Voda není jen o rybách je to super že lidem stĕžuješ všechny tváře řeky.
@vojtas12773 жыл бұрын
Ahoj jsi nejlepší
@jangala21503 жыл бұрын
Jak cítiš takú veľkú rybu
@vojtas12773 жыл бұрын
Já jsem Čech a jestli rozumíš velkou rybu cítím jako úspěch můj osobáček je 87 cm a váží 10 kg
@janlepic28783 жыл бұрын
Video zajímavé. Technologie mám velice rád. Ale rozhodně nesouhlasím s tvrzením, že mají vodní elektrárny na u nás prakticky vyhubenou úhoří populaci jen zanedbatelný vliv. Příčin je samozřejmě hodně, můžu jmenovat například zavlečení parazita krevnatky úhoří; nadměrný lov monté a jeho prodej ke gastronomickým účelům primárně do Asie; slábnutí Golfského proudu (tady u toho bodu jsem lehce skeptický, protože za dobu cca 60 milionů let, kdy se evropští úhoři evolučně prakticky nezměnili, došlo k výkyvům jeho stavu mnohokrát a vyhynutí to nezpůsobilo; navíc to znamená, že proudy migrující larvy úhořů donesou více na sever, v tom případě je zvláštní, že v jižních zemích Evropy je situace lepší (přesto ale kritická) než u nás); změna kvality vody v českých řekách, atd... Jednotlivé populace úhořů z různých míst Evropy se v Sargasovém moři navzájem nekříží a je tedy zřejmé, že když jsou na tom jiné evropské státy lépe, tak problém je skutečně u nás (samozřejmě i v Německu, popř. Polsku po proudu). Jsem tedy toho názoru, že největší vliv mají právě migrační překážky (zdymadla, jezy), vodní elektrárny (hlavně právě ty malé), krevnatka a nadměrný lov. Elektrická energie vyrobená pomocí vodních elektráren v ČR dosahuje max. cca 10% výroby (nutno si také uvědomit, že ČR spoustu elektrické energie prodává a "vyváží" do sousedních států). Z toho je ale ta část vyrobená MVE (malými vodními elektrárnami) naprosto minimální. Mnohem efektivnější a zároveň pro přírodu mnohem méně devastující je stavba přehrad, kde mají vodní elektrárny mnohem větší výkon. Navíc náklady na stavbu migrační cesty okolo přehrady (umělý potok) nebudou zdaleka tak náročné jako stavba mnoha rybích přechodů, které jsou často nefunkční a zbytečné. Vodní doprava v Čechách stejně nemá potenciál, máme dobrou síť železnic, která stejně zůstává nevyužita. Já bych byl radši, kdyby bylo v ČR pár velkých umělých přehrad a cesta k moři by byla volná. Žádné jezy, žádné MVE. Jen přirozené toky s populací úhořů a lososů, jak tomu bylo dřív. To by ale lidé museli myslet i na budoucnost a přírodu. (:
@adamgregr69363 жыл бұрын
Jak bylo zmíněno na konci, spoustu rybích drůhu přehrady, jezy a podobně zlikviduje. Příkladem může být Veslonos v Číně. Při pohledu na hráz Dalešické přehrady si říkám, že pokud tam přechody jsou, tak jestli vůbec fungují.
@vojtas12773 жыл бұрын
Já jo
@BO.malinois3 жыл бұрын
Pan Čech je poctivý chlap, stará škola. Zmínění ničitelé přírody jsou bohužel z generace J.V.
@luborsimunek91823 жыл бұрын
vše hezký ale že kvuli te elktrárně se zničil jez co tam je to už nikdo neřekne
@tomasherhorn11672 жыл бұрын
Ale to není pravda. Ten jez měl dřevěné náplavky už původně za 1. republiky a díry na tyče v korune. Komunisti to 1948-1969 nechali akorát zchátrat bez investic a pak zavřeli MVE elektrárnu. Druhá věc, první nájemce díla Kašák to za 10 let v devadesátkách (1992-2002) zvýšil jen o nepatrnou odhadem +10-15cm BE bouli v rámci opravy ledy a povodněmi dost vymlácené 100 let staré koruny BE jezu, už plné děr, podemletí jezu zpětným proudem a hrozící prolomení však tam zůstalo (po prsa hluboké tůně pod jezem s bubnovými vracáky na několika místech a nebezpečné železné traverzy + několik utopených lidí navíc při větší vodě). To vyřešilo až nahrnutí kamenů buldozerem pod jez někdy řádově před 10 lety, takže jediná "újma", kterou okolo jezu pociťuji, je nemožnost jez sjíždět na vícero místech a koupání v tůních pod jezem a že je problém díky dřevěným náplavkům chodit po koruně jezu. Podle mne - všechno nutné věci a obnova - rekonstrukce - původního ČSR stavu. Ono nic "navyšovat" oproti ČSR stavu ani nelze - kvůli ev. podmáčeným loukám a stavbám okolo a ochraně ŽP.