С GM Деян Божков за претендентските турнири при мъжете и жените в Торонто, Канада

Рет қаралды 23

антониЙ димоВ

2 ай бұрын

Турнирите на претендентите започват тази седмица в Торонто, Канада. На 3 април е официалното откриване на високия шахматен форум, а на 4 април се играе първият кръг при мъжете и жените.
Живеещата в търговищкото село Крепча Нургюл Салимова е българската участничка в надпреварата при жените. Тя ще се състезава срещу Лей Тиндзие, Катерина Лагно, Александра Горячкина, Анна Музичук, Рамешбабу Вайшали, Тан Чжони и Хумпи Конеру. В първия кръг Салимова ще има черните фигури срещу украинката Анна Музичук. Победителката в женската секция ще срещне през 2025 г. китайката Цзю Вънцзюн в мач за световната титла.
В турнира при мъжете участват Ян Непомняшчий, Рамешбабу Прагнананда, Фабиано Каруана, Нижат Абасов, Видит Гуйрати, Хикару Накамура, Домаражу Гукеш и Алиреза Фиружа. Спечелилият турнира ще оспорва шахматната титла на Дин Лирен през следващата година.
При жените Турнирът на претендентите ще се играе в 14 кръга, на контрола 90 минути + 30 секунди на ход, с добавяне на 30 минути след читиридесетия ход. При мъжете се играе на контрола от 120 минути + 30 секунди на ход, с добавяне на 30 минути след читиридесетия ход.
24 000 евро е призът за победителката в турнира при жените. Заелета второ място шахматистка ще получи 18 000 евро, 12 000 евро ще получи третата в крайното класиране. Допълнително шахматистките ще получат по 1 750 евро за всяка завоювана половин точка в турнира. При мъжете победителят ще спечели 48 000 евро. 36 000 ще вземе класиралия се втори. 24 000 евро ще получи третия в крайното класиране. Шахматистите ще получат и по 3500 евро за всяка спечелена половин точка в турнира.
Какви са очакванията от Турнирите на претендентите и какви са шансовете на Нургюл Салимова, чуйте от разговора на Антоний Димов с гросмайстор Деян Божков. Записът е направен от публикация на сайта на Радио Шумен.