No video

Rozwiewamy wątpliwości: Partenon czy Panteon? A może lepiej 2 w 1!? | GOOD IDEA

  Рет қаралды 53,324

Radosław Gajda & Natalia Szcześniak

Radosław Gajda & Natalia Szcześniak

Күн бұрын

Porównujemy najsłynniejsze dzieła greckiego i rzymskiego antyku. Czy da się zbudować budynek, który łączy ich zalety?
Wykład w czwartek: / 857088767971952
ZAMÓW naszą książkę "Archistorie": bit.ly/2Apml3A
Obserwuj nas także na Instagramie:
/ architectureisagoodidea
/ natalia_aiagi
W odcinku występują: Panteon, Rzym: 113-125 n. e.
Rotunda Uniwersytetu Wirginii, 1822-1826, Thomas Jefferson
Kościół NMP, Puławy, 1800-1803, Chrystian Piotr Aigner
Kościół św. Aleksandra, Warszawa, 1818-1826, Chrystian Piotr Aigner
Partenon, Ateny: 447-432 p. n. e. Iktinos, Kalikrates, Fidiasz
Walhalla pod Ratyzboną, 1830-1842, Leo von Klenze
Partenon w Nashville, 1897 oraz 1925-1931
Tempio Canoviano, 1819-1830, Antonio Canova
Dołącz do Patronów: patronite.pl/a...
Subskrybuj kanał: www.youtube.com...
Odwiedź nas na / architectureisagoodidea i / architectureisagoodidea
Architecture is a good idea - nasze tematy to architektura i dziedziny pokrewne: sztuka i technika. Jeśli doczytałeś opis do końca, to dziękujemy! Aby to uczcić napisz w komentarzu: "Panteron" :)

Пікірлер: 163
@Ganliard
@Ganliard 5 жыл бұрын
Dlaczego jeszcze nie odbudowano Partenonu?
@goodidea_archi
@goodidea_archi 5 жыл бұрын
Jest w odbudowie od wielu lat. Trudność polega na tym, że kiedy najpierw go zaczęto składać z tysięcy kawałków rozrzuconych po Akropolu, to popełniono mnóstwo błędów. Zarówno powkładano fragmenty w miejsca, w których nie były pierwotnie, jak i łączono je w sposób, który nie był doskonały i prowadził do ich dalszego uszkodzenia - pękania itp. Obecne prace mają więc na celu zidentyfikowanie miejsc, w których wcześniejsze zabiegi zostały przeprowadzone niepoprawnie i naprawienie ich z zastosowaniem metod, które nie uszkadzają zabytku, odnalezienie brakujących fragmentów, wykonanie uzupełnień tam, gdzie się da i ponowne umieszczenie oryginalnych fragmentów w pierwotnych miejscach, na ile to możliwe. Przy czym należy pamiętać, że choć są to tylko kamienie, to jednak opracowane prawie 2500 lat temu, więc każda interwencja wymaga najwyższej staranności i delikatności. Inna sprawa to rzeźby. Bardzo niewielka ich liczba dotrwała do naszych czasów na budynku. Większość jest w British Museum, poza nim największą kolekcję ma Muzeum Akropolu w Atenach, drobne fragmenty są rozsiane po całym świecie, a część przepadła na zawsze. Te rzeźby są tak delikatne a ich znaczenie dla kultury światowej tak wielkie, że nigdy nie wrócą na swoje miejsce, gdzie byłyby narażone na zniszczenie przez warunki atmosferyczne i zanieczyszczenie. Pozostaje także pytanie, czy obiekt, który funkcjonuje od trzystu lat w kulturze jako ruina powinien być odbudowywany do kształtu, który mógł mieć pierwotnie (który byłby tylko hipotezą - ze względu na naszą znikomą wiedzę na temat licznych szczegółów jego wystroju) no i czy jeśli się go odbuduje, to nie należałoby też pomyśleć o ponownym pomalowaniu go na pierwotne kolory, co do których mamy pewną wiedzę - ślady polichromii zachowały się na niektórych fragmentach przechowywanych choćby w British Museum. Cóż - ten jaskrawy i pstrokaty Partenon mógłby znacznie różnić się od białej, mitycznej budowli, która funkcjonuje w naszych marzeniach :)
@karolina8367
@karolina8367 5 жыл бұрын
Ja osobiście była bym za pozostawieniem go w obecnej formie, w tej pół-ruinie jest coś romantycznego i skłaniającego do refleksji, szczególnie w tak niezwykłym miejscu, w jakim Partenon stoi. Popieram wysiłki, by chronić go przed dalszym zniszczeniem i zachować w jak najlepszym stanie dla kolejnych pokoleń. Wygląd oryginalny fajnie byłoby zobaczyć na jakiejś fajnej makiecie :)
@karolina8367
@karolina8367 5 жыл бұрын
@@goodidea_archi Uwielbiam jak wiele można się dowiedzieć niejednokrotnie z Waszych komentarzy 🌹
@mikoajwyszynski2199
@mikoajwyszynski2199 5 жыл бұрын
@@karolina8367 Ja jednak wolałbym odbudowę Partenonu. Nie po to buduje się budynki, by były potem ruinami. Uważam kult ruin za brak szacunku wobec ich twórców, gdyż sam osobiście nie chciałbym by jakiś mój budynek (który mam nadzieję po skończeniu studiów zaprojektuję) za 1000 lat był ruiną.
@agnieszkarybicka4035
@agnieszkarybicka4035 5 жыл бұрын
Może dlatego, że Wielka Brytania nie chce oddać marmurów, które zdobiły fryzy, choć po prostu Lord Elgin je ukradł.
@martynamynska3502
@martynamynska3502 5 жыл бұрын
Panie Radosławie, może Pan nawet tłumaczyć instrukcje obsługi ciągnika, o ile z taką pasja co zawsze, będę oglądać :D
@radoslaw_gajda
@radoslaw_gajda 5 жыл бұрын
:)
@janwilczak1194
@janwilczak1194 4 жыл бұрын
Panie Radosławie, wielkie podziękowania. To co Pan i Pani Natalia robią jest godne szacunku!
@pizmak6268
@pizmak6268 5 жыл бұрын
"Historia dzisiaj, przedwczoraj i dawno"- wspaniałe! Nie wiem jak dla Szanownego Pana, ale dla mnie znakomity tutuł dla książki ironizującej tendencje w dawnej i dzisiejszej sztuce! Po prostu złoto!
@patrykgurgul5581
@patrykgurgul5581 5 жыл бұрын
Matko, to już 5 lat? Pamiętam jak ten kanał miał 2 tys. subskrypcji, cieszy te 85 tys., bo robota niezmiennie dobra oraz że tyle osób interesuje piękno zaklęte w myśli architektonicznej czy artystycznej. A autorom życzę sukcesów przez następne krotności tych 10 lat. ;)
@goodidea_archi
@goodidea_archi 5 жыл бұрын
Dziękujemy! :)
@dorka987
@dorka987 4 жыл бұрын
Jesteście absolutnie niesamowici! Wykonujecie kawał dobrej roboty edukując rodaków z zakresu architektury. Zazdroszczę Twoim studentom, potrafisz zainteresować tym co mówisz i masz talent do tłumaczenia, a to rzadkość wśród dydaktyków (:
@tomaszburza1519
@tomaszburza1519 5 жыл бұрын
Gratuluję 10 lat poświęconych na realizowanie swojej (chyba największej) pasji, bez niej nie było by tak porywających odcinków i energii do dalszego ich tworzenie :) Pozdrawiam :)
@radoslaw_gajda
@radoslaw_gajda 5 жыл бұрын
Bardzo dziękuję! :)
@Agraffaa
@Agraffaa 5 жыл бұрын
Kiedy oglądam odcinki AiAGI myślę sobie, jak idealne i ciekawe muszą być prowadzone przez Pana wykłady z Historii Architektury. Pokazują Państwo jak interesujący i zrozumiały może być ten temat, co jest bezcenną umiejętnością
@dzimid
@dzimid 5 жыл бұрын
Bardzo dziękuję za tę pasję oraz fascynację, którą zarażasz słuchaczy.
@AivanderWoods
@AivanderWoods 5 жыл бұрын
na studiach pisałam o Panteonie pracę licencjacką , a później magisterkę o samym Apollodorosie :) przyjeżdżając do Rzymu sama świątynia z zewnątrz nie robi takiego wrażenia, przez lata większość oryginalnych detali z brązu została rozkradziona i przetopiona, ale wejście do jej wnętrza ooo to już zupełnie inna historia. sama konstrukcja i to jak architekt wykorzystał materiały do jej budowy jest genialna.
@AHAuwuOK
@AHAuwuOK 5 жыл бұрын
Proszę, zdradź nam cóż to za cudowny utwór, który często się przewija w Waszych filmach i który w tym konkretnym wchodzi w 14:35 bo robi niesamowitą robotę w budowaniu najlepszych momentów
@MissMarple42
@MissMarple42 5 жыл бұрын
Panie Radosławie, gratulacje z okazji jubileuszu pracy dydaktycznej, bardzo lubię Pana wykłady o sztuce.
@radoslaw_gajda
@radoslaw_gajda 5 жыл бұрын
Bardzo dziękuję!
@anastasiyatiakova6717
@anastasiyatiakova6717 5 жыл бұрын
Witam. Bardzo lubię Państwa filmiki. Byłoby fajnie jeżeli byście Państwo zrobili filmik/i o głównych cechach wyróżniających dome jednorodzinne różnych krajów (angielski, arabski, polski(dwór) , rosyjski, chiński, francuzki, japoński, włoski i inne). I co spowodowało odpowiednie planowanie przestrzeni w domu. Z góry dziękuję)
@qwertyqwertyuiop8581
@qwertyqwertyuiop8581 5 жыл бұрын
Takie filmy lubię u was oglądać najbardziej. Więcej klasyków architektonicznych i urbanistycznych (oraz off topiców). Pozdrawiam.
@AnteroSecundus
@AnteroSecundus 2 жыл бұрын
Gratulacje dziesięciu lat pracy dydaktycznej!
@dreamywindy
@dreamywindy 3 ай бұрын
Poproszę filmy z Rzymu ❤ perełki architektury, tak dla laików, ale też dla studentów - to byłoby świetne, taka seria filmów ❤
@anvocalanvocal2449
@anvocalanvocal2449 3 жыл бұрын
Spóźnione, ale serdeczne Życzenia z Okazji Dziesięcioletniej Działalności Dydaktycznej. Dopiero teraz wpadłam na ten ogromnie ciekawy odcinek, świat byłby smutny bez Pana wykładów. Dziękujemy bardzo.
@karolkuberski8434
@karolkuberski8434 4 жыл бұрын
Jak zwykle interesujący wykład, jest pan wspaniały panie Radosławie rzec by można "debeściak",życzę panu wspaniałości i niech ta piękna przygoda z architekturą TRWAAAAAAAAAAAAAAAAAA,/to mnie trzyma/
@grzegorzwinczura6619
@grzegorzwinczura6619 5 жыл бұрын
Serdeczne gratulacje z okazji 10-ciolecia pracy pozdrawiam i jeszcze raz gratuluje. Dzieki aigi odnowilem swoja pasje do architektury i zawsze z niecierpliwoscia czekam na kolejny odcinek. Bardzo mi zaesze szkoda ze nie moge wybrac sie na Pana wyklady gdyz nie mieszkam w Polsce. Pozdrawiam takze Pania Natalie.
@wlodekkrajewski5826
@wlodekkrajewski5826 5 жыл бұрын
1. Gratulacje z okazji 10 lat pracy pedagogicznej! 2. Tu chyba nie ma nikogo z Bydgoszczy, więc jako wrocławianin z pochodzenia nie wspomnę o Hali Stulecia, a przedstawię dzieło Adama Ballenstedta, czyli bydgoską Bazylikę św. Wincentego a Paulo, średnica żelbetowej kopuły wynosi 40 m. W powojennej odbudowie bazyliki dużą rolę odegrał prof. Wiktor Zin, m. in. prowadzący w TP przez trzydzieści lat program Piórkiem i węglem. Przez trzydzieści lat!!! Radkowi i Natalii pobicia tego rekordu życzę :-)
@goodidea_archi
@goodidea_archi 5 жыл бұрын
Dziękujemy! :)
@rossluk
@rossluk 5 жыл бұрын
Ciekawie jest też śledzić postępy w odbudowie Partenonu. Idzie to bardzo mozolnie, ale do przodu. Docelowo chcą uzupełnić wszystkie ubytki i przywrócić zabudowania całego wzgórza. Starają się również o zwrot rzeźb z Londynu, ale raczej bezskutecznie...
@Vega7S
@Vega7S 5 жыл бұрын
A ja dziękuję Natalii i Tobie za to, że przypomnieliscie mi o tym jak interesująca i piękna jest architektura i sztuka. Życzę Wam szczęścia, powodzenia oraz wytrwałości w kręceniu następnych odcinków, bo czekam na nie co tydzień!
@jakubstarzyk2583
@jakubstarzyk2583 5 жыл бұрын
Świetny odcinek. Można dowiedzieć się więcej niż z przewodników.👌
@goodidea_archi
@goodidea_archi 5 жыл бұрын
To bardzo miłe słowa - dziękujemy :)
@ksiazeczerni4733
@ksiazeczerni4733 5 жыл бұрын
Jak zawsze ciekawie, z pomysłem i co najważniejsze z pasją!!!
@goodidea_archi
@goodidea_archi 5 жыл бұрын
Dziękujemy :)
@mimi2578
@mimi2578 5 жыл бұрын
Fascynujące. Podziwiałam Panteon kilka lat temu. Bylam pod wrażeniem światła kt wpadało przez dziurę z góry .....za każdym razem inaczej w ciągu dnia. Uwielbiam architekturę i sztukę . No i w Paryżu tez mamy przykłady tych dwóch budowli .
@lucynagrabowska9749
@lucynagrabowska9749 5 жыл бұрын
Dziękuję Panie Radosławie. Wielce pouczające.
@MrYoke99
@MrYoke99 5 жыл бұрын
Bardzo ciekawy odcinek, a czas minął szybko :D Oglądam Pana prawie, że od początku, bo od jednego z pierwszych odcinków, a nie jestem studentem ani pasjonatem architektury, choć Pana materiały są tak interesujące, że się tę wiedzę wchłania i chce się słuchać więcej :)
@pyzatydamianek4480
@pyzatydamianek4480 5 жыл бұрын
Penteron. :) Zakończenie było bardzo miłe, nie jestem nawet studentem, a zrobiło mi się jakoś przyjemniej. Jak zwykle dobry odcinek, pozdrawiam. ;)
@goodidea_archi
@goodidea_archi 5 жыл бұрын
Dziękujemy i pozdrawiamy! :)
@sylwiajuszczak5867
@sylwiajuszczak5867 5 жыл бұрын
Wszystkiego najlepszego z okazji dziesięciolecia 🎉🎆🎁🎁🎁🎁🎁🎋🎋🎁
@milolubkrak
@milolubkrak 5 жыл бұрын
Jak to miło! Pan świętuje w tym roku 10 lecie pracy dydaktycznej a ja 20 lecie badania Arktyki :) Pozdrawiam serdecznie!!!
@michalbudzisz4691
@michalbudzisz4691 5 жыл бұрын
Jak zwykle świetny materiał. Gdyby w technikum ktoś nam tak opowiadał o historii architektury to może bym nie chodził na wagary. 😋 No i może bym nawet coś z tego zapamiętał.
@kaczory5
@kaczory5 5 жыл бұрын
Tylko panteron
@TeresaFurgal
@TeresaFurgal 4 жыл бұрын
Słucham Pana z zapartym tchem, dzięki wielkie ☕☕ 🌞
@emigrandaTV
@emigrandaTV 5 жыл бұрын
Ciekawym przykładem naśladowania Panteonu, podobno największym w Polsce, jest bazylika św. Wincentego à Paulo w Bydgoszczy. Mieliśmy okazję widzieć oba budynki i rzeczywiście widać wewnątrz podobieństwo :)
@joyceem8865
@joyceem8865 4 жыл бұрын
Gratulacje! Mam córkę, która jest architektem. Niestety, nie wykonuje zawodu. Wg mnie strata dla architektury (na pewno subiektywne zdanie matki), ale tak się czasem układa.. Piękne dzięki, żałuję, że mieszkam tak daleko, chodziłabym na wszystkie wykłady.
@erk950
@erk950 5 жыл бұрын
Ach! Kolejny prześwietny odcinek =) Dalszych sukcesów Wam życzę, Natalio i Radku, i cieszę się bardzo, że prowadzicie ten kanał, bo dzięki temu, zaczęłam interesować się sztuką i architekturą. Pozdrawiam ^^
@goodidea_archi
@goodidea_archi 5 жыл бұрын
To bardzo miłe słowa! Pięknie dziękujemy! :D
@martaradecka1244
@martaradecka1244 5 жыл бұрын
Doprawdy nie mogło być lepiej - idealny odcinek po lekturze Parteonu Mary Beard! ☺
@leslawangelo
@leslawangelo 5 жыл бұрын
To był wspaniały pomysł, żeby umieścić skład amunicji w 2000 letnim zabytku :(
@Damian-xm5xo
@Damian-xm5xo 5 жыл бұрын
Trafiony temat odcinka!
@szalonyromek
@szalonyromek 5 жыл бұрын
Gratuluję i dziękuję za świetny kanał! : )
@martynasawicka750
@martynasawicka750 5 жыл бұрын
Dziękuję 💙
@ahaco8734
@ahaco8734 5 жыл бұрын
Gratuluję jubileuszu!
@radoslaw_gajda
@radoslaw_gajda 5 жыл бұрын
Dziękuję! :)
@MrGekken
@MrGekken 5 жыл бұрын
Od dłuższego czasu zastanawiam się, co to za ornamenty, których wszędzie pełno, a to akant :) Dziękuje :D
@gosiawitak8838
@gosiawitak8838 Жыл бұрын
jest Pan znakomity Panie Radku (: Jestem pewna, że studenci doceniają Pana wiedzę i sposób przekazu. Pozdrawiam najserdeczniej Gosia (też nauczyciel akademicki)
@tomekm.4979
@tomekm.4979 5 жыл бұрын
I odpowiemy na pytanie: Jak to się w końcu mówi? Arlena Witt lubi to.
@ewajaczewska6311
@ewajaczewska6311 4 жыл бұрын
Zazdroszcze studentom, ze maja takiego nauczyciela
@paweosmanski4780
@paweosmanski4780 5 жыл бұрын
Jak zwykle świetny odcinek!
@goodidea_archi
@goodidea_archi 5 жыл бұрын
Dziękujemy! :)
@neuonek7966
@neuonek7966 5 жыл бұрын
Bardzo ciekawy film! Zastanawia mnie rozwiązanie dręczących ptaków które siedzą na takich kopułach, w końcu ich odchody je niszczą
@siemakamosiemakamo2852
@siemakamosiemakamo2852 5 жыл бұрын
Gdy w przyszłości pójdę na studia mam nadzieję że trafię na pana 😊😜
@radoslaw_gajda
@radoslaw_gajda 5 жыл бұрын
Już nie uczę na żadnej uczelni, ale serdecznie zapraszam na otwarte wykłady, np te: facebook.com/events/857088767971952/?event_time_id=857088774638618&ti=as :)
@paweosmanski4780
@paweosmanski4780 5 жыл бұрын
W Toruniu jest jeszcze kościół Chrystusa Króla na wzór panteonu
@danutakawecka9164
@danutakawecka9164 5 жыл бұрын
Super program, zaczęłam oglądać najpierw o malarstwie ale architektura też mnie zainteresowała, zresztą jak pan opowiada z taką pasją to trzeba być chyba głuchym żeby się nie wciągnąć. Przyszedł mi do głowy pomysł zrobienia programu o Konstancinie pod Warszawą, tam też wiele przepięknych willi wyburzono a wiele marnieje w oczach.
@anielka333
@anielka333 5 жыл бұрын
Bardzo zapraszam na dłuższą wycieczkę po Białymsoku! Pozdrawiam
@piotrmiszczyk4714
@piotrmiszczyk4714 5 жыл бұрын
Dziękuję, bardzo mi zaimponowała historia, a szczególnie legendarnego Pantenolu ze stolicy cesarstwa rzymskiego w Konstantynopolu. Czy architektem nie był przypadkiem niejaki Pan Tenor?
@4funmakeup
@4funmakeup 4 жыл бұрын
Gratulacje 100000 subskrypcji! Od razu wiedziałam co to za kotek pod kopułą siedzi w rebusie :) pozdrowienia serdeczne!
@goodidea_archi
@goodidea_archi 4 жыл бұрын
Dziękujemy! Również pozdrawiamy! 🐈
@Amati66
@Amati66 5 жыл бұрын
Świetny film. Gratuluję i życzę dalszych sukcesów. Pozdrawiam ciepło :)
@kubacio90
@kubacio90 5 жыл бұрын
Do partenonu częściowo nawiązuje też pałac kultury związków zawodowych w Mińsku
@marcelschaf4283
@marcelschaf4283 5 жыл бұрын
Zrobicie odcinek o Hagia Sophii?
@marcinzatorski1673
@marcinzatorski1673 5 жыл бұрын
Gratuluję!
@piotrgalecki01
@piotrgalecki01 5 жыл бұрын
Dziękuję za odcinek. Szkoda że mam wyjazd służbowy bo bym posłuchał wykładu. Ale już waszą książkę mam.
@goodidea_archi
@goodidea_archi 5 жыл бұрын
Dziękujemy! W Warszawie w tym roku jeszcze co najmniej 11 wykładów, więc jeszcze będą okazje :)
@jimcichy8988
@jimcichy8988 5 жыл бұрын
Przykładem wzorowania się architekta na Panteonie jest Rotunda w Moście na Malcie. Warto zobaczyć :-)
@krzyjez2
@krzyjez2 5 жыл бұрын
Bajka, jak nauczyłeś się tak zajmująco opowiadać? Gdybym ja tak umiał to moi studenci nie ziewali by na zajęciach :)
@qwertyqwertyuiop8581
@qwertyqwertyuiop8581 5 жыл бұрын
Ciekawą interpretacją jest Neue Wache Scinkela w Berlinie.
@monika7559
@monika7559 5 жыл бұрын
Znajdujecie się w Moim Panteonie Gwiazd YT 🤩
@goodidea_archi
@goodidea_archi 5 жыл бұрын
:)
@tomaszwieczorek1401
@tomaszwieczorek1401 5 жыл бұрын
Nareszcie będę rozróżniał te PORZĄDKI. Szkoda tylko, że nie pokazaliście jeszcze tego trzeciego jońskiego.
@goodidea_archi
@goodidea_archi 5 жыл бұрын
Mamy jeszcze plan na odcinek o wiosennych PORZĄDKACH, w którym będzie też joński, no i pozostałe różnice :)
@alicjajuly188
@alicjajuly188 4 жыл бұрын
Gratulacje ! . . . jakby moja Babcia powiedziala : ,,no , Zloto Chlopaczysko,, !
@zdzislawski
@zdzislawski 5 жыл бұрын
Panie Radku nie wiem czy przypadkiem nie było już na kanale ale obejrzał bym odcinek o budynku Kapitolu w USA.
@goodidea_archi
@goodidea_archi 5 жыл бұрын
Mamy dwa odcinki które dotyczą Waszyngtonu D.C. - o samym budynku Kapitolu są w nich tylko wzmianki, ale zawsze coś: kzbin.info/www/bejne/o5DUgmSZf6urjs0 kzbin.info/www/bejne/ep6Xd3hvZ8mSoZo
@n0zyk
@n0zyk 5 жыл бұрын
Wow nie sądziłem że masz 10 lat doświadczenia w nauczaniu. Wyglądasz dość młodo. W każdym razie gratuluje i życzę dalszych sukcesów 🙂
@maciejkozicki7577
@maciejkozicki7577 5 жыл бұрын
Superodcinek ;) PS Panteron
@gustafna100q5
@gustafna100q5 5 жыл бұрын
Ha!! Ja wiem co jeszcze wspólnego z tematem tego odcinka mają Niemcy..... Jest Volkswagen...a konkretnie jeden z modeli będący jakby połączeniem Panteonu z Partenonem tylko bez liter "P" - VW Arteon ;-) Pozdrawiam i dziękuję za jak zwykle ciekawy odcinek :-)
@goodidea_archi
@goodidea_archi 5 жыл бұрын
Jest jeszcze Volkswagen Phaeton, tylko faeton to rodzaj powozu :) A Faeton to syn Heliosa :D
@gustafna100q5
@gustafna100q5 5 жыл бұрын
@@goodidea_archi No to widzę, że na Waszym kanale dokształcę się również motoryzacyjnie ;-)
@SlaSla37
@SlaSla37 5 жыл бұрын
Czy te wykłady w Zodiaku, o których Pan od jakiegoś czasu wspomina, są audiowizualnie rejestrowane? Jeśli tak, to gorąco proszę o publikowanie! Jeśli nie, to tym goręcej proszę o rejestrowanie, plus… to samo co w poprzednim zdaniu! :-) Chętnie bym na nie pouczęszczał, ale dystans 350 kilometrów robi swoje. Stąd serdeczna prośba o spowodowanie, abym (odwracając powiedzenie o wykluczeniu cyfrowym) właśnie za pomocą narzędzia cyfrowego, jaki jest KZbin, poczuł się w te wykłady "wkluczonym" :D
@jakubstepien8756
@jakubstepien8756 5 жыл бұрын
Które lepsze? Kwadratura koła lub szukanie kamienia filozoficznego.
@sebakrol3433
@sebakrol3433 5 жыл бұрын
Jako, że jestem dyslektykiem to przez 10 min na egzaminie z historii sztuki się zastanawiałem, który to Partenon a który Panteon. Oczywiście napisałem na odwrót.
@arkadiuszbarnas8685
@arkadiuszbarnas8685 5 жыл бұрын
Super odcinek. Czy zrobicie materiał o wieżowcu z drewna w Norwegii?
@goodidea_archi
@goodidea_archi 5 жыл бұрын
Dziękujemy! Bardzo byśmy chcieli :)
@user-vv9zj9uq5d
@user-vv9zj9uq5d 2 жыл бұрын
На території України є багато архітектурних пам'яток які були побудовані поляками. Хотілось би почути розповідь про них.
@goldbaum5297
@goldbaum5297 5 жыл бұрын
Co państwo sądzą o stworzeniu materiału o Hagia Sophia?
@goodidea_archi
@goodidea_archi 5 жыл бұрын
Bardzo chętnie byśmy taki film zrobili :)
@maciejkobiaka5950
@maciejkobiaka5950 5 жыл бұрын
Świetny film! Panteron :)
@kacperolek4754
@kacperolek4754 5 жыл бұрын
Świetne! :)
@grzegorzdabrowski6204
@grzegorzdabrowski6204 5 жыл бұрын
Ponoć Hala Stulecia we Wrocławiu była w jakimś stopniu inspirowana Panteonem.
@goodidea_archi
@goodidea_archi 5 жыл бұрын
Od wzniesienia Panteonu każda duża kopuła w jakimś sensie jest nawiązaniem dialogu i współzawodnictwa z nim - tak przełomowe i ważne jest to dzieło dla dziejów architektury. Ale Hala Stulecia była pierwszą kopułą, która przebiła rekord średnicy Panteonu, mówimy o niej i tym pewnym współzawodnictwie pomiędzy Halą a Panteonem w naszym filmie o architekturze Dolnego Śląska: kzbin.info/www/bejne/ppSkgIabh8ydiNk Zapraszamy!
@wowdodge1959
@wowdodge1959 5 жыл бұрын
Będziesz w najbliższym czasie prowadził jakieś wykłady we Wrocławiu?
@kisiel1267
@kisiel1267 5 жыл бұрын
To może teraz o kopule we Wrocławiu :)
@goodidea_archi
@goodidea_archi 5 жыл бұрын
Mówisz-masz :) kzbin.info/www/bejne/ppSkgIabh8ydiNk
@oskar1195
@oskar1195 3 жыл бұрын
Partenon mamy też w Polsce w Rogalinie jako kościół i mauzoleum rodu Raczyńskich
@goodidea_archi
@goodidea_archi 3 жыл бұрын
Mauzoleum w Rogalinie jest korynckie i raczej bazuje na wzorcach architektury starożytnego Rzymu niż Grecji, pierwowzorem mógł być choćby Maison Carrée.
@bodokoxfan
@bodokoxfan 5 жыл бұрын
Parteron!
@karolina8367
@karolina8367 5 жыл бұрын
Może wreszcie uda mi się zapamiętać, bo niestety nawet zobaczenie na żywo nie wystarczyło, aż wstyd się przyznać ;)
@goodidea_archi
@goodidea_archi 5 жыл бұрын
Jeszcze można skojarzyć, że włoskie ciasto panettone jest okrągłe, jak panteone :)
@goodidea_archi
@goodidea_archi 5 жыл бұрын
I do tego pyszne!
@karolina8367
@karolina8367 5 жыл бұрын
@@goodidea_archi Hmm, skojarzenie z jedzeniem... To rzeczywiście może zadziałać 😁
@Ucxco
@Ucxco 5 жыл бұрын
Panteron ;)
@rafakwiatkowski7492
@rafakwiatkowski7492 5 жыл бұрын
Na jubileusz może łączony tort w kształcie pantenonu ;) Pozdrawiam serdecznie
@mimikmimis854
@mimikmimis854 5 жыл бұрын
szkoda że nie nagraliście i nie opublikowaliście tego przed sesją............
@goodidea_archi
@goodidea_archi 5 жыл бұрын
Nie ma spiny - są drugie terminy :)
@pizmak6268
@pizmak6268 5 жыл бұрын
Tylko szkoda, że te dziewiętnastowieczne kopie owych wspaniałych antycznych konstukcji nie są też tak bogato malowane, jak ich protoplaści byli...
@SzymonWoroch
@SzymonWoroch 5 жыл бұрын
Kolejny interesujący odcinek. Nasuwa się pytanie; czy przy wykorzystaniu obecnych technik budowlanych mogą postać podobne budynki, który byłby użyteczne publicznie?
@jagodamailna2475
@jagodamailna2475 4 жыл бұрын
jakoś mnie to nudzi;-;
@mrtractor8130
@mrtractor8130 5 жыл бұрын
Kiedyś to było
@bogi2085
@bogi2085 5 жыл бұрын
To może jakiś odcinek o odkrywczych stwierdzeniach studentów na egzaminach?
@jamjest44i44
@jamjest44i44 5 жыл бұрын
5:33 gdy to zobaczysz
@konradzaborski3080
@konradzaborski3080 5 жыл бұрын
Bardzo lubię wasze filmy! Jednak ostatnio czuje lekki niedosyt, zdaje sobie sprawę, że kierujecie content do wszystkich, w tym do szarego Kowalskiego, a nie tylko architektów, studentów architektury. Jednak może rozważacie przygotowanie jakiejś osobnej miniserii skierowanej głównie do tej grupy odbiorców? Na pewno byłoby to fajne dla tej części widzów którzy są z wami od samego początku i wypełnilo tę swoistą luke bardziej szczegółowej wiedzy. Pozdrawiam i czekam na kolejne filmy
@goodidea_archi
@goodidea_archi 5 жыл бұрын
Mamy taką serię! To offtopiki - dotyczą dzieł sztuki, a znajomość malarstwa to wiedza, która jeszcze żadnemu architektowi nie zaszkodziła. Na przykład w ostatnim offtopiku analizujemy twórczość Tintoretta także przez pryzmat urbanistyki: kzbin.info/www/bejne/qHmYhqykhdiKj6s Zapraszamy!
@bitsurface5654
@bitsurface5654 3 жыл бұрын
no wlasnie krotko temu musialem Walhalle od zewnacz i wewnacz budowac ( 3d ) durzo roboty bylo. en.wikipedia.org/wiki/Walhalla_(memorial) Ten Budanek (najdrosza budowa Ludwiga I.) jest rownierz w stylu doriskim? i korynskim? Trzeba sie na to popatrzyc pierwszy raz od zewnacz (doriski?) in dugi raz od wewnacz (korinski?) Dach jest troche podobny do Panteonu od wewnacz tylko w formie quadratowej i od zewnacz do partenonu w greci.
@goodidea_archi
@goodidea_archi 3 жыл бұрын
Walhalla koło Ratyzbony silnie nawiązuje do Partenonu w Atenach i jest w porządku doryckim, zaś wnętrze łączy różne porządki, zasadniczo można powiedzieć, że dolna partia dekoracji jest jońska, a górna łączy cechy doryckie i jońskie. (Inwestorem był Ludwig I, na początku XIX)
@bitsurface5654
@bitsurface5654 3 жыл бұрын
@@goodidea_archi No fakticznie to klasicism i styl wewnecza jest ionski (w glowie mi sie pomieszalo z tego tlumaczenia), alle jak by ktos chcial pokazac niebo polkulistego pantheonu na powieszchni kwadratu to by to chyba tak zrobil jak w Walhalli.
@goodidea_archi
@goodidea_archi 3 жыл бұрын
Raczej nie, bo Panteon jest sklepiony, a Walhalla ma po prostu połacie dachowe odsłonięte - nie ma sklepienia.
@magdalenapuchaa2794
@magdalenapuchaa2794 5 жыл бұрын
a moze Villa Capra La Rotonda, Palladiego jako dwa w jednym? mamy tutaj symetrie parthenonu oraz kopule Panthenonu
@goodidea_archi
@goodidea_archi 5 жыл бұрын
Panteon też jest symetryczny :) La Rotonda nie ma jednak doryckiego oktastylu, a to byłoby chba najlepsze odniesienie do Partenonu, proporcje portyków Rotondy są zupełnie inne niż Partenonu. Wydaje się, że architektura Palladia do zupełnie inna konkurencja niż odtwarzanie czy synteza przeszłości, którą chciał osiągnąć Canova :)
@qubafootbag
@qubafootbag 5 жыл бұрын
Porządki architektoniczne - wiedziałem, że ten demon mnie prędzej czy później dopadnie !! Mimo całej swojej sympatii do architektury jest to dla mnie symbol beznadziejnych zajęć z wiedzy o kulturze i tylko o pół stopnia niżej w hierarchii szkolnych oparów absurdu niż mejoza/mitoza (czy jakoś tak) i najazdy mongołów...
@qubafootbag
@qubafootbag 5 жыл бұрын
ale sam odcinek jak zawsze bardzo ciekawy, żeby nie było, że tylko hejtuje :)
@goodidea_archi
@goodidea_archi 5 жыл бұрын
Haha! :) Może najwyższy czas na wiosenne PORZĄDKI! :)
@rafalc9595
@rafalc9595 4 жыл бұрын
Rzymski Panteon nie byl swiatynia mimo ze byl Bazylika. Bazyliki to nie byly swiatynie w Starozytnym Rzymie
@wojciechkaamarz8919
@wojciechkaamarz8919 5 жыл бұрын
polski Panteoviano pl.wikipedia.org/wiki/Bazylika_%C5%9Bw._Wincentego_a_Paulo_w_Bydgoszczy
@tomaszsenko4091
@tomaszsenko4091 Жыл бұрын
Żałuję, że nie byłem studentem p. Radosława.
@pawed3955
@pawed3955 5 жыл бұрын
wow, jestem pierwszy chyba:)
@nilurii4152
@nilurii4152 5 жыл бұрын
I ja się pytam dumny ty jesteś z siebie, masz ty wógule rozum i godność człowieka?
@BetulaPendulax
@BetulaPendulax 5 жыл бұрын
A czym jest la Madeleine?
@goodidea_archi
@goodidea_archi 5 жыл бұрын
Korynckim, oktastylowym peripterosem :)
Skąd się wziął RENESANS? | GOOD IDEA
27:26
Radosław Gajda & Natalia Szcześniak
Рет қаралды 49 М.
NOTRE-DAME: historia, pożar, odbudowa - cz. 1 | GOOD IDEA
24:48
Radosław Gajda & Natalia Szcześniak
Рет қаралды 134 М.
PEDRO PEDRO INSIDEOUT
00:10
MOOMOO STUDIO [무무 스튜디오]
Рет қаралды 5 МЛН
Yum 😋 cotton candy 🍭
00:18
Nadir Show
Рет қаралды 7 МЛН
Jak zarobić 186 milionów euro? | Architecture is a good idea
12:19
Radosław Gajda & Natalia Szcześniak
Рет қаралды 52 М.
Madonna Sykstyńska Rafaela - nie tylko aniołki! | GOOD IDEA
21:51
Radosław Gajda & Natalia Szcześniak
Рет қаралды 71 М.
Nie szablą, a pochwą - Izabela Czartoryska. Historia Bez Cenzury
17:51
Historia bez cenzury
Рет қаралды 1,2 МЛН
Korony Króla Karola (+polski akcent) | GOOD IDEA
16:33
Radosław Gajda & Natalia Szcześniak
Рет қаралды 64 М.
Panteon w Rzymie 🇮🇹 Fenomenalny przykład starożytnej architektury centralnej.
27:44
Szkoła MODUŁ Rysunek i Malarstwo
Рет қаралды 1,1 М.
Architektura gotycka, wykład dr hab. Rafała Eysymontta
59:39
tvdoiib Wrocław
Рет қаралды 82 М.
Obejrzyj, a nigdy nie przestaniesz czytać książek
10:57
Nauka. To Lubię
Рет қаралды 1,2 МЛН
5 pytań o WIELKĄ PŁYTĘ | GOOD IDEA
9:36
Radosław Gajda & Natalia Szcześniak
Рет қаралды 91 М.
Perły polskiego MODERNIZMU | GOOD IDEA
41:03
Radosław Gajda & Natalia Szcześniak
Рет қаралды 109 М.
PEDRO PEDRO INSIDEOUT
00:10
MOOMOO STUDIO [무무 스튜디오]
Рет қаралды 5 МЛН