Разговор за свободата / Кръг Квадрат / еп.64

  Рет қаралды 14,225

Кръг Квадрат

Кръг Квадрат

Күн бұрын

Иво Сиромахов, Андрей Райчев, Радослав Илиев и Тончо Краевски разговарят за свободата в Кръг Квадрат:
За робствство ни и свободата ни;
За медийната свобода в България;
Може ли свободата да бъде сведена до избор?
За привиждането на принадлежността, като несвободност;
За това, че нашата крайност ни прави свободни;
Свободата като самоограничение

Пікірлер: 92
@infoteamleader5694
@infoteamleader5694 3 ай бұрын
Любимо предаване! Ще се радвам да имате повече от един път седмично издание. Иначе моля направете предаване за религията и човешките права, както и довършете темата с книгите, които са оформящи за вас.
@TheP4ela
@TheP4ela 14 күн бұрын
Благодаря Ви!
@ХристоКарачански
@ХристоКарачански 3 ай бұрын
Господин Райчев пак великолепен.
@relaxeminov2087
@relaxeminov2087 13 күн бұрын
Благодаря за клипа и на гостите
@danida1463
@danida1463 3 ай бұрын
Една от най-важните теми на света, за която всички трябва да мислят и говорят. Тези, които могат да осъзнаят тези неща, ще се променят напълно. Много стойностен разговор.
@МарияАтанасова-ц7ч
@МарияАтанасова-ц7ч 3 ай бұрын
Мисля, че вече сме достигнали висшата степен на несвобода: несвободата на хората, които са убедени, че са свободни. Brave new world, любимата ми антиутопия. Макар че никога не е късно и Оруел да стане актуален.
@HH-tj9yi
@HH-tj9yi 3 ай бұрын
Изключителен разговор! Поздрави и успех!
@mihailmihov3222
@mihailmihov3222 3 ай бұрын
Винаги съм се изненадвал как хора, които претендират за задълбоченост в мисленето, се плъзгат по повърхността, колчем стане дум за прословутото "турско робство" и толкова лесно хвърлят обяснения от сорта: "това не е робство чисто технически" (чиста фарисейщина); "вижте другите народи как не го наричат така" (желание да си като другите) и фамозното "българинът иска някой друг да му е виновен" (любимото самоочерняне - една от отличителните български черти). Личното ми мнение - при това, че и Тончо Краевски и Андрей Райчев много добре насочиха разговора и към това, че говорим за метафора - е, че не познаваме народа си - ерго себе си - и по какво се различава от другите. Не се запитваме защо така се самоусещаме. Нямаме държавност, нямаме религиозна свобода, но - твърдим - не сме роби? Нима? Ако на първо място в ценностната ти система е имането само по себе си - да имаш голяма къща, да имаш търговия, да си богат, чорбаджия - с една дума - материалист - каквото е западното себеусещане - да, как ще говорим за робство? Това е смешно. Ако обаче това е второстепенно за теб, а други неща са важни, но са ти отнети - тогава терминът робство, или иго - е съвсем на място и обяснява достатъчно добре какво е било усещането да си лишен от това, което за теб е извор на живота. Поздрави за великолепния разговор.!
@teodoramateva-yovcheva3879
@teodoramateva-yovcheva3879 3 ай бұрын
Сиромахов как знае какво е било в Англия(той каза Лондон), като не е живял там? Аз съм 20 години и когато дойдох, бях в културен шок. Но ще дам само един пример. Има краста в старческия дом, в който работех. Тогава беше с раб разрешително, аз съм мед сестра. Идваха 3-4 липни, нищо не откриха, българките вече обслужвахме хората с по два чифта ръкавици. Нищо, че не бяхме виждали, но знаехме диагнозата, то си стигна и до очите. Та когато най-накрая един лекар го,,откри,, , шефката ни заяви устно, че ако някой изкаже мнение пред медиите, ще бъде уволнен! А съпрузите ни и децата бяха зависими от нас с визите. А те са само за този дом, не за навсякъде. Това в 2004 година. Жената си загина в болицата де, а чак тази год си признаха по медиите, че си имат краста. За каква свобода ми говори Сиромахов??? А за 20 год мога книгс да напиша, ако имах умения. Каква свобода, кви 5 лева! Копирахме най-лошото от запада, да не казвам, че мога само парацетамол да си купя без рецепта, а личния лекар е почти мистерия. Кеайно време е да спрем да боготворим ,,запада,,. Това ми беше най-голямата грешка, но скоро ще я поправя. Бъдете здрави!
@ЛюдмилаБерчева
@ЛюдмилаБерчева 3 ай бұрын
Браво!Отвън се виждат по-добре плюсовете на България .
@davordavor2010
@davordavor2010 3 ай бұрын
Андрей Райчев--- великолепен !!!
@vencizlatkov6016
@vencizlatkov6016 7 күн бұрын
Свещенната мантра на демократичните общества е, че най - важното нещо за да има демокрация е Свободата на словото. А всъщност истинската свобода може да е само свободата на волята.
@ascension776
@ascension776 3 ай бұрын
... В момента, в който Господ подаде ръката си на този, който не знае вече на къде, можем да говорим за даряване на светлина, любов и начало на един нов живот - се нарича абсолютна Свобода! ❤❤❤
@MagdalenaShipkovenska
@MagdalenaShipkovenska 3 ай бұрын
Съгласна съм с г-н Райчев, че свободата се определя от "Аз мога!". Когато си уверен в себе си и знаеш своите възможности, тогава не се страхуваш, чувстваш се силен и можеш да постъпваш свободно. Така е в обществените отношения. В личните, обаче, няма абсолютна свобода. Без да потъпкваш достойнството си, трябва да се съобразяваш с хората около теб, с техните чувства и действия. Свободният дух в този случай не е на 100% независим. Разбира се, имаме случаи в нашата история (напр. Ботев), когато свободата е поставена на първо място, но дали нейното проявление се е приело еднозначно от семейството?! Изобщо, въпросът за свободата е доста сложен и многопланов, струва ми се, че стремежът към свобода е по-ценен от самата свобода.
@rufledore
@rufledore 3 ай бұрын
Господа, страхотни сте и правите нещо, от което има остра нужда, а именно предаване, в което да се разсъждава и да учи хората да мислят. Надявам се да има още много епизоди!
@0moksa88
@0moksa88 3 ай бұрын
Забележка към Андрей Райчев: Шудра е каста и по-точно, това е четвъртата по важност каста на работниците и селяните в традиционното индийско общество. Първа е тази на брахманите (духовенството, учените), след тях са кшатриите (воините, администраторите), а на трето място - вайшите (търговци, занаятчии, предприемачи). Безкастови са далитите. От тези безкастови е съставено почти цялото пакистанско общество. Именно характерна за далитите е тяхната "недокосваемост" или ритуална нечистота. Дотука категориите стават 5 /пет/ на брой, но има и шеста такава - тази на аскетите! Без значение дали става въпрос за представител на четирите касти (основни цветове на човешката природа) или за безкастов (далит), в момента в който въпросната персона реши да напусне мирската суета, задължително извършва ритуала "отписване от регистъра на живите". Изпълнява се буквално във всеки селсъвет или градски районен такъв, след което личното имущество се раздава и "роденият отново" вече като аскет тръгва на поклонничество, бездомен в студ и пек по прашните друмища, улици, площади, гори, планини и реки на Индия да търси Бога в себе си и другите. За сравнение, европейското кастово деление по Дюмезил дефинира три касти: духовенство, войнство (принцове-убийци) :) и крепостни селяни. Така описаният от г-н Райчев "неприкасаем министър" трябва да е бил именно далит, което е наложило изпълнението и на ритуал за очистване от "скверното" докосване на безкастовия. Намирам за важно и уточнението, че обичайните занятия на далитите са: чистачи на обществени тоалетни, крематори, грижещи се за ритуалното изгаряне на труповете, проститутки, бръснари и др. подобни представители на "непрестижния" труд. Някои далити все пак успяват да се издигнат социално в условията на "най-многолюдната демокрация", но това не променя особено традиционното отношение към тях. Принц Сид(х)арт(х)а Гаутама цял живот е проповядвал против кастовото разделение на хората, но въпреки че в качеството си на Буда е вдъхновил милиарди последователи по света, в традицията на "собственото си село" нищо особено не е успял да промени. И днес будизмът е далеч по-разпространен в Китай, Япония, Корея, Виетнам, Бирма, Лаос, Кампучия, Тайланд, и да речем Монголия дори, отколкото в родната му Индия.
@danailminchev4685
@danailminchev4685 3 ай бұрын
Свободата е избор и отговорност. Няма свобода без отговорност.
@Martin_Krasimirov
@Martin_Krasimirov 3 ай бұрын
Направете предаване за пропагандата, би било интересно според мен. Понеже не знам, дали тук е мястото за предложение за теми за предавания...
@yovkanikolova2197
@yovkanikolova2197 3 ай бұрын
Бог е истината,свободата и Светлината.
@rumenvladimirov938
@rumenvladimirov938 3 ай бұрын
Неверниците дали го знаят?!
@dimitarmangurov4076
@dimitarmangurov4076 3 ай бұрын
Темата е великолепна - как да свържем свободата с необходимостта. Ето го отговорът: човек идва от духовния във физическия свят обвързан с необходимостта на Божията воля(формирана като последици от предишните ти животи) в размер на 50 %. 25 % е влиянието от околния свят, а само 25 % е свободната ни воля. В тези 25 % свободна воля и сред влиянието от околния свят трябва да открием каква е Божията Воля за този ни живот и да я припознаем като наша собствена свободна воля, която да следваме. Тогава човека започва от своите 25 % да влияе върху околния свят, изпълнявайки Волята на Бога, в която открива своята свобода. Така събрани, 25 плюс 25 плюс 50 дава 100 %, които са нашата съдба. И въпросът е : каква е Волята на Бога за мен в този ми живот, с оглед не само на предните ми животи, а дори като подготовка и за следващите??? Миналото е Отец, необходимостта, настоящето е Сина, изборът ни , Истината за нас самите, а бъдещето е Светия Дух като реализирана Истина. По този начин в Светата Троица , оживяла в нас, се събират в мига минало, настояще и бъдеще. Човекът трябва да живее с такова съзнание за себе си, в противен случай е безпомощна сламка по течението на живота.
@NikolayIvanov-yk2kf
@NikolayIvanov-yk2kf 3 ай бұрын
Нещо да кажете за "трите синджира роби" от Марковите песни, дето ги водел Муса Кеседжия? Или те не са били роби, кеседжията ги е водел на бизнес семинар, г-н Сиромахов?
@ИванДимов-к7и
@ИванДимов-к7и 3 ай бұрын
Да не говорим воената ангария първите 2 в. от османското робство, 1/3 от населението бива избито. Не знам, звучаха ми, като глобалистко-либерални чиновници, повтарящи слова без никакви доказателства.
@0moksa88
@0moksa88 3 ай бұрын
Изпроводените от кеседжията български младежи и девойки до венецианските пазари (особено популярна на времето си дестинация за бизнес семинари) обикновено са се издигали до престижните позиции на домашни помощници и компаньонки. Останалите по домовете си в татковината нещастници са се скъсвали да им завиждат за светския успех.
@ВиржинияАтанасова
@ВиржинияАтанасова 3 ай бұрын
А кръвния данък?
@vladislavkiryakov9887
@vladislavkiryakov9887 3 ай бұрын
Свободата е във възможността да носиш отговорност за последиците от своите решения и действия! Свободата е способността ти да бъдеш субект първо на себе си, а оттам и на тези около тебе! В този смисъл, свободата е много повече дълг, отколкото желание или пък избор! Онтологическото име на свободата е - причина; етическото име на свободата е - вина! А антропологичното й име да биде - отговорността!
@ИванДимов-к7и
@ИванДимов-к7и 3 ай бұрын
Според мен свободата е мантра, внушение или може би мечта към невъжмното, желание да бъдеш съвършен или като бог(които е всичко) . Изначално ти не си свободен, телесно зависим, душевно ограничен ! Единственото срещу което се бориш, извън нуждата от оцеляване, е чуждо влияния, идеи, виждания, внушения и манипуалции . Това може поне да наречем, някаква независимост на мисленето и достигане до самостоятелни заключение, без предварително посочени посоки .
@petkoprodanov-iq1qk
@petkoprodanov-iq1qk 3 ай бұрын
Блуждаеш!:)
@tonynikolova9182
@tonynikolova9182 3 ай бұрын
Жестоко предаване .Заслужава си всяка минута! Както обикновено! ❤
@katekara9131
@katekara9131 3 ай бұрын
"да жестоко". А за свободата ще коментираш ли нещо... Например, свободенлиси😁
@katekara9131
@katekara9131 3 ай бұрын
Утре ви казват, чешеплащатезатова, чеиматеводомер,електромер, бездавипитатнониесмесвободнинали😁
@tonynikolova9182
@tonynikolova9182 3 ай бұрын
@@katekara9131 Свободата е липса на страх ....няма друго . А пък страха е знак , че все още имаш какво да губиш ....следователно !???😁
@elissavetanovakova4857
@elissavetanovakova4857 3 ай бұрын
Тази тема е актуална винаги... Любимо ми е в този контекст стихотворението на Жак Превер "Как да нарисуваме портрет на една птица". Къде управниците, къде обществото подканват свободният човек да влезе в клетката сам и или дори да си направи сам клетка... Най-лошото идва, когото освен автора проявят и други мераци да се подпишат под (aвто)портрета. В един момент може и цялата картина да изчезне от многото подписи. А в днешното дигитално и AI oбщество "електронни" подписи се събират много бързо.
@BoychBG
@BoychBG 3 ай бұрын
Ей... най-после! Подкрепям! Най-важната "творческа" тема - свободата, както и отношението на всеки един по отделно и заедно "за и в свободата като движение" като субективен и обективен феномен, и публичния опит "преживяването на свободата", да се дефинира и реализира устойчиво! Ето и моя опит "да влезна в разговора", (нищо че бай Радо пряко ми отказа веднъж... "свободната" комуникационна хулигания в квартала). Свободата е онзи пулсиращ цивилизационен субективно-обективен феномен, който представлява индивидуалното (образовано и мистично) усещане за възможността за творчество на всеки един в една споделена обективно "комфортна зона". Големината на осцилацията на тази сфера (на комфортната зона), както и начина на определяне на нейните граници от обективна и субективна гледна точка - определят едно лично и обществено чувство за "преживяна, преживявана и бъдеща свобода", като хармонията между субективните и обективните усещания, екстраполирани върху вектора време бележи цикъла на осцилация на това чувство (дали т.нар. цивилизационно усещане на динамичната сфера на комфортната зона) е в процес на "вдишване-разширение-растеж" или "издишване-намаляване-ограничение", като спецификата е че винаги имаме "пакетни резултати" с оглед субективно-обективния дискурс преценяван от нулевата точка на Наблюдателя. Хармонията или нехармонията за сътворчество на всички нулеви точки във видимия и невидим спектър е в корелация с усещането на това къде са общите граници и къде се намира всеки един Наблюдател в усещането си и преживяването на време-пространствения континиум, и до колко всеки един енергийно-осъзнато и хармонично участва устойчиво в полето на индивидиуми и адекватнто му съхранение на състоянието му на индивидиум. Та нещо такова... Темата е най-многоцветния феномен, който може да бъде подложен като предмет за размисъл, разговор и опит "за и на" описание. А гледните точки могат да бъдат стартирани от вън навътре и от вътре навън, като с този разговор вие експериментирате с много "външни" посоки или срезове - (от интелектуално, религиозно, научно, политическо, икономическо, мистично и т.н. поле), но най-съществената за мен е когато се дефинира от гледна точка на Наблюдателя, който е с осъзнаването, че всъщност се е съгласил да бъде в хармония с Източника и признае своя образ в Огледалото, на който предоставя (като свободна воля) кратко под-радарно време-материя (енергия) "да се осъзнае или съгласи". Най-интересното (и мистично всъщност) за нашия слой на проявление, че то е измерено (макар и по друг математически и физичен повод). Т.нар. "свободна воля" за творческо изоставане и после наваксване (което представлява т.нар. "свободно мистично дишане" е една константа на Лайбниц), която се бележи с "Е"=2,7182818284590... или има метрика, която закръглено е ок. (прословутите) 3 %, до които "спекулата" със свободата не нарушава общата хармония на "преживяването", на единеното обективно множество на индивидиумите за "свобода". Да ви е познато с нещо?! Накрая - съгласен съм с Радослав 57:17 (с цивилизационната корелация "свобода-достойнство"). Казват "любовта ще спаси света"! Да съгласен съм, ако разбираме любовта като "даване на енергия-внимание малко повече, от колкото получаваш", (в рамките на горните 3 %). Но когато заради "Посредника"... поставят непрекъснато на изпитание достойнството ти и събират (за нуждите на обезмислящото се непрекъснато посредничество... обеми от енергии, които те поставят в положение - "да пропуснеш живота си, което е недостойно", се случва нещо друго... нещо фалшиво и "подменено". Нарушавайки цивилизационно-нехармонично метриките на възможната (затова пулсираща в различните времена) т.е. "достойна любов-енергия", към... вяра, родина и всички така очертавани сфери или "комфортни зони", имаме момент на "осъзнаване", бунт-на спасяване" и отчуждение от очертаните "отвън", но неприети "отвътре", (посреднически и несподелени граници) на съответната изкривена "комфортна зона". Огледайте се... Аз комуникирам с вас само своето "свободно" (индивидуално духовно) наблюдение-осъзнаване! Ей... най-после! Подкрепям... (всички) за да продължите.
@julianeverland8407
@julianeverland8407 3 ай бұрын
Ерих Фром.казва: На този Свят има. само.един Избор. да имаш или да бъдеш. За съжаление, повечето , избират първото. Благодаря за компанията😊
@ФилипГеоргиев-з8ж
@ФилипГеоргиев-з8ж 3 ай бұрын
Повече от 99%.😏 Homo consumericus е идеалният роб. Не е случайно разбира се, че такова поведение се стимулира по всички коловози. Маймуната в цирка е най управляема. Пуснете я на свобода и ще видите какво и предстои.😫
@teodoramateva-yovcheva3879
@teodoramateva-yovcheva3879 3 ай бұрын
Както е нямало, така е и имало и след освобождението. Дядо ми например е бил ,,даден,, да работи на чорбаджията още на 13. Тогава са го научили и да пуши още на 13. Да, не е било робство, но е било робия. Баща ми и до ден днешен реве като заразказва как е живял. Въобще някой осъзнава ли, че ние сме второ-трето поколение, което не носим цървули? И това, че не умеем да пишем кмиги, съвсем не означава, че не е било.
@donkaklotz9341
@donkaklotz9341 3 ай бұрын
Клали са ни като пилци!!!
@ИванДимов-к7и
@ИванДимов-к7и 3 ай бұрын
Това с робството и тезата, която устояват, че не е имало, ми прозвуча като пропаганда. По-точно глобалистическо-либерлната теза, че не трябва да има история, тъй като през нея се разпалват страи спорове и т.н.
@angelkostov1866
@angelkostov1866 3 ай бұрын
Наистина приятели....религиозна тема..богословска...смъртния човек от какво да се освободи ...от смъртта...тежка тема непосилна за повечето хорица...харесвам вашите съждения....и още може...
@ИвоДраганов-г4к
@ИвоДраганов-г4к 3 ай бұрын
Свобода - възможност за изменение (малко техническа дефиниция). Ограниченията на възможностите за изменения са вътрешни (раста, тренирам и уча, за да ги преодолявам) и външни (боря се с хора и организации, за да ги преодолявам) . Не мога без: въздух, вода, храна. Желая: чист въздух, студена вода, вкусна храна. Готов съм да рискувам живота си за: неотровни въздух, вода, храна. Без въздух, вода и храна съм мъртъв, а не свободен. Явно, според Андрей, свободата е нещо без което не съм мъртъв, но съм готов да заложа живота си, например студена вода. Или трябва да е и възвишено: студена вода за работещите в жегата (за другите хора, които правят добри неща). Но това е желание (стремеж, копнеж, въжделение). Фанатичният мерак не е свобода, мисля 😀...
@ХристоКарачански
@ХристоКарачански 3 ай бұрын
Благодаря.
@roumenpetkov5554
@roumenpetkov5554 3 ай бұрын
Свободата, както казва Райчев е осъзнаване. Осмелявам се да добавя - осъзнаване на ограниченията на НЕ свободата!
@sonyasonyasonya1109
@sonyasonyasonya1109 3 ай бұрын
Интересна би била и темата за връзката между свободата и биологичното начало на човека, биохимията.
@ИринаГеоргиева-я8д
@ИринаГеоргиева-я8д 3 ай бұрын
Странно ми е, младежът разказва новата версия на Шогун. Да беше прочел книгата.....
@Kunkabaharova
@Kunkabaharova 7 күн бұрын
Така е, свободата е състояние на духа. Благодаря момчета.
@mil4oni
@mil4oni 3 ай бұрын
Е как да не сме били роби като са взимани хора да де продават а също и кръвен данък е имало....
@mishkynbg
@mishkynbg 3 ай бұрын
Е как никой не прекъсна Сиромахов,когато още в началото каза, че българите са били равноправни в Османската империя? Това е абослютно невярно.
@LiliaLunzer
@LiliaLunzer 3 ай бұрын
За съжаление в днешно време свободата се тълкува все по често като слободия
@ИванДимов-к7и
@ИванДимов-к7и 3 ай бұрын
Това е голям проблем, днес се разхождах в един парк и стигнах до една чешма с намерението да пия вода, около нея бяха скъсани стотици балони, явно ги пълнят с вода и се замерят, пръскат от чешмата, а отстрани родителите им се смят. Та точно това се замислих, че свободата се бърка със свободия. Да кажа, че като направиш забелжка на родителите , следва ехидно подсмиване и игнориране :)
@rotorpivot
@rotorpivot 3 ай бұрын
Многое тъжен фактът, че Андрей Райчев не е чел "Шогун"...
@dimitardimitrov8135
@dimitardimitrov8135 3 ай бұрын
В Заратустра на Нитше е развита много добре тази тема, "свобода от"или"свобода за"нещо. Според Карл Юнг, най-висшия копнеш на един субект е себе осъществяването, тоест пак "не може да не". Неврозата е болест на цивилизацията, това пък твърди Фройд, няма начин да прегазиш собствената си цензура, колкото и да изглежда примамливо понякога.
@ДаниелДианов
@ДаниелДианов 3 ай бұрын
Ми то сигурно и еничери не е имало преди 1878г? М?
@petkoprodanov-iq1qk
@petkoprodanov-iq1qk 3 ай бұрын
Сиромаха е най зле от всички като "капацитет" но интуитивно се ориентира към Словото!:) Тези примери с медиите и.т.н бяха истинска досада вместо да разискват по същностно темата,както навремето в предаването"професорско каре" го правеха едни готини типове:) Тук се лутат по своему,но също беше интересно като цяло
@ИванДимов-к7и
@ИванДимов-к7и 3 ай бұрын
Ангарията също е липсвала, похамеданчването и някак ми се струва, че винаги се фокусират в последните години на империята, когато вече са проведени някакви реформи. Но робството е 5 в. , първите 2 в. населението спада с 1/3, военната ангария е следвала всяка кампания на тюрките , като нашите са били пушечното месо .
@adavsdasavsd
@adavsdasavsd 3 ай бұрын
🎉🎉🎉
@morotoo
@morotoo 3 ай бұрын
Сартр го е формулирал - свободата е липса на смисъл.
@маргаритаилчева-и6б
@маргаритаилчева-и6б 3 ай бұрын
Хората, отишли в чужбина заради кашкавала, са свободни, защото за тях кашкавалът е най- важен. За мен свободата е интерпретацията на художествени текстове. Венета е обичала най- много децата си, а не Ботев. Първото и дете е от мъжа с когото се е венчала и заради това тя не се е венчала за Ботев.
@ElMono123
@ElMono123 3 ай бұрын
Хари Потър разказва "Шогун"😂
@ВЛАДИСЛАВИЛИЕВ-ъ2н
@ВЛАДИСЛАВИЛИЕВ-ъ2н 3 ай бұрын
Кога ще отбелижим слона в стаята? Д-р Николай Михайлов гост, темата да е екзистенциална. Да не разхождате човека за злободневни глупости.
@tomarosobalbus
@tomarosobalbus 3 ай бұрын
Иначе казано, свободата означава да имаш възможността и правото да се откажеш от себе си???
@ivaylodechev9593
@ivaylodechev9593 3 ай бұрын
Думите Винаги се разминават с делата - 100% в БГ ! Когато имаш много свободен ли си г-н Райчев?!
@IlianaGeorgieva-k7s
@IlianaGeorgieva-k7s 3 ай бұрын
Не съм съгласна с Иво
@dimitargenurov9101
@dimitargenurov9101 3 ай бұрын
Райчев висока класа . Сиромахов както винаги леко заблуден просто либерал .
@JoroBechev
@JoroBechev 3 ай бұрын
Сиромахов пак неадекватен. Много е надценен, дори и в този разговор забельзахте ли че всички негови приказки водеха към това за което се беше подготвил предварително. Останалите водят нормален разговор, високоинтелигентен в който той просто не може и не знае как да се включи. Ниска топка е, много.
@jivkoyanchev1998
@jivkoyanchev1998 2 ай бұрын
Сиромахов е излизеш според мен.
@poliangelova3975
@poliangelova3975 3 ай бұрын
Всичко зависи от века, региона и управника. Властта (особено чужда) , т. е ако не познава проблемите на етноса може да предизвика чувство за "робство". Мисля, че това е по-скоро литературен термин, за да подчертае недостатъците на тогавашната власт( това в нашият случай). В Британия , Америка има съвсем друг смисъл.
@ФилипГеоргиев-з8ж
@ФилипГеоргиев-з8ж 3 ай бұрын
Безспорно сте прав, че има и нюанси. Но има и предпоставки, има и предразполагащи условия. Популярен е въпросът : Манталитетът ни е такъв, защото сме били 500 години под робство или сме били петстотин години под робство, заради манталитетът ни.😏 Нещо като кое е първото, яйцето или кокошката? и двете са се формирали през еволюцията и са взаимно свързани. Ако приемем, че "турско робство" е литературен термин и е правилно да се нарича турско или османско присъствие, добре. По важен е въпросът това присъствие, удобно ли е било на присъстващите? 😏 Турските сериали на кого и с какво са интересни? С някаква невероятна художествена стойност ли?
@donkaklotz9341
@donkaklotz9341 3 ай бұрын
Чиста и свята Република!!!❤
@ganjah789
@ganjah789 3 ай бұрын
Иначе добър дебат се получи, жалко, че бе толкова кратък. Поне 2-3 много интересни теми се зачекнаха - от Сиромахов за медиите, от Райчев за осъзнатата необходимост и др., но не бяха развити докрай 😢
@trrrreyrt8875
@trrrreyrt8875 Ай бұрын
Г-н Иво Сиромахов, прочетете и се информирайте - имало е робство, имало е заробване. Народния израз "три синджира роби" никак не е случаен. Даже политкоректната Уикипедия го признава, статията е със заглавие "Slavery in the Ottoman Empire", цитирам началото: "Slavery in the Ottoman Empire was a major institution and a significant part of the Ottoman Empire's economy and traditional society. The main sources of slaves were wars and politically organized enslavement expeditions in the Caucasus, Eastern Europe, Southern Europe, Central Europe, Southeast Europe, the Western Mediterranean and Africa." На български текста е по-различен, но смисълът е същия. Жалко, този Иво разваля някои епизоди, както го прави другия Иво - Христов, в други епизоди.
@БезумноКрасив
@БезумноКрасив 3 ай бұрын
Уникален анализ !
@stivborg1
@stivborg1 3 ай бұрын
Абе хора бе, нали за свободата щеше да се говори! Къде се отплеснахме за робството?
Моралът днес / Кръг Квадрат / еп.48
1:01:03
Кръг Квадрат
Рет қаралды 19 М.
From Small To Giant Pop Corn #katebrush #funny #shorts
00:17
Kate Brush
Рет қаралды 69 МЛН
GIANT Gummy Worm Pt.6 #shorts
00:46
Mr DegrEE
Рет қаралды 84 МЛН
Spongebob ate Michael Jackson 😱 #meme #spongebob #gmod
00:14
Mr. LoLo
Рет қаралды 7 МЛН
Еп278 | Теодосий Теодосиев: Как да хакнем системата?
3:30:24
Свръхчовекът с Георги Ненов
Рет қаралды 109 М.
Поробващите мантри / Кръг Квадрат / еп.63
52:42
Кръг Квадрат
Рет қаралды 16 М.
Новите млади / Кръг Квадрат / еп.32
54:29
Кръг Квадрат
Рет қаралды 16 М.
Проф. Иво Христов: Социалните мрежи са предмет на геополитическа битка
52:06
Рационална съпротива с Мартин Петрушев
Рет қаралды 84 М.
За какво е важно да се борим? Кръг Квадрат / еп.33
1:00:35
Власт и Контравласт / Кръг Квадрат / еп.50
59:25
Кръг Квадрат
Рет қаралды 13 М.
Андрей Райчев в разговор с Константин Вълков за "Стълбището на Дарик радио"
48:37
Стълбището на Дарик I Константин Вълков
Рет қаралды 3 М.
From Small To Giant Pop Corn #katebrush #funny #shorts
00:17
Kate Brush
Рет қаралды 69 МЛН