Bardzo dziękuję teraz już nie będę mylić przykładu z argumentem. Dużo się nauczyłam super filmik ❤🥰
@AniaKubica2 жыл бұрын
Cieszę się, że mogłam pomóc :))
@OrejrOS2 жыл бұрын
Dzięki bardzo, w końcu zrozumiałem jak to pisać 👍
@csgoclip90852 жыл бұрын
Za godzinę mam egzamin z Polaka i to oglądam 😂
@karolinapiotrowska1484 Жыл бұрын
Co dostałeś ?😂
@kaczorplum2351 Жыл бұрын
Jestem w tej samej sytuacji rok puzniej XD
@Marcel_Numizmaty Жыл бұрын
@@kaczorplum2351 też
@Grubson_0G2 ай бұрын
Jak ci poszło bo ja teraz w tym roku będę pisał
@nataliajakubek52352 жыл бұрын
Super film
@polagruszka18152 жыл бұрын
Dzień dobry mam ważne pytanie czy jeśli na egzaminie ósmoklasisty pomyliłam argument z przykładem to czy odejmą mi wszystkie punkty z rozprawki czy tylko kilka proszę o szybką odpowiedź.
@AniaKubica2 жыл бұрын
Tylko kilka :) może nawet jeden, to zależy od klucza. Są jeszcze punkty za interpunkcję, ortografię, styl, odniesienie do tematu itp. więc trochę tych punktów można nazbierać :)
@polagruszka18152 жыл бұрын
@@AniaKubicabardzo dziękuję za odpowiedź. :)
@mckyt32312 жыл бұрын
Czyli nie trzeba nawiązać do lektury ? Można np do życia czyli że np kiedyś mi się to przytrafiło
@AniaKubica2 жыл бұрын
Jako przykłady do argumentów możesz podać lektury, filmy, sytuacje z historii czy z życia codziennego (raczej nie, że Tobie coś się przytrafiło, ale ogólnie, że coś jest powszechne, np. zdarza się, że ludzie zakochują się od pierwszego wejrzenia albo trudno jest odbudować utracone zaufanie). Ale musisz pamiętać, że najlepsze są przykłady z lektur, bo pokazują, że znasz lektury i potrafisz wskazać w nich wątki, które dobrze ilustrują jakiś problem.
@patrycjakurzynska97902 жыл бұрын
❤️❤️🌸🌸🌸
@Krystian72 жыл бұрын
Szczerze rozprawka jest najprostsza na egzaminach, maturach. Naprawdę trzeba się postarać żeby nie zdobyć chociaż 30%. Byle co napisać, nawiązać nawet nie do lektur, nie musi się to trzymać kupy tylko wiadomo żeby nie popełnić oczywistych błędów (początek, zakończenie i akipty)
@AniaKubica2 жыл бұрын
Myślę, że nie do końca jest taka prosta, bo egzaminatorzy nie dają punktów za "byle co" ;) Poza tym mam nadzieję, że po obejrzeniu moich filmów uczniowie zgarną więcej niż 30% ;)
@kikson85102 жыл бұрын
Dzień dobry. Mam bardzo ważne pytanie. Czy nasza teza musi odnosić się do podanego tekstu? To znaczy, że jeżeli z podanego fragmentu tekstu wynika, że miłość romantyczna jest destrukcyjna (przykład) to w naszej tezie musimy napisać, że jest destrukcyjna? Czy możemy napisać ze jest zarówno destrukcyjna jak i budująca i to drugie udowodnić przykładami z innej lektury?
@AniaKubica2 жыл бұрын
To zależy od Ciebie. Np. otrzymujesz polecenie: "Czy uważasz, że miłość romantyczna jest uczuciem budującym czy destrukcyjnym?". Masz trzy możliwości: 1.Formułujesz tezę: "Miłość jest uczuciem budującym", po czym ją udowadniasz argumentami popartymi przykładami. 2. Formułujesz tezę "Miłość jest destrukcyjna" i udowadniasz ją argumentami popartymi przykładami. 3. Nie wiesz do końca, więc formułujesz hipotezę: "Postaram się rozważyć, czy miłość jest uczuciem budującym czy destrukcyjnym". Podajesz do niej argumenty i kontrargumenty poparte przykładami, a w zakończeniu wyprowadzasz tezę: "Miłość jest uczuciem budującym" ALBO "Miłość jest uczuciem destrukcyjnym.
@kikson85102 жыл бұрын
@@AniaKubica Dziekuje. A czy mógłbym napisać w tezie odrazu, że „miłość może być zarówno budująca jak i destrukcyjna” i poprzeć to argumentami? Nie bawiąc się w hipotezy bo wiem, że nauczyciele zazwyczaj odradzają.
@AniaKubica2 жыл бұрын
Hmmm, myślę, że o ile znajdziesz odpowiednie argumenty, nic nie stoi na przeszkodzie, żebyś właśnie w ten sposób "ugryzł" rozprawkę. Osobiście uważam, że w takich sytuacjach na wszelki wypadek lepiej użyć hipotezy, jednak nie jestem egzaminatorem maturalnym, więc nie do końca wiem, w jaki sposób oceniona zostałaby praca, w której jako tezę podajesz dwa "warianty". Tak czy owak, powodzenia! :)
@kikson85102 жыл бұрын
@@AniaKubica Dobra, dziękuje bardzo :). Właśnie się dowiedziałem, że to o czym mówię to tzw. Teza „ambiwalentna” i jest jak najbardziej Ok.
@nat68512 жыл бұрын
@@AniaKubica A co jeśli temat rozprawki wygląda tak jak w tym roku? "Kiedy relacja z drugim człowiekiem staje się źródłem szczęścia?". Jeśli ktoś napisze konkretną tezę, będącą bezpośrednią odpowiedzią na pytanie, to udowodnienie takiego twierdzenia argumentami graniczy z cudem. Mam wrażenie, że większość maturzystów odpowiedziała po prostu przykładami z literatury. Żeby to lepiej zobrazować: można założyć, że dla kogoś tym czynnikiem sprawiającym, że relacja staje się źródłem szczęścia, jest zaufanie. Ale dlaczego zaufanie? Niełatwo na to odpowiedzieć. Wiem, że moi znajomi opisywali po prostu historie bohaterów, które dowodziły, że tak w rzeczywistości jest (a raczej było w konkretnych przypadkach). Mam wrażenie, że to nie do końca trafne podejście do tematu...streszczenie historii, nawet jeśli będzie z niego wynikało, że teza jest właściwa, nie może być w końcu traktowane jako argument, czyż nie? Z góry bardzo dziękuję za odpowiedź!
@taes_1896 Жыл бұрын
43 min do e8 a ja się rozprawki ucze
@AniaKubica Жыл бұрын
Będę trzymała kciuki! :)
@pierogithebest66957 ай бұрын
I jak
@Phzrvv7 ай бұрын
Za godzinę egzaminki
@DavaTrav24 күн бұрын
Za 3 godziny mam prace klasowę
@vhiteboy52412 жыл бұрын
sporo tu wiedzy ale idzie przy tym zasnac
@tymonfankidejski2 ай бұрын
No tu się to wydaje łatwe ale nie wiem jak ugryźć temat człowiek w poszukiwaniu prawdy o sobie i świecie w którym żyje. Tu nie ma prawdy ani fałszu