RYSY - TATRY - Korona Gór Polski - Wejście od polskiej strony z Morskiego Oka

  Рет қаралды 53,074

Niech to SZLAK

Niech to SZLAK

Күн бұрын

Rysy (niem. Meeraugspitze, słow. Rysy, węg. Tengerszem-csúcs) - góra położona na granicy polsko-słowackiej, w Tatrach Wysokich (jednej z części Tatr). Ma trzy wierzchołki, z których najwyższy jest środkowy (2501 m nad poziomem morza), znajdujący się w całości na terytorium Słowacji. Wierzchołek północno-zachodni, przez który biegnie granica, stanowi najwyżej położony punkt Polski (według większości najbardziej wiarygodnych źródeł 2499 m - więcej informacji w sekcji „Topografia”) i należy do Korony Europy.
Masyw Rysów posiada trzy wierzchołki. Na granicy polsko-słowackiej znajduje się średni co do wysokości wierzchołek północno-zachodni, którego różne pomiary dały wysokość od 2498,7 do 2499,6 m[2] (zgodną z tradycyjnie uznawaną wartością 2499 m[3]). Wierzchołek ten jest najwyżej położonym punktem Polski. Spośród klasycznych pomiarów geodezyjnych wykonanych dla tego wierzchołka najdokładniejsze przeprowadzono w roku 1988, kiedy metodą precyzyjnej niwelacji trygonometrycznej wyznaczono, niezależnie od strony polskiej oraz słowackiej, wysokość punktu geodezyjnego zlokalizowanego 60 cm poniżej szczytu. Otrzymano wynik 2498,712 m od strony polskiej i 2498,724 m od strony słowackiej (różnica jedynie 1,2 cm) - a więc wysokość północno-zachodniego wierzchołka Rysów wynoszącą (po zaokrągleniu do 0,1 m) 2499,3 m[4].
Pierwsze pomiary wysokości Rysów przeprowadzono około połowy XIX wieku bardzo nieprecyzyjną metodą barometryczną, jeszcze bez podziału na poszczególne wierzchołki, otrzymując istotnie zaniżoną wartość 2309 m n.p.m. W rezultacie za najwyższy szczyt „Tatr Nowotarskich” (dzisiejsze Tatry Polskie) przejściowo uznawano Świnicę, której pierwszy pomiar z 1867 roku wykazał (zawyżony z kolei) wynik 2336 m. Wykonywane od lat 70. XIX wieku austriackie wojskowe pomiary kartograficzne dały już stosunkowo precyzyjne wyniki, z niewielkimi zastrzeżeniami uznawane do czasów najnowszych[5]. W latach 10. XXI wieku rozwój technik geodezji satelitarnej umożliwił weryfikację i aktualizację wcześniej podawanych wartości. W roku 2019 geodeci z AGH w ramach projektu badawczego „Setka w Koronie” zmierzyli wysokości najważniejszych polskich gór, dla uzyskania wiarygodnych wyników łącząc techniki LIDAR (do wstępnego zidentyfikowania potencjalnie najwyższych punktów góry) i GNSS (do właściwego pomiaru); w opublikowanej pracy zauważyli przy tym, że żadna z tych metod nie byłaby samodzielnie wystarczająca. Uzyskana przez nich wysokość granicznego wierzchołka Rysów wyniosła 2499,0 m n.p.m. (w układzie wysokości Kronsztad) z dopuszczalnym błędem pomiaru 10 cm. Pomimo to, zakłady kartograficzne „Sygnatura” i „Polkart” podały na swoich mapach z 2020 roku najwyższy punkt Polski o wysokości 2500 m w oparciu wyłącznie o dane lidarowe, uzasadniając to obecnością w nich czterech punktów z przedziału 2499,8-2499,9 m (po zaokrągleniu do pełnych metrów 2500 m) w obrębie kopuły szczytowej północno-zachodniego wierzchołka. Punkty te zinterpretowano jako reprezentację słupka granicznego i sąsiedniego głazu. Wydawcy zastrzegli, że dopuszczają błąd jednego metra w podawanych przez siebie wysokościach[8]. Przytoczone punkty znajdują się jednak w odległości 3-4 metrów od lokalizacji słupka granicznego podanego w Państwowym Rejestrze Granic. Zawyżenie położenia Rysów w danych lidarowych zauważono już wcześniej; zinterpretowano je wtedy jako efekt licznej obecności turystów na szczycie w trakcie wykonywania nalotów lotniczego skaningu laserowego i błędnej klasyfikacji części uzyskanych odbić (będących możliwymi odbiciami plamki lasera od ludzi) jako reprezentacji gruntu.
Znajdujący się w Tatrach Wysokich masyw Rysów leży na południowy wschód od Morskiego Oka w punkcie zwornikowym głównego grzbietu Tatr i północnej grani Rysów, w której tkwią Niżnie Rysy i Żabie Szczyty (Wyżni i Niżni). U stóp leżą: Dolina Rybiego Potoku, Dolina Białej Wody i Dolina Mięguszowiecka. Od północy oddziela go od Niżnich Rysów Przełęcz pod Rysami, od zachodu od Żabiego Konia Żabia Przełęcz, a od południowego wschodu od Ciężkiego Szczytu w masywie Wysokiej szerokie siodło Wagi. Na wschodnią stronę opada z Rysów 500-metrowa ściana skalna, w której znajdują się liczne drogi wspinaczkowe.
Wyzwanie #KrólGór ma na celu przybliżyć widzom poszczególne szczyty
wchodzące w skład KGP, tworząc wideo przewodniki, jak również stronę
www.niechtoszlak.info z opisami wszystkich 28 szczytów, praktycznymi
informacjami oraz ciekawostkami.
Na każdym szczycie został umieszczony kod Qr, po zeskanowaniu którego
wyświetli się strona z filmem, który został stworzony z myślą o wszystkich, którzy chcą stać się Królami Gór i zdobywają szczyty należące do Korony Gór Polski.
Dołącz do wyzwania, zdobywaj szczyty, rób zdjęcia i oznaczaj
#KrólGór #NiechToSzlak #NiechToGóry
Music from #InAudio: inaudio.org/
inaudio - MokkaMusic - Violet

Пікірлер: 157
Rysy 2499m + Rysy 2503m / Najwyższy Szczyt Polski
38:23
Na Wypadzie
Рет қаралды 258 М.
Do you choose Inside Out 2 or The Amazing World of Gumball? 🤔
00:19
iPhone or Chocolate??
00:16
Hungry FAM
Рет қаралды 44 МЛН
Incredible: Teacher builds airplane to teach kids behavior! #shorts
00:32
Fabiosa Stories
Рет қаралды 11 МЛН
Life hack 😂 Watermelon magic box! #shorts by Leisi Crazy
00:17
Leisi Crazy
Рет қаралды 21 МЛН
ZDOBYLIŚMY KORONĘ GÓR POLSKI - 28 SZCZYTÓW W 18 DNI
29:26
Sebastian Robak
Рет қаралды 30 М.
Orla Perć i Rysy w jeden dzień
36:39
ProjektyPrzygodowe
Рет қаралды 214 М.
Najgorsza wycieczka na RYSY - co poszło nie tak?
12:29
Spietzberg
Рет қаралды 54 М.
Przeszedłem NAJDŁUŻSZY szlak w Polsce
1:05:31
Zieloni w podróży - Mateusz Stawarz
Рет қаралды 46 М.
RYSY OD STRONY SŁOWACKIEJ - całe przejście
38:16
Miodki w podróży
Рет қаралды 24 М.
Do you choose Inside Out 2 or The Amazing World of Gumball? 🤔
00:19