Haha łapka w górę za fiata Siennę "tak wygląda sienna, wiem bo mam" brawo
@vaxel74 жыл бұрын
Popłakałem się ze śmiechu przy tym xD
@mrowcze4 жыл бұрын
Hehe dokładnie to samo chciałem napisać ;))
@jasnakwa4 жыл бұрын
Jak dbasz , tak masz...
@Tee2000DE4 жыл бұрын
Fiat Siena
@zaqu85734 жыл бұрын
Polecam zapoznać się z wagonami akumulatorowymi systemu Wittfelda (1908-1914) , ostatni zachowany znajduję się w muzeum kolejnictwa w Skierniewicach. "Duża niezawodność, spokojny bieg, brak spalin i hałasu sprawiły, że pojazdy zyskały sympatię kolejarzy i podróżnych" A zasięg baterii pojazdów pozwalał na przebycie do 180 kilometrów.
@frycz664 жыл бұрын
Ale super! Nawet nie wiedziałem że co takiego było!! Dziękuję!!!.
@topidrut14 жыл бұрын
System wymiany akumulatorów to jest rozwiązanie. Po 100-300 km wymieniamy akumulatory na stacji ale nie sami podjeżdżamy do "dystrybutora" i robot wymienia pakiet akumulatorów trwa to ok 30 sekund czyli mniej niż zwykłe tankowanie. Samochód miałby wbudowany akumulator na 10 km a dodatkowe akumulatory na wymianę i wynajmujemy akumulatory te na wymianę. Można by zaplanować trasę i "system" sugerowałby kolejne miejsca wymiany akumulatora. Jak nie jeździmy można zostawić aku na stacji i nie płacić za nie. Problem nie da się nachapać kasy na aku wbudowany, musiały by być zunifikowane aku a to chyba nie na rękę producentom samochodów. Trochę tak jak ze smartfonem na jeden dzień daje rade ale na parę dni dopinamy power bank albo kilka i zmieniamy. Problem unifikacji - motocykl 1 aku mały samochód 2 aku większy 3 półciężarówka 4 bus i większe 5, 6, 10 ile kto chce. System jest skalowalny. ... dostałem zużyte aku albo wymieniłem w połowie zasięgu ogniwo bo coś tam, to nie problem bo rozliczasz się za energię wykorzystaną a nie za sam fakt wymiany. Jak się chce to się da. Wymyślił to prosty chłopak ze wsi pod Olkuszem
@grymasek74 жыл бұрын
7:08 na rynku jest nadal wiele akumulatorów które mają koreczki do dostępu do cel. Ba każdy specjalista pobierze Tym sposobem można sprawdzić faktyczną kondycję akumulatora to znaczy gęstość elektrolitu i zobaczyć czy nie ma zabrudzenia elektrolitu
@pawerybak68184 жыл бұрын
Ogrzewania postojowe montuje z powodzeniem w busach. I nie ma większych zagrożeń dla kierowcy.
@rafalotreba68244 жыл бұрын
Ciekawe przemyslenia. Ale zadam pytanie, jak pan chce rozwiazac kwestie ladowania tych akumulatorow w blokowych osiedlach mieszkaniowych? I ile bedzie kosztowac budowa stacji ladowan? Do tego czas spedzony na takich stacjach. Normalnie wynosi ok 10 minut na uzupelnienie baku i zaplate. W przypadku samochodow elektrycznych czas jest liczony w godzinach. Owszem, auta elektryczne sa przyszloscia, ale zbudujmy najpierw podstawy do rozwoju tej przyszlosci. Zeby nie bylo wtopy jak w przypadku brytyjskiego projektu HS2. Proponuje poczytac o nim.
@patryknazwisko31244 жыл бұрын
wszystko ok, ale nazwa ,,inwerter" jest obecnie zarezerwowana w technice elektrycznej dla typu falownika do zamiany DC w AC w układach PV.Dowolne lub zamienne stosowanie tych nazw będzie prowadzić do kłótni wśród laików. To co Kolega nazywa ,,inwerterem" jest zwykłym spalinowym agregatem prądotwórczym.
@bdardas38124 жыл бұрын
Takie agregaty spotyka się niemal na każdej budowie
@marcinklimecki4 жыл бұрын
@@bdardas3812 falownik cze jak sie nazywa kontroler predkosci obrotowej jest taki sam. na wykresie falownika mozna szybko zobaczyc ze na szynach czyli L1L2L3 jesy robiona czestotliwosc kokolo 500 Volt. z tego generuje sie ze falownik ma mozliwosc zmiany kontroli napedu
@JanJan-fs8mw4 жыл бұрын
Grubas pierdoli 3 po 3. Ale co do tematu to jesli miałaby się dokonać jakas rewolucja w elektrycznych samochodach to wówczas kiedy wodór będzie latwo i tanio wytwarzany, pierwsze kroki już zstały poczynione a dokladniej Honda wyprodukowała model FCX clarity ale niestety z wodorem jest nadal problem bo pomimo że jesteśmy otoczeni wodorem to niestety oddzielenie go od tlenu jest mocno prądożerne (elektroliza)
@frycz664 жыл бұрын
@@JanJan-fs8mw Z wodorem jest problem sieci dystrybucji i przechowywania. Wodór będzie królem (może ) za 20-40 lat. Mówię o tym co jest dostępne teraz, tutaj w sklepie za rogiem.... Pozdrawiam! "Gruby na trzy śruby " RF")
@pawef90494 жыл бұрын
Dlaczego tylko dla PV? W sumie co to za nazwa, przecież to potoczna nazwa przetwornicy/falownika.
@13punckrock4 жыл бұрын
Możliwość ładowania samochodu za pomocą pastucha elektrycznego bądź piłą spalinową. Pozdrawiam Marcin Grzegorz Świerczyński
@dbzsgbaz96344 жыл бұрын
No i oczywiscie powinnismy zacząc od sprawnosci. Akumulatory kwasowe mają sprawnosc sięgającą 95% ( przy temp pokojowej). Co tam mamy usprawnic? Te aku są swojego rodzajem szczytowym osiągnieciem. To ze zostały opracowane tyle lat temu nie przeczy. A silniki elektryczne? zasada działania jest dokładnie ta sama w sumie od samego początku. Doszły neodymy ostatnio podnosząc sprawność. Ale nie indukcyjnych silników. Których na przestrzeni lat zmniejsza się jedynie waga. To co tam jest tez spisek?
@atam39774 жыл бұрын
Pierwsze akumulatory jakie budowano to nie były kwasowe/ołowiowe lecz żelazowe (NiFe). I to właśnie powiniśmy rozumieć pod pojęciem "inna technologia", bo to ta technologia ma inną charakterystykę pracy, bardziej pasującą do akumulatorów trakcyjnych, natomiast gorzej sprawdzają sie jako akumulatory rozruchowe. Ale skoro przemysł wybrał drogę spalinową to NiFe zostały zepchnięte do niszy przez ołowiaki.
@dbzsgbaz96344 жыл бұрын
@@atam3977 trafna uwaga swoją drogą.
@MarcinHand4 жыл бұрын
No niestety... materiał w stylu "wiem, że dzwonią, ale nie wiem, w którym kościele". O "inwerterach" już inni się wypowiedzieli. Wystarczy trochę przeszukać boga googla i można bez problemu znaleźć materiały porównujące zużycie energii na ogrzewanie stojących w korku samochodów spalinowych i elektrycznych. Elektryki wypadają w tym porównaniu bardzo dobrze. Nie wiem skąd ta teoria, że słaby rozwój samochodów elektrycznych ma jakiś związek ze spiskiem producentów ogniw. Kuriozalne. Powszechnie znane są fakty, ze to przemysł naftowy - pewnie w porozumieniu z politykami - zablokował ten segment. Mało znany jest fakt, że przemysł III Rzeszy zastosował opisany tutaj napęd w postaci prądnicy i silników elektrycznych w działach Elefant.
@dawos844 жыл бұрын
Nieprawda. Autor mówi ciągle o rozwoju w danym kierunku.
@gorskitomasz814 жыл бұрын
Fakt spisek producentów ogniw. Spiski takie oklepane, ale coś jest w tym że w 19019r Ferdynand porsche ma zdjęcie w elektryku w 18019r żaglowce kolonizowały usa a w 2020 elektryk nadal jest nadal postrzegany jako wybryk na drodze. Mamy silniki bez szczotkiwe o elektronicznym komutatoże, ale w modelach mam je od zawsze. Sami widzicie że coś jest tylko jak zwykle niewiadomo do puki się ktoś nie rozsypie z jakąś korpo tajną info. Albo cuś ło tak
@ezb44 жыл бұрын
Mylisz się kolego. Znalezione w sieci: "166 mln euro, to łączna kara dla Panasonica, Sony i Sanyo za zmowę cenową dotyczącą cen akumulatorów. Samsung, jako czwarta firma ze spółki uniknęła kary. Koreańska firma uniknęła kary z prostego powodu - to ona doniosła na pozostałą trójkę. Dzięki temu Samsung uniknął trzeciej co do wysokości kary 57,7 mln dolarów. Pozostałe kary, to 29,8 mln euro dla Sony, 38,9 mln euro dla Panasonica i 97,1 mln dolarów dla Sanyo (którego właścicielem od 2009 roku jest Panasonic). Komisja Europejska ustaliła, że cztery firmy uzgodniły między sobą podwyżkę cen akumulatorów litowo-jonowych oraz podzieliły się planami dotyczącymi cen i sprzedaży. Zmowa miała miejsce w latach 2004-2007." Co ciekawe akumulator li-ion to niemiecki patent z 1974 r., który został wykupiony przez Sony i praktycznie w niezmienionej formie funkcjonuje do dziś. Niemcy w 74 nie widzieli zastosowania drogiego ogniwa, a Sony użyło go do zasilania walkman-a. Później stało się światowym potentatem w produkcji ogniw li-ion. Impas w zacofanej technologii przełamali Chińczycy ze względu na zanieczyszczenie środowiska jakie u nich postępuje. Aktualnie w Chinach jeździ cała masa samochodów elektrycznych, o których nawet nam się nie śniło. Jeździ m.in. model mercedesa (oczywiście pod inną marką, ale wyprodukowany przez chiński odział Mercedesa), który w Europie będzie miał dopiero swoją premierę. Największy chiński producent akumulatorów do samochodów, produkuje taksówkę o zasięgu 450km, która nie różni się cenowo od spalinowego modelu. Mówi się, że wielkim hamulcowym technologi elektrycznych są Niemcy, bo ich firmy mają największy światowy udział w produkcji silników spalinowych i produkcji części zamiennych. Chińczycy wyszli im mocno przed szereg, ale nikt ich nie może już powstrzymać, więc wszyscy musieli się przyłączyć. Europejskie firmy nieśmiało wprowadzają elektryczne modele, ale starają się mocno odstraszyć ceną potencjalnego klienta. Nikt nie robi prostych samochodów elektrycznych, bo mogłyby się okazać cenowo zbliżone do spalinowych.
@lagaczigi63962 жыл бұрын
Po co kombinować z agregatami jak są hybrydy?
@dupadupaw7014 жыл бұрын
12:12 To nie inventer (to jest zupełnie co innego) tylko extender (dokładniej range extender) i jest takie coś w bmw i3 do kupienia albo domowy/działkowy mały agregat prądotwórczy. Wypadało by się lepiej przygotować bo jest też cała inna masa błędów i nieścisłości. Generalnie to nie ma sensu bo to się nazywa wtedy HYBRYDA plug in. Akumulatory trakcyjne są ciężkie i mało wydajne w porównaniu do nowoczesnych baterii i wcale nie mówię o kwasowych, radzę się dokształcić jakie są baterie nowoczesne. A webasto to nie jest takie ważna bo zimy prawie nie ma. Generalnie same bzdury....
@bearowaty14 жыл бұрын
Problem z akumulatorem ołowiowym jest taki, że np. Taki do zasilania wózka widłowego umożliwjający pracę ok. 8h waży 1000 - 1200 kg :0) trza wymyślić inne, lekkie "tworzywo", które zastąpi ołów.
@mpietron4 жыл бұрын
Nie wiem czemu miał służyć ten tekst na początku, ale w jakim mieście w grudniu o 6:00 rano jest tak jasno na zewnątrz? :) Chyba coś nie tak z zegarem... albo materiał jest z września :)
@wojtkegnig76214 жыл бұрын
Dawno temu też miałem "Sienne" musiała to jednak być wersja przed liftem bo wyglądała inaczej jak na tym rysunku :D
@pawlak2 Жыл бұрын
Ciekawie się tego słucha w 2023r widząc w jakim kierunku poszła elektryfikacja motoryzacji.
@pawekrzysztof16774 жыл бұрын
Silnik spalinowy ma tylko jedną, jedyną przewagę w transporcie: zasilanie. Bak paliwa tankuje się w minutę, waży kilkadziesiąt kg i przejedzie się na nim kilkaset km. Żadna bateria nie może się z nim równać. W momencie wymyślenia baterii o podobnych parametrach (o ile będzie to kiedykolwiek możliwe), silniki spalinowe odejdą do lamusa.
@r4m4r4ng4 жыл бұрын
Człowiek nie jeździ samochodem 24 godziny na dobę. Tylko musi gdzieś podjechać i wrócić. Wystarczy podłączyć do ładowarki na noc, tu nie ma pośpiechu. A na szybkiej ładowarce już teraz ładują się w niecałą godzinę do 80%, można się zatrzymać i coś zjeść.
@pawekrzysztof16774 жыл бұрын
@@r4m4r4ng zgoda, w przypadku samochodów do użytku prywatnego. Kierowcy ciężkiego transportu muszą mieć obowiązkowe przerwy, które powiedzmy teoretycznie możnaby wykorzystać na ładowanie (kwestia infrastruktury i mimo wszystko pojemnosci baterii tak ciezkich pojazdow). Ale już taka taksowka, majaca 2-3 zmienników (tak funkcjonuja taksowki w zach. Europie) jezdzi doslownie 24/7, rocznie robiac grubo ponad 100 tys km przebiegu.
@eligiuszbera37014 жыл бұрын
A NIE MOŻNA BY PĘDU WIATRU PODCZAS JAZDY WYKORZYSTAĆ? wiatrak przed chłodnicą, alternator i ładowanie aku
@piotrekg96174 жыл бұрын
Nie. Słowo klucz, straty energii. Nie zrobimy perpetum mobile z samochodu
@tomtimor97894 жыл бұрын
"Samochod z inverterem moze jezdzic bez konca" (24:12) - Codowne rozmnozenie energii ? Mysle, ze kazda konwersja enrgii z jednej na druga powoduje straty, czyli na samej benzynie przejedziemy Inverter to raczej urzadzenie ratunkowe, ktore, w przypadku totalnego rozladowania baterii, pozwoli zamienic te rzeczone 5 litrow benzyny w taka ilosc energii elektrycznej, ze samochod bedzie mogl dojechac jakies 20-25 km do najblizszych ludzkich siedzib. I proces tej konversji potrwa troche. Chyba, ze inverter bedzie mogl pracowac na 5000 - 6000 rpm. No jest to mozliwe na jednocylindrowym, dwusuwowym silniczku, ale swoje wady to ma. Chalas, smierdzace spaliny, i ogromna ilosc ciepla, ktorego trzeba sie pozbyc. O chlodzeniu invertera Pan nie spomnial, a to tez jest ciekawe, bo znacznie komplikuje caly pomysl. No i troche Pan zboczyl w teorie spiskowe. Nie mysle, ze jakikolwiek rzad boi sie, ze dzieki samochodom elektrycznym bedziemy sie mogli "wymknac" systemowi. 5G sprawi, ze kazdy z tych pojazdow bedzie zdawal szczegolowe raporty odpowiednim organom z eksploatacji (oby tylko jesli juz teorie spiskowe), czyli jak sobie sami wyprodukujemy prad, to i tak bedziemy musieli za niego zaplacic. Na przyklad model Kanadyjski pozwala kazdemu produkowac prad. Czy to fotovoltaicznie czy wiatrowo. Ale nie na wlasny uzytek. Wszystko musi byc odprowadzone do sieci, a producent dostaje kredyt za swoj wklad w krajowa energetyke. Jestem jak nabardzie za samochodem elektrycznym, ale nie bedzie rewolucji a powolne przechodzenie. Rewolucja unicestwilaby okolo 10% miejsc pracy. Mamy skomplikowana ekonomie, ktorej duza czesc kreci sie wokolo silnikow spalinowych. Skomplikowane ekonomie nie lubia drastycznych zmian.
@frycz664 жыл бұрын
Super koment!! Odpowiem materiałem. Serdeczności!! :)
@krzychaczu4 жыл бұрын
Elektryczny pickup już jest: en.m.wikipedia.org/wiki/Tesla_Cybertruck Popularność aut elektrycznych jest proporcjonalna do zasięgu, czasu ładowania i ilość stacji: images.app.goo.gl/kkupzdJ7KSH4VaSi9 Jak tylko spopularyzuje się "ładowanie w drodze" (road charging) a akumulatorem energii będzie cała karoseria auta, silniki spalinowe odejdą do lamusa. A na dzień dzisiejszy, auto elektryczne jest rozważane najczęściej jako drugie auto. Nie ma w tym żadnego spisku. Po prostu ograniczenia fizyczne właściwości "klasycznych", kwasowych akumulatorów. Przełomowe odkrycia związane z bateriami litowo-jonowymi były przedmiotem zeszłorocznej nagrody Nobla z dziedziny chemii.
@atam39774 жыл бұрын
Aku litowe (jak ogniwa wodorwe) są drogie w produkcji i takie zawsze będą... chyba, że metale ziem rzadkich (platyna, lit) niezbędne do tych technologii nagle przestaną być "rzadkie". Li-Ion wymagają równiez elektroniki do prawidłowego funkcjonowania inaczej wybuchają. Niezaprzeczalną natomiast ich zaletą jest gęste upakowanie energii (więc są stosunkowo lekkie) oraz możliwość szybkiego ładowania i oddawania dużej mocy, czyli są fajne w motoryzacji i gadżetach typu smartfon. Ale tylko tyle. A przypomnę jeszcze, ze pierwsze akumlatory nie były kwasowe/ołowiowe lecz żelazowe (NiFe) i to one swoją charakterystyką bardzo dobrze nadawały się na akumalotry trakcyjne, ale te 100 lat w stecz bardziej potrzebne były aku rozruchowe, więc zostały wyparte przez ołowiowe. Dziś to właśnie NiFe najbardziej odpowiadają dzisiejszym potrzebom na magazynowanie prądu z OZE - są prawie idiotoodporne, mało wrażliwe na warunki pracy, choć nie upakują energi tak gęsto jak litówki, ale w domu (z fotowoltaiką na dachu) to nie problem, a gdyby upowszechnić ich produkcję byłyby bardzo tanie, bo to nieskomplikowana technologia. Czyli do napędzania domu dla przeciętnego Kowalskiego pasuje. Do napędzania samochodu trochę mniej... ale jeśli miałby to być taki wół roboczy co by oporządzić gospodarstwo wokół komina (jak nie używa się w ciągu dnia to podpina do paneli PV na stodole), to jak najbardziej.
@arturrutra25204 жыл бұрын
Problem w tym, że producenci wolą zarabiać na częściach i serwisie niż produkcji bezawaryjnych aut. Możemy zapomnieć o super bezobsługowych autach.
@66666000666664 жыл бұрын
A dlaczego kurka nie ma teleporterów, które błyskawicznie przeniosą nas w dowolne miejsce bez samochodu? To spisek!
@chris18034 жыл бұрын
Wiele lat temu w Polskim programie telewizyjnym "SONDA" zostal zprezentowany Polski Fiat 125 p wersji pick up z 1972 roku z napedem ELEKTRYCZNYM, " Sonda elektryczny FIAT 125p"
@tomekkruk15094 жыл бұрын
Twój wiatrak/solar produkuje energię wtedy, kiedy wieje wiatr/świeci słońce. jeśli komuś w tym czasie to się zgrywa z porami ładowania auta to świetnie, jeśli nie, to trzeba jednak skorzystać z usług tego złego systemu energetycznego
@frycz664 жыл бұрын
System energetyczny nie jest nastawiony na wspieranie obywatela. Zobacz jak trudno zrobić małą elektrownie wodną. Chyba łatwiej hjuż zdobyć koncesje na produkcję broni. Dlaczego? Wiemy :) Pozdrawiam!
@tomekkruk15094 жыл бұрын
@@frycz66 pamiętam 20 lat temu, kiedy do domów wchodził Internet a wraz z nim możliwość prowadzenie rozmów na dowolną odległość bez płacenia jak za zboże też krążyły teorie, że wielkie telekomy nie pozwolą na rozprowadzanie tego oprogramowania bo to zagraza ich interesom, a rzeczywistość w której rozmowy międzynarodowe są tak tanie, że nie opłaca się ich taryfikować była uważana za utopię "bo wielkie telekomy nie pozwolą". Minęło 20 lat, to co wtedy było marzeniem, obecnie jest rzeczywistością, do której wielkie telekomy musiały się dostosować. Podobnie może być z energetyką, jesli pojawią się tanie metody magazynowania energii elektrycznej umożliwiające Kowalskiemu samodzielnie ją sobie bilansować to może zmienić naszą energetyczną rzeczywistość tak, jak Internet zmienił rzeczywistość telekomunikacyjną w przeciągu ostatnich 20 lat.
@Tita_0072 ай бұрын
@@tomekkruk1509Telekomy nie dały się tak łatwo wygryźć. Np. zajęło im kilkadziesiąt lat, żeby zrezygnować z roamingu.
2 ай бұрын
No fajnie, ale ile wynosi sprawność takiego inwertera? Czy odpowiednio wyskalowane hybrydy (w sensie mały, sprawny silniczek spalinowy, duża pojemność baterii, kosztem wagi) nie byłyby w tym przypadku złotym półśrodkiem? Taki inwerter mógłby być tankowany np. wodorem i służyć jako ogniwo paliwowe. No, ale przechowywanie wodoru, produkcja, infrastruktura itp... to znowu robi się cyrk.
@gregwow80384 жыл бұрын
Taki człowiek jeden na milion. Suba masz w ciemno!
@jerzyszarecki2202 жыл бұрын
kiedyś jak Fryderyk Chopin jechał do Paryża dyliżansem, to co jakiś czas zmieniał konie, można by tak zrobić z akumulatorami, żeby były na wymianę na stacjach akumulatorowych
@corsiarz772 жыл бұрын
Rozwój akumulatorów albo raczej nich znikomy rozwój od momentu powstania świetnie pokazany został w programie Sonda odcinek pt: Bateria. Polecam przypomnieć sobie albo młodszym zapoznać się.
@tomiwacki66954 жыл бұрын
Przeprowadziłeś wyliczenia na temat wydajności energetycznej inwerterów, wiatraków, itd porównując do zapotrzebowania samochodu elektrycznego (szczególnie w temperaturach bardzo wysokich)?
@antonioscocilas82644 жыл бұрын
Coraz bardziej przemawia do mnie że film sci-fi ,,Elizjum,, to nie bajka...tylko karmiczna prawda.
@MrMarek414 жыл бұрын
Silnik elektryczny jest bardzo prosty.Nie produkuje energii, tylko zamienia moc dostarczoną na ruch.Samochód na baterię , to pomyłka bez względu na jego zasięg. No chyba ,że czas ładowania będzie poniżej 5 minut.Tak samo , jak ta lutownica .Gazowa działa zawsze i wszędzie , a elektryczna potrzebuje kabelka i zewnętrznej mocy.Nigdy nie będzie tyle ładowarek ,aby nie było kolejek.Samochód ma mi zaoszczędzić czas.Jak mam czekać na wolną ładowarkę , to dziękuję .
@wBacz2 ай бұрын
obecnie zasięg masz taki, że w trasie jak zapieprzasz 140km/h wystarczy co 2h zatrzymać się na 30 min. Albo jak jedziesz powoli to co 3-4h. Dzięki temu po podróży jesteś wypoczęty. Nie robisz przerw w trasie? Z kim się ścigasz?
@tomaszwiatr7819 ай бұрын
Co do akumulatorów mogących napędzać samochód muszą sporo ważyć, a to umniejsza ładowność, chyba że zasięg jest faktycznie mały na tyle, że można je czymś małym podładować. To taka refleksja ogólna raczej, ale sedno tkwi w szczegółach.
@lucyferhellgate6264 жыл бұрын
Moim zdaniem napęd elektryczny opłaca się teraz w małych pojazdach-eBike,eMoto oraz małe samochody.W dużych autach potrzebne są dwa systemy:prąd i benzyna.Akumulatory ołowiane są trochę za mało wydajne i za ciężkie do napędu.Agregat prądotwórczy zamieniający benzynę na prąd do napędu jest tak samo dobry i ekologiczny jak mały reaktor atomowy w Siennie z trenerem wkładającym pręty uranu wielkości czerwonych i niebieskich markerów do rdzenia pod kierownicą.Już od paru lat składam jednoślady eBike,mieszkam w anglii i w ten sposób mam tani transport na ogniwach 18650,jedno ładowanie to ok 25 pensów dziennie.Myślę że za parę lat ktoś opracuje lepszą technologie od ogniw Li-Ion i to będzie już to.Temat warty głębszej rozkminki,pozdrawiam.
Big biz blokuje technologie akumulatorów niklowo-żelazowych. Można je dzisiaj naładować do pełna w 2-3 minuty. W roku 1910 samochody z tymi akumulatorami miały zasięg 1000 mil na jednym ładowaniu Pozdrawiam cieplutko z Rzeszowa :)
@januszpolski4 жыл бұрын
A co z ogrzewaniem w zimę ?
@RemoLeb4 жыл бұрын
Po co tak kombinować? Odpalam normalną, spalinową furę i mam moc, zasięg i ciepło bez inwenterów, ładowarek i webastów :)
@piotruspan88564 жыл бұрын
Za to 50% ceny paliwa które tankujesz to podatki. Prąd z paneli czy wiatraka na dachu jest lepszym rozwiązaniem dla obywatela ale nie dla państwa.
@RemoLeb4 жыл бұрын
@@piotruspan8856 ale nie całego tego pierniczenia się :)
@zbyszek92024 жыл бұрын
@@piotruspan8856 dawno temu wymyślili juz turbinki podłużne taki kręcące sie wkoło masztu zamiast wiatraków ,wysyłających szkodliwe infradźwięki tylko temat oczywiście wyciszony
@toporek84 жыл бұрын
@@zbyszek9202 Lewoskrętne czy prawoskrętne?
@zbyszek92024 жыл бұрын
@@toporek8 he he
@r4m4r4ng4 жыл бұрын
W Chinach jest już w sprzedaży elektryczny Renault City K-ZE, w cenie około 35 tysięcy złotych (w przeliczeniu na złotówki). W Europie być może Dacia będzie wytwarzać bliźniaka, za około 43 tysiące złotych. Taki mniej więcej wielkości Clio, ale z podwyższonym podwoziem (crossover). Silnik trochę słabiutki, 44KM, więc prędkość maksymalna 105km/h. Nie za bardzo nadaje się na długie trasy na autostrady, ale do miasta i miejscowości podmiejskich idealny, bo poza drogami ekspresowymi i autostradami i tak są ograniczenia prędkości do 50 i 90km/h.
@cathathonium4 жыл бұрын
jestem trenerem.............aleeeee czego trenerem??????? trenerem skoku w dal,skoku w bok,trenerem walenia gruchy????????!!!!!!!!!! dywersyfikacji nie bylo ,ani zadnych elektrycznych samochodow nie bylo bo.....nie bylo przydatnych do tego celu akumulatorow wiec nie ma sie co dziwic.nie ma w tym nic dziwnego ze czlowiek jeszcze czegos nie potrafil skonstruowac!!!!!!!!!!!!!!!!!! dzis istniejace akumulatory prawie sie nadaja do napedow samochodow,jednak.........kosztuja w chuj drogo dlatego jeszcze ich malo kto kupuje-ot i caly spisek.nie znam spiskowca ktory sprzedaje specjalnie zawyza ceny swoich produktow ,zeby ich sprzedawac jak najmniej. spisek to niestety ty masz w glowie chopie!!!!!!!!! nawet nie wiesz jak ogromne miliony ten twoj "spisek" dalby zeby miec pojemne baterie do telefonow czy laptopow,ktore rowniez mozna uzyc do samochodow!!!!!!!!!!!!!!!!
@pawelsokolowski3 жыл бұрын
Pomysł z inwerterem nie jest wykonalny z prostej przyczyny. Po pierwsze ładowanie samochodu elektrycznego taką mocą do pełna trwałoby ze 4 dni. Więc w trasie nie dałoby się ładować na bieżąco. Moc takich inwerterów jest za mała do takich celów. Poza tym inwerter nie jest przeznaczony do pracy ciągłej.
@Szybki24 жыл бұрын
Może zamiast webasta wystarczy pompa ciepła gdzie masz sprawność 1:3 już dojedziesz do tej teściowej . :)
@kkrystus4 жыл бұрын
Tymbardziej, że latem i tak trzeba ją w drugą stronę włączyć :)
@tomiwacki66954 жыл бұрын
Jeśli przytaczamy BMW, to od ponad 20 lat chyba w połowie samochodów z silnikiem diesela Webasto montowane jest jako standardowe wyposażenie. Z rynku skandynawskiego to chyba 75% ma Webasto i to w taki sposób, że właściciel nawet o tym nie wie.
@tomiwacki66954 жыл бұрын
Bateria w 2-letnim telefonie komórkowym potrafi wytrzymać pół godziny. 3-letni laptop może działać już tylko na kablu. Problemem nie są silniki elektryczne, tylko żywotność akumulatorów. Można używany samochód elektryczny (3-5 letni) kupić za 10-20 tyś. zł. Jedyny problem to uszkodzone baterie. Koszt witamy pakietu baterii waha się od 40 do ponad 100 tyś. zł. Jeśli mamy świadomość, że wraz z każdym ładowaniem żywotność i pojemność baterii się zmniejsza, trzeba być kretynem aby jeździć elektrykiem. Elektryczne samochody staną się popularne, gdy będą tanie jak telefony komórkowe. Po trzech latach wyrzucasz i kupujesz nowy... Albo będą zasilane jak trolejbusy. A skąd popularność? Polityka, dopłaty do elektryków i kary od spalinowych...a co to ma wspólnego z ekologią?
@dzieckolaosu4 жыл бұрын
Jesteś trenerem ? Psów ? Zaspołu sportowego? Trenerem personalnym ? Czy moze jakims innym ?
@AlfaRomeoTIjtdm4 жыл бұрын
He He, tez o to pytałem, trenerem personalnym i lub trenerem do szkoleń ludzi czy firm. Coś takiego :-)
@Szybki24 жыл бұрын
@@AlfaRomeoTIjtdm dziwi mnie to zawsze że trener lub wykładowca itp. Jeździ jakimś skromnym autem i wcale życiowo nie jest już tak sprytny i zaradny w kwestii finansów.
@AlfaRomeoTIjtdm4 жыл бұрын
@@Szybki2 No właśnie, właśnie, Dobrze piszesz. Mnie nie dziwi bo nie spotykam i nie spotykałem takich ludzi, ale gdyby takiego mędrca, nauczyciela poznał bo bym go potrzebował a on sam by sie okazał sierotką marysią to tez bym sądził tak samo jak Ty. Ale jszcze z innej strony to ten Gość fajnie mówi i z sensem i logicznie !! Albo może taki mądry rozsądny trener jezdzi takim samochodem jaki kupił za gotówke, a nie wpiełdolił sie w kredyt na 10 lat bo musi miec no nie wiem, 4.2 litra benzyne bez gazu bo gaz to do kuchenek i taki udaje kozaczka. Kawki pije te drogie z kosty a na mieszkanie kredyt na 45 lat i ledwo ledwo wiąże koniec z koncem.
@MICROCODER_4 жыл бұрын
@@Szybki2 ... to bardzo proste ... nie kradnie, nie kombinuje, nie liże dupy szefowi, nie sprzedaje się (w negatywnym sensie) ... czyli jest sobą ... mam ten sam "problem"
@pawekrzysztof16774 жыл бұрын
@@MICROCODER_ Aha, czyli tylko biedny jest uczciwy i jest sobą według ciebie? Fajnie masz! A dobry samochód itp. to wiarygodność takiego człowieka. Jeśli poucza innych jak odnieść sukces, to wypadałoby, żeby sam był człowiekiem sukcesu. Pamiętam profesora na SGH, który jeździł gorszym samochodem, niż ja jako student. Nie był dla mnie wiarygodny w żaden sposób. Do lekarza jeżdżącego starą sienną też bałbym się iść.
@dbzsgbaz96344 жыл бұрын
no nie... Zdaje sobie Pan sprawe z gafy jaką popełnił? proponując ładowanie auta elektrycznego przez generator spalinowy? Zgoda, że efektywnosc i zywotnosc wzrasta przy stalych obrotach. Jednak to nie prawda, ze silnik na stalych obrotach pali najmniej. Ponieważ jesli bedzie pod obciązeniem ( a bedzie ladujac ogniwa) to bedzie robić wir w zbiorniku. Samochodem trzeba umieć jezdzić i dbac o jego optimum obrotów. Dlatego jeden kierowca wypali 5l/100km a drugi 8/100 w tym samym aucie prosty schemat: ON>energia mechaniczna ON>energia elektryczna>przesył>manipulacja napieciem/natezeniem>praca Który schemat generuje więcej strat?
@paweiwanek64594 жыл бұрын
On>energia mechaniczna ,bo ma sprawność 20%, a nie 40%. Owszem, przy stałych (konkretnych) obrotach sprawność jest najwyższa. Chyba myli Pan spalanie chwilowe że sprawnością silnika.
@dbzsgbaz96344 жыл бұрын
@@paweiwanek6459 Przy konkretnym zakresie obrotów sprawność jest największa. Większość silników ma spore widełki w jakich uzyskują największą sprawność. Jednak to jest mniej istotne od obciązenia i ilości paliwa jaką musimy zuzyć aby te obroty utrzymać.
@paweiwanek64594 жыл бұрын
Na sprawność silnika składa się również tarcie i dalej jest ona najwyższą przy dosyć wysokich obrotach (wyższych, niż przy oszczędnej jeździe z prędkością jednostajną)
@dbzsgbaz96344 жыл бұрын
@@paweiwanek6459 współczynnik tarcia nie zalezy od obrotów. Jest za to zalezny od temperatury przez zmiane wlasciwosci oleju czy np rozszerzalnosc cieplną.
@paweiwanek64594 жыл бұрын
@@dbzsgbaz9634 Ale praca którą musi wykonać silnik jak najbardziej (odległość pokonywana przez tłoki), ale mniejsza o to, ważne, że wliczając tarcie efektywność dalej jest najwyższa przy takich samych obrotach.
@ryszardwosko42834 жыл бұрын
problem można rozwiązać na etapie planowania przykład tesla z silnikiem 100 koni robi na jednym ładowaniu 400 do 500 kilometrów ,wystarczy zmniejszyć silnik do 50 kw,i zwiększyć zasięg do 1ooo km.
@aa-iy6yn3 жыл бұрын
Wystarczy wcisnąć gaz do połowy i już moc jest o połowę mniejsza. Nie wiem jakim jeździ Pan samochodem, ale jego moc maksymalna uzyskiwana jest przy obrotach bliskich czerwonego pola i gazem wciśniętym do końca w podłogę. Chyba nie jeździ Pan cały czas właśnie tak prawda? Więc to nie potencjalna moc maksymalna silnika decyduje o zużyciu energii tylko obciążenie tergo silnika. Reasumując Tesla z silnikiem o zredukowanej mocy wciąż przejedzie tyle samo kilometrów jadąc z taką samą prędkością.
@tomaszkarnasiewicz4 жыл бұрын
Odkrycia nie pojawiają się w sposób harmonijny. To jest proces skokowy. Młotków używamy takich samych jak przed stuleciami. A dzidy wyszły z użycia i mógłbym się tak samo zapytać gdzie są dzidy laserowe. To na pewno spisek, że nie ma dzid laserowych.
@LOPEZ991264 жыл бұрын
Zastosowanie Webaso jak w cięzaròwkach na rope, było by rozwiązaniem...
@paweirlandia63392 ай бұрын
Witam Genialne Pan to podsumował 😊😊😊 Szacunek, pozdrawiam
@marcinmarcinski87294 жыл бұрын
w Szwajcarii powstają już stacje które w 90 sekund wymieniają" rozładowany" elektrolit (żel) na naładowany... (mają już na to patent) oczywiście ten" rozładowany "elektrolit jest potem na tej stacji "ładowany" pozdrawiam......
@emilkowalczyk114 жыл бұрын
Samochód elektryczny z inwerterem spalinowym? Czyli hybryda?
@mariuszrusecki41334 жыл бұрын
No nie
@janwolosiuk4 жыл бұрын
Podobają mi się Twoje wykłady ale za inżynierię raczej się nie bierz. Twoje pomysły maja przynajmniej dwie wady: 1. Nie spina się bilans energetyczny w skali kraju 2. Ślad Co2 produkcji samochodów elektrycznych przekracza emisję z samochodów spalinowych. Oczywiście możnaby wymienić jeszcze więcej argumentów. Póki co, ograniczę się do tych dwóch
@bdardas38124 жыл бұрын
Auto elektryczne z niewielkimi akumulatorami byłoby trwalsze niż spalinowe a mały agregat prądotwórczy też byłby trwały bo pracowałby w optymalnych warunkach. Takie auta dawałyby mały ślad CO2. Swoją drogą CO2 to bardzo ppżyteczny gaz potrzebny roślinom do fotosyntezy
@janwolosiuk4 жыл бұрын
@@bdardas3812 To jaką moc miałyby te samochody? Dla ułatwienia dodam, że zasady zachowania energii nie da się przeskoczyć.
@atam39774 жыл бұрын
@@janwolosiuk Silniki elektryczne mają dużą moc i wysoką sprawność. Plus brak płynów ustrojowych typu olej silnikowy, który należałoby wymieniać (i utylizować) co 15tys. km a to już coś. Największy ślad węglowy jest w technologiach (Li-Ion itp.) wytwarzania akumulatorów do tych samochodów - niestety te śmieszne bateryjki od Muska wymagają sporo litu, którego wydobycie tanie ani ekologiczne nie jest, a wyprodukowane Li-Ion muszą być odpowiednio transportowane (co zużywa więcej energii) a do poprawnego działania wymagają elektroniki, bo inaczej wybuchają.
@frycz664 жыл бұрын
Ja to rozumiem tak ze za pojawieniem się aut elektrycznych pojawią się masowo na wsiach zwłaszcza male elektrownie wiatrowe, 5-10 kw. Takie przydomowe. I wtedy moc trafi pod strzechy. System energetyczny jest niewydolny i obecnie auta elektryczne z tego względu to taka trochę czcza gadanina. Pozdrawiam! RF:)
@staropolskidzik3554 жыл бұрын
No tak a co pan myśli o napędzie wodorowym?
@twojastary4 жыл бұрын
podobnych pomyslow jest 200 za potrzeba wymyslam jesli kto rozumie wie gdzie lezy problem z wprowadzenie czegos stajac sie dla kogos konkutencja klucz
@robertpacholski21004 жыл бұрын
Wkrótce opodatkuja fotowoltanike i w matrixie nadal !
@januszmichaowsz70394 жыл бұрын
Przecież energia odnawialna jest opodatkowana od dłuższego czasu, musisz odprzedać energie którą wytworzyłeś spółką które zajmują się obrotem energią aby następnie od nich ją odkupić. Wiem ,że to chore ale interesowałem się tym bo sam chciałem być "niezależny" choć trochę. Wystarczy za dużo mówić ,że masz panele i nie płacisz za prąd bo, energia przecież pochodzi od słońca, a stawiasz to na własnym dachu. Znajdzie się taki co zgłosi to gdzie trzeba. Przyjadą i mandacik będzie :)
@marektln4 жыл бұрын
@@januszmichaowsz7039 Energia, którą wytwarza fotowoltaika jest oddawana do sieci o ile sam jej nie zużyjesz, natomiast możesz te nadwyżki odebrać sobie np w nocy. Nie sprzedajesz tej energii, tylko używasz sieci jako pseudo akumulatora i za to płacisz firmie energetycznej w naturze, gdyż możesz sobie odebrać tylko 80% energii, którą energetyka od ciebie "dostała".
@Satoshi_Nakamoto9993 жыл бұрын
@@marektln dokładnie tak. Gość nie wie co napisał
@Razdwatrzybabajagapatrzy4 жыл бұрын
Auto elektryczne nie pojedzie bez tranzystorów igbt. A kiedy powstał pierwszy igbt?
@frycz664 жыл бұрын
No nie do końca. Miałem na myśli takie auto jak Panda Elettra... Ono naprawdę było dość funkcjonalne i chyba proste w sterowaniu.... www.greencarreports.com/news/1073420_ebay-watch-historic-fiat-panda-electric-car-for-sale Ciekawe...
@piotrnowak64234 жыл бұрын
Nie chodzi o zyski. Chodzi o korki i miejsca parkingowe. Samojazdy typu BEV rozładują korki jak się zaczną porozumiewać między sobą. Chyba że wcześniej Toyota i Mazda załatwią nas ogniwami paliwowymi. kzbin.info/www/bejne/qGiYnaSYdpWog68 en.wikipedia.org/wiki/Patent_encumbrance_of_large_automotive_NiMH_batteries 18:35 co do nagrzewnicy pełna zgoda, może na alkohol? Inwerter to słaby pomysł, bo idea elektryka to minimalny serwis (i zero spalin, uniezależnienie od ropy). A co z Saabem na etanol?
@pawekaras17194 жыл бұрын
wszystko ładnie pięknie, ale bilans energii się nie zgadza. Mały konwerter, nie naładuje akumulatorów w trakcie jazdy. Poza tym, 70 % samochodów elektrycznych, to problemy z utylizacją zużytych akumulatorów, na skalę, jaką do tej pory nie było.
@dbzsgbaz96344 жыл бұрын
To też nie jest tak, że kwasowe akumulatory sie nie zmieniały. Ulegały udoskonaleniom oczywiscie mniej spektakularnym. Zmianiał się skład elektrolitu, grubosć czy wielkosc płyt itd. Sprawnosc i odporność wzrastała. Pojawiły sie gdzies aku zelowe, które mało gdzie sie przyjeły, nie bez powodu. Technologia dzisiejszych ogniw tez nie jest jakas niesamowita. ba jest nawet stara. Jednak ogniwa ongis czas były sakramencko drogie bo chiny nie odkryły złóż ziem rzadkich u siebie i nie zaczeły ich rabunkowo wydobywać. Ot cała tajemnica i spisek. Dodatkowo trzeba podkreslić, iż kwasiaki sa banalne w utylizacji. Jest tania i szybka i bez strat praktycznie. Natomiast utylizacja i odzysk z ogniw... uuuu tutaj to juz potrzeba konkretnego przemyslowego "laboratorium", a w dalszym ciagu odzysk nastepuje ze stratami.
@atam39774 жыл бұрын
Kwasowe/ołowiowe aaku czy ogniwa litowe to są stare technologie. Nawet Musk nie wymyślił niczego nowego, to tylko masowa produkcja Gigafactory nieco obniżyła cenę Li-Ion (plus udoskonalenie elektorniki bez której te ogniwa ulegają samozapłonowi), ale sama technologia i tak jest droga z natury. Są pewne udoskonalenie, ale nawet żelowe to w gruncie rzeczy ta sama tachnologia, a tu do rozwoju potrzeba zupełnie innej technologii i innych parametrów magazynowania oraz oddawania energii. Pierwsze akumulatory to były żelazowe (NiFe) a nie ołowiowe/kwasowe. I co ciekawe to właśnie ta technolgia sprzed stu lat była o lepszym punktem wyjścia do rozwoju elektrycznej motoryzacji niż dzisiejsze udoskonalenia innych rodzajów bateryjek.
@dbzsgbaz96344 жыл бұрын
@@atam3977 Dokładnie, dlatego nie zrozumiem podniecania się wspolczesnymi elektrykami. Chyba ze tymi z ogniwami wodorowymi...
@Tee2000DE4 жыл бұрын
Z czysto fizycznych powodów baterie nie rozwijają się, są przeżytkiem. Poza urządzeniami, które nie są prądożerne, baterie się nie sprawdzają. Duże, długo się ładują, ciężkie, nieekologiczne po wyeksploatowaniu. Przyszłością nie są samochody elektryczne, tylko wodorowe.
@damianx9x4 жыл бұрын
A co z grafenowymi ogniwami?
@Artuditu874 жыл бұрын
Witam, już kiedyś myślałem o podobnym rozwiązaniu typu "inwerter". Z racji iż jestem po szkole mechaniczno-samochodowej znam się co nie co na silnikach spalinowych/cieplnych różnego typu. Moje założenie opierało by się na zakupie karoserii z pełnym wyposażeniem (wszystko jest po za silnikiem) najlepiej dobrze ocynkowanej by nie mieć problemu z rdzą. Później budowie małego silnika turbinowego maksymalnie do 1 L pojemności sprzężonego przekładnią do np. kilku alternatorów lub agregatu elektrycznego. W kolejnej fazie założenie silnika elektrycznego w pojeździe i odpowiedniej ilości akumulatorów itd. Dlaczego silnik turbinowy ? - jest to konstrukcja prostsza od tłokowego , mniej elementów ruchomych (mniejsze opory tarcia i bezwładności) , dobrze wykonany i pracujący w stałych optymalnych obrotach jest praktycznie bezawaryjny i bezobsługowy , największa jednak zaleta to możliwość podawania do silnika różnego rodzaju palnego paliwa płynnego co sprawia iż jest bardzo elastyczny pod względem ekonomicznym. Co jakiś czas wracam do tego myślami ale wpierw jednak lepiej zabrać się za sam silnik turbinowy i porządnie go zbudować gdyż pozostałe elementy to żaden problem na dobrą sprawę. Pozdrawiam.
@P-Przykry4 жыл бұрын
ten silnik turbinowy nie może napędzać auta bezpośrednio skoro jest taki dobry?
@aa-iy6yn3 жыл бұрын
@@P-Przykry Może i były już takie próby w USA w latach 60. Niestety jakiekolwiek zalety są niwelowane przez hałas i temperaturę jaki generuje taki silnik. O ile wnętrze da się wyciszyć (i tak jest głośno) to na zewnątrz słychać już go bardzo.
@P-Przykry3 жыл бұрын
@@aa-iy6yn Próby zapewne były nie tylko w USA. Auto z napędem elektrycznym myślę o silnikach a energia brana z generatora napędzanego silnikiem turbinowym to jest realne. Pojedyncze konstrukcje nie mają racji bytu chyba, że robi to pasjonat. Turbinowy nie znaczy odrzutowy nad hałasem można zapanować. traktuję to jak jeden z pomysłów
@tomiwacki66954 жыл бұрын
W inwerterze też trzeba wymieniać olej.
@r4m4r4ng4 жыл бұрын
Bez obaw, jak rozpowszechnią się samochody elektryczne, to i będą podatki :) W Polsce zniesiono kiedyś podatek od środków transportu (ale na ciężarówki nadal jest). Jednak w wielu państwach Unii jest taki podatek, ma się samochód to trzeba płacić podatek. Więc przy samochodzie elektrycznym wystarczy jakiś modu śledzący, naliczający podatek. Albo w najprostszym wykonaniu, podatek będzie naliczony od przebiegu, który co roku spiszą na stacji diagnostycznej. Jak rządy poszukają, to znajdą pomysł opodatkowania.
@wojciechklapczynski72964 жыл бұрын
Samochod na wode byl eko
@GrzegorzZiebro4 жыл бұрын
A która to jest ciemna strona księżyca?
@MG-se9hf4 жыл бұрын
ta której nie widać z ziemii
@GrzegorzZiebro4 жыл бұрын
@@MG-se9hf to wcale nie oznacza że strona z której nie widać ziemi jest ciemna.
@misiukisiu4 жыл бұрын
Ciemna strona jest ósma. Zaraz po Zasłoniętym przez chmury i przed Szkoda że Cię nie ma tu.
@oggeeboggee3 жыл бұрын
Polecam uwadze samochód elektryczny z 1909 roku o nazwie Baker Electric...
@dbzsgbaz96344 жыл бұрын
są silniki spalinowe co bez awarii chodzą od 100lat. Nawet oleju zabardzo nie wymieniają bo mam na mysli kraje 3 swiata, które dalej korzystają z takich wlasnie 100 letnich silników. Jednak pomija Pan podstawową róznice. Silnik spalinowy sam generuje energie. Natomiast elektryczny ją zuzywa. Zeby to sobie uzmysłowić wystarczy spojrzec co trzeba dostarczyc jednemu i drugiemu. Prąd elektryczny juz energią jest. Więc jest kłopotliwy pod kątem przechowywania jak i transportowania. Natomiast czy to diesel czy benzyna potrzebuje paliwa. Którego przechowywanie nawet wieloletnie nie powoduje zauwazalnych strat. Czy transport rowniez odbywa się bez strat praktycznych. SIlnik elektryczny zgoda ale tylko i wylacznie spiety z ogniwami wodorowymi. Wowczas mamy samochód na wodór. To juz ma sens.
@pawekrzysztof16774 жыл бұрын
Paliwo to też energia i energii wymaga jego wydobycie, przerób i transport. To nie jest magiczny eliksir spadający z nieba. Każda maszyna zużywa energię. Perpetuum mobile istnieje tylko na płaskiej Ziemi.
@dbzsgbaz96344 жыл бұрын
@@pawekrzysztof1677 z perpetum mobile to nawet od plaskoziemców nie uslyszałem. Paliwo słuzy do uzysku energi. Roznica jest zasadnicza. Oczywiscie, ze jego pozyskanie kosztuje. Ale kosztuje bez porownania mniej. Wie Pan ile jest faktyczny koszt litra np benzyny? A wie Pan ze prąd kosztuje tyle ile kosztuje tylko ze względu na to, że elektrownia kupuje tone węgla za 50zł czy inna smieszna kwote? Nie ma fizycznej mozliwosci przeskoczenia auta spalinowego. Poniewaz paliwo przerabiamy na energie mechaniczną. Samochody elektryczne to wynalazek sprzed 100lat. Co to za innowacja?
@dbzsgbaz96344 жыл бұрын
Jak to akumulatory wspołzamienne? Przeciez jest Pan elektronikiem to przeciez doskonale Pan wie, ze nawet wspolczesne samochody mogą miec zupeeelnie inne aku. Przeciez tutaj jest kwestia ogromnej roznicy parametrow.... Zaczynając od pojemnosci przechodzac przez ilosc amperow dostepnych dla rozruchu.
@piotrbartoszewicz57744 жыл бұрын
Podobnie jak autor uwielbiam Bieszczady. I też sobie nie wyobrażam, jak można tam pojechać bez lutownicy! No a ten pick-up z wiatrakiem, to już doprawdy genialne rozwiązanie - istne perpetum mobile! Dodam, ze podczas jazdy pęd wiatru napedzłby śmigła wiatraka, nawet w bezwietrzne dni. Za to po naładowaniu, po zmianie kąta ich ustawienia, możnaby poleciec wprost do szpitala by czym predzej leczyć te głodne, zmarźnięte i chore dzieci. Tak Panie Trenerze, świat jest naprawde prosty, a złożone zagadnienie można rozwiązac nieomal w 5 minut, na zasadzie: trzask i prask! Natomiast koncept elektrycznego samochodu ciągnącego przyczepę ze spalinowym generatorem prądu, to również wysoce kreatywne, a wręcz wizjonerskie podejście do tematu.
@alghul664 жыл бұрын
Czuje sarkazm🤭
@bdardas38124 жыл бұрын
Samochody elekyryczne to nic nowego. W latach sześćdziesiątych Poczta Polska używała samochodów elektrycznych. Takich aut używano też na stacjach kolejowych. Lech Wałęsa obsługiwał samochody elektryczne w stoczni! Niestety były to ciężkie akumulatory ołowiowe. Postęp w produkcji akumulatorów nastąpił dopiero gdy zastosowano je do laptopów i telefonów.
@frycz664 жыл бұрын
To nie były samochody w rzeczy samej tylko takie wózki akumulatorowe Stalowa Wola. Trochę toporne ale były.... RF:)
@alghul664 жыл бұрын
Dokładnie o tym piszę. Na peronach jeździły takie wózki. No i wózki widłowe 😁
@LOPEZ991264 жыл бұрын
Podam przykład z życia... Znam goscia,ktory nie chce pracowac tylko dlatego,ze autobusy w miescie,w ktorym mieszka są elektryczne ,przeciez produ sie nie ukradnie I sprzeda a z ropą to juz inny temat.... Dlatego woli siedziec w domu I narzekac...
@lordlogan33084 жыл бұрын
Nie oplaca sie samochodow elektrycznych bo baterie szybko sie psuja. Ja wymyslilem juz dawno ze bateria powinna byc zunifikowana do 3 wielkosci samochodow i wtedy podjezdzam na stacje i robot od spodu sam wyjmuje moja batere i wklada nowa i jade dalej. a tam jest 500 baterii ktore sie laduja i jest to jako czesc wymienna
@JanKowalski-ty2zu4 жыл бұрын
Panie Robercie, a co Pan sądzi o Globalnym Ociepleniu, kliamcie itp.? Spisek, czy jednak toniemy we własnym gó... ?
@frycz664 жыл бұрын
Spisek.... Jak dziura ozonowa czy problem roku 2000.... Jeden z dyrektorów powiedział mi tak o AdBlue :"człowieku, odpad chemiczny sprzedajemy po cenie złota pod pozorem ratowania planety..." Trzeba być czujnym. :)
@JanKowalski-ty2zu4 жыл бұрын
@@frycz66 A mnie się wydaję, że nie bzdura, ale bzdura robi się wtenczas, gdy robimy mieszankę naukowo-polityczno-religijną, bo do takich rozmiarów to urosło. Jednak ocieplanie się mórz i gwałtowna zmiana temperatiru na przestrzeni pół wieku to działaność ludzka...
@pawelsokolowski3 жыл бұрын
@@frycz66 Akurat problem roku 2000 nie był żadnym spiskiem. Wiem, bo programuję od 1986 roku i to był problem czysto techniczny, który został na czas naprawiony.
@tomiwacki66954 жыл бұрын
W kwestii inwerterów samochodowych radzę zapoznać się z konstrukcją lokomotyw, które napędzane były silnikiem elektrycznym, zaś silnik spalinowy służył jedynie do wytworzenia energii elektrycznej. Ponadto samochody, które posiadają już takie rozwiązanie nazywają się hybrydowymi.
@misiukisiu4 жыл бұрын
Większość tez podanych w materiale jest mocno fabularnych. Brak podstawowego researchu i my(d)ślenie życzeniowe. Słabo Panie Trenerze!
@robertsorbet57294 жыл бұрын
Kto ma lyknac to się nie będzie zastanawiał.
@earllorange74184 жыл бұрын
Koleś próbuje pokazać problem i rozwiązania . Wszyscy popełniamy błędy jeżeli masz lepszą koncepcję to wykaż się inicjatywą i pokaż lepsze rozwiązanie.
@misiukisiu4 жыл бұрын
@@earllorange7418 Wiesz, ja nie mienię się trenerem tylko jestem słuchaczem i słyszę rzeczy nie bedące prawdą - w dużej ilości. Jeśli potencjalny uczeń wie, że jego nauczyciel blefuje to co ma zrobić? Siedzieć cicho i wyznawać dogmaty?
@earllorange74184 жыл бұрын
@@misiukisiu Tu się z tobą zgadzam z tobą , trener też człowiek i też może popełniać błędy . Może trener sprawdza zaangażowanie ? Celowo podaje materiał i zmusza do myślenia i wyciągania własnych wniosków .
@misiukisiu4 жыл бұрын
Earll Orange Jeśli w ten spodób sprawdza (i nie komunikuje tego np. w opisie) to uzyskuje negatywny skutek, staje się mało wiarygodny. Niewiarygodny trener nie jest wiele wart. Lubię go posłuchać ale jako bajeczkę-ciekawostkę.
@lubomirpetrowpahuta4 жыл бұрын
Przecież właśnie samochód z napędem hybrydowym jest tego typu rozwiązaniem. Na dobrą sprawę każde auto z zasilaniem LPG jest swoistą hybrydą paliwową tyle że z jednym silnikiem lecz dwoma niemal odrębnymi systemami zasilania paliwem.
@AK-fk5wk4 жыл бұрын
Nie, w hybrydach silnik el. jest właściwie pomocniczy. Całą trasę np. z Gdańska do Zakopanego jedziesz na paliwie :)
@AlfaRomeoTIjtdm4 жыл бұрын
LPG sąnajbardziej ekologiczne i najtansze. Czemu nie promuje sie spalania LPGie ? Tylko jakeis tęczowe LPDEGIE cy cos w tym stylu.
@CamillWTube4 жыл бұрын
hybryda o której piszesz jest monolitem i do tego podatnym na jedną uwagę frycza. zmienne obciążenie. frycz mówi o czymś troche innym, mówi o niezależnym urządzeniu przenośnym i inaczej pracującym. niby to samo a różne. wg mnie fryczu kręcąc się wokół, grzebiąc w szczególe może mieć rację.
@gosbeskidu19294 жыл бұрын
Gdzie w polsce chcesz stać w korku przy...-20 stopniach?:D
@gixerek11844 жыл бұрын
A co nigdy nie zatrzymał pan władca i nie wypisywał przez godzinę wniosku siedząc sobie na bombach w swoim cieplym smerfowozie. Jemu wolno. Spróbuj uruchomić sobie silnik, bo zimno.
@gosbeskidu19294 жыл бұрын
@@gixerek1184 mnie nigdy akurat
@Arekso2pl3 жыл бұрын
W Lublinie xd 2021
@Satoshi_Nakamoto9993 жыл бұрын
2lata temu jadąc z Warszawy do innego miasta było -20 stopni w zime i Korek na 3h stania... Bo tydzień wcześniej było na plusie i durnie założyli już koła letnie... I co wtedy zrobisz w tesli? Zesrasz się?
@gosbeskidu19293 жыл бұрын
@@Satoshi_Nakamoto999 wyjątek od reguły. Tesla to dno i kilo mułu. Wymiana akumulatora po paru latach to 90% wartości samochodu.
@arturchudymisiek15634 жыл бұрын
Może się mylę, ale nie wszystko jest w stanie rozwijać się w takim samym tempie z różnych technicznych przyczyn i kosztów. Spisek mało prawdopodobny w tym przypadku🤔
@r4m4r4ng4 жыл бұрын
W przypadku samochodów elektrycznych to ewidentnie był spisek. Spiskował amerykański przemysł naftowy. Do czasów I Wojny Światowej samochody elektryczne były popularniejsze niż spalinowe. Później wszyscy producenci zaprzestali działalności i długo nie było nic innego niż spalinowe. Ba, nawet celowo wykupiono miejskie linie tramwajowe by je zlikwidować. Amerykańskie miasta, gdzie w centrum są szklane drapacze chmur z biurami, do których ludzie dojeżdżają samochodami z domków na przedmieściach, to był pomysł ludzi z General Motors. Albo GM EV-1 z lat dziewięćdziesiątych. Dali mu gorsze akumulatory niż można było. Ale i tak później odebrano wszystkie egzemplarze użytkownikom (były w leasingu). Nie było żadnej możliwości kupienia, choć chętnych nie brakowało. Wszystkie zezłomowano, zostały tylko dwa, obydwa trafiły do muzeów z dezaktywowanym napędem, z zakazem uruchomienia. Mniej więcej w tym czasie Toyota sprzedawała elektryczne RAV-4. Kiedy tylko lobbyści nakłonili władze Kalifornii do zniesienia przepisu, że jakiś tam procent sprzedawanych samochodów ma być elektryczne (chyba 10%), to wszystkie elektryczne natychmiast zniknęły z oferty. Jedynie Toyota eksperymentowała dalej ze sprzedażą hybryd. Wiele lat później Tesla zaczęła sprzedaż elektrycznej wersji Lotusa Elise. To umknęło uwadze przemysłu naftowego, bo samochodzik był zabawką dla bogaczy, nijak nie mógł zaszkodzić pozycji spalinowych. Minęło kilka lat i Unia zainteresowała się elektromobilnością, ze względu na ograniczanie emisji dwutlenku węgla. Ale w Unii przemysł naftowy jest głównie państwowy, więc nie za bardzo ma kto spiskować. Mimo tego w Unii idzie z dużymi oporami, ale teraz Chiny się zainteresowały i to najmocniej rozwija się w Chinach, już teraz tam cena samochodów elektrycznych zrównała się ze spalinowymi. Chiny, podobnie jak Europa, mają taki problem, że muszą importować ropę. A to potencjalnie oznacza pchanie się w wojny. Więc ograniczenie potrzeby importu ropy ma duże znaczenie strategiczne.
@arturchudymisiek15634 жыл бұрын
@@r4m4r4ng No jeśli tak, to nieźle 🙄 🙂
@danielkrystian71124 жыл бұрын
Teraz już spisek się rozpadł .Ponieważ rynek trochę się nastąpił i ludzie poznali że samochody elektryczne nie zastąpią spalinowych.Lecz te i te mogą leżeć w jednej szufladzie, znaczy w garażu.
@robert73wojciech4 жыл бұрын
Ta szósta godzina to chyba w sobotę
@wiciuwiciu27834 жыл бұрын
Albo inaczej; tak jak z butlami z gazem w kuchence. UNIEWRSALNE baterie, WYMIENIANE na inne, wcześniej załadowane. Wymiana na stacji trwałaby 5 minut.
@P-Przykry4 жыл бұрын
pracują nad tym ale to nie takie proste
@szulat4 жыл бұрын
jest taka starożytna anegdota "szewcze trzymaj się kopyta"... i tu właśnie jest podobny problem, znany też pod może trochę pocieszającą dla pana trenera nazwą "syndrom noblisty" 😇 człowiek, który odniósł sukces w jakiejś dziedzinie zaczyna wierzyć że został obdarzony wyjątkowymi walorami umysłowymi, podchodzi do swoich pomysłów bezkrytycznie i kończy się to zupełnym oderwaniem od rzeczywistości i głoszeniem kompletnych bzdur. w tym przypadku jest to o tyle zaskakujące, że dotyczy radiowca, więc wydawałoby kogoś kto przynajmniej zahaczył o budowę i działanie urządzeń elektrycznych. takie rzeczy jak gęstość energetyczna, moc, sprawność, historia ogniw elektrycznych - zabrakło jakiegokolwiek researchu, porównania kilku liczb przed wygłoszeniem tej pogadanki. tak, ja wiem że gogle jest bogiem na ziemi 😋 ale wciąż nie ma wpływu na stałe fizyczne i właściwości materiałów. w sprawie baterii polecam też: thunderf00t perfect battery busted, nie dlatego że na pewno ma rację bo może niekoniecznie, ale ciekawie podsumowuje kwestie energetyczne i problem postępu w bateriach.
@alghul664 жыл бұрын
Zadnego spisku nie było. Na elektryczność jeździły kolej, wózki do ladowania poczty na pociąg no i co najważniejsze - wozki widlowe. Jeżdżą do dziś. Po prostu nie zmieniła się technologia akumulatorów. Tzn. zmieniła się, ale nie aż tak jak reszta technologii. Dziś wydajne są np. akumulatory żelowe. Nadal jednak takie auta elektryczne są dość ograniczone trzeba mieć stacje ładująca, akumulatory trzeba ladowac, naprawiać i wymieniać elektrolity. Do tego drożeje paliwo, jest jego coraz mniej. Dziś to stało się konieczne. Technologia odpowiedziała na te potrzeby
@xolox2k4 жыл бұрын
Jaką mocą ma dysponować taki agregat ? Taki od HONDY EU22I co ma moc 1,8KW a max 2,2KW waży 21KG (bez paliwa). Głośność 90dB ciche to to nie jest. By naładować baterie Nissana Leaf 40KWH musiał by go ładować ponad 20 godzin ! co starczyło by na przejechanie niecałych 400km. A nami już dawno nie rządzą rządy teraz rządzą korporacje.
@frycz664 жыл бұрын
czyli jesteśmy blisko: ładowanie na odludziu w nocy przez 8 godzin snu umożliwi przejechanie 160 km. Ja tylko poddaję myśl a nie gotowe rozwiązania. :)
@michalkowalik894 жыл бұрын
silnik spalinowy najbardziej truje własnie wtedy gdy działa najwydajniej (wydalanie NOx). Dlatego teraz w samochodach montuje się turbo i przelewa dawkę (małe ślinki a nadal palą jak cholera) lub zubaża (tj. mazda). Samochody elektryczne się nie przyjęły z powodu małej gęstości energetycznej w porównaniu z benzyną - ograniczenie dla zasięgu i prędkości maksymalnej, bardzo duża masa którą ciężko zatrzymać. Na chwilkę obecną wszystko EV powyżej osobówki to głupota. Porównując silniki spalinowe i baterie to przez 100lat postęp był taki sam. Stalinówki i ogniwa nie są wcale dużo lepsze niż były.
@EverynyanSan5 жыл бұрын
Jestem w stanie sobie wyobrazić na dłuższych trasach np. na autostradzie jakiś dziwny rodzaj trakcji np. płaciłoby się za nią w cenie przejazdu przez autostradę i samochód wystawiałby jakąś długą antenkę. ps. ciekawe są rowery elektryczne i ogólnie jednoślady bo każdy kto ogarnia w miarę elektrykę jest w stanie sobie coś takiego zbudować lub przerobić swój rower. Wciąż najdroższym pojedyńczym komponentem będzie akumulator ale jak to się zmieni będziemy mieli małą rewolucję.
@frycz665 жыл бұрын
Technologia akumulatorów jest opracowana tylko SZTUCZNIE OGRANICZANA. Mój Ojciec przywiózł z Austrii w latach 90 akumulator do Zastavy 1100p i służył nam 10 lat i sprzedaliśmy go z autem... 10 lat! Akumulatory zwijane służą po 15! Miałem telefon Ericsson R 310 w którym bateria służyła 10 lat do kompletnej destrukcji aparatu. Trzymała na koniec tyle co nowa.... Czyli można, ale nie wolno. A technika rowerów elektr, jest ekscytująca! :) Pozdr!
@piropeero6914 жыл бұрын
Mieszkam w Chinach i u mnie w mieście wszystkie skutery są elektryczne, jest kilka podstawowych wielkości akumulatorów które można wymieniać tak jak butle z gazem kiedy się kończą, podjeżdżasz płacisz za naładowaną baterię, i jednym ruchem ręki zakładasz pełny akumulator do skutera. Wszystkie taksówki (BYD)w tym mieście są elektryczne, zasięg takiego auta to około 250 km, na wyświetlaczu za kierownicą wyświetla się koszt 8-9 yuanów na 100 km, co stanowi na polskie jakieś 4,5 pln
@EverynyanSan4 жыл бұрын
@@piropeero691 niesamowite. Jak wygląda taka wymiana?
@therednask4 жыл бұрын
Przyjmie się samochód elektryczny z żywotnymi akumulatorami , moja pracuje i ja tyle ze elektryk służył by do dojazdu do pracy a spalinowy na dalsze wypady a tak mamy 3 spalinowe bo są awaryjne . Największym mankamentem dal społeczności górniczej to akumulatory potem cena , i każdy górnik miał by elektryka i mogę się o to założyć . Na kopalnie mamy maksymalnie 25km w jedną stronę jeśli jest więcej zmieniają miejsce zamieszkania i na co mi spalinowy z zasięgiem benzyna gaz 700km ??? na nic . Elektryk tani max 100km zasięgu i kupuje jak cena była by w miarę a akumulatory tanie .
@po3chleb32 жыл бұрын
Elektryk tak, ale jako male damskie autko po miescie. Nie widze mozliwosci aby TIR zima jezdzil na akumulatorach. Jak pan sobie wyobraza ladowanie samochodow elektrycznych pod blokiem, gdy wszyscy sa przymuszeni do uzywania elektrykow. Infrastruktura powstaje powoli. UEchce szybko do 2030 roku wycofac pojazdy spalinowe. Listy kolejkowe ? Wiatraki przydomowe to malo wydajne rozwiazanie i przez noc nie zaladuje akumulatora samochodowego. Inwerter kojarzy mi sie z przemiana pradu stalego w przemienny. Mowi pan o alternatorze napedzanym przez silnik spalinowy ktory laduje akumulator. Mamy tu podwojne przetwarzanie energii. To tez chyba malo wydajne rozwiazanie. Ochrona klimatu to jedna wielka sciema. Kiedys czytalem ze przy calosciowym podejsciu do sprawnosci czyli biorac pod uwage wydobycie wegla transport i spalanie to lokomotywa weglowa jest wydajniejsza od elektrycznej. Pod Gdaskiem mieszka pan ktory przerabial dawno temu zwykle samochody na elektryki za 20tys. Wiec koszty sa windowane przez firmy. Ktos sam zrobil elektrycznego malucha za 20tys najwiekszy koszt to baterie.
@magorzatajabonska26244 жыл бұрын
Pomylił pan inwenter z generatorem. Pozdrawiam.
@frycz664 жыл бұрын
Dzięki za czujność. To taki nietrafiony skrót myślowy. Inwerter = generator z elektronicznym przetwornikiem napięcia. Na to mówią "Inwerter" i to miałem na myśli/ Pozdr! RF:)
@wiciuwiciu27834 жыл бұрын
Są projekty druku 3D baterii. Druk 3D PRZEDE WSZYSTKIM umożliwia produkowanie absurdalnych geometrii w prosty sposób. Tak więc widziałem gdzieś projekt baterii, która nie ma "przekładek" z kilku materiałów, tylko ma raczej coś na kształt "gąbki". Mamy wtedy wieeeeele większą powierzchnie styku.
@MrocznyTechnik4 жыл бұрын
Idźcie do Media Idiotów albo do innego Chomika i popatrzcie na dział z akumulatorkami. Od 10 lat akumulatorek wielkości paluszka ma 2,5Ah pojemności. Postępu nie ma. Być może ślepa uliczka rozwoju. Zgadzam się z panem, że silnik elektryczny ma tylko zalety, ale ma jedną poważna wadę - wymaga prądu.
@soso325e4 жыл бұрын
U nas w mieście, taxi bayera jeździ toyotami hybrydowymi właśnie za gazowanymi... Pozdrawiam
@arkadiuszstach67224 жыл бұрын
Olkusz ?
@soso325e4 жыл бұрын
@@arkadiuszstach6722 Emalia Olkusz 😉
@soso325e4 жыл бұрын
@@arkadiuszstach6722 W CNG...
@Sebastian_martyna85904 жыл бұрын
Dzięki temu gość oszczędza ponad 100 tyś PLN rocznie.
@smalcerz0110 ай бұрын
Nikt żadnych satelit nie wysyła, nawet, chińczycy... I to jest fascynujące. Warto się temu przyjrzeć.
@dawos844 жыл бұрын
Zgadzam się, a czytam dzisiaj w gazecie motoryzacyjnej, że taki inwerter do droga do nikąd. zamknięte umysły i myślenie zero jedynkowe.
@msblues784 жыл бұрын
znalazlen się w 1% gazowych lutownic😂😂😂
@TemporaryRelased4 жыл бұрын
Miałem taką samą
@robuski4 жыл бұрын
Tez mam gazową wiec chyba zawyżam już średnią statystyczną 😀😀😀
@tomaszglogowski774 жыл бұрын
Ja nawet o takiej nie słyszałem
@gregwow80384 жыл бұрын
A ja nie mam żadnej. 😂
@marekadamwlodarski43534 жыл бұрын
Z takim avatarem to nic dziwnego ;-)
@kamiko-i5g4 жыл бұрын
Ile taki agregat prądotwórczy który można samemu zamontować może mieć mocy, 3kW? To tyle co skuter do rozwożenia pizzy, nie ma szans tym auto napędzać co dopiero ciągnąć przyczepę. normalny samochód żeby jechać że stałą prędkością 50kmh potrzebuje ok 7kW także nawet na autostradzie się bateria nie doładuje. We wspomnianym BMW spalinowy silnik doładowujący waży ponad 120kg i kto jeździł ten wie że po rozładowaniu akumulatorów to auto w dwie osoby ledwo daje radę wjechać pod lekka górkę a przyspieszenie ma jak rower
@frycz664 жыл бұрын
A takie małe BMW ma i jeżdzi ? A tak na poważnie, to zobaczmy: jedziemy do pracy, stawiamy auto na parkingu 8x3 kW = 24 KWh (upraszczam straty etc.) 24 /8 = 3h jazdy. Da radę. Jedziemy do kina 20 minut, stawiamy auto, za 1,5 h mamy solidnie podładowane. Pozdrawiam. RF. :)
@kamiko-i5g4 жыл бұрын
@@frycz66no ale na nagraniu mówił Pan o wyjeździe do Sochaczewa czy gdzieś dalej a nie zostawianiu auta w mieście z włączonym silnkiem aby się lądował. To by była jeszcze większa głupota bo do pokonania powiedzmy 100km takie rozwiązanie zuzyloby więcej paliwa niż auto z samym silnikiem spalinowym nie mówiąc już o tym że na takie ładowanie trzebaby znaleźć miejsce gdzie można truć bo raczej nie w garażu podziemnym. Ja tutaj żadnej konspiracji nie widzę, polecam poczytać więcej o produkcji akumulatorów do aut elektrycznych i problemach z dostępem do surowców. Pozdrawiam rowniez
@frycz664 жыл бұрын
@@kamiko-i5g Tak ale myślimy dzisiejszymi kategoriami. A jakby był to agregat turbinowy na metanol? Szumiał by jak cichy odkurzacz i wydmuchiwał by ciepłą parę wodna... Agregaty maja silniki o ruchu posuwisto zwrotnym przejęte z aut skuterów etc, bo muszą przyśpieszać etc. ale do produkcji prądu potrzebne są turbiny - vide elektrownie - a tam proces spalania to inna bajka. Co do akumulatorów - zgoda. Ale widać że jeśli nie sabotowane wprost to projekty były co najmniej nie wspierane... Pozdrawiam RF. :)
@zbigniewniezbigniew91884 жыл бұрын
@@frycz66 Rozwiązania o których Pan mówi już od wielu lat istnieją, sam mam tak wyposażoną przyczepę kempingową i zastanawiam się nad przerobieniem małego busa. Koszt przerobienia małego samochodu to jakieś 25 000 zł. Kami ma oczywiście rację ładowanie agregatem jest za słabe i zbyt kosztowne, żeby w ten sposób jeździć. Natomiast idąc drogą turbin dojdziemy do napędów okrętowych. Żadna tam teoria spiskowa, tylko działanie pewnego „filantropa” o 7 sercach i jego spadkobierców. Tylko wodór nas wyzwoli. Pozdrawiam
@xCzarion4 жыл бұрын
@@frycz66 dodałbym jeszcze, że takie ciągłe ładowanie i rozładowywanie nie wypływa za dobrze na akumulator
@mwitbrot4 жыл бұрын
Oj, w tym odcinku to jednak wysyp bzdur. Np. jak można porównywać starą baterię płaską do dzisiejszej - w środku jest coś zupełnie innego, a poza tym te płaskie baterie gdzieś jeszcze można kupić tylko i wyłącznie dla wygody kompatybilności wstecznej do starych, zabytkowych wręcz latarek. Podobnie z akumulatorami. Nie, to nie jest nadal cieknąca skrzynka! Niestety, ale sposób magazynowania energii jest wielkim problemem, ale nie tylko w samochodach. To samo dotyczy wiatraków i ogniw słonecznych. Czasami idzie się w zamienianie energii elektrycznej na potencjalną (elektrownie szczytowo-pompowe, wieże z podnoszonymi ciężarami jak w zegarze z kukułką) więc może kiedyś będą samochody na sprężynę, jak zegarek albo nakręcany samochodzik.
@frycz664 жыл бұрын
Ten odcinek nagrałem w wielkim pośpiechu, ale są na rynku roku 2020 baterie płaskie 3R12 tożsame z tymi przedwojennymi 1920. 1920r. ponieważ od 1922 roku, produkcja odbywała się już również w Polsce. To 100 lat!! Przykład: allegro.pl/oferta/bateria-3r12-rocket-plaska-do-latarek-4-5v-9340209902 typ - cynkowo-węglowa :) Pozdrówka! RF.
@waldemarsobkowiak89742 жыл бұрын
@@frycz66 Tak, ale płaską baterię kupisz Pan chyba tylko na Allegro! Nawet prostokątne "dziewiątki" są już egzotyczne. ROk temu w niedzielę wysiadła mi bateria w mierniku, obleciałem wszystkie czynne Żabki i nie dostałem! A w co drugiej obsługa patrzyła na mnie jak na kosmitę - te dziewczyny w ogóle nie wiedziały, o co mi chodzi! Pozdrawiam!