Witam. Ja robiłem taki eksperyment bodajrze 4 -5 lat temu. Z różnica taką że dolałem więcej wody. Kilku krotnie. Akumulator AGM. Proces odbudowy trwał jakieś 10 dni. Ale akumulator który nie odpalał mi dotawczaka po operacji nawet jak przyszły mrozy samochód odpalał. Ja robiłem to tak. Dużo wody.i dużo napięcia. Wygotowalo się. Tak żeby cele były widocznie wilgotne nie tak jak przed procesem odnowy prawie suche. Mi pomogło Sprinter. Jeszcze 2 lata jeździł z tym aku. I potem sprzedałem auto. Także nie wiem jak dalej potoczyła się historia tego akumulatora. Nie robiłem takich dokładnych pomiarów bo nie mam takich urządzeń. Ale napięcie spoczynku. I podczas odpalania było ok. Nie pamiętam jakie bo nie zapisywałem. Ale pamięta ze było ok. Zresztą sam fakt że podczas mrozu auto odpalało było nagroda za poczynione wysiłki Których nie musiałem robić.. Nie było by parametrów nie było by odpalania.proste.
@jerzyszygula2 жыл бұрын
Jesteś fachowcem. Odkłamujesz mity, uczysz jak przedłużyć żywotność mimo tego, że jesteś sprzedawcą. Szacun.
@jakotako99 Жыл бұрын
Opiszę mój przypadek : akumulator oryginał renault AGM z 2011r, poniżej +5°C i auto przez 2 dni stało , nie można bo odpalić albo odpalił na 3 gary. Odkręciłem korki, gdzie widać było białą mate (mate szklaną) , wlałem wody destylowanej (z suszarki do prania) po około 60ml. Zakręciłem korki, akumulator jak nowy, po ostatnich mrozach -12°C kręci bez problemu, wcześniej nie było takiej opcji bez 1h podładowania prostownikiem. Myślę że jeszcze z 2 lata pociągnie ;) 2.0 DCI odpala na wszystkie gary wcześniej potrafił zapalić tylko na 3 i nie było mocy, trzeba było kręcić jeszcze raz. A już miałem kupić za 800zl nowego AGMa,. Taka rada dla wszystkich , jeśli nie macie już nic do stracenia warto spróbować!
@bbzyq3 жыл бұрын
Nie da się zepsuć coś już zepsutego :) a więc na eksperymenty go! 😀
@mrAkumulator3 жыл бұрын
Na eksperymenty warto każdy aku przeznaczyć ( mowa o naszych zasobach ) ;)
@radoslaw84443 жыл бұрын
Eksperyment z ciekawości może coś przypadkiem się odkryje?
@upx1988 Жыл бұрын
Mam AGM z 2007 który jest oryginalnym akumulatorem jaki zamontowano w samochodzie w fabryce. Nie dbałem o niego ale jeszcze jakoś działa choć już widzę że kończy się jego życie - nie trzyma napięcia. Po tym filmie kusi mnie aby spróbować dolać wody i może poprawi się jego kondycja na tyle że dociągnie do tych 20 lat
@fido22222 Жыл бұрын
Mam roczny samochód.Podczas eksploatacji zauwazyłem że na zaciskach za mocno ,w stosunkowo krótkim czasie- spadało napięcie, raz do poziomu przy którym nastąpiło zresetowanie ustawień radia i komputera. Pomiar zużycia na postoju około 0,02 A, więc teoretycznie powinien w ciągu miesiąca stracić ok.15Ah. (Akumulator ma pojemność 60 Ah) Po obejrzeniu tego filmu i kilku podobnych postanowiłem dolać wody do tego akumulatora.Nie wyciągałem akumulatora z samochodu dlatego niejako "na oko"doszedłem do wniosku że po roku użytkowania (podczas upalnego lata) doleję po 20 ml na celę. Muszę powiedzieć że po całej operacji zauważyłem wyrażną poprawę parametrów akumulatora.Pomiar SOH poprzednio wskazywał w granicach 80-90 %, tak teraz wskiazuje 100. Zmniejszyła się oporność wewnętrzna (4,01 na 3,6 ohma).Poprzednio podczas jazdy komputer często przerywał ładowanie uznając akumulator za naładowany, teraz robi to znacznie rzadziej.A akumulator wykazuje cały czas cechy pełnego naładowania.Tak więc na podstawie własnego doświadczenia mogę z całą odpowiedzialnością stwierdzić że nie ma się czego obawiać.
@dominikw5333 жыл бұрын
Mi się udało w miarę uratować zasiarczone agm-y 12ah 12v głębokiego rozładowania 4 sztuki z czego dwie miały 8v😁a dwie pozostałe 12,5v ale żaróweczka szybko gasła😆pojazd z nimi (hulajnoga) przeleżała około 3-4 miesiące u siostry która mi ten pojazd przysłała bo był brak ładowania(kabel odpadł od sterownika)najpierw po zdjęciu pokrywy i ściągnięciu gumowych zaworów zalałem wody destylowanej strzykawką po trochu aż płyty z watą szklaną(seperator) będzie widoczne ledwo lustro wody i wtedy ładowałem bardzo minimalnym prądem, rzędu 100-200mA(c/100 około z poczatku nie chce prawie brać prądu) bez ograniczenia napięcia z otwartymi "korkami" przez około 5 dni, przerywając ładowanie jak zacznie zbyt gazować akumulator. Po tym rozładowałem aku sprawdzając sprawność i się okazało że pojemność jest bliska pojemności znamionowej ale brakowało 1,5Ah więc za drugim razem po rozładowaniu naładowałem normalnie prądem c/10 do napięcia 14.9V i pojemność wyniosła blisko 12ah, pojazd ożył i nawet przy pełnej mocy silnika wskaźnik nie przysiadał, zbadałem też rezystancję wewnetrzną i wyniosła prawie tyle co fabryczna czyli 10,5mOHm przy użyciu żarówki h4 miernika i wzorów na obliczenia. Te zadanie jest dla tych osób co lubią czekać, a może się uda zreanimować aku zaniedbane lub wyschnięte😉Akumulatory, które stoją zbyt długo z zerowym napięciem nadają się tylko do utylizacji, z racji zniszczeń jakie robi siarczan ołowiu na płycie dodatniej robiąc z niej próchno.
@ukaszdabrowski44413 жыл бұрын
Kilkukrotnie w ten sposób poprawiałem parametry używanych AGM, nie jest to "cudowna" metoda, nie uratuje trupa, ale działający kilkuletni aku dostanie więcej wigoru 😎
@krzysztoffqiu49073 жыл бұрын
Witam, Panie Akumulator ,zgadzam się z tym , że doświadczenia zdobywane samodzielnie są najcenniejsze, Pozdrawiam oraz Życzę dużo zdrówka.
@sebwro40453 жыл бұрын
Jasne, że lać. Sam otworzyłem motocyklowy i dolałem cipeczkę wody. Teraz mogę zacząć oglądać film.:)
@markdark70913 жыл бұрын
I jak się teraz czuje?
@piotr13413 жыл бұрын
za takie materialy lubie twoj kanal- co do temau odcinka rowniez jestem po eksperymentch zwiazanych z agm i kilka wnioskow- dopoki agma nie otworzysz nalezy bezwglednie pilnowac pradu by nie dopuscic do gazowania- po jego otwarciu oraz uzupelnieniu niezbednych plynow mozemy sobie pozwolic na wyzsze napiecie- przy zalozeniu ze od czasu do czasu zwracamy uwage na to co sie wewnatrz akumulatora dzieje oczywiscie- jak wygazuje to bez problemu mozna cos tam dolac przeciez- kolejna sprawa to to ze sa wlasciwie chyba 2 szkoly odnosnie ratowania starego agm- jedna to tak jak w materiale dolac h2o i teoretycznie powinno byc ok, ale nie zawsze- w moich eksperymenach nie przynioslo to zamierzonych efektow- druga szkola to przeplukac woda akumulator i zlac co sie da z niego a nastepnie zalac elektrolitem o ktory na rynku konsumenckim z dnia na dzien coraz ciezej jak sam wiesz -i zalac go jak zwyklego kwasiaka powyzej plyt- do tego mozna eksperymentowac z napieciem/pradem ladowania i .... jest wtedy dodatkowa mozliwosc pomiaru aerometrem ;) wiec widac co sie dzieje z elektrolitem w kazdej celi. akurat mam jeden z samochodow ktorym nie mam mozliwosci na codzien jezdzic a jest mocno pradozerny ( nawet hamulce tam sa na prad, o zawieszeniu nie wspominajac ) wyposazony w takiego agm i nie byl bym soba gdybym nie poeksperymentowal na nim osobiscie- finalnie dopiero po zasosowaniu 2ugiego podejscia cos tam zauwazalnie lepiej jest, ale nalezy dodac ze akumulator po poprzednim uzytkowniku nie wiadomo ile juz ma dokladnie lat- nie malo z pewnoscia, dodatkowo przez problemy z zawieszeniem zanim je sam ogarnolem wyjechany kilkukronie do napiecia zdecydowanie ponizej 5v napiecia na akumulatorze oraz sporym mrozie przy okazji- wiec lekko nie mial z cala pewnoscia- obecnie calkiem pradozerny samochod z 6 cylindrowym dieslem 3,2L jest bez problemu odpalic po 2-3 tygodniach postoju- zebym czesciej mial mozliwosc tym samochodem pojezdzic to poszedl by nowy ale jak sie tego samochodu zuywa 5 czy 10 razy w roku to cebula zaczyna sie odzywac....;)
@PompaCiepłaiPV3 жыл бұрын
I cyk i oglądamy.
@MrAlterro3 жыл бұрын
Spotykasz takiego w lesie i już wpadłeś w sidła mr. Akumulatora :) pozdrowionka!
@mrAkumulator3 жыл бұрын
Dzięki Waldek.
@mrAkumulator3 жыл бұрын
W lesie można spotkać nawet dzika ;)
@Rob-Sam3 жыл бұрын
Oglądamy 👍
@bartoszk48122 ай бұрын
Ja właśnie dzisiaj przyniosłem AGM Lucasa od kumpla, jeździł 2 miesiące a potem stał w garażu 5 lat nieładowany. Dziś miał 7.9V właśnie przechodzi pierwsze ładowanie.. jutro sprawdzam cele i może doleje wody i naładuję ponownie. Oj będzie się działo 😜🙈🤣
@kenarf33323 жыл бұрын
A nie powinieneś ładować i rozładowywać przy zakręconych korkach skoro mają jakiś tam wpływ?
@maciek_marcinek3 жыл бұрын
Jak zwykle merytorycznie i z przestrogą super polecam.
@francmauer44733 жыл бұрын
Mam propozycję kolejnego eksperymentu z użyciem tzw. desulfatora, czyli urządzenia do odsiarczania płyt akumulatorów kwasowych. Może Pana i widzów zainteresują możliwości takiego procesu? Pozdrawiam serdecznie.
@samsungxperia60493 жыл бұрын
Popieram
@michabednarek60062 жыл бұрын
Też jestem ciekawy 😁bumb
@kurczakpe Жыл бұрын
Kiedyś byłem zachwycony artykułem o desulfatoracj, ponieważ jestem elektronikiem wykonałem , jeden z najlepszych, potem najgorszy a potem jeszcze wiele innych, efekt praktycznie żaden , ale w między czasie wróciłem do projektu z technikum ładowanie prądem niesymetrycznym, wtedy się słabo udało zbyt mało wiedziałem z elektroniki, teraz po latach zmodyfikowałem układ i iiii wynik o wiele lepszy od desulfatora a kosztował znacznie mniej pracy , ale dla eksperymentu z chęcią obejrzę filmik o desulfatorze
@bialy100k Жыл бұрын
@@kurczakpe Faktycznie lata, lata temu (koniec lat 80?) o tym się trochę mówiło. W PRL ze względu na dostępność części to był problem "zaopatrzeniowy" - szczególnie dla młodych osób. To zdaje się były dość gęste cykle ładowanie/rozładowanie? Tak na logikę, to zapewne blokowało gromadzenie się gazów i tworzenie dendytów na elektrodach (ale to moje domysły, treści materiałów nie pamiętam).
@arturkozak52442 жыл бұрын
Dodaję kwasu ze starych aku (z naładowanych sprawnych cel). Kwas rzeczywiście nie odparowuje, jednak fizycznie porywany jest przez bąbelki wodoru i tlenu, a część z niego została w siarczanach nierozpuszczalnych (duże kryształy). Stężenie elektrolitu jest mniejsze w AGM niż w klasycznym. SOH mocno podnosi się, prądy rozruchowe w górę, SOC też w górę (mniej). Pojemność wzrasta do 70÷80% nowego. Dalsze użytkowanie do ok 3 lat (tyle najdłużej przeżywa pacjent). Aku po tym czasie pada skutkiem korozji kratek. Pod wpływem Pańskiego eksperymentu pomyślałem nad dolewaniem słabszego elektrolitu (z rozładowanych cel). Na tym tle słuszne jest to co Pan powiedział. Zawsze jest coś za coś. Prawdopodobne jest, że dolewka samej wody destylowanej nie zniszczy kratek. Kwestia wzrostu pojemności pozostaje nadal otwarta z kilku powodów: 1- za mało czasu na wyrównanie stężenia w matach ew na nasiaknięcie warstw suchych; 2- nad to potrzebne jest kilkukrotne formatowanie akumulatora AGM aby zmierzyć pojemność po dolewce; 3 - dolewał Pan wodę DEMINERALIZOWANĄ. Woda demineralizowana i woda destylowana różni się nie tylko nazwą. Demineralizowaną można lać np do żelazka, układu chłodzenia auta ale nie do akumulatora. Demineralizowanie oznacza zobojetnienie chemiczne minerałów pozostających nadal w tej wodzie. Woda destylowana jest zaś skropliną pary wodnej (bez minerałów). Raz jeszcze... woda demineralizowana jest wodą w stanie chemicznego zobojętnienia (constans zasadowo-kwasowy zapewniajacy zobojetnienie reakcji pobocznych zwiazkow w tej wodzie, które w środowisku kwasnym mogą oddziaływać , np zmniejszyć kwasowość lub wchodzić w inne negatywne relacje). Moim zdaniem tylko woda destylowana jest w pełni bezpieczną dolewką. Ponieważ jej zakup jest trudny dolewam starego przereagowanego elektrolitu zakładając, że to co miało brać negatywny udział w reakcjach już przereagowało. Skutkiem tego nagrania zacznę dolewać elektrolitu z cel rozładowanych. Możliwe, że dzięki te u ograniczona zostanie korozja kratek przy poprawie pojemności i innych parametrów. Pozdrawiam serdecznie i dziekuję za wlożoną Pańską pracę.
@tomasz_sobota Жыл бұрын
Ale kocubuly! Woda demineralizowana jak dejonizowana jest pozbawiona jonów w drodze osmozy, oznacza to że jej przewodnictwo jest bardzo niskie mierzone w mikrosiemensach. Nie ma żadnych jonów ani tym bardziej równowagi kwasowo zasadowej. Woda destylowana natomiast jest otrzymywana w wyniku wielokrotnej destylacji. Różni się tym od demineralizowanej, że szybko zabezpieczona nie zamiera rozpuszczonych gazów w tym głównie chodzi o CO2. Przy demineralizacji nie ma wzrostu temperatury więc taka woda zawiera więcej rozpuszczonych gazów. Podsumowując jedna jak i druga woda nadaję się do akumulatorów.
@prestigioxpoland78113 жыл бұрын
Mam bosch s6 jest chyba z 2011 roku po pięciu latach zaczął wolniej kręcić rozrusznikiem ( tak również podejrzewałem rozrusznik/spadki napięcia) w 2016 r dolałem wody niestety poprawy raczej brak ale nadal działa , jedna cela prawdopodobnie nie przyjmuje prądu na tyle ile powinien bo nie bombelkuje na zwykłym prostowniku ale jest na tyle duże przejście prądu przez tą celę że jest w stanie odpalać samochód przy niższym napięciu tej celi i niższej prędkości obrotowej rozrusznika , odłączyłem zapłon i sprawdzałem jak długo potrafi kręcić rozrusznikiem ( z umiarem) aby przypadkiem gdzieś w trasie się nie zdziwić, na razie nie zmieniam aku choć pewnie bardziej obciąża on alternator
@magant1803 жыл бұрын
Były czasy gdy akumulator był użytkowany 10 i więcej lat,...kiedyś w ciągniku rolniczym użytkowałem 2 akumulatory połączone szeregowo { 2 szt. 6v } 13 lat ,Centra oczywiście.
@kulakula53463 жыл бұрын
Mam te same doświadczenie z takim zestawem 12-13 lat w zestawie z alternatorem 55A. Dwa razy w roku kontrola stanu wody i takie efekty. Niestety nie udało się już powtórzyć tego wyniku na żadnym zestawie akumulatorów.
@edo197222 жыл бұрын
Witam eksperymentatora. Mam i30 i przestał mi działać system start-stop i wykminilem ze akumulator jest już słaby (4 lata użytkowania) a ze jest to agm pomyślałem , ze najwyżej go zabije i wymienię . Zalałem go woda destylowana i minął prawie rok aku działa system start-stop się naprawił i napomknę , ze nie ladowalem go po zalaniu z prostownika tylko normalnie eksploatowałem. Pozdro . Świetna robota.
@ukaszwojtczak3749 Жыл бұрын
Cześć. Ile tej wody dolałeś? Korki odkrecałeś jak na filmie śrubokrętem?
@edo19722 Жыл бұрын
@@ukaszwojtczak3749 tak korki odkręcałem śrubokrętem, zalałem go do pełna aczkolwiek potem trochę wypluwał tej wody. 2 lata jeździłem i30 sprzedałem z tym akumulatorem czyli 6 lat przeżył. Pozdrawiam
@hieronimgabka46013 жыл бұрын
Wielkie dzięki za bardzo rzeczowy materiał. Całe 30 lat zastanawiało mnie dlaczego mój stary postsowiecki prostownik "sdielano w CCCP" do akumulatorów samochodowych podaje 16,2V i ponad 10A przy początku ładowania. A tu proszę, zdziwko mnie chapło - parametry jak najbardziej poprawne. Oo.
@amatorkombinator3 жыл бұрын
Ja dolewam po ok 50ml (jak mała poprawa lub maty się "nie świecą wilgotnością" to jeszcze z 20-30ml) na cele na początek po czym zamykam korki i czekam dobę (kilka godzin aby się dobrze wchłonęło) zanim zacznę ładować. Gdy ładuje kładę go raz na jednym boku, raz na drugim, a w końcowej fazie stawiam normalnie, podbijam napięcie do "uwaga" ok 15,6V (czasami 15,8V) z natężeniem 1-2% z pojemności na 2-3-4h (różnie, kwestia obserwacji i kontroli) i kończę. Oczekuje dobę i sprawdzam parametry, gdzie stosunek poprawy / reanimacji jest 60/40% udanych do nieudanych, ale to wiadomo, że o tym i tak ostatecznie decyduje stan danego AGMa (jeden nawet będzie mieć teraz 2 zimę po reanimacji i nadal podobno ma się dobrze) Jakoś dużo nie eksperymentowałem, ale może już 5-6 szt 😜 Korki odkręcam i zakręcam szczypcami Segera lub jakiś uchwyt i klej na gorąco lub takim patentem jaki pokazano oraz stosuje się dla akusów R3 😜
@patrykszymik3 жыл бұрын
No i się doczekałem 😜 dzięki i pozdrawiam. Ja doleje wody , mój ma już 8 lat i albo się uda albo się nie uda , są dwa uda 😁
@mrAkumulator3 жыл бұрын
Strategia na udo, jak u Górskiego :)
@mirek12753 жыл бұрын
Na pewno nie zaszkodzi.
@maksymilianlisowicz56543 жыл бұрын
Ja do agm pierwsze wlałem po strzykawce wody dedykowanej troszkę się polepszyła kondycja ale nie wiele więc puzniej dodałem trzy szczykawki kwasu i jak na razie drugi miesiąc działają wspaniałe .
@piotrkowalski5193 жыл бұрын
Cześć Robert ✋ Dzięki serdecznie za tak fajne informacje. Pozdrawiam
@mrAkumulator3 жыл бұрын
spoko, niech służy :)
@bajabongosoffgrid3 жыл бұрын
dzięki ,wiedza przyda się
@mrAkumulator3 жыл бұрын
najlepszego :)
@detailingozonmat13853 жыл бұрын
No i konkretnie Robert aby tak dalej
@JanKowalski-cv4pw3 жыл бұрын
Zgodnie z prawem ohma to im bardziej rośnie napięcie tym bardziej rośnie prąd 😀 zgodnie z prawem ohma to rośnie rezystancja naładowanego akumulatora dla prądu pobieranego. Rośnie napięcie, bo prostownik jako źródło prądowe stara się utrzymać zadany prąd. Ale osiąga max napięcie przełączając się na stabilizację napięcia w której o prądzie decyduje tylko rezystancja akumulatora dlatego prąd spada mimo wzrostu napięcia. No tak skomplikowane 😉
@Piotr-fo6rp2 ай бұрын
Tak został obliczony na ileś tam cykli tylko pytanie w jakich warunkach.? Bo na bank nie na ileś cykli w komorze silnika gdzie temperatura jest wysoka. Nowy zważyć potem co rok sprawdzać wagę dolewać wodę do wagi jaka była na początku różnice dzieląc na 6 cel z tym że do cel najbliżej plusa i minusa 20% więcej wody. i będzie bardzo długo służył. Bo jak ktoś tego nie robił od początku tylko obudził się jak akumulator ma już 5 lat to tylko podratuje na rok może dwa. Ale kupując nowy ważąc go i regularnie co roku wyciągać na wagę i uzupełniać wodą różnicę wagi dzieląc na 6 cel to inna bajka akumulator kilkanaście lat będzie działał wzorcowo.(najlepiej wagę zapisać na obudowie na nowym akumulatorze i do tej wagi się odnosić cały czas.) Osobiście dziwie się ludziom którzy wsadzają jeszcze kwasiarki do swoich samochodów. To nie opłacalne jest na dłuższą metę. AGM to inna bajka. Droższy fakt ale jak zadbamy ile służy? Mój AGM Bannera ma w jednym samochodzie w komorze silnika ciut ponad 13 lat i sprawny. Musiał bym już 3- go kwasiarka wkładać co było by przecież droższe.
@MrKonkonkat3 жыл бұрын
Kiedyś ładowałem 16h akumulator, prostownikiem z opcją automatyczną i po 16h wybuchł w domu :D
@adamkosz933 жыл бұрын
Lubię szczerość w Twoich filmikach. Uda się, nie uda się - to są testy, nie przeprowadzane w laboratorium ale zawsze ciekawe i rzucające nowe światło na używane na codzień produkty. Tak trzymaj! Pozdro : D
@mirosaw1772 жыл бұрын
Mega wiedza
@MrTN_10243 жыл бұрын
Super :) Ratować AGM'y :)
@Bartek___3 жыл бұрын
Kolejny super odcinek ! 💪
@mrAkumulator3 жыл бұрын
Dziękuję
@Rob-Sam3 жыл бұрын
👍
@Damian-hu1sx3 жыл бұрын
@@mrAkumulator mrAkumulator przy jakim napięciu można uznać że bateria trakcyjna 24V wózka widłowego jest naładowana?
@dyszkiewiczrobert3 жыл бұрын
Ja do swojego agm-a z 2014r. wlałem wodę destylowaną aż zakryło elektrody następnie naładowałem aż zrobiła się gęstosć następnie wylałem i nalałem elektrolitu też aż zanurzyły się elektrody naładowałęm do zrobienia gęstości i śmiga juz 2 lata w najzimniejsze noce tamtej zimy a to było z raz -15 woow podgrzał świece i kręcił aż zapalił bez problemu chiński tester pokazywał SOCH 98 SOH87% dodam że zrobiłem ten eksperyment ze względu na wiek aku i wczesniej było słychac ze miał problem kręcic rozrusznikiem w 2L dieslu Takie mam obserwacje po tym moim druciarstwie.
@donpedro62393 жыл бұрын
Dużo myślałem czy dobierać się do środka Pana opinia bardzo mi pomogła Choć jestem techniczne przygotowany dam sobie spokuj z rzeźbiarstwem Uprzejmie Panu jeszcze raz dziękuję za wrzutę i poruszony temat Pozdrawiam gorąco ps choć cały czas mnie nurtuje czy aby poziom elektrolitu jest właściwy? Nawet podświetlając obudowę nic nie widać Akumulator działa jak potrzeba od pięciu lat prostownik używany sporadycznie wg zaleceń Rok produkcji uwaga akumulatora 2011 rok
@prbart2913 жыл бұрын
Kolejny ciekawy odcinek pozdrawiam 👍
@mrAkumulator3 жыл бұрын
super, że się podobał:)
@pawebazinski38363 жыл бұрын
Ja ostatnio kupiłem na cpnie kwas akumulatorowy, 4.50 za litr. Do małego akumulatora 39ah weszło 1.5 litra. Po nocy napięcie 12.7V. Wszystko gra. Sprzedawca mi powiedział że od nowego roku będą mieli zakaz sprzedaży elektrolitu. Dziś jadę wykupić ich zapasy. Pozdro dla autora.
@adorinadorin2 жыл бұрын
Znow producenci wylobbowalj na nasza szkode. I coraz mniej wolnosci i mozliwosci
@adamoledzki39822 жыл бұрын
W moim aucie zamontowany jest akumulator AGM który ma już 11 lat. Mam zamiar go otworzyć i zrobić to samo czyli dolać wody destylowanej.
@pppppp2957 күн бұрын
Kupiłem nowy aku agm do samochodu. Jednak samochód jest na razie nieużywany bo czekam na wymianę rozrządu. Auta po 2 tygodniach już nie odpaliłem (8.5 V) . Podłączyłem zwykły prostownik z trafo i ładowałem prawie całą dobę aż prawie zerowego prądu. Obawiam się że aku mogło się uszkodzić przez rozładowanie.😢
@kurczakpe3 жыл бұрын
Od lat tak traktuje akumulatory z maszyn sprzątających z podobnym skutkiem , (firma dostarczajaca akumulatory twierdzi ze je psuję ale od kad mam tester mam ich zdanie w .................. . ) a te złomy odkupuje od własciciela w cenie złomu i po "męczeniu" dalej parcuja w mojej instalacji fotowoltaicznej.
@pepes75063 жыл бұрын
Witam, mógłby pan nagrać film, czym różni się akumulator zwykły kwasowy od trakcyjnego.
@QAZ1982123 жыл бұрын
Super odcinek! Teraz widać że warto ważyć akumulatory przed zakupem. Gdyby zapisać wagę takiego można by dokładniej oszacować ile wody należy dolać 😀 5 lat to słaby wynik dla aku który był dużo droższy w zakupie od zwykłego "kwasiaka". Ciekawe jak ten virtz się spisze po 5 latach pod maską 508.
@mrAkumulator3 жыл бұрын
Czas pokaże :)
@Wojtunio033 жыл бұрын
Mam AGM 12V 18Ah pisałem na insta na live Ale jeszcze raz napisze 😀 Akumulatora nie darady go naładować Podczas ładowania 3-4 cela wyrzuca korek czasem inne. Gdy zdejmie się korki śmierdzi chlorem a nie śarkowodorem obecnie ma 6V Z przyjemnością tobie oddam sprawdzi na filmie.
@mrAkumulator3 жыл бұрын
śmiało Wojtku, warto zrobić na nim sekcje
@Wojtunio033 жыл бұрын
@@mrAkumulator bym zostawił na samtockiej i by koledzy by tobie przekazali 😀
@wanap99643 жыл бұрын
@@Wojtunio03 Zapraszam na Santocką. Przekażę Robertowi.
@grymasek73 жыл бұрын
Jak ja lubie te filmy :)
@mikroeksperymentyk.16973 жыл бұрын
Jak zawsze super materiał.
@radoslaw84443 жыл бұрын
Piotrek Schimke jednak inspiruje. POzdro
@mrAkumulator3 жыл бұрын
To super, że też się tym zajął, dawno nie zaglądałem do niego więc już sprawdzam jakie były jego wnioski.
@radoslaw84443 жыл бұрын
@@mrAkumulator Sprytny sposób na reanimacje AGM sprawdził. że dolać można.
@StaszekG3 жыл бұрын
Zrobiłem tak samo z akumulatorem AGM miesiąc temu, akumulator zamontowany w aucie sprawuje się tak jak powinien. Auto odpala bez problemu.
@bearly-ko5xv3 жыл бұрын
Czy przed eksperymentem Pana akumulator miał jakieś objawy niesprawnosci?
@jerzymaxson382 жыл бұрын
Mój miał nawet latem już padał..
@krzysztofkowalski92643 жыл бұрын
Panie Robercie jestem we w szoku... Trzy tygodnie temu jako laik widząc 6 korków w moim trzyletnim AcDelco 70AH i myśląc że to zwykły aku, przeorałem korki cienkimi kombinerkami i dolałem pół litra wody demi do całości... Teraz już wiem że to AGM i z czym to się je :-) Czy przez tą dolewkę mogę mieć obawy że mi przy większym minusie akumulator zamarznie?
@karolguzik26833 жыл бұрын
No właśnie Panie Robercie..🤔 Od jakiegoś czasu nurtuje mnie zagadnienie, objętość - gęstość. Jeśli w celi nowego Aku mamy np 200ml kwasu o gęstości 1,28g/cm^3 i po jakimś czasie (np.4lat) ładujemy Aku i uzyskujemy upragnione 1,28g/cm^3 ale kwasu mamy za to np 180ml. To jak dolejemy wody do 200ml to rozrzedzony ten kwas😔. Efekt będzie mierny, dalej nie mamy gęstości, ale mamy objętość. pytanie, z kąd ta różnica?? Może z tąd że część kwasu i ołowiu(z tlenku ołowiu), bezpowrotnie stała się siarczanem ołowiu(II), odparowaliśmy wodę (poprzez elektrolizę) uzyskaliśmy gęstość ale niestety nie objętość??😬 Może kwasu dolać ☺️
@mrAkumulator3 жыл бұрын
Będzie na ten temat, ale na tym etapie skomplikowalibyśmy temat Karolu i to bardzo, ale właściwie interpretujesz zagadnienie.
@radoslaw84443 жыл бұрын
Myślę że część PbSO4 wypada z płyt, lub tworzy nierozpuszczalne kryształy na płytach. Więc wypada z reakcji i gry. I w trakcie używania stężenie H2SO4 maleje. "Wypracowuje się"
@karolguzik26833 жыл бұрын
@@radoslaw8444 Tak jak piszesz(i ja napisałem że są bezpowrotnie tracone w postaci siarczanu ołowiu(II) ) Gęstość bezpowrotnie maleje, woda odparowywuje, więc "Kwasu mu dolać!!"😈 Ale dopiero jak chwycimy gęstość tym co jest😋
@radoslaw84443 жыл бұрын
@@karolguzik2683 dokładnie
@Treliko3 жыл бұрын
@@radoslaw8444 PbSO4 Słabo rozpuszcza się w wodzie i rozcieńczonym kwasie siarkowym, rozpuszcza się natomiast w gorącym stężonym kwasie siarkowym. Może by tak zrobić eksperyment i podgrzać akumulator żeby zwiększyć rozpuszczalność?
@oskarwit Жыл бұрын
Posiadam agm w kia ceed od nowości 9.5 roku ostatnio miałem pożyczony tester i wskazał 71 % wymień mam dezaktywowany system start stop samochód odsalanie normalnie nawet w czasie mrozów cz y należy się martwić takim pomiarem i wymienić czy jeździć .
@dobrakoncepcja Жыл бұрын
Co powiesz o dodaniu dwutlenku krzemu do akumulatora kwasowo ołowiowego? wydłuży to jego życie?
@go0fer Жыл бұрын
Panie Robercie, film mnie zaciekawił na tyle że zrobiłem subskrypcję. Zaciekawił dlatego że mam identyczny akumulator od Forda, identyczna pojemność, rocznik 2016 i też stał w garażu 1,5 roku. Niestety jego wyjściowe parametry są słabsze - około 31% SOH. Mimo tego wykręciłem te zawory VRLA, dolałem wody, potem jeszcze strzykawke elektrolitu i w ruch poszła ładowarka CTEK 5.0. Niestety SOH dojechało tylko do 44% i nie bardzo wiem czy dalej go ratować. Może ma Pan jakieś propozycje. Rezystancja 5.15mohma.
@janek.34582 жыл бұрын
W filmie ok. 3:20 gdzie są pokazane cele, elektrolit powinien być na poziomie tych plastików nad płytamii, to jest wskaźnik do którego powinien być poziom elektrolitu. Mogę się mylić ale płyty mają być zakryte i w starszych akumulatorach były takie wskaźniki do którego powinien być uzupełniony elektrolit. Film bardzo fajny, dzięki 👍
@arturkozak52442 жыл бұрын
Człowieku... to AGM.... nic z tych rzeczy... kwas jest tylko w macie i nic tam w ori chlupać nie ma prawa.
@mariomariusz9933 жыл бұрын
Jak ktoś ma trupka to choćby z ciekawości można zobaczyć czy jest to denat czy reanimacja coś da.
@rafaznajdek76742 ай бұрын
Witam Fajny filmik i z pewnością się przyda jeżeli chodzi o eksperymenty na akumulatorach. Mam pytanie, potrzebuję lekki akumulator do spacerowania z nim na plaży nocą, a tak naprawdę do halogena którego przerobiłem na UV do zbierania bursztynów. Akumulator jaki mi zaproponujesz? 12V tak na 5h chodzenia, halogen pobiera 1,5A? Pozdrawiam
@piotrszymanski36783 жыл бұрын
Proszę o poradę.Mam samochód forda fiestę z systemem start-stop. Posiada akumulator Warta EFB 60Ah o prądzie rozruchu 600A. Muszę kupić nowy akumulator jednakże nigdzie nie mogę znaleźć o tych samych parametrach.Są bądź o prądzie rozruchu np.540A lub większym niż 600A.Proszę o poradę jaki w takim przypadku kupić.
@kamilbogus3 жыл бұрын
Super odcinek !!!!
@mrAkumulator3 жыл бұрын
dzięki :)
@zenonczerwik9843 жыл бұрын
SUPER pozdrowienia z darłowa emeryt PASIONAT ogrodów właśnie SZUKAM do OGRODU
@UkrytyWonsz Жыл бұрын
Czy po zalaniu wodą korki od razu należy zakręcić? Czy dać jakiś czas żeby woda się wchłonęła w płyty?
@5Dale65 Жыл бұрын
Cholernie żałuję że nie mam jakiegoś luźnego akumulatora, bo bym sobie wyciągnął swój przed oddaniem do sklepu i spróbował go podratować różnymi eksperymentami przez tydzień czy dwa, przed kupnem nowego. Kilka stowek w końcu piechota nie chodzi :) A tak niestety oddałem dziś zdechniętego Maxisa 74Ah, który do 0 stopni dawał dzielnie rady, ale niestety ostatecznie umarł na amen :(
@Pawel823 жыл бұрын
Testy testy, porównania i opinie 🤔🤔🤔
@mrAkumulator3 жыл бұрын
to najlepsze rozwiązanie :)
@tomek33973 жыл бұрын
Jaką wodę dolewać do akumulatora? Zawsze myślałem ,że woda destylowana to taka co podczas gotowania wody po pokrywce skapuje, a demiralizowana to czysta chemicznie.
@tomg8069 Жыл бұрын
Prośba o poradę: mam dwa agm vlra 100Ah 12V do zastosowań telko, SOH 55%, cele podsuszone, na wadze brakuje ok 300g wiec dolewam destylowanej i elektrolitu i teraz pytanie zasadnicze: dolać do rozładowanego aku 10,8V i potem ładować i co z korkami vlra- zamknąć po dolaniu aby w trakcie ładowania zrobiło się w celi prawidłowe ciśnienie czy otwarte w trakcie ładowania a zamknąć korki po naładowaniu? A może nalać jak aku jest naładowany i z otwartymi celami wysycać jeszcze 2..3 dni prądem 0,2C i nie dbać o napiecie ? O wyzsze napięcie się nie martwimy bo wody można dolać potem jak odparuje... Prośba o poradę bo nie chcę popełnić blędu ;)
@adek330Ci3 жыл бұрын
A ja przestałem zaglądać do Aku od czasu jak używam bosche S4 . Moja 72-74 dzięki podłączaniu do ceteka 5.0 dalej śmiga jak szalona a 2 lata temu myślałem że pójdzie w kosz. Kupiony w 2012 roku
@radoslaw84443 жыл бұрын
I tu mamy następne zagadnienie, czy nowy bosch s4 z 2021 roku będzie taki sam w środku ja ten 2012?
@donpedro62393 жыл бұрын
Witam mam taki sam akumulator kupiony z autkiem w 2017 rok produkcji uwaga 2011 do ostatniej zimy bez uwag A teraz pomimo że sprawuje się jak trzeba nurtuje mnie pytanie jak z poziomem elektrolitu? Jestem starej daty i pamiętam jak zawsze mogłem sprawdź poziom i gęstość elektrolitu w poprzednich posiadanych akumulatorów. Lepiej bym się czuł wiedząc że poziom właściwy. Staram się używać prostownika wg wytycznych z góry dziękuję za opinie
@radoslaw84443 жыл бұрын
@@donpedro6239 Jak obudowa nie jest czarna, to poświeć latareczką z góry z boku to ujawni się poziom.
@donpedro62393 жыл бұрын
@@radoslaw8444 cześć na wszystkie sposoby już próbowałem jedynie ledwo w skrajnej celi można coś sprawdzić Mimo wszystko uprzejmie dziękuję za poradę
@hobbysta33763 жыл бұрын
@@donpedro6239 Zazwyczaj te szczelnie zamknięte aku mają specjalne wieczko, które sprawia że woda tak szybko nie wyparuje. Otwierałem i boscha i vartę ok. 10 letnie i płyty przkryte.
@dawidkowalczyk49562 жыл бұрын
@mrAkumulator jestem zupełnym laikiem mam 5 letni AGM warty w Skodzie Superb rano po paru dniach nie jezdzenia jest problem z odpalaniem auta, bylem w dwoch sklepach z aku. w jednym pan podlaczyl jakis tester bosha wyszlo aku do wymiany... pojechalem do kolejnego pan podlaczyl tester aku jest ok ale trzeba go podladowac :) terazz pytanie jak to zrobic i czym ? czy mozna ladowac na samochodzie? czy musze odpinac? ale to wtedy boje sie o ta elektronike w aucie.
@euhar842 жыл бұрын
A co z pojemnością? Da się coś zrobić?
@182mcg1 Жыл бұрын
A jakieś info na temat akumulatorów żelazowo niklowych
@michaljurek60659 ай бұрын
Mam identyczny akumulator w mondeo mk5 ma juz 8 lat, dolałem do kazdej celi po 20ml wody i pierwszy raz zaczął mi działac start stop, czyli sie wkoncu naładował
@lblb173 жыл бұрын
Z ciekawości - bo szukam i nie potrafię, mam dziurę. Jak wyprowadzić wzor na pojemność akumulatora z podanego przypadku wyżej. Założenia: czas rozładowania prądem stałym 25A wynosił 110 minut, do wartości 10,5V. Jak policzyć z tego rzeczywistą wartość pojemności? Jak to Robercie zrobiłeś?
@mrAkumulator3 жыл бұрын
Mam urządzenie które mi to liczy nazywa się alfabat i uwzględnia kilka zmiennych przy tym włącznie z faktorem peukerta.
@arturkozak52442 жыл бұрын
W internecie są gotowe kalkulatory przeliczajace pojemność zmierzoną na C20 lub C10; niektóre nawet z uwzglednieniem zmian pojemności w funkcji temperatury.
@maksymilianlisowicz56543 жыл бұрын
Witam ja mam akumulatory żelowe z 2008 r europower 65 ah jeżeli chodzi o wiek to powinny nie żyć , kupiłem je za 100 zł sztuka teraz testuje i próbuje im dać drugie życie. Wlałem do nich trzy szczykawki kwasu i trzy szczykawki wody i traktuje je nie ziemski wysokim prądem 24 v i akumulatory powracają do życia , do testu mam miernik i świece żarowa akumulatory wcześniej na obciążeniu świecy prąd spadał 12,2 do 10 v po rechabilitacji z 12,7 pod obciążeniem świecy spadek do 12,2 więc jest poprawa sprawności świeca żarowa pobiera 20 amper także myślę że albo w środku akumulatora wyschnął żel albo zmęczenie materiału , u mnie ten eksperyment wychodzi na plus .
@tb700rj93 жыл бұрын
Cześć Imienniku Robert ,właśnie testuje swój aku to jest centra futura CA 77Ah 760EN z datą produkcji 7AD23B3 więc 7 czyli 2017rok ;))jakiś tydzień temu aku padł mało jeździłem więcej auto stało dieslek więc spadło mi do 10,9v 2razy zakaszlał i decyzja do domu ładowanie nocne podłączyłem go pod prostownik Ultimate(jeszcze nie przerobiłem go na mocne 15,5-16V ?:D:D ) ULGD 3,8 A1 zostawiłem go naładowało sie już na max po 6h zostawiłem go na czuwaniu aby dalej ładowało sie potrzymanie czyli suma 12h ładowania , wstawiłem do auta klemy poczyściłem (sprawdziłem kable czy nie grzeją sie , czy w spoczynku pobór może coś kradnie aku -alternator i masy itd etc wszystko w normie w granicach. I tak w czwartek jeździłem i nic oznak ze cos z aku źle, piątek nie jechałem nigdzie ale poszedłem sprawdzić czy ok aku ma 11,4 myślę gamę over nie odpali ,wsadzam kartę spada do 10,2v i wstaje do 11.5v odpalił to sie przejechałem 15km nim napięcie wzorowe 14,1-14,3V czasem na 3sek spadło do 13,8v , wyłączyłem auto sprawdzam miernikiem napięcie trzyma 12,6 zamykam i idę szczęśliwy do domu. Dziś sobota wieczorem poszedłem i i aku umarło nie odpaliło 11,1v no to na ponowne ładowanie do domu, lecz teraz użyje starego poczciwego prostownika ITP 547 6A ze skutecznym 4A no az ze to 77Ah to chyba ze min 24h jak dla 60Ah jest przewidziany czas ok 12-16godzin ładowania ;D ,spokoju nie dało mi czy może brak w komorze wody, rozwierciłem środkowy "krokek" bo to przecież bezobsługowy , na tyle aby wbić sie areometrem i tu szok gęstość 1.15 (płyn czysty jak łza zero zanieczyszczeń) a że do poniedziałku nie użyje auta to dam mu porządne ładowanie tym czym posiadam tylko abym nie ugotował będę musiał uważać bo napięcie potrafi z tego ITP do 16v skoczyć ,o północy zacząłem ładowanie, gdy aku ocieplił się do temp. pokojowej 20' C, pochwale się rano wstępnym wynikiem czy gęstość ,wzrosła Jak myślisz Robert czy umrze czy wstanie aku..???Odpisz. Pozdrawiam Robert ;) AKTUALIZACJA :--->godz 10:30 ->10h ładowania i tylko wynik z 1.15 jest 1.16 :( ładujemy dalej ;) AKTUALIZACJA2 :--->30h ładowania i tylko wynik z 1.15 jest 2.00 :( ładujemy dalej ;)jedna cel pokazuje 1.16 dalej czyżby zwarcie?
@roberttomczak1103 жыл бұрын
Ja Ci odpowiem. Jeśli będziesz dość długo ładował przy napięciu 16v to akumulator powinien wstać i działać bez problemu. Wszystko zależy od stopnia zasiarczenia. Też kiedyś miałem taką vartę. Ja nie rozwiercalem tylko świecąc latarką w bok po cieniu patrzyłem czy poziom elektrolitu jest powyżej płyt. Ładowareczka z Lidla, bez przerobek nie odbuduje gęstości w takim akumulatorze, ale całkiem dobrze sobie radzi ze sprawnym Aku w celu podładowywania konserwacyjnego. Do takich ładowań najlepsze są prostowniki transformatorowe, które w końcowej fazie ładowania osiągają napięcia 16-17v. Kilkuletnie Varty, Bosche ciężko się ładują do tych 1.28g/cm3 Pozdrawiam
@radoslaw84443 жыл бұрын
Padła jedna cela- ma zwarcie. Typowy zgon akumulatora... większość tak umiera ze starości , kup nowy.
@tb700rj93 жыл бұрын
@@radoslaw8444 też tak myślę długo służył,(5lat) ale jeszcze powalczę nadziej umiera ostatnia :)))pozdrawiam
@tb700rj93 жыл бұрын
@@roberttomczak110 chyba nie żałowali na plastiku moja obudowa jest twarda i gruba, latarka nic ,ale spróbuje halogenem diodowym ;)może uda się nie chce go wyrzeźbić i dziurawić nawiercając do każdej celi *** niestety tak gruby plastik ze nic go nie da prześwietlić :(
@rocheuro Жыл бұрын
bylaby szansa wysłać do Ciebie aku dość wyjątkowy nietypowy ale do odratowania / sprawdzenia? Enersys Extreme niewielki ok 5.7Kg 12Ah bardzo bardzo mocny (ponoć) napiecie ok 6V... jeszcze 3 mies temu miał 12.5 V.. co moglo sie stac , da sie go odratować ? data produkcji 2011 ale podobno te modele zyją wiecznie.
@radiator19793 жыл бұрын
Robercie, mam 7 letniego agma varty w golfie 7 1.6 tdi juz bez SS. Ładowarkę ctek 3600 mam pozyczona i od jakiegos czasu 2 razy w tyg. zapodaje w garażu. uzywam nawet po miescie grzanych doop, i wszyctkiego na pokladzie. Kilka razy ladowalem stalym natezeniem 4 A (radziecki z trafem prostownik) z podpietym multimetrem. Akumulator odpala, proad rozruchowy po miesiacy wyszedla 760 a na naklejce mam 680. I jak narazie odpala. Boje sie zimy, bo na vcds pokazuje 35 usable ah. Mam nadzieje, ze wytrzyma zapowiadane zime stulecia. hehe Mam tez ladowarke z lidla ta piewsza z 2011 i nie wiem jaka kupic i czy bosh c3 bedzie lepszy od niej ??
@radoslaw84443 жыл бұрын
Jak trafem ładowałeś to 14,7 V przekraczałeś? bo jak tak to ci mogło uciec trochę wody.
@radiator19793 жыл бұрын
@@radoslaw8444 Nie przekroczylem 14.2 v bo balem sie chociaz mialem zapiety multimetr do kontrloli. Dalsze ladowanie ladowarka z lidla a ta bardzo szybko pokazala na full.
@roberttomczak1103 жыл бұрын
Bosch C3 i ta z Lidla to dokładnie to samo. Tak samo ładują. W Vcds można to zmienić te 35ah? Pytanie czy elektronika pojazdu nie ładuje tylko do tych 35ah, bo to byłoby nie halo 😁
@radiator19793 жыл бұрын
@@roberttomczak110W ustawieniach mam 68ah tam przy kodowaniu baterii. tylko w miejscu gdzie badam baterie czyli napiecie jest tez taka pozycja jak uzytecznosc bateri i tam jest tylko 35
@roberttomczak1103 жыл бұрын
@@radiator1979 to normalna sprawa sterownik liczy w jakiś sposób zużycie baterii że względu na wiek, liczbę cykli i CH..wie co jeszcze.
@trustnoone38643 жыл бұрын
Dlaczego korki nie zostały zakręcone po dolaniu wody?
@mrAkumulator3 жыл бұрын
Rozważam jeszcze dolewkę, którą uzależniam od jeszcze jednego rozładowania.
@danydany78523 жыл бұрын
@@mrAkumulator właśnie miałem zaproponować kolejną porcję h2o. może pojemność wzrośnie
@radoslaw84443 жыл бұрын
Jak by było za dużo wody ( a nie wiadomo ile powinno się dolać). Jak słusznie zauważyli niektórzy , nowy Aku trzeba zważyć , marker w łapę i datę i wagę na obudowie napisać.
@aleksandermarczenko14322 жыл бұрын
Nie mówi się teście, ino teściowie☝️
@jozek39893 жыл бұрын
Dzień dobry, mam zamiar kupić sobie ups do pieca co i moje pytanie jest takie, czy ładowarki akumulatorów w takich ups-ach są slabej jakości czy ma Pan jakąś wiedzę na ten temat?
@xby29183 жыл бұрын
Są one ładowane w tryb buforowy
@witciu12 Жыл бұрын
a jesli nie ma koreczkow ?jak te pokrywki otworzyc ?
@diimon6681 Жыл бұрын
Witam, czy motocyklowy agm można potraktować funkcją recond w ładowarce C-tek mxs 5.0? Aku 10ah. Dziękuję za odpowiedź!
@NocnyNietoperz1 Жыл бұрын
Hejka, mam pytanie. Według jakiej normy i dla jakiej wartości prądu sprawdzać akumulator agm Europower EPS 42-12? Dodam, że pomiar prostym testerem Konnwei KW208.
@paweisyn74463 жыл бұрын
Cześć Robert. Mnie tak kusi,żeby jeden z moich złomowych akumulatorów podłączyć pod pewną "ładowarkę"... - Pozdro !
@338_1 Жыл бұрын
Gdzie w Warszawie regenerują akumulatory?
@notfilister53473 жыл бұрын
Jak nazywają się te korki? Ich budowa zdaje się być ciekawa. Wspomniał Pan o ważnej roli, jaką pełnia korki podczas pracy akumulatora (ładowanie i rozładowywanie), dlaczego po uzupełnieniu wodą akumulatora nie ładował go Pan z zamkniętymi korkami? Dziękuję i pozdrawiam
@mrAkumulator3 жыл бұрын
ZAWORY VRLA wbudowane w korek
@jakubhusak1624 Жыл бұрын
AdBuster - robię to, żebyście wy nie musieli. MrAkumulator - eksperymentujcie, bawcie się, zdobywajcie doświadczenie!
@marcinosz38553 жыл бұрын
Ale skoro bardzo ważne jest dla AGMa nadciśnienie podczas ładowania, i podciśnienie podczas rozładowywania, to dlaczego podczas testu korki nie są wkręcone do końca.
@mrAkumulator3 жыл бұрын
przy tak małych prądach nie miało to większego znaczenia, a po drugie miałem uszkodzone korki, bo nawet Wadima są przebite tylko cieńszym narzędziem.
@marcinosz38553 жыл бұрын
@@mrAkumulator aaa to oki. Myślałem że to przeoczenie i odkryłem byka😁😁 dzięki za odpowiedź. Pozdrawiam.
@przemysaw2282 жыл бұрын
11 letni akumulator AGM który miał 54% soh, po odkręceniu vreli i dolaniu 80ml wody destylowanej na cele, po tygodniu na ładowarce automatycznej miał 98% soh i prąd rozruchowy nominalny - jak nowy. Także eksperyment mi się udał.
@hobbysta33762 жыл бұрын
Jakiej pojemności aku, bo też się zastanawiam ile tej wody (rozcieńczonego elektrolitu) lać do aku 70Ah? Aku 9 lat OEM.
@przemysaw2282 жыл бұрын
@@hobbysta3376 pojemność akumulatora 105ah, do 70ah bym lał z 50ml na celę
@hobbysta33762 жыл бұрын
@@przemysaw228 też o takiej ilości właśnie myślałem. Zbyt dużo nie ma sensu, bo nowego ze starego nie zrobi się.😢
@Quoter1263 жыл бұрын
Czy efb można zamienić na agm? Czy jak przyjedzie do was klient to wkładacie Aku 1:1 czy może z jakimiś lepszymi parametrami? Czy adaptujecie akumulatory w samochodach? Mam Skodę octavię 3fl 2018(1.6tdi) i słyszałem ze inny Aku (większy/mniejszy) będzie trzeba adaptować na nowo
@mrAkumulator3 жыл бұрын
bardzo dobry pomysł aby to zrobić
@robertjarocha9887 Жыл бұрын
Dziś dolałem deko wody do AGM"a i dostał takiej temperatury że przy ładowaniu prawie kurna eksplodował.Pół godziny po odłączeniu jeszcze gazował.A po godzinie chłodzenia wskazuje 40 C. CO TO BĘDZIE CO TO BĘDZIE?😁
@krzysztofbartoszewski3 жыл бұрын
Witaj Robercie, zajmuje się handlem używanymi akumulatorami z Niemiec. Często trafiam na te agm na pierwszy montaż, spotykałem nawet z 2019r i miały tam pod korkami sucho. Myślę że to błąd fabryczny i zbyt mała ilość elektrolitu która wnika w białe przekładki które pęcznieją. Po dolaniu wody demi, potem włączenie repair na prostowniku aby uzyskać gęstość, wtedy potrafią dobić do 100 proc sprawności. Polecam sprawdzać w nich poziom, a jeśli nie jesteś pewnien czy brakuje elektrolitu a niechcesz siłować się z korkami to wystarczy pobujać akumulatorem i będzie słychać czy chlupocze. Pozdrawiam serdecznie.
@radoslaw84443 жыл бұрын
Ale w agm nic nie chlupocze. ...
@krzysztofbartoszewski3 жыл бұрын
@@radoslaw8444 jak nie chlupocze ? Przeciez kwas jest w środku
@radoslaw84443 жыл бұрын
@@krzysztofbartoszewski w agm kwas jest w "pieluszce" jest wchłonięty.
@krzysztofbartoszewski3 жыл бұрын
@@radoslaw8444 no ale wiadomo mimo zaworków w korkach wydaje mi się że odparuje woda z kwasu i jest go zbyt mało, jednak miałem Aku w prywatnym aucie z 19 roku w którym zauważyłem że wolniej zakręcił, tester wskazał 500A z 850A fabrycznych. Nie przyjmował zbytnio prądu ładowania, po dolaniu wody z 1 cm nad ogniwa akumulator ożył i znów ma 850A. Więc ja nie wierzę w te namoczone "pieluchy" że one z biegiem lat nie tracą wody. Prędzej jakby tam był gel to by pewniejsze było
@radoslaw84443 жыл бұрын
@@krzysztofbartoszewski agm może parować nawet bardziej, przez tą matę ma o wiele większą powierzchnię parowania niż kwasiak. Jak są zaworki do de... to może uciec. i jak jest agm pod maską to za gorąco mu.
@tomekkorab56313 жыл бұрын
Ja mam instalacje ofgrid i akumulator stary podłączony do regulatora solarnego robi super gęstość połowa zielonego może tak by testować.
@damiandamian93023 жыл бұрын
mrAkumulator --- A co powiesz na ładowanie agm napięciem 16 V ? Krążą takie informacje po forach że raz w roku nie zaszkodzi zapodać mu napięcie 15.6 16 V na 6 -8 h.
@RKprojecttv2 жыл бұрын
ładuje małego agma 35Ah napięciem 16V już którąś dobę z kolei ponieważ nie chce gęstości złapać i jest lux. Startowałem z gęstości 0, obecnie jest 1,21 :)
@tomasz_sobota Жыл бұрын
@@RKprojecttv Jak mierzysz gęstość elektrolitu w AGM?
@RKprojecttv Жыл бұрын
@@tomasz_sobota do wszystkich cel dolałem kilkanaście mililitrów wody, tak żeby był minimalnie widoczny jej poziom i normalnie sprawdzam refraktometrem. Korki odkręciłem jakimiś szczypcami.
@eR-MIK Жыл бұрын
Kwasu się nie dolewa (0:58) bo kwas nie paruje. Dolewa się wodę, czyste H2O a nie "jeziorankę" z minerałami.
@AWPmediagroup2 жыл бұрын
Szukam akumulatora AGM, może mieć mniejszą pojemność niż oryginalna.
@stratiosastero68802 жыл бұрын
a da się zrobić podobny manewr z aku żelowym?
@bartoszmpower6691 Жыл бұрын
Ja wczoraj dolałem wody demineralizowanej ładowałem przeszło 12 godzin wskazówka na prostowniku jedna kreska podłączyłem pod auto i lipa ile go ładować? Bo już mi ręce opadają tak długo go ładować az woda nie wyparuje.?
@michazajac8039 Жыл бұрын
Jak to się ma do kodowania akumulatora czy po ładowaniu powinno się na nowo zakodować
@sebastianharacewiat56752 жыл бұрын
Można zapytać gdzie Pan nabył zaworki VLRA?
@mrAkumulator2 жыл бұрын
Wykręciłem z innego.
@sebastianharacewiat56752 жыл бұрын
@@mrAkumulator Moja sugestia co do tego, ile wody destylowanej należy dolać do każdej celi AGM: Sprawdzić w dokumentacji technicznej jaka jest nominalna waga nowego fabrycznie akumulatora, odjąć od tego wagę naszego "pacjenta" i podzielić na 6. Podejrzewam, ze zbyt dużo wody destylowanej może również zaburzyć proporcje elektrolitu. Co Pan na to?
@GrabarczykDamian3 жыл бұрын
W moim off-gridzie również dolałem do AGM Varta 105Ah wody i w pierwszych 2 tygodniach również nic nie wzrosło na pojemności (nawet się troszeczkę początkowo grzał) Po tym czasie parametry pojemności zaczęły rosnąć i osiągnęły z 84% - 94%. Nigdy od dolania wody nie rozładowywałem poniżej 11,5V. Czyżby cud? 😅
@thomaskowalski2465 Жыл бұрын
Ile wody destylowanej dolewaleś na 1 celę?
@GrabarczykDamian Жыл бұрын
@@thomaskowalski2465 Do momentu gdy nad celami pojawiła się woda na nie więcej niż 1mm. Odczekałem kilka minut za każdym razem, by upewnić się że poziom nie spada.
@thomaskowalski2465 Жыл бұрын
@@GrabarczykDamian chlupalo w tym akumulatorze po takiej dolewce? Pytam się bo ja mam akumulator w samochodzie i to się będzie ruszało cały czas + dodatkowo zima i mróz. Dolewka była samej wody destylowanej?
@GrabarczykDamian Жыл бұрын
@@thomaskowalski2465 Ograniczyłem ładowanie na pierwsze dni do 10A i nic nie chlupało 😉 Jedyne na co zwróciłbym uwagę to czy powierzchnia mat separujących jest biała. Jeśli jest ciemna, to oznacza że doszło do uszkodzenia celi i niebawem akumulator może zacząć się gotować. Przy pojazdach z ładowaniem jest różnie i z reguły nie ma się wpływu na prąd ładowania po uzupełnieniu wody co nie daje czasu na przemieszanie z świeżą wodą. Czasem bezpieczniej jest kupić nowy.
@thomaskowalski2465 Жыл бұрын
@@GrabarczykDamian spróbuję dolać wody na początek po 100ml na celę i zobaczymy co się będzie działo
@galomaro2393 жыл бұрын
Daj spokój , wiemy jak się nazywasz . Miłego dnia
@MichalK_Photo2 жыл бұрын
Agm są trwałe. Ostatnio demontowałem 24szt 6V 100Ah z siłowni po 10 latach. Kilka miało 1%, większość 40-70% a 3 szt 100%. Tylko nie wiem skąd takie rozbieżności skoro pracowały w szeregu.
@arturkozak52442 жыл бұрын
Właśnie dlatego, że pracowały w szeregu.... z czasem szereg się "rozjechał"... zmieniły się parametry w tym opór wewnętrzny co pogłebiało różnicowanie szeregu (niektóre przeładowywało i wusychały a inne oszczędzało).
@RoadMonkey342 жыл бұрын
Mam problem ze znalezieniem takich korków na wymianę. Dał byś namiar?
@RoadMonkey342 жыл бұрын
Ps. Po dolaniu po 40ml na cele (za wyjątkiem jednej, korek nie chce się odkręcić a nie chcę go niszczyć bez sztuki na wymianę) podniósł się prąd rozruchowy. Spadek napięcia przy odpalaniu podniósł się z 8 v na 9,5.