Rzodkiewki problemy w uprawie. Dlaczego rzodkiewki są ostre i mają same liście? 11 odmian rzodkiewek

  Рет қаралды 26,796

ogród na co dzień

ogród na co dzień

Күн бұрын

Dlaczego rzodkiewki mają same liście? Dlaczego rzodkiewki są takie ostre? Dlaczego są robaczywe? Dlaczego mają dziury? M.in. na te pytania odpowiadamy w dzisiejszym odcinku z cyklu "Ogród Warzywny". Czas na podsumowanie rzodkiewkowych plonów i wybór najlepszej odmiany. Zapraszamy!
W tym roku, stosunkowo późno, bo 14 kwietnia, wysiałam 11 odmian rzodkiewek. Dla sprawdzenia, które dla naszej rodziny będą najsmaczniejsze, które będą na naszej grządce plonować najlepiej. O wynikach mojego mini rankingu poinformuję w drugiej części filmu, tymczasem zacznijmy od odpowiedzi na wcześniej zadane pytania, które także pojawiały się w komentarzach na naszych kanale.
Pytanie pierwsze. Dlaczego wysiane rzodkiewki wypuściły jedynie masę liściową, a nie zawiązały zgrubienia, które najbardziej nas interesuje. Odpowiedzi jest kilka.
Po pierwsze. Za późno wysialiśmy daną odmianę. Producenci nasion rzodkiewek mają nam do zaoferowania naprawdę wiele odmian rzodkiewek. Różnią się one nie tylko kolorem i kształtem zgrubień, ale także terminem wysiewu. Są takie, które możemy siać wcześnie i takie, które nadają się do późniejszego wysiewu. Ale jeżeli wysiejemy odmianę na wczesny siew i zbiór za późno, to rośliny te zamiast zawiązać zgrubienie w czasie ciepłych, czasami już upalnych dni, wytwarzają jedynie masę liściową i szybko wybijają w pęd kwiatostanowy. Zatem zawsze sprawdzajmy termin wysiewu rzodkiewek wskazany na opakowaniu, jeżeli widzimy, że jest to luty lub marzec, nie ma sensu takiej odmiany wysiewać już w kwietniu. Do późniejszego wysiewu, musimy wybrać taką odmianę, która dedykowana jest do wysiewu późno wiosennego. Większość odmian przestaje zawiązywać zgrubienia, gdy robi się zbyt ciepło.
Powodem drugim może być zbyt gęsty siew. Przy zbyt dużym zagęszczeniu rzodkiewek w rzędzie mogą one nie mieć miejsca na wytworzenia zgrubienia. Często wtedy możemy zauważyć, że niektórym roślinom się to udało, a niektórym nie. Często mamy zamiar przeprowadzić przerywkę, więc wysiewamy nasiona dość gęsto, a potem nie mamy na to czasu lub w czasie naszej nieobecności na działce nagle rośliny znacznie przyrosły. Następnym razem zadbajmy po prostu o większą rozstawę między nasionami. Można rzodkiewki wysiewać w mniejszych ilościach, np. co tydzień lub dwa, żeby zawsze mieć ich pęczek pod ręką.
Po trzecie. Rzodkiewki rosnące w cieniu lub w zbyt zacienionym miejscu również mają tendencję do wytwarzania większej ilości liści, a nie do zawiązywania zgrubień. Rośliny te są wrażliwe na brak światła, może więc być to efekt nieodpowiedniego stanowiska.
Ale nie zapominajmy, że liście rzodkiewek też są jadalne. Możemy je wykorzystać do sałatek, pesto lub różnego rodzaju smoothie. Zawierają wiele witamin i minerałów.
Przeważająca masa liściowa w stosunki do zgrubienia może być też powodem nawożenia grządki. Jeżeli w glebie mamy dużo azotu, który odpowiedzialny jest za przyrost liści, a mniej fosforu, potasu i innych elementów, może mieć to również wpływ na nasze uprawy. Nie należy zatem nawozić grządki z rzodkiewkami nawozem azotowym przed ich wysiewem. Lepszy będzie nawóz wieloskładnikowy lub naturalny, kompost bądź granulowany obornik.
W tym miejscu możemy przejść do kolejnego pytania. Dlaczego rzodkiewki są robaczywe? Powodem może być np. świeży obornik, którym zasililiśmy grządkę jesienią. Rzodkiewek nie należy uprawiać w pierwszym roku po oborniki, w którym mogą znajdować się szkodniki, podobnie jest z marchwią i pietruszką, które także często są robaczywe na grządkach zasilonych świeżym obornikiem.
Do szkodników rzodkiewek zaliczyć można np. śmietkę kapuścianą, pchełki, mątwika burakowego, drążyny czy chowacze. W związku że są to rośliny szybko rosnące, o krótkim okresie wegetacji, możemy działać zazwyczaj dopiero po szkodzie, czyli przy następnym wysiewie tego warzywa. Nie siejmy więc kolejny raz rzodkiewek w tym samym miejscu, wiedząc że w glebie mogą znajdować się larwy muchówek śmietki. Pamiętajmy także i regularnym odchwaszczaniu grządek, ponieważ kwitnące chwasty są często pokarmem i zwabiają szkodliwe muchówki. Warto często zmieniać miejsce uprawy rzodkiewek. Problem ten może także rozwiązać wczesny siew i tym samym wczesny zbiór, zanim wylęgną się szkodliwe larwy.
A jeżeli zauważymy na liściach lub zgrubieniach rzodkiewek dziury, jest to zazwyczaj efekt żerowania ślimaków. Rośliny te są bardzo lubiane przez ślimaki, z moich obserwacji wynika, że są nawet bardziej lubiane niż warzywa liściowe, takie jak np. sałata czy szpinak. O zwalczaniu tych szkodników można zrobić osobny odcinek i i tak często to nie wystarcza. Możemy je wyłapywać ręcznie zwłaszcza wczesnym rankiem i późnym wieczorem, kiedy wychodzą na żer. Lub kiedy jest wilgotno, także może się niekiedy udać.
Linki :
Facebook : / izabella.schick
Blog : ogrodnacodzien...
Instagram : / ogrod_na_co_dzien

Пікірлер: 38
Это было очень близко...
00:10
Аришнев
Рет қаралды 5 МЛН
"كان عليّ أكل بقايا الطعام قبل هذا اليوم 🥹"
00:40
Holly Wolly Bow Arabic
Рет қаралды 13 МЛН
😜 #aminkavitaminka #aminokka #аминкавитаминка
00:14
Аминка Витаминка
Рет қаралды 1,7 МЛН
Osman Kalyoncu Sonu Üzücü Saddest Videos Dream Engine 262 #shorts
00:20
Dlaczego rzodkiewka nie rośnie w korzeń, tylko w liście
4:56
Ogród na piasku
Рет қаралды 54 М.
PAŹDZIERNIK - czas sadzenia i przesadzania roślin
21:00
Zielone Pogotowie
Рет қаралды 358 М.
Sałata - Jak mieć udane zbiory sałaty - uprawa sałaty przez cały sezon.
8:31
Pesto z liści rzodkiewki (Sos Pesto) ZŻ85
9:20
Zdrowe Życie
Рет қаралды 19 М.
Mentzen u Cejrowskiego
53:11
Wojciech Cejrowski
Рет қаралды 3 МЛН
Jak zrobić kiszone rzodkiewki - naturalny probiotyk
25:43
Tata i Gustaw ugotowali - o prostej kuchni
Рет қаралды 109 М.
Это было очень близко...
00:10
Аришнев
Рет қаралды 5 МЛН