Рет қаралды 314
MITI, MANIPULACIJE IN (DE)POLITIZACIJA DRUGE SVETOVNE VOJNE
V prvih povojnih desetletjih je diskurz o drugi svetovni vojni večinoma sledil perspektivi zmagovalcev. Z odraščanjem povojnih generacij pa je znotraj držav zmagovalk in poraženk rasla tudi kritičnost do enoznačnih pripovedi. Nov preobrat v percepciji vojne je prinesla širitev Evropske unije na vzhod, kjer so nove članice na vseevropski parket prenesle svoje kolektivne travme iz časa druge svetovne vojne in povojne sovjetske dominacije, ki so jo pogosto označevale kot okupacija. S tem so ne le zmehčale, ampak celo postavile na glavo eno od temeljnih postavk povojne Evrope - da ta temelji na protifašizmu. To se med drugim odraža tudi v protislovnih resolucijah različnih organov EU in pri obeleževanju vojnih obletnic.
Čeprav je druga svetovna vojna eno najbolj preučenih zgodovinskih obdobij, je hkrati tudi tarča številnih mitov, politizacij in manipulacij. Ti so pogosto v službi političnih, nacionalističnih ali ideoloških ciljev, kar je bilo še posebej izrazito v času razpada Jugoslavije. Takrat je revizija narativa o vojni postala osrednji element utemeljevanja nacionalnih programov in začrtovanja novih meja. Politična revizija je služila nacionalni homogenizaciji, ki je temeljila na viktimizaciji lastnega naroda in obtoževanju drugih za pretekle zločine. Razprava o tem, »kdo je prvi začel«, se je prelila tudi v medsebojna obtoževanja glede odgovornosti za vojne v Jugoslaviji.
V širšem evropskem in svetovnem okviru poteka politični in medijski boj, zlasti na družbenih omrežjih, o holokavstu ter »razvrščanju« genocidov, ki so mu sledili, še posebej v luči dogodkov v Izraelu in Palestini. Heroizacija in demonizacija narodov ter selektivno prilagajanje zgodovinskih dejstev trenutnim političnim okoliščinam vodi do minimiziranja določenih zločinov ali reinterpretacije vloge lokalnih kolaboracionistov. Poudarjajo se lastna junaštva in žrtve, medtem ko se zamolčujejo neprijetne resnice o lastnih zločinih. Zgodovinski simboli se politizirajo, spomeniki rušijo in postavljajo se novi z drugačno politično konotacijo. Selektivno izbrani dogodki iz druge svetovne vojne so pogosto uporabljeni za opravičevanje spopadov v sodobnosti.
Te manipulacije in miti močno vplivajo na sodobno politiko, meddržavne odnose in kolektivni spomin. Ključno vprašanje pa ostaja, kakšno vlogo ima pri tem zgodovinopisje in kaj, če sploh kaj, lahko prispeva k preseganju teh izkrivljanj.
MYTHS, MANIPULATIONS, AND (DE)POLITICIZATION OF THE SECOND WORLD WAR
In the decades following World War II, discussions predominantly reflected the victors' perspectives. However, as new generations emerged in both victorious and defeated nations, critical viewpoints began to challenge these narratives. This shift became pronounced with the EU's eastward expansion, bringing collective traumas from the war and Soviet occupation that often contradicted the anti-fascist foundation of post-war Europe.
Despite extensive study, the war's history is rife with myths and politicization, especially evident during the Yugoslav Wars, where wartime narratives were revised to justify nationalistic agendas and redraw borders. This led to mutual accusations over responsibility for the conflicts.
In a broader context, political and media battles over historical events, particularly the Holocaust, reflect ongoing struggles over memory and identity, often minimizing certain atrocities while highlighting others. Historical symbols are manipulated for current agendas, affecting contemporary politics and international relations. This raises critical questions about the role of historiography in addressing these distortions.
Udeleženci / Participants: Ivo Goldstein, Mojca Širok, Božo Repe (moderator), Chantal Kesteloot, Petar Žarković
Snemanje, montaža, režija / Filming, editing, directing: Bojan Balkovec
KZbin Oddelek za zgodovino FF UL
/ oddelekzazgodovinoffun...
KZbin Zgodovina.si
/ zgodovinasi
Facebook Središče za javno zgodovino / cphljubljana
Facebook Slovenska zgodovina / slovenskazgodovina
Oddelek za zgodovino FF UL zgodovina.ff.u...
© Središče za javno zgodovino
© Slovenska zgodovina
© Oddelek za zgodovino FF UL
© Retrofest2024
#OddelekzazgodovinoFFUL
#FilozofskafakultetaUniverzavLjubljani
#Slovenskazgodovina
#DepartmentofHistory
#FacultyofArtsUniversityinLjubljana
#SloveneHistory
#Središčezajavnozgodovino
#Centerforpublichistory