REKUPERATOR (Centrala Wentylacyjna). Po co to komu?

  Рет қаралды 102,979

iZZi instalacje

iZZi instalacje

Күн бұрын

Пікірлер: 399
@sebastianhennig2518
@sebastianhennig2518 Жыл бұрын
rekuperacja nie jest dla oszczędności, a dla świeżego powietrza. tak samo jak zmywarka i pralka, są dla nas a nie dla naszego dylematu ile zaoszczędzę energii piorąc ręcznie .
@mariuszbakun2626
@mariuszbakun2626 2 жыл бұрын
Super. Chętnie obejrzę odcinek z tym Panem o GWC, zwłaszcza o płytowym bezprzeponowym. Pozdrawiam.
@mariuszadamczyk1741
@mariuszadamczyk1741 2 жыл бұрын
Dużo cennych i ważnych informacji dr Duda źródło wiedzy i doświadczeń
@dawidstepien72
@dawidstepien72 2 жыл бұрын
A w tle pięknie leży 402 erv, za mało go promujecie - ja się dowiedziałem przypadkiem o jego istnieniu, a właśnie taki reku jest imo najbardziej poszukiwany do domków 150m.
@spokonara
@spokonara 2 жыл бұрын
Świetny materiał 👌, odpowiada na wiele pytań i wyjaśnia prostymi słowami co jak działa. Z tego co czytam w opisie, Pan Ludomir to kopalnia wiedzy w branży, odcinek ze szkoły podstawowej nadal polecam znajomym, rodzicom dzieci - trzeba edukować, uświadamiać. Nikt tego nie zrobi w tym kraju za nas, jeśli sami się o to nie upomnimy. Czy tytuł kontrowersyjny? może i tak, ale to odzwierciedla 1:1 poziom wiedzy i świadomość społeczeństwa, jak czytam opinie w mediach społecznościowych, czy nawet na tym kanale pod filmami to ręce opadają ¯\_(ツ)_/¯. Dobry kierunek, nagrajcie coś jeszcze więcej 👍👍Pozdrawiam ekipę, jest moc!💪🔥
@piotrd.lutomski3966
@piotrd.lutomski3966 2 жыл бұрын
Wielkie dzięki za tą lekcję, mam nadzieje, że będę mógł zainstalować rekuperacje w nowym domku, taki plan emerycki. Troszkę chciałbym polemizować na temat pojęcia klimatyzacji, uważam ze rekuperacja taj jak wentylacja grawitacyjna to także klimatyzacje tyle tylko, że są one pierwszego stopnia. Mam nadzieje ze beda wkrótce Pańskie filmy/lekcje z rekuperacją wyposażoną w czujniki oraz obróbką termiczną tj. nagrzewnica/chłodziarka powietrza świeżego. Serdecznie pozdrawiam
@ludomirduda2261
@ludomirduda2261 2 жыл бұрын
Nie warto polemizować na temat nomenklatury warto natomiast zrobić wszystko co możliwe by oddychać czystym powietrzem bo nasz organizm nie ma mechanizmów broniących dostępu zanieczyszczeń powietrza do krwi. Natomiast warto śledzić co oferuje rynek. mam nadzieje , że pojawią się na nim nowe produkty jako wynik konkursu NCBR w projektach Green Deal. Jest tam konkurs na opracowanie nowego rekuperatora dla mieszkań i małych domów, który mam nadzieję spełni wszystkie Pana oczekiwania. Natomiast nie oczekiwałbym po małym rekuperatorze funkcji grzania i chłodzenia ze względu na małą pojemność cieplną strumienia powietrza. Zupełnie inaczej wygląda to w szkole gdy na 50m2 mamy 900m3/h powietrza.
@buffybona
@buffybona 2 жыл бұрын
Aby przy -20 °C na zewnątrz otrzymać temp. +16°C powietrza wtłaczanego do budynku trzeba je albo podgrzać np. grzałką lub przepuścić przez wymiennik krzyżowy prawie dwa razy więcej powietrza zużytego w stosunku do świeżego. Zachowując proporcje ilościowe otrzymamy 0°C a nie +16
@Adam330i
@Adam330i 2 жыл бұрын
przyjedź do mnie i zobaczysz że tak nie jest ( wiem, z matmy wychodzi że niemożliwe)
@szymonszysler462
@szymonszysler462 2 жыл бұрын
To się nie uśrednia.
@krzysztofwiejak
@krzysztofwiejak 2 жыл бұрын
@@szymonszysler462 oczywiście, że nie bo jeszcze dochodzi sprawność wymiennika. są 2 identyczne strumienie powietrza, jeden ma 20°C a drugi -20°C. Gdyby wymiennik miał sprawność 100% to można by było wyciągnąć średnią arytmetyczną czyli 20°C +(-20°C) = 0°C. To oznacza, że przy 100% sprawności powietrze zużyte schładza się do 0°C i powietrze świeże ogrzewa się do 0°C. Jeśli sprawność wynosi 90% to znaczy, że powietrze zużyte schłodzi się do 2°C (zostanie odebrane z niego 90% ciepła) a świeże ogrzeje do -2°C (Zostanie mu dostarczone 90% ciepła). 16°C to wartość wyssana z palca na potrzeby marketingowe.
@mareq12
@mareq12 2 жыл бұрын
@@krzysztofwiejak moim zdaniem się mylisz. Wymiennik możemy porównać do rury w rurze - powiedzmy wewnętrzną rurą czerpiesz powietrze z zewnątrz budynku a zewnętrzną rurą wyrzucasz powietrze z budynku. Więc w budynku na wlocie tej małej rury jest zawsze temperatura 20 C. Szeroka rura czerpie z zewnątrz i na jej wlocie jest powiedzmy zawsze - 20 C. Jeżeli długość rur będzie dostatecznie duża (powierzchnia wymiany) to jesteś w stanie zagrzać powietrze, które czerpiesz z zewnątrz do temperatury zbliżonej do temperatury powietrza które wyrzucasz. Wówczas na środku długości tych rur mijające się strumienie będą miały po 0 C. To zużyte powietrze z wnętrza budynku na końcu wąskiej ruru może przecież mieć - 18C więc czerpane powietrze z zewnątrz na końcu szerokiej rury spokojnie mieć +18C. Mam rekuperator mogę Ci zrobić zrzut ekranu w zimę - oczywiście bez żadnych grzałek.
@mareq12
@mareq12 2 жыл бұрын
@marcin ja grzeje wodę w CO do +29 C. Powierzchnia podłogi ma wówczas 22 C a pomieszczenia 21C. Całość podłogówka 180 m2 parter.
@paweszpak3867
@paweszpak3867 2 жыл бұрын
Kompendium wiedzy w jednym odcinku dla każdego
@kubabiernat3835
@kubabiernat3835 2 жыл бұрын
Ogrom wiedzy w tym odcinku. Prosimy więcej takich 😍
@piotrklonicaklimap
@piotrklonicaklimap 2 жыл бұрын
Damian gratuluję filmu! Według mnie najlepszy film na twoim kanale! Panie Ludomirze wielkie gratulacje za pięknie przekazaną wiedzę! Pewnie Pan to wie ale w stu procentach moje podejście do tematu jest zbieżne z tym co Pan powiedział ( miałem to szczęście, że kilka lat mogłem chłonąć wiedzę od Pana )🙂
@iZZiinstalacje
@iZZiinstalacje 2 жыл бұрын
Dziękuję w imieniu swoim i Pana Ludomira i polecam kanał Piotra! 🙂
@piotrklonicaklimap
@piotrklonicaklimap 2 жыл бұрын
@@iZZiinstalacje Szczególnie polecam na moim kanale film: cała prawda o GWC (kzbin.info/www/bejne/mITXZKZmgrWIrc0) 🙂
@olamroz1299
@olamroz1299 2 жыл бұрын
Dużo wiedzy jak zawsze! Dzięki :)
@adamzawalskiitbcg
@adamzawalskiitbcg 2 жыл бұрын
Rekuperator jako pojedyncze urządzenie można rozbudować o cały system, dodatkowe grzanie, chłodzenie, regulacja wilgotności. Planując miejsce warto zarezerwować go dużo więcej, po kilku latach dokłada się kolejne 'klocki'. Warto wybrać producenta do którego urządzeń dostępne za zamienniki filtrów, u mnie (polska wiodąca firma) komplet filtrów producenta to 500pln, a zamiennik to 150pln (wymiana co pół roku).
@kacperkrol4394
@kacperkrol4394 11 ай бұрын
Naprawdę chylę czoła, bo to było bardzo owocne 38 minut. Konkretnie, rzeczowo i w dodatku od praktyka. Genialny materiał!
@krzysztofszuba2707
@krzysztofszuba2707 Жыл бұрын
Doskonały wywiad i prezentacja. Wielkie dzięki. :)
@rafik4408
@rafik4408 2 жыл бұрын
Świetny materiał! Dużo konkretów 🤩
@iZZiinstalacje
@iZZiinstalacje 2 жыл бұрын
Dziękujemy 🙂
@marekszczepanski1403
@marekszczepanski1403 8 ай бұрын
Rewelacja! Tego mi było trzeba. Brawo!
@nayoutube
@nayoutube 2 жыл бұрын
Gdzie wzrasta stężenie dwutlenku węgla na zewnątrz ? 0,04% CO2 jest w powietrzu, człowiek może miec spokojnie kilkukrotnie wyższe stężenie CO2 i nic mu to nie zmieni. Dla człowieka ważniejsze jest aby dostarczać mu właściwe stężenie tlenu, niż żeby nie było w tym powietrzu o 1/100 z 0,04% więcej CO2. Taka argumentacja jest tak delikatnie mówiąc, powiedzmy "nie do końca precyzyjna".
@rcfunfpv2311
@rcfunfpv2311 2 жыл бұрын
Typowe nawijanie makaronu na uszy, sprzedawcy.
@ludomirduda2261
@ludomirduda2261 2 жыл бұрын
Zacznijmy od tego, że stężenie CO2 na zewnątrz gwałtownie wzrasta od 0,027% jeszcze w latach 50 ubieg lego wieku p 0,041% obecnie. Człowiek rzeczywiście może kilka godzin przeżyć w atmosferze z 0,5% CO2 w odróżnieniu od drobiu który ginie prawie natychmiast. Ot taka ewolucyjna ciekawostka. Natomiast wiele badań pokazało że jesteśmy Sapiens do 0,1 % a potem dość szybko zaczynamy spać zamiast trzeźwo myśleć. Oczywiście jest to bardzo zmienne i są tacy którzy nawet przy 0,041% potrafią myśleć jedynie o 40% i 0,2% CO2 nic w tym myśleniu nie zmienia.
@nayoutube
@nayoutube 2 жыл бұрын
Ok, faktycznie wydawało się, że CO2 nie będzie szkodliwy dla organizmów żywych, gdyż powinien zachowywać się zupełnie jak np. azot, czy argon, ksenon, krypton itp.. Jest inaczej. Cały węgiel jaki jest na ziemi, w ziemi, powstał z CO2, pokłady węgla powstały z roślin, które urosły dzięki CO2, przez miliardy lat CO2 było w powietrzu o wiele więcej niż teraz.. Myślisz, że to CO2 uniemożliwiało rozwój inteligentnych stworzeń na ziemi ?
@adamwiesniak6472
@adamwiesniak6472 2 жыл бұрын
@@ludomirduda2261 w komorze normobarycznej stężenie co2 wynosi około 2,5% i ludzie żyją i mają się świetnie!?
@civic7247
@civic7247 2 жыл бұрын
Witam Mam od trzech lat Model z obrotowym bębnem + Nie ma skraplacza Odzyskuje wilgoc A grzałkę ma za wymiennikiem a nie przed Nie wyobrażam sobie domu bez rekuperacji jest niezbędna i konieczna. A koszt w sumie kominy wentylacyjne też do tanich nie należą.
@IndyPoint
@IndyPoint 2 жыл бұрын
Szkoda ze nie poruszyliście Państwo samej sprawy wentylatorów. Tam gdzie się coś kręci, to kiedyś się przekręci. Mi po 14latach pracy rekuperator chodził coraz głośniej do momentu jak się elektronika spaliła. Jako elektronik z elektroniką sobie poradziłem natomiast wentylatory do tego rekuperatora nie były już produkowane, i ich wymiana nie była możliwa. Musiałem sam je ratować wymieniając w nich łożyska. To wszystko spowodowało że wentylacji nie miałem dwa tygodnie i to była katastrofa. Szczelność domu, nie otwierane okna, brak alternatywnej wentylacji grawitacyjnej, powodowały duże problemy. Gdybym sam sobie nie poradził musiałbym zmieniać całą centralę a na takie usługi czeka się miesiącami. Jeżeli się decydujecie na rekuperator, zaopatrzcie się w części zamienne już dzisiaj.
@ludomirduda2261
@ludomirduda2261 2 жыл бұрын
mój podwójny krzyżowy rekuperator, który sprowadziłem w 1990 r z Kanady chodził 25 lat bez awarii. Ale był bez elektroniki. W gazowym kotle Vaillanta w ciągu 15 lat poszły mi 3 płyty główne po ca 2tys i wymiennik. że o corocznym serwisie po kilkaset zł nie wspomnę.
@IndyPoint
@IndyPoint 2 жыл бұрын
@@ludomirduda2261 ...a widzi Pan, mamy zupełnie inne doświadczenia. Mój Junkers gazowy kocioł kondensacyjny, nie zepsuł się przez 14 lat w ogóle ani elektronika ani wodna pompa. Co dwa lata czyszczenie i regulacja (wiem powinno być raz, albo dwa razy w roku). Liczę na to że będzie mi służył jeszcze przez następne 14 lat. Natomiast zastanawiam się jak przez 25 lat mogły chodzić łożyska w wentylatorach. Pomijam sprawę skraplania i brudu, których najlepsze sukcesywnie wymieniane filtry nie zatrzymają przy tak długim okresie użytkowania. Taki wentylator żeby wentylować musi mieć albo duże obroty, albo być duży (parę metrów). Pewnie po 25 latach wirniki wentylatorów można było wyjąc ze stojana bez rozkręcania, a kulki łożysk same wypadały i trzeba było je łapać na podłodze.
@1984Kojot
@1984Kojot Жыл бұрын
@@IndyPoint Zapewniam pana, że pana Junkers pochodzi jeszcze około 5 lat max.
@jaroslawbaranowski9975
@jaroslawbaranowski9975 Жыл бұрын
Konkretne, proste,jasne,dziękuję
@norbertdworakowski1446
@norbertdworakowski1446 Жыл бұрын
Moim zdaniem zwiększenie wilgotności powietrza nie jest energo chłone, gdy zastosujemy piezoelektryk. Pozdrawiam.
@mx-art
@mx-art Жыл бұрын
Pytanie o braki wilgoci zimną, a co gdyby czerpnia znajdowała się w okolicy gdzie pracuje pompa ciepła, jej defrosty zimą są doskonałym źródłem pary wodnej która w jakimś stopniu mogłaby być "pobierania" czerpnią - czy taka teoria ma jakakolwiek sens ?
@arturcemel5441
@arturcemel5441 Жыл бұрын
👍U. Mnie jest gwc 400 płytowy i wkoncu udało się podłączyć rekuperacje requnet 550 przez Piotra klimap. Powiem ze może chaty nie wychlodzi bo to nie klima ale różnica na zew tem 32 stopnie (20.08. 23) nawiewne powietrze przez gwc to 19.9 usuwa 26z domu wiec nie najgorzej. Czekam na zimę. Koszt gwc 15tys pozdrawiam
@JarekStrzelczyk
@JarekStrzelczyk Жыл бұрын
Dziękuje za Waszą pracę!
@piotrszymanski2254
@piotrszymanski2254 7 ай бұрын
Proszę mi doradzić jaki rekuperator będzie najlepszy .Mam w domu , cały czas wilgotność powietrza ok 80% , wszystko pleśnieje ściany, ubrania itp .Który rekuperator podoła tak dużej wilgotności? Pozdrawiam serdecznie
@moo4595
@moo4595 2 жыл бұрын
Kto, kiedy i gdzie wymyślił rekuperacje?
@marcinfudalee9160
@marcinfudalee9160 2 жыл бұрын
W starej willi bez ocieplenia z obniżonym sufitem do 3m był problem z wilgocią, na szybach pełno wody, osuszacz pomógł ale pracował bez przerwy, zamontowałem nawietrzaki w ścianach i to pomogło ale nie do końca bo problem dalej jest ale mniejszy. Mieszkanie 100m2 obniżony sufit na całej powierzchni i teraz pytanie czy rekuperacja pomoże i czy zmniejszy koszt ogrzewania gazem?
@ludomirduda2261
@ludomirduda2261 2 жыл бұрын
jeśli jest wilgoć to musi być jej źródło. To mogą być mokre ściany przez brak hydroizolacji, uszkodzone rynny, cieknące rury. Podwieszony sufit raczej nie pomaga. Rekuperacja zmniejszy rachunki ale tylko po uszczelnieniu mieszkania i poprawnej instalacji tzn nawiewy i wywiewy powinny być tak usytułowane by zapewnić skuteczną wymianę powietrza.
@krzysztoffqiu4907
@krzysztoffqiu4907 2 жыл бұрын
pożycz od kogoś lub wynajmi kamerę termowizyjną , sciany mokre, wilgotne będą widoczne, są ciemniejsze , zrób wentylację podwieszanego sufitu i musisz ogrzewać pomieszczenia aż do zauważenia skutku
@Wieslaw1973
@Wieslaw1973 2 жыл бұрын
Rekuperator jest urządzeniem komfortu.
@mareq12
@mareq12 2 жыл бұрын
@@ludomirduda2261 źródłem może być wilgoć bytowa - od ludzi, z łazienki, kuchni. Kolega miał takie problemy i rekuperator rozwiązał problem.
@klaudyneczka66
@klaudyneczka66 2 жыл бұрын
Super omówienie tematu, brakło mi tylko objaśnienia jak realizowana jest wymiana ciepła pomiędzy powietrzem wychodzącym i wchodzącym bo nadal pozostało to czarną skrzynką 🙂
@iZZiinstalacje
@iZZiinstalacje 2 жыл бұрын
Odzysk ciepła następuje w wymienniku ciepła w którym energia cieplna przekazywana jest przez ścianki wymiennika między powietrzem wywiewanym, a nawiewanym :)
@kddk7004
@kddk7004 2 жыл бұрын
@@iZZiinstalacje dokładnie tak jest to zwykły wymiennik ciepła więc podana informacja ze odzyskuje on 90% ciepła jest kompletną bzdurą bo w wymienniku ciepła temperatury są wyrównywanie więc odzyskujemy max 50% różnicy temperatur. Przyklad na zewnątrz mamy 0° w wewnątrz mamy 20° jesli wymiennik działa idealnie to temperatura wejścia i wyjścia sie wyrówna więc uzyskamy temperaturę10°.
@mareq12
@mareq12 2 жыл бұрын
@@kddk7004 jesteś w błędzie. Można spokojnie odzyskać 90 %.
@kddk7004
@kddk7004 2 жыл бұрын
@@mareq12 tak masz racje, już autor filmu wyprowadził mnie z błędu. Dzięki
@maciejzaremba6842
@maciejzaremba6842 Жыл бұрын
A co w przypadku tropików gdzie jest duża wilgotność powietrza? Inny wymiennik czy inaczej się go podłącza?
@maciejzaremba6842
@maciejzaremba6842 Жыл бұрын
19:50 jest mój przypadek
@iZZiinstalacje
@iZZiinstalacje Жыл бұрын
W tropikach jest gorąco, wiec odzysk ciepła nie ma tam zastosowania.
@maciejzaremba6842
@maciejzaremba6842 Жыл бұрын
@@iZZiinstalacje ale jak jest AC w domu to nie jest tak, że jest odzysk zimna?
@fenixster18
@fenixster18 2 жыл бұрын
Fajnie powiedziane :D
@pawel5774
@pawel5774 11 ай бұрын
Dzien Dobry. Buduje Dom, w projekcie mam wentylacje Grawitacyjna, Projekt chce zmienic na potrzeby instalacji Rekuparacji, niestety nie rozumie jednego punktu a mianowicie, Jak mam wykonac wyciag w kuchni z okapu. Czy to ma isc prosto do przewodow z rekuperacji czy jest jakis inny sposob. Dziekuje
@andrzejduda2618
@andrzejduda2618 2 жыл бұрын
W końcu ktoś kto odróżnia wodę w stanie ciekłym od wody w stanie gazowym 👍
@pawemalec6660
@pawemalec6660 2 жыл бұрын
Trzeba coś powiedzieć na temat glikolowego gruntowego wymiennika powietrza - który jest ciut inny
@wittra1
@wittra1 2 жыл бұрын
Mam rekuperator i GWC od 2001 roku. GWC zrobiony z dwu rur kanalizacyjnych 110mm zakopanych ze spadkiem od domu każda około 50m. Zima - powietrze -20stC wejście na rekuperator po GWC to +4stC ,za rekuperatorem +14stC w nawiewach , różnica 34stC . Nie opłaca się???? Lato powietrze +35stC po nagrzaniu się GWC nawiew w systemie letnim ok 25stC . Wentylatory w rekuperatorze i tak się kręcą żeby mieć świeże powietrze od 6ej do 24ej. Okna otwierane okazjonalnie - do mycia i w sypialni zimą do obniżenia temperatury w czasie snu. Podsumowując, we współczesnych budynkach rekuperacja jest niezbędna . GWC jeśli jest miejsce na działce też warto - działa jak mała pompa pompa ciepła. Ale GWC oparte na rurach, to ze złożem bardzo drogie w wykonaniu.
@alchemik2010
@alchemik2010 2 жыл бұрын
Gładkie rury zastosowałeś czy karbowane?
@wittra1
@wittra1 2 жыл бұрын
@@alchemik2010 Zwykłe gładkie.
@jankowalski2234
@jankowalski2234 2 жыл бұрын
Jak długo GWC może ogrzewać powietrze podczas sezonu grzewczego? Przecież ta rura i grunt dookoła się szybko wychładza...
@wittra1
@wittra1 2 жыл бұрын
@@jankowalski2234 Użytkuję GWC od 2001 roku i nie zauważyłem zimą takiego zjawiska. Być może zależy to od wilgotności gruntu.Latem jest gorzej.
@Adam330i
@Adam330i 2 жыл бұрын
koszt energii elektrycznej NIE JEST pomijalny. Koszt filtrów jest wysoki ( ale można zakupić zamienniki). Ogólnie i tak sie opłaca.
@woj3489
@woj3489 2 жыл бұрын
Hmm dwutlenek węgla to 0.0408% składu naszej atmosfery wiec ta akcja trochę mnie zastanawia 🤔
@ludomirduda2261
@ludomirduda2261 2 жыл бұрын
cóż jeśli ten namysł skłoni do pogłębienia wiedzy to jest bezcenny
@mariuszadamczyk1741
@mariuszadamczyk1741 2 жыл бұрын
i taki procent w stężeniu 5000 ppm w zamkniętym pomieszczeniu może doprowadzić do uszczerbku na zdrowiu, polecam poczytać anatomie człowieka i procesy funkcjonowania
@Ulisses652
@Ulisses652 2 жыл бұрын
Pan Ludomir, który jak widać czerpie korzyści ze sprzedaży tych cudeniek, ewidentnie rozwiał nasze wątpliwości :))) Tym bardziej przy kosztach instalacji tego cudownego urządzenia ;)
@marianbloch268
@marianbloch268 Жыл бұрын
Ile kosztuje rekuperator do powierzchni budynku 80 m2?
@RafaMazurekRMZ
@RafaMazurekRMZ 2 жыл бұрын
Mozemy liczyć na kontroler zigbee/wifi do izzi w przyszłości?
@iZZiinstalacje
@iZZiinstalacje 2 жыл бұрын
Na tą chwilę sterowanie bezprzewodowe zarezerwowane jest dla serii reQ rekuperatorów reQnet :) ale pracujemy już nad różnym koncepcjami ;)
@RafaMazurekRMZ
@RafaMazurekRMZ 2 жыл бұрын
@@iZZiinstalacje bardzo bym to chciał u siebie ale reQ jest daleko poza budżetem, mam nadzieje ze uda sie cos wymyśleć :-)
@Jozef.59
@Jozef.59 2 жыл бұрын
Według jakiej matematyki zmieszanie temperatury - 20 z pokojową +20° da temperaturę powietrzu +16°. Chyba 0°
@iZZiinstalacje
@iZZiinstalacje 2 жыл бұрын
W wymienniku powietrze się nie miesza ;) zachodzi odzysk ciepła poprzez ścianki wymiennika, a jego budowa zapewnia odzysk co najmniej 85% energii :)
@Jozef.59
@Jozef.59 2 жыл бұрын
@@iZZiinstalacje taa akurat.
@marcinurbanczyk2817
@marcinurbanczyk2817 2 жыл бұрын
Bardzo fajny film, sporo wiedzy. Chciałbym zainstalować taką rekuperację w swoim domu. Jest to stary do z lat siedemdziesiątych. Mam tam klimatyzację w każdym pokoju i wentylację grawitacyjna. Do tego są dwa wentylatory wyciągające jeden w łazience, drugi na strychu w pralni. Dom jest po remoncie i teraz pytanie czy da się to jakoś ogarnąć nie pchają się w kolejny remont?
@ludomirduda2261
@ludomirduda2261 2 жыл бұрын
To niestety pewne wyzwanie. Klimatyzacja w każdym pokoju to super pomysł niestety gdy mamy też rekuperator. Nadzieja w tym, że w przyszłym roku pojawi się nowa generacja rekuperatorów z czerpniowyrzutnią i prostym rozprowadzeniem kanałów.
@marcinurbanczyk2817
@marcinurbanczyk2817 2 жыл бұрын
@@ludomirduda2261 Panie Ludomirze a może takie rekuperatory ścienne/rurowe w każdym pokoju? Na pewno nie jest to to co centralny, ale lepsze to niż nic? Co pan myśli o takim rozwiązaniu
@atexc5604
@atexc5604 10 ай бұрын
Może mi ktoś wyjaśnić jak to jest, że rekuperator przy -20 na dworze i 20 w domu wdmuchuje powietrze o temperaturze 16? Skoro dom jest szczelny, to tyle samo powietrza wpływa do domu jak z niego wypływa, zatem w powietrze w wymienniku powinno uśredniać tą temperaturę w tym przypadku do 0 stopni. Chodzi o to, że wymiennik nie jest symetryczny i ciepłe i zimne powietrze przepływa przez niego z różną prędkością, przez co zimne powietrze ma więcej czasu na ogrzanie się? Czy to jakieś inne mechanizmy?
@arturagonski4674
@arturagonski4674 2 ай бұрын
Miałbyś rację gdyby wymiennik był współprądowy. Jeden strumień i drugi mają coraz bliższe temperatury wraz z przepływem przez wymiennik. Preferuje się wymienniki przeciwprądowe, czyli tam gdzie wlatuje powietrze z domu (20C) po drugiej stronie wymiennika jest nawiewane do domu (powiedzmy te 16C), czyli przy danych warunkach masz spadek temperatury na wymienniku 4C. Na końcu wymiennika masz czerpnie (-20C) oraz wyrzutnie (-16C). Oczywiście to uproszczone obliczenia, ale oddają sens.
@KrzysztofNikisz
@KrzysztofNikisz 2 жыл бұрын
Damian, chce zrobić rekuperację. Koniec myślenia i szukania powodów by jej nie robić.
@iZZiinstalacje
@iZZiinstalacje 2 жыл бұрын
Przyjadę z kamerką jak w końcu to ogarniesz 😁
@rcfunfpv2311
@rcfunfpv2311 2 жыл бұрын
Jak to możliwe że rekuperator zasysa powietrze o temp. -20 a oddaje +16? przez wymiennik ciepła przy sprawności 90%? W pomieszczeniu by musiało być z +40 stopni..mówię o wymianie powietrza 1:1. Proste zasady fizyki, no chyba, że do wymiennika wsadzi jakąś grzałkę...
@ludomirduda2261
@ludomirduda2261 2 жыл бұрын
tak na rynku są rekuperatory o zbliżonej efektywności wymiany temperaturowej.
@rcfunfpv2311
@rcfunfpv2311 2 жыл бұрын
Czytamy ze zrozumieniem...
@neezmarcin
@neezmarcin 2 жыл бұрын
Przed wymiennikiem za filtrem zainstalowana jest grzałka elektryczna. Zapobiega to zamarzaniu wilgoci w wymienniku. Mamy zainstalowaną centralę w ogrzewanym pomieszczeniu i przy mrozach poniżej - 20*C nawiewa około 14*C. Grzałka załącza się u nas ponizej -5*C na zewnątrz.
@kddk7004
@kddk7004 2 жыл бұрын
Wemienniki ciepłą wyrównują temperaturę jak mamy 0° i 20° to przy sprawności 100% uzyskamy 10° tak to działa i cudów niema.
@neezmarcin
@neezmarcin 2 жыл бұрын
@@kddk7004 Jak by miał sprawność temperaturową 50% to by odzyskał 10*C nie pisz bzdur
@maciejszczepa4691
@maciejszczepa4691 6 ай бұрын
Gruntowy wymiennik ciepła podłączamy do rekuperatora
@kddk7004
@kddk7004 2 жыл бұрын
Jestem bardzo ciekawy jak wymiennik ciepła morze odzyskać ponad 90% ciepła. W założeniu przepływ powietrza nie powinien podnosić ani obniżać ciśnienia w pomieszczeniu, więc iliść powietrza wy pompowanego jest równa ilości powietrza w pompowanego co za tym idzie temperatury powetrza za pomocą wymiennika wyruwnują sie (bo tak działa wymiennik powietrza) więc odzyskiwane jest max 50% eneri cieplnej. Sąd więc 90%?
@iZZiinstalacje
@iZZiinstalacje 2 жыл бұрын
Nie, tak nie działa wymiennik ciepła ;) strumienie powietrza nie mieszają się ze sobą, dlatego odzysk na poziomie 90% w wymienniku przeciwpradowym to normalka :)
@kddk7004
@kddk7004 2 жыл бұрын
@@iZZiinstalacje a czy ja pisałem że powietrze sie miesza? Wiem jak działają wymienniki ciepła. Nie są one niczym niezwtkłym i są czesto spotykane np. w mechanice z którą mam do czynienia w pracy. Wymiennik ciepła nie jest niczym skomplikowanym działają na prostej zasadzie dążenia do równowagi cieplnej. Np. Wymienniki ciepła oleju silnika /skrzyń biegów, naj prostrzym i naj powszechniejszym wymiennikiem ciepła jest chłodnica w aucie lub grzejnik w domu. Zasadzia dążenia do równowagi cieplnej sprawia że przekroczenie granicy 50% odzyskanego ciepła wzgledem temp zewnętrznej jest trudne, mozna by to osiągnąć manipulując ciśnieniami tyle ze wtedy uzyskamy pompę ciepła i wymaga to dostarczenia energii z zewnątrz, lub różnicą w przepływie ale to nie zachdzi bo to obieg częściowo zamknięty. Jesli sie myle to prosze mi to wytłumaczyć w jaki sposów wymiennik przekracza granice równowagi cieplnej na podstawie której sam działa? Pozdawiam Ps. Jesli jestem w błędzie to mógłby pan nagrać o tym filmik bo wydaje mi sie że byłby to ciekawy temat który nie jednego by zainteresował.
@kddk7004
@kddk7004 2 жыл бұрын
@@iZZiinstalacje sprawdzilem o wymiennikach krzyżowych faktycznie byłem w błędzie. Dziekuję za podpowiedz pod innym komentarzem i pozdrawiam.
@serbibik9090
@serbibik9090 Жыл бұрын
1:41 - no i k...a jak w zerówce. Co z tego że są bardziej ogarnięci jak i tak do głąbów Cię sprowadzimy.
@problemiarz
@problemiarz 2 жыл бұрын
Nie było ciągników rolniczych za milion a rolnictwo kwitło, nie było elektrowni atomowych, farm wiatrowych i słonecznych a każdy miał prąd w domu, nie było aut elektrycznych i każdy mógł wjechać wszędzie i wszystkim, i smogu nie było, nie było pomp ciepła a każdy miał ciepło w domu i smogu też nie było, choć wszystkie kotłownie węglem lub miałem węglowym opalały całe osiedla we wszystkich miastach wielu krajów na świecie, nie było rekuperacji i nikomu grzyb na czole nie wyrósł. Widocznie już tak jest, że to co modne trzeba mieć, bez względu na to, czy to ma w ogóle sens, czy nie. Domy zaczynają przypominać samochody pod względem istniejących systemów oraz różnorodności układów oraz instalacji, a tym samym spotkałem się już niejednokrotnie, że najlepsze były jednak stare auta bez elektroniki, a częstokroć z silnikami na gaźniku lub te najprostsze, bez żadnego doładowania, z ewentualnym wielopunktowym wtryskiem paliwa oczywiście wykluczając bezpośredni wtrysk. Nie miała baba problemu/kłopotu, kupiła se świnię. I chyba w tym powiedzeniu zawarta jest cała prawda o tym co się dzieje od jakiegoś czasu na całym świecie. Niby taki postęp technologiczny, niby wszyscy wszystko mają i posiadają, coraz szybsze samochody, komputery, telefony etc, a mimo wszystko wszystkim brakuje czasu na wszystko... Jak to właściwie jest...?
@ludomirduda2261
@ludomirduda2261 2 жыл бұрын
A jeszcze odrobinę wcześniej nie było prądu a ludzie byli szczęśliwsi no niektórzy
@problemiarz
@problemiarz 2 жыл бұрын
@@ludomirduda2261 Z prądem nie przesadzaj, choć na wielu wsiach jeszcze 3 dekady temu tak było jak piszesz. Do dziś natomiast w wielu mieszkaniach nie ma toalet i bieżącej wody. CO też w wielu miejscach jest niedostępne. Ludzie nie potrafią myśleć obiektywnie, czyli rozumować, i to jest największy dramat cywilizacyjny. Ludzkość już się uwsteczniła, to odmóżdżone imbecyle w wielu przypadkach nie do odratowania. A co do szczęścia, to masz rację - w chuj więcej ludzi było szczęśliwszych, jakieś ćwierć wieku temu, większość nie miała zbyt wiele, ale za to faktycznie była szczęśliwsza. Jednak mówiąc nie miała zbyt wiele nie możemy porównywać tamtych czasów do obecnych, gdyż to przepaść cywilizacyjna, technologiczna i społeczna. Ktoś sobie nieźle nas programuje pod siebie, a my durne zwierzęta nie zauważamy tego, choć ja się z tymi zwierzętami nie utożsamiam, gdyż rozum posiadam, i świadomość.
@iZZiinstalacje
@iZZiinstalacje 2 жыл бұрын
Nie było super ciągników, ale rolników musiało być kilkakrotnie więcej, nie było elektrowni atomowych, ale ludzie zużywali dużo mniej prądu, nie było smogu ale samochodów było kilkukrotnie mniej, nie było ciężarówek, które przewoziły towary do marketów, których nie było, nie pływały ogromne kontenerowce z Chin z masą towarów, itp. Świat się zmienia na naszych oczach, czy tego chcemy, czy nie. Czy na dobre? I tak i nie. Pomyśl jaki był standard życia 30 lat temu, a jaki jest dzisiaj? Każdy ma samochód, telefon, komputer, lata na wakacje samolotem, itp. Niestety dla środowiska ma to ogromne znaczenie, dlatego coraz ważniejsza jest świadomość tego, że bardzo mu szkodzimy. Jednak nie ma odwrotu i chyba tylko technologia jest nam w stanie w tym pomóc, jeżeli chcemy zachować poziom obecnego życia. Stąd całe OZE, które kiedyś były nam nie potrzebne... :)
@problemiarz
@problemiarz 2 жыл бұрын
@@iZZiinstalacje Nawet czytać ze zrozumieniem nie potrafisz, więc nie będę w ogóle prowadził dalszej konwersacji z tobą.
@maami6172
@maami6172 2 жыл бұрын
Proszę mi pokazać przykład jednego budynku, który trzeba było zburzyć bo miał przesiąknięte ściany grzybem.
@MatexProgramix
@MatexProgramix 2 жыл бұрын
Moja wiedza jest zbyt mała, ale nie wydaje mi się, żeby gruntowy wymiennik ciepła mógł zapewnić tylko 10% zysku energetycznego. Zimą przy -5*C temp wejściowa na pewno będzie całkowicie inna przy gruntowym wymienniku. Ale mogę sie mylic
@michakot6287
@michakot6287 2 жыл бұрын
Do bilansu energetycznego wliczyć trzeba też energię zużytą na wentylatory pchające powietrze przez gwc lub pompy pchające glikol itp. Nie tylko roznica temperatur się liczy
@MatexProgramix
@MatexProgramix 2 жыл бұрын
@@michakot6287 Słuszna uwaga, o tym zapomniałem
@mareq12
@mareq12 2 жыл бұрын
@@michakot6287 ja mam gruntowy. Przy przepływach do 150 m3 nie ma zwiększonego poboru prądu. Latem przy 35 C mam max 21 C. Zimą przy - 20 C mam na wejściu +6 C. W czerwcu schładza do 13 - 16 C. Końcem lata jest te 21 C
@1984Kojot
@1984Kojot Жыл бұрын
W gruncie masz ok 5 st. Jaki musiałby być duży taki wymiennik żeby się do tych 5 st. Zbliżyć przy - 5 powietrza.
@mareq12
@mareq12 Жыл бұрын
@@1984Kojot to nie jest tak jak piszesz. Przez całe lato wymiennik schładzał powietrze, tracąc przy tym sprawność na skutek ogrzewania się gruntu wokół rury (rury mam 50 mb fi 200). Dodatkowo ostatnie 12 m rury biegnie wzdłuż budynku gdzie pewnie jest nieco cieplej. Latem ziemia wokół rury nagrzewa się więc (kilkanaście m3) i z początkowych 13C które dostarczał wymiennik początkiem lata, skuteczność spadła do 21C w sierpniu. Zimą sytuacja jest odwrotna i skuteczność podnoszenia temperatury przy pierwszych mrozach zaskakuje - przy 0 C na zewnątrz był w stanie ogrzać powietrze do +15 C. Przy ostatnich mrozach - 18C wymiennik dostarczał na wejście rekuperatora +7.7 C. Rekuperator mierzy wszczstkie temperatury, na aplikacji w telefonie mam odczyt. Mogę Ci przesłać zrzuty.
@Brzydka_Prawda
@Brzydka_Prawda 11 ай бұрын
Przecież to jest bez sensu... - Zasada działania - tu wlatuje, tam wylatuje, tu się osadza na filtrach. Nic nie wyjaśnił... To ja odpowiem w prostych słowach. Powietrze wyciągane z budynku ogrzewa powietrze które jest do budynku zasysane a później mechanicznie doprowadzane jest czyste powietrze z zewnątrz do poszczególnych pomieszczeń za pomocą instalacji. - Dlaczego powinien być w każdym domu? Bo to przyszłość? Nie nie powinien być w każdym i to argument, że to przyszłość to równie dobrze eutanazja na życzenie to też przyszłość? Nie jest potrzebny w każdym domu. Stare domy z cegły, domy ekologiczne, domy drewniane z bala nie potrzebują rekuperacji. Zwłaszcza w domach ekologicznych to ściany oddychają więc wentylacja grawitacyjna jest zupełnie wystarczająca. - Po co rekuperacja w domu? Bo w niektórych domach przez współczynnik energochłonności trzeba powietrze zaciągane do środka domu ogrzewać, aby nie wychładzać budynku. Koniec tematu. Nikt nie buduje domu tak szczelnego, aby można było się w nim udusić... totalny bezsens. - Wentylacja grawitacyjna czy mechaniczna - pytanie do sprzedawcy rekuperacji xD nie no jasne... to tak jakby pytać się o dresy w salonie z garniturami. - Ile można zaoszczędzić - pytanie z D... tego się nie da wykazać bez konkretnych liczb porównując różne czynniki, poza tym zaoszczędzić można tylko porównując coś do czegoś a sama rekuperacja to koszt i utrzymanie to koszt więc oszczędzić się nie da... można zaoszczędzić na innym producencie, albo nie montując sobie rekuperacji która zużywa energię podczas pracy. - Ile kosztuje rekuperacja - kosztuje tyle ile ktoś może wydać
@Kixxer89
@Kixxer89 2 жыл бұрын
U mnie przy rekuperacji z entalpicznym wymiennikiem przy obecnej pogodzie wilgotność w domu stała 55%. Uważam, ze to za dużo. Macie na to jakaś radę przy tym wymienniku ?
@ludomirduda2261
@ludomirduda2261 2 жыл бұрын
60% wilgotności względnej uważa się w temperaturze pokojowej za optymalna wartość. Taka wilgotność utrzymuje się w muzeach. Nie warto nic zmieniać.
@grohu
@grohu 2 жыл бұрын
U mnie 40% :(
@rafalwojtkowski
@rafalwojtkowski 2 жыл бұрын
55procent to jest optymalnie, ponizej 50 zaczna ci podsychac kwiaty. Ale jezeli chcesz obnizyc wilgotnosc to jednym ze sposobow jest suszenie prania w suszarce bebnowej.
@rafalwojtkowski
@rafalwojtkowski 2 жыл бұрын
@@grohu zaloz wymiennik entalpiczny, albo wrzuc pranie na tradycyjna suszarke.
@grohu
@grohu 2 жыл бұрын
@@rafalwojtkowski suszymy tylko w domu, wymiennik proventa, w tamtych czasach nie było takich wymienników.
@krzysztofstokowiec9001
@krzysztofstokowiec9001 2 жыл бұрын
Proszę podać kompletny koszt instalacji w domu i koszt roczny utrzymania tego urządzenia w domu . Podejrzewam że nie jest różowo - czy się mylę ?
@iZZiinstalacje
@iZZiinstalacje 2 жыл бұрын
Wszystkie te informacje są w filmie 😉
@krzysztofstokowiec9001
@krzysztofstokowiec9001 2 жыл бұрын
Kilkadziesiąt tysięcy to nie jest konkretna kwota . Nie usłyszłem ile kosztuje wymiana filtrów i jak często sie je wymienia ? Rozumiem że wymiana filtrow działa jak abonament do końca istnienia w domu rekuperatora bo jak powiedział Pan prowadzący jak nie będziemy wymieniać to będziemy chorować czyli płać albo choruj albo wyłącz i juz nie używaj bo akurat już nie stać Cię na dalszą eksloatację ?
@iZZiinstalacje
@iZZiinstalacje 2 жыл бұрын
@@krzysztofstokowiec9001 to tak jakbyś zapytał 'ile kosztuje samochód, jak często zmienia się w nim filtry i ile kosztują'?
@tomekn6188
@tomekn6188 2 жыл бұрын
jak się postarasz, i trochę sam potrafisz zrobić, to za 5-7 tyś zł zrobisz taką wentylację (oczywiście zależy od wielkości domu). U mnie roczny koszt to około 200zł,ale stosuję dobre filtry, bo mieszkam w jednym z najbardziej zanieczyszczonych miast Polski. Kupując tanie filtry można by obniżyć ten koszt o jakieś 100zł
@alchemik2010
@alchemik2010 2 жыл бұрын
46,304tys.
@tomaszniemy6066
@tomaszniemy6066 2 жыл бұрын
To urządzenie jest tak banalnie proste, że powinno kosztować 500zł. Z VATem. Przy produkcji w Chinach. Za tyle można było do niedawna kupić "chińskie Webasto" na olej napędowy - rzecz trochę bardziej skomplikowaną. Filtry to max. 50pln/sztukę a też mieliby gruby zarobek.
@iZZiinstalacje
@iZZiinstalacje 2 жыл бұрын
Tylko zakładać swój biznes skoro to takie proste :) pozdrawiamy i życzymy sukcesów
@selwajedyny
@selwajedyny 2 жыл бұрын
Czy do domu drewnianego też warto zakładać taki rekuperator ?
@mariuszadamczyk1741
@mariuszadamczyk1741 2 жыл бұрын
do każdego budynku, w którym przebywają ludzie
@mireksy6752
@mireksy6752 2 жыл бұрын
Jeśli chodzi o GWC to Pan Maciej Sempiński z waszego kanału w swoim domu pasywnym bardzo go chwali. I komu wierzyć?
@iZZiinstalacje
@iZZiinstalacje 2 жыл бұрын
Obejrzałeś cały film czy tylko intro? 😉
@mireksy6752
@mireksy6752 2 жыл бұрын
@@iZZiinstalacje Pan Maciej wskazuje na duże korzyści energetyczne a autor tego filmiku twierdzi że są one niewielkie. Obie wypowiedzi są zgodne co do czystości powietrza z GWC...
@iZZiinstalacje
@iZZiinstalacje 2 жыл бұрын
Pan Maciej mówi w kontekście domu pasywnego a Pan Ludomir odnosi się do przeciętnego domu z nowoczesnym rekuperatorem 🙂
@ludomirduda2261
@ludomirduda2261 2 жыл бұрын
Gruntowy wymiennik ciepła ma zalety o których mówiłem, ale jeśli rekuperator odzyska 90% ciepła to dodatkowy zysk z GWC musi być mniejszy niż 10%. Jeśli zatem zrobimy to sami będzie lepiej. Sam w 1990roku zrobiłem sobie GWC i świetnie współpracuje do dziś z rekuperatorem bo nie ma potrzeby instalowania grzałki na powietrzu nawiewanym bo rekuperator nie zamarza. Ale wydać kolejne parę tysięcy na pewno się nie opłaca.
@tadeuszkominek
@tadeuszkominek 2 жыл бұрын
Jeżeli pierwszy jest gwc to wynik 90% jest dzieki gwc.
@swiadomy1
@swiadomy1 2 жыл бұрын
A co z czyszczeniem systemu rur? Kurzu tam nie będzie? To po co w USA się czyści wentylację? Wolę kupić punktowy rekuperator
@tomekn6188
@tomekn6188 2 жыл бұрын
Bo w USA, ktoś "mądry" połączył wentylację z klimą, więc teraz czyszczą.
@swiadomy1
@swiadomy1 2 жыл бұрын
@@tomekn6188 czyli co kurzu nie ma w rurach i już ?
@tomekn6188
@tomekn6188 2 жыл бұрын
@@swiadomy1 ja użytkuję wentylację od 5 lat, ale znajomi mają ponad 15 lat i kanały nawiewane są czyste. Na pewno jakaś minimalna warstwa kurzu jest, ale trzeba by białą szmatką przetrzeć m, by zobaczyć. W kanałach jest sucho, brak wilgoci w przeciwieństwie do kanałów klimatyzacji, gdzie wilgoć może występować. W suchych kanałach, żadne "nowe życie" się nie rozwinie. Więcej "syfu" miałem w futrynach okien, gdy jeszcze miałem wentylację grawitacyjną, a nawiew powietrza był przez wycięte uszczelki okien.
@grohu
@grohu 2 жыл бұрын
Oczyszcza powietrze z smogu, ok ale tylko pyłów i to głównie pm10, a co z faza lotna smogu? Benzopiren i inne aromatyczne związki lotne? Wlatują do chaty. Mam rekuperację fajna sprawa, ale niestety poza pyłem w smogu są też inne substancje gazowe.
@rafalwojtkowski
@rafalwojtkowski 2 жыл бұрын
W rekuparacji maz tez funkcje jej wylaczenia, co powoduje ze nic z zewnatrz nie wpada do srodka. Mozesz to zrobic jednym przyciskiem, podczas gdy przy grawitacji nie jest to takie proste. Szkoda ze nikt jescze nie wpadl na rekuperator z czujnikiem zanieczyszczen
@Ymonnnn
@Ymonnnn 2 жыл бұрын
Przy grawitacji do domu wpada wszystko bez jakielkowiek filtracji. Zamontuj porzadny filtr antysmogowy o klasie f9 i odczujesz roznice :)
@ludomirduda2261
@ludomirduda2261 2 жыл бұрын
Rozwiązaniem usuwania zanieczyszczeń gazowych są dodatkowe filtry węglowe
@polskigaraz6583
@polskigaraz6583 2 жыл бұрын
Jeśli powietrze jest zanieczyszczone to filtr nie pozbawi go aromatów.
@grohu
@grohu 2 жыл бұрын
@@rafalwojtkowski provent mam dostawke antysmogową, to filtr elektrostatyczny
@ukaszszut8065
@ukaszszut8065 Жыл бұрын
Powiem tak...rok temu bardzo chcialem rekuperacje...teraz buduje dom i reku mnie juz nie przekonuje: za droga instalacja a za malo korzyści... Gdyby to bylo takie za...jebi...ste to powinno byc dofinansowanie do nowych domów z reku a przeciez nie ma nic !!
@mdollbot
@mdollbot Жыл бұрын
mozna tym ogrzewac?
@paweromel7139
@paweromel7139 2 ай бұрын
Aż się dziwię jakim cudem ludziom udaje się dożyć 90 lat w Polsce... Tym bardziej że przecież wyraźnie nam wzrosła zawartość CO2 w powietrzu, a na pewno wzrosła skoro pan tak mówi.
@ukaszkulik8234
@ukaszkulik8234 2 жыл бұрын
Rekuperator w domku wolnostojącym to wiadomo. A jak wygląda możliwość montażu takiego urządzenia w mieszkaniu w bloku? Ktoś coś takiego robił, czy przepisy zabraniają?
@arturz7
@arturz7 2 жыл бұрын
Jak sobie to wyobrażasz? W mieszkaniu nie ma na to miejsca.
@ludomirduda2261
@ludomirduda2261 2 жыл бұрын
@@arturz7 Z tego co wiem w przyszłym roku pojawią się na rynku rekuperatory do mieszkań opracowane w ramach konkursu NCBR Green Deal
@adamzawalskiitbcg
@adamzawalskiitbcg 2 жыл бұрын
Da się zamontować rekuperator ścienny.
@Wieslaw1973
@Wieslaw1973 2 жыл бұрын
Rekuperator ścienny
@piotrsajgon
@piotrsajgon Жыл бұрын
Rekuperacja +klimatyzacja =koszty grawitacja +słońce daje oszczędności
@iZZiinstalacje
@iZZiinstalacje Жыл бұрын
Dzięki za merytoryczny komentarz 😃
@Xxxtommi
@Xxxtommi Жыл бұрын
No dobra Ok .. niepotrzebny jest wymiennik gruntowy ciepła . No dobra jeśli mamy -25’C to jak to się ma do ogrzania , no i jak to się ma do schłodzenia samym rekuperatorem temperatury powietrza które wchodząc ma + np . 36’C . Wymiennik bezprzeponowy schodzi powierzę a co ten sprzęt ma w sobie chłodziarkę . Trochę kicha z tym tłumaczeniem .
@krzysiekkrzysiek8234
@krzysiekkrzysiek8234 2 жыл бұрын
Bardzo merytoryczny film 👍 Czy są jakieś rozwiązania żeby wykonać rekuperację po zewnątrz np jakimś estetycznym kwadratowym / prostokątnym kanałem w istniejącym budynku bez inwazyjnego remontu, wiem że można zabudowy z płyt gipsowych, ale to ostateczność.
@motozaniek3956
@motozaniek3956 2 жыл бұрын
są rekuperatory ścienne robi się tylko otwór w ścianie i montuje takie urządzenie w tym otworze. Wiąże się to z tym, że w każdym pomieszczeniu powinien taki się znaleźć. koszty jednego są różne od 1000 do nawet 5000zł patrząc na ceny ze znanego portalu aukcyjnego, ale nie jestem pewien czy działają tak wydajnie jak centrala z rozprowadzonymi kanałami.
@krzysiekkrzysiek8234
@krzysiekkrzysiek8234 2 жыл бұрын
@@motozaniek3956 wiem o które chodzi rekuperator decentralny, tylko że on ma niską sprawność(tzn wydajność) i będzie hałasował w pomieszczeniu w którym się znajduje,
@motozaniek3956
@motozaniek3956 2 жыл бұрын
@@krzysiekkrzysiek8234 nie zagłębiałem się w tym temacie. Ale raczej powinien być na tyle wytłumiony żeby nie było uciążliwego szumu na codzień.
@tomekn6188
@tomekn6188 2 жыл бұрын
puszczając kanały po zewnątrz, będziesz miał takie straty, że rekuperacja raczej nie będzie miała sensu ;)
@robertol5946
@robertol5946 2 жыл бұрын
Krzysiek chyba miał na myśli kanały płaskie np pod sufitem. Oczywiście są takie kanały. Najlepiej byłoby zrobić sufit podwieszany i tam wszystko schować. Albo chociaż częściowo zabudować. Wszystko zależy od układu pomieszczeń. Polecam rozrysowac projekt, powinno się udać.
@marcingp5
@marcingp5 2 жыл бұрын
Mnie ciekawi czy są rekuperatory tak zwane kombajny z funkcją grzania i regulacji wilgotności
@mariuszadamczyk1741
@mariuszadamczyk1741 2 жыл бұрын
Są takie rozwiązania - przemysłowe, z układem chłodniczym i nawilżaczami parowymi
@Ymonnnn
@Ymonnnn 2 жыл бұрын
Wystarczy podlaczyc nagrzewnice wtórna i masz grzanie, ale jezeli to nie jest do pasywny to jako jedyne zrodla ciepla to nie wystarczy, bo wentylacja ma za mala wydajnosc zeby ogrzac standardowy budynek...
@iZZiinstalacje
@iZZiinstalacje 2 жыл бұрын
Nie da sie regulować swobodnie wilgotnoscia w domu. Przy braku wentylacji mamy zima zbyt duza wilgotnosc, ktora powoduje rozrost plesni i grzybow na scianie, a przy dobrej wentylacji jest tej wilgoci zazwyczaj za malo, dlatego idealnym rozwiazaniem sa wymienniki entalpiczne jak w pokazanym iZZi, ktore odzyskuja czesc wilgoci :)
@iron2k6
@iron2k6 2 жыл бұрын
Istnieje możliwość zainstalowania oddzielnie nawilżacza kanałowego lub jest też rekuperator z wbudowanym nawilżaczem (combo), który ma w ofercie firma Wanas - jedyna taka opcja na rynku jaką widziałem.
@mareq12
@mareq12 2 жыл бұрын
@@Ymonnnnjednostka wewnętrzna klimatyzatora typu split na pomieszczenie 35 m2 ma wentylator o przepływie w okolicy 700m3/h. Rekuperator na budynek 120 m2 to zazwyczaj 350 m3/h przy maksymalnej wydajności. Przy normalnej pracy to np 100 m3/h - to zbyt mały przepływ żeby grzać lub chłodzić. Moim zdaniem nie ma co tworzyć kombajnów. Do ogrzewania niech służy najniżej położona podłoga, do chłodzenia - najwyżej zlokalizowany klimatyzator, a wentylacja ma za zadanie usuwać zużyte i dostarczać świeże powietrze. Oczywiście najlepiej żeby wspomagała a nie przeszkadzała - zarówno ogrzewanie jak i chłodzenie - wiec dobrze jest mieć gwc.
@kacper2064
@kacper2064 2 жыл бұрын
Można nawet największe g ludzią sprzedać kwestia reklamy 😱😱😱😱😱
@ludomirduda2261
@ludomirduda2261 2 жыл бұрын
cóż kupuj tylko to czego nikt nie reklamuje
@romanl2608
@romanl2608 2 жыл бұрын
Komu potrzebna wilgoc w domu?
@mariuszadamczyk1741
@mariuszadamczyk1741 2 жыл бұрын
każdemu w zakresie pomiędzy 40-60%. polecam poczytać o anatomii człowieka oraz o namnażaniu się wirusów w powietrzu.
@alchemik2010
@alchemik2010 2 жыл бұрын
@@mariuszadamczyk1741 im większa wilgotnosć tym więcej wirusów.
@mariuszadamczyk1741
@mariuszadamczyk1741 2 жыл бұрын
@@alchemik2010 im mniejsza wilgotność tym wirus dłużej przeżywa w powietrzu przy zbyt dużej wilgotności namnażają się pleśnie prawidłowy zakres to 40-60% wilgotności
@alchemik2010
@alchemik2010 2 жыл бұрын
@@mariuszadamczyk1741 przecież wirusy nie żyją.
@mariuszadamczyk1741
@mariuszadamczyk1741 2 жыл бұрын
@@alchemik2010 powiedz to ludziom którzy odeszli po spotkaniu z wirusem
@mimon7941
@mimon7941 2 жыл бұрын
Pytanie czy w razie zabrudzenia rur można je jakoś wyczyścić?
@mariuszadamczyk1741
@mariuszadamczyk1741 2 жыл бұрын
tak można wyczyścić przewodowy sztywne
@mariuszadamczyk1741
@mariuszadamczyk1741 2 жыл бұрын
@@ostatnizpierwszych441 polecam otworzyć okno szczególnie zima w Rabce
@neezmarcin
@neezmarcin 2 жыл бұрын
​@@ostatnizpierwszych441 147 zł za oryginalny filtr to jest dużo? Najwięcej do powiedzenia o rekuperacji mają osoby, które na co dzień z tego nie korzystają. Jak bym Ci filtry pokazał po miesiącu pracy to byś się zdziwił, ile tych roztoczy, pyłów i innych smrodów wpuszczasz do domu przez otwarte okno. Ja tam nikogo nie będę przekonywał Tobie wystarcza wietrzenie przez 0,5h a ja mam wentylowany dom przez całą dobę.
@mirekcich
@mirekcich 2 жыл бұрын
@@ostatnizpierwszych441 nie pierdol, bo w tych wszystkich systemach komfortu, są największe cherlaki i pierdoły !
@andrzejbartniczuk5491
@andrzejbartniczuk5491 2 жыл бұрын
A co masz mówić, jak wyjebałeś 30 tysia w sztuczne płuca, brawo👍
@skiba206
@skiba206 2 жыл бұрын
Mam rekuperator od 7 lat i nie wyobrażam sobie żeby go nie było,wg mnie to dobra rzecz w domu.latem jest rzadko używany za to w reszcie częśći roku jest niezbędny.no ale niech każdy sam oceni czy jest mu potrzebny czy nie.
@michakowalczyk9309
@michakowalczyk9309 2 жыл бұрын
A to dlaczego latem jest rzadko używany twój rekuperator?
@Kewals1
@Kewals1 2 жыл бұрын
Czy latem nie potrzebujesz cyrkulacji powietrza w domu? Czy może masz dodatkowo wentylację grawitacyjną?
@skiba206
@skiba206 2 жыл бұрын
@@Kewals1 rzadko używam bo działa tylko w ciągu dnia. otwieram okna na wieczór i na noc
@michakowalczyk9309
@michakowalczyk9309 2 жыл бұрын
@@skiba206 Dziwne podejście
@skiba206
@skiba206 2 жыл бұрын
@@michakowalczyk9309 bo?
@dawidstepien72
@dawidstepien72 2 жыл бұрын
Jeszcze nie widziałem dobrze działającej wentylacji grawitacyjnej to jest mega niestabilne - wyż działa inaczej, niż nie działa w ogóle, wieje wiatr to dmucha przez kanały. W USA każdy dom jaki widziałem miał wentylację mechaniczną tam to jest taki standard jak u nas woda w krainie. Grawitacyjna wentylacja powinna być zabroniona w aktualnym budownictwie.
@ludomirduda2261
@ludomirduda2261 2 жыл бұрын
oczywiście
@tomaszniemy6066
@tomaszniemy6066 2 жыл бұрын
No popatrz, a u mnie działa. W innych "komunistycznych" blokach też. Tylko trzeba wpuścić trochę powietrza przez rozszczelnione okna.
@lukas1900op
@lukas1900op 2 жыл бұрын
Jak prosty to dlaczego taki drogi?
@ludomirduda2261
@ludomirduda2261 2 жыл бұрын
to reguluje niewidzialna ręka rynku
@robertol5946
@robertol5946 2 жыл бұрын
Też się nad tym zastanawiam. Może dlatego, że stal podrożała. Na szczęście są polskie firmy, które sprzedają reku za kilka tysięcy złotych.
@arturgajewski9067
@arturgajewski9067 2 жыл бұрын
Wystarczy prosto powiedzieć oszczędności w ogrzewaniu to jest 35%razem z glikolowym wymiennikiem ciepła + wybór czerpni. A latem jest przyjemny chłód. I brak latających owadów.
@1984Kojot
@1984Kojot Жыл бұрын
Ta 35%🤣
@P10TreK1
@P10TreK1 2 жыл бұрын
W odpowiednio zaizolowanym domu nie powstaje pleśń ani para wodna nie skrapla się na oknach. Ten argument na plus rekuperacji mocno na wyrost
@iZZiinstalacje
@iZZiinstalacje 2 жыл бұрын
Bzdura. Powinno być: w odpowiednio WENTYLOWANYM domu nie powstaje pleśń...
@i-techinstalacjesanitarne9017
@i-techinstalacjesanitarne9017 2 жыл бұрын
Średnia cena rur rekuperacji 50-80% urządzenia 😆 to proszę namiar do tego producenta i zaczynamy współpracę 😂
@pawelcwiakala5265
@pawelcwiakala5265 2 жыл бұрын
Urządzenie o ogromnej wydajności, filtr przypomina samochodowy filtr kabinowy, ale 2 .3 lata serio ?? Bajerki jakieś, no ale jak nie będzie filtra to ludzie będą ciężko chorować, tzn ze z domu nie mogą wychodzić?? Nie oglądać bezkrytycznie !
@mariuszadamczyk1741
@mariuszadamczyk1741 2 жыл бұрын
filtry należy wymieniać 3-4 razy w roku są filtry o różnej klasie filtracji od zwykłego który zatrzyma 50% pyłów pm10 do dokładnego - 80% pyłów pm1
@andrzejmicha5484
@andrzejmicha5484 2 жыл бұрын
Co do CO2 proponuję oglądnąć dr. Jana Pokrywkę... CO2 daje nam ŻYCIE, tak że skończcie już ludziom mydlić oczy że CO2 jest be, proponuję poszukać doświadczenie z pomidorami i CO2 jakie w układzie zamkniętym wyrosło z małego pomidorka drzewo.
@ludomirduda2261
@ludomirduda2261 2 жыл бұрын
coś jest na rzeczy w mojej młodości grano w taką grę pomidor polegała ona na zachowaniu powagi i odpowiadaniu na każde pytanie pomidor. Można w to było grać nawet w niewentylowanej klasie co słabo szło przy grze w inteligencję.
@MarcinZera
@MarcinZera 10 ай бұрын
Czyli to dziadostwo ;) ogrzeje cały dom i nie trzeba pieca dodatkowego ?? Proszę o odpowiedź ;)
@piotrmigacz9639
@piotrmigacz9639 Жыл бұрын
Normalnie minister Glapiński ;-)
@aserdaser3672
@aserdaser3672 2 жыл бұрын
szkoda że nie pokazują tego realnie, czyli w trakcie pracy w różnych warunkach temperatury wejścia powietrza i na wylocie. Tj jak z autem niby spali 5l a w rzeczywistości jednak więcej. Dobry bajer ale w tych czasach i przyszłych jednak wentylacja grawitacyjna i kominek nie wymaga prądu ;)
@iZZiinstalacje
@iZZiinstalacje 2 жыл бұрын
W tym filmie są pokazane rzeczywiste temperatury :) kzbin.info/www/bejne/o4uqeY2ueNF8d68
@dolijan1846
@dolijan1846 2 жыл бұрын
Czy odwiedził Pan kiedykolwiek komorę normobaryczną? Zachęcam i proszę popatrzyć na wskaźniki składu powietrza!
@mariuszadamczyk1741
@mariuszadamczyk1741 2 жыл бұрын
jaka jest minimalna ilość tlenu w takiej komorze lub mieszance do nurkowania? i czy w takiej komorze masz CO2?
@TheSnowborder1
@TheSnowborder1 Жыл бұрын
pare razy myslalem ze to lekcja biologji :)
@4fr333
@4fr333 Жыл бұрын
Wszystko Ok, tylko jak dla mnie jest to gadanie marketingowe i lekko naciągane, bo po pierwsze zimy są co raz łagodniejsze i jest mniej minusowych temperatury, a jak są to kilkutygodniowe, po drugie częściej pada deszcz, czyli jest wilgotne powietrze na zewnątrz, po trzecie żeby rekuperator spełniał swoją funkcję, to dom musi być jak termos i jeszcze wiele czynników musi być spełnione by to działało jak należy, a co do suchego powietrza to wcale nie trzeba zużywać dużo energii jak ten Pan próbuje wmówić i oczyszczacz powietrza ma sens, bo bez niego było by jeszcze gorzej i takie oczyszczacze z funkcją nawilżania pobierają mniej niż 50W i nie każdego jest stać na postawienie nowego domu i co z tymi co mieszkają w blokach i mają stare domy i ile tysięcy trzeba wydać na taką wentylacje?
@gorwil
@gorwil 2 жыл бұрын
Z tym smogiem to bym się tak nie rozpędzał zwłaszcza, że w Krakowie jest większa długość życia niż w krainie jezior mazurskich gdzie problem smogu praktycznie nie istnieje. Więc teza o smogu i jego znaczącym wpływie na życie słabo się broni...
@adamwiesniak6472
@adamwiesniak6472 2 жыл бұрын
Smog to nie jedyny problem w krainie wielkich jezior. Alkohol jest na pierwszym miejscu.
@ukaszkarpik3476
@ukaszkarpik3476 4 ай бұрын
No tak, np. dostęp do służby zdrowia jest zupełnie nieistotny...
@kociskov9927
@kociskov9927 2 жыл бұрын
A co z rekuperatorami ściennymi?
@ludomirduda2261
@ludomirduda2261 2 жыл бұрын
To dobre rozwiązanie do biur w domach podwaja strumień powietrza wentylacyjnego bo trzeba usuwać wilgoć z łazienek i kuchni.
@rafas6665
@rafas6665 2 жыл бұрын
Oczyszcza ze smogu czyli wszystkich zanieczyszczeń fizycznych, biologicznych i chemicznych ...
@ludomirduda2261
@ludomirduda2261 2 жыл бұрын
W istocie tak jeśli dodać filtr węglowy
@biniusia
@biniusia 2 жыл бұрын
jesli nie masz takiego urzadzenia to zmusimy ciebie do zakupu tego !!!
@iZZiinstalacje
@iZZiinstalacje 2 жыл бұрын
Nie musicie nas zmuszać bo my juz mamy! 😉
@mariuszborowski2646
@mariuszborowski2646 2 жыл бұрын
Jak to po co? Żeby zapach z toalety rownomiernie rozprowadzić po domu. Wtedy jak wchodzisz po kimś nie czuć różnicy.
@sebastiangabrysiak5549
@sebastiangabrysiak5549 2 жыл бұрын
Tłukiem jesteś.
@mariuszborowski2646
@mariuszborowski2646 2 жыл бұрын
@@sebastiangabrysiak5549 buda seba! W pracy też mamy psa sebastiana. Tępe bydle nic tylko sr.. i szczeka.
@sebastiangabrysiak5549
@sebastiangabrysiak5549 2 жыл бұрын
@@mariuszborowski2646 jesteś tlukiem do kwadratu, wypowiadasz się na temat, zupełnie ci obcy, nie znam się ale się wypowiem.b
@cathathonium
@cathathonium 2 жыл бұрын
miniaturka tego filmu zawiera taki napis: "NA CH*J CI REKUPERATOR?". otoz to jakze proste pytanie jest jednoczesnie odpowiedzia na to pytanie-wystarczy usunac pytajnik na koncu zdania i odpowiedz gotowa!!!!
@iZZiinstalacje
@iZZiinstalacje 2 жыл бұрын
To przewrotne pytanie skierowane jest do osób, które jednak mają zamiar obejrzeć ten film ;)
@k0lo86
@k0lo86 2 жыл бұрын
Szanuję zdanie Dr. Dudy ale się z nim nie zgodzę. GWC z dobrym kruszywem i wężem zraszającym jest super filtrem na palących gównem sąsiadów i jest wart każdej ceny. Dodatkowo nikt nie mówi, że w rekuperatorach jest grzałka która przeciwdziała oblodzeniu gdy za oknem jest -5, -10, -15, stopni. Grzałka zjada dość dużo kilowatów, a przy GWC jest ona niepotrzebna, bo wchodzące powietrze nigdy nie ma temperatury ujemnej. Filtry? Zauważcie że te filtry w rekuperatorze wyglądają bardzo podobnie do filtrów kabinowych. W mojej Maździe 6 są wręcz identyczne. One nie filtrują jakoś super. Jak się jedzie za kopcącym autem to w samochodzie wszystko czuć. Zdecydowanie wolałbym jednak GWC niż taki filterek papierowy z węglem aktywnym za 100-150 zł :-D
@ludomirduda2261
@ludomirduda2261 2 жыл бұрын
To prawda grzałka to słabo\a strona rekuperatora przeciwprądowego ale już lepiej wygląda to przy wymienniku obrotowym i zupełnie dobrze przy przeciwprądowym regeneracyjnym. na dziś to tylko onyx premium. też nie bez wad. ale nawet w najgorszym przypadku gruntowy wymiennik zmniejszy zużycie energii o max 15% zapotrzebowania na podgrzanie powietrza wentylacyjnego. Dalej to już tylko za ile go wykonamy.
@Lola-mc2zp
@Lola-mc2zp 2 жыл бұрын
Jak żyć bez rekuperacji🙂
@tadeuszkominek
@tadeuszkominek 2 жыл бұрын
Jakim cudem przejdzie para wodna a powietrze nie? Coś tu nie gra.
@iZZiinstalacje
@iZZiinstalacje 2 жыл бұрын
Wszystko gra, cząsteczki pary wodnej są bardzo małe, przez membrany takich wymienników nie "przecisną się" również wirusy i bakterie :)
@ludomirduda2261
@ludomirduda2261 2 жыл бұрын
cząsteczka pary wodnej ma wymiar 18 Daltonów tlenu 32 a azoty 28
@Wieslaw1973
@Wieslaw1973 2 жыл бұрын
Bo wymiennik jest papierowy a jak wiadomo wilgoć przez papier przechorzi
@tadeuszkominek
@tadeuszkominek 2 жыл бұрын
@@Wieslaw1973 powietrze też
@alchemik2010
@alchemik2010 2 жыл бұрын
@@ludomirduda2261 Daltonów nie było 18.
@andrzejbartniczuk5491
@andrzejbartniczuk5491 2 жыл бұрын
A ile spędzamy czasu w domu z rekuperatorem, a ile na dworze, w pracy, na zakupach, to wychodzi na to, ze musimy wziąć ten cały rekuperator na plecy i chodzić z nim cały czas, żeby osiągnąć ten znakomity cel wdychania czystego powietrza o którym tu panowie opowiadają, bo i naszej Dobry Jezu, a nasz…….. Co to znaczy reklama🤔a kiedyś babcia co ranek otwierała okna, wietrzyca i zamykała i żaden dom z najlepszym rekuperatorem tego nie odda. Dziwie się ludziom, którzy wyprowadzają się z miasta na wieś i montują to ustrojstwo
@iZZiinstalacje
@iZZiinstalacje 2 жыл бұрын
Ręce opadają... Naprawdę nie wiem jak Ci Andrzeju wyjaśnić sens wentylacji mechanicznej lepiej niż robiąc wywiad z jednym z największych autorytetów w tym temacie w Polsce 😕
@neezmarcin
@neezmarcin 2 жыл бұрын
@@iZZiinstalacje Pewnym osobą nie da się tego wyjaśnić. Bo przecież babcia otwierała okna i przez chwilę wpadalo rześkie powietrze. Pomijam już fakt że kiedyś budynki były nieszczelne i lepiej wentylowane niż obecnie. Jak widzę u znajomych w nowych budynkach kominy wentylacyjne i brak nawietrzakow w oknach to mi się śmiać chce.
@yaro137
@yaro137 2 жыл бұрын
Ja nie jestem tym tym sptrzętem zachwycony. Przy grawitacyjnej nigdy nie miałem sytuacji żeby mi gałki oczne wysychały. Ba, kwiaty w wazonie potrafią wyschnąć. Z pewnością jest to zdrowe. Filtry trzeba by co 3-4 tygodnie wymieniać, żeby były faktycznie czyste. Jak nie pyłki wiosną, latem, to dym jesienią i zimą. W teorii wszystko jest pięknie a potem życie weryfikuje.
@iZZiinstalacje
@iZZiinstalacje 2 жыл бұрын
Przy wentylacji grawitacyjnej wszystko to co jest na filtrach wlecialoby bezpośrednio do domu. Nie widać tego, ale tym potem oddychamy ;) Proszę zweryfikować, czy wentylacja zimą nie jest ustawiona zbyt mocno i przez to przesusza powietrze. Poza tym polecamy użyć nawilżacza chociażby w sypialni. Rozwiązaniem mogłoby być też zastosowanie wymiennika entalpicznego w rekuperatorze.
@yaro137
@yaro137 2 жыл бұрын
@@iZZiinstalacje Kiedy większość czasu spędza się na zewnątrz nie ma to raczej wielkiego znaczenia. Taniej założyć sobie maseczkę niż wymieniać filtry 12x w roku czego na dłuższą metę większość finansowo nie wytrzyma a tu jeszcze serwisy...Podobnie zresztą jak zasilania i obsługi nawilżaczy, tak, aby nie rozpylały grzyba zamiast pary. Wentylacja grawitacyjna nie zasysa powietrza z zewnątrz jak odkurzacz, więc gdyby na kominie wentylacyjnym założyć podobne filtry nie brudziły by sie tak, jak w przypadku wentylacji mechanicznej. Im więcej takich cudownych urządzeń tym więcej kłopotów zwalamy sobie na głowy. Oczywiście są tacy, co zawsze leją bak do pełna i dwa razy w tygodniu przychodzi pani posprzątać w domu i nie zastanawiają się nad takimi 'drobnymi' opłatami. Tu, jak najbardziej możana eksperymnetować ile dusza zapragnie. Przeciętny Kowalski, który bierze taki system na kredyt zawsze jest jednak niedoinformowany co do faktycznych kosztów utrzymania takich gadżetów, przekonany, że się zwróci, co w praktyce żadko kiedy się dzieje.
@piotrsajgon
@piotrsajgon Жыл бұрын
Dom ocieplony, dobry kaflak i kominy w domu plus uchylne duże okna z werandą dają chłód i odpoczynek plus vitD3 reszta to teoria i sciema.
@michoo781
@michoo781 2 жыл бұрын
aha, czyli mam kupic rekuperator zamiast otwierac okien...spoko
@mariuszadamczyk1741
@mariuszadamczyk1741 2 жыл бұрын
w celu usunięcia CO2 nadmiaru wilgoci z pomieszczenia nikt Ci nie zabroni otworzyć okna, a tak przy okazji sprawdź ile dni w polsce powietrze za oknem nadaje się do oddychania - ile dni jest bez alertów smogowych
@michoo781
@michoo781 2 жыл бұрын
@@mariuszadamczyk1741 No to dalej nic nie zmienia. Szczególnie jak ktoś się buduje na wsi na Podkarpaciu np. Są oczywiście dni kiedy lepiej okna nie otwierać bo nie ma wiatru a ludzie palą byle czym, ale jest ich mało w roku i nie opłaca się stosować dodatkowe urządzenie pobierające energię, żeby mieć wymienione powietrze w domu. Na studiach z budownictwa ogólnego uczono mnie ze budynek nie może być zbyt szczelny właśnie po to, żeby była wentylacja grawitacyjna by nie dopuścić do gromadzenia się nadmiaru wilgoci w domu. Nie widzę sensu ocieplania domu na maxa żeby oszczędzać energię m.in. a potem zakładać urządzenia które je pobierają żeby zapewnić wentylację...No nijak mi się to nie klei...
@tomaszniemy6066
@tomaszniemy6066 2 жыл бұрын
Nie rozumiesz idei tego urządzenia. Służy do odebrania ciepła z powietrza "zużytego" i użyciu go do wstępnego ogrzania powietrza "świeżego". Przy obecnych normach ilość energii uciekającej przez wentylację to ok. 40-50% zapotrzebowania na ciepło.
@michoo781
@michoo781 2 жыл бұрын
@@tomaszniemy6066 masz racje, nie rozumiem i nie widzę sensu stosowania tego urządzenia. Mówisz o stratach ciepła na wentylacji. A rekuperacja nie zużywa energii? Pobiera prąd żeby wymienić powietrze, co ja realizuje przez przewietrzenie lub rozszczelnienie okien. Znalazłem dane że rekuperacja zużywa 1.5kw na 10m2 wentylowanej powierzchni. Czyli 15kw na 100m2 to chyba na dobę. To się może nawet nie kalkulować i nie sądzę żeby filtr był tak skuteczny żeby to miało sens. Może dla alergika w centrum Śląska. Poza tym zbędny wydatek i gadget dobrze wypeomowany. Tyle
@Dom-uz5ng
@Dom-uz5ng Жыл бұрын
postawie sobie oczyszczacz powietrza za 500zł i mam tak samo czyste powietrze.
@jolantaziemska5201
@jolantaziemska5201 2 жыл бұрын
Dla mnie nieodzowne, nie mam zapchanych zatok zimą
@krzysztoffqiu4907
@krzysztoffqiu4907 2 жыл бұрын
A ja uważam, że takie wymienniki entalpiczne, z tworzyw to spory syf, skora przechodzi wilgoć to i inne patogeny , wolne rodniki , zapachy i wszytko to co w wodzie żyje, rekuperator tak , proszę poszukać innych rozwiązań wymienników. Rekuperacja wentylacja jest potrzebna do zapewnienia dobrej jakości powietrza , gdzie jest wiele dużo parametrów do kontroli, temperatura, wilgotność, CO , CO2, cząstki rozpuszczalników (z mebli), , cząstki naskórka, cząstki stałych pyłów, patogeny , zapach, prędkość powietrza i inne. Odsyła zainteresowanych poszukać , pod hasłem mierniki jakości powietrza. I proszę nie zapomnieć o dobrej obsłudze.
@ludomirduda2261
@ludomirduda2261 2 жыл бұрын
cóż takie mamy czasy, że nic nie jest proste
@TheMirkomani
@TheMirkomani 2 жыл бұрын
100 razy lepszym i tańszym rozwiązaniem będzie sprzęt firmy VENTA. Od lat sprawdzony, powietrze przechodzi przez wodę z zawartością środków grzybobojczych, wirusobojczych I bakteriobojczych, czego ten rekuperator się nie umywa do tego.
@mariuszadamczyk1741
@mariuszadamczyk1741 2 жыл бұрын
w jakim celu to robisz? chyba ze nasączasz powietrze czymś jeszcze (thc)
@inzynierdobrarada
@inzynierdobrarada 2 жыл бұрын
Inna zasada działania, więc nie ma co porównywać - inż.
REKUPERATOR! Prawda SAMA się OBRONI!
48:52
iZZi instalacje
Рет қаралды 41 М.
Unikaj błędów przy planowaniu rekuperacji
37:09
iZZi instalacje
Рет қаралды 24 М.
Noodles Eating Challenge, So Magical! So Much Fun#Funnyfamily #Partygames #Funny
00:33
Мама у нас строгая
00:20
VAVAN
Рет қаралды 11 МЛН
How Much Tape To Stop A Lamborghini?
00:15
MrBeast
Рет қаралды 247 МЛН
Симбу закрыли дома?! 🔒 #симба #симбочка #арти
00:41
Симбочка Пимпочка
Рет қаралды 5 МЛН
Ogrzewanie sufitowe. Maty kapilarne
22:59
iZZi instalacje
Рет қаралды 75 М.
Zdrowy Dom - Glina, GWC, Zeolit, Keramzyt. UWAGA! To Może Mieć Sens!!
38:31
Metoda "NA INSTALATORA"...
24:45
iZZi instalacje
Рет қаралды 6 М.
Szczelność czy izolacja termiczna domu? Co ważniejsze?
35:59
iZZi instalacje
Рет қаралды 284 М.
Tani Dom w 7 Dni Bez Wysiłku?? Lepszy niż Pasywny?
19:12
iZZi instalacje
Рет қаралды 36 М.
Jeśli przegapisz - dopłacisz do rekuperacji kilka tysięcy...
35:01
iZZi instalacje
Рет қаралды 32 М.
Ogrzewanie wentylacją? Zobacz pomysł Pana Macieja!!
22:04
iZZi instalacje
Рет қаралды 103 М.
Buduj z AFRISO #8 - 10 błędów montażu podłogówki
12:32
AFRISOpl
Рет қаралды 479 М.
Płynny styropian?? HIT CZY KIT??
35:42
iZZi instalacje
Рет қаралды 20 М.
Magazyn Energii 20kWh . Domowy w bezpiecznej technologii
11:17
4nrgy technologie
Рет қаралды 798 М.
Noodles Eating Challenge, So Magical! So Much Fun#Funnyfamily #Partygames #Funny
00:33