Рет қаралды 600
V tomto úvodním videu o rovnicích s neznámou ve jmenovateli si tyto rovnice představíme a vysvětlíme si základní principy jejich řešení. Rovnice s neznámou ve jmenovateli řešíme v podstatě stejně jako „běžné“ lineární rovnice (tzn. pomocí ekvivalentních úprav), pouze potřebujeme znát několik věcí navíc. Všechno si ukážeme na jednoduchém řešeném příkladu. Zopakujeme si při tom i způsob, jak se zbavíme zlomků v rovnici.
Zásadní věc při řešení rovnic s neznámou ve jmenovateli zlomku nebo zlomků je stanovení podmínek a kontrola výsledku, jestli není s těmito podmínkami v rozporu. Jedná se samozřejmě o dělení nulou. Podmínky si vysvětlíme z pohledu platných ekvivalentních úprav i z pohledu nulového jmenovatele zlomku. Připomeneme si, že v matematice je obecně lepší pracovat se zlomky než s desetinnými čísly, což platí i pro výsledek, který také zpravidla necháváme ve tvaru zlomku.
Na závěr si výsledek zapíšeme jako množinu kořenů a ukážeme si, jak správně provést i zkoušku - v tomto příkladu budeme mít ve zkoušce složený zlomek, takže si ukážeme i to, jak složený zlomek převedeme na zlomky jednoduché, a jak s nimi dále pracovat.
Odkaz na další díl o rovnicích s neznámou ve jmenovateli:
• Rovnice s neznámou ve ...
Odkaz na video o ekvivalentních úpravách: • Rovnice (2. část) - Ek...
Další informace a články na různá matematická témata naleznete na mém webu: dusankovarik.cz/