Dużo bardziej odpowiada mi forma taka jak tutaj, naukę przez projekt, niż poszczególne filmiki z podstawami. Tych podstaw można zawsze nauczyć się z tutoriali, które już są (a jest ich sporo całkiem dobrych), albo książek, których też jest masa, za to projektów nigdy za mało, zawsze daje to większe obycie z kodem niż sucha teoria i przykłady wyrwane z kontekstu. Oczywiście każdemu się nie dogodzi, więc dużo osób pewnie będzie woleć Pana filmy z podstaw jS, wiadomo. Kibicuję gorąco w rozwoju kanału, dziękuję za dotychczasową pracę i pozdrawiam :)
@paulmonde68967 жыл бұрын
Kurde Bartek, nareszcie dzieki Tobie zajarzylem o co chodzi z tym parametrem e przekazywanym do funkcji. Ogromne dzieki i ogromna lapa w gore juz poszla !
@emilsaracyn99147 жыл бұрын
Świetnie, że codziennie pojawiają się nowe filmiki :D Dzięki temu mam co robić. Równocześnie robię drugą grę typu Galaxian, Chicken Invaders gdzie się lata statkiem kosmicznym i strzela w pojawiające sie u góry statki wroga :D Mechanika podobna do Ponga więc jest mi łatwiej. Btw. Takie pytanie, czy można zrobić mechanike pojawiania się ciągle nowych pocisków ze statku kosmicznego nie robiąc tego poprzez obiekty a przez samą pętlę ?
@Wlodzimir27 жыл бұрын
Wydaje mi się ze odczyt pozycji myszy i nadanie pozycji paletce powinien być po prostu taki: playerY = (e.offsetY) - paddleHeight/2; działa to lepiej ponieważ przy sposobie pokazanym na filmie sterowanie sypie się przy powiększaniu i pomniejszaniu okna przeglądarki i to zarówno poprzez rozciąganie okna chwytając mysz jak i przez ctrl + scroll.
@DMKano875 жыл бұрын
Hej wiem, że już dwa lata minęły od napisania twojego posta, ale czy mógłbyś mi wytłumaczyć dlaczego przy sposobie pokazanym na filmie tak się dzieje?
@qwaqar67347 жыл бұрын
Pozdrawiam :)
@iyydha48707 жыл бұрын
Jak by dodac jeszcze tryb multi przez jakiegos Node.js to bylby sztos ; ]
@SamurajProgramowania7 жыл бұрын
pomyślimy :)
@baniok1007 жыл бұрын
ajajajaj, dzięki mój mistrzu!!
@SamurajProgramowania7 жыл бұрын
;)
@patrykzatorski29097 жыл бұрын
Nie rozumim jednego w zabezpieczeniu jesli mamy : if(playerY
@DeNeKPlayGames7 жыл бұрын
Witam robi Pan bardzo fajne poradniki miło się tego słucha i sam próbuje coś tworzyć ale mam 1 pytanie czy w najbliższym czasie planuje Pan zrobienie gry na telefon(android)?
@SamurajProgramowania7 жыл бұрын
Dziękuję. U mnie tylko css i js (póżniej node,js, react,js i takie tam) Raczej apek na androida (natywnych czy nie) nie przewiduję w 2017/18 :)
@EssaEssaz7 жыл бұрын
zrob film jak programowac w lua ( pisanie skrpytow do gier ) :]
@damiankaminski42047 жыл бұрын
Samuraju mam pytanie. W funkcji playerPosition naszej zmiennej playerY nadajemy nową wartość, która wyznacza pozycję od środka paletki. Następnie w instrukcjach warunkowych wartość playerY jest liczona tak jak wcześniej czyli od lewego górnego roku paletki. Wydawało mi się, że skoro te if'y są w zasięgu tej funkcji to powinny przyjąć tą nową wartość liczenia od środka. Mam nadzieję, że napisałem w miarę zrozumiale to o co mi chodzi. Z góry dziękuję za odpowiedz :)
@SamurajProgramowania7 жыл бұрын
Cześć Damian, wiem o co ci chodzi, ale ciężko mi to dobrze wytłumaczyć. Zwróć uwagę, że my nie zmieniliśmy sposobu rysowania, a określiliśmy jedynie relcję między myszką a rakietką (przeliczyliśmy sobie to tak by myszka znajdowała się po środku osi y rakietki). Rakietka cały czas jest rysowana od swojego lewego górnego rogu (tak jak każdy prostokąt w canvas), określamy jedynie wartość na osi y. Zastanowie się jak to lepiej wytłumaczyć i w kolejnym filmie na koniec do tego wrócę.
@damiankaminski42047 жыл бұрын
Czyli takie działanie wynika z właściwości clientY obiektu event?
@SuperGo5c7 жыл бұрын
Samuraju mam pytanie, czy jeżeli przerobiłem jakiś kurs (np. zrobiłem tą gierkę), to czy mogę to wstawić u siebie na gita jako portfolio? Jak to by wyglądało z twojej strony jako twórcy kursu i ze strony gdybyś był pracodawcą?
@SamurajProgramowania7 жыл бұрын
Dla mnie spoko, dobry pomysł, tylko bym ją jeszcze upiększył (dodałbym wybór poziomu trudności, wynik graczy (tablica wyników), moze jakiś efekt dzwiękowy (odbijanie piłki)
@g3anonim7 жыл бұрын
Mam takie jedno małe spostrzeżenie, a mianowicie do zmiennej topCanvas wartość jest przypisywana jedynie przy odświeżeniu strony, czyli jeśli podczas gry użytkownik zmieni rozmiar okna to wartość ta nie będzie aktualna i gra nie będzie działać prawidłowo? :)
@SamurajProgramowania7 жыл бұрын
Dokładnie, choć można bez większych problemów zrobić z tego tenisa grę responsywną czyli taką, która dopasuje też wielkosć elementów do przestrzeni okna przeglądarki i wymusi dynamiczną zmianę przy zmianie rozmiaru (też do tego event listener się przyda ;))
@Powro907 жыл бұрын
W końcu coś, co pokazuje jak programować w praktyce. Tu moje zmagania z grą na podstawie twojego tutorialu: github.com/powro01/pong-game/ Pozdrawiam i czekam na więcej! :)
@Ufol7 жыл бұрын
Twój warunek nie bierze wszystkich możliwości pod uwagę if (ballX playerX - paddelWidth && ballY > playerPosition && ballY < playerPosition + paddelHeight) { ballSpeedX *= -1; } Sprawdza tylko ballY czyli górny lewy róg piłki a wszystkie ptk poniżej niego przechodzą przez paletkę. Ja swój warunek napisałem tak : If (ballY >= playerY && ballY
@Powro907 жыл бұрын
Ufol oczywiście, dużo do dopracowania. Na wszystko przyjdzie czas :)
@Ufol7 жыл бұрын
A no. Mój też nie jest idealny i parę rzczy można by pozmieniać dodać, ale na tym nauka polega :)
@Stadnicki827 жыл бұрын
a gdzie jest to przyspieszenie piłki?
@SamurajProgramowania7 жыл бұрын
nie zdążyła jeszcze przyśpieszyć ;)
@Stadnicki827 жыл бұрын
ale gdzie jest materiał o tym? Bo poprzedni odcinek ucięło w momencie rozpoczęcia pisania kodu o tym przyspieszeniu.
@piotrs4487 жыл бұрын
Kiedy next?
@Micsc6 жыл бұрын
Wyprzedzając trochę wideo wydedukowałem, że funkcję można też zrobić tak , mam nadzieję, że dobrze i w dalszych krokach nic mi się nie rozwali function playerPosition(e){ let positionY = e.clientY - topCanvas - paddleHeight/2; playerY = positionY; if(playerY>ch-paddleHeight){ playerY = ch-paddleHeight; }else if( positionY
@sokolanimationspl89197 жыл бұрын
Witam, przepraszam że dalej zawracam głowę lecz dalej mam problem z tym samym, czyli dalej nie działa mi ten dodatek do Brackets, czy mógłbyś mi pomóc :)
@kolektywpaliatyw7 жыл бұрын
Jaki dodatek do Bracketsa Ci nie działa ? :)
@sokolanimationspl89197 жыл бұрын
Cezary Pietrzak nie pamiętam nazwy ale powodował że gdy wpisze html= i nacisnę tab to wyswietli sie caly "szkielet" html
@kolektywpaliatyw7 жыл бұрын
Pewnie chodzi Ci o wtyczkę Emmet. Żeby wygenerować szkielet HTML za pomocą Emmeta musisz napisać html:5 i wcisnąć tab :)
@sokolanimationspl89197 жыл бұрын
Cezary Pietrzak aha
@sokolanimationspl89197 жыл бұрын
Cezary Pietrzak a jezeli i to nie zadziala
@mrsblack5737 жыл бұрын
Mogę wiedzieć jakiego motywu w Brackets Pan używa? :D
@Lopuch647 жыл бұрын
to Panda
@wojciechnajda34177 жыл бұрын
:)
@sylwiapochron69267 жыл бұрын
JS miał być raz w tygodniu :( jestem zawiedziona
@piotrs4487 жыл бұрын
Ogarniał ktoś już może odbijanie piłki od rakietki? Bo ja ogólnie sam coś sobie próbuje pisać i jak na razie coś takiego. Czasami dziwnie się odbija. Ma ktoś jakieś inne pomysły jak to zrobić? :) codepen.io/anon/pen/eEJJwK
@CzasToPieniadz6 жыл бұрын
Jak coś to rakietka po angielsku to paddle a nie paddel , nie że się czepiam tylko tak mówie.
@SamurajProgramowania6 жыл бұрын
zgadza się, ale co zrobić, poszło w świat i nie zmieni się :)