Na górze Likawidos byłem w 1990 r z prośbą , by jeszcze kiedyś wrócić do Aten . Ziściło się . W sierpniu bieżącego roku , odwiedziłem z rodziną (wtedy byłem sam ) Akropol , Parlament i złapał nas taki deszcz , że resztę wycieczki przesiedzieliśmy w tawernie. Wczasowałem się na Evii ( Eretria) z kąd wynajętym samochodem w 7 osób odwiedziliśmy stolicę , którą kiedyś przemierzyłem w zdłuż i w szerz . Naprawdę kocham Grecję. Pozdrawiam .
@Fra-e6z2 жыл бұрын
Super filmik. Dziękuję. Bardzo przyjemnie się słucha, chociaż trudny temat. I te cudowne ikony i piękne kapliczki. Pozdrawiam serdecznie i wszystkiego dobrego.
@jeslikochaszgrecje14992 жыл бұрын
Dziękuję i pozdrawiam!
@lunalagerska60282 жыл бұрын
Świetnie się słucha. Dziękuję:)
@jeslikochaszgrecje14992 жыл бұрын
To ja dziękuję za twój czas😘
@jolantab75542 жыл бұрын
Witam serdecznie, uwielbiam te greckie kapliczki, są śliczne. A co do księży, to uważam że powinni mieć rodzinę. Pozdrawiam 😘😘
@jeslikochaszgrecje14992 жыл бұрын
Witam Jolu, mamy to samo zdanie 🙂
@ulkamara5851 Жыл бұрын
A ja nie wiem... wiekszosc sama ze soba nie moze sobie dac rady, a jeszcze do tego rodzina na karku. Ja mam wrazenie, ze ksiadz jest ksiedzem, bo do niczego innego sie nie nadaje i ucieka od normalnego zycia. Dochodza sprawy finansowe. Czy wierni powinni utrzymywac rodzine ksiedza, placic za studia jego dzieci na prestizowych uczelniach, zrzucac sie na zalozenie biznesu? Przeciez ksieza musieliby tak kombinowac, zeby poustawiac wlasne dzieci. Do tego byliby poddani nieustannej ocenie i nie daj Boze jakby dzieciak ksiedza cos zmalowal. To dopiero wierni mieliby uzywanie.
@danutakociucka4330 Жыл бұрын
Dzień dobry, pani Sylwio ciekawy film 👌👌
@Mona-ic9ny2 жыл бұрын
Sylwio, bardzo ciekawy film, dziękuję i Pozdrawiam serdecznie😊
@jeslikochaszgrecje14992 жыл бұрын
To ja dziękuję i pozdrawiam💙
@piotrchyjek61142 жыл бұрын
Witam, to ja swoją historię z Aten dorzucę. Pracowałem w samym centrum Aten między placem Omonia a Monastiraki. Praca w nocy a właściwie nad ranem od 3 a do 7.30 - zazwyczaj było już po robocie. Idę więc ulicą do pracy, nagle słyszę za sobą ostre hamowanie samochodu. Samochód wjechał na chodnik, zajechał mi drogę, wyskoczyło kilku uzbrojonych po zęby policjantów, Rzucili mnie na witrynę sklepową (na żebrach czuję lufę Karabinu)przeszukali, wrzucili do samochodu i odwieźli na posterunek. Słabo mówiłem po grecku długo nie mogłem zrozumieć o co chodzi. Okazało się, że w okolicy gdzie pracują na ulicy osoby wykonujące najstarszy zawód świata, doszło do jakiegoś napadu na taką osobę - transwestytę. Jakieś pół godziny czekaliśmy nie wiadomo na co i nagle do pomieszczenia wchodzi cały wesoły, kolorowy korowód transwestytów, popatrzyli na mnie no i z zawodem w głosie - niee, to nie ten. Znalazłem się więc po prostu w złym miejscu o złym czasie. Trzymali mnie jeszcze z dwie godziny dokonując jakichś sprawdzeń i po prostu wypuścili. Wypuścili a nie było to oczywiste ponieważ przebywałem w Grecji( już jakieś pół roku) na siedmiodniowej wizie turystycznej. Wśród Polaków z których wtedy przeważająca większość była w podobnej sytuacji, krążyły historie o tym, że Polaków wyłapują kilka miesięcy trzymają i deportują. Okazało się to nie do końca prawdą, mnie wtedy pytali czy jestem legalnie - no nie, czy pracuję - no taak. Dobra - spadaj. Po tym zdarzaniu paradoksalnie poczułem się w Grecji bezpieczniej i nie czułem mrowienia na plecach przechodząc obok patrolu policji. Na koniec chcę powiedzieć to o czym już wspominałem w komentarzach tutaj. Mamy dziś wolność, nie potrzebujemy wiz a nawet paszportów w granicach Unii, doceniajmy to więc. Nie wybierajmy do władzy populistów, którzy chcą nas skłócać i na nowo dzielić Europę i ludzi. Pozdrawiam
@jeslikochaszgrecje14992 жыл бұрын
Fajna historia, no ale nie zazdroszcze 😁nie chciała bym przezyć takiej sytuacji !
@alikostv2 жыл бұрын
Zawsze interesowala mnie religijnosc Grekow i greckie prawoslawie (a w szczegolnosci roznice miedzy nim a katolicyzmem) - w znacznej mierze po obejrzeniu tego materialu moja ciekawosc zostala zaspokojona 🙂. Teraz natomiast nurtuje mnie, dlaczego Grecy moga rozwodzic sie 3 razy, a nie np. 2 lub 5 🤔.
@ewab99912 жыл бұрын
Vlog jak zwykle fajny Religia i koscioly w Grecji jak najbardziej. Slyszalam ze Pop w Grecji moze sie zenic zanim zostanie Popem. Jezeli juz nim jest to nie wolno mu sie zenic. Mam kolezankie, ktorej tesc jest Popem i wiem to od niej. Ja koscioly odwiedzam wtedy jak sa puste i ciekawe. Te Grecji uwielbiam bo sie w nich dobrze czuje. 😀. Pozdrawiam😘
@jeslikochaszgrecje14992 жыл бұрын
Ja też się czuję dobrze jak nie ma ludzi, pamiętam jak byłam mała i chodziłam do kośćioła i tam było dużo ludzi, udusić się było można!
@kacperadamkiewicz6422 жыл бұрын
W ogóle u prawosławnych księży nie ma celibatu, z wyjątkiem patriarchy.
@ChristophorosSedinum7 ай бұрын
@@kacperadamkiewicz642 - W Prawosławiu są mnisi, którzy zachowują celibat. Niektórzy z nich są braćmi, niektórzy mają święcenia kapłańskie. Ksiądz może mieć żonę, rodzinę, o ile zanim wszedł w stan kapłański był już mężem/ojcem. Jeśli był kawalerem po święceniach musi zachować celibat. Hierachowie, biskupi są nominowani pośród mnichów.
@magorzatad.67692 жыл бұрын
Witaj Sylwuniu😁Jestem bardzo do tylu z o gladaniem vlogow😒.Urodzila mi sie wnusia🥰🥰.No i sama rozumiesz wszystko zeszlo na dalszy plan.Pozdrawiam👋👋
@jeslikochaszgrecje14992 жыл бұрын
Moje gratulacje kochana niech się zdrowo chowa! A na moje filmiki znajdziesz czas jak nacieszysz się wnusią. Pozdrawiam
@mirosawsz28262 жыл бұрын
Odnośnie tego Krzyża z części drewna z krzyża na którym zabito Chrystusa. Gdyby zebrać wszystkie relikwie i wszystkie krzyże z częścią tego "świętego" kawałka okazałoby się że Chrystus został ukrzyżowany na 20 krzyżach a nie na jednym :P
@jeslikochaszgrecje14992 жыл бұрын
Ha ha ha masz sporo racji. Pozdrawiam💙
@guniakot38662 жыл бұрын
Fajny taki chodzony vlog
@MargaritaOstrowska Жыл бұрын
Witam Pani Sylwio. Z mojego doświadczenia: kiedy zapytałam pewną czy jest prawosławnego wyznania podkreśliła że tak ale ortodox prawosławnego. Zauważyłam też u niej mnóstwo różańców. Stąd myślę że to starsze pokolenie jest bardzo praktkujące.
@tola65652 жыл бұрын
Niedzielna msza na Krecie trwa prawie trzy godziny. Nabożeństwo chrztu i ślubu to rzeczywiście około 20minut. Sakrament komunii i bierzmowania ma miejsce w greckim kościele prawosławnym w dniu chrztu. Super ciekawostki. Dzięki. Pozdrawiam, Polka na Kretowisku.
@jeslikochaszgrecje14992 жыл бұрын
O dzięki za informacje musze się spytać naszego Patra, bo Grecy mówią że nie mają, pozdrawiam 💙
@ChristophorosSedinum7 ай бұрын
tola - W kościołach, czy kaplicach w Polsce, gdzie są odprawiane msze łacińskie, msza niedzielna trwa około dwóch godzin. Natomiast świąteczne nabożeństwa trwają po trzy, a czasami nawet po pięć godzin ( w moim lokalnym kościele Tradycji katolickiej tak było podczas Paschy ).
@andrea8503 Жыл бұрын
a ja uważam, że ksiądz nie powinien mieć rodziny bo odbiera mu to świętość
@eustachylipko36202 жыл бұрын
kocham grecje i ich "siga siga. siedem tłustych lat na Rodos
@jeslikochaszgrecje14992 жыл бұрын
Pewnie tęsknisz?💙
@kacperadamkiewicz6422 жыл бұрын
Nie tylko prawosławny papas/batiuszka, ale także luterański pastor może mieć rodzinę. Przypomina mi się w tym miejscu taki amerykański serial "Siódme niebo", który opowiadał o perypetiach pastora i jego rodziny. Wracając jednak do prawosławia, to znam je wyłącznie z perspektywy cerkwi moskiewskiej, więc chętnie wysłucham materiału o braciach w wierze z Grecji.
@jeslikochaszgrecje14992 жыл бұрын
Rosjanie i Grecy mają w zasadzie tą samą religie . Przed woj Rosja/Ukraina pan Putin tu czesto bywał w Agio Oro.
@kacperadamkiewicz6422 жыл бұрын
@@jeslikochaszgrecje1499 My, jako chrześcijanie ogólnie mamy tę samą religię, różnimy się wyznaniami. Pamiętać należy, że o ile Kościół Katolicki podlega Stolicy Piotrowej, o tyle cerkwie są autonomiczne.
@kacperadamkiewicz6422 жыл бұрын
@@jeslikochaszgrecje1499 Ale ponoć Grecy mają wyjątek przy Bożym Narodzeniu, bo mają razem z nami, tj 25 grudnia, a nie 7 stycznia
@ulkamara5851 Жыл бұрын
Moj dziadek byl pastorem ewangelickim i tez mial rodzine. Zyl bardzo przykladnie i co najwazniejsze nikogo z rodziny nie zmuszal do przyjecia tej religii. Druga strona mojej rodziny, zwlaszcza babcia i mama, to katolicki dzihad, ktory zmuszal wszystkich do praktyk religijnych i nawet doroslych czlonkow rodziny terroryzowal przesluchaniami "co bylo na kazaniu".
@kacperadamkiewicz642 Жыл бұрын
@@ulkamara5851 Gdzie był pastorem?
@adreq3.052 жыл бұрын
Cześć fajne intro. Przypominają mi się nastoletnie czasy słuchania Grecji na f. krótkich. W religii prawosławnej jest zadośćuczynienie, czego brakuje w katolicyzmie
@jeslikochaszgrecje14992 жыл бұрын
Dziękuje bardzo, wiem że z głosem na moich vlogach to różnie bywa, potrzebuję głośnika na zewnątrz.
@adreq3.052 жыл бұрын
@@jeslikochaszgrecje1499 napewno lepszy od dźwięku większości polskich filmów. Mogłabyś prowadzić wiadomości w radiu Filía. Tak ppo drodze , nie wiem czy ono jeszcze nadaje. Twoj vlog to solidny głos polski z Grecji.
@alikostv2 жыл бұрын
W katolicyzmie takze jest zadoscuczynienie, ale zbyt rzadko sie o tym przypomina
@adreq3.052 жыл бұрын
@@alikostv w katolicyzmie jest kult sacrametów 😀😃😄
@ulkamara5851 Жыл бұрын
Nie brakuje, tylko widocznie Katolicy nie stosuja, bo im sie nie chce. Zadośćuczynienie Panu Bogu i bliźniemu to piąty, czyli ostatni, warunek dobrej spowiedzi. "Sakrament spowiedzi, a tym samym i zadośćuczynienie, jest wejściem na tę drogę nawrócenia i przyjęciem Bożego miłosierdzia" - ze strony Dominikanow.
@marzenadabrowska1232 жыл бұрын
Hej, doczekałam się Efcharisto para Poli😘. Tadeusz Rydzyk nie jest księdzem to redemptorysta i biznesmen 😩. Dużo ciekawych informacji. Ateny mają bardzo dużo małych, starych kapliczek. Ciągle odkrywam nowe. Jestem nimi zachwycona, szczególnie ta wkomponowaną w nowoczesny hotel pod Akropolem, ulicy nie pamiętam Równoległa do Ermmu
@jeslikochaszgrecje14992 жыл бұрын
Babka dawaj rente 😄😄😄
@jeslikochaszgrecje14992 жыл бұрын
tez kocham małe kapliczki!
@ZuzannaNowak-ru1ex9 ай бұрын
Świeta Góra Atos nie jest w Macedonii tylko na półwyspie Challidiki w Grecji
@wiedzimin1233212 жыл бұрын
Piękna💋
@jeslikochaszgrecje14992 жыл бұрын
Starsza pani😜
@wiedzimin1233212 жыл бұрын
@@jeslikochaszgrecje1499 😘😍
@petery3895 Жыл бұрын
Jako że sam jestem wyznania prawosławnego, to sprostuję pewne stwierdzenie a propos rozwodów. Nie ma czegoś takiego, że 3x można brać ślub, bo generalnie żeby małżeństwo było unieważnione, to muszą zaistnieć ważne powody ku temu. W praktyce jest często tak, że rozwodnicy (jeśli rozwód był wyłącznie cywilny, nie kościelny) drugi raz mają problemy z wzięciem ślubu w cerkwi. (Chyba że może w Grecji jest inaczej, mówię jak sytuacja wygląda w Polsce.) Co do Góry Atos, to porównanie do Watykanu jest trochę na wyrost, gdyż Kościoły prawosławne są autokefaliczne (w każdym kraju, gdzie Kościół prawosławny ma oficjalne struktury, te kościoły rządzą się samodzielnie) i nie podlega pod "centralę", jak ma to miejsce w przypadku Kościoła katolickiego, którego ogólnoświatowym zwierzchnikiem jest papież. Aczkolwiek rzeczywiście dla prawosławnych jest to święte miejsce. Chrzest dzieci w Polsce w prawosławiu też ma miejsce dość szybko, więc trochę jestem zdziwiony, że Grecy odwlekają chrzest aż do takiego czasu.
@ChristophorosSedinum7 ай бұрын
Nominalnie jestem związany z Kościołem na zachodzie ( w wersji przywiązania do Tradycji katolickiej ), jednak moja osobista duchowości jest sprzed roku1054 ( sprzed podziału uczynionym jednak przez Zachód ). Dla mnie Athos jest skarbem dla całego Kościoła, dla całego Chrześcijaństwa. Jest inspiracją, motywacją i duchowym wspomożeniem. Oczywiście u Katolików zachodnich wiedza o tym miejscu jest raczej znikoma, ale najczęściej Katolicy wschodni i zachodnie mało wiedzę o "drugiej stronie".
@kacperadamkiewicz6422 жыл бұрын
5:47 spowiedzi indywidualnej nie ma u mariawitów (wiem, bo pradziadkowie byli)
@jeslikochaszgrecje14992 жыл бұрын
Teraz tez wiem, zapytałam się Kosty, przed filmikiem wyleciało mi z głowy.
@kacperadamkiewicz6422 жыл бұрын
@@jeslikochaszgrecje1499 Tak a propo mieszanych małżeństw: kuzynka mamy wyszła lata temu za Afgańczyka, ale syna ochrzcili, nawet w maju miał Komunię. Fajnie tak pobyć z kimś z innego kręgu kulturowego, np. mamy taką znajomą w Paryżu, która wiele lat temu przywiozła do swojego rodzinnego domu koleżankę Włoszkę.
@MG-zw2ss2 жыл бұрын
Super temat Dziękuję:) Religia bardzo ważna rzecz? Jak Twój mąż podchodzi do religii? Inni mężczyźni w Grecji? Czy chodzą do kościoła co niedzielę?
@jeslikochaszgrecje14992 жыл бұрын
Mój mąż tak jak większość Greków z dużego miasta chodzi do kościoła 1 raz w roku na Pasche. Ale moja teściowa ma tak samo. Wierzą ale nie praktykują!
@barbarachodacka96332 жыл бұрын
To nie prawda że w prawosławiu nie ma komuni lub bierzmowania to jest wszystko razem na chrzcie tylko w kościele katolickim zostało to podzielone na 3 części.
@jeslikochaszgrecje14992 жыл бұрын
Bardzo mnie pani zaintrygowała tą kwestią bo ja się wiele razy pytałam Greków o tą kwestie i wszyscy zgodnie odpowiedzieli że nie ma. I troche szperałam w inernecie po grecku żeby coś znaleść na ten temat i nie znalazłam. Pytałam się też koleżanki która chrzciła dziecko czy jej powiedziano że jest to potrójny sakrament , powiedziała że nie chrzest to chrzest. Ale to może być mistyrium, o czym wiedza kapłani bo zanurza się dziecko 3 razy , ,,Potrójne zanurzenie i wynurzenie połączone z wezwaniem Ducha Świętego symbolizuje trzy dni, w których Pan przebywał w grobie.,, może to w jakiś sposób sugeruje także wstąpienie ducha świętego. Zpytam sie Patra Jorga,.Dziękuję za komentarz
@barbarachodacka96332 жыл бұрын
@@jeslikochaszgrecje1499 w wielu klasztorach lub kościołach prawosławnych przy okazji jakiegoś święta lub też niedzielnych mszy gdzie jest wielu turystów z zagranicy pada pytanie czy wszystkie imiona wypisane na kartce ( о здрави) są wyznania prawosławnego. Po co te pytania? Pytanie jest zadane po to że modlitwa za tych ludzi jest inna bo mają tak zwany niepełny chrzest. Źródłem mojej wiedzy jest kuzynka od lat będąca w monasterze prawosławnym oraz znajomy który właśnie teologię studiował w Grecji. Wiedza wiernych nie zawsze jest aż tak dogłębna chyba że zagłębiają się w te tematy i naprawdę studiują dogłębnie.
@kacperadamkiewicz6422 жыл бұрын
Te relikwie to też tak z przymrużeniem oka radzę brać, bo przypomnę, że nasz Bolesław Chrobry też dostał włócznie św. Maurycego.
@jeslikochaszgrecje14992 жыл бұрын
Ta która się mou przyśniła?😄
@ewab99912 жыл бұрын
Dodam jeszcze ze u nas tez ksieza sie zenia i maja rodziny. Na poludniu 28% to chrzecijanie. Oni sie nie zenia. Luteranizm jest w calym kraju, ale njwiecej w moim rejonie, na polnocy. Oni zyja normalni, tak jak my.
@kacperadamkiewicz6422 жыл бұрын
Ponoć na weselu jest tak, że ten, kto wypije wódkę podczas "Gorzko, gorzko", ten będzie w domu rządził
@jeslikochaszgrecje14992 жыл бұрын
Na polskim chyba😁😁😁
@kacperadamkiewicz6422 жыл бұрын
@@jeslikochaszgrecje1499 Tak, chodzi o polskie wesele.
@manuelholz46732 ай бұрын
Fajny film ale pragnę zauważyć kilka błędów. Msza w Prawosławiu niezależnie od tego czy mówimy tu o kościele Grecji czy Rosji lub jakiego kolwiek innego kraju na pewno nie trwa 15 minut. W Prawosławiu obrządkiem mszy jest obrządek bizantyjski. Liturgia w takim obrządku trwa od 2 do kilku godzin. Kiedy byłem w Grecji na takiej mszy to trwała właśnie 2 godziny. Sakramenty w Prawosławiu są takie same jak w Kalolicyzmie, jest ich 7. Skrament bierzomwania jest udzielany przy chrzcie czyli przyjmuje się obydwa za jednym razem ale nie jest tak że wogóle go nie ma. W kwestii małżeństwa można wziąść rozwód ale zanim do takiego rozwodu dojdzie cerkiew zrobi wszystko żeby to małżeństwo uratować. Nie ma w prawosławiu pierwszej komunii ale sama komunia jest udzielana bo jest 1 z 7 sakramentów w prawosławiu (nawet od wieku niemowlęcego) tylko bez jakiejś uroczystości pierwszej komunii jak w katolicyzmie.
@jeslikochaszgrecje14992 ай бұрын
Trwa 15 minut na bank bo byłam, komunia jest w postaci chleba i wina. Bardzo możliwe że mój przyjaciel Papas da się namówić na wywad to się wyjaśni.
@kacperadamkiewicz6422 жыл бұрын
Czyli pater jest odpowiednikiem moskiewskiego batiuszki?
@jeslikochaszgrecje14992 жыл бұрын
Raczej tak, nie znam moskiewskiej cerkwi, ale Grecy mówią że mają tą samą religie co Rosjanie, wogóle te narody się lubią.
@kacperadamkiewicz6422 жыл бұрын
@@jeslikochaszgrecje1499 Nie tylko Grecy. Serbowie żyją wręcz jak bracia z Rosjanami, co w związku z obecną sytuacją budzi już nie tylko kontrowersje, ale wręcz wrogość i jest podciągane już pod kolaborację.
@kacperadamkiewicz6422 жыл бұрын
@@jeslikochaszgrecje1499 Trochę liznąłem prawosławia moskiewskiego, bo uczęszczałem w okresie późnej podstawówki na zajęcia unijne z rosyjskiego i moja rusycystka tak w podstawówce, jak i w gimbie (jedna i ta sama osoba) była wyznania prawosławnego, miała ślub w cerkwi. Pytanie: czy w Grecji obowiązuje prawosławny krzyż, tzn ten z tą belką na ukos?
@jeslikochaszgrecje14992 жыл бұрын
@@kacperadamkiewicz642 Różne mają krzyże, jedny ma taka ukośną belkę po niżej i mają tez taki który na koncówkach na takie rozgałezienia.
@jandaniluk446510 ай бұрын
Jesli pop grecki chce być duchownym wyższej rangi to musi rozwieść się z żona i zostawić dzieci!
@ChristophorosSedinum8 ай бұрын
Biskupi są wybierani pośród mnichów.
@kacperadamkiewicz6422 жыл бұрын
W ogóle Rzymianie wielbili grecką kulturę, sam Neron korzystał z rad smakosza i literata, Petroniusza
@ulkamara5851 Жыл бұрын
Kazda religia ma swoje prawa i zasady i albo w tym uczestniczymy albo nie. Ja wypisalam sie z Katolicyzmu oficjalnie, bo w pewnym momencie naszlo mnie na czytanie Ewangelii i dotarlo do mnie, ze Jezus jedno, Rydzyk drugie, a papiez trzecie. Poczulam sie oszukana i zmanipulowana i nie chce miec z ta korporacja religijna nic wspolnego. Wierze i nie potrzebuje posrednikow. Przyznam, ze nie rozumiem ludzi, ktorzy okreslaja sie jako (np) Katolicy, ale nie praktykuja swojej religii. Nie biora udzialu we mszach wedlug zalecen Kosciola, nie przestrzegaja tych wszystkich regul, typu wspolzycie i dzieci dopiero po slubie, posty, itd. Odwiedzaja kosciol tylko przy okazji Swiat, pogrzebow, chrzcin, slubow albo komunii. Nie wpuszczaja ksiedza "po koledzie". Jednoczesnie domagaja sie ochrzczenia dzieci czy udzielenia pierwszej komunii. Po co? Ciekawe, ze biezmowanie juz niekoniecznie musi byc. Po latach nieobecnosci w Kosciele, rodzina takiego zmarlego nagle domaga sie ksiedza na pogrzebie, "bo co ludzie powiedza". Wiem, ze w naszej parafii zdarzalo sie, ze ksiadz odmawial pochowku osobom, ktorych zycie religijne nie wskazywalo na to, zeby wczesniej byli zainteresowani Katolicyzmem. Na przyklad zyjacym w zwiazkach partnerskich rozwodnikom, ktorzy latami nie wpuszczali ksiedza "po kolendzie" - juz oni tam sobie wszystko notuja 😀. Wtedy rodziny takich szly do cerkwi, bo jak pop prawoslawny dostal kase, to nigdy nie odmawial chrzcin czy pochowku. Tylko slubow nie chcial udzielac.
@jeslikochaszgrecje1499 Жыл бұрын
Ja też nie mam szacunku dla kośćioła katolickiego dla mnie to zakłamama instytucja która pochłoneła więcej ofiar niz dwie wojny światowe razem wzięte. Wydaje mi się że religia prawosławna jest troche bardziej otwarta na ludzi niz katolicyzm.
@jandaniluk446510 ай бұрын
@@jeslikochaszgrecje1499Kościół katolicki pomógł obalić komunizm w Polsce i bardzo pomógł przetrwać Polakom zabory, zrobił też b dużo dobrego na całym świecie
@barbarachodacka96332 жыл бұрын
Św Jan miał wizję na Padmos a APOKALIPSE napisał jego uczeń któremu to przekazał bo sw Jan nie umiał pisać.
@jeslikochaszgrecje14992 жыл бұрын
Idac tym tropem żaden starożytny filozof nie był by autorem swoich słów, bo wszyscy mieli od tego uczniów. Dziękuję za komentarz, pozdrawiam.
@barbarachodacka96332 жыл бұрын
@@jeslikochaszgrecje1499 nie jeden audiobuk Apokalipsy rozpoczyna się takimi informacjami. Proszę poszukać w języku armenskim lub rosyjskim i przekonać się na własną rękę.
@kacperadamkiewicz6422 жыл бұрын
Rozwód u prawosławnych? Myślałem, że tylko u luteran
@jeslikochaszgrecje14992 жыл бұрын
Tak 3 razy!
@kacperadamkiewicz6422 жыл бұрын
@@jeslikochaszgrecje1499 Anglikanie chyba też za bardzo rozwodzić się nie mogą, bo Karol nie ma ślubu kościelnego z Camillą
@kacperadamkiewicz6422 жыл бұрын
Analogicznie do cerkwi moskiewskiej, gdzie odprawia się mszę w starocerkiewnosłowiańskim