Shakespeare: III. Richárd KÖNYVAJÁNLÓ

  Рет қаралды 1,011

Négy Fal Között Olvasókör

Négy Fal Között Olvasókör

Күн бұрын

Ha tetszett a videó, lájkold, és iratkozz fel a csatornára! (Ha rányomsz a csengő ikonra, akkor mindig időben kapsz értesítéseket az új videókról.)
Kövesd a Négy Fal Között Olvasókört Facebookon és Instagramon (@balazs.kereszt) is! Részletek a nyereményjátékról ezeken az oldalakon hamarosan!
Olvasókör-jelentkezés: forms.gle/Aro6...
SHAKESPEARE-SOROZAT:
0. Bevezető: • Shakespeare Olvasókör ...
0. Miért olvass Shakespeare-t?: • 4 OK A SHAKESPEARE-OLV...
1.Rómeó és Júlia: • Shakespeare: Rómeó és ...
2.Othello: • Shakespeare: Othello K...
3.Szentivánéji álom: • Shakespeare: Szentiván...
4. Antonius és Kleopátra: • Shakespeare: Antonius ...
5. A velencei kalmár: • Shakespeare: A velence...
6. Hamlet: • Shakespeare: Hamlet KÖ...
7.Vízkereszt, vagy amit akartok: • Shakespeare: Vízkeresz...
8. Macbeth: • Shakespeare: Macbeth K...
9. Lear király • Shakespeare: Lear kirá...
10. A vihar • Shakespeare: A vihar K...
#booktube #irodalom #shakespeare
Bevezető (0:41)
Királydráma (02:19)
A gonosz egyetemes alakja (12:14)
A monológ (15:49)
Shakespeare kozmikus színpada (24:34)
Richárd mint színész (32:06)
A joker mint politikus (40:29)
A gonosz bukása (44:04)
A gonosz lelkiismerete (53:24)
Zárszó (1:01:05)
Géher István Shakespeare-könyve: moly.hu/konyve...
Filmfeldolgozások, amelyeket ajánlok a III. Richárdhoz:
en.wikipedia.o...)
en.wikipedia.o...)
en.wikipedia.o...
en.wikipedia.o...)
III. Richárd fülszövege:
"Én, mivel nem játszhatom a szerelmest,... Úgy döntöttem, hogy gazember leszek" - mondja Richárd Shakespeare már előző királydrámájában, a "VI. Henrik"-ben megmutatta, hogyan vált Richárd gonosztevővé, apja, a trónra vágyó York herceg, és bátyja, a sikeres nőcsábász Edwárd tetteinek hatására. Richárd legjellemzőbb tulajdonsága talán, hogy tragikusan magányos. Torz alkata valósággal megbélyegezte, s ő tudatosan szakította el magától az érzelem minden fajtáját - de ezzel az egész emberi társadalmat is. Egyetlen szenvedélye maradt csupán: az öncélú hatalomvágy; s ez a szenvedély, emeli környezete fölé: tigris a hiénák között. Nem csoda, hogy III. Richárd ellentmondásos alakját, hazájában és külhonban egyaránt, minden kor legkiválóbb tragikus színészei személyesítették meg.
Shakespeare legnépszerűbb királydrámája a "fehér rózsa és piros rózsa" harcainak feudális poklába vezet bennünket, hőse a tudatos, démoni gonoszságnak századokon át eleven, hátborzongatóan meggyőző szimbólumaként szól a mai emberiséghez is. A shakespear-i szenvedély sötét drámaiságát, komor zengését, a végzetes összecsapásokhoz is villogó szellemességet a magyar költészet erejével követi Vas István fordítása, mely tizenhét év óta színpadjainkon is, Shakespeare-irodalmunkban is meghonosodott.

Пікірлер: 16
@Larsen_B33
@Larsen_B33 6 ай бұрын
Nagyon jó elemzés volt ez is!! 🙌
4 ай бұрын
köszönöm szépen!:)
@gmlgml780
@gmlgml780 6 ай бұрын
0:00 _"... Én, mivel nem játszhatom a szerelmest,... Úgy döntöttem, hogy gazember leszek ..."_ Egy nagy túrót. Olyan szerencsés voltál, hogy tudatában lehettél annak, mikor a döntés megszületett benned. (Sőt, bizonyos értelemben, ez nem is olyan nagy szerencse.) De szerencse vagy sem, egy biztos. Sehogy máshogy nem dönthettél volna. Ha dönthettél volna valahogy máshogy, akkor úgy döntöttél volna. A döntést azonban nem te hozod. Csak benned születik. Te maximum a tanúja lehetsz.
4 ай бұрын
egyetértek! amúgy időközben vettem észre, hogy rosszul idéztem az angol eredetit: nem "I determined to prove a villain" hanem "I am determined to prove a villain" szóval így méginkább érvényesül az állításban rejlő kétértelműség/eldönthetetlenség
@gmlgml780
@gmlgml780 4 ай бұрын
​@ Értem hogy miért mondod "kétértelműnek", de számomra nincs abban semmilyen kétértelműség. Értem hogy senki nem bizonyította még sem a szabad akarat hamis látszatát sem pedig a létezését, és én is éltem évtizedeket, amikor a hamis társadalmi determináltság, és a saját figyelmetlenségem okán (dehát minek is figyelgetne olyat az ember, amit a társadalom, a kultúránk implicit trivialitásként oktrojál rád) a szabad akaratot magától értetődőnek gondoltam, és annak ellenkezőjére csak célozgató embert a legmagasabb gőggel kinevettem, de számomra most már az ellenkezője értetődik magától. Teljesen tudom hogy a csávó determináltsága miből fakad. Vagy ha azt nem is tudom hogy miből, azt tudom hogy miből nem. Szabad akaratból nem. Nem úgy határozott, hanem úgy van határozva. A legnagyobb szolgaság, de a legnagyobb öntudattal képes kijelenteni, hogy "úgy határoztam, hogy elmegyek X@rni". De csak próbáljon meg egyszer nem úgy határozni. És minden egyes határozásunk ilyen, vagy ilyen "határozásokon" (meghatározottságokon) alapul. Valójában csak az élet rabszolgái vagyunk, mind.
@gmlgml780
@gmlgml780 4 ай бұрын
Listázd a kommenteket "newest first" sorrendben, hogy listázódjon a válaszom. Fent a kommentek száma mellett lehet átkapcsolni.
6 ай бұрын
NYERD MEG EZT A KÖNYVET!! A III. Richárdot most megnyerhetitek az Európa Kiadó Shakespeare-sorozatának kiadásában. Játékszabályok: 1. Nézd meg a videót a III. Richárdról a KZbin-on. 2. Lájkold a videót és iratkozz fel a csatornára, ha még nem tetted! 3. Írd meg a videó alá kommentben: „Részt veszek a nyereményjátékban” (meg a véleményed a videóról, ha már itt vagy;) 4. Írd meg emailben (negyfalkozott2020@gmail.com), hogy a videó alapján 1, ki szerint nem érdekes, ki volt VI. Henrik? 2, kinek a mijével egyenlő a shakespeare-i kozmikus színpad? 3, melyik kártyalap Richárd a francia kártyában? FONTOS: A választ ne a videó alá írd kommentben, mert akkor lelövöd a poént mások számára (és rontod az esélyeidet). A nyertest emailben értesítem április 1-én, addig tart a játék! Hajrá!:)
@agergo2
@agergo2 6 ай бұрын
Nagyon jó lett ez a videód, mint a többi is! :) Egyébként ezzel most egy kicsit meghoztad a kedvemet a királyi drámákhoz, mivel én is hasonló előítéletek miatt idegenkedtem tőlük, mint amiket felsoroltál a videó elején. Hamarosan lehet, hogy lekapok 1-2-t a könyvespolcról. ;)
6 ай бұрын
hajrá hozzá!:)
@ferenckovacs2267
@ferenckovacs2267 6 ай бұрын
Nem azért tettem fel, hogy elolvasás helyett nézzétek meg. :)
6 ай бұрын
sírkövemre:)
@csillamajlath1084
@csillamajlath1084 5 ай бұрын
Nagyon jók ezek az elemezgetések. Nem kellene nevet változtatni? Olyan lehangoló már hogy 4FalKözött. 😣 Lehetnénk Keresztesek vagy bármi
4 ай бұрын
köszönöm szépen! a keresztesek meg sajnos történelmi okokból lenne lehangoló :D
@csillamajlath1084
@csillamajlath1084 4 ай бұрын
@ igaz😅 A 4 Falon Túl az már jó! Úgy fogom hívni . 😅
@Stoklasz
@Stoklasz 6 ай бұрын
Brit kutatók kimutatták: 👓 = nézettség ☝🏻
6 ай бұрын
sosem követem el ezt a hibát többé...:)
Shakespeare: Antonius és Kleopátra KÖNYVAJÁNLÓ
23:40
Négy Fal Között Olvasókör
Рет қаралды 2,1 М.
Fake watermelon by Secret Vlog
00:16
Secret Vlog
Рет қаралды 16 МЛН
POV: Your kids ask to play the claw machine
00:20
Hungry FAM
Рет қаралды 16 МЛН
Mihail Bulgakov: A Mester és Margarita KÖNYVAJÁNLÓ
1:26:23
Négy Fal Között Olvasókör
Рет қаралды 8 М.
Full Richard III Summary - Shakespeare Play - Schooling Online Full Lesson
15:52
Madách Imre: Az ember tragédiája (Nádasdy Ádámmal)
1:10:56
Négy Fal Között Olvasókör
Рет қаралды 4,3 М.
Umberto Eco - A rózsa neve KÖNYVAJÁNLÓ
1:33:15
Négy Fal Között Olvasókör
Рет қаралды 2,3 М.
Milan Kundera: A lét elviselhetetlen könnyűsége (KÖNYVAJÁNLÓ)
56:02
Négy Fal Között Olvasókör
Рет қаралды 6 М.
Albert Camus: Közöny / Az idegen KÖNYVAJÁNLÓ
1:09:12
Négy Fal Között Olvasókör
Рет қаралды 4,7 М.
Fake watermelon by Secret Vlog
00:16
Secret Vlog
Рет қаралды 16 МЛН