Stosuje się mnożnik częstotliwości za pomocą pętli PLL. Przykładem scalonego układu może być NB3N3020. Mają na wejściu 5-27MHz możemy uzyskać do 210MHz.
@pokrec9 жыл бұрын
Metod jest kika. Podstawowa polega na używaniu pętli fazowej. Buduje sie generator o częstotliwości wyjściowej oparty np o układ LC, o częstotliwości przestrajanej napięciowo. Jego wyjście daje się na dzielnik częstotliwości np. do kilu MHz i przy pomocy detektora fazy porównuje się z częstotliwościa rezonatora kwarcowego o częstotliwości właśnie tych kilku MHz. Wyjście detektora fazy przestraja nam generator główny tak, żeby utrzymać zerową róznicę faz kwarcu (generatora kwarcowego) i podzielonej częstotliwości wyjściowej. I mamy, co chcemy. Tyle, że jest pewien haczyk - sygnał wyjściowy w sensie średniej ma częstotliwość tak stabilną, jak kwarc, ale poszczególne okresy jego drgań mogą miec minimalnie rózną długość. To tzw. jitter (drżenie) częstotiwości zegara - albo z tym da się żyć, albo trzeba walczyć :-). Inną metodą jest np. generacja kolejnych harmonicznych drgań generatora kwarcowego na elementach o nieliniowej charakterystyce (np. na diodach) i filtrowanie odpowiednich częstotiwości wyjściowych. Ta metoda daje zerowy jitter, ale jest sporym technologicznym wyzwaniem, jeśli chodzi o powiększenie częstotliwości więcej niż 2 - 4 razy... 2 razy łatwo powiększyć częstotliwość przebiegu sinusoidalnego - wystarczy użyć prostownika dwupołówkowego (mostek Graetza)...
@marius1677 Жыл бұрын
Wiem ze dawno i nie ważne. Super filmik,szczera prawda i same fakty. Trochę komentarzy i brak tego ważnego słowa: OMIG. Własna historia i podobno nie tylko,warto pamiętać.
@TheTheandrzej12349 жыл бұрын
Chodzi o pętle PLL. Nie wiem dokładnie jak działa, ale wiem, że ma ona jakiś tam komparator fazy i sprawdza, czy po "pomnożeniu" częstotliwości zgadza się faza i tym samym dokładność. Multiplikować częstotliwość możemy tylko o liczbę całkowitą. Dla przykładu w Mikrokontrolerach Microchip'a z rodziny PIC24H wartość mnożnika pętli PLL można przestawiać w zakresie 2 - 513.
@danielkowszun72289 жыл бұрын
Do podnoszenia częstotliwości służy pętla PLL. Czyli pętla sprzężenia fazowego.
@TheFilips199 жыл бұрын
Częstotliwość pracy procesora jest wydaje mi się efektem pomnożenia wartości bazowej generatora BCLK (dla intela) bądź HTT (w przypadku AMD) przez mnożnik procesora. Procesor podkręca się najczęściej poprzez zwiększenie wartości mnożnika, ale tylko w przypadku gdy procesor ma odblokowany mnożnik jeśli nie można kombinować ze zwiększaniem częstotliwości pracy mnożnika bazowego.
@AkBar33399 жыл бұрын
***** Z zablokowanym mnożnikiem dało się zmieniać częstotliwość FSB, jednakże FSB wyszło już z użycia i możliwe jest tylko podkręcanie przez zmianę wartości mnożnika.
@dominikkodzinski17314 жыл бұрын
@@AkBar3339 do tej pory się da tylko ta szyna zmieniła się na inną blck dla Intela kręci ram i procesor jednocześnie. Procesor w wersji k dla Intela ma mnożnik bazowy np 35 pomnożony przez blck zazwyczaj 100 daje nam taktowanie 3.5Ghz krecenie szyna kręci taktowaniem pamięci ram i procesora
@donelbaron9 жыл бұрын
świetne, przydalo by sie takie samo cos ale z elektroenergetyki
@adamwarda67703 жыл бұрын
Odpowiedź Bardzo prosto częstotliwość się mnoży razy X a liczba X zależy jaka częstotliwość jest potrzebna do uzyskania np. 100MHZ x 35 = 3.5Ghz Czyli stosuje się synteza częstotliwości PLL
@mieczysawzub80573 жыл бұрын
Wykorzystuje się właściwość kwarcu, że wyłącznie między częstotliwościami rezonansu szeregowego i równoległego (położonych bardzo blisko siebie !!!) reprezentuje on reaktancję indukcyjną (L) i jako taka jest elementem generatora L, C. Mówienie o drganiach mechanicznych jest prawdą, lecz nie stanowi istoty działania generatora kwarcowego. Istotą jest spełnienie warunków wzbudzenia układu (fazy i amplitudy).
@tymoteusz.l10779 жыл бұрын
Fajny film teraz jestem mądrzejszy :)
@obibok5076 Жыл бұрын
A może filmik o pizoelektrykach ? 😊
@lukideluk85438 жыл бұрын
rewelka dzięki za te filmy
@Mateusz_Ka5 жыл бұрын
ja oglądam w Lutym 2019
@barry97194 жыл бұрын
maj 2020
@hubciu25bot924 жыл бұрын
@Krzysiek Marciniec Czegóż to nie polecasz?
@husc77753 жыл бұрын
2021 czerwiec
@randomytpstation32613 жыл бұрын
I'm on a max rendering distance And still can't find who tf asked Lipiec 2021
@robertklata8954 жыл бұрын
A co z rubidowymi
@misiaelkruk9 жыл бұрын
Odp: Wykorzystuje się w tym celu pętle PLL ( pętla synchronizacji fazowej)
@jurek-zz3un9 жыл бұрын
doczekałem się
@majster5189 жыл бұрын
Programuje sie mikrokontroler że w ciągu np 20 impulsów on robi 80 :)
@EviL0R3nz9 жыл бұрын
ElektroMajster Głuszej odpowiedz to chyba nie widziałem
@danielkowszun72289 жыл бұрын
EviL0R3nz Jest ne precyzyjna, ale wcale nie taka głupia :) Konfiguruje się układ PLL na który (oczywiście programowo) włącza się przebieg referencyjny i mnożnik. W niektórych dostępne są też układy DFF, które na bieżąco zliczają impulsy korygowanego generatora na jeden impuls zegara referencyjnego i same zwiększają lub zmniejszają odpowiedni dzielnik (preskaler), by osiągnąć jak największą dokładność zegara.
@tonsilaudio84598 жыл бұрын
witam wie pan jak naprawić kwarc w modelu rc
@sotyson38333 жыл бұрын
Mam rezonator okrągły i oznaczeniu s973 i chyba ma 3mm na 9 mm ale nic nie mogę znaleźć na jego temat i jest on w kalkulatorze graficznym HP 49G jak dobrać nowy rezonator bez oscylatora ? Czy musi być taki jak tam był ?
@yaro-oo4 жыл бұрын
A mnie zastanawia inna rzecz.... Skoro zegary wahadłowe do odmierzenia czasu 1 sekundy używają wahadła a zegarki takie na rękę wykorzystują często właśnie rezonator kwarcowy.... to jakie rozwiązanie jest stosowane w zegarach astronomicznych tych wykorzystywanych do sterowania oświetleniem?
@jerzym27832 жыл бұрын
Da sie wyczuć w ręce generowane drgania?
@marius1677 Жыл бұрын
Będę z Tobą szczery: rezonator to nie jest penis. W elektronice z łapami z daleka,to najlepsze wyjście.
@Polprzewodnikowy9 жыл бұрын
Wykorzystuje się do tego pętlę PLL
@KrzychoGacek9 жыл бұрын
Mnoży się sygnał wychodzący z rezonatora
@husc77753 жыл бұрын
Czy ja dobrze rozumiem że szkło jest takim samym materiałem jak rezonator kwarcowy czy coś pomyliłem ?
@husc77753 жыл бұрын
11:05 zaorał płaskoziemców ale oni dalej bedą swoje
@marius1677 Жыл бұрын
@HUSC 777 bo to jest atrakcyjne ponieważ coś się dzieje ;) To jest świat odizolowany,zamknięty-"żyjemy w kłamstwie a mamy prawo i co nam zrobisz?". Fakty naukowe są nudne. Wymyślanie głupot to takie zawody,kto większą wymyśli,już jest trudno o opcje na tym poziomie... Prowokowanie normalsów jest atrakcyjne z tego samego nudnego powodu: bo coś się dzieje! Taka zabawa. Rozwiązanie problemu? Brak reakcji,niech się prowokatorzy kiszą w sosie własnym...
@888waldi5 жыл бұрын
A gdzie wy macie giga Hertze w komputerach?? To są częstotliwości mikrofalowe a tam sygnał leci w rurkach. Komputery mają zastosowane szybkie pamięci, na wejściu to , to na wyjściu to, co odpowiadałoby procesorowi o prędkości np: 5 giga gdyby istniał ( do budowy i eksploatacji potrzebne środowisko ciekłego azotu). W komorkach sygnal ulatuje a do pracy przy takich predkosciach są zdolne pojedyncze elementy wykonawcze.
@dominikkodzinski17314 жыл бұрын
XD 😂 haha 😂
@888waldi4 жыл бұрын
@@dominikkodzinski1731 Co tak cię rozbawiło??
@marius1677 Жыл бұрын
@Waldemar Ożóg nie azot,nie ciekły,nie pod i nad-ponad ultra przewodniki,tylko zwykłe skromne KWANTY,bo dzisiaj jest teraz i już czas najwyższy ;)
@888waldi Жыл бұрын
@@marius1677 Mógłbyś coś więcej w temacie rozwinąć??
@barteks81675 жыл бұрын
Czy użycie rezonatora kwarcowego w układzie analogowym powoduje ze mamy urzadzenie cyfrowe?
@RSElektronika5 жыл бұрын
Nie.
@marius1677 Жыл бұрын
Ale mamy generator,dość dokładny.
@stanislaw_m Жыл бұрын
Nie, ale rezonator lub kilka rezonatorow mozemy wykorzystac np. w urzadzeniu odbiorczym lub nadawczym, w torze urzadzenia analogowego, we filtrach pasmowych itp.
@andreasjohansen1658 Жыл бұрын
@@RSElektronika dlaczego rezonatory w zegarkach mają 32768Hz a nie np. 65536?
@pokrec9 жыл бұрын
Aha, metoda wykorzystywania overtonów została już wspomniana...
@rtdrrths72226 жыл бұрын
Kto ogląda w 2018 ?
@highacc6 жыл бұрын
Oglądamy i miejmy nadzieję, oglądać będziemy!
@nohumanst.66946 жыл бұрын
koniec lipca 2018 ;)
@festeplatte42256 жыл бұрын
Kto się głupio pyta w 2018?
@nohumanst.66946 жыл бұрын
To pewnie sprytna pułapka na podróżników w czasie ;)
@Keonerrer6 жыл бұрын
Studenci!
@soul-pn9rk8 жыл бұрын
@ukaszszczepanowski50866 жыл бұрын
Może mi to ktoś wytłumaczyć jak to działa?
@husc77753 жыл бұрын
Ale co konkretnie ? I ile masz lat ( potrzebuje oszacować twój poziom wiedzy) ?
@NANO-SERWIS.MAREK-DASZKE2 жыл бұрын
A gdzie określenie oscylator ?
@kyrk559 жыл бұрын
Taką bramkę stosuje się po to żeby opóźnić sygnał.
@AkBar33399 жыл бұрын
Procesor ma mnożnik czasem jest on odblokowany i można zmieniać taktowanie. Edit Dokładniej można zwiększyć jego maksymalną wartość bo procesor ma zmienne taktowanie. W zależności od tego ile mocy akurat potrzebuje.
@Greg749484 жыл бұрын
Kwarc to jest...eee... Si... O...... 2. xD
@randomytpstation32613 жыл бұрын
Dobrze! (Jeb w lade)
@arogio19944 жыл бұрын
to nie jest flyback tylko push pull przetwornica...
@bibliusz7779 жыл бұрын
A ja myślałem, że RS od Redstone ;/
@quatium10009 жыл бұрын
A ja myślałem, że od firmy RS Components :D
@alantomczak5176 жыл бұрын
A ja wgl nie wiedziałem o co chodzi na początku xD