W Polsce niepotrzebnie komplikujemy rozdzielnice i instalacje elektryczne. Zaczynam cenić podejście brytyjskie. W większości przypadków wystarczy skrzynka na 12 do 24 modułów. Układy pierścieniowe zamiast osobnych bezpieczników na każde gniazdko. I to działa
@mareklimanowski6873 жыл бұрын
Mądrego dobrze posłuchać, z twoją wiedzą w każdej rozdzielce byś znalazł błędy 😎
@JacekH07elektryk3 жыл бұрын
Nieraz jest tak że i w swojej znajdę i poprawiam. A to jest najtrudniejsze
@jacekszymanski46572 жыл бұрын
Dla tego czytam słucham. Bo tak wypada. A wnioski wyciągam sam. I nie zawsze muszę się ,gasząc z prelegentem Jackiem. Bo kolokwialnie . Mówiąc i pisząc czasem jego komentarze są nazbyt pedantyczne i nie zawsze trzeba aż tak robić jak to on przedstawia. Ponieważ jak już kiedyś pisałem. Każdy elektryk jest jak kot czyli indywidualista. I tworzy swoją sieć układu zasilania według własnego uznania. Z zachowaniem wskazań elektrycznych linii zasilania obiektu na zewnątrz i wewnątrz.
@StanisławGrześkiewicz2 жыл бұрын
Panie Jacku ! Materialy przez Ciebie prezentowane sa na naprawde na wysokim poziomie i z ogromnym potencjalem wiedzy ... skorzystalem wielokrotnie przy wykonywaniu instalacji w moim domku ... zawsze zwracalem uwage na Twoje "ku przestrodze" i mysle , ze moja instalacja lacznie z rozdzielnica bedzie dzaialala bez problemow wiele lat przy jej regularnej kontroli / sprawdzenie kontaktow, najprostsze pomiary , sprawdzenie RCD / to nie zajmuje wiele czasu , ale mozna zyc bezpiecznie. Ze swoich doswiadczen zyciowych wiem, ze czesto placilem za usluge wykonana wadliwie prawdziwe , nie z gazety , pieniadze ! Dlatego tez zainteresowalem sie elektotechnika na poziomie uzytkownika i wykonawcy od udostepnionego przylacza przez zaklad energetyczny ... od tego momentu wykonalem wszystko sam , dzieki wszystkim Twoim poradom oraz tez innych ... Dzieki za Twoja wiedze ! Pozdrawiam
@ukaszjancarz32103 жыл бұрын
W jaki sposób najlepiej zabezpieczyć kontroli faz i czy jest to wymagane?
@taskhunters52453 жыл бұрын
Jacku masz potencjal i leksia kladiesz na lopatki jesli chodzi o teorie... Dawaj w koncu cos z inteligentnego montażu oprzewodowania.
Dla czego popsuta? Jak ktoś zrobił, tak i jest. I będzie działać, choć wielu perwersyjnych "znawców materii" będzie się nad tym pastwić. A jak coś się stanie, to będzie to problem właściciela, że mu się rozdzielnica skopci, czy jakiś aparatek w niej zwędzi. Jak ma - tak i będzie.
@momontiego87053 жыл бұрын
@@MrOprawca1978 głupie pytanie dlaczego robota popsuta- bo zrobiona głupio i bezsensownie w kilku miejscach- np z tym wyłącznikiem 3f gdzie wychodzi tylko 1f- po co? Dla większego ryzyka? Jeśli chciało się użyć jako 1f to trzeba było na wejściu też podłączyć tylko 1f, zamiast 3.
@slawio28413 жыл бұрын
Asymetria może wystąpić zawsze nie tylko na braku styku 3 fazowym RCD także nie przesadzajmy,przy dużej rozdzielnicy to ile trzeba 1fazowych RCD żeby równomiernie rozłożyć fazy? Ponadto patrząc tym tokiem rozumowania,każdy odbiornik 3 fazowy powinien być zasilany oddzielnym 3fazowym RCD i żaden obwód 1 fazowy nie powinien być zasilany z takiej RCD.Zalecam okresowe przeglądy i pomiary.
@MrOprawca19783 жыл бұрын
Jak zrobisz, tak będziesz miał. Chcesz zasilać odbiornik trójfazowy z trzech pojedynczych różnicówek - proszę bardzo, kto zabroni? Albo odwrotnie, obwody jednofazowe z jednej trójfazowej różnicówki - a kto nie pozwoli tak zrobić? Tylko każde rozwiązanie ma swoje oczywiste następstwa. I tyle.
@lalababa95383 жыл бұрын
Teraz prawda nie ma co popadać w paranoje .Przewody N i tak z reguły są przewymiarowane i ciezko żeby doszło do upalenia , bardziej wina słabego odkręcenia .Poza tym ja robię tak ze Nkami wychodzę z bloku rozdzielczego i uważam za karygodny błąd poszywania Nkami wszystkiego na V , przewody fazowe owszem można tak sobie cała rozdzielnice poleciec ale N tylko z bloku. Każdy ma swoje widzimisie:)
@adamzawadzki71902 жыл бұрын
@@lalababa9538 elektryka to nie widzi mi się kto oszczędza ten traci
@mbialow7 ай бұрын
Do usunięcia jest polowe tych niepotrzebnych gratów. W zyciu nigdy nie wyłączy choc jednego bezpiecznika celem naprawy jakiegos obwodu. Czysta strata i czasu na ten caly makaron...
@robi2757 Жыл бұрын
połączenia w rozdzielnicy po pewnym czasie trzeba ponownie po dokręcać - jest to wręcz konieczność
@januszabax69163 жыл бұрын
Bardzo ciekawy temat. Dziękuję. Tylko : pytanie : dlaczego trzyfazowa różnicówka jest niebezpieczna dla obwodów jednofazowych ?, może jakiś rysunek jak zamykają się tam prądy ? czy można zamiast wyłącznika głównego stosować wyłącznik nadprądowy np 3fazowy B25. czy w rozdzielnicy musi być rozłączenie przewodu N czy tylko fazy ??? Byłbym wdzięczny za odpowiedż
@pioter013 жыл бұрын
Obejrzyj ten film. kzbin.info/www/bejne/pGTXpIOVoJl6p5I
@StanisławGrześkiewicz2 жыл бұрын
@@matiszyszak4064 chyba pomyliles N z PE ?
@StanisławGrześkiewicz2 жыл бұрын
bardzo dokladnie w tym materiale kzbin.info/www/bejne/omOrcmmFg9t4j6M
@pawemusia24932 жыл бұрын
To co jest powiedziane w materiale o asymetrii napięć w przypadku zastosowania wyłącznika trójfazowego i zaniku przewodu neutralnego to bzdura.Zastosowanie wyłączników jednofazowych również przed tym nie chroni.
@Jon-ov3ko3 жыл бұрын
FAJNIE WYTTUMACZONE. POZDRAWIAM.
@MK-qt8iw3 жыл бұрын
Panie Jacku informacje obfite, lecz problemy z fonia
@pekaesy12 ай бұрын
To ja mam pytanie może dziwne, ale - w kwestii zabezpieczenia kontrolek fazy - czy można zastosować pojedynczy bezpiecznik na przewodzie neutralnym zamiast trzech bezpieczników dla każdej fazy osobno?
@JacekH07elektryk2 ай бұрын
dla każdej fazy osobno
@pekaesy12 ай бұрын
@@JacekH07elektryk Rozumiem, że taka jest praktyka, bo jednoznacznie widzimy, która kontrolka ma przebicie, jednak w przypadku potrójnych kontrolek jednomodułowych jest to bez znaczenia - i tak trzeba wymienić całą kontrolkę. A w efekcie oszczędzamy dwa moduły w skrzynce.
@DavZ4hundred3 жыл бұрын
Czy błędem jest rozprowadzanie N mostkujac go szeregowo do każdej roznicowki?
@Vito82pl3 жыл бұрын
Tak
@romanklimczyk4893 жыл бұрын
Mam pytanie odnośnie zabezpieczenia przeciw przepięciowego. rolę zabezpieczenia spełnia tu odłącznik zasilania ale kwestia jest w tym, że normalny odłącznik może, a nawet z dużą dozą prawdopodobieństwa nie zadziała w sposób skuteczny, ponieważ stworzony łuk może skleić styki i nie da możliwości rozłączenia zasilania przez zwarcie zabezpieczeń przeciwprzepięciowych. Na logikę powinny to być zabezpieczenia topikowe, jednorazowe lub specjalistyczne rozłączniki specjalizowane. Podobna sytuacja jest przy zabezpieczaniu paneli fotowoltaicznych, z tym że tam występują napięcia dochodzące do 1kV i zwykłych rozłączników zabrania się stosować. Wyłączanie prądu stałego o takim voltażu grozi spaleniem zabezpieczenia i pożarem w rozdzielni. Celem zabezpieczeń przeciwprzepięciowych jest zabezpieczenie wewnętrznej instalacji przed skokiem napięcia. Samo zwarcie może tego nie zrealizować a brak skutecznego rozłączenia obwodów przez zabezpieczenia nadprądowe może wywołać trudne do przewidzenia efekty przy skoku napięcia przez np. wyładowanie pioruna w okolicy.
@elektryknikodem2 жыл бұрын
O czym ty mówisz?
@wojusu3 жыл бұрын
Czy mogę prosić o wyjaśnienie kiedy stosujemy wyłączniki różnicowoprądowe 3P+N, a kiedy 4P. Ta sprawa na wielu forach niestety jest niejasna i wprowadza wątpliwości
@JacekH07elektryk3 жыл бұрын
A nie chodzi czasem o FR?
@wojusu3 жыл бұрын
@@JacekH07elektryk tak, dokładnie, chciałem poprawić ale wyleciało mi z głowy
@jacekcierpiszewski3 жыл бұрын
Super ale na przyszłość prosimy o lepsze zdjęcia bo mało widać :) .
@jacekszymanski46572 жыл бұрын
Panie Jacku. Są pianki niskoprężne które są niepalne i można z powodzeniem montować na nich rozdzielnie. Pozdrawiam.
@JacekH07elektryk2 жыл бұрын
nie ma to sensu
@Stan-mh7bf Жыл бұрын
Rozdzielnicę elektryczną montować na piankę, weź chłopie silnik w swoim kombiaku sobie zamontuj na piankę.
@graczkompjuterowy25373 жыл бұрын
Dlaczego w materiale są 2 rozdzielnice 2 różnych wykonawców ? Przecież na temat pierwszej rozdzielnicy był już film
@Vito82pl3 жыл бұрын
Po prostu, przerost formy nad jakością 😉
@mrvirus13 жыл бұрын
Piana poliuretanowa jest samogasnąca, w przeciwieństwie do tworzyw, z których są wykonane rozdzielnie i izolacje przewodów. Jasne, że lepiej obrzucić rozdzielnię empekiem, ale piana ani się sama nie zapali, ani płomienia nie będzie podtrzymywać.
@MortimerKadaver3 жыл бұрын
Piana poliuretanowa gaśnie chwilę po spaleniu się...
@Stan-mh7bf Жыл бұрын
No tak szybciej na pianę bo tynk to trzeba czekać aż wyschnie, tak sie goli jeleni klientów w polsce. Elektrycy z Bożej łaski.
@krzysztoffqiu49073 жыл бұрын
To ja zapytam tak , jak podłączyć asxsn lub przewód uziemiający 25mm2 do listwy pe w tej rozdzielni ? Czy wprowadzenie takiego wiekszego przekroju na zacisk izolowany wlz a potem redukcja na 2 przewody po 16mm2 i podłączenie ich pod listwę pe będzie błędne ?
@MrOprawca19783 жыл бұрын
Jak zrobisz, tak będziesz miał. I każdy "szpecjalista" od "łelektryki" będzie mógł cię co najwyżej cmoknąć. W czoło, oczywiście.
@woojtaszoniejaki27943 жыл бұрын
A od kiedy asxsn się wprowadza do budynku nie mówiąc już o rozdzielni? jest to przewód napowietrzny i łączysz go zaciskami cu/al np. z yky4x10. Co do drugiego pytania to odpowiedz jest prosta. Stosujesz złączkę szynową 35mm2 (dwu torową) i możesz zrobić odejście z każdego wolnego zacisku.
@genewit5243 жыл бұрын
Z zawodu jestem elektrykiem.Rutyna nie jednego elektryka zabiła.A najgorsi są te osoby, które nie mają pojęcia o elektryce, a próbują "naprawić".
@MrOprawca19783 жыл бұрын
Zaś jeszcze gorsi są tak zwani "szpecjaliści", którzy dostali "łuprawnienia" w prezencie pod choinkę, albo od wujka na urodziny a potem biorą się za materię. Mi taki "uprawniony" z 30 letnim stażem druciarstwa po technikum elektrycznym w Warszawie mało chaty nie spalił, choć miał poprawić jedynie jedną puszkę w kuchni, bo zaczęła iskrzyć. Tak się w tym sprawił, że zamiast iskrzenia, otrzymałem w domu mały, choć spektakularny pożarek. I to nie był jakiś Ziutek z łapanki, a "kolega" z którym robiłem siedem lat razem w jednym grajdołku. Więc musiałem sam zrobić "łelektrykie" w domu, całą od podstaw. I wreszcie mam spokój. Oczywiście, gówno ze mnie, nie elektryk, nawet nie lubię tej materii.
@olek66743 жыл бұрын
dokładnie pół mojej rodziny wyjebało w kosmos przez ten prąd czy jak go tam nazywacie🤦♀️:D
@bartomiejkos3703 жыл бұрын
Ale czerwony przycisk suba jest zawsze na środku i w dodatku noe interaktywny ;)
@wojciechpietrzak91363 жыл бұрын
W Niemczech przewody o przekroju żyły 1,5 zabezpieczane są standardowo wyłącznikami nadprądowymi 16A. Proszę o komentarz
@rafakuk23053 жыл бұрын
A jaka jest długotrwała obcialazalnosc przewodu ułożonego w ociepleniu? Wydaje mi się, że to będzie mniej niż 16 ;)
@krisj53472 жыл бұрын
Dokładnie tak jest, całe Niemcy funkcjonują na NYM 3x1,5mm2 przy zabezpieczeniu B16.
@michlaxi2 жыл бұрын
Oj Boże, Boże...... Jeżeli nie skończyłeś szkoły elektrycznej, gdzie dowiesz się podstaw działania, budowy, zastosowań, obciążalności oraz wielu, wielu innych istotnych informacji potrzebnych do parania się elektrycznością, a jedynie ukończyłeś jakiś kurs on-line to najwyżej krowy paść możesz. Pozdrawiam😛.
@jacekalchimowicz13213 жыл бұрын
Jak to nie wiadomo o co chodzi? Co maju to pchaju.
@europv80123 жыл бұрын
Sub poleciał. Piona!
@Ptrq_pc3 жыл бұрын
Po raz kolejny się pytam dlaczego zastosowanie wyłącznika instalacyjnego typu S 3 fazowego do kontrolek faz jest błędem? Chętnie poznam odpowiedź, bo jak dla mnie nie ma się tu do czego przywalić.
@marcin-_3 жыл бұрын
Jak lampka będzie uszkodzona to wyłączy od razu 3 fazy i nie będziesz wiedział, która lampka jest popsuta.
@KABELEK693 жыл бұрын
moim skromnym zdaniem bledu nie ma jesli jest b 2A...a poza tym szkoda miejsca teraz F&f ma fajne jednomodulowe lampki z zabezpieczeniem topikowym w jednym urzadzeniu bezpiecznik szybki 20 mA.
@MrOprawca19783 жыл бұрын
To proste do wytłumaczenia. Ile ciągnie taka lampka (niepotrzebny gadżet, zresztą) prądu? One mają moc po 1W czy mniej, prąd wtedy wynosi pojedyncze miliampery. A takie bezpieczniki zaczynają się od jakichś 6A, czy coś w tym rodzaju. A 6A przy 230V to jest 1380W. I jak coś się z taką lampką zacznie dziać, to taka "eska" nie wywali i może się rozdzielnica skopcić, a eska nie wyrzuci obwodu. Do każdego obwodu trzeba dawać adekwatne zabezpieczenia. Dla takich lampek idealnym będzie kompaktowy zestaw bezpieczników topikowych o amperażu rzędu 10 - 20 mA. Takie cudo zajmuje ledwie jedno miejsce w rozdzielnicy a na pewno zadziała, jak trzeba, gdy coś się z lampkami dziać niedobrego będzie. Proste jak sikanie z wiatrem.
@MatCzu903 жыл бұрын
@@MrOprawca1978 od kiedy zabezpieczenia nadprądowe mają chronić urządzenia? Po za tym do kontrolek faz można zawsze zastosować BZ3 i jak już tak bardzo się chce. Takim tokiem myślenia gniazdo zabezpieczone B16 z przeznaczeniem pod suszarkę do włosów 80W A podłączyć możesz choćby grzejnik 3000W. Jak suszarka zacznie się topić to też nie wyskoczy.
@MortimerKadaver3 жыл бұрын
Obydwie rozdzielnice sa za małe - właściwie zajęte na maxa.
@Markus-ob1nv3 жыл бұрын
Przerost formy nad treścią ktoś miał fantazje
@sebastiandziarmaga-dziayns30282 жыл бұрын
JackuElektryku - ja Sebastian elektryk-amator mówię Ci zaprawdę - jednofazowe różnicówki NIE UCHRONIĄ PRZED ASYMETRIĄ FAZ. W sytuacji przerwania ciągłości przewodu N np. przed rozdzielnicą czy nawet już wewnątrz rozdzielnicy, jednofazowa RCD nie odróżni, czy stykiem N wpływa do niej prawidłowe N, czy też potencjał z innej fazy - stwierdzi, że tyle samo wpływa co wypływa i NIE ZADZIAŁA, zupełnie nie przejmując się tym, że jest 400V zamiast 230V. Więc między bajki można włożyć historyjki, że trójfazowa przed tym nie zabezpiecza a jednofazowe zabezpieczają, bo prawda jest taka, że ani jedna ani druga nie zabezpiecza - obie zachowają się dokładnie TAK SAMO.
@grzegorzkoodziej31213 жыл бұрын
Dlaczego wg. Pana instalacji fotowoltaicznej nie można podłączyć pod gniazdo siłowe?
@marcin-_3 жыл бұрын
inwerter nie może ciągle być bez obciążenia.
@JacekH07elektryk3 жыл бұрын
Przede wszystkim nie może być wtyczki na końcu przewodu od inwertera. Poza tym gniazdo siłowe nie służy do tego celu
@marcinlaskowski46283 жыл бұрын
A co jeśli koniec przewodu zakończy zamiast gniazda siłowego falownikiem ?
@Zakrza3 жыл бұрын
Świetny film Jacku ! Pozdrawiam
@marcin-_3 жыл бұрын
Może coś o instalacjach elektrycznych w wielkiej płycie (ścianie nośnej)?
@MrOprawca19783 жыл бұрын
A co tu pisać można? Albo przewody idą pod tynkiem, albo w kanałach w płytach. Ta druga opcja jest doskonała, bo wymienia się taką instalację w trzy minuty.
@Adrian-nairdA Жыл бұрын
Polecam tempo 1.25
@Szwelx3 жыл бұрын
Jacku, rozumiem, że nie chcesz/nie potrafisz nauczyć się lepszej obróbki filmików, ale jakość dźwięku to jest dramat, który bardzo utrudnia oglądanie twoich bardzo merytorycznych filmów z uwagą.
@JacekH07elektryk3 жыл бұрын
mikrofon zakupiony, przejściówki były testowane i sam już nie wiem gdzie szukać.
@JacekH07elektryk3 жыл бұрын
Co do obróbki filmów to jest skok jakościowy ale ja kieruje sie przekazem merytorycznym co jest priorytetem. W przyszłym tygodniu planowany test przejściówek do mikrofonu i zobaczymy
@momontiego87053 жыл бұрын
@@JacekH07elektryk Jacku- największy problem to brak normalizacji głośności między ujęciami- raz jest głośno, raz cicho, w montażu jest to banalne do poprawienia, bo ciągłe zmienianie głośności w odtwarzaczu jest upierdliwe i zniechęca do oglądania. Co do mikrofonu- pogłos w pomieszczeniu zabija jakość, poczytaj o mikrofonach pojemnościowych.
@stralaenergy Жыл бұрын
bardzo bym musiał się postarać i dobrze pomyśleć żeby tak zepsuć hmm...?
@belanparty24553 жыл бұрын
dobre
@karolno18823 жыл бұрын
Czemu mówisz jak robót? 😁
@JacekH07elektryk3 жыл бұрын
jak robot? czemu tak uważasz?
@FoHsi3 жыл бұрын
@@JacekH07elektryk pewnie chodzi o brak przerw na złapanie oddechu. Kwestia montażu, gdzie zostały wycięte pauzy. Brzmi mało naturalnie 🙂.
@robertsiwal42373 жыл бұрын
Dlaczego elektryk (ludzie )używa slowa kabel to jest przewód (przewodnik)
@sebastiandziarmaga-dziayns30282 жыл бұрын
Przewodnik to nie to samo, co przewód. Przewodnik to jest to coś, z czego wykonany jest przewód - a raczej jego rdzeń (żyła) - bo z kolei osłona rdzenia (izolacja) wykonana jest dla odmiany z izolatora. W języku polskim słowem kabel określamy właśnie przewód izolowany. Bo są też nieizolowane - np,. przewody napowietrzne sieci energetycznej - i na nie nikt "kabel" nie powie. Tak więc to nie jest tak, że kabel jest "lepszym", bardziej polskim synonimem przewodu. Kabel jest pojęciem węższym i oznacza "przewód w izolacji". Ja jestem tylko elektrykiem-amatorem, ale jeśli Ty, jako całkowity laik zwracasz uwagę elektrykowi, jak ma mówić, to tak, jakbyś lekarzowi zwracał uwagę np. że ma nie mówić wenflon tylko igła.
@jacek29293 жыл бұрын
Panie Jacku. Piana PUR - nie jest materiałem łatwopalnym. Jest materiałem samogasnącym. Można to sprawdzić. Proszę nie opowiadać bzdur.
@JacekH07elektryk3 жыл бұрын
Różnie z pianami bywa. I sam miałem okazję się o tym przekonać. Zresztą na jednym z moich filmów jest pokazane jak piana stanęła w płomieniach.
@MatCzu903 жыл бұрын
@@JacekH07elektryk to ewidentnie nie była to piana pur. Oszustów już teraz w każdej dziedzinie nie brakuje ;)
@mariuszprzybylski7373 жыл бұрын
Nie dałem rady do końca obejrzeć, praktyka a teoria