Рет қаралды 27,962
Jak wybieramy wójta, burmistrza, prezydenta? Co może marszałek województwa? Skąd powiat bierze pieniądze? To tylko kilka pytan, na które odpowiadamy w tej serii krótkich filmów. Te 12 odcinków to nasz podręcznik na nadchodzące wybory wybory samorządowe 2018.
Samorządy
odcinek siódmy
Po gminach i powiatach czas przejść do największego samorządu lokalnego, czyli województwa. Zwłaszcza, że tu sytuacja jest trochę bardziej złożona i w kompetencje samorządu ingeruje rząd centralny.
No właśnie, czy można rozumieć, że województwo to po prostu taki większy powiat?
Trochę tak, ale na tym szczeblu władzą dzielą się lokalne samorządy (sejmik województwa wraz z marszałkiem województwa) i organy administracji rządowej (wojewoda). Mieszkańcy mają wpływ tylko na wybór sejmiku, który wybierze marszałka, bo wojewodę, jako urzędnika państwowego mianuje premier rządu. On ma funkcje przede wszystkim kontrolne. Realną władzą jest właśnie samorządowy sejmik wojewódzki. To on zajmuje się wytyczaniem tzw. długoterminowej strategii i wspiera powiaty i gminy w realizacji wspólnych celów. To tu zapadają kluczowe decyzje o podziale środków unijnych i największych inwestycjach w skali całego województwa.
Sejmik dba też m.in. o finansowanie szpitali specjalistycznych, o drogi wojewódzkie oraz kulturę i sport w zakresie, na jaki nie stać powiatów.
Jak wybieramy radnych sejmiku?
W wyborach bezpośrednich wybieramy trzydziestu radnych w województwach liczących do 2 mln mieszkańców, i po trzech radnych na każde kolejne rozpoczęte 500 tys. mieszkańców.
Radni tworzą sejmik wojewódzki. Ten sejmik pośród siebie wybiera przewodniczącego i wiceprzewodniczących. Ale żaden z nich nie może wchodzić w skład zarządu województwa, który jest organem wykonawczym.
Natomiast zarząd, to lokalny odpowiednik rady ministrów, czyli rządu. I na samym czele marszałek, którego wybiera sejmik zwykłą większością głosów.
Zarząd powołany jest w celu wykonywania uchwał sejmiku, gospodarowania mieniem, organizowania współpracy ze strukturami samorządów regionalnych w kraju i na świecie, oraz przygotowania i wykonania budżetu.
No właśnie budżet. Co się składa na budżet samorządu wojewódzkiego?
Do budżetu województwa wpływa 1,60 proc z podatku dochodowego PIT i 14,75 proc CIT, czyli od firm posiadających siedzibę na obszarze województwa. Poza tym podobnie jak w powiatach czyli dotacje z budżetu państwa, dochody z kar pieniężnych, dochody z majątku województwa i odsetki od udzielanych pożyczek.
Dlaczego województwo również musi inwestować. I w co?
Musi, bo inaczej nie będzie się rozwijało. Oczywiście muszą to być inwestycje, dzięki którym w przyszłości rosły będą wpływy do wojewódzkiego budżetu. Pamiętajmy, że to urząd marszałkowski, sejmik i marszałek, decydują o rozwoju regionalnym, do nich należy stworzenie strategii rozwoju, oraz prowadzenie projektów, które przyciągną do województwa nowych mieszkańców i inwestorów.
Skoro tym wszystkim zajmuje się Sejmik, zarząd i Marszałek, to rządowy Wojewoda chyba już nie jest niezbędny.
Też tak uważamy. To kolejny niepotrzebny wydatek. Dlatego jeśli z Waszą pomocą wygramy wybory, zlikwidujemy urząd wojewody, który pilnuje interesów rządu centalnego w terenie. Sejmik i marszałek staną się jedynymi i prawdziwymi gospodarzami swojego województwa, o czym w szczegółach przeczytacie w naszym programie "Polska samorządna"
Sfinansowano ze środków KKW Platforma.Nowoczesna Koalicja Obywatelska
Subskrybuj kanał Platforma News. Kliknij w ten link i wciśnij dzwonek.
www.youtube.com...
Polub PO na / platformaobywatelska