Tenhle princip z času na čas někdo vysvětluje a je to zajímavé. Ale nikdy jsem se nedozvěděl, jakou to má výhodu oproti plachtám, které po vytažení už nepotřebují žádnou přidanou energii a jak dopadne i při příznivém větru srovnání účinnosti s klasickým pohonem, tedy lodním šroubem, který zase funguje nezávisle na větru.
@jersonjanprucha29562 жыл бұрын
Četl jsem, že tento pohon dokázal uspořit asi 20% paliva proti konvenčnímu pohonu, přičemž rychlost byla stejná. Navíc je proti plachtám mnohem jednodušší manipulace, vlastně na to stačí jediný člověk. Také je tento pohon neúčinnější při plavbě s bočním větrem a díky změně směru otáčení může loď dost účinně brzdit. Nicméně pořád mi přijde jako zásadní nevýhoda, že je potřeba vítr i motor. Ale zase když už motor na lodi je, tak pro případ bezvětří by mohl mít i náhon na klasický propeller. Nicméně nějaké větší rozebrání výhod a efektivnosti bych taky uvítal.
@brkoviny2 жыл бұрын
@@jersonjanprucha2956 Tohle je hodně zajímavé téma a vůbec bych se nezlobil, kdyby to mělo i bonus s nějakými vzorci a výpočty. 20% úspora paliva mi přijde docela málo, když to srovnám s klasickou plachetnicí, kde to je 100% a bez větru nebude stejně fungovat ani jedno. Škoda, že tam nebyl alespoň ampérmetr, který ukazoval odběr z baterie, když se ten míč jen točil a ve chvíli, kdy se na něj fouklo a celé se to dalo do pohybu.
@davidodler70312 жыл бұрын
Podle mě by byla nejpraktičtější kombinace jedné přední plachty a několika Flettnerových válců za sebou: přední plachta pro vítr zezadu a Flettnerovy válce pro boční větry.
@ScienceONczech2 жыл бұрын
Flettnerovův pohon se používá jako doplněk pohonu lodním šroubem. Sloup je roztáčen při pohonu lodi, když fouká vítr. Tím je možno ušetřit až 15% paliva.
@vitgano12142 жыл бұрын
Ten roh tam je proto že se konstruktér zbláznil tak proto
@vitgano12142 жыл бұрын
Stále přemýšlím proč je tam ten komín a opravdu nevím proč tam není plachta nebo něco jiného ..