Bardzo dobry materiał filmowy i w końcu rzetelne porównanie obu typu rowerów ! SUPER !!!
@zbigniewgruzlinski35933 жыл бұрын
Materiał dobry do jazdy po terenie szutrowym tylko gravel jeździłem różnymi i tylko na gravelu i górskim nie łapałem kapcia po drugie tak zwanych z zacięciem sportowym na takich trasach spotykam bardzo mało ludzi oni jednak wybierają inne trasy I inne podłoże, dziękuję za materiał
@mineroomineroo64052 жыл бұрын
Bardzo fajne recenzje. Odcinek super!
@pitdul2 жыл бұрын
Uniwersalność to właśnie jest przełaj nie gravel. Proszę nie robić tutaj marketingu. Uniwersalność to agresywna rama w terenowym rowerze, gdzie jak trzeba to dajemy ogień i nas nie ma. Uniwersalność to agresywny bieżnik w oponie o szerokości 28, wgryzający się w teren i nie jakieś 2 bary tylko bite 5. Gravel to ugrzeczniony przełaj. Chcesz emocji, rywalizacji, jazdy na krawędzi wytrzymałości, adrenaliny, prędkości i wszystkich tych pozytywnych odczuć które sprawiają, że chcesz wyjść na rower, to wybierz przełaj. Chcesz marazmu i znudzenia, to kup gravel. Pochwalisz się kolegom, ale na koniec sezonu będziesz czuć niedosyt.
@TheMrFrantz3 жыл бұрын
Dobry materiał i wyczerpujące temat informacje. Ja zauważam jeszcze jedną różnicę w prowadzeniu przełaja vs gravel tj. piasek i błoto. Tu przewaga przełaja jest znacząca szczególnie w błocie. Szybciej można zareagować na tracenie przyczepności i robotę daje agresywniejsza opona.
@bikeworldPL3 жыл бұрын
To wszystko jest prawdą, im cięższe warunki, tym większe będą różnice w tym konkretnym aspekcie. Z drugiej strony przełajem nie da się lecieć ostro szutrem po górach, a gravelem się da. W pierwszym przypadku 33 mm to po prostu za wąsko na kamyki dużych rozmiarów. Dwa podobne rowery, ale jednak naprawdę bardzo różne. I to co mówiłem lub pisałem (na portalu jest też artykuł) - im bardziej zaawansowany rider, tym więcej omawianych różnic poczuje w jeździe.
@Pedalarz3 жыл бұрын
Pojęcie "gravel" to czysty marketing. Sami marketingowcy chyba się nie spodziewali, że to odniesie taki sukces. Wprowadzenie do oferty przełaja turystycznego by się tak dobrze nie sprzedało. Nie wspominając o produktach pochodnych typu opony gravelowe, buty rowerowe, owijka gravelowa itd. Przynajmniej było by zgodnie ze słownikiem "na przełaj" «najkrótszą drogą, nie trzymając się wytyczonej trasy», a nie nazwanie roweru żwirem 😁 Trochę mnie boli, że ten marketing w try miga stworzył nową grupę osprzętu, a przełaj przez 70 lat się nie doczekał do dziś.
@Pachupp853 жыл бұрын
jeden normalny.
@user-br4wi2ud2eАй бұрын
@@Pedalarz myślę że sukcesem nie jest sam marketing a faktyczne zapotrzebowanie na tego typu konstrukcje, przed wynaleziemien gravela ludzie naprawdę mocno kombinowali jakby tu połączyć prędkość prostotę i względny komfort, przełaj to sportowa nisza stąd nikt nie myślał aby robić komfortowe przełaje, szosa road plus to wciąż szosa tylko zapewniająca wyzszy komplfort, ale wciąż nie na teren jak przełaj, wciąż nie na wyprawy jak krosy czy trekingi, same rowery trekingowe też zdają się być niewystarczająco dobrą konstrukcją ciezkie tanie amortyzatory, prosta kierownica nie sprzyjają dlugim wyprawom i podwyższają koszty utrzymania, co ciekawe śmiem twierdzić że gravel wywoszi się z rowerów górskich a nie z przełajów, ponieważ gravelowcy czyli podróżnicy, ludzie którzy orają dziesiatki tysięcy km rocznie czesto tworzyli własne konstrukcje na bazie właśnie rowerów górskich, modyfikacje jakich dokonywali to wymiana widelca amortyzowanego na sztywny aluminiowy, kierownicę wymieniali na takie zawierające różne zakrzywienia rogi czy dodatkowe elementy pod mocowania toreb, i właśnie dla takich podróżników producenci wyślij z inicjatywą prostych lekkich i wydajnych rowerów posiadających właściwości umożliwiające poruszanie się każdą śnieżką zaznaczoną na mapach, stworzyli rower który spełnia oczekiwania i komfort ludzi którzy po prostu chcą czuć więź z rowerem, jak również dla tych którzy chcą sobie przejechać spokojnie z punku a do punktu b, dawniej w miastach widywano rowery miejskie ze sztywnym widelcem, stare 40 letnie kolarzówki, czy skladako, dziś można kupić grawela ktory i w mieście zastąpił uzytkowe konstrukcje z minionych epok
@aygor93503 жыл бұрын
CX to rower o wąskim zastosowaniu, dla osób hobbystycznie jeżdżących w ciężkim terenie lub traktujących taką jazdę sportowo i to raczej na niezbyt długim dystansie. Gravel też można tak traktować, niemniej ma szersze spektrum możliwości, zwłaszcza, że przy dłuższej trasie nie męczy kolarza/rowerzystę.
@BIKE-PLUS3 жыл бұрын
No akurat gravel na ,,torze" przełajowym słabo sobie radzi. Podobnie jak przełaj na długich szutrowych trasach .
@FoHsi3 жыл бұрын
Ciężki teren i wąskie opony? 🙂
@aygor93503 жыл бұрын
@@FoHsi Jeżeli jazdę na CX traktować w kategoriach pewnego zawodowstwa - udawanego lub rzeczywistego, to rozmiar opon na jakich powinno się jeździć określa federacja kolarska. Z tego co widziałem na zawodach w Belgii błota nie brakowało.
@FoHsi3 жыл бұрын
@@aygor9350 trudny teren to nie tylko błoto, ale nie będę się już czepiał 🙂.
@arturkubacki58992 жыл бұрын
B dobry materiał. Aktualnie stoję przed takim dylematem … obejrzałem ze zrozumieniem, ale dalej nie wiem co nam zrobić … celuje w markę Ridleya …
@bartekczechowski47913 жыл бұрын
dokładnie takie same spostrzeżenie miałem po próbnej przejażdżce u canyon'a (inflite vs. Grail). Grail był dla mnie wygodną kanapą a inflite "responsywną" maszyną..
@boryscm3703 жыл бұрын
Dobry materiał. Pozdrawiam.
@el18853 жыл бұрын
Bardzo fajny test. Dziękuję za ten materiał. Ja od zawsze chciałem mieć "przełaja" . I już teraz wiem że mając już Crocketta nie zamienię go na nic innego. Choć nie używam go zgodnie z przeznaczeniem bo dla mnie jest to rower typu daily commuter z zamontowanymi błotnikami. Ale zawsze lubiłem rowery zwrotne, krótkie. I jak ostatnio wybrałem się na przejażdżkę na której były fragmenty z błotem to znajomi na maszynach XC i zresztą ja sam byliśmy pod ogromnym wrażeniem tego że na tych fragmentach im odjeżdżałem dość pewnie . Wybierając linie przejazdu właśnie po błocie a nie po raczej suchszym fragmencie. Ale tak jak w teście zostało to powiedziane. Przy oponach 35 mm na zjazdach po liściach z korzeniami to oni mi odjeżdżali. Tym samym potwierdzam tezę że cx dla sportowego zacięcia i zwrotnych krętych jazd. Gravela jako rower uniwersalny, najbardziej komfortowy rower szosowy. Pojedzie po większości terenu tylko wygodniej.
@bikeworldPL3 жыл бұрын
Wszystko się zgadza, wiele osób właśnie dlatego woli przełaje. Mówię o tym odrobine na końcu. Ja bym pewnie wybrał podobnie, gdyby miał zdecydować się ja jeden uniwersalny rower.
@jerzykryszczynski48923 жыл бұрын
Bardzo ciekawy i fajny film merytoryczny . Pozdrawiam serdecznie całą ekipę . Chicago 🚲🇵🇱
@kj1982kj3 жыл бұрын
Wsadziłem do cx opony 40mm i jest git :)
@bikeworldPL3 жыл бұрын
To super! W wielu przełajówkach, szczególnie tych starszych, aż tyle się nie zmieści.
@dwalinthedwarf44903 жыл бұрын
ja u siebie pogodziłem te dwa światy wkładając do mojej przełajówki opony 42-622 :). No i jest szaleństwo, bo lata się w terenie szybko bez obawy o kapcia :).
@piotrpacewicz90783 жыл бұрын
Dzięki. Obejrzałem i już wiem, że 5 lat temu dobrze wybrałem :) (Gravela)
@daniel_k_excel3 жыл бұрын
Cześć. Czym jezdzisz?
@piotrpacewicz90783 жыл бұрын
@@daniel_k_excel Mam Rose Xeon Cross. Niemiecka marka sprzedawana przez internet. Mają polskiego handlowca jak trzeba o coś zapytać. Wtedy Rose miało fajną cenę w stosunku do zastosowanych komponentów i wagi, ale teraz nie wiem jak to wygląda. A, no i jak decydowałem o zakupie, w testach doczytałem, że jak na gravela, ma dosyć sportową geometrię. Fakt, że zbiera się szybko i na podjazdach też czuć, że pcha się do przodu. Ale nie mając porównania do rasowego XC nie wiem czy to kwestia karbonowej ramy i potężnej (sztywnej) korby Ultegra, czy właśnie geometrii.
@patrykrutkowski41372 жыл бұрын
@@piotrpacewicz9078 no bo kupiłeś rower przełajowy, ale to spoko że się sprawuje
@mateusznieleszczuk47698 ай бұрын
Proszę o info jaki to model Canyon? Thx
@bikeworldPL8 ай бұрын
Inflite z 2021/2022
@kingadidyk90977 ай бұрын
Hej! A co myślisz o założeniu kół z oponą szosową na gravelu? Myślę o dłuższych trasach rowerowo/podrozniczuch za jakiś czas ale i również o udziału w zawodach w drogach szosowych, ale chce to połączyć i myślałam właśnie o takim rozwiązaniu ze zmianą kół, proszę o Twoja opinię na ten temat, będę bardzo wdzięczna
@bikeworldPL7 ай бұрын
Wiadomo, ze nie ma czegoś takiego jak jeden uniwersalny rower do wszystkiego, ale z doświadczenia powiem, że spokojnie tak można i taka jazda ma sens. Warto jedynie kupić opony szosowe o szerokości 32 mm, bo takie dużo fajniej się „prowadzą” na rowerze z gravelową geometrią.
@sysispgm27912 жыл бұрын
własnie wahałem się nad Canyonem - gravel czy przełaj. Wybrałem Grizla ;)
@cezaryg3666 Жыл бұрын
W starych CX nie wejdzie więcej, ale nowe CXy mają nawet 43mm możliwe do włożenia.
@jack091013 жыл бұрын
Daje łapkę bo fajnie przygotowany temat , ale kamerka z przodu , rybie oko , wprowadza oglądającego w błąd
@bikeworldPL3 жыл бұрын
Przebitki maja na celu wzbogacić i urozmaicić materiał, ale dzięki za uwagę, koniec końców staramy się zrobić wideo pod widza, nie dla siebie, wiec bierzemy to pod uwagę ;)
@user-br4wi2ud2eАй бұрын
dobrze zrozumiałem że opony cieńsze wykazują lepsze właściwości terenowe ?
@bikeworldPLАй бұрын
W określonych miejscach tak, bo lepiej wgryzają się w ziemię. Dyskwalifikują je natomiast wszelkie duże nierówności. W filmie bardziej chodzi o porównanie przełajowej do takiej typowej (dość łysej) gravelowej. A opony Cx limitują przepisy UCI - maks 33 mm. No, ale na tej konkretnej trasie lepiej wgryzała się ta wąska. Case trochę jak z zimowych opon z kolcami do rajdówek.
@user-br4wi2ud2eАй бұрын
@bikeworldPL przede wszystkim interesują mnie opony ponieważ właśnie planuję do grawela kupić nowy komplet który będę użytkować teraz jesienią jak również zimą na śniegu, obecnie mam schwable g one 45mm szerokie a kusi mnie aby teraz przetestować opony Continental double fighter 35mm, o 10mm węższe i z nieco agresywniejszym bieżnikiem po bokach jak również mocno plaskim grzebiecie, zastanawiam się czy na bloto, śnieg, mokre liście się nadaje
@marekbruno40032 жыл бұрын
Hej, a jaki oponki są zamontowane w przełaju?
@andrzejgugal63663 жыл бұрын
Witaj Mikołaju! Korzystne video. Powiedz proszę jakie szerokości mają opony. Dziękuję
@bikeworldPL3 жыл бұрын
33 w Canyonie i 42 mm w Specu.
@marekk13373 жыл бұрын
Jakbys czasy zmierzyl, to wygra lekki hardtail xc na kole 2.0 :) Moze tak byc zwlaszcza na blocie, sniegu?
@McAsi962 жыл бұрын
Cześć. Czy mógłby Pan podać wymiary i modele opon zamontowane w obu rowerach? Czy kupno dwóch rodzajów opon do gravela (tych z roweru przełajowego i standardowego gravela) nie da większych możliwości gravelowi? Możnaby było podmieniać opony w zależności gdzie i czego bardziej potrzebujemy? Może opony strikte przełajowe nadają podobnego charakteru gravelowi i będzie się on wgryzał w trasę i miał bardziej zbliżone właściwości terenowe do roweru przełajowego? Co Pan o tym myśli? Pozdrawiam i życzę miłego dnia ;)
@bikeworldPL2 жыл бұрын
Cześć. W Canyonie było 33 lub 35 mm, a w Diverge'u 38 lub 42 - sorry nie pamiętamy dokładnie. Oczywiście w rowerach typu CX i gravel 70% sukcesu to nie rama itd, a same ogumienie i ciśnienie w nim zastosowane. Natomiast bardziej uniwersalny set to mieć nowoczesny rower CX i zmieniać opony między przełajowymi a gravelowymi. Przełajówka na gravelowych oponach nie odstaje ,,na szutrach" od gravela, a gravel z oponami CX ma ograniczenia typu nisko osadzony suport. Jedyne co jest istotne, to aby w ramie mieściły się opony do około 40-42 mm. Sporo nowoczesnych CX'ów tak ma. Starsze ramy nie. Poza tym warto pamiętać, że gravel gravelowi nierówny. Jeden może być mega turystyczny, a inny niemal przełajowy - to bardzo niejednorodny segment rynku. Wreszcie nie zapominajmy, że to generalnie bardzo podobne rowery. Reasumując - ważniejsze jest to, aby jeździć i mieć dobre gumy z dobrym ciśnieniem, a nie bić pianę o sprzęcie. W terenie, na błocie, przy oponce rzędu 33-40 mm ważniejszy jest skill i objeżdżenie, niż sam sprzęt. Pewnie nie pomogliśmy, ale wg nas najbardziej uniwersalny set to rower CX lub naprawdę sportowy gravel i dwa sety kół. Warunek - wystarczający tire clearance w przypadku roweru CX.
@McAsi962 жыл бұрын
@@bikeworldPL Bardzo dziękuję za odpowiedź. :) Nie posiadam ani roweru CX ani gravela, po prostu ciekawi mnie ten temat i dlatego zapytałem. Aktualnie posiadam rower crossowy na kilkudniowe wyprawy z sakwami i rower górski do jazdy w terenie i górach. Właśnie jestem w Beskidzie Żywieckim i jest zabawa. ^^ Zgadzam się, że sprzęt nie jest najważniejszy. Najważniejsze jest czerpanie radości z jazdy i robienie tego co się kocha. Pozdrawiam ;)
@lechprotean3 жыл бұрын
A co sadzisz o zagraniu SPeca ktory probuje sprzedawac Cruxa CXowego jako lekki gravel?
@bikeworldPL3 жыл бұрын
ja sądzę, że to bardziej zagranie marketingowe. Crux wydaje się być nadal przełajówką, lekko ,,przerobioną pod kątem gravel'a", ale te zmiany są minimalne. To jest fajny kierunek dla ,,sportowców", którzy szukają jednego roweru z barankiem na różne typy jazdy offroad. Równie ciekawy jest też Giant TCX - przełaj, ale z opcją bardzo szerokich opon czy droppera. To otwiera drogę - jeśli ktoś potrzebuje - do fajnych modyfikacji. Pozdrawiam, Mikołaj
@robertsalitra81403 жыл бұрын
Fajny teścik, przydatnia uczciwa subiektywna ocenia obu sprzętów. Pytanko, CX czy Gravel na Ultra 350-500km. Mikołaj co byś zabrał?! Interesuje mnie Twoje zdanie 😉
@bikeworldPL3 жыл бұрын
Ja bym zabrał gravela. Ale zdarza się, że przełajówka zmieści opony 40 mm i też da się ją dostroić pod Ultra. Kolega Piotrek Berdzik wygrał niedawno Ultra na przełajówce SuperX i mówi, że było super, ale też fajnie powiedział wyborze roweru. Że wszystko zależy, czy jedzie się przejechać, czy ścigać o wygraną. To też ma znaczenie,m: tempo, ilość postojów, zabieranie bagażu itd kwestia znoszenia gorszej amortyzacji etc. Temat jest złożony, a gravel to pewniak w tym zestawieniu.
@lechprotean3 жыл бұрын
dla niektorych 350-500km to jest 'krótkie' ultra ale i tak gravel ma lepszą geometrie do dłuższych dystansów. Jedynie widzę CX w takich dystansach gdy ktos juz ma taki rower bo sie sciga w CX przez zime - po co ci zwrotnosc jak zakrety sa co 50km? ;)
@maciejmirjuk94513 жыл бұрын
Bardzo fajny test, dziękuję. Czy starsze przełajówki, na canti, miały podobną geometrię jak dzisiejsze czy to się zmieniło?
@bikeworldPL3 жыл бұрын
Podobną, ale w złych warunkach (błoto, śnieg, ogólnie nawet lekko mokro) totalnie nie hamowały. Dzięki disc zmienił się trochę ten segment, a masę siły oszczędza się na inne rzeczy (np. Bardziej precyzyjne sterowanie), która kiedyś szła w hamowanie.
@generous_onion3 жыл бұрын
Przypadkiem rower typu gravel nie wywodzi się z rowerów szosowych typu endurance?
@bikeworldPL3 жыл бұрын
Z punktu widzenia rynkowej historii tego segmentu w Europie tak można by sądzić. Ale to z przełajowek już około 2006 roku w USA budowali sobie rowery do ścigania w gravelowych eventach. Przerabiali tylne trojakaty pod szersze opony etc. Pamietajmy, ze styl jazdy, który nazywamy gravelem istnieje od lat, po prostu teraz lansują go producenci i dodatkowo tworzą bardzo ciekawe rowery wypełniające potrzeby rowerzysty gravelowego. Stoją gdzieś pomiędzy: szosa, cx a MTB.
@hubertr82853 жыл бұрын
Cześć, Co to za model kasku? 😋
@Chesterhardcor3 жыл бұрын
Prawdopodobnie BONTRAGER XXX WAVECEL
@bikeworldPL3 жыл бұрын
Tak jak pisał kolega Hardcor
@banyo813 жыл бұрын
Najpierw mówisz, ze gravel zachęca do spokojnej jazdy a minut później, że gravelem można jechać szybciej, ostrzej..
@bikeworldPL3 жыл бұрын
Chodzi o odporność ogumienia na defekty
@bikeworldPL3 жыл бұрын
Generalnie nie wyciągaj wniosków po zdaniu wyciągniętym z szerszego kontekstu, zobacz do końca. Pozdrawiam, Mikołaj
@Dan973632 жыл бұрын
Odrazu widać, że w przełajówce rama wyżej jest.
@BIKE-PLUS3 жыл бұрын
Test po parku he he . Trzeba go było w błoto zabrać
@bikeworldPL3 жыл бұрын
Miejsce absolutnie nie jest przypadkowe, obserwatorzy wyścigów przełajowych na pewno nie są tym zdziwieni :)
@marcinzyla87113 жыл бұрын
Protoplasta graveli to stare rowery typu turing. Stalowa rama podobna do szosy lata 70 i 80
@bikeworldPL3 жыл бұрын
Przygodowego gravela tak, natomiast rynkowo nie do końca. Natomiast wiadomo, ze rynek co rusz zatacza koło.
@PioFoto3 жыл бұрын
Tak naprawdę to ja nie rozumiem tych rowerów. Czy nie lepiej by zachować wszystko co ma tylko wstawić prostą kierownice. Pewniej trzymać hamulce. I tak w takiej jeździe nie wykorzystuje się dolnego chwytu aerodynamicznego na baranku. Ja osobiście jeżdżę na crossie po lekkim terenie jak ten po szutrach itp. i szosie ale po asfalcie wtedy to ma sens. Może taki rowerek wygląda bardziej zawodowo dla nie wtajemniczonego obserwatora i rowerzysta tez czuje sie lepiej jak wyczynowiec bo innych zalet takiego roweru wynikającego z takiej kierownicy nie widzę. Oczywiście to jest tylko moje zdanie. Na przykład to swojego crossa założyłem oponki 32 z 48 o bieżniku bardziej szosowo szutrowym a moze bardziej szosowym i czuje się pewniej na terenie mieszanym.
@pawelciesla50473 жыл бұрын
Podejrzewam, że w gravelu to kwestia wygody - na długie jazdy jest możliwość zmiany pozycji rąk oraz można uzyskać bardziej aerodynamiczną pozycję podczas jazdy pod wiatr. No a cóż, CX to kwestia historii i czystego funu :) Oczywiście, wiekszość tras przejeżdza się szybciej rowerem XC, ale nie ma takich wrażeń.
@marekkowalczyk77533 жыл бұрын
Sport v turystyka
@EverydayMaverick3 жыл бұрын
O gravel z dwoma blatami coraz trudniej ...
@janhylla21773 жыл бұрын
Romet ma w modelu Aspre2 2blaty na pełnym GRX (400tka co prawda, ale wciąż). Mam zeszłoroczny model i jestem bardzo zadowolony. W tym roku zmienili mu ramę na mniej 'przelajową' a bardziej turystyczną
@bikeworldPL3 жыл бұрын
Bez przesady. Grx najczęściej jest na dwóch blatach, dużo częściej niż 1x. Oczywisce w przypadku rowerów na sramie to już tylko 1x
@adredy3 жыл бұрын
rodzaji rowerow jak torebek w damskiej szafie :/ jescze troche i beda w zaleznosci od nazwy ulicy po ktorej sie jedzie.
@bikeworldPL3 жыл бұрын
A jak wyglądać będzie rower na Aleje Kaczyńskiego?
@BIKE-PLUS3 жыл бұрын
Dla mnie gravel a przełaj to zupełnie inna dwa typy rowerów. Różnic jest zbyt wiele, to tak jakby porównać XC do Traila
@bikeworldPL3 жыл бұрын
Warto posłuchać do końca :)
@bikeworldPL3 жыл бұрын
A zresztą podobny wniosek pada gdzieś w trakcie ;)
@BIKE-PLUS3 жыл бұрын
@@bikeworldPL Nie mogłem wysłuchać do końca gdyż zaczął się odcinek na Dirt it more :D Ale spokojnie nadrobię zaległość
@ukaszKrzyminski3 жыл бұрын
Xc a trial no to żeś porównaniem zasunął 😅
@Kanonka282 жыл бұрын
Tylko przelaj.
@radekgacek80503 жыл бұрын
Ktoś to jest fanem speca, bo to grizzl a nie diverge.
@bikeworldPL3 жыл бұрын
? W opisie filmu są linki do obu modeli, polecamy zerknąć.
@kermitbaba38313 жыл бұрын
Kolejny materiał nakręcony dla ryb. A chyba fajny. Macie wersję dla ludzi?
@bikeworldPL3 жыл бұрын
Sorry, ale nie łapiemy żartu / aluzji?
@janisz40453 жыл бұрын
To zmień opony!
@bikeworldPL3 жыл бұрын
Świetny pomysł! W którym rowerze na jakie? Czy starci na tym sterowanie i czy w ogóle w ramie jest tolerancja na inne. Ważne jest jedno - na ile przy danym trailu i szerokości kierownicy jest manewru. Bo np geo z klasycznego CX z oponą 40-45 prowadzi się już średnio. A gravel ze slickami 25 mm tez śmiesznie ;) zawsZe geometria ramy bierze pod uwagę przewidywany rozmiar opony i o tym trzeba pamiętać. +\- 15% jest Ok, przy większych bywa średnio
@zbig.mach.34433 жыл бұрын
ble...ble ...ble...😀
@bikeworldPL3 жыл бұрын
Bardzo interesujący komentarz ;) czy Pan „rozpędza” algorytm Youtuba???