Bardzo fajny materiał! Dziękuję za przekazaną wiedzę! :)
@Yasio_Mutrix8 ай бұрын
Super Materiał Jacku!❤️🔥❤️🔥
@przemekswatowski69395 жыл бұрын
Bardzo dobrze się ogląda, coś czuję że nadszedł czas bym z modelu przesiadł się za drążek :D
@samogon123456 жыл бұрын
Jak dla mnie całe latanie jest bezpieczne jak prowadzenie auta w 1934 roku.Mało tego jest i mało się porozpierdziela ( oczywiście w skali globalnej), ale cholernie chciałbym sobie polatać .....
@jaktoogarnac37166 жыл бұрын
Dobrze powiedziane!
@kolotdz17206 жыл бұрын
latam od 8 lat ojciec jest pilotem i teraz latam sam piękna sprawa
@lukasz32336 жыл бұрын
Bardzo fajny kanał samoloty At3 SP-TPC i TPD znam od podszewki :) pozdrawiam
@jaktoogarnac37166 жыл бұрын
Miło słyszeć, pozdrawiam :)
@zyzo996 жыл бұрын
Piekna sprawa, nawet jesli moge tylko ogladac maszyny po drugiej stronie gorki smieciowej ))) Btw. Cale szczescie, ze nie pozwolono zawlaszczyc deweloperom lotniska...
@jaktoogarnac37166 жыл бұрын
Święta prawda :)
@maleaw6 жыл бұрын
Latanie liniami jest oczywiście bardzo bezpieczne tak jak Pan mówi, ale czy lotnictwo General Aviation jest rzeczywiście tak bardzo bezpieczne? Zestawiając liczbę pilotów oraz samolotów GA w Polsce z ilością incydentów/wypadków nie jestem pewien czy jest to takie bezpieczne... Statystycznie, biorąc pod uwagę ilość cykli (nie km) bezpieczniej wygląda jazda motocyklem, która w Polsce jest postrzegana na równi z samobójstwem.
@voytekfid77346 жыл бұрын
01:30 ”kółko z tyłu trudniejsze przy lądowaniu niż kółko z przodu.” Czy aby nie jest przypadkiem odwrotnie??? Nigdy nie miałem okazji latać z ”kółkiem z tylu”, dlatego nie mam porównania. Latałem jedynie z ”kółkiem z przodu” na Ercoupe (ERCO), i wiem, że przy lądowaniu trzeba było uważać na ogon, aby go nie przytrzeć. :)
@jaktoogarnac37166 жыл бұрын
Z całą pewnością kółko z tyłu jest bardzo trudne, wiem bo latałem na An2, Jak12, Decathlon :)
@wdowa946 жыл бұрын
Przy kółku z tyłu musiałbyś lądować "na płasko" a przy kółku z przodu możesz użyć klasycznej techniki "przeciągnięcia"
@voytekfid77346 жыл бұрын
Wdowa94 Dzięki. Fajny wpis: ”na płasko” :)
@adambiaachowski70096 жыл бұрын
Lusterko jest wykorzystywane przy ciągnięciu szybowców tak?
@jaktoogarnac37166 жыл бұрын
Tak, w kolejnym moim filmie (dzisiejszym) ten sam Husky holuje szybowiec z Makulą na pokładzie :)
@piterpe49806 жыл бұрын
super!... Amerykanie jednak określili na podstawie zarejestrowanych przypadków najbezpieczniejszy środek lokomocji (w przeliczeniu na liczbę użytkowników i pokonaną odległość) i wyszło im, że na całym świecie jest to winda... fajne :-)
@jaktoogarnac37166 жыл бұрын
Super, może zrobię więc o windzie :D
@kasztantv48276 жыл бұрын
Lusterko potrzebne do sprawdzania tylnego kółka przy lądowaniu.
@jaktoogarnac37166 жыл бұрын
Nie, nie, chodzi o holowanie szybowców, kontrolę tego procesu :). Próbuj szczęścia w kolejnych konkursach :)
@mikoajwojtczuk59586 жыл бұрын
Kasztan TV niee, do trzymania osi pasa po starcie miedzy innymi
@dzibione6 жыл бұрын
Witam Panie Jacku, czy poza naszym przyzwyczajeniem do systemu metrycznego istnieje jakieś inne uzasadnienie do przeliczania stóp na metry? Nawiązuję do Pańskiej wypowiedzi (9m20s), gdzie wspomniał Pan, że pilot musi(!) stopy na metry przeliczać w głowie. Drugie pytanie mam takie - dlaczego prędkość w samolotach podawana jest w węzłach, a w szybowcach w km/h? Przy okazji pragnę dodać, że świetny kanał Pan założył, bardzo przyjaźnie wszystko jest opisywane, zwłaszcza jeśli chodzi o interesującą mnie (lotniczą) tematykę! Pozdrawiam serdecznie!
@jaktoogarnac37166 жыл бұрын
Latamy na Cessnach, a to amerykańskie samoloty, w Zlinach nie ma tego problemu. Mam wrażenie, że ten sam powód dotyczy drugiej części pytania, w Zlinach mamy prędkość w km/h. Dla pilota takie przeliczanie nie stanowi żadnego problemu, proszę zauważyć, że wiatr jest podawany w m/s i musimy go przeliczać na prędkość podaną w km/h, to nie stanowi żadnego problemu. Dzięki za ciepłe słowa, będą też odcinki na zupełnie inny temat, ale o lotnictwie będzie sporo. Pozdrawiam :)
@dzibione6 жыл бұрын
A to nawet nie wiedziałem, że są samoloty z prędkościomierzami w km/h, byłem pewien, że wszystko w węzłach, analogicznie do prędkości na morzu, gdzie węzły mają dość dosłowną historię i strzelałem w ciemno, że węzły w żegludze powietrznej czerpią w pewnym sensie swą tradycję z żeglugi morskiej. Teraz zdaję sobie sprawę z tego, że mogą istnieć sytuacje dążące do zdarzeń niebezpiecznych z powodu kalkulacji km/h -> knots i odwrotnie. Ciekawe, że na morzu jest to spójne bez względu na kontynent, a w powietrzu już nie. Pozdrawiam serdecznie! :)
@jaktoogarnac37166 жыл бұрын
Podobnie jest zresztą w An-2 i w Jaku-12, tam wszystko jest w układzie SI. Również pozdrawiam :)
@laserniebieski7686 жыл бұрын
Pilot wcale nie musi przeliczać w głowie w czasie lotu stóp ma metry ani węzłów na km/h. Na mapach lotniczych wysokości są podane w stopach, FIS podaje wysokości w stopach, w instrukcji użytkowania w locie samolotu charakterystyczne prędkości (Vso, Vs1, Va, Vne itp. ) są podane w węzłach,na prędkościomierzu zakresy prędkości są oznaczone kolorowymi łukami.Po co to przeliczać? Już bardziej pilot mający wysokościomierz metryczny musi przeliczać wysokość na stopy, bo w takich jednostkach są oznaczone mapy lotnicze. Jedynie ewentualnie może przeliczać prędkość wiatru podaną w m/s, ale ja się spotkałem, że na lotniskach przed lądowaniem informator czy kontroler podaje prędkość wiatru w węzłach. A przeliczenie m/s na węzły jest banalnie proste wystarczy prędkość w m/s pomnożyć przez 2 i mamy prędkość w węzłach z wystarczającą dokładnością.
@pannamigotka55126 жыл бұрын
Super 😊
@tomasblack67085 жыл бұрын
przy motocyklu jak sie wchodzi w zakret z duza predkoscja wlasnie sie daje kierownice delikatnie w przeciwnym kierunku niz zakrent i motocykl sie lepiej pochyla w zakret a to sie nazywa przeciw skret
@1989ogor6 жыл бұрын
W lusterku stawiam, że obserwuje się ogon. Natomiast alfa, bravo, delta itd. śmiem twierdzić, że nie pochodzą ze slangu lotniczego. Kolejna sprawa dotyczy numerów. Dlaczego SP i co będzie jak braknie literek do sufiksów? SQ, SR albo SN?
@jaktoogarnac37166 жыл бұрын
Raczej obserwuje się szybowiec, który jest holowany, SP to prefiks dla Polski. Nie wiem jak rozwiązuje się problem brakujących sufiksów, może wprowadza się oznaczenia trzyliterowe? Pozdrawiam!
@1989ogor6 жыл бұрын
Jak to ogarnąć? W krótkofalarstwie pojawiły się SQ, bo SP zabrakło. Zależnie od przeznaczenia są jeszcze SR, SN I HF. SN przez chwilę były też wydawane dla "zwykłych" stacji.
@jaktoogarnac37166 жыл бұрын
Dzięki za info :)
@pannamigotka55126 жыл бұрын
👍
@mjmakarewicz6 жыл бұрын
Dałem suba! Czekam na szybowce!
@jaktoogarnac37166 жыл бұрын
Bardzo dziękuję! Niedziela - Sky Show w Sobieniach - film już jest w sieci, tyle, że uaktywni się o 7 rano :), poniedzialek - to samo tle, że część druga, wtorek - chyba konie, środa - chyba kaskaderka z ogniem, wychodzi na to, że szybowce będą dopiero we czwartek, sorry ;), potem przez dwa, trzy dni zmiana tematu i znów szybowce. Te filmy o szybowcach są już gotowe, czekają na swoją kolej. Pozdrawiam.
@maxiesheba39796 жыл бұрын
Ciekawe skad wzieli te beingi zeby nimi polatac.
@jaktoogarnac37166 жыл бұрын
Nie jestem pewien czy rozumiem..., nie wiem czy LOT ma Boeingi, wiem co mi powiedział pilot... Pozdrawiam :)