SIARKA. Poznajemy składniki pokarmowe

  Рет қаралды 6,983

e-pole

e-pole

Күн бұрын

#siarka #nawozenieazotem, #nawozy2022
W tym filmie poznajemy specyfikę oraz fizjologię pobierania, a także działania siarki w roślinach. Kiedy podać nawozy z siarką w uprawach zbóż ozimych czy rzepaku ozimego? Jak podzielić dawkę? Czy całość zapotrzebowania podać już na jesień, czy podzielić na jesień i wiosnę? Na jakie procey fizjologiczne wpływa siarka, i czy jej obecność wpływa na efektywność działania azotu?
* *
Znajdziecie nas również:
serwis: www.e-pole.pl
FB: / serwisepole
Grupa na FB: E-pole, profesjonalnie o uprawie i ochronie roślin: / 47313. .

Пікірлер: 14
@dpr8558
@dpr8558 2 жыл бұрын
Witam, jak ma się sprawa wykorzystania siarki z superfosfatu pojedynczego prostego? Jedni mówią, że jest trwałe związana z wapniem w formie gipsu i jest niedostępna, a inni że to dobre źródło siarki, bo jest uwalniana powoli i dzięki temu nie wymywania. Kto ma rację?
@epole_kanal
@epole_kanal 2 жыл бұрын
Odpowiedź eksperta K+S: "Bardzo dobre pytanie! Rzeczywiście ma Pan racje siarka w tym związku jest w formie gipsu i jest trudno rozpuszczalna. Można przyjąć, że im gleba kwaśniejsza tym więcej siarki z gipsu się rozpuści (według ustawy z ilości całkowitej deklarowaniej na opakowaniu nie więcej jak ¼ z podanej ilości, a w warunkach optymalnego pH może być to znacznie mniej). Niestety w wypadku niskiego odczynu pH gleby zarówno siarka jak i inne skł. pokarmowe nie są dostępne jak i pobierane przez roślinę w sposób komfortowy, gdyż system korzeniowy nie chce „rosnąć” w warunkach niskiego odczynu gleby (pH poniżej 5,5). Tutaj jeszcze może nastąpić przepłukanie siarki jeżeli wystąpią duże opady a korzeń nie będzie chciał rosnąć w głąb profilu z racji niskiego pH. Stosowanie takiego nawozu to zazwyczaj okres przedsiewny. Warto by było po roku lub dwóch od zastosowania takiego nawożenia poświęcić się i zbadać jedną próbkę na zawartość siarki siarczanowej w glebie wiosną i miałby Pan odpowiedź ile jej jest i czy tej siarki starczy. Ja w takim wypadku poszedłbym dwu torowo. Po pierwsze siarka z gipsu wolno działająca i po drugie siarka z ESTA Kieserit stosowana wiosną w dawce 50-75% zalecanej, by mieć pewność łatwo dostępnej siarki jak i przy okazji magnezu. Reasumując lepiej zachować optymalny odczyn i co najmniej 50-75% siarki ze źródeł łatwo dostępnych, a siarkę z gipsu traktować jako dodatek - ponieważ nigdy na 100% nie wiemy ile się z tego produktu uwolni. Pozdrawiamy"
@stanisawhouj8267
@stanisawhouj8267 2 жыл бұрын
@@epole_kanal ..
@epole_kanal
@epole_kanal 2 жыл бұрын
@@stanisawhouj8267 Śmiało, pytaj :)
@michaeli8088
@michaeli8088 2 жыл бұрын
Czy siarka z kizerytu podana 1 lutego na glebie lekkiej pod kukurydze i burak może ulec wymyciu(stratom) poza potencjalną strefę korzeniową? Podana na poplon, który będzie talerzowany w marcu na okolo 10 cm. Teren płaski, suma opadów od podania do dzis około 40mm
@epole_kanal
@epole_kanal 2 жыл бұрын
Odpowiedź eksperta K+S: "Panie Michale, sądzę że ta ilość opadu nie była jednorazowa, zatem o żadnym głębszym przemieszczeniu nie ma mowy. Średnio można przyjąć, że na glebie lekkiej w dodatku średnio wilgotnej aby przesiąkło na 1cm musi spaść ok. 1,5-2 mm opadu. To przykładowo przy 10 mm przesiąknie na ok. 5cm. Zatem siarka z kizerytu nie przemieściła się poza strefę budowy przyszłego korzenia kukurydzy czy buraka. Proszę pamiętać, że burak cukrowy pobiera ok. 60% wody i skł.pokarmowych z warstwy ok. 15cm i głębiej bo tam znajduje się system korzeniowy buraka po zakryciu międzyrzędzi"
@dzoskin.fan1
@dzoskin.fan1 9 ай бұрын
Witam. Czy siarka z nawozu o nazwie "siarczan wapnia" (AgroSulCa) to dobre źródło siarki? Dziekuje z góry za odpowiedź
@epole_kanal
@epole_kanal 9 ай бұрын
Siarczan wapnia to gips. Świetne źródło przede wszystkim wapnia na glebach o wysokim pH ;) Siarkę zawiera w formie przyswajalnej dla roślin.
@Marek-x9y
@Marek-x9y 4 ай бұрын
A w kukurydzy ile dać siarki
@Tobiasz0957
@Tobiasz0957 2 жыл бұрын
Witam.Czy nic się nie stanie pszenicy która jest w fazie jednego liścia gdy podam około 100kg/ha siarczanu magnezu ?
@epole_kanal
@epole_kanal 2 жыл бұрын
Nic złego się nie stanie, wręcz przeciwnie - magnez wspomoże szybszy rozwój systemu korzeniowego, a siarka poprawi efektywność działania azotu!
@Tobiasz0957
@Tobiasz0957 2 жыл бұрын
@@epole_kanal Dziękuję za odpowiedź Pozdrawiam
@Tobiasz0957
@Tobiasz0957 2 жыл бұрын
@@epole_kanal Jeszcze jedno mam pytanie jak zastosuje ten siarczan w dawce 100kg/ha a za dwa dni saletrę w dawce 250kg/ha?.Może tak być?
@epole_kanal
@epole_kanal 2 жыл бұрын
@@Tobiasz0957 Tak. Może tak być. Między stosowaniem Mg i S a stosowaniem azotu N, nie ma żadnych antagonizmów. Wręcz wszystkie 3 składniki działają na siebie pozytywnie czyli występuje zjawisko synergizmu co oznacza lepsze pobranie każdego z nich.
MAGNEZ. Poznajemy składniki pokarmowe
7:27
e-pole
Рет қаралды 9 М.
2 MAGIC SECRETS @denismagicshow @roman_magic
00:32
MasomkaMagic
Рет қаралды 31 МЛН
ЛУЧШИЙ ФОКУС + секрет! #shorts
00:12
Роман Magic
Рет қаралды 27 МЛН
Which team will win? Team Joy or Team Gumball?! 🤔
00:29
BigSchool
Рет қаралды 14 МЛН
Triple kill😹
00:18
GG Animation
Рет қаралды 18 МЛН
SIARKA KONTRA ZBOŻA - #298 nawozy nonstop
12:18
nawozy.eu
Рет қаралды 28 М.
Jak KOMPOSTUJĘ?🌱 Poznaj mój sposób!
9:36
Ranczo na Zielonej
Рет қаралды 9 М.
WAPŃ - SZKIELET DLA ROŚLIN - #250 nawozy nonstop
8:03
nawozy.eu
Рет қаралды 27 М.
2 MAGIC SECRETS @denismagicshow @roman_magic
00:32
MasomkaMagic
Рет қаралды 31 МЛН