Poezja...jestem zachwycona. Tak bardzo potrzeba takich erudytów i propagowania wiedzy o sztuce.wielka przyjemnosc, przezycie i porcja wiedzy.dziekuje
@goodidea_archi5 жыл бұрын
Bardzo dziękujemy za miłe słowa!
@MalCzyg7 жыл бұрын
Genialne! Brak słów, żeby opisać jak wspaniale przedstawiasz każdy temat. Twój profesjonalizm i pasja sprawiają, że nie można się oderwać od Twoich filmów. Dziękuję serdecznie i pozdrawiam.
@Zembaczysko9 жыл бұрын
Jak dobrze słuchać wykładowcy, który potrafi zainteresować swoich słuchaczy. Niespotykane często, niestety
@deXXXXter29 жыл бұрын
Aż chce się jechać do Rzymu. Sposób, w jaki przedstawiasz informacje i opowiadasz, dobór zdjęć i muzyki - wszystko idealnie.
@Kozdrowicki9 жыл бұрын
Michał Anioł dotknął geniuszu w Kaplicy Sykstyńskiej, a odcinki AIAGI o sztuce zaczynają ocierać się o geniusz :-) Pasjonujący sposób opowiadania! Chcę więcej i dłużej!!!
@marekadamiecki68799 жыл бұрын
+Radosław Gajda Świetnie! Im dłuższe i bardziej analityczne odcinki, tym ciekawiej i z większym zaangażowaniem się je ogląda. Dzięki, w końcu coś o rzeźbiarzu (mimo że dotyczyło prac malarskich) ;)
@KamilazWarszawy6 жыл бұрын
Szczerze mówiąc, nigdy jeszcze tu we Włoszech nie słyszałam żadnego nauczyciela, wykładowcy, dziennikarza...nikogo, opowiadać z taką pasją o dziełach włoskiej sztuki. Gratuluje...oszałamia mnie jak bardzo umiesz komunikować szczerą pasję i zachwyt i wiedzę dotyczących dzieł które opisujesz, zarówno dzieła sztuki jak i dzieła architektury i urbanistyki. Bardzo się cieszę że odkryłam twój kanał. Po trzydziestu latach życia we Włoszech moja decyzja na powrót do Warszawy staje się mocniejsza z dnia na dzień...jest tu wiele talentu i nowych perspektyw o których na zachodzie mogą sobie tylko marzyć. Mam nadzieję że pewnego dnia zaliczę do tych którzy dali Polsce powód do dumy.
@elapiolunowska10594 жыл бұрын
Wspaniałe być Polakiem wracaj Kamilko bo jesteś nasza
@gosiawitak88382 жыл бұрын
Jest Pan absolutnie fenomenalny! ależ się cieszę, że trafiłam na Pana gawędy o sztuce. Pozdrawiam najserdeczniej Gosia
@cjcj65002 жыл бұрын
Uwielbiam pana wykłady. Moglabym sluchac godzinami. Ogromna wiedza, erudycja. Smakowite ciekawostki z zycia artystow. Dziękuję z całego serca i pozdrawiam serdecznie. 👏👏👏
@saratukan44049 жыл бұрын
Cudo! Najpiękniejszy film na świecie o tym niesamowitym dziele Michała Anioła!
@arthurian17825 жыл бұрын
Szanowny Panie Radosławie wielkie brava! Ogromny zasób wiedzy i profesjonalny sposób jej przedstawienia,rzeczowo,fachowo z takim polotem,uśmiechem oraz delikatną warstwą humoru. Czekam na jak najwięcej odcinków....architecture is good idea. Pozdrawiam....
@jasmaewapolak9321 Жыл бұрын
Obraz Stworzenie Adama,to rzeczywiście była przygrywka do tego co dzieje się teraz w naszej rzeczywistości-Niebo Łączy się z Ziemią po otwarciu wrót do Nieba przez Niebiański Krzyż 22-marca 2023. Zostaliśmy obudzeni jak Adam do życia po nowemu- w PRAWDZIE MIŁOŚCI . Dziękuję za tak dokładne przedstawienie tego DZIEŁA
@irenastarzecka55872 жыл бұрын
Proszę pozdrów Swoją mamę i pogratuluj Jej ode mnie taaakiego syna. Powiedz Jej , że wspólnie PP stworzyliście Syna - dzieło sztuki . Lubię Cię słuchać. Od podstawówki starożytność w Europie była moim konikiem. Do dziś, kiedy ktoś umie opowiadać o gigantach - twórcacach i ich utworach, ich sztuce, mnie to daje ogromną satysfakcję a zatem i radość itd. Dziękuję bardzo, bardzo...
@carammbolle7 жыл бұрын
Wspaniały odcinek! Dokladnie za tydzień jade do Rzymu i tak jak na początku myślałem, że tydzień wystarczy już wiem że to bedzie za mało. Kaplica Sykstyńska jest chyba głównym powodem dlaczego urlop spędzę w Wiecznym Mieście ! Gratuluję kanału i sposobu w jaki Pan opowiada o architekturze. Oglądaliśmy dziś z żoną kilka odcinków a fakt że piszę ten komentarz o 0:20 wstając przed 7 niech będzie najwyzsza forma uznania. :)
@paulinawere94707 жыл бұрын
Oglądałam wiele filmów o Kaplicy Sykstyńskiej. Po raz pierwszy ktoś tak jasno coś powiedział. Żałuję, że Pana filmy są tak mało szczegółowe, tylko naświetlają jakieś zagadnienie. Ale i tak cieszę się, że są.
@kamilat.38904 жыл бұрын
Bardzo dobrze się Pana słucha. Niezwykle interesująco Pan opowiada. I co najważniejsze - Pana wykłady o sztuce można świetnie wykorzystać przygotowując omówienie utworów literackich z poszczególnych epok. Pięknie dziękuję za tę pomoc. Życzę powodzenia. Pozdrawiam;-))
@JackSparrow-hc7lj Жыл бұрын
Jestem Zachwycony Tematyką Pańskich filmów, oby tak dalej!!! 👏👏👏😇
@MrKeymil9 жыл бұрын
Jak zawsze świetny odcinek! Bardzo fajnie się oglądało. Dziękuję i pozdrawiam ;)
@amelia73065 жыл бұрын
Podziękuj naszemu panu od Histori, bo cie promuje. Ogólnie super film ((((((-;
@mkapas8355 жыл бұрын
Xd
@katekate40929 жыл бұрын
Super odcinek, proszę o więcej filmów poświęconych malarstwie ;)
@katekate40929 жыл бұрын
+Radosław Gajda o właśnie, "poświęcony malarstwu" oczywiście :) pomyłka mi się wkradła do komentarza.
@Koziolrogacz5 жыл бұрын
Najlepszy program o kaplicy sykstyńskiej jaki widziałem.
@RyszardMua2 жыл бұрын
Bardzo solidnie i ładnie opracowany materiał filmowy, dziękuję 👍🙂
@kazimierabogucka74093 жыл бұрын
Malowanie takiego sklepienia jest karkołomne . Wielkość i każda z przedstawionych scen , to niekwestionowane arcydzieło Michała Anioła. Arcydzieło , które budzi zachwyt, podziw, a także obawę przed biblijną karą. To wiekowe Arcydzieło bez precedensu. Ps.veni, vidi, vici , byliśmy tam i do dzisiaj jesteśmy pod ogromnym wrażeniem.
@barbarapersson13913 жыл бұрын
Wszystkie filmiki da super przekazywane przez ciebie ❤️❤️
@rozaroz52593 жыл бұрын
brawo! złożenie tego materiału na równi z arcyjakością poruszanego tematu. forma zgodna z treścią! 🤩
@joannak13736 жыл бұрын
Kolejny wspaniały odcinek!
@goodidea_archi6 жыл бұрын
Dziękujemy!
@TheOxydum9 жыл бұрын
Kolejny doskonały odcinek, na każdy następny czekam z niecierpliwością. Ale dlaczego to "dzięki" na końcu, taka łyżka dziegciu w beczce ... Tak ciężko powiedzieć dziękuję? Pozdrawiam i życzę następnych wspaniałych realizacji, za które już teraz dziękuję.
@myelneak9 жыл бұрын
Genialny odcinek. Świetnie się ogląda, gdy ktoś opowiada z taką pasją. Leonardo da Vinci ukrywał w swojej twórczości pewne symbole, czy Michał Anioł też miał w zwyczaju to robić? Czy w stworzeniu Adama w wizerunku Boga ukryty jest mózg itp.?
@Oh_Ann7 жыл бұрын
Panie Radosławie, serdecznie polecam panu wystawę w National Gallery w Londynie zatytułowaną MichaelAngelo&Sebastiano, która będzie tam stacjonować do 25 czerwca. Naprawdę warta zobaczenia, oryginalne szkice i listy obu panów to prawdziwy majstersztyk, świetne dopełnienie całej kolekcji obrazów i rzeźb!
@Beata-zk4ku5 ай бұрын
Wspaniały wykład ! Dziękuję!
@andrzejmizera29334 жыл бұрын
uwielbiam słuchać ludzi z prawdziwą pasją...pozdrawiam
@romanhutnik98499 жыл бұрын
Świetny odcinek! No i ta kolejna kultowa makietka!
@krystianzelazo87035 жыл бұрын
Oglądam ten filmik po roku ponownie, i muszę powiedzieć, że jest świetnie "opowiedziany". Jesteś dobrym retorykiem. Te offtopiki są mega!
@damianrymkiewicz5 жыл бұрын
Świetny kanał! Dzięki 😀
@martabal30855 жыл бұрын
Michał Anioł to geniusz w kilku dziedzinach ale do dzisiaj nie wiedziałam jaki był powód namalowania z taką przesadą tego genialnego malowidła w tej kaplicy.
@anulka92773 жыл бұрын
Nadal aktualne, dzieki ogromne. Bedac w Rzymie i po wejsciu do muzeum szukalam natychmiast tej kaplicy, reszta pozniej ... zapierajace dech , az zal ze nie mozna tam usiasc i kontemplowac...
@lidiaantczak86544 жыл бұрын
Znowu tyle informacji cennych . Dziękuję 👍
@OpiekunEkspozycji10 ай бұрын
byłam kiedyś w RZYMIE...piękne miasto.kaplica sykstyńska to perełka architektury....
@pannikt34255 жыл бұрын
Widziałem wczoraj na wystawie dot. Kaplicy Sykstyńskiej we Wrocławiu :)
@tomek-u7w5f9 жыл бұрын
Bardzo ciekawy odcinek, no i ta pasja do sztuki!
@thedistinguished52554 жыл бұрын
pozdrowienia dla pani Jędrzejczak
@piotrczajka15037 жыл бұрын
O ile dobrze pamiętam w kościele Il Gesu też duże wrażenie zrobiło na mnie sklepienie, chyba w typie omawianym w tym odcinku. Na podłodze zamontowano nawet powiększające lustro, które "obcinało" boki nawy, a jednocześnie powiększało postaci. Niesamowite wrażenie.
@piotrczajka15037 жыл бұрын
Dziękuję za fachowy komentarz! Faktycznie, po obejrzeniu zdjęć to jednak coś innego. Ale widzę, że dzisiejszy bohater też maczał w nim palce :) Samo oglądanie bez dawki wiedzy to nie to samo. Człowiek po prostu myśli: ładne/nie ładne. AIAGI otwiera oczy na nowe szczegóły i dzięki nim bardziej doceniam barok, choć gotyk to zdecydowanie mój ulubiony styl :)
@MS-qx7sh6 жыл бұрын
Gratulacje za świetny odcinek! Chciałbym posłuchać Pana opowiadającego tak o większości zabytków w Rzymie.
@tunislawa16 жыл бұрын
bardzo ciekawie , klarownie ....widać pasjonata ! cudownie się słuchało !
@urszulakluz64196 жыл бұрын
Ja również dziękuję :))))
@bobert835 жыл бұрын
Ciarki przechodzą słuchając ten odcinek. Pozdrawiam i oglądam dalej👍
@MrJakub719 жыл бұрын
Świetny odcinek! Renesans jest bardzo ciekawy, szkoda tylko, że przez Karola V podczas Sacco di Roma, Rzym w tym wiele dzieł renesansu zostało zniszczonych. Myślał pan o odcinku o miastach idealnych albo odcinku o renesansie francuskim, szczególnie o cudach architektury jak zamek w Chambord czy pałac Fontainebleau?
@giewu90107 жыл бұрын
Super Film!
@iekarski9 жыл бұрын
Radku! Świetny odcinek! Co to za utwory służące za podkład w drugiej części materiału gdy przedstawiasz Sąd Ostateczny i na zakończenie materiału?
@agatakrenz85594 жыл бұрын
chiba dziewiata Beethoven Ludwig
@masterqbaPL9 жыл бұрын
Doskonały i ciekawy odcinek! :D
@kerdaw5 жыл бұрын
Mam prośbę, zarzuci ktoś linkiem do strony ze wszystkimi obrazami z Kaplicy Sykstyńskiej? W google są zwykle jakieś wycinki.
@romanjkakis6844 Жыл бұрын
Witam. Ciekawie Panie mówisz i chętnie posłucham, bo nie wielu ma dar by historia zainteresować. Ogólnie sam maluje graffiti już z groszem 3 dekady. Historią zainteresowała mnie Pani od histori i Sebastian z"Poszukiwaczy historii " gdyż znamy się osobiście. POZDAWIAM SERDECZNIE. Ale jako malarz od kilu lat wertuje troszkę malarstwo etc. Czy Leonardo też nie barł udziału w malowaniu kaplicy? Moge sie mylić oczywiście.
@goodidea_archi Жыл бұрын
Raczej nie. Leonardo był w Rzymie do września 1513 roku, kiedy freski na ścianach i sklepieniu były już gotowe (Michał Anioł ukończył sklepienie pod koniec 1512 roku), a kiedy powstawał Sąd, Leonardo już nie żył.
@ZarlokTV9 жыл бұрын
Panie Radosławie - jako stały widz, muszę Cię zaprosić do mojego ostatniego filmu "Żelki Haribo - kwaśne paski Tarasewicza". Jest to Interpretacja obrazu Leona Tarasewicza , który przyjmuje olbrzymie wymiary, wręcz architektury - labiryntu do, którego można wejść i oglądać obraz od środka. Bardzo ciekaw jestem opinii speca co do tego odcinka, gdzie połączyłem w jedno-dwie pasje: jedzenie i sztukę. Kolory w tym obrazie przypominają pewne żelki, co skwapliwie wykorzystałem do JAWNEJ NADINTERPRETACJI w celu komicznym :) Gdybyś uraczył swoim komentarzem i opinią ten mój film, byłbym zaszczycony!
@mariaela.jewelry27119 жыл бұрын
Mega:-)
@LusineYsoprano4 жыл бұрын
Bardzo przyjemne filmy, dzięki!
@Buttercookie51152 жыл бұрын
Wspaniale przedstawiony temat
@barbarapiszczor37274 жыл бұрын
Świetny materiał na lekcje plastyki 😊😄💕🤩😘
@tomaszmasternak22256 жыл бұрын
Czy mógłbym prosić o udostępnienie opcji dodania tłumaczeń? Z góry dziękuje!
@goodidea_archi6 жыл бұрын
Już powinno działać! Dzięki!
@tomaszmasternak22256 жыл бұрын
@@goodidea_archi Własnie wrzucilem tłumaczenie. Wiem że pewnie macie mało czasu ale czy jest szansa na przejrzenie w najbliższym czasie? Z góry dziękuję!
@Castlepie_5 жыл бұрын
Świetny film, bardzo przyjemnie się słucha. Szkoda, że nie ma podanych jakiś źródeł w opisie, albo chociaż jakiś książek z których autor czerpał do tego filmu. Wydaję mi się, że to powinno być standardem, choć film jest z końca 2015 r., może wtedy tak o to nie dbano, bo nie było wówczas głośno o wszelkiego rodzaju fake newsach.
@goodidea_archi5 жыл бұрын
Wypisywanie bibliografii (bo przecież nie źródeł, to tylko film na KZbin a nie habilitacja) to jednak dodatkowa praca, a filmy dostępne są całkowicie za darmo dla wszystkich chętnych w dowolnym czasie. Autorzy filmów mają odpowiednie wykształcenie kierunkowe, aby przygotowywać popularyzatorskie materiały w zakresie architektury, budownictwa, urbanistyki i sztuki.
@Castlepie_5 жыл бұрын
@@goodidea_archi Autor film zapewne, ma odpowiednie wykształcenie i wiedzę, o tym o czym mówi, bo to widać i słychać, ale na yt jest taki zalew ścieku informacyjnego, że podanie chociażby kilku pozycji z zakresu tematu filmu moim zdaniem byłoby dobrym guście i w dzisiejszych czasach nawet wskazane. To tylko moje zdanie do którego mam prawo i tyle.
@goodidea_archi5 жыл бұрын
A co Ci da przeczytanie tytułów książek i artykułów? Jak zweryfikujesz, czy w nich naprawdę jest to, co pojawia się w filmie? Zaprenunerujesz Burlington Magazine? Przypis może być takim samym fake newsem i w wielu pracach naukowych przypisy są zrobione tak źle, że nic nie wnoszą :) W artykułach w prasie też nie ma przypisów. A za prasę się płaci...
@wojciechkaamarz89196 жыл бұрын
trochę inaczej widzę postać Jezusa. Rozsierdzony to jest Piotr Skarga u Matejki. Tu jest sędzia owszem w akcie wydawania wyroku, którego wszyscy się boją, ale jest sędzią bardzo spokojnym. Zwalista, rzekłbym małopiękniekształtna sylwetka Jezusa - ma być po prostu symbolem potęgi, a jego twarz mówi o zupełnym spokoju, zdecydowaniu, braku wątpliwości, może z cieniem rezygnacji.... tak to namalował Michał Anioł, co nie musi mieć przełożenia na obiektywna prawdę teologiczną. A na marginesie - czy można być historykiem sztuki nie wierzącym w Boga?
@oOmalwaOo9 жыл бұрын
Świetny odcinek, szkoda tylko, że nie wspomniał Pan o innych smaczkach związanych z kontrowersyjnym obrazem. Na przykład o tym, że skóra wisząca miała być autoportretem Michała Anioła i inne. Pozdrawiam :)
@juljoz7 жыл бұрын
albo o tym, że malarz malował ciała kobiet zupełnie tak jak męskie. Lub to, że pracach malarskich widoczne jest rzeźbiarskie myślenie artysty, którego bardziej interesowało zagadnienie formy w przestrzeni, aniżeli problem koloru.
@Zyragonn9 жыл бұрын
Wincyj!!
@martabal30855 жыл бұрын
Pan opowiada fantastycznie ! Przypominają mi się pasjonujące wypowiedzi nieodżałowanego Bogusława Kaczyńskiego .....
@josefjanczura76046 жыл бұрын
Gratuluje ‚Bravo!
@sosnowiec18189 жыл бұрын
Może coś z owianego złą sławą Sosnowca ? :D architektura z XIX wieku ale wg mnie piękna :)
@jankowalski-lg7cs9 жыл бұрын
Czy planujesz zrobić bardziej ogólne odcinki o określonych nurtach w architekturze np. o brutalizmie?
@yomenik63555 жыл бұрын
pani nam to puściła na lekcji i cala klasa w śmiech :D
@grzegorzgrzenio30115 жыл бұрын
Który fragment filmu tak rozśmiesza?
@aurora831113 жыл бұрын
👍👍👍👍😊😊😊😊
@SuperBerecik6 жыл бұрын
Dziekuje bardzo ! Wspanialy film !
@armenian1235 жыл бұрын
namalowac cos tak ogromnego to naprawde masakra, ile detali ,postaci, kazda dopieszczona, a jednoczesnie musiało to wszystko pasować. Samo zaplanowanie, rozmieszczenie, łapanie perspektywy z oddali, a pozniej malowanie tuz przy scianie, ile razy musiał autor schodzic z rusztowań, pewnie setki, ciekaw jestem ile mu to zajeło, pewnnie z kilka lat.
@TorrioPL9 жыл бұрын
Przeczytałeś wszystkie książki za swoimi plecami?
@dziewczynazobrazem5 жыл бұрын
A ja mam taką ciekawostkę, że św.Bartłomiej-ten który trzyma swoją skórę w sądzie ostatecznym, jest tam taka postać trzymająca jakby "ducha"- Bartłomiej został odarty ze skóry-dlatego ją trzyma, jest to domniemany autoportret Michała Anioła :D tzw autoportret ukryty :)
@wojciechkaamarz89196 жыл бұрын
a może odcinek o technice sfumato?
@alicjajuly1884 жыл бұрын
Nie moge sie oderwac od tych filmow . . . wciagaja, fascynuja . . .dziekuje / ps. moze, gdyby Michal Aniol urodzil sie w np. Ireland, moglo by sie zdarzyc, ze nigdy by nie malowal, ani nie rzezbil, a pisal powiesci . . . moze to swiatlo poludnia tworzy tych wielkich malarzy, a polnoc rodzi slowo . . .
@ewelinakozorys41718 жыл бұрын
O mój Boże, jesteś taki mądry!
@krzysztofmomot7995 жыл бұрын
Po dłuższym czasie obejrzałem jeszcze raz, a to dlatego, że we Wrocławiu można zwiedzić świetną wystawę z reprodukcjami fresków: kzbin.info/www/bejne/rXS0p6SHbctneJY .. i komentarzem pana Radosława:)
@_m.a.j.k.a_36034 жыл бұрын
Gdzie Michał anioł umieścił swój autorytet?
@maciejlignowski47815 жыл бұрын
TENIS FAJNIE SIE GRA KLASA KLASA KLASA
@Tomipwl39 жыл бұрын
Radku, czy zamierzasz cos nakrecic o katowickiej strefie kultury?
@krzysztofj.45076 жыл бұрын
Żałuję, że można zalajkować tylko raz!
@zwiadowca139 жыл бұрын
Chyba jestem w znacznej mniejszości, bardziej ceniąc sztukę współczesną od tej dawniejszej. Wciąż czekam na odcinek o Pollocku. :)
@maciejlignowski47815 жыл бұрын
JEZVS CHVSTVS KLASA KLASA KLASA
@Decontis869 жыл бұрын
Masz pasję. :) Mimo, że dla mnie to tylko plamy na ścianie gdyż sztuki nie czuję, podziwiam zaangażowanie.
@andrzejmaranda36993 жыл бұрын
To jest arcymistrzowstwo świata!
@pawelanton10686 жыл бұрын
Dobre. Dostał zlecenie którego nie chciał... ciekawe co Michał miał na myśli malując Boga w chmurze a Adama na trawce i to 6 pięter nad głową
@Ryjeck497 жыл бұрын
11:48 Np. niewidomy by mógł :)
@maciejlignowski47815 жыл бұрын
SWIETNE KOLORV I WRESKI KLASA
@jakubbukowski14524 жыл бұрын
moja pani od plastyki wysyła tylko te filmiki :)
@jakubbukowski14524 жыл бұрын
bardzo fajny komentarz
@piotrbabinski12424 жыл бұрын
Ja też. Pan od plastyki☺
@mariolachaber2935 жыл бұрын
tylko ze Piotr...nidgdy nie był w Rzymie...
@henningandersen90274 жыл бұрын
I can't believe that mooning guy in 2.01
@grontek4 жыл бұрын
Dlaczego filmy takich LUDZI nie sa dotowane przez ministerstwo Glinskiego ??
@mariolachaber2935 жыл бұрын
dlaczego nikt nie napisze prawdy....skoro byl rzezbiarzem to dlaczego byl zmuszony prawie do konca swego zycia do malowania tej katedry...wydaje mi sie ...byl zmuszony...i ponoc skonczyl z garbem na plecach...
@goodidea_archi5 жыл бұрын
Kaplica Sykstyńska to nie katedra. Michał Anioł malował w niej freski w dwóch okresach: 1508-12 (sklepienie) i 1536-41 (Sąd Ostateczny), czyli skończył pracę w Kaplicy 23 lata przed śmiercią. Mógł się na starość garbić - żył 88 lat, 11 miesięcy i dwa tygodnie. Wykonał też inne kompozycje malarskie w różnych technikach, projektował także sporo architektury z watykańską Bazyliką św. Piotra na czele, chociaż uważał się przede wszystkim za rzeźbiarza.
@mariolachaber2935 жыл бұрын
@@goodidea_archi ok.. Ale czy zrobił to bo chciał czy był przymuszonony... Od papieży... O to mi chodzi... Bo z tego co kiedyś slyszalam (trudno mi to jest znaleźć teraz, jak "gady" 😉 na wszystkim trzymają łapę...! 💗 Kuma...?
@goodidea_archi5 жыл бұрын
Kaplica Sykstyńska jest częścią Pałacu Apostolskiego - oficjalnej rezydencji papieży. Michał Anioł popadł w konflikt z papieżem Juliuszem II w związku z wcześniejszym zamówieniem, panowie w końcu pogodzili się, jednak nowym zleceniem od Juliusza II dla Michała Anioła były freski na sklepieniu Kaplicy Sykstyńskiej. Michał Anioł nie był więc przymuszony siłą do pracy, ale raczej postawiony w sytuacji bez wyjścia - odrzucenie papieskiego zlecenia po tym, jak Michał Anioł już raz wcześniej naraził się Juliuszowi II, byłoby bardzo nieroztropne i mogłoby zagrozić jego dalszej karierze (Michał Anioł miał wtedy 32 lata).
@teresawroblewska6 жыл бұрын
Jestem zafascynowana tymi wykładami.
@misiekmisiek14585 жыл бұрын
1508 Rok to wiek XVI.
@goodidea_archi5 жыл бұрын
Owszem, ale w kaplicy jest i malarstwo piętnastowieczne, i szesnastowieczne - wyraźnie je w filmie oddzielamy - nawet w jednej z grafik jest czerwona linia dla podkreślenia tej różnicy. :)
@misiekmisiek14585 жыл бұрын
@@goodidea_archi Wasze programy zasadniczo są na wysokim poziomie. Jednak mieszanie wieków jest dość powszechne wszędzie. Pozdrawiam. Z wielką przyjemnością oglądam Wasze programy. Pozdrawiam.
@marcjamaa63704 жыл бұрын
@@misiekmisiek1458 Perugino, Botticelli, Ghirlandaio namalowali freski pod koniec XV wieku za panowania Sykstusa, a Michal Anioł przystąpił do dekoracji Sykstyny w 1508.
@misiekmisiek14584 жыл бұрын
@@marcjamaa6370 No wiem.
@marcjamaa63704 жыл бұрын
@@misiekmisiek1458 👍
@jan22221 Жыл бұрын
Kto ma to na polaka?
@aleksanderpolkowski4444 Жыл бұрын
W „stworzeniu Adama” Bog to mozg co wyraźnie widać po kształcie,i to Adam stwarza Boga. Nie na odwrót
@franek402134 жыл бұрын
Widze ze jestes nidoinformowany. Niemozliwe aby jedna osoba cos takiego wykonala w 5 lat. Nad tym freskiem pracowalo ok 200 osob. Trzeba przyznac ze jest to wyczyn artystyczny ale nie ma umiaru. Horror vacui. Mam wrazenie ze byl placony od postaci.
@goodidea_archi4 жыл бұрын
Tam są wyraźne giornaty - wychodzi tyle giornat, żeby wystarczyło pracy dla dwustu osób przez 5 lat?
@f0rican8574 жыл бұрын
JD
@miczaq74379 жыл бұрын
prawdziwa sztuka a nie jakieś jebane kwadraty
@katekate40929 жыл бұрын
+mic zaq namalować czarny kwadrat na białym tle, a zwłaszcza wpaść na taki pomysł to również prawdziwa sztuka ;)
@miykolayventzl23569 жыл бұрын
+Radosław Gajda coś mi się zdaje, że szok wywołany odsłonięciem tych fresków można porównać tylko do tego gdyby współcześnie graficiarze wymalowali cały kościół. Ciekawe, że jeszcze nikt na to nie wpadł :D Mam na myśli celowe działanie a nie przypadkowe wandalistyczne tagi.
@zwiadowca139 жыл бұрын
+mic zaq Proponuję obejrzeć odcinki o Marku Rothce i Barnetcie Newmanie. ;)
@maciejlignowski47815 жыл бұрын
PEWNIE MIAL MANIERE LVB FOBIE ART. SWITNV ANIOL MICHAL