Rana reanimacija kod srčanog zastoja povećava šanse za preživljavanje

  Рет қаралды 14

TV Subotica

Күн бұрын

TV Subotica na društvenim mrežama:
tvsubotica/
tvsubotica
za preživljavanje, važno je da što više građana ume da pruži kardiopulmonalnu reanimaciju, skraćeno KPR. Upravo sa tim ciljem, a na Svetski dan „Pokrenimo srce“, Dom zdravlja i Služba hitne medicinske pomoći započeli su sa obukom stanovništva, s posebnim akcentom na najmlađe.
Iznenadni gubitak svesti uz prestanak rada srca i disanja može se dogoditi bilo kada, bilo kome i bilo gde, a samo jedna od deset osoba preživi. Upravo rano započinjanje reanimacije građana koji se zateknu na licu mesta, a do dolaska Hitne pomoći, povećava preživljavanje dva do tri puta, poručuju lekari i objašnjavaju da je u tom kratkom periodu moguće da pacijent preživi srčani zastoj jedino ukoliko se odmah započne reanimacija.
„Znači, ono što je neophodno, jeste da građani postave ruke na grudni koš unesrećenog i da započinju kompresije. Naši dispečeri znaju telefonski da vode KPR, što bi značilo da ima neko ko je pribran, sluša instrukcije dispečera, a za to vreme ekipa je već na putu. Tu se ne gubi vreme u smislu da će se odložiti dolazak ekipe hitne pomoći, ekipa odmah stiže, a dok ne stignu treba slušati uputstva. Prosečna izlaznost na prvi red hitnosti je između 7 i 8 minuta, što je evropski prosek,“ navodi dr Mihaela Budimski Soldat i SHMP.
Cilj ovogodišnje manifestacije „Pokrenimo srce“ je da kroz obuke zaposlenih u društveno odgovornim kompanijama, kroz aktivnosti „Kids save life“ u školama i vrtićima, poveća nivo svesti o značaju ranog započinjanja KPR-a od strane laika, što većem broju naših sugrađana, navode u Službi hitne medicinske pomoći.
“Odziv škola ka edukacijama je izuzetan. Počeli smo sa kratkim informisanjem dece u vrtićima, kojima je program prilagođen uz bajkovit prikaz srčanog zastoja koji prezentuje jedan Meda. Ovom prilikom se zahvaljujemo Zoo vrtu -Palić na saradnji od kojeg nam je ustupljen Meda.
Ove nedelje smo uradili edukaciju trećih razreda u Gimnaziji “Svetozar Marković’’ i za samo nedelju dana kroz obuku je prošlo preko 300 dece a cilj nam je da se edukacija sprovede u svim školama u našem gradu i vangradskim naseljima kako bi zajedno uvežbali kako da pokrenemo srce,” kaže Žolt Sendi, glavni tehničar u SHMP.
U planu je da u narednih godinu dana obuku prođu učenici svih osnovnih i srednjih škola u Subotici, a iz Hitne pomoći pozivaju sve da se odazovu njihovim aktivnostima i sa njima nauče kako da pokrenu srce I sopstvenim rukama spasu život.

Пікірлер