Super film - podstawy podstaw, zasady działania akumulatora 👍
@robertorze50033 жыл бұрын
Bardzo dobrze potraktowany temat. Dzięki Robert za dobrą robotę
@prbart2914 жыл бұрын
Witam Robercie wykład budowy i zasady działania akumulatora od A do Z nic dodać nic ująć widać Twoje zaangażowanie i pasję POZDRAWIAM👍👍
@mrAkumulator4 жыл бұрын
Dzięki, fajni się pracuje jak ma się potrzebę, a ktoś to docenia :)
@departament54 жыл бұрын
Konkretnie wyjaśnione. Czekamy na następne części.
@mrAkumulator4 жыл бұрын
A jednak ten film generuje najwieksza utratę subskrybentów. Niezły paradoks 😉
@amatorkombinator4 жыл бұрын
A druga część będzie właśnie o zasiarczeniu, opadzie mas czy zużyciu na podstawie tych reakcji w czasie oraz eksploatacji 😜
@mrAkumulator4 жыл бұрын
Skąd wiedziałeś ?
@michawyzlic10994 жыл бұрын
Świetne i interesujące.
@mrAkumulator4 жыл бұрын
Dzięki :)
@Tadek-n3g4 жыл бұрын
Materiał super.Tak dla przypomnienia młodszym kolegom.Dawno dawno temu do tanich win producenci również dodawali siarkę w celu lepszego wnikania do organizmu.Reakcje organizmu też były różne .Często bywało, że pieniądze wydane na takie wino szybciutko się zwracały.
@mrAkumulator4 жыл бұрын
Siarka wspomaga również pozytywnie organizm :)
@Tadek-n3g4 жыл бұрын
@@Tab7.6.Tab7.6 Żołnierze kiedyś bardzo często po otzrymaniu żołdu witaminizowali się takim winem na bazie ,,siarczanów''.Teraz sam nie wiem, czy bardziej tęsknię za młodością, czy smakiem tych delicji.Nie wsytdzę się też takich wspomnień, bo kto tego nie próbował mając teraz 50 + niech weźmie kamień i ........................
@sp5mxx4 жыл бұрын
@@Tadek-n3g Ja jak sobie przypomnę to jeszcze mnie trzęsie, obrzydlistwo.
@Tadek-n3g4 жыл бұрын
@@sp5mxx E tam fajnie było.Fakt ślinka też mi nie cieknie jak je wspominam.Szukając wad tego napoju jest jedna, a mianowicie do obiadu, lub do uroczystej kolacji przy świecach nie wypadało podawać tego gatunku chociaż z drugiej strony było to wino raczej o uniwersalnym zastosowaniu.
@sp5mxx4 жыл бұрын
@@Tadek-n3g Nie wiem co to wino robiło z wątrobą ale pamiętam że jak na drugi dzień się puściło bąka to można było pół dzielnicy zatruć a piasek w najbliższej okolicy robił się ciemniejszy.
@SawomirRutkowski-ro3qs9 ай бұрын
Super wyklad
@mrAkumulator9 ай бұрын
dziękuję
@andruszyk762 жыл бұрын
Super info.
@tade7694 жыл бұрын
Jezeli anoda u was jest ujemna a katoda pozytywna to trzeba znowu zmienić wszystkie podręczniki...4:10
@Pawet.004 жыл бұрын
A czy to nie jest tak, że w akumulatorach anoda jest elektrodą ujemną w czasie oddawania prądu, a dodatnią w czasie ładowania ?
@tade7694 жыл бұрын
@@Pawet.00 A to już "inżyniery" prowadzący ten kurs powinny to sprecyzować ...
@mrAkumulator4 жыл бұрын
Katoda to elektroda na której zachodzi redukcja, w tym wypadku (naładowany aku, który zaczyna się rozładowywać) mowa o płycie dodatniej: PbIVO2+SO2−4+4H+ + 2e− ⇄ PbIISO4 + 2H2O
To jest To! Zawsze tym bardziej zainteresowanym klientom staram się właśnie w ten sposób wyjaśnić jak działa akumulator. Zrozumieć jak działa dane urządzenie to jest klucz do prawidłowej obsługi. Tego mi trochę u was brakowało będąc na panelu na targach Camper Caravan Show 2019, ale temat nadrobiony. To co jest tu pokazane na filmie pośrednio wyjaśnia dlaczego nie należy zostawiać akumulatorów ołowiowych w stanie głodu czy też niedojedzenia, oraz co się stanie jak będziemy ładowali krótko bez prawidłowego zakończenia ładowania, (krótkie podładowywania lub uruchomienia z kabli). Swoją drogą wybieracie się może na tegoroczne targi CCS ,? No i podstawowe pytanie - gdzie podział sie Andrzej?
@mrAkumulator4 жыл бұрын
Tak będę na CCS w sobotę o niedzielę ma prelekcję o 11. Tą prezentację o pracy aku od środka zrobię w wersji animowanej.
@polarultra77824 жыл бұрын
@@mrAkumulator Animacja to bardzo dobry pomysł, a targi chyba już temat przesądzony - odwołane?
@karlgo28773 жыл бұрын
Wszystko się zgadza tylko potrzebny jest mikroskop lelektronowy by obserwować jak układają się siarczany ołowiu na płytach bo z tym bywa różnie dlatego czasami testy nie wychodzą jak z szklanym akumulatorze ponieważ odpowiednie rozłożenie siarczanu na płytach czasami potrzebne jest parę odpowiednich cykli ładowań
Czy na którymś z etapów użytkowania ołów może się wydostać z akumulatora?
@piotr4414 жыл бұрын
Robercie może jakiś poradnik o ładowaniu zasiarczonych akumulatorów?
@mrAkumulator4 жыл бұрын
Przymierzam się :)
@DanielSkwierawski4 жыл бұрын
@@mrAkumulator jeśli będziecie wymieniać elektrolit to proszę powiedzcie co zrobić ze starym
@robasjusi4 жыл бұрын
👍👍👍👍👍
@kamilrogowski59584 жыл бұрын
To dla tego rozładowany akumulator szybciej zamarznie na dużym mrozie, a naładowany wolniej
@mrAkumulator4 жыл бұрын
Słuszne wnioski ;)
@Patryk511403 жыл бұрын
Który akumulator jest lepszy do dużego prądu rozruchowego? AGM czy Kwasowy?
@pawelbgc4133 жыл бұрын
Witam Panie Robercie. Bardzo dobry materiał. Mam jednak pytanie. Otóż wszystko dobrze rozumiejąc, płyty powinny być zakryte elektrolitem, by mogła zachodzić reakcja, między płytą a elektrolitem. Jednak instrukcja ładowania akumulatorów, w zakładzie w którym pracuję, mówi by wodę dolewać dopiero po doładowaniu. Więc jako powinno się robić prawidłowo?
@trustnoone38644 жыл бұрын
Może czas zacząć wykładać na uczelni :-D
@mrAkumulator4 жыл бұрын
Czas, powoli kończyć tą zabawę w "jutubera" :)
@888waldi4 жыл бұрын
Skelton tech - może o ich grafenowych kondensatorach do samochodu ??
@arturgorniak37414 жыл бұрын
No i gitara :-)
@RuCioLeK853 жыл бұрын
[Rozladowanie:] PbO2 (Anoda) - Zacik Minusowy(-)! oddaje elektron- potencjal napiecia maleje! a, Pb (Katoda) - Zacisk Plusowy(+)! przyjmuje elektron- ------------------------------- [Ładowanie:] PbO2 (Katoda) - Zacisk Minusowy(-)! przyjmuje elektron- potencjal napiecia wzrasta! a, Pb (Anoda) - Zacisk Plusowy(+) oddaje elektron-
@toko28994 жыл бұрын
Super odcinek.Właśnie naładowałwałem akumulator 40ah prostownikiem stef pola 303 który podawał przez cały czas ładowania około 16V. A trwało to 20 godzin mam nadzieję że nie przeładowałem .Jakie są objawy przeładowanego akumulatora?
@inspektorelektron4 жыл бұрын
Samych reakcji chemicznych tak do końca jakoś nadal nie rozumiem ale materiał całkiem przyzwoity. Jedynie co to rozszczepianie cząsteczek o których mowa od 11:30 tutaj chyba nie pasuje. Mnie generalnie takie nazewnictwo nie przeszkadza ale oglądałem film z kimś co się nie zna na akumulatorach i ... to rozszczepianie :). Reakcje rozszczepienia polegają chyba na nieodwracalnej przemianie jądra atomowego w wyniku którego powstają nowe, inne atomy. Tu może bardziej chodzi o podział cząsteczek na inne cząsteczki lub na atomy ?
@mrAkumulator4 жыл бұрын
Piotr, jak zwykle cenna uwaga :) Tłumaczyłem z materiałów angielskich, i mogłem troszkę przyłożyć się do tłumaczeń. Dokładnie, chodzi o podział.
@sp5mxx4 жыл бұрын
@@mrAkumulator Rozczepienie to też podział, ale kolega wyżej chciał zabłysnąć i użył do tego terminologii nuklearnej czyli o rozczepieniu atomu, ale jeżeli dzielimy cząsteczkę to de fakto ją rozczepiamy, dobrze że jednak nie rozczepiacie atomu bo było by gorąco i głośno.
@ukaszdabrowski44414 жыл бұрын
Dzięki
@mrAkumulator4 жыл бұрын
proszę bardzo ;)
@dawi994 жыл бұрын
Anoda jest dodatnia , Katoda zaś ujemna. Lubię kanał ale za takie wtopy nie ma ani łapki w dół ani w górę , mam wykształcenie techniczne i tu technolog też się nie popisał.
@Tadek-n3g4 жыл бұрын
Co napiszesz o tym tekście z sieci .......,, katoda jest elektrodą dodatnią względem anody. W urządzeniach, które są odbiornikami energii elektrycznej (np. elektrolizer), katoda jest elektrodą ujemną względem anody. W akumulatorach, w zależności od trybu pracy, dana elektroda jest anodą lub katodą''.
@lexuselk4 жыл бұрын
9:35 *atom *tlenu
@mrAkumulator4 жыл бұрын
Ale babol :) Wydawało mi się, że większość gaf posprzątałem :)
@kamilbogus4 жыл бұрын
Pierwszy
@sp5mxx4 жыл бұрын
W styczniu tego roku podjąłem się próby wyznaczenia napięcia w 100% naładowanego akumulatora a zarazem po "uspokojeniu" reakcji elektrochemicznych. Rezultaty opisałem tu i nie piszę to dla reklamy tylko dla was MrAkumulator może to was zainspiruje. sp5mxf.com/proba-wyznaczenia-napiecia-spoczynkowego-akumulatora-olowiowego-ca-ca-w-100-naladowanego/ chociaż pewnie jak zwykle skasujecie link, nie ważne, ważne żebyście się z tym zapoznali, a może zrobicie to sami a nawet lepiej niż ja to zrobiłem ?
@mrAkumulator4 жыл бұрын
Cześć Tomku, nie kasujemy linków, tylko je zatwierdzamy. Druga sprawa, to 95% linków jest do śmiesznych lub zabawnych filmików, 4% to reklama zaś 1% jak Twój wpis, coś wnoszą i te zatwierdzamy bez uwag. / Robert
@sp5mxx4 жыл бұрын
@@mrAkumulator Nie jest to prawdą, ja nigdy nie wstawiam śmieci, moje linki zawsze są wartościowe choć można z treściami w nich zawartymi nie zgadzać się, a po za tym ja również popełniam błędy jak każda istota żywa. Andrzej kilka razy skasował mi linki i napisał że to robi YT co było śmiesznym tłumaczeniem ponieważ nikomu YT nie kasował tylko wam. Dobra nie ważne, może w końcu mnie zaakceptujecie. Co do tego wyznaczenia napięcia w 100% naładowanego akumulatora to ten artykuł jest najgorzej opracowany merytorycznie i można nie zrozumieć o co mi chodzi. Przecież można zmierzyć napięcie miernikiem po naładowaniu a nie coś obliczać. No właśnie, ale ja poczekałem tydzień aż "uspokoją" się wszelkie reakcje elektrochemiczne po czym zmierzyłem godzinny spadek napięcia samorozładowania tego akumulatora po czym to godzinne napięcie przemnożyłem razy ilość godzin jaka minęła od zakończenia procesu ładowania i tą wartość dodałem do aktualnego napięcia ponieważ w trakcie uspakajania równolegle do tego procesu następowało samorozładowanie no i w ten sposób uzyskałem napięcie 12.76V dla CA-CA. Taką przyjąłem metodologię a czy słusznie tego nie wiem, może to był błąd w sztuce ale ja na logikę tak przyjąłem.
@mrAkumulator4 жыл бұрын
@@sp5mxx Super podejście. Nie mówię o Tobie w kontekście śmiecących linków. Jeśli linkujesz do ciekawych artykułów to ok, reszta w rękach nowej Pani administrator, która zna moje poglądy w tym zakresie.
@sp5mxx4 жыл бұрын
@@mrAkumulator Robert to poczytaj to: sp5mxf.com/kondensator-rozruchowy-zamiast-akumulatora-w-aucie-z-silnikiem-diesla/ A tu cały cykl moich wypocin : sp5mxf.com/?s=akumulator Między innymi bardzo dokładnie przebadałem tester BT360 i opisałem co on pokazuje i kiedy, Zasilaczem laboratoryjnym sterowałem go i sprawdzałem przy jakim napięciu wskaże jaki procent naładowania oraz wiele innych czynników. Całkiem fajny testerek za niewielką kasę, który nie odbiega rażąco od Waszych drogich testerów, co wykazały Wasze testy, różnice były dość kosmetyczne i ogólnie do przyjęcia.
@grabyboy4 жыл бұрын
Świetny filmik. Dzięki za przystępnie podaną wiedzę. Mam jeszcze jedno pytanie. W teorii też mi się wydawało, że bardziej gęsty elektrolit będzie ma dnie. W praktyce jak sprawdzam gęstość to zawsze jest tak, że jak wymieszam elektrolit areometrem, to jest mniej gęsty, niż jak wcześniej zaciągnę go z powierzchni (przed wymieszaniem). Ktoś mi to może wyjaśnić, bo zdaje się to przeczyć prawom fizyki. ;)
@polarultra77824 жыл бұрын
Raczej nie da rady zamieszać elektrolitu z dna z tym nad płytami przy użyciu areometru.....
@grabyboy4 жыл бұрын
@@polarultra7782 może nie koniecznie z samego dna, ale na tyle da radę, że nawet opad masy, którego na pierwszy rzut oka nie widać, to po wymieszaniu jest spokojnie widoczny. Zaciągasz troche elektrolitu i wstrzykujesz z powrotem. I tak w kółko kilka razy.