S tvým pohledem na vzdělávání naprosto souhlasím. Myslím, že jsou určité věci, u kterých je memorování nutné, ale z většiny by se to mělo přesunout spíš k tomu celkovému "mindsetu" daného člověku (myšleno všechno od morálních hodnot až po schopnost vidět věci v souvislostech). Příklad může být výuka dějepisu... tam podle mě ve finále není nutné vědět úplně přesné datum, spíš vědět, jak a PROČ došel ten příběh lidstva do bodu, ve kterém jsme dneska.
@DejvusTheOne Жыл бұрын
Petře, díky..... zhltnul jsem to jedním dechem, podle mě to hodně trefně a hodně pěkně podáváte. 🙏 Bohužel jsem copywriter, takže se jdu podívat, co budu dělat. 😀
@flek.youtube6 ай бұрын
Já jsem Filmmaker a Soc Strategysta, taky se začínám bát no 💀
@HonzaFiser Жыл бұрын
Petře, díky za další velice zajímavé video. Když člověk nadtím vším přemyšlí, tak se nestačí divit, kam to vše směřuje. Myslím že na jednu stranu to usnadní všední život, školním život a další. Na druhou stranu to může vést ke zhoršení rozhledu lidí a přemrštěn é spolehnutí na AI. Celé AI může vést ke zhoršení všeobecného rozhledu a jak jsme psal přemrštěné spoléhání na AI něco podobného bylo i vidět ve firmu návrat do budoucnosti II kde mladý Mathy mluví a trochu se vyjadřuje jednoduše a vše za něj dělá, hledá, zařizuje,kupuje AI. Další se týká dětí, nebudou muset se učit, rozvíjet paměť, rozvíjet rozhled v oblíbených směrech nebo činnostech či koníčkách? A jen bezhlavě bude udělat úkol z ČJ s dalších předmětů? Co střední a vysoké, jak se bude řešit, eseje, referáty nebo závěrečné práce? Jak bude probíhat kontrola plagiátů? Jak bude probíhat kontrola zda to dělal student? Mám studium za sebou a závěrečné práce mě zabraly několik měsíců, studia, testů, sepisování, dotazníků. Ale můžu hrdě říci dal jsem to a dokázal obhájit a studium úspěšně zakončit. A jak to bude teď? To bude velice zajímavé to sledovat………………………………
@fotografkaevajavurkova827 Жыл бұрын
Já se nebojim😂 a to mi bude za rok 60, do všeho se vrhám po hlavě a to si při vši skromnosti troufám říci, ze moje nápady jsou genialni a zkušenosti nenahraditelny. Já z toho vytřískám maximum a těším se na to dobrodružstvi . Mě AI dělá kreativnejší už teď. Díky za super video a jdu si ho poslechnout víckrát. Protože pokaždý mi tam líbne další múza. Tohle bude megadobrodružství😂😂😂💪
@petrsaroch2265 Жыл бұрын
Díky!
@boreknicitel69 Жыл бұрын
Jak poznat že tohle video je důležitý ? Tak že má Petr jiný vlasy
@tomaskoch2485 Жыл бұрын
HHH XDD
@Blackeye69793 Жыл бұрын
Vpředu business, vzadu party 😂
@marcelplavec64536 ай бұрын
hehehhhe
@jaxmeofficial Жыл бұрын
Skvělý video Petře, díky!
@lubor1976 Жыл бұрын
Nejvíce co mne děsí není ani samotný filtr tvůrce, ale to že propaganda té či oné země může z různých kanálů vytvářet obraz tomu komu se to hodí. Pokud některá informace bude převažovat AI jí vyhodnotí jako relevanější než ta která třeba bude pravdivější i když nebude mít takový výskyt."Jako strojově učený model, mohu být ovlivněn kvalitou a kvantitou dat, které jsem použil pro své učení. To znamená, že mohu přenášet a zesilovat neobjektivní zaujetí nebo předsudky, které jsou obsaženy v datech, na kterých jsem byl trénován. Proto je důležité, abych byl neustále aktualizován a trénován na nových datech a aby mé výstupy byly průběžně kontrolovány a ověřovány odborníky."
@petrmara Жыл бұрын
Přesně tak. Čili otázka vede k tomu, kdo produkuje nejvíce dat, kdo data kontroluje a kdo určuje, který “dataset” bude použit pro trénování AI
@lubor1976 Жыл бұрын
@@petrmara Možná se tím stane statistika a metadata vrstev internetu páteří relevance informací internetu. Co potom jestli bude AI prostupný deep webem a dark netem. Budoucnost je děsivě zajímavá.
@kypo46 Жыл бұрын
Velmi pochybujem, ze v dnesnej dobe si AI urcuje relevanciu informacie z ktorej cerpa podla toho, kolko krat sa tato informacia v jeho datasetu vyskytuje. Ved toto uz mame za sebou davno v podobe vyhladavacov. Pocitam ze kazda informacia, z ktorej sa AI uci, ma pridelenu svoju vahu , jak moc relevantna je... Otazny je ten algoritmus, podla ktoreho sa dana relevance priraduje...
@jendabekCZ Жыл бұрын
Ale ty modely neodpovídají podle četnosti výskytu, zase tak primitivní to není 🙂
@lukassakul1 Жыл бұрын
@@lubor1976 To skoro zavání alternativní internetovou sítí. Protože pro dezinformátory bude jednoduší vytvořit vlastní síť než bojovat s AI ze západu :-D :-D
@ceskabavorska2539 Жыл бұрын
Nejen pro žáky, ale i na univerztiě řeším, co s tím - za mě je klíčové, aby se s tím mladí lidé naučili co nejefektivněji fungovat, tzn. nasměrovat je, aby energii ušetřenou za memorování vtělili do kreativního řešení problémů. Bohužel většina vyučujících i studujících na univerzitě zatím moc netuší o co go... Každopádně je to deal breaker ve vzdělávání.
@Daidalos66 Жыл бұрын
Jste u zrodu techto sluzeb, skolu bohuzel budete muset pretrpet, te to potrva nez se adaptuje (jestli vubec) a ve svym volnym case poznavejte co to je, k cemu to je a jak se to da efektivne pouzivat - to vlastne plati s kazdou novou veci se kterou nekdo prijde. Podle me nema smysl resit, jak se to ci ono zamestnani zmeni, protoze driv nebo pozdeji se zmeni naprosto vsechno.
@ceskabavorska2539 Жыл бұрын
@@Daidalos66 Jenže já na univerzitě bádám a učím a fakt nechci, aby studující svůj vzácný čas protrpěli. Takže řeším IRL:-)
@Daidalos66 Жыл бұрын
@@ceskabavorska2539 Spatne jsem vas pochopil. Je dobre ze o tom tak premyslite. Na skole byly vzdy nejlepsi ty ucitele, co dokazali lidi seznamit s trendy nez ty, co dokola opakovali jak se neco resilo pred 20 lety. Vysel jsem vysokou a zjistil jsem v prvni praci, ze ve skutecnosti to cele funguje jinak a musim se znovu ucit zaklady :D.
@cursefilms4212 Жыл бұрын
Zdravím, jak se prosím jmenuje služba, kterou zmiňuješ kolem 14:30? Ohledně úpravy videí. Díky
@martinwagner272 Жыл бұрын
Myslím, že je to podobně jako třeba v minulosti s kalkulačkou. Bral se to jako "podvod", neexistovalo, abys to nedokázal vypočítat na papíře. Dneska už to skoro běžný člověk neumí a je to jedno :-) Co se týče práce, AI na kreativu není, protože vymýšlí vymyšlené a na výsledku je poznat, že tomu, v idealním případě, chybí cit. Vše, co jsem mu zadal bylo nepoužitelné a než to opravovat/předělávat, bylo rychlejší si to vymyslet sám. Ale dokážu si představit, že na rutinní "pakárnu" to může být velmi dobrý pomocník.
@masoxs Жыл бұрын
A co když jste jen špatně pochopil jak správně upřesnit zadání (kodova hesla) tak aby to ai pochopilo správně a vy dostal výsledek který jste chtěl 😉 AD vymýšlet vymyšlené - všechno je remix od hudby po obrazy atd, takže dost záleží na interpretaci...😃
@vh5663 Жыл бұрын
@@masoxs Všechno rozhodně není čistě remix, ale remix plus originální autorská interpretace. vkus atp. Ať už je člověk grafik, filmař nebo cokoliv, tak samozřejmě bere nějakou inspiraci (i kdyby nechtěl) a zpracovává to po svým. Kdyby kreativita byla jenom o míchání předchozích děl, tak by se od jeskynních maleb neposunula ani o cenťák. Pokud by se hypoteticky veškeré kreativní obory nahradily AI, tak se to z podstaty věci zacyklí a bude se to donekonečna vykrádat a produkovat furt to samý. Tomu se bude dát vyhnout tak, že kreativní joby budou o kombinaci člověka a AI. V rámci kreativních oborů to ale jistě nahradí specifický věci, čili je velice možný, že konkrétní joby v konkrétních oblastech to nahradí úplně. Ve výsledku to tipuji na to, že třeba kreativní agentury už nebudou fungovat na bázi art director + tři grafici, ale art director + AI operáto, který ale bude muset mít grafický skills, kdyby AI výstupy bylo potřeba k výsledkům dostrkat ručně. Ono taky ne všechno lze vysvětlit a často se to prostě spoléhá na vibe a cit, což prostě do nějaké jasné a definující věty nelze vždy přepsat. Podobně to vidím i v ostatních komerčních oborech. Muzika a "vysoké" umění se tomu ale imho vyhnou úplně, tyhlety množiny mají s AI průnik jen minimální, respektive to budou řešit max muzikanti, kteří se živí skládáním muziky do reklam nebo tak.
@LucieLenertova Жыл бұрын
Zdravím, Petře, i když s vámi ne vždy souhlasím, toto video bylo pěkné shrnutí stávající situace kolem AI a ChatGPT, jen bych měla pár doplnění pro ostatní, které toto téma zajímá. 1. Jelikož se video zaměřuje na téma práce v blízké budoucnosti, chyběla mi zmínka o Prompt enginner, tedy člověk, jehož úkolem bude zadávat dotazy (prompts) jazykovým modelům (jako Gpt-3) k různým úkolům (třeba pro výzkum) 2. Co se týče školství, spousta učitelů a škol se již snaží přidávat do výuky práci s AI, vznila kolem tohoto tématu nezisková iniciativa složená z pedagogů a expertů z oblasti AI - "aidetem" 3. A také z některých zmiňovaných nástrojů již existuje např. "excelformularizer" , nástroj do kterého zadáte přirozeným jazykem příkaz (např. součet sloupce A a B - ano, funguje zde čeština) a dostanete příkaz, který vložíte do excelu. Chýpu, že informací kolem této oblasti je hromada, sama je kolikrát nestíkám sledovat. Tak doufám, že mé doplnění někomu pomohlo:-). Mějte se krásně!
@djmatthew138 Жыл бұрын
Zase jen doplním, že i Bing už umí česky a dost dobře. A je veřejně dostupný. Akorát se musíš přihlásit k předběžný verzi, ale tu dají každému. A to co to dokáže je úplně úžasný. Už teď mi to ušetřilo hodiny hledání a to myslím zcela vážně.
@krischke.fabien Жыл бұрын
18:11 Google má hardware, například telefony Pixel, Home Mini, Home Hub a dále.
@richardtesar9725 Жыл бұрын
Ahoj Petře, jaký je Tvůj názor ohledně AI náročnosti vůči hartware, v blízké budoucnosti? Když bude chtít využívat AI jako běžný uživatel (což je dle mého názoru nutnost, poskytnout AI co nejvíce uživatelům), budu muset například vyměnit MacBook Air, za Pro? Díky.
@vilkogrega Жыл бұрын
Mňa najviac trápi, že školstvo sa k tomu postavilo viac menej spiatočnícky. Vídam správy, že AI zakazujú. Školstvo by malo ísť opačne. Naučiť deti používať novú technológiu, ulohy podávať tak aby rozvíjali kreativitu deti, naučiť deti overovať informácie, pracovať s informáciami. Zvyšovať náročnosť a komplexnosť problémov, atd atd. P.S.: super video
@tiborcarodejnik Жыл бұрын
A čo ľudia ako sociálny pracovníci a zdravotné sestry, maséri, učitelia a tak ďalej. Myslím si že týto ľudia budú dobre zaplatení pretože sú nenahraditeľný v rámci osobného kontaktu s ľuďmi.
@filipvojtek3992 Жыл бұрын
ještě k tomu rozvoji je dobrý zmínit Samsung, který testuje do Bixby sampling lidského hlasu a na základě toho samplu bude uskutečňovat reálné hovory za člověka. Na základě vloženého textu od člověka Bixby vezme sampl jeho hlasu a přečte ten text jeho hlasem do reálného hovoru. Zatím to je dost v rané fázi, ale do budoucna to směřuje k tomu, že v reálném čase bude moct vést hovory, během nichž analyzovat co řekla protistrana a ta AI samotná poskytne odpověď.
@martinkozibratka4627 Жыл бұрын
Víte, kde by ta umělá inteligence měla opravdu využití? Nahradit politiky. Nedala by se zkorumpovat a na základě výpočtů by optimalizovala státní rozpočet. Prostě politiky by to nahradilo s přehledem. A taky by to pracovalo zadarmo a nevysávalo by to státní kasu jako běžný politik!
@killman4098 Жыл бұрын
O tomhle je knižní triologie Smrtka. AI vládne světu a funguje to dobře. Až na to že lidé do toho mají neustále potřebu zasahovat :D Podle mě je lidská přirozenost vládnout. I kdyby tu byla všemocná AI, lidé se budou vždy snažit vzdorovat a vládnout sami.
@lubomirkurpel9757 Жыл бұрын
Tak na to nepotrebuješ umelú inteligenciu. Stačí excel tabuľka a vyhodiť všetko čo "nezarába". Ale potom zbohom dôchodcovia, celý zdravotný systém a štátna správa :D
@Martin_Ptacek Жыл бұрын
Mě by zajímalo, jestli víte, kolik ti politici ukradli a jak je velký státní rozpočet. Jestli je to 50 procent rozpočtu nebo půl procenta a takovou věc nemusíme vůbec řešit.
@jendabekCZ Жыл бұрын
Kdyby ta AI přišla s relevantními návrhy, tak by ji lidi rychle hnali ...
@sergiunica6166 Жыл бұрын
Děkuji za informativní content. Zajímalo by mě, jak vidíte budoucnost programátoru, jako problem-solving to povolaní je, ale přece i AI může psát kód. Nebo budoucnost ve vývojářství a AI se projeví jen ve zlepšení technologií jako Git - Copilot? Předem děkuji za odpověď.
@cihlacezet231 Жыл бұрын
Problém generování kódu u Ai je specifikace zadání. AI nedokáže použít představivost ani kreativitu. Ani nedokáže zohlednit všechny aspekty, na které programátor přichází během tvorby kódu. Ai může celkem odbře pripravit logiku kodu, ale výstup je vždy přímo úměrný kvalitě zadání. Jako začínající programátor přicházím na to, že nejvíce náročné je právě nějaká dokumentace popisu všech funkčností kódu. Naprogramovat to, už je v podstatě jen "natírání plotu". Zde Ai může programátora zastoupit, u tvorby myšlenek však nikoliv.
@Daidalos66 Жыл бұрын
Problem je specifikace zadani, jako programator zazivam jako standard, ze vedeni nebo zakaznik nevi ani co vlastne moc chce. Da ti hrozne obecne zadani typu - vytvor "program pro sber dat z XY" - to je vse, na tisic dalsich veci se ho musis doptat a on sam nezna odpovedi. Nehlede na to, ze danou vec muzes udelat 100 ruznymy zpusoby. Po tomhle si nedokazu predstavit jak by AI fungovala, za me by to byl velkej bordel. Dokazu si predstavit, ze po tomto zadani programtor bude dal delat prostrednika mezi zakaznikem a tvorbou programu, bude davat uz specificke dotazy pro AI a cele to bude lepit dohromady, testovat to a validovat vstupy a vystupy. Bude to vlastne takovej partak, nez ze by nekoho nahrazoval, takovej Copilot...:P. Z pohledu programatora chapu Ai jako nastroj jak zrychlit vyvoj. Misto toho, ze bude travit 60% casu googlenim problemum a prolezanim StackOverflow se bude moct vice venovat navrhu.
@PavelKotasPraha Жыл бұрын
Petře, moc díky za Tvá videa..
@Martin_Ptacek Жыл бұрын
Podle mě se Petr svým image už chystá na nové budoucí povolání prodejce ojetých aut.
@marcelplavec64536 ай бұрын
benzinovych
@jaroslavverlik4793 Жыл бұрын
Prosím hovorte trochu pomalšie, to je raketomet, kde sa chvíľami zlievajú vety že sa strácam. Inak super, vďaka.
@jarsvoboda Жыл бұрын
Ahoj. Čistě náhodou už vytvořenou zkratku do shortcuts? Díky
@tomastacev5282 Жыл бұрын
Ahoj, co si myslíš o investiční činnosti z hlediska vývoje AI?
@Tatagenius Жыл бұрын
Na jednu stranu je velmi fascinující, jak dynamicky se proměňuje doba. Na druhou mě to celkem děsí :D Jednou příjde zlom, kdy jako člověk přestanu stíhat držet krok se "světem" a nebo, že z budoucího světa bude nějaká dystopie/kyberpunk :D
@Daidalos66 Жыл бұрын
Zmeny to sice jsou, ale clovek pokud neni zabedneny tak je schopny se to naucit. Naucili jsme se pouzivat internet, chytry telefony a dalsi, tohle se taky naucime pokud budeme chtit. Veci se pro lidi naopak zjednodusuji, jen musi clovek chtit se ucit.
@jirikulach9005 Жыл бұрын
Od 6:50 do 8:34 To je hodně dobrá myšlenka :) Nad tím jsem ještě nepřemýšlel ale už teď vím že to bude velká změna.
@vtapvtap3925 Жыл бұрын
jenže změna je nutná k vývoji a přežití. bude to v pohodě. staré musí zemřít . nemůže tu být navždy
@tomzeman3985 Жыл бұрын
Vždyť už dneska nabízí Google při vyhledávání jen náhled klíčových slov, aniž bych si musel otevřít tu stránku. Nevim, jak je to ošéfovaný, ale předpokládám, že z toho ta stránka nic nemá, když nedošlo k prokliku
@karlos69ize Жыл бұрын
Vždy, když přicházeli nové technologie, které nás měly připravit o práci způsobily pravý opak. Vzniknou nové firmy, pozice, nové implementační týmy, analytici, riskaři, Ai support, Ai Infra, Ai architekti atd.
@petrmara Жыл бұрын
Ano, souhlas
@Uplnenejhorsi Жыл бұрын
Je to jízda. Kdyby to bylo dítě, tak ze tomu rok, ještě neumí chodit, ale už by udělalo přijímací zkoušky na VŠ. Štěstí je, že i když je naše školství pomalý, studenti už AI adoptovali ,))) ❤ skvělý video, určitě to bude vděčný téma dlouhodobě.
@petrfox89 Жыл бұрын
Zkoušel jsem Chat GPT i na tvorbu programů pro CNC stroje a funguje to celkem dobře
@ondrejtocik3201 Жыл бұрын
Dík to se hodí vědět, aspoň vím že to na to můžu použít 😁
@marakali Жыл бұрын
Aby byla technologie co by blokovala reklamy v čase 8:34 - 10:10. Add block na toto nestačí.
@libormatejkacz Жыл бұрын
Technologie nemohou nahradit lidskou praci, tedy za predpokladu, ze tady chceme stale klidnou a stabilni spolecnost. Neumím si představit, že by tu bylo více jak 10 % a více nezaměstnanosti. Navíc bude ještě zajímavější, jestli a případně stát nějak zasáhne do "AI" po právní stránce. Jinak ale nejzásadnější bude, jak to celé přijmou konzumenti. "AI" je celkem drahá záležitost a někdo to musí zaplatit.
@ulfrask Жыл бұрын
Game Changer, otázka jestli to je dobře, ta propast mezi lidmi, kteří jsou úplně mimo a umí, tak užít telefon bude ohromná... Napětí ve společnosti ještě vzroste, jelikož to bude nepochopeno .. dal to radši nebudu ani rozvíjet
@maros_vavro Жыл бұрын
Skvelá práca!
@mentalista607 Жыл бұрын
Chodím na VŠ a využil jsem chat bota téměř na každou věc, co tam děláme a to ne jen na seminární práce. Ušetří to strašně času a myslím si, že učitelé to ani nepoznají možná ty práce ani nečtou, ale i kdyby stačí text přepsat vlastníma slovama
Жыл бұрын
:-D a co pak cituješ v seminárce za zdroj?
@mentalista607 Жыл бұрын
@ najdu stránky na netu vemu jich vic jak 10 aby to určitě nekontroloval a je to :D většinou to stejne nechtěj citovat
@vsudy Жыл бұрын
Tak tobě nepatří ani občanka..
@mentalista607 Жыл бұрын
@@vsudy určitě 😂 jako proč protože na to učitelé kašlou?
@trhnisi Жыл бұрын
Vždy přemýšlím nad problémy tak nějak jinak, přemýšlím nad tím, jak přemýšlím nad řešením. Nekonvenční nápady a cesty jak co vyrobit, udělat, opravit... Pojmenoval jsem "se" nekonvent. Protože konvenční cesty a myšlení mě přijde zastarale a neefektivní... Snad se udržím s dobou která přichází
@konyplaying1235 Жыл бұрын
Osobně se spíš obávám jak se to projeví v umělecký sféře, jako je psaní příběhů. Jelikož to už vyžaduje něco víc. Co se týče škol, tak mě až zaráží reakce třeba mojí fakulty FSV UK, kde se objevujou snahy studenty omezovat, aby to nevyužívali. Obecně to je pro český školství problém, jelikož je moc zaměřený na biflování než na problem solving a exponencionální růst AI jen tyhle problémy ještě prohloubí
@pyRooo92 Жыл бұрын
To není jen tvá univerzita, četl jsem něco o nějaké americké univerzitě, že snad úplně zakázali používání AI, protože s tím každý podváděl u "seminárek" 😂 na jednu stranu chápu, na druhou stranu by vás měli učit využívat tuhle technologii. Ale určitě né ke psaní diplomek a seminárek 😂😂😂🤦🏻
@CappyTech Жыл бұрын
Umělá inteligence jen kopíruje. Bere data od lidí a vrací ji lidem v jiném formátu. Je to / a bude to / dobrej plagiátor. Co můžeme říct naprosto jistě, je to, že AI nevymyslí nový vynález, neudělá novou matematickou poučku. ALE. Jako nástroj pro lidi může být geniální. A to mě na tom zajímá nejvíc - co s tím lidi dokážou vymyslet.
@-Dr.NEMESiXs- Жыл бұрын
Je to o čem lidé chtějí, co opravdu chtějí.
@sergiunica6166 Жыл бұрын
Z hlediska technologického se AI rozvije velice rychle, z hlediska legislativy, adaptace to se může prodloužit o pár letplánuji
@jamesinaction1383 Жыл бұрын
Tak jsem to zkusil a zeptal se: "Proč má Petr Mára na tričku nápis 9dcc?". Odpověď: "Bohužel, nevím, kdo je Petr Mára a proč má na tričku nápis 9dcc. Potřeboval bych více informací, abych mohl poskytnout přesnou odpověď. Mohu Vám však říci, že číselný kód 9dcc není všeobecně známý a nelze ho jednoznačně spojit s žádným konkrétním významem." :)
@Vrenatko Жыл бұрын
Jediné co je tu hloupé jsme my lidi. Můžeme pomocí tohoto získat odpovědi na velice zajímavé ale zároveň nepříjemné otázky které se budou opírat o tvrdá data a ne nějaký názor. Tzn. pokud nám to řekne, něco co my považujeme za rasistické, tak jestli není cesta se nad tím spíš racionálně zamyslet a ten problém řešit místo toho aby jsme to vyřadili z hledání a zase se tvářili že to jako není, neexistuje a hlavně aby se nikdo neurazil.
@PetraDanihelova Жыл бұрын
Super, díky za crystalclear vysvětlení AI. Jako totální technologický analfabet, zato stoprocentní kreativec v oblasti výuky cizích jazyků a čtenářské gramotnosti, se musím výrazně zamyslet nad svým dalším profesním směřováním. Jsem hodně sociální člověk, snad ten osobní kontakt bude stále pro nějakou hrstku lidí důležitý 🙂
@ardianbinaku7114 Жыл бұрын
Zajímavá je pro mě představa, že mám brýle od Apple s rozřízenou realitou a mohu se ptát během chůze chatu GPT a bude mi generovat obsah, ukazovat věci a dokažu například rychleji a lépe reagovat.
@BetterSleepNow Жыл бұрын
Spíš Neuralink...
@petradobeskova5795 Жыл бұрын
Skvělé video!
@marekcistic_cz-dq4jw Жыл бұрын
Už se těším až si naše rodinka zahraje v Pelíškách :))
@Gozer3 Жыл бұрын
S českým školství nic moc nepohne. Možná pár učitelů pozná, že ten domácí úkol dítě nepsalo, tak se bude zkoušet víc u tabule a o to větší traumata si děti odnesou. Nějakou reformu školství bych u nás ale fakt nečekal...
@-Dr.NEMESiXs- Жыл бұрын
JE TO O ČEM LIDI CHTĚJÍ EBO ECHTĚJÍ Je to o čem lidé chtějí, co opravdu chtějí.
@malejzee Жыл бұрын
Dobrý video na zajímavý téma, mě zajímá, jak na to zareaguje apple. Podle mě tyhle technologie nejsou úplně jejich silná stránka. Pokud by tyhle technologie dokázal google dobře integrovat do android ekosystému, tak by to mohl byt pro apple problem
@lukas.smetana Жыл бұрын
Kdy bude dalsi stredovek? :D
@michaelseidl9107 Жыл бұрын
Všechno super, jo chápu ty přínosy atd… Ale vadí mi, že za tím stojí člověk s nějakou ideologií a filtruje informace, který mi to má naservírovat.
@mareksindelar Жыл бұрын
Ahoj, chodím na gympl do primy a můžu potvrdit tvojí myšlenku: Hrozně moc věcí nazpaměť, ale kreativita, odvozování věcí, logika, to tam prostě docela chybí. A školství je věc, která se neumí přizpůsobovat. Ono je sice super že víš kdy se co stalo, ale stejně to zapomeneš a když budu někdy něco potřebovat vědět, zjistím si to na netu. Prostě předměty, kde se člověk musí všechno učit nazpaměť buď zrušit anebo předělat tak, aby tohle neplatilo. Jinak super video. Chtěl bych takovej formát videí víc. O tom, kam se AI posouvá, co podle tebe v budoucnosti dokáže atd.
@matej.vesely Жыл бұрын
cenim, asi musis byt ve tride hodne napred
@Daidalos66 Жыл бұрын
"Hrozně moc věcí nazpaměť, ale kreativita, odvozování věcí, logika, to tam prostě docela chybí" - prave si popsal ceske skolstvi ve zkratce. Ja uz mam skolu za sebou, dite na ceste a kdyz vidim v jakych srackach skolstvi je, tak budu sve deti muset ucit sam.
@xronos76 Жыл бұрын
Proti tomu stojí argument, že pokud člověk/student neví, že něco existuje, tak se to ani nesnaží hledat (např. nemusím znát vzoreček pro rychlost poklesu teploty vody v daném prostředí, ale musím mít povědomí o tom, že něco takového existuje a pak už si ty detaily vyhledám). Každopádně školství je rigidní v tom, že nutí memorovat detaily (vzorečky, data bitev) místo toho, aby se snažil rozvíjet schopnost propojování poznatků v praxi.
@mareksindelar Жыл бұрын
@@Daidalos66 Přesně, žádná přizpůsobivost. Ve školství se toho dá zlepšit tolik, že kdyby se mělo všechno tohle změnit tak by to byla revoluce.
@mareksindelar Жыл бұрын
@@xronos76 Neříkám že bychom neměli vědět alespoň nějaký základ, ale jak jsi řekl, jsou tam zbytečné detaily.
@vojmirblazek Жыл бұрын
Velmi dobré video! 👍
@Kryptoobrazycz Жыл бұрын
Hodně dobrý video.
@martinskorcak3396 Жыл бұрын
@Petr Mára kľudne sa môžeš nabudúce rozrozprávať o hrách pre deti čo si spomínal - ak už nejakú poznáš poraď bude Ti vďačný - díky moc
@dipocz1168 Жыл бұрын
Vlasy na Brada Pitta a Číslo 5 žije, klikám
@petrmara Жыл бұрын
😁
@marekdvorak9619 Жыл бұрын
Toto všechno z videa mě fascinuje, ale zároveň se nemohu zbavit dojmu husí kůže, jak rychle se vše mění a měnit bude.
@MichalMariak Жыл бұрын
Boty na zdi a na stole a vypada to, že to tam patří toho chce docílit každý klučina 🙌👌😅
@michalblahout874 Жыл бұрын
Já myslím, že se to celé dá shrnout do otázky: Dopadne to nakonec jako ve Star Treku nebo jako v Matrixu???
@Petr75661 Жыл бұрын
1:08 tvůj popis principu fungování ChatGPT je chybný. S pravděpodobností to nemá nic společného, neuronové sítě jsou protipólem stochastických metod.
@hekkibork Жыл бұрын
Jj bylo otázkou času 😅
@zurivymlok1 Жыл бұрын
Dneska je strašně moderní hejtit školství za zapamatování si "zbytečných" informací. A já z velké části souhlasím. Ono opravdu není až tak důležité umět vyjmenovat řeky na Moravě. ALE jde o to, že to trénuje paměť. A paměť je nástroj podobně jako sval. Dneska lidi taky nepotřebují mít pro přežití extrémní množství svalů, ale je dobré je mít - pro zdraví i z hlediska toho, jak se člověk cítí a konec konců to i lépe vypadá. Paměť je důležitá, protože tvoří "síť", do které člověk implementuje další a další poznatky. A trénovaná mysl je pak kreativnější a také je tam větší pravděpodobnost, že bude funkční do vyššího věku. Předpokládám, že člověk s lepší pamětí bude nejel lépe řešit problémy, ale bude umělé inteligenci též pokládal lepší dotazy a ty lépe interpretovat. Tím samozřejmě nechci říci, že by školy měly být o memorování. Jednoznačně by měly učit především myslet a řešit problémy. Ale paměť je toho součástí.
@vtapvtap3925 Жыл бұрын
to ale můžeš hrát pexeso a ne chodit devět let do školy
@zurivymlok1 Жыл бұрын
@@vtapvtap3925 kravina, navíc ono mít v hlavě určité záchytné body (např. že irák není v USA může být docela užitečná informace a vše si googlit je poměrně dost velké kognitivní zatížení)
@vtapvtap3925 Жыл бұрын
@@zurivymlok1 informace které jsou na Internetu nemusíš memorovat už nikdy. Stále je tu pexeso nebo četba . A moderní člověk by už měl mít výběr čím se bude zabývat i když je mu teprve 6 let. Takže školství je brutální relikt a jestli se nebudeme vzdělávat všichni nějak jinak budeme mít problém. Jak říkám řemeslníci budou znovu pány tvorstva. Zbytek skončí u displejů
@zurivymlok1 Жыл бұрын
@@vtapvtap3925 Sorry, ale toto je. naprostá kravina. Internet je podpůrný nástroj a opravdu je pravda, že člověk si. nemusí mnoho věcí pamatovat. ALE problém je, že když člověk neví vůbec nic, obtížně na netu hledá, protože ani pořádně neumí použít klíčová slova. Netvrdím, že se máme učit dlouhé básně, ale mít nějaký přehled a základ je dobrá věc, kterou pak průběžně můžeme rozšiřovat googlením. Ale myslet si že nemusím vědět nic a vše si dohledám je jen moderní mýtus líných lemplů. Když například programuji, samozřejmě že si mohu spoustu věcí vyhledat a taky to tak dělám stejně jako jakýkoliv jiný programátor - ale mnohem lepší je mít ty věci v hlavě a vytáhnout je když budu třeba. Je to rychlejší. Zároveň čím více toho má člověk v hlavě, tím je kreativnější, protože kreativita je o spojování známých věcí novým způsobem - z toho však plyne, že první člověk musí mít v hlavě ty “známe” věci. Pokud nebudu mít v hlavě nezbytný set pojmů a řešení, rozhodně nebudu moci předložit klientovi kreativní řešení - mohu sice googlit, ale vlastně ani nebudu vědět co. Navíc pokud bych měl googlit vše, nikdy bych žádný projekt neodevzdal. Stejně tak když se učím nějakou složitou problematiku - první si potřebuji osvojit základní stavební kameny. Např. u statistiky (pokud jsem jí chtěl porozumět a ne jen tupě používat předpřipravená řešení) bylo nutné nadrilovat některé vzorečky. Ani jsem jim nemusel rozumnět - porozumnění přichází pak s dalším studiem a praxí. Ale nejprve je mít, na čem stavět. Zároveň nemluvím o memorování - to moc nefunguje. Mluvím o zapamatování - jakýmkoliv způsobem. Jestli bych něco školám vyčetl, tak to, že neučí, jak se učit. To je to nejpodstatnější. Naučit se hlavu využívat efektivně jako nástroj pro řešení problémů.
@vtapvtap3925 Жыл бұрын
@@zurivymlok1 však říkám - četba a hra. Matematika jistě. A už mě neser.
@jendabekCZ Жыл бұрын
K tomu problem solving vs znalosti - pokud ty znalosti nemáte, tak nemáte na čem stavět řešení. Díky AI už nebude potřeba znát implementační detaily, ale přehled a hlubší pochopení problematiky je zásadní. Představa, že nám AI ad-hoc vysvětluje základy a my jen střílíme od boku relevantní nápady je mimo. Další důvod proč zůstanou znalosti důležité je sociální - dokud nebudeme mít AI v mozku, tak mezilidská komunikace bude nadále záležitostí našich vlastních zkušeností a znalostí. Nesouhlasím taky s předpovědí pana Koubského o jeho nahrazení AI. Stejně jako v případě Petra Máry, i Koubského tvorbu lidi sledují proto, že za ní stojí jejich oblíbená osobnost, jejíž názory je zajímají. AI se může vydávat za cokoliv a kohokoliv, ale Koubský je jen jeden... Taky tam jsou technická omezení - AI asi nepojede natočit reportáž do terénu, nenapíše o problému, který ještě nebyl nikde zveřejněn - zkrátka to nemá schopnost přinést žádné nové informace. Jinak právě proto, že tyhle "AI" nástroje v podstatě jen chytře agregují již existující obsah webů, bude zajímavé sledovat co se stane, pokud kvůli úpadku návštěvnosti přestanou tvořit nový obsah a ty modely tak nebudou mít odkud brát nové informace... No bude to ještě zábava 🙂
@Daidalos66 Жыл бұрын
"Jinak právě proto, že tyhle "AI" nástroje v podstatě jen chytře agregují již existující obsah webů, bude zajímavé sledovat co se stane, pokud kvůli úpadku návštěvnosti přestanou tvořit nový obsah a ty modely tak nebudou mít odkud brát nové informace.." - No nemusite do toho vtahovat AI, existuji uz nejakou dobu RSS ctecky, kdy muzete na jednom miste agregovat clanky z tisice webovych stranek a je jen ciste na vas, jestli budete chodit na ty stranky a cist to tam nebo to budete cist ve ctecce. Tahle vec uz tu existuje roky a roky a zatim to nejak nezmenilo tvorbu obsahu.
@jendabekCZ Жыл бұрын
@@Daidalos66 RSS čtečky ale nejsou tak masově rozšířené jako je potenciál těchto chatbotů (např. v podobě asistenta jako je Siri), takže nemůžou ohrozit financování v takové míře.
@Daidalos66 Жыл бұрын
@@jendabekCZ Ja si myslim, ze vedle sebe dokazou koexistovat. V dnesni dobe je problem, ze toho obsahu kazdy rok pribyva a neni v lidskych moznostech ho konzumovat. Me osobne nevadi, pokud 5 z 10 stranek na jedno tema zkrachuje. Lide co to opusti se bud budou venovat novemu projektu nebo budou pracovat pro ty, kteri prezijou. Cena za informace se bude rok od roku zvysovat a i webove stranky se prizpusobi. Uz ted je videt, jak naskakuji na trend predplatnych a podobne, kdy nabizi ruzne vyhody pro predplatitele. chat boti budou jen tak dobre jako budou dobry jejich informace. Treba v budoucnu budou stranky schovane za nejakym paywallem aby si nemohl kdokoli skenovat jejich obsah.
@Sildonire Жыл бұрын
Pokud děti nebudeme učit s AI pracovat, tak jim připravujeme hodně mizernou budoucnost. Už teď je jasný, že se tohle prostě stane. Lidé se musí urgentně přizpůsobit tomu co přichází.
@tomashorych394 Жыл бұрын
Myslím že pro mladé lidi, vždy byla, stále je a hlavně bude relevantní matematika. Dost to souvisí s tebou zmiňovaným problem-solvingem ale také s abstraktní povahou matematiky a tím, že matematika jednoduše bude vždy v jádru každé technologie.
@matejkos5945 Жыл бұрын
Ty jo, úplně na konci videa jsem si vzpomněl na to, když jsem měl cca 10-15 let možná ještě o fous menší... jak mi táta říkával u videoklipů, že tuhle písničku strašně poslouchal a že ji nikdy neviděl na videu. Že to je poprvé, co vidí videoklip k písničce co zná 15let a pak jenom dodal: " to ty nemůže pochopit nikdy" a víš co? Měl pravdu, akorát se trošku děsím toho, co budu říkat mýmu klukoj já :D
@moncicakkocicakroblox2192 Жыл бұрын
Ahoj Maro, já tě žeru, ale co děti. Mají si kde hrát? A nemyslím on line
@patrikmachac-z7e Жыл бұрын
Zdravím. Jako obyčejný smrtelník, s čím a kde začít? Chtěl bych pak být připraven:D předpokládám, že nestačí si chatovat s chatgp :D
@FLAME-pj7nh Жыл бұрын
Napíšete mi niekto kto sa vtom vyzná aký je paragraf na to aby vymazali moje dáta? Ďakujem.
@tomasreichenberg2721 Жыл бұрын
Tu bundu nutně potřebuji! Jinak obsah samozřejmě opět skvělý.
@lukasptacek3143 Жыл бұрын
ahoj,pouziva to muj 10ti lety synovec a myslim si ze je to budoucnost,ale lidi zhloupnou
@125644kovi Жыл бұрын
Jednak stále budou muset byt lide, kteří maji originální myšlenky, aby se poznání posunulo, pokud tato AI pracuje jen na nejpravděpodobnější kombinaci toho, co bylo uz receno, byt se stává, že novy nahled na starou věc ci nova kombinace stare veci muze přinést výsledek, napr. vznik Zasilkovny. Myslim, ale ze to bude mit na vzdělání lidstva negativní dopad - všeobecné zvýšení blbosti lidstva, protoze lide přestanou namáhat mozek, mozek je take sval - pokud se nebude pouzivat, zakrni. I třeba jen pri namahach jako, jak napsat tento mail, kde bych mel asi patrat po těch a texh informacích. Pak bych to staré memorovani tak neodsuzoval - je to práce s mozkem.
@dominikdvorak878 Жыл бұрын
Ahoj, nadhazuji ještě jedno zajímavé téma, a to sice: Co příchod AI znamená pro "hráče" kteří si právě volí co budou dělat za práci. Ve videu padl pohled mladších žáků, ale mě by zajímalo co to znamená pro gymplaře, kteří se v podstatě učí všechno a rozhodují se, co z tech informací budou potřebovat.
@jendabekCZ Жыл бұрын
Nejdůležitější dovedností bude asi schopnost se rychle adaptovat a měnit práci 🙂
@jendabekCZ Жыл бұрын
@@ondrejtocik3201 Jo, to bude super až tím chlapec vygeneruje milostný dopis, aby se pak s ním slečna sešla a zjistila jaká je to brambora, co v reálu nesesmolí kloudné souvětí.
@ondrejtocik3201 Жыл бұрын
@@jendabekCZ něco podobného mám vyzkoušené, mně osobně nebaví vypisovat sám i tohle diktuji. A tak jsem chtěl nějakého chatovacího robota co jsi za mě bude psát s holkama a já pak už budu chodit na rande. Tak jsem to vyzkoušel v principu, jsem dal kamarádovi co je na psaný machr přihlašovací údaje na Facebook. A on si za mě vypisoval s desítkami holek. Pak mi jenom napsal jaký den mám volno, a já si přečetl obsah těch konverzací a zahrál na holku že celou dobu jsi psala se mnou což nebylo těžké protože smyslem toho psaní je aby se do mě zamiloval a na dálku a tím pádem má růžové brýle a já už přišel a měl zábavou 🥰 Takže principiálně vyzkoušeno v praxi, už se těším až to bude v praxi nahrazeno chatovacím programem. A já tak nebudu limitovaný lidskými schopnostmi. Protože program si může psát za stovkami holek ve stejný čas. A cílem je aby ty praštěný mladé holky, jsem na zamilovali do těch kluků přes sociální sítě ale dávali si větší pozor. A tím pádem oslovování na ulici které jsem sám praktikoval bude mít větší hodnotu. A nebo se zkrátka holky nebo nepřizpůsobí a bude se s nimi tak zacházet. Budou zkrátka na zábavu 😈
@ondrejtocik3201 Жыл бұрын
@@jendabekCZ A ten chatovací robot funguje z jednoduchého důvodů. Protože nám to krásně ukazuje realitou, a to takovou že když někoho miluješ tak ty miluješ tu představu o něm co máš, ale ne toho člověka jako skutečného. Protože ho nikdy neznáš skutečně. Jsi jenom zamilovaný do té představy co o něm máš. A to jsou tvoje emoce, tvoje moc a tvoje zodpovědnost. A stejně tak když ona bude zamilovaná do mě, tak je jsou to její emoce a její zodpovědnost. Takže když bude mít zlomené srdce, tak jenom proto že dovolila aby se jí zlomilo. Zkrátka dovolí své představě aby jí ublížila, neoddělí realitu a své emoce v daný okamžik. A to už je zodpovědnost každého z nás 🦸
@Vendubak Жыл бұрын
@@jendabekCZ Používat technologie k usnadnění života je super a pokrok je fajn....Ale už takhle máme problém s ověřením informací, s kritickým myšlením a jsme masírovatelnější propagadnou víc než kdy v historii....Používat AI i na takové činnosti, jako sebeprezentace, je cesta do pekla. Protože budeme zkreslovat informace, nadhodnocovat výstup, znalosti....a mezitím se budeme stávat nemyslící zeleninou....Ano, dalo by se mi argumentovat tím, že jsem zpátečník, a jak každý bude efektivní díky AI, jak to rozvine kreativitu atd......Jo, může být....ale technologie, zvlášt ty, které lidi milují, jsou zneužité jako první a já se prostě bojím, že to bude nesprávně používáno.
@hawai499 Жыл бұрын
Uvahy zajimave, ale… "Vraťte mě zpátky do mrazáku!" 😁😅
@glHFMfG Жыл бұрын
Sakra a já na internetu hledám lidem věci zadarmo :-D
@Desperoro Жыл бұрын
Já se obávám, že to kurátorství taky omrzí. Že bude hromada "levných" řešení, která se prostě AI zeptají a nikdo to kontrolovat nebude. A protože lidi dají přednost jednoduchosti a levnosti před kvalitou, dopadne to tak, že masy začnou AI věřit 100%. A pak bude stačit, když tu AI někdo bude potichu měnit a upravovat a defacto lidem říkat, co si mají myslet, co je a co není pravda, a lidé se na nějakou realitu vykašlou. Vemte si foťák v mobilu. Zdaleka to nebylo kvalitní jako normální foťák a stejně všichni fotili na mobil už roky zpět, kdy kvalita nebyla bůh ví co. To samé se může stát třeba s překladem knížek, s jakoukoliv přezentací, smlouvami, čímkoliv. Budou ti co chtějí kvalitu a ti, kterým "stačí" cokoliv co tak jen vypadá
@Daidalos66 Жыл бұрын
"A pak bude stačit, když tu AI někdo bude potichu měnit a upravovat a defacto lidem říkat, co si mají myslet, co je a co není pravda, a lidé se na nějakou realitu vykašlou" To nemusite chodit daleko, socialni site jsou plne progandy, a nejakeho rizeneho obsahu ktery neodpovida realite a lide jsou dost liny na to, aby nejak kontrolovali a kriticky to testovali. Staci se podivat ted uz par let zpet na tema Covid/ockovani a hned bylo vicero taboru.
@daargopher Жыл бұрын
Tady urcite 100% prijde nejaka regulace ze strany EU.
@sergejpetrov208 Жыл бұрын
Opravdu naivní si myslet, že 95% lidí, co dělají s počítačem do 5ti let nahradí "AI". Možná tak Petra Máru, to je taky generátor náhodných slov. BTW: prodavačky, servírky, ... umíme nahradit uz 30 let, děje se to? Nope.
@jendabekCZ Жыл бұрын
Není to generátor slov, hledá lidem na Googlu 😁
@JozefLPslovakia Жыл бұрын
95% to nenahradí ale poriadne to zoštíhli korporátne oddelenia
@sergejpetrov208 Жыл бұрын
@@JozefLPslovakia spíš to spálí miliardy a bude to k ničemu
@JozefLPslovakia Жыл бұрын
@@sergejpetrov208 áno veľmi k ničomu to je tak že kamarátove oddelenie zadanie ktoré mali odhad na mesiac spravili za týždeň, môžeš si ďalej hovoriť že teba sa to netýka
@sergejpetrov208 Жыл бұрын
@@JozefLPslovakia to muselo být velezadání :-) napočítej do milionu?
@ultravarialheadspin3 Жыл бұрын
Sleduju a je to mazec a do budoucna to bude mazec jeste vetsi
@martinstloukal5388 Жыл бұрын
Nejúspěšnější budou právě ti, kteří budou celé dětství mimo tento svět, mimo kontakt s umělou inteligencí. Přirozená kultivace osobnosti se tomu říká.
@Daidalos66 Жыл бұрын
A nejuspesnejsi budou presne v cem ? :D
@martinstloukal5388 Жыл бұрын
@@Daidalos66 no pravě v té kreativitě a jiní z nich zase budou mít vůdčí schopnosti tedy řídit něco a někoho.....
@latrodectusmactans9287 Жыл бұрын
Tyhle rádoby pravé screenshoty si dokáže udělat každý během pár vteřin úpravou zdrojáku..
@Nemluva Жыл бұрын
Video jsem zatím neviděl ale co se týče jeho názvu Někde jsem četl že jsme zatím ve fázi kde bychom měli jako profesionálové spíš v dané práci AI využít a zlepšit tím naše výsledky protože AI ještě samo o sobě není tak dobré (nevím jestli je to pravda ale i tak)
@lukassakul1 Жыл бұрын
To je pravda, ale otočit se to může během 1-2let... což je pro společnost extrémně rychle.
@hlbocky Жыл бұрын
Ja si AI hrozbu uvedomujem a vnímam. Dokonca už mám schválený prístup k BING Chat a som aj zaregistrovaný na OpenAI. Ale som jednorožec. V mojom okolí o tom nik nevie, netuší a nerieši to. Dokonca ani moje deti zatiaľ nič netušia. Len TikTok drtia. Čiže mám pocit, že zatiaľ to rieši len IT bublina. 🤫
@Daidalos66 Жыл бұрын
Spoustu lidi podcenilo i internet kdyz byl v pocatku a pak toho horce litovali. "Dokonca ani moje deti zatiaľ nič netušia. Len TikTok drtia." - Mel by jste jim to vysvetlit a vest je k tomu, aby se naucili takove veci pouzivat a spise se zamerit na veci, ktere AI neumi delat, jinak to budou mit v budoucnosti tezke.
@sergiunica6166 Жыл бұрын
Pokud mluvíme o použití, tak mam pár lidi z netechnické sféry, které AI používají. Z hlediska rozebíraní technologií a novinek, znám osobně jen 2 lidí s kterýma si můžu o tom pokecat. Kolik lidí používá internet, ale nevědí jak to přesně funguje.
@hlbocky Жыл бұрын
@@Daidalos66 Od 12 ročnej puberťáčky som rád keď ma pozdraví a usmeje sa . 😀 A nie jej vysvetľovať AI.
@luwi22 Жыл бұрын
Mohu potvrdit, uz to pouzivam ke sve praci a je to ulehceni prace, respektive vyznamne zrychleni.
@slofo22 Жыл бұрын
mna by zaujimalo ake su naklady na prevadzku chat gtp, zadam dotaz a kolko stoji ta odpoved
@Daidalos66 Жыл бұрын
Naklady nebudou o moc jine nez treba to, kdyz koukate na Netflix. Neco takoveho se hrozne spatne pocita, mate za tim roky vyvoje a ted to bezi na nejakym serveru. Provozovanim takove sluzby nebude tak nakladne, jako kolik stalo tu sluzbu vytvorit. A ty naklady na provozovani sluzby se casem zmensuji. Naklady nebudou nijak zvlast vysoke kdyz to provozuji i zadarmo.
@FandaPapez Жыл бұрын
Díky moc za video, taky sem moc rád, že můžu být u něčeho takového, hezkké shrnutí. Jen nezapomínejme, že systémy za nás stále nepostaví baráky a silnice apod. 😃
@janbernkopf810 Жыл бұрын
Nebudeme vědět jaké video je pravdivé. Bude ještě větší propaganda, než teď.
@hry9433 Жыл бұрын
Osobně nesouhlasím s myšlenkou, že člověk zvládne víc než AI. To co často lidé označují jako nový nápad, tak je buď něco co vychází z již známého nebo jde o náhodný objev. Můžete se utěšovat, že jste lepší čím chcete, ale jediný důvod proč AI nenahradí všechno je, že to lidi nedovolí. Stejně jako robotizace nenahradila veškerou manuální práci i když by mohla.
@jendabekCZ Жыл бұрын
Nenahradí mezilidský kontakt, a věřím, že ani spoustu obsahu tvořeného člověkem, protože samotné vědomí toho, že za tím stojí konkrétní osoba (se kterou se například můžu ztotožnit), je prostě jiná kvalita. Vnímal byste tohle video stejně, kdybyste věděl, že je P. Mára generovaný AI?
@hry9433 Жыл бұрын
@@jendabekCZ Však píšu, že to lidé nedovolí, těch důvodů je víc a to co píšete je jeden z nich. Ta otázka jestli bych vnímal stejně generovaný obsah je zajímavá. Vím, že je to neslušné, ale odpovím na ní také otázkou. Víte jistě, že to video není generované? Já ne.
@jendabekCZ Жыл бұрын
@@hry9433 Vím, protože to je jeho oficiální kanál. Samozřejmě by mohl sám sebe nahradit AI, ale tím by si naprosto odrovnal svou diváckou základnu.
@Slyght3r Жыл бұрын
Nevim, jestli to zde nekdo postrehl, ale pomoci AI byla vytvorena cestina pro hru Hogwarts Legacy. Preklad, ktery by lokalizacni tymy delali mesice, ne-li roky byl hotov i se zakladni korekturou od autora za tyden. Samozrejme krome rodu (jelikoz pri onikání AI nezna/nevi, ci je to muzsky/zensky rod, tak cestina je absolutne pouzitelna a obecne texty jsou absolutne ok. Samozrejme lokalizacnim tymum to je trnem v oku a jiz probehl beef na ceske herni prekladatelske scene. Vypada to, ze prekladatele se nemohou vyrovnat s tim, ze stejne jako samoobsluzne pokladny nahrazuji prodavacky na kase, tak AI preklad dokaze nahradit tym prekladatelu, kdy je potreba pouze jeden, dva lidi na korekturu. Vypada to, ze AI prekladace jsou obrovska budoucnost.
@sergiunica6166 Жыл бұрын
Zajímavé info, díky
@holyindians Жыл бұрын
👍Máme tady nástroj ktrej je vlastně hloupej, ale dokáže dělat některé věci tisickrat lépe než lide👍 tohle je super hláška. Tohle je prome hláška roku😂😂😂😂😂
@jendabekCZ Жыл бұрын
Kalkulačka je to samé, ne?
@holyindians Жыл бұрын
@@jendabekCZ Jj, proto už nevíme kolik ani máme prstů a jestli jsme kluk nebo holka 😁to je jasný že tohle vede ještě k větší debilite člověka, ale je to nevyhnutelne🤷♂️ to je jasné. Problém je ten že inteligence ne znamená moudrost, moudrost lze získat pouze službou starším. A od toho tyhle technologie odvádí, lidé jsou čím dál tím více inteligentní, ale o to více nejsou moudří. Inteligence není moudrost a to tahle společnost nechápe, protože není od koho už moudrost získat.
@timoskrepi_ Жыл бұрын
Apple chysta vlastny vyhladavac.. Mozno tam zahrnu aj Ai 🤷🏼♂️
@axelpalfy7597 Жыл бұрын
no ja sa o moju prácu nemusíím bát :-))
@TheMartinekh Жыл бұрын
Ostříhat!
@danieljonsta5533 Жыл бұрын
Myslím si že ve školství budou stále učitelé. Je důležité tam mít lidi ale otázkou jací? Lidé kteří nejsou kreativní, nemají emoční inteligenci a neumí děti naučit logickému uvažování a zpracovávání dát toho co jim AI vyplivne? Stále ale bude potřeba si pamatovat ale zřejmě už bude konec učebnic. Proč třeba elektrotechnologii nenacpat do aplikace s umělou inteligencí a nenechat si učně jednu hodinu hrát o samotě zatímco ředitel bude mít na počítači web kameru a kontrolovat jestli tam není až moc velký bordel? Stále bude nutné si pamatovat extrémní množství věcí aby jste byli dobří a AI vám to ulehčí. O dělníky bych se nebál a o to že projektanti přijdou o práci bych se také nějak. AI nevymyslí nic nového, jen zjednoduší proces ale stejně bude potřeba někoho kdo vymyslí kreativní řešení protože si tento prostor zrovna vyžádal kreativní řešení. Poslední věc je že ještě určitě několik desítek budou potřeba vědci a učitelé. AI je prostě jen datový a analyzační pomocní ale stále budou potřeba archeologové, a učitelé dějepisu, jen asi bude boj o lidi kterou jsou kreativní a umí zaujmout a pomoct při učení. Psychologie asi taky nebude k ničemu
@emilc35 Жыл бұрын
Já jsem hodně nerozvozní. Zažil jsem covid, kdy se nevědělo, co bude a teď umělá intleigence. Aktuálně budu dělat stánice a budu (snad) bakalář v oboru online marketing. Po tomhle práce na notebooku a v marketingu, hlavně jak si sám řekl skončí a já nevím, jakou cestou se vydat, kde bych mohl prorazit a kde mi práci nesežere uměla inteligence.
@David-ou2rr Жыл бұрын
Když půjdeš kopat chodníky, tak tu práci ti asi nevezmou
@sergiunica6166 Жыл бұрын
Můžeš se vydat směrem do IT, velice perspektivní odvětví.
@pavelriedl7671 Жыл бұрын
@@sergiunica6166 Do IT? Do blízkého budoucna budeš muset být opravdu na špici. Sám v oboru pracuji přes 20 let, pouze ukázka ChatGPT mi ukázala, jak velké změny nás čekají. V rámci IT Operation budou lidi automatizací pomocí AI velmi rychle nahrazováni - zpočtáku budou sami zaměstnanci AI ve velké míře využívat, pak vzniknou nástroje / stacky, které budou vnitrofiremně schopny rutinní práci těchto zaměstnanců nasát a po pár letech testování i nahradit. Vem si, jakým tempem se AI vyvíjí dnes, po uvedení ChatGPT a jak bude dál vývoj akcelerovat. Nevěřil bych, že to veme tak rychlý spád, dokud jsem si nezažil. Zažijeme velké změny, ne vždy přijemné, ale pozitivní je, že ekonomika i lidi si s tím nakonec poradí a bude to ohromný pokrok vpřed. Držme si klobouky...
@vtapvtap3925 Жыл бұрын
fyzická práce nezmizí - když už bude nejhůř. řemeslníci budou páni tvorstva
@vtapvtap3925 Жыл бұрын
@@sergiunica6166 tezko rict co bude - taky se muze stat ze nam tu srandu vlady utnou. To není moje myslenka. Jen v alza tech podcastu rikal myslim michal rybka ze v momentu kdy by to ohrozilo politiky je konec. Uvidime. Treba italie jede primo stredovek.. ne ten podcast ale mor a blato
@sanko9765 Жыл бұрын
a ludia budú stále hlúpejší. Budu verit len vynatkom neoverenych sraciek z internetu. Strašné.
@Daidalos66 Жыл бұрын
Jak se dany lidi vychovaji a nauci tak se pak chovaji. Problem je ve vychove, neni v technologiich.
@killman4098 Жыл бұрын
Já si myslím, že život poběží pořád podobně i s AI. Smartphony také nezpůsobily úplnou mega změnu - pořád chodíme do práce, mnozí do té samé 30 let v kuse. A s AI to bude podobné. Něco se změní, život bude snažší, ale většina lidí bude pořád chodit od 6 nebo 9 do práce a ani si nevšimnou, že AI existuje.
@pyRooo92 Жыл бұрын
Dost nebezpečný pohled na věc (pro tebe) že smartphone nezměnil život? Však jsme na tom všichni závislý, máš všechny informace v kapse. To před 20ti lety bylo úplně crazy. Do toho robotizace v propojení s AI může nahradit mnoho manuálních prácí a AI samotná může nahradit právě kreativce a lidi s takovou práci. Technologie se čím dál více zrychlují. Dříve trvalo 100let k nějakému revolučnímu vynálezu, dnes to jsou dny, kdy jsou představovány nove vynálezy, nové možnosti. A s AI to bude ještě rychlejší. Zkus o tom ještě popřemýšlet, ať nezaspíš třeba nějakou životní příležitost.
@killman4098 Жыл бұрын
@@pyRooo92 Já si myslím, že kdo vidí do výroby a výrobních procesů, určitě ví, že žádná robotizace nehrozí. Je to tak složité, že se vyplatí tam prostě posadit člověka, co bude lepit krabice. A já neřekl, že se nezmění nic. Ale že život poběží pořád podobně. Přijde ti, že lidi používají smartphony jako pracovní nástroj na informace? :D Vždyť tam většina jen kouká na Tik Tok. S AI to bude podobné. Už vidím, jak 90% příkazů bude typu - ChatGPT, namaluj mi kámoše, jak zvrací :D
@masoxs Жыл бұрын
Do práce lidi chodit budou, ale bude to buď servis pro jiného člověka/ služba / nebo vysoce odborná specializace.nic mezi tím...😃
@killman4098 Жыл бұрын
@@masoxs Já nechápu, kde berete všichni ty jistoty, co jak bude :D Vem si průmyslovou revoluci - co se změnilo pro běžné lidi? Pořád chodí do práce a většina povolání existuje stovky let jen s menší změnou. Pořád máme zemedělce, jen už netahají pluh na koni, ale mají traktor. Někdo bude muset vyrobit chleba a prodávat ho :D Nebo kopat silnice, stavět baráky. Někdo bude muset krmit důchodce v pečováku.
@vtapvtap3925 Жыл бұрын
@@masoxs nikdo neví jak to bude - jestli evropa nebude mít peníze a suroviny stejně se vráti k prvovýrobě.
@crustycaesar7396 Жыл бұрын
pozvete si Tomase Mikolova ;-)
@kamaspavelcz3300 Жыл бұрын
Herec v Pulp Fiction 😂👍
@bax.scrawny7605 Жыл бұрын
zde je rozhovor s albertem einsteinem pomoci chatGPT... kzbin.info/www/bejne/p3yxaoWPj7dkm7s