No video

Robisz to i nie wiesz, że ZABIJASZ SWÓJ MÓZG!

  Рет қаралды 297,852

Bartek Popiel - Liczy Się Wynik

Bartek Popiel - Liczy Się Wynik

Күн бұрын

Jeśli chcesz zapisać się na bezpłatne szkolenie online wejdź na stronę: ► bit.ly/Efektywn...
=====★★★ kliknij i rozwiń opis ★★★ =====
OPINIE O SZKOLENIU:
liczysiewynik.p...
Linki do nagrania, o którym mówię w video:
Pomodoro: • PRZERAŻAJĄCA METODA, k...
==AKCJA 100 ŁAPEK = 10 ZŁ ==
Moi Drodzy,
Chcemy razem z wami zrobić coś dobrego, dlatego podjąłem decyzję, że za każde 100 łapek w górę pod nagraniem przekażemy 10zł na Akademię Przyszłości (akademiaprzysz...)
Pod ostatnim filmem wbiliście 536 łapek w górę, więc przelałem 54zł.
Rozliczenie całej akcji, screeny itp. na stronie:
liczysiewynik.p...
Kilka ważnych informacji:
• pieniądze będą przelewane raz w tygodniu (prawdopodobnie w każdy poniedziałek)
• będę pokazywał screeny z ilością łapek i z przelewu
• każdy na tym wygrywa: wy robicie coś dobrego nie musząc za to płacić, dzięki łapkom moje nagrania mają większe zasięgi, a dzięki temu jeszcze więcej osób kliknie, i jeszcze więcej pieniędzy przelejemy na Akademię Przyszłości :-)
• Głosowanie na dany film liczymy od daty publikacji przez najbliższe 6 dni. Tzn. jeżeli dzisiaj jest 4.04 to kończymy liczenie w niedzielę 9.04 o 23:59.
W poniedziałek z rana robię przelewy i screeny wysyłam do montażysty. On dodaje je do kolejnego video, które pojawi się we wtorek lub środę. Potrzebujemy dzień / dwa na montaż, wysłanie video do mnie, wgranie na KZbin, zrobienie opisów.
• miesięczny maksymalny budżet jaki mogę na ten moment przeznaczyć na wsparcie Akademii Przyszłości, to 2000 zł.
ZATEM...
OGLĄDAJCIE, KLIKAJCIE I RÓBMY RAZEM COŚ DOBREGO!
===
Bezpłatny ebook "Przestań jęczeć i weź się wreszcie do roboty!"
jest do odebrania na tej stronie: ► liczysiewynik.p...
Blog ► liczysiewynik.pl/
Kliknij tu, aby subskrybować mój kanał ►bit.ly/subujpop...
KOSZULKI ► lsw.stimago.pl/
Fanpage ► / liczysiewynik
Snapchat ► bartekpopiel
===
Z tego nagrania dowiesz się:
• Dlaczego wielozadaniowość jest szkodliwa?
• Czy podzielność uwagi jest możliwa?
• Co się dzieje z Twoim mózgiem jak co chwilę się przełączasz?
Oto linki do artykułów na podstawie których powstał artykuł:
Stanford:
news.stanford.e...
London:
www.forbes.com...
www.talentsmart...
appliedpsycholo...
discovery.ucl.a...
Sussex:
www.sussex.ac.u...
Pokaż mniej
a ponadto:
- Jak się uczyć do matury?
- Jak się uczyć na studiach?
- Jak szybko się nauczyć na pamięć?
- Jak szybko się uczyć i zapamiętywać?
- Jak się uczyć żeby się nauczyć?
Koniecznie zobacz to nagranie i inne dotyczące efektywnej nauki, które znajdziesz na tym kanale.

Пікірлер: 380
@cypres79
@cypres79 7 жыл бұрын
Albo np. oglądasz ciekawy film, a tu nagle w najważniejszym momencie REKLAMA. To też zabija mózg.
@eeezadyiwalety
@eeezadyiwalety 6 жыл бұрын
Adblock to dla mózgu lekarstwo.
@helenamoj1472
@helenamoj1472 4 жыл бұрын
Nie obrażaj się ale takie podejście do wiedzy jest głupie
@z0six948
@z0six948 4 жыл бұрын
Cyprian Rutkowski xdd
@alicjajakubiec403
@alicjajakubiec403 4 жыл бұрын
Dokladnie .Reklamy to potrafia podniesc cisnienie b
@stanislauskramer6226
@stanislauskramer6226 4 жыл бұрын
Ciekawe spostrzezenie
@pawelgowin
@pawelgowin 7 жыл бұрын
Nie mogę dać Ci łapki w górę bo teraz oglądam Twój film. Nie robię dwóch rzeczy na raz. :-P
@-ireas-186
@-ireas-186 4 жыл бұрын
Zrobiłeś dwie rzeczy naraz, napisałeś komentarz i oglądałeś jego film ;p
@PrHouse-fs6xf
@PrHouse-fs6xf 7 жыл бұрын
Witaj, rozwiązałeś jeden z moich poważniejszych problemów życiowych. Poważnie. Multitasking zamienia się ostatecznie w overtasking i nic nie idzie do przodu i rośnie frustracja i koszty, spada jakość pracy co odczuwają inni, człowiek zaczyna się robić nerwowy. Mogę potwierdzić to na swoim przykładzie to wszystko prawda. Ale do nagrania dodałbym że nie wystarczy zmienić samemu sposób działania, ale ważne jest OTOCZENIE, czyli współpracownicy, którzy są przyzwyczajeni że jesteś dostępny online i pod telefonem 24h. Nie dla każdego smartfon czy facebook jest problemem ale właśnie środowisko pracy. Próba zmiany tego jest trudna i powoduje oburzenie, bo ludzie są przyzwyczajeni że chcą mieć wszystko tu i teraz a każda sprawa na której im zależy jest Pilna!
@evitarogalton421
@evitarogalton421 7 жыл бұрын
Uważam, że praca wielozadaniowa polegająca na wykonywaniu różnych czynności w tym samym czasie powoduje szybsze wypalenie zawodowe gdyż towarzyszy temu wiekszy stres. Ciągle ustalanie priorytetów. Raporty na określoną godzinę. Nie trzeba być szefem aby po 10 latach się wykończyć 😀
@gibongibson
@gibongibson Жыл бұрын
Biz
@KikoPL
@KikoPL 7 жыл бұрын
nawet na kibelku jak się przegląda neta na telefonie, to wyraźnie widać różnicę w długości posiedzenia haha :P
@oliwiagrzesik3919
@oliwiagrzesik3919 6 жыл бұрын
O mateńko. Muszę ci bardzo podziękować bo gdyby nie ty to robiłabym tak dalej i nawet by mi do głowy nie przyszło że robie sobie krzwde. Uszkadzam mój mózg. Zazwyczaj podaczas naprzykła nauki oglądam youtouba i starm się skupić na odrabianiu lekcji. I tak spoglądam na ekran i wracam do książki i tak w kółko. Więc naprawde muszę ci podziękować. Od teraz skupiam się na jednej rzczy na raz. Szczęście że natknełam się na ten filmik ;)
@jatessmysg2781
@jatessmysg2781 7 жыл бұрын
To nie wielozadaniowość ogłupia a stres związany z obawą że nie wszystko uda się wykonać należycie. Zwłaszcza gdy wymagana jest perfekcja.
@michawojtowicz5401
@michawojtowicz5401 4 жыл бұрын
Dam wam dobry przykład. Uprawiasz seks jednocześnie rozmawiając z partnerką. To zabija twój mózg najbardziej!!!
@JaZiomek15
@JaZiomek15 7 жыл бұрын
Właśnie opracowuję (próbuję) raport na jutrzejszą prezentację, jednocześnie oglądając ten film, do którego link znalazłam na fejsie heh :d Tak naprawdę każdy zdaje sobie sprawę z tego co powiedziałeś, choćby podświadomie, ale i tak robi po swojemu. Bo przecież to jest takie ważne, żeby natychmiast sprawdzić, która jest godzina w Chicago albo jak się rozmnażają patyczaki :) Już dawno miałam z tym skończyć, ale to jest silniejsze ode mnie :
@hplownik
@hplownik 7 жыл бұрын
No i teraz nie wiem czy zrobiłem dobrze, bo miałem się uczyć, ale wszedłem na jutuba i trafiłem na ten filmik, który uświadomił mi, że nie powinienem tego robić, to chyba jakiś znak, żebym jednak trochę się pouczył xD
@nataliaw1792
@nataliaw1792 4 жыл бұрын
Mam teraz tak samo XD
@trynio132
@trynio132 3 жыл бұрын
Kurła, też się na to naciąłem :D
@tomaszklich6755
@tomaszklich6755 7 жыл бұрын
Inteligencja emocjonalna kolego to nie jest tylko empatia wobec ludzi ale wszelkie zdolności rozpoznawania i używania emocji. Człowiek mądry to przede wszystkim człowiek inteligenty emocjonalnie, bo inteligencja racjonalna (czyli IQ) nikomu w życiu codziennym nie jest potrzebna. Inteligentni racjonalnie całe życie klepią biedę, a inteligentni emocjonalnie to właśnie ludzie mądrzy, często odnoszący sukcesy w każdej dziedzinie życia. Więc wielozadaniowość spowoduje nie tylko Twój brak empatii ale obniży Twoją mądrość życiową.
@rafalklat
@rafalklat 7 жыл бұрын
Kurde, dobrze, że to obejrzałem. Mam skłonność do robienia jednej rzeczy od A do C, potem drugą od B do E, potem pierwszą od C do G, a potem drugą i coś tam jeszcze... i już nie pamiętam na czym skończyłem pierwszą i drugą. Przy okazji zauważyłem spadek koncentracji i bystrości umysłu. Z tą pamięcią też masz rację - robię zadania, a potem nie pamiętam ich szczegółów. Powiedz szczerze, czy nie opierałeś się też na swoich doświadczeniach? Wyglądasz na takiego, co chce wszystko szybko szybko, więc nie wierzę, że nigdy nie miałeś multitaskingowych skłonności :)
@lukaszochmanski3521
@lukaszochmanski3521 7 жыл бұрын
a co sądzisz o systemie nauki na studiach. Zawsze 6-8 przedmiotów jednocześnie w ciągu tygodnia. Dobrze czy źle? System blokowy byłby efektywniejszy?
@bogna8884
@bogna8884 5 жыл бұрын
bo na studiach i w szkole nie masz sie nauczyc niczego przydatnego ,potrzebnego, prawdziwego... i tez maja w dupie twoj rozwoj, jaki i twoj komfort systemy narzucone od dawna by tworzyc przydatnych roboli, a nie szczesliwych ,zdrowych ,swiadomych... ludzi
@Shredder-ug1fu
@Shredder-ug1fu 7 жыл бұрын
Moja nauka: Wracam że szkoły. Uczę się z 15 min, potem przeglądam insta fb, powracam, Idę na trening, powracam, Idę pograć w csa, powracam. :D Dziś udało mi się jednak nie zrobić tych czynności. Zasiadlem so nauki i równo przez 3 h wysiedzialem. Tylko ze wzgl na maturę :/...
@juliajulcia9570
@juliajulcia9570 7 жыл бұрын
Fajny filmik!! Będę teraz uważać by wykonywać jedną czynność na raz! 😘 Jesteś taki pozytywny i mądry! 😘 Oglądam każdy Twój film! 😊 😘Łapka w górę leci !!! 😊
@amadeuszsosnowski893
@amadeuszsosnowski893 7 жыл бұрын
Dwie rzeczy stary, po pierwsze to o czym mówisz w moim wypadku niestety przekłada się na rzeczywistość ,a jeśli chodzi o empatie to jestem pewien na 100% ,ale taki mam zawód i wielozadaniowość jest odemnie wymagana, bardzo ciekawa prezentacja . Po drugie, gdzie kupiłeś ten fotel, ja też chce :)
@milieegoss9430
@milieegoss9430 4 жыл бұрын
Pracuje w sklepie i muszę wykonywać kilka czynności na raz. Jeśli jest towar muszę rozłożyć paletę, wyszukać numery kartonów czy się wszystko zgadza i w między czasie obsłużyć klienta który podchodzi co kilka minut do kasy i jeszcze w tym samym czasie jeszcze inny klient ma tysiąc pytań typu gdzie się coś znajduje i czy w ogóle mamy na sprzedaż w naszym sklepie... ja kasując i wydając pieniążki muszę odpowiedzieć na pytanie ponieważ każdemu się spieszy przecież :3 można zwariować. Dużo by opowiadać ...
@czeczen07
@czeczen07 6 жыл бұрын
Fajnie że ktoś się martwi o mój mózg :) Jednak najczęściej rozmawiam z kilkoma osobami na różnych chatach za pomocą laptopa i smartphone jednocześnie,(ścisłe rozmowy na różne tematy) robię w tym czasie zakupy dla klientów , szukam konkretnych produktów, oglądam/słucham YT i kontem oka program w TV. Przepraszam za swój mózg :)
@Piotr_Pio
@Piotr_Pio 7 жыл бұрын
Jest to pierwszy Twój filmik na który natrafiłem. Obejrzałem do końca i całkowicie się zgadzam z tym o czym mówisz. Słyszałem, że nie powinno się jeść i czytać w tym samym momencie gdyż organizm "nie zapamiętuje", że coś jedliśmy.
@gabrysiaparkasiewicz6245
@gabrysiaparkasiewicz6245 7 жыл бұрын
żeby nie "przegrzac " się na złączach przy wielozadaniowości, która jest nieodłącznym elementem kobiecej natury i stylu życia , trzeba się wysypiac i odpoczywac! Kobieca natura, wynika z ról jakie pełnimy w życiu, zajmując się małym przedsiębiorstwem jakim jest dom i rodzina, a od jakiś 100 lat również życie zawodowe. Wielozadaniowość męczy, ale i rozwija. Ale to jak ze skakaniem z "kwiatka na kwiatek". Ci co tak żyją nie uczą się relacji, skupiają się na skakaniu, zaliczaniu, nie wyciągają nauki, wniosków i mówią, że są zmęczeni i zniechęceni. Tak samo jest z wykonywaniem czynności, jeśli mamy uwaznosc i na 100% jesteśmy w tu i teraz, mniej się męczymy i więcej wyciągamy dla siebie. 100% w tu i teraz nie męczy, nawet kiedy za chwilę zmieniasz czynność. Mózg lubi taką gimnastykę, ciało też. Podsumowując, po przemyśleniach, nie zgadza mi się ta teoria, wręcz męczy mnie bycie w jednej czynności przez dłuższy czas.
@blazejopona
@blazejopona 7 жыл бұрын
Ale chwytliwy tytuł filmu. Nie wydaje mi się żeby to uszkadzało mózg. Czy tam część mózgu. Mózgu masz podzielony na różne części i każda odpowiada za co innego. Jak sobie przemęczysz świadomość, to się "wyłączysz". Podobnie jest z bieganiem. Przejść możesz 50km, przebiegniesz 5km, a już sprintem po kilometrze jesteś padnięty. Jak byś zrobił badanie na drugi dzień po takim sprincie jak masz zakwasy, to by wyszło że uszkodziłeś sobie nogi. A w rzeczywistości po 3 dniach jak zakwasy zejdą możesz przebiec już nie 1.0km, a 1.2km. Faktycznie ten multitasking może być nieefektywny, bo zrobisz mniej pracy w danym czasie. Przełączając się między zadaniami w jakimś stopniu męczysz się i od razu się w pełni nie przełączysz. Jak będziesz szedł 3 kroki w przód, 2 w tył to nie uszkadzasz sobie nóg. Inteligencje emocjonalna możemy sobie wsadzić między glany i resztę mitów, jak te że używamy 10% mózgu, czy że psy na wigilie mówią ludzkim głosem [:
@blazejopona
@blazejopona 7 жыл бұрын
Towarzyszu potrafisz się odnieść do tego co napisałem ?
@blazejopona
@blazejopona 7 жыл бұрын
No zgadza się po 50km pewnie by się to dobrze nie skończyło, ale ja pisałem o 5km. Taki multitasking może być tez oznaką lenistwa. Ktoś napotyka większy problem który wymaga od niego większego wysiłku i po prostu ucieka do łatwiejszych zajęć jak pisanie z innymi na FB. Przez co organizm się przystosowuje do mniejszego wysiłku bo jak wiemy nieużywany organ powoli zanika. Bardziej to się wydaje trafne aniżeli zmęczenie psychiczne. Wiele ludzi po jakimś czasie robi sobie kilku miesięczne przerwy, bo się wypalają zawodowo i nie są już tacy wydajni zawodowo jak wcześniej. Suma sumarum można ćwiczyć mózg, a można też go zmęczyć i wypalić
@piotrpaszcza2598
@piotrpaszcza2598 4 жыл бұрын
Jeśli chodzi o multitasking to na pewno każdy z nas zna taką osobę, która podczas rozmowy zachowuje się jakby miała adhd. Nie chodzi mi o to, że nerowowo się rusza itp. Nie o aspekt fizyczny. Mówię tutaj o tym, że wchodząc na jakiś temat co dwa, trzy zdania zmienia na inny. To jest masakra. To Ci ludzie, którzy nie potrafią słuchać. Nie potrafią wysłuchać kogoś, bo z reguły ich wewnętrzne ADHD nakazuje im wchodzić w słowa a najlepiej prowadzić rozmowę lub monolog!
@myfiggo
@myfiggo 7 жыл бұрын
Witaj Bartku:))) Mimo, że uwielbiam Twoje szkolenia i filmy, tu akurat się nie zgodzę, bo to o czym mówisz, to nauka przerywana i w międzyczasie wchodzenie, na Youtub'a, fejsa, znów nauka i znów przerywanie wejściem na jakiś portal społecznościowy, to podkreślam nie jest RÓWNOCZESNE wykonywanie jakiejś czynności, to jest nauka z przerwami na jak to mawiasz pierdoły :))))) i tu się zgodzę, że takie działania są MEGA szkodliwe. Ale nie zgodzę się z tym, że nie możliwe jest wykonywanie prawidłowo kilku czynności na raz, bo przećwiczyłam to praktycznie i wiem, że jest możliwe, nasz mózg, ,,przestawia'' się wtedy na jakieś super działanie i wierz mi można wykonywać kilka czynności JEDNOCZEŚNIE bardzo efektywnie, podkreślam JEDNOCZEŚNIE, nie oznacza z przerwami. Zauważyłam, że panowie nie mają tego daru niestety, co czasami mnie nawet szokowało, ale tak jest:(((, a szkoda, uważam, że powinni, jak kobiety mieć podzielną uwagę. Pozdrawiam Cię serdecznie Bartku i będę nadal polecać Twoje szkolenia :)
@techmastechnikmasazysta4983
@techmastechnikmasazysta4983 7 жыл бұрын
Jak pracujesz w KFC to nie da się robić jednej rzeczy. Musisz mieć frytki na bierząco, robić zamówienia na kasę i na dowóz, sprawdzać czas kury na ladzie, słuchać co mówi do Ciebie kasjerka, kucharz i kierownik zmiany, a jak przyjdzie kontrola to w ogóle jest cyrk.
@grzes198702
@grzes198702 7 жыл бұрын
Zmień pracę bo staniesz się zombi.
@user-cj9rk3vs1w
@user-cj9rk3vs1w 5 жыл бұрын
Jeśli pracujesz w kfc, powiedzmy 8h, to skup się na pracy w kfc przez te 8h i to będzie ta Twoja JEDNA RZECZ NARAZ. Ktoś tam wyżej w komentarzach dobrze ogarnął temat, że trzeba uwzględnić i odróżnić czym jest ten jeden wątek.
@czitels1856
@czitels1856 7 жыл бұрын
W jaki sposób multitasking zabija mózg? Spadek produktywności poprzez zmniejszenie koncentracji, jest dla mnie zrozumiałe. Jednakże, jaki to zostawia odcisk na naszym mózgu? Sprawia, że synapsy się rozpadają? Otóż, czym innym jest degradacja a czym innym po prostu brak rozwoju. Mógłbyś również podać link, lub książkę z której zaczerpnąłeś informację nt tego badania z University of Leuven? 3:58 Odnoszenie się do IQ jest w mojej opinii nieco niekonkretne. Btw Dobrze się Ciebie słucha. Krótko, zwięźle i na temat.
@Deencoretrance
@Deencoretrance 7 жыл бұрын
Jeżeli pracuję robiąc coś nawykiem te same czynności co chwilę przy monotonnej pracy np. przekręcam pudełko i kleje i następne tak pudełko i przy okazji rozmyślając o czymś przykładowo o planowaniu dnia to też się mózg uszkadza?
@birkowf
@birkowf 7 жыл бұрын
Bartku słucham Ciebie od kilku lat, widzę zmiany, trudno ich nie zauważyć. Bardzo podoba mi się Twoja praca. Jedna rzecz sprawia, ze czuję się niespokojny po obejrzeniu materiału od Ciebie. Tą rzeczą jest sposób w jaki opowiadasz, jest tam tyle energii, że można zasilić cały dolny Śląsk (swoiste ADHD) a wystarczy byś zasilił tylko pojedynczego słuchacza :) Czy mógłbyś mówić wolniej, spokojniej? Domyślam się, że tak już masz, taki Twój temperament, ale czy Ciebie to nie męczy? Pozdrawiam Cię serdecznie i łapka w górę (y) Super inicjatywa :) PS W woli uzupełnienia świetnego materiału, kiedy siedzimy nad jednym zadaniem zbyt długo to oderwanie się na 5 min po np godzinie pracy działa regenerująco na nasz mózg. Swoiste uporządkowanie bez naszej świadomości, kiedy wrócimy do pracy szybciej rozwiązujemy zagwóstki. Serdeczności w codzienności :)
@birkowf
@birkowf 7 жыл бұрын
Grunt to postęp hehe :) Pozdrawiam
@PozytyffTv
@PozytyffTv 7 жыл бұрын
Niestety odczułem na własnej skórze multitasking. Problemy, nowe obowiązki w domu (biurze), do tego kilka projektów na raz. Straciłem budżet, musiałem iść na etat i za jakiś czas będę zaczynał od początku. No, ale jak to mówią - uczymy się na błędach :)
@TomaszIsalski
@TomaszIsalski 7 жыл бұрын
oj dziewczyny cię za to nie polubią. Bo to właśnie one są dumne z tego iż w porównaniu do nas potrafią robić wiele rzeczy na raz. Chyba że mówisz tylko o facetach a tak się domyślam… My rzeczywiście jesteśmy autystyczni.… :P
@TheMysiunia111
@TheMysiunia111 7 жыл бұрын
Bartek Popiel będąc matka nie da się inaczej . trzeba robić 5 rzeczy na raz. ;) co naprawdę jest meczace
@deseni5690
@deseni5690 7 жыл бұрын
TheMysiunia111 i nikt za to nie płaci. Skandal
@TheMysiunia111
@TheMysiunia111 7 жыл бұрын
Deseni za miłość nie oczekuje się zapłaty
@imninja5554
@imninja5554 7 жыл бұрын
Robię dwie czynności jednocześnie: oglądam ten filmik i czytam komentarze.
@manbearpigwa
@manbearpigwa 3 жыл бұрын
to sa ludzie, ktorzy tak nie robia?
@DAKO3144
@DAKO3144 7 жыл бұрын
Podoba mi sie :). Material jest przekonujacy. Juz zaczalem korzystac z porady :). Dzieki!
@luthient8136
@luthient8136 7 жыл бұрын
Skąd wniosek, że podzielność uwagi nie istnieje? Masz jakieś źródło? Jestem studentką psychologii i nurt poznawczy wyraźnie zaznacza, że jedną z cech uwagi jest podzielność. Zatem, o co chodzi?
@PatrykN97
@PatrykN97 7 жыл бұрын
No bo uwaga nie jest podzielna sama w sobie, jedynie co to można mieć ją na jakimś poziomie elastyczną, w taki sposób, że potrafimy szybko przełączać się z jednego zadania na drugie
@luthient8136
@luthient8136 7 жыл бұрын
No więc sam sobie przeczysz - to właśnie nazywamy podzielnością uwagi ;v
@PatrykN97
@PatrykN97 7 жыл бұрын
No nie przeczę sobie xD Chyba, ze ty to interpretujesz inaczej, ale dla mnie skupianie się na dwóch rzeczach jednocześnie, a przeskakiwanie pomiędzy nimi i skupianie się raz na jednej, raz na drugiej to co innego bo nie dzieje się to w jednym czasie :D
@luthient8136
@luthient8136 7 жыл бұрын
A więc wiedza książkowa, a Twoja interpretacja...nie ma szans ;v
@PatrykN97
@PatrykN97 7 жыл бұрын
No wiedza książkowa wzięta z dupy, z wymysłu jakichś nadętych buraczków, nie ma szans kobieto w takim razie bo została obalona przez badania naukowe przedstawione przez Bartka
@szosty16
@szosty16 Жыл бұрын
A co w kwestii słuchania muzyki i robienia innych czynności, czy to tak samo szkodzi?
@ostatnismok-js8ng
@ostatnismok-js8ng Жыл бұрын
Sluchaj muzyki i rob inna czynnosc,pomaga😄Nie szkodzi🙂
@bartekpopiel
@bartekpopiel Жыл бұрын
Nie widzę żadnego powodu, żeby to miało szkodzić :-)
@marcinb2914
@marcinb2914 6 жыл бұрын
Ciekawe to, byłem kiedyś day-traderem w biurze i grałem na 4 monitorach. W sumie to ogólna zależność była taka że im więcej ktoś miał monitorów, tym więcej zarabiał, mógł obserwować większą część rynku. Więc zaczynając od 2 monitorów kończąc na 4, człowiek musiał mieć tą podzielność uwagi :P
@Arcodes
@Arcodes 7 жыл бұрын
Tylko pytanie mam jak określić granicę multitaskingu a przełączaniem się miedzy zadaniami? Jak np. czytam artykuły w internecie/prcacuję przy komputerze, a jednocześnie mam włączony YT to już źle(nie muzyka tylko np. Twój filmik)? Czy tylko wtedy kiedy staram się intensywnie skupiać na dwóch rzeczach na raz? np. robiąc notatki w trakcie spotkania + pisząc maila + szukając informacji??
@KubaSzI
@KubaSzI 3 жыл бұрын
Może poradnik jak to naprawić? Te trwałe uszkodzenia że czuję się tępy.
@balagan1985
@balagan1985 5 жыл бұрын
Bartku, powiedz mi jak ma się metodą pomodoro do GTD , która m.in. zakłada natychmiastową realizację 2 minutowych zadań? Dzięki za odpowiedź.
@zenzen2114
@zenzen2114 6 жыл бұрын
Mówisz, że mózg nie może pracować nie może wykonywać kilku czynności naraz. To jak wytłumaczysz np to, że profesor matematyki może rozwiązywać zadanie matematyczne i w tym samym czasie jeść kanapkę? Zastanawia mnie tylko czy on ma już tak opanowaną technikę rozwiązywania zadań, że rozwiązuje je podświadomie a koncentruje się na smaku kanapki? Jeszcze jeden przykład np pisanie bezwzrokowe na klawiaturze przychodzi taki moment, że mózg nie zdąży pomyśleć o słowie, a palce same napiszą to słowo bez myślenia o klawiszach.
@karolinaw1719
@karolinaw1719 7 жыл бұрын
Hej, czy takie działanie na mózg przekłada się też w sytuacji gdy np. oglądamy telewizję i jemy? :D
@tomaszmatuszewski3048
@tomaszmatuszewski3048 6 жыл бұрын
Są zawody, które wymagają olbrzymiej podzielności uwagi. Do takich niewątpliwie można zaliczyć organistę. Nie da się grać na organach piszczałkowych bez podzielności uwagi. I to ogromnej! To nie jazda autem, gdzie ruchy wcale nie musza być precyzyjne i wykonywane mimochodem (stale te same lub podobne, w tych samych przewidywalnych konfiguracjach). W grze na organach liczą się milimetry, pracują wszystkie kończyny, 10 palców, czyta się nuty położone na 3 pięcioliniach oddalonych od siebie o kilka centymetrów i to wszystko trzeba zgrać tak, żeby brzmiało jednocześnie. Nie można zagrać prawej ręki a potem lewej, a później nogami. Wszystko dzieje się jednocześnie. To jest dużo trudniejsze niż jednoczesne czytanie 3 akapitów, bo oprócz czytania w grze na organach, trzeba wiedzę wyciągniętą z tych 3 pięciolinii przełożyć na konkretny ruch palców lub stóp. A w kościele jeszcze trzeba do tego śpiewać jednocześnie czytając niejednokrotnie nieznane słowa w tym samym czasie. Nie powiedziałbym, że organiści są jacyś ułomni pod względem intelektu czy empatii przez fakt ciągłej podzielności uwagi wymuszonej przez kontakt z instrumentem.
@zuzannawitkos6813
@zuzannawitkos6813 7 жыл бұрын
Można robić dwie rzeczy na raz (kobitki), ale tak jak powiedział autor - jeśli jedną z nich rb bez większej koncentracji... Ja akurat nie mam problemu z empatią mimo wszystko, może to dlatego, że się nie zbyt dekoncentruje? Czy jak to określić? Gdy byłam nastolatką pamiętam że na jakimś weselu prowadziłam jednocześnie rozmowę z kuzynką i jakimś chłopakiem.. Testowali mnie? 0_o pozdrawiam
@user-rx1jz5st2c
@user-rx1jz5st2c 7 жыл бұрын
W pracy wymagana jest wielozadaniowość, jeżeli nie da rady to kolejkowanie zadań, ale większość rzeczy ma być na już. Teoretycznie ok, ale w praktyce ciężko to zastosować. Pozdrawiam
@miras.w
@miras.w 7 жыл бұрын
Prokrastynacja- to jest choroba i ciężko się z nią żyje. Z biegiem czasu niekontrolowana robi w bańce niezłą sieczkę.
@thecycus3316
@thecycus3316 7 жыл бұрын
Jak jade samochodem to lubie gadac z kims przez telefon i nie mam zadnego problemu z prowadzeniem. To tez niszczy moj mozg.
@_mochi_mochi_8858
@_mochi_mochi_8858 7 жыл бұрын
Witam, witam właśnie uczę się na historie :)
@nataliaw1792
@nataliaw1792 4 жыл бұрын
Też uczę się właśnie historii XD
@youemilioo
@youemilioo 7 жыл бұрын
to muszę rzucić pracę biurową, tam ciągle multitasking 😀
@CW-tf7yu
@CW-tf7yu 3 жыл бұрын
Bartku ok to wszystko co mówisz jest ok. Jednak nie każdy ma spokój , nie wszyscy żyją na zasadzie robię tylko to i tylko to jedno. Poza tym każdy jest inny. A ty próbujesz wszystkich ujednolicić nie da rady.
@CW-tf7yu
@CW-tf7yu 3 жыл бұрын
@@bartekpopiel Mówisz że tobie pracuje się najlepiej rano to wręcz naturalne. Jednak życie czasem stawia nas w sytuacji gdzie (jak w moim przypadku) nie masz za bardzo wyjścia gdyż mając dzieci rodzinę aby je i rodzinę utrzymać pracujesz nocą i np tak przez 9 lat po 14h na dobę. Ktoś powie przyzwyczaisz się nie ma takiej opcji nasz organizm nie przyzwyczaja się. Po prostu powoli tracisz energie (brak snu) głowa odmawia posłuszeństwa a ty zastanawiasz się co jest nie tak przecież jestem młody gdzie ten wigor, może to zła dieta, może mikroelementów brak? A tu zwyczajnie brak snu , wypoczynku a co za tym idzie luzu , wesołości z życia gdyż koło jest zamknięte KASA KASA KASA bo rodzina dzieci itd.
@mloooooooooody
@mloooooooooody 7 жыл бұрын
Mam pytanie, nie zebym byl jakos negatywnie nastawiony i mowi ze rozmawianie przez tel podczas jazdy nie szkodzi ale jesli rozmawianie przez telefon rozprasza nasza uwage to co gdy rozmawiamy z pasazerem? Niby mamy jedna reke na kierownicy wiecej ale dalej to rozmowa, a nie jest to zabronione
@bartekgrajek
@bartekgrajek 6 жыл бұрын
Pasażer widzi sytuacje na drodze i przestaje mówić w trakcie manewrow. :)
@krzysztofbuda3712
@krzysztofbuda3712 5 жыл бұрын
Odnośnie literatury w temacie, polecam ,,Jedna Rzecz" Gary Keller, świetna lektura dla tych którzy chce bardziej zgłębić sprawę
@karolledzinski710
@karolledzinski710 7 жыл бұрын
czyli wychodzi, że praca kelnera i robienie wielu rzeczy naraz upośledza nasz mózg. Dawniej pracowałem przez 6 lat jako kelner, kiedy odszedłem z pracy nie mogłem dojść do siebie. Czułem jakby informacje, które próbują do mnie dotrzeć potrzebowały więcej czasu . Ktoš do mnie mówił i potrzebowałem chwili by skupić się i zrozumieć. Dziwne uczucie. Także zgadzam się z tą teorią bo sam czułem na sobie skutki , irytowało mnie to strasznie ale z czasem było lepiej ... także unikajcie pracy kelnera to zabójstwo dla mózgu.
@artmark6412
@artmark6412 5 жыл бұрын
Zgadzam się że tego rodzaju wielozadaniowość którą Pan opisuje obniża wyraźnie koncentrację i efektywność, ale do jak to Pan określił "do zabijania"i destrukcji mózgu droga dość daleka. Domyślam się że chodziło o chwytliwy tytuł a potem to już poszło po bandzie. ;-)) sam się Pan nakręcił, być może właśnie dlatego przygotowując prezentację robił Pan zbyt wiele czynność jednocześnie :-))
@niezypatent8522
@niezypatent8522 7 жыл бұрын
kurcze to aż naukowcy musieli odkrywać że robiąc kilka rzeczy jednocześnie zrobimy je gorzej niż byśmy skupili się na jednej rzeczy? przecież to chyba każdy to wie :P a to z utrata empatii to ciekawe, ale czy to rzeczywiście aż tak szkodliwe? wydaje mi się że zawsze robiłem bardzo dużo rzeczy jednocześnie ale uważam że chyba zbyt dużą mam empatie za bardzo przejmuje się tym co inni myślą, wczuwam się w ich sytuacje, za bardzo to analizuje, to może to jest sposób żeby jeszcze więcej multitaskingu robić żeby się tego pozbyć :D
@MinecraftoweArchiwum
@MinecraftoweArchiwum 7 жыл бұрын
A czy przypadkiem nie jest tak, że ludzki mózg potrafi skupić się na raz na dwóch czynnościach? Wiadomo największą efektywność mamy, gdy się skupiamy na jednej rzeczy, ale z tego co słyszałem były badania, które potwierdziły, że właśnie potrafimy z taką samą efektywnością skupić się na dwóch rzeczach, a gdy robimy już więcej to ona spada. Wniosek z tych badań oczywiście pokrywa się z Twoimi, że mózg nie jest wielozadaniowy, ale w niektórych sytuacjach warto właśnie robić dwie rzeczy na raz, gdyż zaoszczędzimy swój czas. Ale materiał świetny i warty uwagi! Można wiedzieć ile jeszcze będzie w najbliższym czasie materiałów tego typu co ostatnio?
@MinecraftoweArchiwum
@MinecraftoweArchiwum 7 жыл бұрын
Właśnie to miałem na myśli! A mógłbyś mi jeszcze odpowiedzieć na moje ostatnie pytanie? Czytałem gdzieś, że pisałeś, że mają być jeszcze dwa filmy. Ale to koniec czy zamierzasz dalej w takim formacie nagrywać filmy o tematyce biznesowej czy ogólnie pojętym rozwoju osobistym? Mam na myśli filmy, które ukazywały się ostatnio.
@MinecraftoweArchiwum
@MinecraftoweArchiwum 7 жыл бұрын
Bartek Popiel Wiem właśnie nadrabiam wszystkie materiały z tej serii po trochu :) Dzięki!
@izamalajewicz8084
@izamalajewicz8084 5 жыл бұрын
A co ze słynnym podjadaniem w trakcie nauki? To rowniez jest tak samo szkodliwe? CZy taka sytuacje tez nazywamy multitaskingiem? Pozdrawiam! 🙂
@krystysiaruszczyc2441
@krystysiaruszczyc2441 7 жыл бұрын
Mam wrazenie ze mowisz tylko do mnie, twoj wzrok jest skoncentrowany tylko na mnie! Super wyklad.
@jans386
@jans386 6 жыл бұрын
Już przy pierwszych 23 sekundach słuchania twego wywodu przeczysz sam sobie. Dalej nie słuchałem - zgodnie z twoim wstępnym ,,wywodem,,
@mrelasa
@mrelasa 7 жыл бұрын
Gdzie jest linki do źródeł ? Czy inteligentni ludzie wierzą we wszystko co usłyszą ?
@greensky6664
@greensky6664 7 жыл бұрын
a jeśli na lekcji historii sobie coś rysuję, a jednocześnie słucham co mówi pani, to też zabijam swój mózg czy nie?
@xcodi4763
@xcodi4763 7 жыл бұрын
W sumie to całkiem logiczne, przyjacielu Bartoszu/Bartłomieju, a czy podczas grania w grę i słuchania wykładów lub też po prostu vlogów (no wiesz jedne z tych dłuższych kiedy ktoś opowiada o czymś) występuje ten sam 'efekt'? Dziękuje serdecznie za film i (być może) odpowiedź. Pozdrawiam!
@ukaszwaligora1982
@ukaszwaligora1982 7 жыл бұрын
Czy korzystałeś z książki Focus Daniela Goldmana przy tworzeniu tego nagrania ? Jeśli tak, to czy nie uważasz że podawanie bibliografii zwiększa autentyczność , co jest bardzo istotne w erze "fake news" ?:)
@ukaszwaligora1982
@ukaszwaligora1982 7 жыл бұрын
O super dzięki :)
@inwagooo8192
@inwagooo8192 7 жыл бұрын
Ale, w pracy nie przekladam kupka do kupkow 8 godzin tylko pracujac np w media expercie to zyje wielo zadanowoscia co chwile . I w wielu pracach tak to wyglada to co mam rzucic prace ???
@tlonoshydrogenium5632
@tlonoshydrogenium5632 7 жыл бұрын
po części masz rację. tylko po części. podsumowując, masz szczątkową wiedzę o psychologii. wiec może wymuszaj laski w tematach w których się znasz albo się doucz.
@TowZatya
@TowZatya 7 жыл бұрын
Dlatego zamiast robić na przykład 2 rzeczy na raz jakby osobno trzeba je połączyć w jedno, aby były niby czymś innym, ale tym samym. Takie oszustwo, trochę ciężko to wytłumaczyć, ale działa. Nadal to w pewnym sensie męczy mózg chyba, ale jak trzeba to trzeba. Oszukiwać wszystko...najlepiej. Co prawda, jak idę to by coś w telefonie sprawdzić się zatrzymuje, bo mam problem z stawianiem nóg (ogólnie zapominam jak się chodzi, ciekawe doświadczenie).
@helenamoj1472
@helenamoj1472 4 жыл бұрын
Ostatnio nastała moda na wywiady prowadzone w trakcie jazdy samochodem, a żeby było jeszcze b.głupio to pytania zadaje kierowcą!
@miaambyclaura1707
@miaambyclaura1707 7 жыл бұрын
czy to jest całkowicie nieodwracalne? Czy jeśli się zaprzesta, to po dlugim czasie będą znowu pozytywne efekty, bo powiedziałeś że to jest trwałe a to bardzo smutna informacja jest xd
@Dodged15
@Dodged15 7 жыл бұрын
No i bardzo very good! Łapka w górę leci i sub też by poleciał jakby go nie było. A nie da się dać podwójnego suba, a szkoda :/ Co do filmiku to mam jedno pytanie! Jeżeli ta miła pani sobie pedałuje na rowerze i ogląda telewizję to też destrukcyjne? W moim wyobrażeniu byłaby to forma relaksu. Ale to tylko moje wyobrażenie :P Czy ta miła pani z rowerka niszczyła by sobie mózg wielozadaniowością lecz w dużo mniejszym stopniu? Pytam gdyż multitasking to oszczędność czasu. Na przykład ja nie lubię jeść i... No właśnie i nic nie robić. Jak jem to zazwyczaj się rozciągam, jeśli to z rana po bieganiu, czy w południe jeśli mam coś do zrobienia na komputerze, lub coś sprzątnąć. Wtedy jeśli jem w przelocie to też jest to szkodliwe? Teraz jem i piszę. Przed chwilą jadłem i oglądałem ten filmik. Wystrzegam się myślenia o wielu rzeczy na raz i nie pamiętam, czy to przypadkiem nie było w tym filmiku o pomodoro, czy w jakimś innym, ale korzystam z karteczki i zapisuję na niej wolne myśli, które by mnie rozpraszały, lub czasami błądziły w głowie. Tutaj odczułem różnicę niesamowicie! To mi tak oczyściło umysł, że mam możliwość faktycznie psychicznie odpocząć przez co mniej się męczę, mniej śpię i bardziej wysypiam. Rozumiem, że głównym przesłaniem filmu jest przerywanie pracy i zabieranie się za jakąś inną, by ją znowu przerwać i mieć to wszystko na głowie. Natomiast chodzi mi o te drobne czynności, a nie o zadania, które wymagają 100% skupienia. Takie mini zadanka, które w pewien sposób mamy już wyćwiczone i nie potrzebujemy im poświęcać zbyt dużo uwagi. Nie wiem, czy dobrze oddałem tą prośbę o sprecyzowanie wypowiedzi w filmiku :P Proszę o pomoc w tych zagadnieniach a jak coś to dopytam małym pytankiem jeszcze ;) Dziękuję i pozdrawiam!
@Dodged15
@Dodged15 7 жыл бұрын
Niesamowite jest bieganie + słuchanie dobrej muzyki "z mocą" ;) Dziękuję za odpowiedź!
@pwpwpw46
@pwpwpw46 7 жыл бұрын
Bartek Popiel ₩ ponoc tylko nasza podswiadomosc jest w stanie automatycznie cos wykonywac np.oddychac a reszta zajmujemy sie my oto moje zdanie
@Ganhexo
@Ganhexo 7 жыл бұрын
Doprawdy nie wiem co powiedzieć. Słuchałem ciebie grając. Z tym brakiem empati to mnie uświadomiłeś.Faktycznie jakoś mniej sie przejmuje problemami ze świata kiedy o nich słucham a jednocześnie gram. Dzięki Bartek. Zmieszany jakiś teraz jestem.
@kinowskyy2981
@kinowskyy2981 4 жыл бұрын
W życiu nie znalazłem naraz na jednym kanale tylu przydatnych dla mnie informacji i porad 🥰
@kamil_grabowski
@kamil_grabowski 7 жыл бұрын
Bardzo dobry film. Nawiązując do ebooków w samochodzie, ja nie lubię ich słuchać, bo później połowy nie pamiętam. jedyn uchem wchodzi a drugim wychodzi. Lepiej mi jest się skupiać w 100% na tym czego słucham i to analizować. Wtedu dużo więcej zapamiętuję. Pozdrawiam :)
@pituspete
@pituspete 6 жыл бұрын
Obawiam się, że w filmiku jest mowa tylko o naszej świadomości, która jest ograniczona jeśli chodzi o multitasking ale nasz mózg to głównie podświadomość a ta jak najbardziej jest nawet nie multitaskowa ale wręcz równoległa. Jeśli świadomie zdecydujemy czym się ma zajmować podświadomość to ona 'w tle' będzie się tym zajmować podczas gdy my, czyli nasza świadomość musi się skupić na czymś innym ... dlatego jesteśmy w stanie wykonywać czynności np. mechaniczne podczas oglądania telewizji. Niektórzy potrafią podświadomie rozwiązywać skomplikowane problemy podczas świadomej pracy nad innym zagadnieniem. Skomplikowane projekty (być może nie dotyczy to każdego zawodu, ale u informatyka jak najbardziej jest to coś co potwierdzi praktycznie każdy programista) wymagają ogarnięcia wielu projektów lub części projektu na raz, skakania pomiędzy zagadnieniami tam i z powrotem i nie sposób skupić się na JEDNYM zadaniu gdyż cały projekt jest jednym wielkim zadaniem wymagającym ogarnięcia wielu zagadnień równocześnie i rozwiązywania ich równocześnie - nie da się rozwiązać jednego zapominając w tym czasie o pozostałych... Wyobraźmy sobie, że nasz mózg to jest taki serwer np. z grą, który równolegle musi obsługiwać wszystkie zagadnienia tej gry, ale my jako gracze (czyli nasza świadomość) mamy do dyspozycji tylko mały monitor, na którym chcemy zobaczyć co dzieje się obecnie na tym serwerze - otwieramy jakieś okienka ale jeśli za dużo ich na raz otworzymy to braknie miejsca na detale albo się w tym pogubimy - podobnie nasza świadomość najlepiej potrafi skupić się na obserwowaniu jednego zagadnienia / okienka na raz ale przełączać pomiędzy nimi też potrafi, byle nie za dużo, za często.
@Strawqens
@Strawqens 7 жыл бұрын
Dobra dobra , tylko czy korzystając z tych rad, będziemy wstanie przywrócić swoją inteligencję emocjonalną do swojego dawnego poziomu ?
@KtoBylPierwszy
@KtoBylPierwszy 6 жыл бұрын
Mylisz się, Inteligencja emocjonalna nie ma nic wspólnego ze współczuciem (im wyższa tym łatwiej i precyzyjniej rozpoznajemy stan człowieka ale nie przekłada się to automatycznie na współczucie) .... można posiadać bardzo wysoką inteligencje emocjonalna będąc przy tym zimnym socjopata np. bankierzy, analitycy, pokerzyści czy lekarze . PS. Natomiast co do multitaskingu oczywiście pełna zgoda - wystarczy prosty test kartka długopis i stoper ....
@devfbk7095
@devfbk7095 7 жыл бұрын
Witam, jaki dokładnie jest to model fotela i czy byś go polecił?
@Misia72
@Misia72 7 жыл бұрын
to już teraz wiem dlaczego jestem po pracy tak zmęczona psychicznie, skoro przez 12 godzin mój mózg pracuje na tak wysokich obrotach i musi podołać mnóstwo zadań przelaczajac się z jednego na drugie ... pora jednak zmienić pracę niestety
@bartoszklimaszewski5622
@bartoszklimaszewski5622 6 жыл бұрын
zgadzam się, bardzo ciężko chodzi mi pamięć, jak mogę ją polepszyć?? proszę o kontakt
@Michal1302
@Michal1302 5 жыл бұрын
DZIĘKUJĘ ZA ten film mam masę projektów muzycznych z 17 lat i wszystko w budowie teraz wiem że nie ma co się rozdrabniać
@goldenfreddie2107
@goldenfreddie2107 7 жыл бұрын
1:32 aaaaa! Czyli to dlatego gdy czytałam na wattpadzie i rozglądałam się po pokoju odkładałam telefon i dalej się rozglądałam? Mam jakiś mądry mózg czy co?
@radekswobodzinski4973
@radekswobodzinski4973 7 жыл бұрын
Czyli nie możemy oglądać i słuchać Cię w tym samym czasie. Taki suchar.... Dzięki za ten filmik. Pozdrawiam.
@beatrycze4728
@beatrycze4728 7 жыл бұрын
Bardzo intrygujące! Subskrybuję.
@w_zielonym
@w_zielonym 7 жыл бұрын
Super. Jestem wolontariuszką AP i pomysł bardzo mi się podoba :)
@gracjanmatuszczak9657
@gracjanmatuszczak9657 2 жыл бұрын
Może cztery lata później, ale jest odsetek osób, które efektywnie mogą robić kilka rzeczy naraz bez obniżania jakości.
@kingasz7465
@kingasz7465 5 жыл бұрын
Dziękuję bardzo przydatny film
@magosiawojdyna4020
@magosiawojdyna4020 7 жыл бұрын
nie zgadzam się potrafię czytać i słuchać telewizora i wiem co się dzieje i tu i tu. tylko przy przepisach prawnych muszę się skupiać bardziej .
@krystysiaruszczyc2441
@krystysiaruszczyc2441 7 жыл бұрын
+Marcin Rozmiarek, to jest wyklad dla mlodych. Ktorzy maja problemy z nauka!!!
@WEZU-xj3jl
@WEZU-xj3jl 7 жыл бұрын
Fajny material. Tylko z ta marichuana to zle powiedziales. Bo akurat po zapaleniu jest odwrotnie. Mozna z latwoscia koncentrowac sie na czym chcesz. Pojawia sie szerszy obraz, jazn i dostrzegasz to czego trzezwi ludzie nie widza. A kreatywnosc w czymkolwiek jak i w zajeciach umyslowych tak w np. w zadaniach fizycznych typu sparingi jest nieporownywalnie wieksza. Nie to zebym zachecal do harania bo sa i duze minusy tylko ze to osbny temat.
@klara2879
@klara2879 6 жыл бұрын
Nie zgadzam się z treścią tego filmiku. Ludzie mają podzielność uwagi... np. muzycy muszą skupić swoją uwagę na wielu czynnikach 1. Czytanie nut 2. Słuchanie intonacji i rytmu 3. skupienie części uwagi na ruchu rąk i nóg (jeśli jest się np pianistą), 4. jeśli instrumentalista jest też wokalistą musi pogodzić też również wokal z instrumentem 5. Wokalista musi też czytać lub pamiętać tekst czytając też nuty 6. Interpretacja utworu. To kilka przykładów rzeczy, które muzyk robi w jednym czasie. Dodam też że w występach zespołowych lub orkiestrowych trzeba zwracać też uwagę na dyrygenta albo osobę prowadzącą a do tego słuchać siebie nawzajem. Jak by człowiek nie miał podzielności uwagi muzyka by nie istniała. Uważam że to jeden z ciekawych przykładów, w którym można się przyjrzeć fenomenowi ludzkiej podzielności uwagi. Pozdrawiam.
@nirlaway
@nirlaway 7 жыл бұрын
No nie wiem czy moje IQ jest obniżone. Od 12 r.z. jestem zmuszona robić 3-4 rzeczy na raz. IQ wciąż 149 - dyplom Mensy,wcześniej studia medyczne ale fakt cholerny ze mnie DR. Hause, arogant - choć staram się być miła. Medytacja będzie rozwiązaniem jak sądzę. W każdym razie idę sprzątać w międzyczasie gotowania i słuchać kolejnego bartkowego filmiku, naukowy mózg nie odpoczywa. pozdrawiam
@tynowska01
@tynowska01 7 жыл бұрын
Ja mam w domu 3 zabójców. Jestem mama trojki dzieci. Co chwile odciagaja mnie od zajec , a to mamo siku, jeść, pić itd. Moglabym wymieniaic bez końca.Od wielu lat zapominamy tzw. jezyka w gębie. Tłumaczyłam to sobie tym ze ciągle przebywam w domu z dziećmi i się nie rozwijam i wydawalo mi sie to dziwne bo czesto ucze sie nowych rzeczy. Myślałam że jest ze mną coś nie tak. Bartku co mi pozostaje? jak uchronić szare komórki które jeszcze funkcjonują jako tako.
@marts9720
@marts9720 7 жыл бұрын
Super! Świetny filmik, właśnie dotarło do mnie dlaczego tak trudno mi się skupić kiedy siedzę równocześnie na fb ;)
@Bartuś98
@Bartuś98 7 жыл бұрын
a kiedy piszesz wypracowanie do szkoły, szukasz w internecie materiałów potrzebnych do napisania wypracowania i słuchasz co dana osoba mówi na filmiku na YouTubie? To się nie nazywa podzielność uwagi? Najwyżej na starość mózg się szybciej "wypali" :p
@Someone-iy7jm
@Someone-iy7jm 7 жыл бұрын
Podzielna uwaga nie istnieje? To jakim sposobem mój tata rozmawia ze mną sensownie, czyta książę i ogląda telewizję? Gdy go spytam o film czy książkę odpowiada bardzo dokładnie. IQ spada? Mój tata teraz piszę Habilitację, a robi różne rzeczy na raz. ☺ A więc czy to na pewno nie istnieje?
@reniatym8475
@reniatym8475 3 жыл бұрын
To tylko dla facetow .. my kobiety inaczej wykorzystujemy nasze szare komorki 🤗
@szaryhetman9736
@szaryhetman9736 7 жыл бұрын
naukowcy zrobili test i 2% ludzi to super taskerzy(wielo-zadaniowcy) potrafią wykonywać kilka czynności na raz np. liczenie pod kreską rozmowa i czytanie w tym samym czasie co normalny człowiek pojedyńczo
@Erger5
@Erger5 7 жыл бұрын
Nie rozumiem jednej rzeczy- z moich źródeł wynika, że pomiar ilorazu inteligencji sprawdza jedynie inteligencję matematyczną, a rzetelnych metod pomiaru wielkości inteligencji innych niż matematyczna do tej pory nie stworzono. Ty natomast w swoim materiale wspominasz że multitasking obniża IQ przeciętnie o 15 pkt, a później że w jego skutek degradacji ulega część mózgu odpowiedzialna za inteligencję interpersonalną. Z kolei o socjopatach zwykło się sądzić że ich inteligencja interpersonalna jest poniżej przeciętnej, a ich wyniki w testach IQ wskazują na ponadprzeciętną inteligencje matematyczną. Logicznie mi się to po prostu nie dodaje.
@bonifacypankracy3273
@bonifacypankracy3273 4 жыл бұрын
czyli wielozadaniowość jest mniej efektywna czy nie istnieje ? Nie można grać jednocześnie na fortepianie i prowadzić rozmowy ? byzydyura
@92snow
@92snow 7 жыл бұрын
Ile tych podsumowań ;)? A tak to świetny materiał - dzięki!
@Michcioglb
@Michcioglb 7 жыл бұрын
Świetny materiał nie wiedziałem że multitasking wpływa negatywnie na umiejętności intelektualne, osobiście myślałem że nawet jest to pozytywna cecha ale widzę że będe musiał teraz sporo zmienić w swoim życiu.
@eddiew4382
@eddiew4382 6 жыл бұрын
Istnieje coś takiego jak podzielna uwaga (kilka % społeczeństwa posiada taki "dar").
@Kaszarzyna
@Kaszarzyna 7 жыл бұрын
Mega ciekawe. Muszę wziąć do siebie.
@aniac4459
@aniac4459 3 жыл бұрын
Wzielas?
@Kaszarzyna
@Kaszarzyna 3 жыл бұрын
@@aniac4459 tak
@aniac4459
@aniac4459 3 жыл бұрын
@@Kaszarzyna :)
@DayanDey
@DayanDey 7 жыл бұрын
kzbin.info/www/bejne/h3OzioisntuGeNE Zapomniałeś o rowerzystach, czy to też się liczy jako robienie kilku rzeczy naraz?
Jak się uczyć efektywnie? Poznaj sekret Feynman'a
5:47
Bartek Popiel - Liczy Się Wynik
Рет қаралды 74 М.
🩷🩵VS👿
00:38
ISSEI / いっせい
Рет қаралды 22 МЛН
Jak ZWIĘKSZYĆ MOC Mózgu - 5 Porad na MEGAWYDAJNOŚĆ
9:02
Nieprzeciętne Życie
Рет қаралды 431 М.
SEKRET 7 TECHNIK UCZENIA SIĘ
17:19
Przeciętny Człowiek
Рет қаралды 263 М.
Jak Używać Podświadomości Do Osiągania Swoich Celów
29:08
Selfmastery.pl
Рет қаралды 952 М.
Jak utrzymać koncentrację na nauce?
5:29
Bartek Popiel - Liczy Się Wynik
Рет қаралды 40 М.
Prosty test  na sprawdzenie wzroku
20:32
JASNA STRONA
Рет қаралды 3,7 МЛН
Jaki kolor sprawi, że ZAPAMIĘTASZ O 14% WIĘCEJ?
5:11
Bartek Popiel - Liczy Się Wynik
Рет қаралды 59 М.
Jak się uczyć szybko, bez stresu i zmęczenia? Mega demonstracja.
19:02
🩷🩵VS👿
00:38
ISSEI / いっせい
Рет қаралды 22 МЛН