Co w przypadku czarteru motorówki w Chorwacji ? Wystarczy sam patent sternika motorowodnego PZMiNW ?
@wodzimierzparzelski15346 жыл бұрын
Warto dodać, że należy mieć wiedzę i umiętności..... :)
@YACHTIC6 жыл бұрын
Oczywiście :). Jak pewne zauważyłeś to część pierwsza, o tym będzie trochę w drugim odcinku :)
@michakoczur71305 жыл бұрын
A co ze sternikiem motorowodnym? Czy też można pływać w Chorwacji na tym patencie?
@YACHTIC5 жыл бұрын
Tak, można pływać jachtami motorowymi do 12 m długości (nie dalej niż 1Mm od linii lądu lub wysp).
@1968wojciech5 жыл бұрын
@@YACHTIC na łodziach motorowych bandery chorwackiej dodaj.
@YACHTIC5 жыл бұрын
@@1968wojciech Jacek wyraźnie mówi o czarterowaniu, a jachty czarterowe w Chorwacji w zdecydowanej większości pływają pod banderą chorwacką. Nawet jeżeli trafisz na jacht czarterowy pod banderą PL (jest takich trochę w Chorwacji), to operator chorwacki i tak będzie opierał się o chorwackie przepisy, a nie polskie.
@steron3364 жыл бұрын
@@YACHTIC 2Mm
@YACHTIC4 жыл бұрын
@@steron336 Wg tego co jest napisane na obecnych polskich patentach jest jak piszesz, jednak wg rozporządzenia chorwackiego jest tylko 1Mm . Rozporządzenie dotyczy jachtów pływających pod banderą chorwacką, a takich jest w Chorwacji zdecydowanie najwięcej. Przejrzyj komentarze pod filmem, temat był już poruszany :)
@healthy-well-being4 жыл бұрын
Na moim patencie żeglarza jachtowego z 2006 roku jest napisane, że mnie ten patent uprawnia do prowadzenia jachtów żaglowych do 8,5m długości kadłuba po wodach morskich w strefie do dwóch mil morskich od brzegu. Czy omówione przez Ciebie wymagania dotyczą tylko Chorwacji czy ogólne zasady się zmieniły i to co mam nadrukowane na patencie jest nieaktualne?
@steron3364 жыл бұрын
wymień patent na nowy 12m i 2mm
@tomasholsh47923 жыл бұрын
Wszystkie informacje bardzo interesujące i przydatne, zrozumiałem tylko część bo muzyka w tle ryje, nie wyje RYJE.
@stanisawwojcik62254 жыл бұрын
Znam ludzi ,którzy mają patent żeglarza jachtowego ,a pływali tylko na kursie. Czy to znaczy ,że oni już są wytrawnymi sternikami i mogą pływać po morzu.? Ja mam tylko patent żeglarza,ale od zawsze miałem swój jacht i prawie od zawsze siedzę na wodzie.Obecnie od 10 lat mam MAKA 747 i myślę ,że tacy sternicy jachtowi nawet ci co od czasu do czasu pływają nie mają najmniejszych szans z moją wiedzą i umiejętnościami żeglarskimi.
@pesaq43593 жыл бұрын
Chyba sie ciutke zamotales ,przeczytaj co napisales !? Ale pytanie ktorego sie domyslam jest rzeczowe ! Przepisy jak przepisy ! Masz to mozesz ,nie masz to nie mozesz ! Jestem w podobnej sytuacji jak sie domyslam ?
@kryrek2 жыл бұрын
pływali tylko na kursie, ale pływali, gdzie uprawnienia chorwackie opierają się na samej teorii i pozwalają wypłynąć znacznie dalej w morze
@grzegorzadamczyk10435 жыл бұрын
Pokazujecie w filmach na prawdę praktyczne rady. Może dało by się pokazać jak korzystać z radia VHF przy wchodzeniu do portu. Mam certyfikat src, ale to jest certyfikat - a przydały by się praktyczne wskazówki!
@YACHTIC5 жыл бұрын
Grzegorzu, dziękujemy za komentarz - to wiatr w nasze żagle :) Dziękujemy również za pomysł na film - rzeczywiście, jest to ciekawy temat, pomyślimy o tym! :)
@ppkbtb2 жыл бұрын
Dziwne.. nie ma komentarzy bohaterów PZŹ,, którzy zdawali uprawnienia szydzieści lat temu na okrętach co to tylko w lewo i tylko do przodu, i to jeszcze nie zawsze ? ;)
@fabianpachoek77316 жыл бұрын
Jak zarobić patent sternika
@YACHTIC6 жыл бұрын
Rozumiemy, że masz na myśli jak "zrobić" patent Jachtowego sternika morskiego? Należy zwyczajnie zdać egzamin. Aby podejść do egzaminu musisz mieć wypływane min. 200 godzin, przynajmniej w dwóch rejsach morskich. Wspomniane godziny możesz potwierdzić opiniami z rejsów, które wypisze Ci kapitan po każdym z nich. Egzamin najczęściej jest poprzedzony kursem JSM. W skrócie (2 rejsy, 200 godzin, kurs i egzamin - oczywiście zdany). Jeśli wcześniej nie miałeś do czynienia z żaglami warto zastanowić się nad rozpoczęciem tej przygody od podstawowych uprawnień Żeglarza jachtowego :)
@premolebkowsky Жыл бұрын
wystarczy zapłacić
@gzd28114 жыл бұрын
Patent ok ... Certyfikat UKF ok... Ale czy potrzebna jest znajomość j.angielskiego?
@YACHTIC4 жыл бұрын
Formalnie wymagana nie jest i są tacy, którzy sobie bez niej radzą, jednak na pewno warto mieć w załodze kogoś z podstawową znajomością angielskiego.
@katnikowski60922 жыл бұрын
Ograniczenie to nie JEDNA mila morska dla żeglarza jachtowego, a DWIE mile morskie!
@YACHTIC2 жыл бұрын
Patent pozwala na dwie mile, ale przepisy chorwackie tylko na jedną.
@masterfilm30295 жыл бұрын
Troche to nieuczciwe. Kiedys sternika mozna bylo miec za litr wodki albo plywajac i zdajac na malych akwenach a teraz 200 god, in na morzu trzeba miec. Znow cwaniaki zyskaly
@YACHTIC5 жыл бұрын
Czasy się zmieniły - można to różnie oceniać :)
@marekonsailspl6 жыл бұрын
Żaglarz jachtowy - do 12 m po morskich wodach wewnętrznych oraz pozostałych wodach morskich w strefie do 2 Mm od brzegu, w porze dziennej.
@YACHTIC6 жыл бұрын
Marek Witkowski Wg tego co jest napisane na obecnych polskich patentach jest jak piszesz, jednak wg rozporządzenia chorwackiego jest tylko 1Mm
@damianmarkowicz43036 жыл бұрын
وااي
@damianmarkowicz43036 жыл бұрын
ززرستتسززس
@1968wojciech5 жыл бұрын
@@YACHTIC na jachtach bandery chorwackiej to ograniczenie obowiązuje.
@YACHTIC5 жыл бұрын
@@1968wojciech Słuszna uwaga. Wspomniane rozporządzenie dotyczy to jachtów pod banderą chorwacką. Film osadzony jest jednak w kontekście jachtów czarterowych, a te są przeważnie pod taką właśnie banderą (choć pod polską też jest trochę jachtów czarterowych w Chorwacji).