Revoluce v Praze - Pražské povstání - květen 1945.

  Рет қаралды 935

Milan Fügner

Milan Fügner

5 жыл бұрын

Originální dosud nikde nepublikované fotografie z konce 2. světové války.
Více dokumentů naleznete na fugner.cz.
Jak prožíval revoluci 1945 malý, osmiapůlletý kluk nelze popsat na pár řádcích. Ale lze popsat alespoň jednu příhodu-či spíše situaci.
Mužští a „kluci“ od patnácti let s námi ve sklepě nebyli-někde pomáhali bojovat. Ale starší soused, také inženýr elektrotechniky, byl s námi ve sklepě a staral se o techniku. Nainstaloval ve sklepě rozhlasový přijimač-tehdy samozřejmně elektronkový. Uzemnění bylo důkladné, na opilovanou vodovodní trubku a jako anténa posloužilo schodišťové zábradlí po celém domě.
Jediný vysilač, který nebyl ovládaný němci, byl vysilač na vlně 415,5m. Tehdy bylo zvykem udávat vlnovou délku, ne kmitočet. Pokud jsem to přepočítal správně, bylo to asi 722kHz. Ten vysilač byl ve Strašnicích-budoucí Tesla Strašnice. Byl utajený, postavený na stolech v laboratoři a zapínal se jen když bylo co vysílat-aby byl obtížně zaměřitelný. Měl prý výkon 1kW. Vysilač Liblice měl prý v tu dobu výkon 1MW, ale nebyl v českých rukách.
Signál se dostával do vysilače po telefonních linkách z utajených pracovišť, jen díky neohroženým spojařům. Aby se vysilač bezpečně odlišil od jiných vysilačů, ohlašoval se fanfárami ze sokolského pochodu „ Lví silou vzletem sokolím“. Jiné vysilače tudo desku nezískaly-za okupace se všechny sokolské písně zlikvidovaly.
Rozhlasový přijimač ve sklepě byl stále zapnutý a když se zrovna nevysílalo, jen tiše šumněl a praskal. Jakmile byl vysilač zapojen, rozhlasový přijimač přestal šumnět a v zápětí se ozval silný šum již značné odřené gramofonové desky. V ten okamžik byl rozhlasový přijimač obležen lidmi, čekajícími na nové zprávy.
Někdy, asi uprostřed revoluce se vysilač na dlouho odmlčel. Pracovníci rozhlasu se přemisťovali na Vinohrady do kostela církve Československé a po cestě přerazili desku se sokolským pochodem. Vyslechl jsem kdysi krásný rozhovor s technikem, který vyprávěl, jak v dešti střel utíkal přes celou Prahu z Vinohrad na Letnou domů, svou vzácnou desku se sokolským pochodem zabalil do polštářů a dřevěné bedničky a utíkal s ní-opět v dešti střel-na Vinohrady. Teprve potom mohl být opět vysilač 415,5m správně identifikován.
Originíl jsem bohužel již nezískal a tak jsem se pokusil, podle nejlepšího vědomí a svědomí originál napodobit. Zvuk je doprovázen fotografiemi, které pořídila moje maminka a navíc zapsala průběh revoluce u nás, na Vinohradech.

Пікірлер: 3
@bigmac0011
@bigmac0011 5 жыл бұрын
Historická hodnota nevyčíslitelná... Díky mnohokrát!
@Fugnerfilm
@Fugnerfilm 5 жыл бұрын
Pokusím se dát (až bude mít zeť chvíli) na fugner.cz. celý maminčin dokument, který psala po chvilkách během revoluce na psacím stroji na zadní strany německých oběžníků. Měla odvahu vyběhnout a pořídit několik fotografií-škoda že velice špatně viděla a zaostřování, exposiční doba a clona jí dělaly potíže...Nicméně jsem fotografie upravil jak se dalo-škoda že negativy maminka stačila vyhodit, dalo by se zachránit víc.
@milansebek9679
@milansebek9679 5 жыл бұрын
Bože jaká Historická hodnota ! Skvělé
Historie.cs - Spojené město pražské
51:40
Jan24
Рет қаралды 140 М.
MĚSTO MRTVÝCH
24:50
Tajemno a záhady
Рет қаралды 80 М.
Clowns abuse children#Short #Officer Rabbit #angel
00:51
兔子警官
Рет қаралды 78 МЛН
Paneláková kultura | Archiv  ČT24
25:55
Jak tu u nás bylo?
Рет қаралды 177 М.
Badatelé živě: Tajemství pražského Golema
1:04:47
badatele.net
Рет қаралды 120 М.
EXPERIMENT SUDETY
32:16
Tajemno a záhady
Рет қаралды 133 М.
VOLTŮV, NEBO OKURKOVÝ SLOUP ? Volt's or cucumber pillar
15:51
Milan Fügner
Рет қаралды 1,1 М.
Byt v Praze - Zn.  Spěchá (1987)
33:26
Šedesátá léta
Рет қаралды 84 М.
Tajemná místa: Největší div vojenského podzemí
20:26
badatele.net
Рет қаралды 81 М.
Výstava AV ČR Republika československá 1918-1939
0:22
Akademie věd České republiky
Рет қаралды 65 М.
Po roce opět Vánoce | Archiv ČT24
26:14
Jak tu u nás bylo?
Рет қаралды 76 М.