Podkarmiam w jesieni i wystarcza do kwietnia. Nie zimuje głodnych pszczół. Dziękuję
@Maaaaciej9 ай бұрын
Super filmik. Pokazuj jak najwięcej bo to mega wiedza do przekazania.
@miroslawlaska88859 ай бұрын
Super Tomek ja też tak robię
@piotrmalek76058 ай бұрын
Kłaniam się uprzejmie. Nie ukrywam, imponujesz mi naturalistycznym podejściem do tego co robisz i takim specyficznym zmysłem praktycznym. Mój dorobek życiowy -75 wiosen i plan na tę wiosnę - pierwszy w życiu ul, dlatego od m-cy gromadzę i weryfikuję wiedzę. Odnośnie wiedzy, dwie skrajne ramki suszu w nadstawce na wodę. Licząc resztki miodu + nadstawka to ok 1-1,5 litra potencjalnej wody, nie licząc ew. wody zużytej na bieżąco. Jakim sposobem pszczoły magazynują tam wodę ? Na marginesie, może to naiwne (dopiero tworzę bazę pożytkową), ale zakładam, że prowadzenie pasieki jak za króla Ćwieczka, pozwoli pszczołom skutecznie bronić się przed warroa i innymi zarazami, nawet bez stosowania kwasów organicznych. Liczę na pszczołę środkowoeuropejską. Gdyby M. Asta, uległa, to Kampinoska lub "borówka". Pozdrawiam.
@piotrszczypek42878 ай бұрын
Nic, tylko pogratulować pożytków pozostaje skoro w drugiej części sezonu one same są w stanie jeszcze się zakarmić
@bronislawbez50519 ай бұрын
witaj Tomek robie podobnie .Ladna rodzinka .
@zibi55629 ай бұрын
Najpierw zacząłem stosować również metodę parownika, a teraz też mam zamiar ograniczać zakarmianie aż do samowystarczalności pszczół żeby do zimowli zostawiać im to co sobie przyniosły. Więc takie metody do mnie przemawiają. Ja stosuję jeszcze jedną metodę a mianowicie zimowanie na dwóch korpusach 5-6 ramek na dole I tyle samo u góry po bokach kominy wentylacyjne, tylko te u góry muszą być full pokarmu I też wyniki bardzo dobre, jest to metoda zimowli prezesa Bińko.
@tomaszstanczuk63399 ай бұрын
Ale na ramce Ostrowskiej. Czyli WLP pełna +pół 😁👍
@zibi55629 ай бұрын
@@tomaszstanczuk6339 na ramkach pełnych WLP góra i dół
@darek19059 ай бұрын
Pomocne ! Pozdrawiam !
@romankmieciak11869 ай бұрын
Witam, ja wczoraj zajrzałem do jednego ula gdzie podejrzewam, że może brakować pokarmu,(pszczoły na 10 ramkach wylewające się z ula)wyjąłem środkową ramkę,a ona w 80%pokryta czerwiem krytym,na razie dołożyłem ciasto,ale muszę zrobić tak jak ty i dać korpus z ramkami pokarmu.Tak jak mówisz trzeba kontrolować ,pozdrawiam.
@dareks218 ай бұрын
A nic się nie stanie jak taką ramkę się z czerwiem wyjmie przy 10 stopniach... ? ?...
@bartoszcioek57359 ай бұрын
Jest szansa przebadać skład tego pokarmu? Mam wtażenie, że spora część będzie to inwert lub cukier z rabunku u innych pszczelarzy. Jak z badań wyjdzie, że to czysty miodzio to kłaniam się w pas i zwracam honor...też zaprzestanę karmienia.
@dareks218 ай бұрын
Pewnie też zależy jak daleko następna pasieka. Jeżeli za płotem - prawie murowane, jak 4 kilometry już niekoniecznie :-)
@bartoszcioek57358 ай бұрын
@@dareks21 Pan Tomasz często wspomina o wysokim poziomie przepszczelenia w jego okolicy, stąd moje pytanie, coś podejrzewam....
@robertnarewski62459 ай бұрын
Czy w tym roku nie stosujemy zniczy do ogrzewania rodzin?
@alabaj40469 ай бұрын
Pszczelarze sami wykończą swoje pasieki obserwując co dzieje się w terenie
@andrzejfranz44729 ай бұрын
Witam, jedno pytanko ile masz uli , i ile ci przezyje do wiosny po sezone . Prosze o krotka odpowiedz
@tomaszstanczuk63399 ай бұрын
Trzeba zobaczyć do,, Spisu powszechnego" ile? Bo tam deklarowałem ilość. Ile przeżyje to trzeba zapytać dzięcioła ile jeszcze Uli rozpie... li? Pozdrawiam serdecznie.
@koronkawiesia29139 ай бұрын
Bardzo dobry film, pouczający. Czekam na następny.
@OlimOlim-mj7eq8 ай бұрын
Prawidłowo miód się wybiera w czerwcu i w lipcu i natym koniec,A Wy pakujecie im ciasto,świństwo do ula żeby było więcej waszego szkodliwego miodu,bylebyła kasa!!!
@krzysztoflaskowski69189 ай бұрын
Jak znajdzie się spadź i co?
@tomaszstanczuk63399 ай бұрын
W górach mam tylko spadz. I rójki które po uciekały zimowały bezproblemu.
@kazimierznowak93958 ай бұрын
Cos mi tu nie gra- mowisz ze mSz pelna dennice i od gory folia i gabka.
@marcinkmiecik30589 ай бұрын
Moim zdaniem ryzykowne zagranie. Jak przyjdzie mróz mogą zostać przy czerwiu i braknie im pokarmu. A po drugie bardzo wychladzasz gniazdo tym półkorpusem 😮
@JoAsia_1119 ай бұрын
A jak nie przyjdzie mróz to gdzie pójdą po pokarm?
@marcinkmiecik30589 ай бұрын
@@JoAsia_111 go góry oczywiście, ale mamy początek lutego i jeszcze do wiosny daleko. W tamtym roku u mnie przymrozek był jeszcze 6 czerwca. Zmarzły ziemniaki , sady, robinia akacjowa i wiele innych roślin...
@JoAsia_1118 ай бұрын
@@marcinkmiecik3058 no ok. A jak pójdą do góry za pokarmem a jego tam nie będzie? To chyba lepiej żeby był niż żeby go nie było…???
@marcinkmiecik30588 ай бұрын
@@JoAsia_111 ale drążysz temat 🤣 napisałem wszystko w tym temacie. Oby do wiosny pozdrawiam
@JoAsia_1118 ай бұрын
@@marcinkmiecik3058 co jest złego w szukaniu odpowiedzi na nurtujące nas pytania? Po twoich komentarzach wnioskuję, że jesteś doświadczonym pszczelarzem i stosunkowo chętnie odpowiadasz na pytania - ja świeżak - próbuję zrozumieć o czym rozmawiają mądrzejsi - dlatego przykro, że kończysz temat nie wyjaśniając wątpliwości… Chyba, że teza z twojego pierwszego komentarza została postawiona zbyt śmiało i właśnie zabrakło argumentów żeby ją obronić… Dziękuję za komentarze…
@jacekbalinski59289 ай бұрын
Też nie dokarmiam jak wystarczy im co zbiorą z nawloci.