Родопчани тръгнаха по офроуд трасета на кафе в Паранести през отворената граница

  Рет қаралды 1,015

Bulgarian News Agency

Bulgarian News Agency

Күн бұрын

Жители на родопските села Смилян, Могилица, Арда тръгнаха по офроуд пътища към Гърция още в първите дни след присъединяването ни към Шенгенското пространство. Шенген сбъдна мечтите на няколко поколения смолянчани да се възстановят традиционни пътни връзки с гръцките съседи.
С идеята да преминат по десетилетия наред забранения път, свързващ България с Гърция, група жители на селата от горното поречие на Арда предприемат почти екстремно пътуване с джипове през границата. Екип на БТА - Смолян потегля заедно с офроуд компанията към гръцкото село Паранести, познато на по-възрастното поколение в Родопите като Гара Бук.
Това е поредната група пътуващи от Арденското корито към Гърция след 1 януари по черните пътища, обясняват спътниците ни. Още в първите часове на новата година жители от селата в района минали с високопроходими коли през досегашната "зелена граница", за да се убедят на място, че гранични полицаи вече не ги спират.
След асфалтовото шосе до с. Горна Арда поемаме по черен път към 101 гранична пирамида. От времето на "желязната завеса" са останали граничната бразда и пирамидата, показваща синора и началото на българската територия.
Направлението Арда - Паранести е една от основните мечти на местните жители, още повече, че там е минавал трансграничният път Смолян-Арда-Паранести-Драма. Това е най-кратката връзка с южната ни съседка. За него дори има проект, който така и не видя "бял свят“. По времето на Дора Янкова - бивш кмет на Смолян, през 2007 г. бе подписана декларация от областните управител на Смолян и Драма, с която настояват пред правителствата на двете държави да се разкрие трансграничният път Смолян-Арда-Паранести-Драма. Същата година Министерският съвет приема и проект за междуправителствено споразумение за пътя към Драма, а тогавашният външен министър Ивайло Калфин инспектира българския участък от трасето, стигайки на кон до 101 пирамида, според информация от емисиите на БТА в първата година от членството ни в ЕС. В бюджета за 2008 г. бяха предвидени 5 милиона лева за проект за довършване на пътя от Горна Арда до границата, но до изпълнение не се стигна.
Първите десетина километра на гръцка територия са по тежък горски път, преминаваме през преспи сняг, кал и заледени участъци. Коловози в калта показват, че преди нас са минавали и други джип екскурзианти. В следващите близо 20 километра пътят е чакълиран, широк, почти с размерите на двулентово шосе.
"Пътят е готов, само трябва да се оправи в началото. Смятам, че както за нас, българите, така и за гърците, е важен, за да може да развиваме търговия", посочи Бойко Златев, земеделски производител и предприемач, който бе един от шофьорите в екстремното пътуване.
Малко преди язовир на река Места излизаме на асфалтов път. Дотук пътуваме близо час и половина с две почивки.
Първото населено място, до което стигаме, е село Паранести - след 2 часа и 20 минути пътуване. Кметът на община Паранести Анастасиос Кагиаоглу ни очаква във втората административна сграда на кметството в село Никифорос. Разговорът с гръцките домакини тръгва именно от темата за пътя. Присъстващите на срещата гръцки общинари единодушно се съгласяват с българските гости, че изграждането на туристически път между Арда и Паранести ще донесе икономически ползи за двата региона, стимулирайки туризма.
Първото за годината "гръцко кафе" в Паранести е успешно според участниците в офроуд пътуването, защото разговорите завършват с ангажимент за следваща среща през март на българска територия. Предвижда се да се срещнат представители на общинските управи на Смолян и Паранести, след което да разговарят ръководители от гръцката периферия "Източна Македония и Тракия" и Областната администрация в Смолян.
Влизайки в магазинчета и кафенета по пътя ни в района на Ксанти, често чуваме българска реч. Разпознаваме родопски диалект, напомнящ ни за изказа на родопчани от 30-те години на миналия век. Говорът е съхранен в чистия си вид от хора с българско потекло от крайграничните гръцки села.
През целия маршрут от Горна Арда до Паранести не срещнахме гранични полицаи. Присъствие на патрулиращи от "Гранична полиция" забелязваме едва на връщане през бившия ГКПП "Златоград - Термес". Всички трасета през пункта са отворени, граничният контрол на върха е само минало. Виждат се само неколцина служители, които ще продължат да охраняват намиращото се в зоната оборудване. Екип полицаи от "Гранична полиция" ни спират за проверка на близо километър след безлюдния ГКПП, с което ни дават знак, че вече сме на българска земя.
Преди два дни представители на неправителствени организации и институции от родопските села Могилица и Смилян проведоха среща с кмета на съседната гръцка община Паранести, на която обсъдиха възможностите да се изгради път за туристически достъп от Горна Арда до Паранести.
Репортери - Елена Павлова, Христина Георгиева
Оператор - Елена Павлова
Монтаж - Валя Ковачева

Пікірлер
Непосредственно Каха: сумка
0:53
К-Media
Рет қаралды 12 МЛН
GIANT Gummy Worm #shorts
0:42
Mr DegrEE
Рет қаралды 152 МЛН
JISOO - ‘꽃(FLOWER)’ M/V
3:05
BLACKPINK
Рет қаралды 137 МЛН
Andro, ELMAN, TONI, MONA - Зари (Official Audio)
2:53
RAAVA MUSIC
Рет қаралды 8 МЛН
Пълна версия на речта "Приземяване" на Тодор Живков, 1987
14:45
На фокус Българи в Казахстан
14:15
зетра медиа
Рет қаралды 9 М.
Непосредственно Каха: сумка
0:53
К-Media
Рет қаралды 12 МЛН