Tak dla chcących się pobawić z wymiana szczotek w takim modelu to można przwiercić pady od szczotek np.fi3 i przekręcić śrubki.Nastepnie do nich przylutować szczotki.Ja w moich padaczkach tak robię od kilku lat i działa.Jak mi spalił się zestaw głośnomówiący za tysiące przez chiński regulator bo napięcie poszło ponad 16v to się wyleczylem z zamienników.Oczywiscie w zakładzie co naprawiali alternator powiedział że to wina instalacji.Jak ktoś ma trochę wiedzy i chęci to polecam samemu spróbować dla siebie naprawić.
3 жыл бұрын
Też dobry pomysł 😉
@Kanc1erz3 жыл бұрын
6:30 - smar silikonowy się świetnie sprawdza (w sprayu też)
3 жыл бұрын
Też dobry pomysł 😉👍
@tomaszjar5413 жыл бұрын
Witam Tytusie. Dawno mnie tutaj nie było. Super filmik jak zwykle - standardowo:) U mnie w Toyotce napięcie na słupkach, a właściwie na gnieździe zapalniczki przez ładowarkę zespoloną USB 12V z wyjściami na 5V od 14,2V do 13,8V. Wszystko jest uzależnione od temp. silnika/otoczenia/komory silnika oraz podejrzewam stopnia naładowania aku. Tu dokonałem kiedyś pomiaru natężenia i przy sprawnym w pełni naładowanym aku, bez obciążenia, na cęgówce widnieje do 1,5A ładowania natężenia z alternatora na aku. Przy odpowiednio rozładowanym aku, natężenie potrafi wskoczyć koło 20A, a i nawet przy rozładowanym około 50A. Rzeczywiście latem ten problem tzn. kompensacji temperaturowej jest dość duży i nie na darmo mówi się, że aku potrafi dostać w tyłek właśnie w tej porze roku i że może być notorycznie niedoładowany. Zimą jest bardziej woltowo na słupkach. Tak się zastanawiam nad stałym pomiarem napięcia w kabinie bezpośrednio 2 kablmi + i - na słupki aku. Poza tym chyba trzeba by zajrzeć do alternatora dla zasady ale dostęp jest u mnie ciężki. Kiedyś sprawdzałem spadki i były akceptowalne na plusie, a na masie wręcz rewelacyjnie małe. Na pewno byłby problem gdyby kompensacji nie było, bo wyobraźmy sobie latem na zew. 33 st.C. to w komorze silnika przy jeździe miejskiej ze 70st. i przy tej temp na aku poszło by ze kilkadziesiąt amperów, to aku byłby ugotowany w bardzo krótkim czasie. A tak sprytny automat sobie myśli duży amperaż to damy tobie mniej woltów na aku i będzie bezpiecznie:)). Temat jak najbardziej na topie i myślę co by tu tobie podrzucić na przyszłość:)) ? Pzdr.
3 жыл бұрын
Właśnie dlatego jest kompensacja - żeby latem niższym napięciem spowodować spowolnienie procesów korozyjnych akumulatora. Latem nawet sprawny aku 14.4V 1,5A dostanie bardziej niż 14V przy tym samym prądzie lub mniejszym 😉
@tomaszjar5413 жыл бұрын
@ Dokładnie:)
3 жыл бұрын
👍🤚😉
@GrzesiekTopiq77 Жыл бұрын
Przydatny i klarownie wytłumaczony materiał na filmie. Właśnie zauważyłem, że przy upałach zaczyna mi się dość mocno grzać plusowa klema. Niestety w Astrze one są zagniatane fabrycznie. Kiedyś w ASO naprawiali mi tę klemę, zalutowali i jakoś to trzymało 4 lata. Ale teraz zaczyna robić się bryndza. Rano ładowanie 14,7V spada z czasem do 14,5-14,2V w miarę nagrzewania silnika. Popołudniu jak się pod masą nagrzeje do prawie 50 st.C, to ładowanie max 13,5V. Niestety u mnie alternator przy grodzi. Bardzo kiepski dostęp a do rozrusznika to już masakra i ręce połamane w kilku miejscach trzeba mieć. W sobotę zrobię pomiary wg filmu i zobaczę jakie są spadki na plusie. Szkoda akumulatora rocznego, bo jeżdżę głównie do pracy po 10 km w jedną stronę + jakieś zakupy po mieście. I jak to w oplu astrze H, plus idzie prosto do akumulatora, więc co najwyżej mogę dodatkowy kabelek z oczkami dodać między alternator a akumulator i przykręcić go do klemy. Takich klem niestety nie ma jako część serwisowa, wiązek również nie ma, bo to jakby nie patrzeć 2005 rok. Pozdrawiam.
Жыл бұрын
Tak jak mówisz - która Astra? Wiele osób tam zagniata właśnie fabryczną klemę jakoś lepiej albo ucina kabel i zakłada inną klemę. Niedługo będzie materiał w termowizji jak kable w Toledo czy Fabii Darka będziemy poprawiać i jak się to grzeje do 100 stopni od słabego styku
@GrzesiekTopiq77 Жыл бұрын
@ Jak pisałem Astra H Z18XE. Taka śmieszna wygięta w górę klema, do której kabel wchodzi od dołu. Tam nawet za bardzo nie ma miejsca, żeby ten kabel wyciągnąć wyżej, tak to oszczędnie wyliczone ;) Z tego co mi wtedy w ASO powiedział mechanik, po rozcięciu kołnierza w którym siedział przewód, było pełno śniedzi. Wyczyścili i zalutowali to dużą kolbą. 4 lata był spokój i ładowanie powyżej 14V nawet na włączonej klimie. W każdym razie problem jest z tych pilnych. Może w końcu mi się uda w sobotę złapać trochę czasu, kiedy nie muszę znów gdzieś jechać. Małżonce już zapowiedziałem, że wszelkie sprawy załatwiamy z rana a potem mnie nie ma.
Жыл бұрын
No to ciekawe sumie - ona chyba jest ołowiana to jak ją otworzyli to może rozcięli i zagnietli i dopiero coś lutowali ołów poprzez rozpłynnienie? Jak coś, to uciąć ten kabel, tulejka łącząca, praska hydrauliczna i jazda z przedłużeniem kabla i nowa klema - ja już praskę hydrauliczną zamówiłem, kable i tulejki + końcówki także 😀
@kamilbogus3 жыл бұрын
Jak zawsze dobry i ciekawy odcinek !!!! Na tych bezpiecznikach też mogą być spadki napięć
2 жыл бұрын
Jeszcze mi się nie zdarzyło - ale tak, wszędzie w sumie mogą być gdzie tylko jest jakieś połączenie elementów :)
@marekkowalski6767 Жыл бұрын
@Jeszcze na kowadle są też spadki .. Zrób v- log i pokaż ludziom ( tylko nie tymi miernikami ( tymi co mają chociaż 8cyfr ,najlepiej 12 ) 🙈..
@Fabi....3 жыл бұрын
Siema 👍 10:24 terminale do szczotek są aluminiowei bardzo ciężko się lutują (najlepiej użyć preparatu do lutowania aluminium), można też zgrzać jak się ma zgrzewarkę. A co do jakości oryginał/zamiennik to mam mieszane uczucia. Zakładam oryginały, bo nie są drogie i nie ma problemu z kompatybilnością, rozbierz sobie kiedyś ori i zamiennik, to zobaczysz co mam na myśli :) Pozdro 👍👍
3 жыл бұрын
Dzięki za info 😉 Do puszki po napoju umiem się przylutować to może tutaj też by poszło? Ale w sumie były zgrzane fabrycznie te szczotki 👍 Dzięki za uwagę 🙂 A co do wnętrzności zamiennika to tam pewnie biedą piszczy? Takiego hinta chciałem przekazać ogólnie gdyby ktoś chciał po zerowych kosztach ratować Gruza 😉 Ja to bym cały nowy alternator od razu dawał gdyby ten padł
@Fabi....3 жыл бұрын
@ Te terminale są grube i odbierają ciepło, zaczyna się wytapiać plastik, masakra... A co do wnetrzności... w oryginale jest hybryda z aluminiowymi drucikami przylaczeniowymi, zalane w żelu, one często puszczają, a w zamienniku jest normalne pcb, dla tego mam mieszane uczucia, bo zamiennik na pierwszy rzut oka lepszy :)
3 жыл бұрын
Dobrze wiedzieć - oryginał to jednak oryginał 😉
@TECHNICUSChannel3 жыл бұрын
Siemandero! wróciłem z tygodniowego urlopu po Portugalskich Azorach i nadrabiam co przegapiłem i pozdrawiam kolegę :)
3 жыл бұрын
Super 😉 Pogoda była?
@jacekorkan88013 жыл бұрын
Z przewodem zasadzie się nic nie dzieje można go zostawić. Za to złączka przy bezpiecznikach pada najczęściej. Wystarczy odciąć czasami z przewodem 5-6 cm bo też jest przegrzany. Oczka przy alternatorze jest najczęściej tylko zaśniedziałe. Najczęściej wystarczy wyczyścić. Bardzo rzadko wymaga wymiany w VAG.
3 жыл бұрын
Jak już jest ugrzane na puszce bezpieczników to często idzie to 20-30cm dalej i wszystko ugrzane - ja tak miałem u siebie w Toledo II, w tej Ibizie IV z mojego pierwsze filmu na ten temat i u Wadima w T4. Jestem na kilku grupach tematycznych VAGów i co chwilę są zdjęcia stopionych puszek i pytania jaką puszkę kupić aby się nie topiły 😀 W jakich innych autach częściej trzeba wymieniać?
@jacekorkan88013 жыл бұрын
@ ta skrzynka tylko w VAG. Tak wiem że trzeba te 5-6 czasem 10cm uciąć. Ale jest zapas da się zrobić. Bez wymiany. Najważniejsze diagnostyka i profilaktyka. To trzeba sprawdzać.
3 жыл бұрын
No w tych przypadkach o których wspominam to już było o krok za daleko 😉
@Adam-vb2rg3 жыл бұрын
Jacek Orkan jest dokładnie tak jak mówisz-:) na starcie 13,6V ;puszka z bezpiecznikami" wyskrobana" i dokręcona. Wszystkie połączenia na linii aku-alternator- rozrusznik oczyszczone i dokręcone. Plus odchodzący na alternator - miedź czarna na złączce w puszce, po obcięciu 5cm zarobieniu i zalutowaniu wreszcie jest sukces :))). Jest upragnione 14.42V na aku , po obciążeniu : dmuchawa - swiatła - szyba ogrzewana spadek do 14,28V. Zostawiam tak na razie, dzięki wszystkim za porady. Autko Skoda Octavia 1.9TDI.
@piotrwaalk7053 жыл бұрын
Super odcinek,pomagajcie innym dbac o swoje auta!!!! A wedlug mnie spadek na postoju plus swiatla,poniżej 13,9oznacza klopoty dla naszego aku. I tendencja że orginalny aku jest najlepszy,nie bo ludzie po ilus latach nie poprawiaja styków lub mają "przegnite" przewody!!!! I AKU do wymiany po paru latach. Polecam kupować aku z korkami nie wiecej amper niz orginalny i jak najwiekszym rozruchem. Ponatto swieżo zakupiony aku dolewamy wody demineralizowanej do max lub min 5mm nad płyty(ja osobiscie leje 10mm)(na obudowach jest pokazany max i tak dolewam na max) ładuje sam akumlator 1/10(najlepszy prąd) prostownik automatyczny,potem podlączam zwykły prostownik na wolne ładowanie(1/20) i ładuje ok 40 minut. Ważne aby po dolaniu wody dem. wprowadzic akumlator w stan wydzielania wodoru i przemieszania się kwasu w środku aku!!! I aku posluży naprawdę wiele lat. Robiłem to już wiele razy i jest ok. Dlatego podlączam zwykly który nie wyłącza sie automatycznie. Przyklad nowy aku prosto z hurtowni(był ładowany jeszcze przez 3h prad 4a aku 45amper, wody w celach było 3mm nad plyty tylko!!!! To też dolalem przed ładowaniem, jeździ w 2 samochodzie. I najlepiej później pojechać z 50km aby się "ulożył" aku pod auto. Śmieszne ale prawdziwe. Jezeli zrobicie to od razu to aku bedzie służył lata. A jesli zrobicie to później to ważne aby aku naładować aut.prostownikiem i później zwyklym,a jeśli sam zwykły to min 1/10pojemnosci aku,taki amperaż. I ładujemy min 30 min w stanie gdy już mocno gazuje i spadnie amperaż poniżej 1/10. Ważne aby po dolaniu wody i ladowaniu prostonikiem nie zostawiać go samego. Tylko przejechać sie parę ładnych km aby napięcia sie ustabilizowały i kwas sie przemieszał. Pozdrawiam
3 жыл бұрын
👍 Wpadnij też na kanał mrAkumulator, z którego się wywodzę 😉
@piotrwaalk7053 жыл бұрын
@ tam jest kopalnia!! wiedzy!! o aku,ale nie wchodząc bardzo w napięcia i inne elementy. Poprostu napisalem prosto i zwieżle. 'Robie" tak z każdym aku które mam w ręce i chodzą do tej pory chodzi o aku z płynnym kwasem. Chcialbym też abyś dodał wzmiankę o tym że należy programować aku do auta w tych nowszych autach. Nie kazdy chce mieć szeroką wiedzę tylko najważniejsze elementy w pigułce. Pozdrawiam i życzę kolejnych udanych filmów;)
@fz.62 жыл бұрын
@Rzeźbiarz Witam mam pytanie , a raczej problem , chodzi o wzbudzenie alternatora BMW E90 m47 , sprawa wygląda następująco , po odpaleniu samochodu czasem ładowanie jest od razu , a czasem dopiero po kilkunastu sekundach lub nawet powyżej minuty , czy mógłbyś pomoc i odpowiedzieć dlaczego tak jest ? Żaden błąd ładowania się nie wyświetla , jak złapie to ładowanie jest ok , słyszałem o przygazowkach ale u mnie nie ma to znaczenia 😕 z góry dziękuję i pozdrawiam
@piotrwaalk7052 жыл бұрын
@@fz.6 może,pora zmienić szczotki??lub z mostkiem coś się dzieje?. Po iluś latach mogą szczotki się zawieszać?. Warto sprawdzić masy i przewód ładujacy(przewody ,,gniją", lub śniedz blokuje przeplyw ładunków). Dlatego warto wyciagnąć rozebrać przeczyscić pomierzyć i złożyć. woda plus sól robią swoje. Ale ja obstawiam na szczotki. pozdrawiam
@fz.62 жыл бұрын
@@piotrwaalk705 właśnie w tym problem ze auto było w naprawie i ponoć regulator i szczotki wymienione , luty sprawdzone , a ładowania nie ma odrazu po odpaleniu , auto zawiozłem do na naprawy ponieważ wcześniej zaświeciła się kontrolka ładowania odrazu po odpaleniu i gasła po kilku sekundach , z czasem coraz częściej i dłużej to trwało , teraz nie ma błędu , ale wydaje mi się że wzbudzenie trwa za długo ... Przed naprawą wzbudzenie było odrazu po odpaleniu , więc nie wiem czy naprawa źle wykonana czy jak , najgorsze że raz wzbudzenie jest od razu a raz po chwili
@ukaszdabu263 ай бұрын
Git malina żeby zasięg filmu był większy 👍
3 ай бұрын
Dzięki 💪 Pozdro! 👍😎
@ukaszrugaa1043 жыл бұрын
Bardzo przydatny materiał, tuż przędz zimą jak znalazł. A może coś zrobisz na temat testowania aku w warunkach domowych, jego sprawność, czy żywotność. Dzięki za materiał i pozdrawiam.👍🏻👍🏻👍🏻
3 жыл бұрын
Dzięki 😉 Najlepiej to aerometr jak jest dostęp do elektrolitu i już dużo wiadomo 🙂👍
@ukaszrugaa1043 жыл бұрын
@ No niestety aero tutaj nie pomoże… brak rewizji w aku.
3 жыл бұрын
Ja robię pomiar gęstości pośrednio - słabym prostownikiem i patrzę jak szybko napięcie narasta i prąd maleje. W pełnym akumulatorze szybko będzie 16V i mały prąd - w rozładowanym będzie niskie napięcie i duży prąd przez długi czas, bo akumulator się będzie najnormalniej w świecie ładować. Co do rozładowania to albo sztuczne obciążenie albo jak nie masz takich rzeczy to multimetr, żarówka np. H4 na jednym żarniku i znając z grubsza prąd jaki płynie można obliczyć w ile godzin spadnie do jakiego napięcia i policzyć ładunek. Tylko trzeba sobie najpierw odpowiedzieć ile ma się czasu i do czego ta wiedza nam tak naprawdę potrzebna 😉
@ukaszrugaa1043 жыл бұрын
@ No to wszystko można zrobić metoda „ obliczeniową” chyba skocze gdzieś na tester do aku bo coś wydaje mi się ze jego najlepsze dni już mijają 😆 dzięki za odpowiedzi. Do usłyszenia w pod następnym materiałem 👍🏻👍🏻👍🏻
@adriancieslak64013 жыл бұрын
Super i fachowo 😊 Pozdrawiam
3 жыл бұрын
Dzięki, cieszę się 😉👍
@illiabondarchuk19956 ай бұрын
Dziękuję bardzo!
6 ай бұрын
Cieszę się :)
@gandziorz3 жыл бұрын
Częsty problem to również g... masa. Większość jeździ na taśmach miedzianych które po latach są ładnego koloru zielonego. Zamiast kupować następny badziew za 15zł, polecam kupić dobry przewód i zakuć. Dodatkowo oczyścić miejsce styku dokładnie.
3 жыл бұрын
To też - miałem kiedyś w Golfie II zgniłą masę fabryczną, bo była to nieizolowana pleciona linka z miedzi 😉
@zigzig24773 жыл бұрын
Wiesz co robisz, tyle. Pozdrawiam 🙂
3 жыл бұрын
Dzięki 👍🙂
@memesshades31633 жыл бұрын
Wszystko jasne!
3 жыл бұрын
🙂👍
@Sacrum_Profanum3 жыл бұрын
Niby nic a jednak dużo 😉
3 жыл бұрын
👍😉
@krystian65923 жыл бұрын
Co do przeciągania kabla przez peszel, robiąc to tak jak zrobiłeś nie masz pewnośći czy aby czasem te cienkie kable nie są oskrobane wewnątrz. Trzeba by wtyczki pozdejmować i najpierw gruby kabel wciągnąć a potem dopiero resztę makaronu. + za kompensacje temperaturową, prawie nikt o tym nie mówi, a masa januszy elektryki wypierdala sprawny alternator bo 13.8 przy 30 stopniach na zewnątrz.
3 жыл бұрын
Dzięki 😉 Kolejni natomiast uważają że ładowanie 13,5V jest git bo alternator się gotuje albo kable palą skrzynki i wymieniają tylko skrzynkę... Kolejni uważają że 0,3V spadku to nic albo 0,5V czy 0,8V "bo to mało"
@fabianfabio4844 ай бұрын
Nie wiem jak w tym aucie, ale samochody mają inteligentne ładowanie bardzo często. 3 pinowa wtyczka idzie z altka do komputera i tez zarządza regulatorem napięcia w oparciu o temperaturę. Np u mnie w Fordzie Focusie mk1 musiałem wymienić przepływomierz bo ładował 15V :) przy +20st na dworze:) (Komputer brał temperature z dolotu) Dziwne nie??? (info z serwisówki) Serwisówka podaje, że przy optymalnej temperaturze silnika ładowanie jest na poziomie 13,5-14V w zależności od obciążenia i temperatury roboczej pojazdu oraz może być nawet do 15V przy bardzo dużym mrozie i spada wraz z nagrzewającym się silnikiem. Kiedy włączę np szybę ogrzewaną przednią i tylną to też podnosi się nieco ponad 14V... To taka ciekawostka. PS: Fajny odcinek . Pozdrawiam
@pako71143 жыл бұрын
Dobrze ze sie wyleczylam z tych silnikow 1.4 mpi
3 жыл бұрын
Jak się ogarnie pewne choroby wieku dziecięcego to można z tym żyć - ale 1.6 chyba nieco lepsze, zwłaszcza z grzaną odmą - no i troszeczkę więcej mocy. A co to było za auto i jakie przygody? 😀
@pako71143 жыл бұрын
1.4 Mpi vw polo nie nadawał sie na krótkie odcinki non stop masełko. Raz wymiana silnika bo sie zatarł raz piaty bieg znikł
3 жыл бұрын
No to chyba najgorsze możliwe awarie 🤔
@amatorkombinator3 жыл бұрын
Pokazane, objaśnione, zrobione, no i super. Wszystko się da, trzeba tylko chcieć 😜
2 жыл бұрын
Dokładnie tak :)
@ukaszkucharski39742 жыл бұрын
Jakie oczko dawałeś na alternator, 8mm? Bo na skrzynkę to wiem że 6mm idzie. Dzięki za ten film👍
2 жыл бұрын
Spoko 😉 Alternator 8mm skrzynka 6mm 😉
@krzychu_86823 жыл бұрын
Już chyba wiem, dlaczego te silniki 1.4 16V i 1.6 16V mają dolot powietrza z komory silnikowej. Jak się domyślam, chodzi o masełko, które w zimę powoduje wypchanie bagnetu oleju. Dlatego nie zrobili brania powietrza bezpośrednio z zewnątrz (powietrze byłoby za zimne), mimo że jest gotowe miejsce do jego podłączenia. W tej Skodzie jest tego piękny przykład.
3 жыл бұрын
Ciekawa teoria - nawet może mieć sens 😉 Chociaż ja auto postoi kilka dni to i tak ta odma zamraźnie 🤔 Ja mam na szczęście Toledo II 1.6 16v BCB, które ma grzaną odmę - więc może kiedyś zrobię zimny dolot 😉
@krzychu_86823 жыл бұрын
Zasadniczo na zimę wystarczy zasłonić dolne kratki wentylacyjne w przednim grillu. To spowoduje wyższa temperaturę w komorze silnika i rozpuszczenie nagromadzonego masełka. Testowałem to u siebie w ostatnią zimę.
@tombouu3 жыл бұрын
wyetarczy zrobiuc tak jak bylo juz w CCento,Seicento czy nawet w Polonezie. Termostat w flitrze przełączajacy ciepłe poiwetrze na zimnym i zimne na ciepłym. PObieranie ciepłego powietrzea na rozgrzanym silniku to sa wyczuwalne niepotrzebne straty mocy, mniej tlenu w poiwetrzu zasysanym
@krzychu_86823 жыл бұрын
@@tombouu Niestety te termostaty są dość awaryjne i mało u kogo to działa dobrze. Najczęściej jest tak, że silnik bierze ciepłe powietrze nawet w lato, co powoduje muła przy przyśpieszaniu. U siebie, gdy temperatura spada poniżej 0*C, wkładam zaślepkę odcinającą dopływ powietrza z zewnątrz.
@tombouu3 жыл бұрын
@@krzychu_8682 tak to rozsadne. Ale przeciez termostaty sa tanie, i wystarczy wymienic naprawic i znowu bedzie działac lata.Przeciez to normalne ze do auta sie dokłąda. Policzyc koszty paliwa ubezpieczenia przegladów obsługi okresowej , i okaze sie koszt termostatu co pare lat to grosze i jest głupotą zaniechac takich napraw. A na ciepło zimne powetrze byc musi, bo inaczej straty mocy i wydajnosci sa gigantyczne.
@sebek65432103 жыл бұрын
Po naprawach ogrzewanie szyby, światła i wentylator działają pewnie nieco mocniej
3 жыл бұрын
Zawsze trochę wyższe napięcie = trochę więcej mocy 😉
@arturek3058 Жыл бұрын
Proszę o podpowiedź czy to wina alternatora? Napięcie średnio nie spada poniżej 14,2V ale pływa ok. 0,5V tak w przedziale 14,2 -14,8V w momencie załączenia świateł czy nawiewu potrafi zabujać napięciem między 13,8V -15,8V światła często przygasają i rozjaśniają się dość zależnie od obrotów tak do 2000. I drugi taki upierdliwy problem choć troche powiązany to często przy temperaturze ponizej 5⁰ załącza się dmuchawa chłodnicy mimo, że auto się jeszcze nie rozgrzało... Auto to Focus 2FL 1.6TDCI PSA. Altek to jakis Denso 120A
Жыл бұрын
Oj powiem Ci bardzo dziwne - jak aż do 15,8V to coś jakby było nie tak z regulatorem napięcia (o ile tam jest a nie ECU steruje silnikiem). Tam masz inteligentne ładowanie? Najlepiej pytaj Fabiego z kanału Fabi on się zna na autach najlepiej
@radiator1979 Жыл бұрын
Mam pytanie. Padl mi aku. Myslalem, ze kuleje, pomiar na aku i ladowanie 13.5 przy gazowaniu max 13,79 (golf 1.6 benzyna). Kable czarny w skrzynce aku cieply. Poczyscilem go (na styku z blaszkowym bezpiecznikiem) i te pozostale rowniez. Poczyscilem koncowke idaca na rozusznik (az niebiesko i zielono)Pod aku masowy tez poczyszczony. Wrocilo 14,18 jakos tak. na altku pomiar z masa (sruba i masa) 14,24. teraz pytnie czy tyle wystarczy i jest dobrze, czy jednak wymienic w ciemno,bo regulator nie jest drogi, caly regulator? Czy jednak zostawic i obserwowac?aha, strata na plusowaym 0,12.
Жыл бұрын
Zobacz moje filmy z playlisty o pomiarach instalacji samochodowych - ostatnio robiłem eksperyment czy czyszczenie pomaga i słabo, trzeba uciąć oczko i zakuć nowe - wtedy jest git :) Testy w termowizji i pomiary wykazały, że przewody mogą zostać stare ale oczko do ucięcia i trzeba zarobić nowe: kzbin.info/www/bejne/Zmevint_pdd0qtE kzbin.info/www/bejne/g5XMZ52LmMlqe5Y
@pepsikpepsik21413 жыл бұрын
U mnie wystarczyło wtopić cynę w złącze na śrubę + od alternatora do aku i z spadku ok 300 - 400 mV zrobiło się poniżej 100 mV
3 жыл бұрын
W sensie zalutować oczko na przewodzie od strony alternatora?
@pepsikpepsik21413 жыл бұрын
@ od strony Aku. Też w takiej skrzynce. Wcześniej zaklepałem mocniej i na chwilę pomogło a teraz znów się grzało więc za lutowałem. Teraz atom 💪🏻
3 жыл бұрын
To miałeś farta 😉 Ja kombinowałem wcześniej takimi sposobami ale już było tak ugrzane że nie pomagało nic oprócz wymiany kabla na nowy - i to jedyne pewne i skuteczne rozwiązanie, aczkolwiek jak dostęp ciężki ciężki można kombinować 😉 Jak się ma czas i chęci to wiadomo
@pepsikpepsik21413 жыл бұрын
@ zwłaszcza że to mój samochód, aczkolwiek klient też nie raz chce szybko tanio a później narzeka. Wymienisz to też powie ze drogo i po co tyle rozbierania 😅 u mnie o ile dobrze pamietam to w audi (albo wcześniejszym samochodzie) jest jeszcze to głupio że przewód od alternatora idzie do rozrusznika i dopiero do skrzynki rozprowadzającej przy Aku. Te skrzyneczki też niezbyt udane bo połączenia słabe na bezpieznikach, grzeją się a nawet topią. A co do przewodu to tak jak mówisz czasami już są tak zgnite że najlepiej nowy i grubszy niż producenta. Jeśli chodźi o przednie lampy to w sumie mam ok 1V spadku 😲 sprawdzałem kiedyś to po całości na każdym odcinku jest jakiś spadek więc trzeba by cała instalacje zmienić ewentualnie dorobić przekazniki blisko lamp. Założyłem teraz bi xenon ale jescze nie sprawdzałem spadku napięcia bo one i tak mają mniej Wat. Miałem Golf 2 to tam były Gruby przewody i niebylo że coś nie łączyło itp
@Dzon_Jacek3 жыл бұрын
👍
3 жыл бұрын
👍😉
@Markus-ob1nv9 ай бұрын
Vectra c 1.9 ma ładowanie od 13,5 do 14,3. I to jest norma ponieważ ze wzrostem temperatury napięcie obniża regulator.
9 ай бұрын
Tak, pokazywałem to kiedyś na kanale w alternatorach typu BOSCH :)
@balcerowicz79903 ай бұрын
Mam 1.2 ibize rok 2003. Sa spore spadki przy zapalonych swiatlach z 14.1 spada do 13.8. Jak kierunki chodza tez spadki sa chwilowe moim zdaniem za duże. Mam podglad napiecia w aucie podlaczone do zapalniczki. Jaki mm2 kabel stosować na ten od klemy do bezpieczników bo moj jest czesciowo przegrzany... Kupilem spawalniczy 25mm2 bo jest w grubej gumue i jest giętki... Jakby co to od altka do klemy moze byc ten 25mm2 czy za grubo? Jak jest polaczony kabel z rozrusznikiem...
3 ай бұрын
Można dać 25mm^2 na spokojnie 😉 Fabrycznie benzyny maja 16mm^2 a diesle mają 25mm^2 niektóre
@balcerowicz79903 ай бұрын
A jak jest polaczony rozrusznik z altkiem.
@UchoPrezesaPL3 жыл бұрын
Niby nic a jednak dużo 😁
3 жыл бұрын
😀👍
@ibizagarage3 жыл бұрын
Materiał spoko ale koło pasowe alternatora jest mniejsze od koła pasowego wału korbowego więc tworzy to przełożenie, jeśli silnik ma 600obr to alternator ma 600 pomnożone przez to przełożenie 😁
3 жыл бұрын
Tak, to takie wartości z czapy były :)
@daro553826 күн бұрын
Witam ja mam taki problem, miedzy plusem a obudową alternatora pokazuje mi ładowanie 14,26 na aku jak juz mierze pod obciazeniem tj. Swiatla klima radio nawiew 13.60. Masa pokazuje mi -001 czy kabel + do wymiany czy moze sama wymiana regulatora pomoze? Audi a4b6 bemzynka 2.0 a strata na kablu + to az 0640.
9 күн бұрын
Winny sam kabel, a raczej końcówki - uciąć je i zakuć nowe i pomoże :) Robiłem filmy o tym i testy zaciskarki hydraulicznej :) Jak się nie chce przeciągać całego nowego kabla to warto zaoszczędzić czas, robotę i pieniądze :)
@daro55389 күн бұрын
Dzięki bardzo za odpowiedź,tak jak piszesz elektryk zmienił mi tylko zacisk z końcówka kabla na + tylko ,bo tam grzało mi się az do 65stopni jak mierzył..
@NiepodlegloscWolnosc Жыл бұрын
Witam, 15 letni oryginalny akumulator nadaje sie do wymiany? W zime 2 tygodnie bez odpalania wytrzymywal i odpalal, ale po odpaleniu klimy badz ogrzewania szyby i lusterek czuc ze alternator mocno chodzi.
Жыл бұрын
Nie wiem, trzeba sprawdzić - ale po 15 latach to pojemności mało mogło już w nim zostać 😀 Ale instalacja też do pomiarów na pewno
@longoborgini27786 ай бұрын
Witam ,koledzy mam pytanie,koło pasowe padło i ładowanie padło,koło wymieniłem pasek i napinacz a ładowania dalej nie ma,co jeszcze padło? 1.9 tdi
6 ай бұрын
Możesz podpytać na mojej grupie Rzeźbiarnia na Facebooku: facebook.com/groups/tytus/
@majsterelektroniki7953 жыл бұрын
Przerabiałem temat wymiany szczotek. Alu nie da się pokutować. Albo to jest Alu albo coś innego ale cyna się tego nie czepia. Zgrzewarka ?
3 жыл бұрын
Chyba wychodzi na to, że zgrzewarka - też już ktoś pisał że lutując szybko plastik płynie i się wszystko rozwala 🤔
@damin46783 жыл бұрын
Witam, Tak z ciekawości pytanko dlaczego zasłoniłeś producenta i model na mierniku cęgowym a na zwykłym już nie ?
3 жыл бұрын
Tam też było zaklejone ale kiedyś Robert przy nagrywaniu filmu mi zdarł folię z multimetru i tak zostało - będę musiał poprawić 😉 👍
@damin46783 жыл бұрын
@ Spoko rozumiem nie chcą płacić za reklamę :D , akurat szukam jakiegoś miernika cęgowego mierzącego prąd stały, a tu akurat zasłonięty ale i tak udało mi się go odszukać w necie, a potem zobaczyłem że w innym komentarzu że podałeś model :)
3 жыл бұрын
😀😉👍
@macmroz3 жыл бұрын
Niby mało a jednak nie :)
3 жыл бұрын
👍😉
@jarekstan96362 жыл бұрын
Witam mam taki problem na mierniku pokazuje 13.3 bez obciążenia przy obrotach 2000 tys robi się 13.6 po włączeniu świateł itd spada do 12.5 czyli regulator napięcia do wymiany auti to chevrolet captiva 2.4 bez plus lpg
2 жыл бұрын
A mierzone na wyjściu z alternatora? Jak na nim bezpośrednio to możliwe że szczotki/bieżnie już wyjechane lub regulator niesprawny
2 жыл бұрын
Jak na akumulatorze tylko zmierzone to trzeba zmierzyć na alternatorze bezpośrednio - aby wykluczyć instalację czyli masę i główny kabel ładowania - zobacz moje inne filmy na ten temat
@tomaszwilk49462 жыл бұрын
Witam! Posiadam polo 9n i rano po odpaleniu auta ładowanie mam 14,65V pod obciążeniem(tj. włączone światła mijania, drogowe, nawiew II, radio, ogrzewanie tylnej szyby) spada do 14,35V. Po przejechaniu 40 km na rozgrzanym silniku wolne obroty 14-14,18V pod obciążeniem (światła mijania, drogowe, radio, nawiew II) spada do 13,8V a gdy włączę jeszcze ogrzewanie tylnej szyby ładowanie powoli spada do poziomu 13V aż do napięcia aku.Gdy dodam gazu wzrasta do 14V. Dodam że straty na przewodach - 0,03 + 0,1, szczotki ok, komutator też. Proszę o komentarz, jakąś poradę.
2 жыл бұрын
To, że rano jest wyższe to tak ma być - później jak się rozgrzewa wszystko pod maską to rośnie temperatura regulatora napięcia i on ma kompensację temperaturową wewnątrz regulatora realizowaną i obniża napięcie. Jeśli idzie aż poniżej 14V a nawet do 13V to albo sam regulator może być coś z nim nie tak jeśli faktycznie szczotki i bieżnie ok - albo alternator może się gotować od łożysk które nagrzewają całość albo zakucie pomiędzy mostkiem prostowniczym a końcami uzwojeń alternatora zgniły od wilgoci i powodują nagrzewanie się wszystkiego - trzeba dokładnie sprawdzić, jak się zdejmie plastikową obudowę alternatora to zwykle widać te połączenia
@tomaszwilk49462 жыл бұрын
@ da się sprawdzić regulator miernikiem?
2 жыл бұрын
Da się co najwyżej wywnioskować po pomiarze napięcia i zachowaniu alternatora czy działa czy nie działa dobrze - łatwiej jest wcześniej sprawdzić po prostu łożyska, stan uzwojeń i bieżni oraz szczotek samego regulatora
@tomaszwilk49462 жыл бұрын
@ mógłbym prosić o adres email?
2 жыл бұрын
W opisie filmu - ale można tutaj pisać aby na przyszłość inni też widzieli korespondencję
@ibizagarage2 жыл бұрын
Pytanko jak przylutować nowe szczotki do aluminiowych wyprowadzeń regulatora🤔
2 жыл бұрын
Nie lutować, ja naciąłem je wzdłużnie aby był rowek i zagniotłem kombinerkami 😉 Tylko trzeba by to dobrze zabezpieczyć przed wilgocią aby nie zgniło z czasem takie połączenie - faktycznie jak próbowałem lutować to się nie dało, plastik się jarał a nic nie szło, trzeba by to zgrzać zgrzewarką albo zagnieć bo najprościej 😉
@ibizagarage2 жыл бұрын
@ tez myślałem o rozcięciu tego ale nie mam czym i słaby moze być kontakt jak piszesz ale dzięki
2 жыл бұрын
Napisz maila to Ci wyślę fotki jak zrobiłem 😉 Mini szlifierką to robiłem
@Ground00003 жыл бұрын
Co myślisz o dodawaniu dodatkowego kabla między alternatorem, a akumulatorem. Ogladalem ostatnio polskiego jutubera " forumwiedzy" gdzie to robil i zachwalał.
3 жыл бұрын
W sensie równolegle do fabrycznego? Jak starczy miejsca na śrubach na podwójne oczka to nie ma problemu - będzie nawet lepiej niż tylko sam nowy przewód, bo przy połączeniu równoległym przekroje się jakby sumują a wypadkowa rezystancja zastępcza spada 😉
@pawebaa7783 Жыл бұрын
Mam pytani, jeśli mam słabe ładowanie na wolnych obrotach (świeci się kontrolka) a po dodaniu gazu gdy obroty zwiększają się do 1 tys. kontrolka gaśnie i lądowanie wraca do normy to prawdopodobnie czeka mnie wymiana lub regeneracja alternatora? Czy takim samochodem jestem jeździć kilka dni po kilka km w razie czego doładowując akumulator prostownikiem. Zaprzyjaźniony mechanik wraca z zagranicy dopiero przyszłym tygodniu stad takie pytanie, pozdrawiam.
Жыл бұрын
Ale to przygazowaniu jak już się ładowanie pojawi to zostaje? Czy znowu na wolnych obrotach przestaje ładować?
Жыл бұрын
Co do jazdy - do dopóki bilans energetyczny jest na plus czyli ładowanie prostownikiem to będzie ok 😉
@pawebaa7783 Жыл бұрын
Samochód to disel, co do ładowania to ładuje tylko od wczoraj na obrotach co najmniej 1 tys. W trakcie jazdy gdy obroty są większe ładowania jest (na światłach mijania, kierunkowskazie, jak i nawiewie). Dojeżdżając do np świateł, czy skrzyżowania gdy się zatrzymuje i obroty spadają na wolne to pojawia się kontrolka brak ładowania. Tak jest za każdym razem.
Жыл бұрын
To wydajność alternatora coś nie tak - mam podobnie w Toledo gdy jest za duże obciążenie na wolnych obrotach 650 obrotów Alternator nie wyrabia, a jak włączę klimę to silnik przyspiesza do 800 obrotów i Alternator daje radę - tylko mówię o obciążeniu jak podgrzewanie tylnej szyby, wycieraczki, dmuchawa na 3/4. Jeśli wcześniej u Ciebie było normalnie to mogą to być na przykład kończące się szczotki na regulatorze napięcia ale wiadomo - bez fizycznej diagnozy się tego nie ogarnie. Gdyby Alternator łapał ładowanie i trzymał to mógłby być to na przykład przerwany przewód wzbudzenia - kiedyś tak miałem, na obrotach ładowanie "łapało" z magnetyzmu szczątkowego wirnika
@pawebaa7783 Жыл бұрын
Dlatego zależy mi na tym aby przez ten kolejny tydzień do pracy dojechać (mam kilka km) a w przyszłym tygodniu do mechanika i sprawdzi. Czy wg Pana jest szansa aby przejechać ten tydzień bez przykrej niespodzianki na drodze? Oczywiście oszczędzając zużycie akumulatora wyłączając co niepotrzebne, wrazie postoju delikatnie zwiększać obroty (aby ładowanie praktycznie było cały czas) i doładowując akumulator o ile będzie potrzeba prostownikiem wieczorami gdybym widział, że nie jest w pełni naładowany. I drugie pytanie gdyby np pojawiła się w trakcie jazdy ta kontrolka czyli i na większych obrotach nie było ładowania to taki w miarę w pełni naładowany akumulator 74ah (rok ma) w samochodzie (disel) z elektrycznym wspomaganiem jak długo pozwoli na jazdę (oczywiście wyłączać wszystko co zbędne)?
@AmatorElektronik3 жыл бұрын
Mega jest to ze benzynowy silnik od niemca klekocze jak dizel :-D
3 жыл бұрын
A to od Polaka 😉
@AmatorElektronik3 жыл бұрын
@ a ja myslalem ze od VW wprost z kwatery glownej.
@michakotj34233 жыл бұрын
A czy zamiast wymiany przewodu można poprowadzić dodatkowy drugi nowy bezpośrednio z alter do aku?
3 жыл бұрын
Tak, o ile się zmieszczą po dwa oczka na alternatorze i skrzynce bezpieczników - dwa przewody równolegle nawet będą miały lepsze parametry niż tylko jeden nowy 😉
@michakotj34233 жыл бұрын
Jak tylko mi się zmieszczą to tak zrobię. Dzięki za odpowiedź 👍🍻
3 жыл бұрын
Jak ciężko wyszarpać stary przewód to można końcówki odpiąć z dwóch stron i porządnie zaizolować i trytkami przypiąć w bezpieczny sposób
@zizispontan Жыл бұрын
Przy włączonym aucie mam 14,20v a jak powłańczam wszystko to mi rośnie 14,40v a powonno spaść a nie rosnąć?
Жыл бұрын
Jakie auto i silnik? Fordy mają np. Na wolnych 13,8V a jak włączysz obciążenie to 14,4V - są sterowane z komputera i przy obciążeniu zwiększa PWM na regulator napięcia
@zizispontan Жыл бұрын
@ kia carens 2.0 diesel
Жыл бұрын
Rocznik?
@zizispontan Жыл бұрын
@ 2003r.
Жыл бұрын
Ogólnie wg mnie jest dobrze 😉 Masz inteligentne ładowanie lub sterowane PWM zamiast lampką?
@bartomiej25592 жыл бұрын
Moze mógłbyś mi pomóc. Miałem taki problem że na niskich obrotach mrugała kontrolka ładowania a nawet podczas jazdy jak nie mrugała to w nocy było widać mruganie świateł. Po jakimś czasie kontrolka zaczęła się świecić cały czas. Myślałem że to regulator napięcia i też go wymieniłem lecz nie przyniosło to efektów a napięcie mierzone na alternatorze to 12,9 na wysokich obrotach na niskich 12,6
2 жыл бұрын
Jakie auto? Miałem podobnie w Golfie II gdy przewód wzbudzenia odpadł przy klemie, i wzbudzenie było po przygazowaniu z magnetyzmu szczątkowego. Kabelek został podłączony gdzie był i było elegancko, także raczej coś z instalacją pojazdu/kablami - ewentualnie licznik bo to idzie przez lampkę w liczniku wzbudzenie
@bartomiej25592 жыл бұрын
@ u mnie akurat był urwany wirnik ale sam bym do tego nigdy nie doszedł. Oddałem alternator do fachowca
2 жыл бұрын
O widzisz, nietypowa usterka 😉
@grzegorzborzym4726 Жыл бұрын
Siemka, mam slabe ładowanie, bez obciążenia skacze od 13,60 do 13,90 Na samym Alternatorze jest 14.3 Zajrzalem do bezpieczników patrze a tam bezpiecznik wywalony, aż sie stopił i skrzynka sie przytopiła. Teraz nie wiem czy wsadzę inny bezpiecznik tak przytopione, a kabel ladowania aż gorący. Wiem ze kiedyś elektryk do kabla ladowania dodał jeszcze inny kabel, zeby bylo lepsze ładowanie i są 2 podłączone. Od czego mógł się stopic bezpiecznik. Pozdrawiam
Жыл бұрын
Słabe styki, słabe kable - dziś wjechał film z termowizją apropo końcówek przewodów - widziałeś go? Polecam moją playlistę pomiary instalacji samochodowych, pokazuję jak robić pomiary alternatora, masy, głównego przewodu ładowania i jak interpretować spadki napięcia - niedawno był taki pionowy film 3-4 minuty na playliście Skoda Fabia Darka o pomiarach alternatora właśnie
@grzegorzborzym4726 Жыл бұрын
@ Masa dobra, na Alternatorze też dobre ładowanie 14,3, ale na aku slabe jak pisałem, jak ta skrzyneczka z bezpiecznikiem sie stpoila to trzeba druga załatwić?
@grzegorzborzym4726 Жыл бұрын
@ Termowizja dobra rzecz
Жыл бұрын
To przewód ładowania od B+ alternatora do skrzynki do wymiany lub do poprawienia końcówki na nowe, bo słaby styk wypalił Ci skrzynkę 👍 Ja swoją ostatnio na Instagramie ratowałem i wyczyściłem i odzyskałem oryginał
Жыл бұрын
Jakie masz auto, rocznik i silnik?
@adamtomaszewski27102 жыл бұрын
Cześć, wstawiłem dodatkowe kable (minus przekrój 75, długość około 55cm i plus przekrój 35 i długość około 95cm) bo była spora różnica między aku a alternatorem i masą, kable się grzały i aku szybko padał. Po wymianie kabli nie ma już tych różnic, ale pod maksymalnym obciążeniem jest napięcie około 12.6V, bez obciążenia około 14.4V, co jak rozumiem wskazywałoby na problemy z alternatorem? Tylko, że wczoraj też zauważyłem, że były ciepłe kable przy aku, a dzisiaj odpaliłem i zgasiłem auto około 4-5x i się nie zrobiły ciepłe. Czy wg Ciebie dalej jest problem z kablami czy to wina alternatora ? Czy jednak może być to jedno i drugie + dodatkowo akumulator ? Astra H 1.3 CDTI 2005
2 жыл бұрын
Masz dostęp do alternatora, zmierzyć co jest między jego obudową a wyjściem? Może już nie wyrabiać Alternator
@adamtomaszewski27102 жыл бұрын
@ tak tak, mam dostęp i te wartości są prawie takie same jak na akumulatorze, czyli jeśli włączę wszystko (nawiew na 4, światła, radio, ogrzewanie szyby, klima) to jest w granicach 12.6V tylko czy to, że alternator jest do wymiany/naprawy może mieć wpływ na przegrzewanie się kabli ?
2 жыл бұрын
To wygląda jak wina alternatora - może się szczotki kończą na regulatorze napięcia? Jak masz dobry zakład regeneracji w mieście to można regenerować - byleby nie dali najtańszych łożysk a jakieś z wysokiej półki, tak samo pierścień ślizgowy, oryginalny regulator napięcia (nie chińczyk) i będzie git 👍
2 жыл бұрын
Jak chcesz przedłużyć agonię, to unikać pełnego obciążenia i kontrolować akumulator i doładowywać regularnie 😉👍 Niektórzy tak latami jeżdżą
@adamtomaszewski27102 жыл бұрын
@ właśnie elektromechanik, do którego miałem oddać do regeneracji alternator ma urlop, więc zamówiłem używany oryginalny alternator i w sumie tu kolejne pytanko, czy samemu będę w stanie przetestować ten alternator, żeby sprawdzić czy wszystko z nim ok? ;) w sensie, czy wystarczy jak sprawdzę napięcia tak jak do tej pory i jak będzie ok nawet pod max obciążeniem ? Czy może warto jeszcze w jakiś inny sposób go sprawdzić ?
@przemysawjachym9815 Жыл бұрын
Zaobserwowałem u siebie że na pewnych obrotach silnika napięcie skacze tak powiedzmy od 14,2 do 14,5 V, a czasami jest na stałym poziomie. Czy może to świadczyć o zużyciu alternatora?
Жыл бұрын
Mnie gdy się szczotki kończyły to raczej skakało ale w dół - że raz ładował raz nie. Jakie auto dokładnie? Fordy tak mają niektóre, że na wolnych obrotach 13,8V a jak się przygazuje to 14,4V mają - Mondeo MK3 benzyna na przykład
@przemysawjachym9815 Жыл бұрын
@ Seat Altea 1.6 mpi, alternator Bosch 140 A. Na wolnych obrotach skacze np 13,9 , 14,4 na zamianę. Potem po dodaniu gazu normuje się i jest cały czas 14,4. Później np przy 3 tys obr znowu skacze 14,4, 14,7 na zmianę. Później znów jest już stałe napięcie
Жыл бұрын
Ja miałem dziwne skoki napięcia gdy rolka na alternatorze się rozsypywała (sprzęgło jednokierunkowe)
@przemysawjachym9815 Жыл бұрын
@niby wymienione profilaktycznie 10 tys km temu . Ale nigdy nic nie wiadomo z dzisiejszymi częściami
Жыл бұрын
Jakiej firmy? A regulator i szczotki ktoś kontrolował? I stan bieżni szczotek
@jacekorkan88013 жыл бұрын
Nie gdzie masz alternator co kręci się 600obr/min. Nawet Polonez miał przekładnię 0,87. A dziś alternator kręci się 2-3 razy szybciej niż silnik. Kiepskie to tłumaczenie z wirnikiem i prądem. Wirnik przy napięciu znamionowym i tak pobiera max 3,5A. Jak ma więcej to jest wadliwy. Wymiana szczotek dzisiaj bez sensu naprawdę.
3 жыл бұрын
Z tymi obrotami to był przykład, że są zmienne - ale racja, tak wolno się nie kręci 😉 Z wirnikiem prąd też podawałem przykładowy aby uzmysłowić że pole wirnika zależy od płynącego prądu - i jak są wyższe obroty to pola wirnika ma być mniej, a jak są wolne obroty silnika to prądu przez wirnik popłynie więcej aby wytworzyć więcej pola. Jeśli masz lepsze tłumaczenie na twardszych danych to napisz proszę - przyda się na pewno komuś a i ja się więcej dowiem chętnie 😉👍 Bo niestety nie mam rozeznania jakie prady płyną przez wirnik przy jakich obrotach
@slonko52003 жыл бұрын
😅
@jacekorkan88013 жыл бұрын
@ zadaniem alternatora jest utrzymywanie w miarę stałego napięcia w instalacji elektrycznej. Jaki prąd i kiedy płynie jest bez znaczenia. Wynikiem ma być stabilne napięcie na wyjściu. Podłącz sobie napięcie do samego wirnika i sam się przekonasz ile pobiera prądu. Ale tak jak pisałem granicę sprawności uznaję się maksymalnie 3,5A. Alternatory też masz różne, są też bez szczotkowe.
3 жыл бұрын
Ciekawe - jak taki bezszczotkowy działa?
@jacekorkan88013 жыл бұрын
@ A to zależy jakie. Masz z magnesami trwałymi. To małej mocy z regulatorem stratnym, najczęściej. A większej mocy mają magneśnice. Reszta już odbywa się konwencjonalne.
@jacekorkan88013 жыл бұрын
Przewód przyciągasz nie nie zakuty. I wyciągasz go przez starego. Mocujesz do starego i przeciagasz.
3 жыл бұрын
Ja kupuję zakute - bo nie mam warunków samemu dobrze zakuć przewodu we własnym zakresie 😉 Od siebie dodam, że 16mm^2 spawalniczy bez problemu się przeciąga końcówką z otworem 6mm - na filmie był 25mm^2 więc były już nieco problemy
@wojciechkrzywanski84503 жыл бұрын
Wiązka na lewej podłużnicy, ta w korytku już zrobiona?
3 жыл бұрын
Ktoś już tam był 😉 Otworzyli ją żeby miała sucho - a co z nią jeszcze trzeba zrobić to chyba na razie na tyle, nie? Patrzyłem z grubsza czy przewody całe i nie popękane i na pierwszy rzut oka nic nie było widać
@wojciechkrzywanski84503 жыл бұрын
@ trzeba pociągnąć za każdy przewód i tą masę co przykręcona do fartucha drugim końcem wchodzi do korytka. Właśnie taką robię po kimś kto zrobił doraźnie jeden przewód.
3 жыл бұрын
Jak Dareczek wpadnie to zobaczymy 😉 Dzięki za info 👍 Czasami walą błędy MAP Sensora i ABS/ASR ale nie wiem czy już przestały po zabawach z EGR i wymianie MAP na nowy
@diodadioda3 жыл бұрын
Uratowałeś ok 8W mocy ;) przy obciążeniu 480W. Poniżej 2 procent ...
3 жыл бұрын
Tylko z ładowaniem rzędu 13,6V to będzie akumulator do wymiany co 2 lata albo szybciej 😉 I te połączenia degradują jeszcze bardziej - zobacz inne moje filmy o tym temacie, to potem jest 1,5V spadku i pożary
@robertpawowski4700 Жыл бұрын
Czy wymieniajac regulator Boscha fm... mogę go zastąpić Boschem o innej numeracji
Жыл бұрын
A kształt taki sam i napięcie? Ja kiedyś podmieniałem i miały inne numery ale wszystko działało poprawnie - natomiast nie jestem ekspertem i nie chcę Cię wprowadzić w błąd - szukaj w katalogach czy numery są wymienne względem siebie - jak tak robiłem 😉
@GrzesiekTopiq77 Жыл бұрын
Ja mam w Oplu wsadzony od Renówki 97A zamiast 100A, działa. Ktoś wsadził co miał pod ręką chyba. Co ciekawe do 120A idzie ten sam regulator.
Жыл бұрын
Ciekawe, ciekawe 😉
@GrzesiekTopiq77 Жыл бұрын
@ Sam nie wierzyłem w to co widzę, chociaż na drodze widziałem Opla dostawczego z drzwiami tylnymi od Renaulta więc czemu nie ;) W końcu to PSA obecnie :D
Жыл бұрын
Dostawczaki to jeden projekt pod różnymi logotypami, więc tam łatwiej 😉👍
@andipstrik5802 Жыл бұрын
Trochę fajansu tu było w robocie ale to że się orzyznałeś masz na duży plus.
Жыл бұрын
Ale co konkretnie? 😉
@7919452312 жыл бұрын
Witam. Można Wymiary szczotek lub link do zakupu? Thx. Pozdrawiam.
2 жыл бұрын
Szczotki BX213 (3,8mm x 6mm x 17,5mm) - czasami pierwszy wymiar to 4mm w zależności od danych katalogowych. Tylko faktycznie nie da się ich zalutować, bo styki są aluminiowe, chłodzone i plastik się pali - ja naciąłem te aluminium i zagniotłem nowe szczotki 👍 Może kiedyś nagram filmik jak to zrobiłem 😉
2 жыл бұрын
bit.ly/3NpEF02 Tu masz link do Allegro
@7919452312 жыл бұрын
Ok. Dzięki za info:-)
2 жыл бұрын
Spoko 😉👍
@wiechuization2 жыл бұрын
Czy mogę wymienić alternator 120 A na 150 A?
2 жыл бұрын
Ja zmieniłem 90A na 120A chyba albo 140A - jestem zadowolony 👍😉 Raczej 140A to było
2 жыл бұрын
Tak, 140A wsadziłem zamiast 90A fabrycznego - sprawdziłem właśnie aby się upewnić 👍😉 Fabrycznie 90A ma sztywne koło, a ten 140A ma sprzęgiełko jednokierunkowe - na początku czułem takie dziwne szarpanie przy puszczaniu gazu, bo sprzęgiełko się luzowało i znowu łapało - nie wiem czy się przyzwyczaiłem czy się rozruszało, bo Alternator był używany. Teraz od 2,5 roku nawet o tym nie pamiętam ani nie czuć tego 👍
@kowaldrums4 ай бұрын
A pamiętasz może symbol tego alternatora (140A)?
@AmatorElektronik3 жыл бұрын
A toyota ma max 14v min 13.6 i co? Dziala wiele lat. Czemu najpierw nie przepchales przewodu a potem zarobiłeś końcówki?
2 жыл бұрын
Teraz już wiem, że Toyota tak ma :) Bo wolałem aby mi zakuli końcówki porządnie w hurtowni z przewodami niż ja sam - nie mam takiej dobrej prasy
@AmatorElektronik2 жыл бұрын
@ Mozesz zalutowac. Po prasie zawsze warto zalutowac
@fajalol123Ай бұрын
Ucieka się na palcach?😊
8 күн бұрын
Tak :D
@arekx4 ай бұрын
Szczotki fabryczne przeżywają 100 tys km, a jak z takimi wymienionymi?
4 ай бұрын
Fabryczne wg mnie więcej 😉 A jak wymienione? Nie wiem w sumie, trzeba popytać tych, co regenerują alternatory 😉 Ale to w sumie jak ze wszystkim "nowym" - kiedyś to było, a teraz to ni ma 😀
@KaroBalzi2 жыл бұрын
Dla mnie elektronika elektryka to jest kosmos. Pozdrawiam.
2 жыл бұрын
A tam, zostań na dłużej to zobaczysz że to całkiem łatwe i proste 😉
@gandziorz3 жыл бұрын
Tam jeszcze bym wymienił komutator bo nieźle już wytarty.
3 жыл бұрын
Szkoda zachodu - jak się skończy to wpadnie nowy alternator 😉 Gadałem kiedyś z dobrym gościem od regeneracji to mi wytłumaczył że taki stan bieżni szczotek to lepiej zostawić w oryginalne bo zamienniki szybciej się wytrą 😉 P. S. To nie komutator - bo komutator jest poprzecznie nacinany 😉 to pierścienie ślizgowe albo bieżnia szczotek - albo pewnie jeszcze inaczej się da to nazwać poprawnie 🙂👍
fachowiec jakich mało - mogłbyś się sklonować i na śląsk klona wysłać? Dużo tu cepów jest ...
3 жыл бұрын
A tam, ja się mało co znam 😉 Ale drugie to masz rację niestety 😞 Wszędzie na całym świecie
@1964Orzel3 жыл бұрын
@ wracam tu - oglądałem twoje filmiki z uwagą, zmierzyłem spadki i wyszło na to że na plusie było 0,6v. Nie wymieniałem klemy ani kabla - wystarczało wyczyścić :D wróciło do 14,4V i się trzyma. Spadki na poziomie 0,04-5v. :D
3 жыл бұрын
Fajnie 😉 Jakie auto? W różnych VAGach tak robiłem ale często pp czasie problem wracał - dlatego raz na zawsze mieć spokój to wymiana kabli, albo kontrola i czyszczenie co jakiś czas 😉
@1964Orzel3 жыл бұрын
@ Renault Twingo 2011r. drugie to Opel Omega, ktoś włożył altek 70A a powinno być 100A. Teraz robi na zimnym 14,5V a na ciepłym 14,1. Przy maks obciążeniu mam 13.6. Spadki mierzone i są wzorcowe. Wydaje się być normalnie co nie?
3 жыл бұрын
Jeśli prądowo alternator jest mniejszy to tak - ja u siebie dałem 140A zamiast 90A żeby właśnie na wolnych mieć wyższe napięcie 😉
@tomektom92753 жыл бұрын
Idzie sub .elektrykomechanik 15lat w zawodzie.
3 жыл бұрын
Cieszę się 😉 Zobacz moją playlistę pomiarów samochodowych - może coś ciekawego znajdziesz lub jakiś mój błąd 😉👍
@michawyzlic10993 жыл бұрын
ok
3 жыл бұрын
👍😉
@darekossa642 жыл бұрын
Silikon w sprayu,bezpieczny dla gumy i plastiku.
2 жыл бұрын
Też 😉 Tylko zawsze szybko mi się kończy 🤔
@MrPepto93 Жыл бұрын
Ale regulator to trochę inaczej działa :D
Жыл бұрын
Jak? 😉👍
@tadeuszniespozdzinski8804 Жыл бұрын
Co Ty wyprawiasz. Doucz się. Naprawiaj naprawiaj nie marudź od tego jesteś dokrecaj śruby zajmij się czymś co umiesz a nie filmami. Zostaw to fachowcom.