Рет қаралды 1,397
Café Nobel (cafenobel.ujep.cz) je cyklus „přátelských setkání s vědou", který pořádá Univerzita Jana Evangelisty Purkyně v Ústí nad Labem (www.ujep.cz) ve spolupráci s magazínem Českého rozhlasu Sever Planetárium (www.rozhlas.cz....
Ve čtvrtek 22. září 2022 přednášela v rámci Café Nobel egyptoložka Mgr. Renata Landgráfová, Ph.D. z Českého egyptologického ústavu Filozofické fakulty UK v Praze (cegu.ff.cuni.c.... Přednáška se konala v děčínské kulturní kavárně Coffee&Books (coffeeabooks.cz).
Před 200 lety položil Jean-François Champollion základy k odhalení skutečné povahy egyptského písma. Cesta k rozluštění hieroglyfů však začala dávno před jeho narozením, objevením Hórapollónovy Hieroglyphiky na počátku 15. století. Toto dílo však způsobilo zmatek v hlavách luštitelů, když zaselo falešnou víru o symbolické povaze znaků.
Víra, že Hieroglyphika představuje klíč k rozluštění egyptského písma a s ním i záhad egyptské civilizace, vedla celou řadu učenců ke snaze stát se prvními komu se to podaří. Způsob, jakým Egypťan Hórapollón ve 4. století n. l. vysvětloval jednotlivé znaky, posílil přesvědčení o symbolické povaze hieroglyfů. V době objevení Rosettské desky (1799) proto jen málokdo přistupoval k egyptskému písmu jako ke způsobu zápisu řeči - a to ještě takoví většinou pracovali s démotickou, nikoli egyptskou verzí textu. Jean-François Champollion tak ve své práci sice mohl vycházet z díla svých předchůdců, musel však také čelit obrovským předsudkům o povaze hieroglyfického písma.
Medailonek přednášející:
cafenobel.ujep....
Partnerem Café Nobel je nakladatelství Academia (www.academia.cz).