл бұрын
A sprzedaż eko-żywnosci poprzez takie firmy jak np "Pora na Pola" czy to nie było by bardziej opłacalne?
@chloplubelski Жыл бұрын
👍
@blueblue5364 Жыл бұрын
Jaesli ,,to"mozliwe to prosze pokazac jak wiązac 👍👍👍👍👍👍
@blueblue5364 Жыл бұрын
Jeśli to możliwe to proszę pokazać jak wiązać onuce
@blueblue5364 Жыл бұрын
Jeśli to możliwe to proszę pokazać jak wiązać onuce
@jaykimen4470 Жыл бұрын
Ramsey, czy mógłbyś zrobić wywiad z Krzysztofem Tołwińskim - rolnikiem z Podlasia?
@tomaszjot2841 Жыл бұрын
Może dla Pana warto by poszukać Pani z roli.
@mareksobkiewicz5512 Жыл бұрын
Zrób jakieś karmidła dla kur bo sesja w żarcie a to chyba niezdrowe?
@mieczysawwerochowski1472 Жыл бұрын
Ardanowski i ta inna świta powinni się uczyć. Głosujcie na RUCH DOBROBYTU I POKOJU . Lista nr. 9 .Pozdrawiam
@ekoMiro Жыл бұрын
Według mnie ratunkiem dla Ciebie a zarazem podstawą rolnictwa ekologicznego jest chów zwierząt, szczególnie przeżuwaczy. W odpowiedniej korelacji do powierzchni gospodarstwa dostarczają cennego obornika, dają nabiał i możesz większość powierzchni przeznaczyć na pastwiska i produkcję roślin paszowych, co jest mniej pracochłonne. Oczywiście zaoszczędzony czas pójdzie na dój i przetwórstwo mleka ale w takim układzie możesz nadal pozostać ekologiczny i optymalnie wykorzystywać słabe gleby.
@WiejskieInspiracjePL Жыл бұрын
Jest to rozwiązanie... Sami wrócimy niedługo do produkcji serów ;)
@muchomor013 Жыл бұрын
Ten krulik to w ciemnicy siedzi?
@oddjadofarmera Жыл бұрын
Witam, ma 3 okienka i wentylację
@KrisInconspicuous Жыл бұрын
Sukces
@miroslawamarcinkowska1953 Жыл бұрын
nie jest letko....coś o tym wiem...ale wieś jest wsią, ma baaardzo wiele zalet
@danutakorniowicz3395 Жыл бұрын
Perz to przydatne zioło , do roboty wolontariuszy nająć.
@jkarpin7 Жыл бұрын
Takich ludzi powinno się wspierać ,finansowo też.pozdrawiam...
@swinskagrypa2007 Жыл бұрын
To wesprzyj
@julias9377 Жыл бұрын
💯
@bori8779 Жыл бұрын
Fajny film, ale u Pana za dużo jest pesymizmu. Regeneracja każdej gleby jest możliwa. Wiele przykładów można znaleźć na świecie i wiele metod np. siew bezpośredni, wałowanie poplonów tworzących zieloną matę, integracja zwierząt ,wypas kwaterowy przeżuwaczy i drobiu, bale grazing, keyline design ,prawdziwy napowietrzany kompost , herbaty kompostowe i różne inne preparaty biologiczne zaszczepiające życie w glebie, mączki bazaltowe i odpowiednie planowanie (nasadzenia drzew ,krzewów ,płodozmian). Na gołej glebie jest ogromna presja chwastów, więc powinno się ziemie zakrywać żywymi roślinami, martwymi poplonami lub inną biomasą . Trzeba zapobiegać skutkom a nie przyczynom i nie wykonywać co roku orki by pozbyć się chwastów , która niszczy całą glebową równowagę biologiczną. Uzyskanie opłacalności też na pewno jest możliwe , podstawą na pewno jest marketing i znalezienie klientów ,żyjemy w takich czasach że można produkty wysłać kurierem na drugi koniec Polski . Dobrym przykładem jest Richard Perkins, prowadzi on małe ale bardzo dochodowe gospodarstwo w Szwecji .
@WiejskieInspiracjePL Жыл бұрын
W pełni się zgadzam, troszeńkę pesymizmu może się i pojawiło, ale mam wrażenie, że po prostu zabrakło trochę właśnie poznania innych metod, które znacznie poprawiły by efektywność upraw bio. Przy np. większym ściółkowaniu mamy i mniej podlewania, ale i mniej pielenia, itd. metod jest sporo. Serdeczności.
@KamilKamil-sc4vj Жыл бұрын
@@WiejskieInspiracjePL a to ściółkowanie nie wymaga pracy? Niestety, uprawa roli samemu w sposób ekologiczny nie jest możliwa. Wymaga ogromnych nakładów (chociażby ogrodzenie terenu, przy 1km obwodu i więcej robią się potężne koszty, a siatka leśna to badziewie które i tak nie działa, więc trzeba dać conajmniej siatkę ocynkowaną, która troche kosztuje), a rynek zbytu jest słaby. Nie mówię o ogrodku 10a. Kto nie przechodził przez to, ten nie zrozumie.
@WiejskieInspiracjePL Жыл бұрын
@@KamilKamil-sc4vj Ściółkowanie pracy wymaga, ale nie wymaga później, czyli pracę zmniejsza w ogólnym rozrachunku. Życie samo wymaga ogromnych nakładów... Kwestia tylko, gdzie te nakłady i w co ulokujesz... Można w bio uprawy, co znacznie zmniejsza koszty życia, a i zarobić można, a można i w korpo, nabijając kasę komuś i spełniając czyjeś marzenia. To nie jest kwestia nakładów, to kwestia czego się chce w życiu ;) Serdeczności.
@KamilKamil-sc4vj Жыл бұрын
@@WiejskieInspiracjePL jest jeszcze dużo miejsca pomiędzy pracą w produkcję warzyw ekologicznych a korporacją…
@dominikatwardowska9180 Жыл бұрын
@@KamilKamil-sc4vj dla mnie to trochę usprawiedliwienia szukasz, chyba sam dla siebie. Pan DJ ma taki trochę melancholijny charakter, a studia moim zdaniem nie pomogły mu ukierunkować się na eko. I tak się miota w rozkroku. Każdy ma swoją drogę. Na końcu klient weryfikuje. Mi w chwastach Warzywa urosly i to zdrowe. Nic nie gnije, wszystko elegancko zimuje w ziemiance. A naprawdę zrobiłam mnóstwo błędów, nie mam idealnych warunków. Ale czuję naturę i pozwalam jej iść własną drogą. Nie zawsze chwasty są złe. Cebulę zabiją, ale Marchew i Pietruszka przetrwały mi swój początek dzięki nim bo trzymały wilgoc przy suszy. W tym roku dzielę się z rodziną plonami, po następnym sezonie będę sprzedawać nadwyżki. Ludzie naprawdę szukają dobrych warzyw, bo dzieci okropnie chorują i mają alergie na sklepowy syf. Wytrwałości w dążeniu do celu życzę.
@marcinmajewski7627 Жыл бұрын
Trzymasz krolika na 0.5m2 w ciemnym boxie 24/7? Kochasz nature, a znecasz sie nad zwierzeciem
@oddjadofarmera Жыл бұрын
@Marcin Majewski królik ma tam 3 okienka, których nie widać na ujęciach, i ja się nad nim nie znęcam. A jak będę miał gdzie to go przeniosę.
@piotrs3213 Жыл бұрын
Dom masz stodoły Ci brakuje. Nie bez powodu dawniej stodoła okazalsza od domu była
@stokrotka56 Жыл бұрын
Cos w tym jest chodowalam troche kur i kaczek dla corki.zabijanie nie bylo latwe maz nie potrafil zabic kury musialam ja on skubal.Jednak wszyscy potem zajadali z apetyte.
@dobrosawakowalska7087 Жыл бұрын
Serio łubin taki niewymagający w uprawie a ja bulę za niego.15zl za poł kg mąki łubinowej bio to moze to pomysl na biznes chetnie bym zamawiala
@jaroslawjaro974611 ай бұрын
Skoro farma jest w Jeruzal? To powinieneś nazwać ją Ranczo!