Рет қаралды 72,068
„Ako se ugasi jedan tip kuće, ugasiće se i narod koji ga je stvorio." Tako je govorio Štendler koji je davno shvatio da se po načinu gradnje, tipu kuće, može prepoznati jedan narod, njegov duh, identitet...
Kada vidite bele kuće sa plavim prozorima, odmah znate da ste u Grčkoj, kada dođete u Britaniju ili zađete u Alpe, po tipu kuće prepoznajete i region i državu i narod.
Kada dođete u Srbiju niste sigurni ni gde ste, ni kod koga ste. U prošlosti nije bilo tako. Neimari su gradili kuće po kojima se prepoznavao srpski narod, njegov osećaj za lepotu, jednostavnost i funkcionalnost. Posle narodnih graditelja, arhitekta Božidar Petrović projektovao je kuće u kojima je spojeno tradicionalno, duh novog vremena i potrebe savremenog čoveka.
Srpski graditelji vodili su računa o potrebama, navikama i kulturi življenja na ovim prostorima. Srpska gradska kuća je najbolje očuvana u Prizrenu i Ohridu.
Kuća ne govori samo o ukusu i socijalnom statusu vlasnika, već i o njegovom karakteru, kulturi i navikama. U želji da budemo drugačiji, danas se u Srbiji prepoznaju tipovi kuća sa drugih prostora, što arhitekturu čini neujednačenom, neurednom i nagoveštava gubljenje identiteta srpskog naroda. Kažu da čovek jednom gradi kuću, a ona njega doveka, zato je kuća otisak trajanja čoveka. Spojiti tradicionalno i moderno je najteže u arhitekturi, ali najvrednije u kulturi jednog naroda.
Urednik: Branko Stanković
Snimatelj: Darko Bursać
Montaža: Marija Baronijan Šašić
Urednik emisije Branko Stanković autor je 18 dokumentarnih filmova i dve drame koje su ekranizovane na RTS-u, a i mnoštva dokumentarnih emisija, koje su, kao i filmovi, nagrađivane na domaćim i međunarodnim festivalima.
Label and copyright: Radio-televizija Srbije
Zabranjeno svako kopiranje video i/ili audio snimaka i postavljanje na druge kanale!
#kvadraturakruga
#rts