Rozmowa z architektem prof. Budzyńskim o odbudowie Pałacu Saskiego

  Рет қаралды 2,161

Architektura Powinna

Architektura Powinna

Күн бұрын

Пікірлер
@MaximVani
@MaximVani 4 жыл бұрын
Architektura to cos do obejzenia. Co najmniej jakies obrazki prosze.
@HelloWorld-tn4es
@HelloWorld-tn4es 4 жыл бұрын
Miała być odbudowa, a znowu cisza..
@stasackiewicz2830
@stasackiewicz2830 3 жыл бұрын
Panie Profesorze, nie ma w tym nic złego, że dążymy do odzyskania skarbów z przeszłości...również tych architektonicznych. Może tylko dziwić fakt, że pojawiają się autorytety, które tego nie chcą. A gdy chodzi o kolumnadę, wszyscy się zachwycają jej pięknem, a Panu to przeszkadza, bo może się kojarzyć z "imperialną" przeszłością?
@robkoral5241
@robkoral5241 2 жыл бұрын
Straszny ten sąd.... ciężki i taki nie do czego
@kubarybczynski661
@kubarybczynski661 4 жыл бұрын
Nie da się go słuchać, naprawdę. A bo pałac był kamienicą SKWARCOWA , to może lepiej zburzmy całą stolicę bo duża ilość budynków ma rodowód rosyjski, a pan profesor nie potrafi wspomnieć o tym, że architektem saskiego był Idźkowski. Co do kolumnady- była to najwspanialsza część pałacu. Oby nigdy nie zrealizowano pomysłu Budzyńskiego.
@mpiatka
@mpiatka 3 жыл бұрын
Rozmowa jest bardzo interesująca. Wizualizację projektu prof. M.Budzyńskiego można zobaczyć na wyborcza.pl Idea wielopoziomowego placu chyba najbardziej umożliwia oddanie historii tego miejsca. Zasługują na uznanie zielona kolumnada i zielony trawnik obrysu cerkwi. Pan Piłsudski w maju 1926r przelał bratnią krew polską, chyba nie jest wzorem dla pokoleń Polaków w XXI w. Elementy związane z tragicznym lotem do Smoleńska nie mają wiele wspólnego z tym miejscem, w przeciwieństwie np. do zabójstwa pierwszego prezydenta odrodzonej Polski Gabriela Narutowicza w gmachu Zachęty w grudniu 1922r. Niedługo będzie równe 100 lat od jego śmierci.
@andrzejkik5924
@andrzejkik5924 3 жыл бұрын
Za Sasów był względny spokój i ludzie mieli trochę oddechu.
@KrzysztofOtorowski
@KrzysztofOtorowski 3 жыл бұрын
Zdaję się ,że dla Pana Profesora najważniejsza jest symbolika niż najzwyklejsze w świecie poczucie estetyki architektoniczej miejsca. Turyści zagraniczni czy Polscy nie będą fotografować symboliki tylko ciekawy architektonicznie pałac, tak samo Warszawicy będą żyć pośród ciekawej architektury, miłej dla oka i gustownej. Gdyby Francuzi mieli kierować się symboliką, to powinni na każdym rogu stawiać pomniki swojego braku oporu, współpracy i tchórzostwa wobec najezdzcy z 1940 roku, a tego nie robią. Pozdrawiam.
@toms327
@toms327 Жыл бұрын
Chyba nie do końca o to chodziło, przecież pałac jest 'lansowany' jako polski symbol, symbol polskiej potęgi, itp., a w formie/ i nawet nazwie, w jakiej ma być odbudowany - to były czasy upadku, niewoli, słabości, obcej władzy. Co do osądu Francuzów, może jak miałem 14 lat to tak też oceniałem - jak z II wś wyszła Francja, a jak Polska? Na tym polega zachowanie Narodu jak zrobił to rząd Francji czy Polski? Dużo by o tym mówić, ale rok 1945 pokazał wiele, nawet biorąc ogromną poprawkę na położenie Francji, a Polski.
@toms327
@toms327 Жыл бұрын
Aha, wspomnę jeszcze tylko, że nie jestem przeciwnikiem odbudowy pałacu, ale z poznaniem jego historii, znaczenia i funkcji, przydatności i sensu na te czasy i formę.
Podcast NIAiU 3 | Marszałkowska Dzielnica Mieszkaniowa (MDM)
1:17:07
Narodowy Instytut Architektury i Urbanistyki
Рет қаралды 3,8 М.
“Don’t stop the chances.”
00:44
ISSEI / いっせい
Рет қаралды 62 МЛН
黑天使被操控了#short #angel #clown
00:40
Super Beauty team
Рет қаралды 61 МЛН
Jak odczarować socmodernizm? - Klaudia Obrębska, Jakub Polak
1:14:00
Architektura Powinna
Рет қаралды 269
„Bliskie relacje w życiu mężczyzny” - Jacek Masłowski
1:15:58
Strefa Psyche Uniwersytetu SWPS
Рет қаралды 359 М.
Filip Springer - czy chciałby być dzisiaj architektem?
1:00:57
Architektura Powinna
Рет қаралды 482
Rozmowa z twórcami "Jesteś bogiem"
17:53
PISF
Рет қаралды 92 М.
"Ucz się, jak się uczyć" - Tony Buzan (lektor PL)
1:21:42
Strefa Psyche Uniwersytetu SWPS
Рет қаралды 103 М.
“Don’t stop the chances.”
00:44
ISSEI / いっせい
Рет қаралды 62 МЛН