Kolejny fajny materiał ! Czekam na odcinek o chorobach :)
@Rafal-jr3jj4 жыл бұрын
W pasiekach przy lesie można jeszcze plaster z trutami podrapać i wrzucić na duże mrowisko. Szybko go oczyszcza i pszczoły na nie nie zalatują.
@markok88742 жыл бұрын
Ciekawe rozmowy o pszczołach.
@pfiction14 жыл бұрын
W ramce pracy istotne moim zdaniem jest to, że nie da się jej wykorzystywać w dwóch kierunkach jednocześnie. Czyli nie da się jednocześnie zwalczać warrozy i obserwować nastroju rodziny. O ile dobrze pamiętam to przy obserwacji nastroju rodziny ramkę trzeba często wycinać natomiast przy walce z warrozą musimy czekać na zasklepienie czerwiu. Poprawcie mnie, jeżeli się mylę :)
@waryasbeekeeper4 жыл бұрын
Ale jedno i drugie nie koliduje, bo nie tylko budowanie plastrów to nastrój roboczy, także karmienie larw trutowych, które trwa do zasklepienia...
@Mirabelkiwtymrokunieobrodziy2 жыл бұрын
Kiedy wstawiamy ramkę pracy i do kiedy może być używana w ulu? Do jakiego miesiąca?
@waryasbeekeeper2 жыл бұрын
Od maja do lipca spokojnie
@jankesjankeski9378 Жыл бұрын
Może i fajna dyskusja ale niestety zagłuszona przez latający samolot? Może byście to nagrali w jakimś pomieszczeniu, gdzie nie słychać wrzeszczących dzieci, jeżdżących samochodów czy latających Antonowów?
@waryasbeekeeper Жыл бұрын
Z Piotrem jest około 15 rozmów. Oczywiście wiem o jakości nagrań i nasze kolejne rozmowy były nagrywane w dogodniejszych warunkach. Zapraszam na inne tematy rozmów.
@MM-dl7ef3 ай бұрын
TAKIE ZABIEGI JAK RAMKA PRACY TO POMAGA JAK UMARŁEMU KADZIDŁO ; KIEDY ZROZUMIECIE ŻE TYLKO NIE ZIMOWANIE TEJ ZARAZY JEST JEDYNYM LEKARSTWEM ;ALE WY WOLICIE GONIC KRÓLICZKA NIŻ GO ZŁAPAĆ ;WSZYSCY WIEDZĄ ŻE ZIMOWANIE WRROZY TO JE UODPARNIA NA LEKI I MUTUJE DLATEGO TAK TRUDNO JĄ ZWALCZAĆ ,A MIMO TEGO TAK TRUDNO TO ZROZUMIEĆ CHOĆ TO TAKIE PROSTE ;ZIMOWANIE JEJ TO ZBRODNIA PRZECIE NATURZE I PSZCZOŁOM ;
@4pliszka8962 жыл бұрын
Z całym szacunkiem dla Pana, bo oglądam i wiedza Pana jest naprawdę wielka, ale z tym, że ramek pracy nie da się przetopić to jakiś absurd. Wyrzucanie takich ramek czy palenie to marnotrawstwo - z całym szacunkiem. No chyba że się ma 2-3 rodzinki. Ja używam ramek pracy i z ponad 100 pniowej pasieki pozyskuje ok. 30-40 kg wosku... Wystarczy najprostsza topiarka parowa z koszem (sitem) i nie jest tak że te larwy po przetopieniu to jakaś papka czy coś... są normalnie ugotowane , sypkie i tak nadają się super na karmę dla ryb czy kur:)) Przy cenach wosku w tych czasach to można sobie przeliczyć czy warto takie ramki topić czy nie:)) Pozdrawiam.
@waryasbeekeeper2 жыл бұрын
Ok, dzięki za komentarz. Być może jest jak Pan pisze, nie praktykowałem w ten sposób.😉Pozdrawiam.,👍
@PonuryFarmer4 жыл бұрын
Stosuję ramkę pracy i wycinam jak jest czerw zasklepiony. Mój wujek ma pszczoły 60 lat i nie stosuje ramki pracy, siostra wycina co tydzień przy przeglądzie. Tak, że każdy robi jak uważa. Ja w tym roku zrobiłem ramki pracy dzieląc ramkę wielkopolską na pół listwą, (2x1/2) gdyż jak góra ramki była z miodem i ciężko było mi wycinać truty. Teraz jak z góry sobie naniosły to zostawiłem, a dolną część wyciąłem, jak truty były na całości to wycinałem całość. Kilka dni przed usunięciem ramek pracy odsklepiam zapas znajdujący się na nich, pszczoły sobie go zagospodarują, potem ramka jest usuwana, resztki ewentualnych larw dla kur i już. Wycinany czerw trutowy zjadają kury, które podczas przeglądu czekają nieopodal uli.
@bronislawbez50514 жыл бұрын
ramki wgniezdzie nie moga byc przeczerwione pozd
@MrMuminek11773 жыл бұрын
Ktoś kiedyś napisał że w takiej przetapianej ramce z trutniami na wygryzieniu te bardzo brzęczą, ja palę w piecu.