Хвала за објашњење! 👍🍄Данас сам нашла у воћњаку пуно таквих печурака. Новембар.... хладно.... Кружно су распоређене- прелеп призор.
@smaragdnasuma9508 Жыл бұрын
Svaka cast na objasnjenju😊
@wizardmtk58015 жыл бұрын
Pre neku godinu naletim na slične ali imaju listiće ljubičaste boje.. Zna li neko koje su to pečurke?
@nikolalackovic5 жыл бұрын
Sa ljubičastim listićima ima više vrsta gljiva recimo modrikača Lepista nuda ili neke vrste koprenki Cortinarius. U svakom slučaju neophodna je fotografija i opis gljive i staništa.
@wizardmtk58015 жыл бұрын
@@nikolalackovic Nemam fotografiju.. Našao sam ih na livadi blizu reke. Izgledaju skoro isto kao rudnjače sa razlikom što su ljubičaste odozdole. Možda još sličnije šampinjonu.. Bile su u velikom krugu, pa recimo i preko 50 u 10tak metara
@milanradojkovic38185 жыл бұрын
@@wizardmtk5801 mogu da budu starije rudnjace, ali moze da bude i nejestiva karbolna pecurka
@josipstimac93196 жыл бұрын
Idealno Nikola sve lijepo objasnjavas i predhodne video klipove sam pregledao.Samo kod mene su te gljive zvali jesenke rastu u jesen samo i kasno ljeto.A rudnjace smo zvali neke crvene mislim mrko crvene a imale su mlijeko i mogli smo ih jesti friske.Neznam kako se zovu i dali su stvarno jestive friske kao dijete sam ih jeo.
@nikolalackovic6 жыл бұрын
Hvala Josipe. Te crvene gljive koje ste brali su verovatno presnac, kod nas je još zovu petrovača. Ima belo mleko blagog ukusa, miris na ribu i može sirova da se jede ili u salati.
@josipstimac93196 жыл бұрын
Hvala Nikola bas tako bjelo mlijeko i jeste miris ribe nekako a nisam volio mada sam probao.Idealno ovo sve radis HVALA TI!
@vericanovakovic96273 жыл бұрын
55rr45
@dimanitaras16 жыл бұрын
exeretic campestris!
@ctxx10006 жыл бұрын
dali ih sada ima za brati
@nikolalackovic6 жыл бұрын
Ređa je u proleće, uglavnom rastu tokom leta i jeseni.
@ljoa94884 жыл бұрын
ja mislim da te gljive rastu gdje je bacano dosta stajnjaka, ja sam ih brao u jesen kad se pokupi zito, krompir, luk. a tu se uglavnom baca dosta stajnjaka. Ti sto kazes da se ne beru one gljive sto imaju bijele listice, ja sam ih brao kolko se sjecam :'D i to sam znao nabrati svakih 3 dana po 2-3 vrecice po njivama.
@MAli-yh5xo4 жыл бұрын
Stajnjak nema veze sa tim. Da bi gljiva rasla na nekom području treba da ima miceliju u zemlji koja se razvija iz spore. Ali nije nemoguće da je u stajnjaku donesena micelija.
@VLaDOS-cl4wr3 жыл бұрын
Ja sam nasao slicnu pecurku, na dva razlicita mesta, ali na obodu sesira posle malo pritiska pozuti. Na preseku ne menja boju, a nije neprijatnog mirisa. Ne znam da li je rudnjaca ili otrovni sampinjon ili nesto drugo, a posto sam pocetnik, to me je malo obeshrabrilo za branje Agaricus vrsta. Da li znas sta bi moglo da bude?
@Valentina-Tina Жыл бұрын
Ako žuti nije jestiva rudnjača. Rudnjača na mjestu preloma blago pocrveni, pomodri. Kod otrovne rudnjače (nejestiva, blago otrovna) mjesto preloma dobija žutu boju.
@brankosudic45187 жыл бұрын
Nikola,sva ti cast!
@nikolalackovic7 жыл бұрын
Hvala Branko! :)
@predragmajkic58754 жыл бұрын
To kod mene zovu tratinjace,tornjace ili jesenske gljive. A Rudnjace su crvene boje i izrasraju iz "jajeta" listici su svetlo zuti.
@milivoje11113 жыл бұрын
postovanje, ta koju pominjete je blagva ili carska gljiva, rudnjace se kod nas klasifikuju kao sampinjoni.
@draganpaun59736 ай бұрын
Никола, пре пар дана сам те запратио... Реци ми само одакле ти толико знање о гљивама
@nikolakadic30692 жыл бұрын
Zar nije slično kao i kod ljudi,postoje neke karakterne crte koje su smrtno otrovne?
@isimisoko4 жыл бұрын
Nikola objasni razliku između karbolove pečurke i njoj sličnih jestivih