Natrafiłem przypadkiem na Pana kanał i muszę stwierdzić, że jestem pod ogromnym wrażeniem. Nie wiedziałem, że jest ktoś w stanie tak rzeczowo wytłumaczyć tyle aspektów z tej dziedziny informatyki. Dziękuję za umieszczone materiały oraz ich rzetelne przygotowanie oraz z niecierpliwością czekam na kolejne pomysły. Pozdrawiam serdecznie.
@RemigiuszPyrek Жыл бұрын
Super, cieszę się kiedy czytam, że piszący docenia wiedzę :) Życzę powodzenia na niwie zawodowej!
@marcin73513 жыл бұрын
Jest Pan niesamowity, dzięki Pana filmikom ogarnąłem wiele rzeczy mimo, że wcześniej nie przepadałem za Mikrotikiem. Czekam na więcej materiałów. :)
@RemigiuszPyrek3 жыл бұрын
Dziekuje :)
@qweqwe_Flinstone3 жыл бұрын
w pełni profesjonalna prezentacja jak i jej przedstawienie. Miło się oglądało i słuchało :)
@RemigiuszPyrek3 жыл бұрын
Dziekuje bardzo ;)
@mondelas20003 жыл бұрын
Witam wszystko zrozumiałe dziękuje i Pozdrawiam
@RemigiuszPyrek3 жыл бұрын
Cieszę się i dziękuję za informacje zwrotną.
@macati12343 жыл бұрын
Bardzo dobry, merytoryczny materiał. Bardzo fajnie przygotowany. Widać ogrom włożonej pracy:) Czekam na kolejne
@RemigiuszPyrek3 жыл бұрын
Dziękuję! Obecnie jestem zafascynowany nową technologią opartą o bazy block-chain. Widzę duże braki w zrozumieniu tematu nawet po stronie informatyków. Dlatego już niebawem połączę zagadnienia sieciowe, sprzętowe z oprogramowaniem, tak aby każdy mógł zrozumieć i skorzystać :) W grudniu opublikuję pierwsze materiały, powinny się spodobać, ponieważ mowa będzie o konkretnych rozwiązaniach przynoszących korzyści finansowe. Do zobaczenia, jeszcze raz dziękuję za komentarz!
@macati12343 жыл бұрын
@@RemigiuszPyrek czekam z niecierpliwością :)
@RemigiuszPyrek3 жыл бұрын
@@arturwinkel8807 Tym razem ze Szczepankowa Panie Arturze. Na zdrowie, proszę wypić jednego więcej za powodzenie :)
@RemigiuszPyrek3 жыл бұрын
@@arturwinkel8807 Artur, kolejną kolejkę wychyl za swoje zdrowie psychiczne! Widzę, że wracasz do formy :)
@brangRB Жыл бұрын
Super Materiał ! Pozdrawiam. Śmiało może Pan tworzyć więcej takich praktycznych poradników związanych z mikrotikiem i sieciami. Oczywiście fajnie tak jak tu na praktycznych przykładach !
@RemigiuszPyrek Жыл бұрын
Zapraszam do oglądania, czasu mam ostatnio mniej jednak z radością nagrywam!
@brangRB Жыл бұрын
@@RemigiuszPyrek Wiadomo. Fajnie by się pracowało z Panem dużo można się nauczyć i co ważne treściwie krótko i na temat, nie jak wykładowcy na studiach : ) !
@RemigiuszPyrek Жыл бұрын
Dobrym pomysłem jest zatrudnić się w DataCenter na przykład Google/Microsoft, zobaczysz sprzęt za grube pieniądze przez który przechodzi ruch z całego świata! Polecam :)
@RemigiuszPyrek Жыл бұрын
Mamy praktykanta na chwile obecną w firmie i jest to młody ambitny człowiek, jednak jak opowiada czego się uczy na zajęciach, to głowa mała. Już nie chodzi nawet o to czego się uczy, ponieważ bazy danych to świetny temat, jednak poziom tego nauczania jest żenująco niski nie odpowiedni do wymagań rynku. Na szczęście chłopak szybko się uczy! Podsumowując na studiach trzeba być i zaliczać, wiedzę konkretną zdobywa się praktykując :)
@Roofi25 Жыл бұрын
@@RemigiuszPyrek Mam pytanie. Cały czas wałkuje temat vlan i mam problem z management vlan. Może Pan nagrać video krótkie na temat konfiguracji przełączników i innych urządzeń sieciowych. Rozumiem tak, że robię z routera do switacha trunk i potem (np vlan 10,20[managment],30) jak ustawić, aby ten swtich był w tej siecie vlan20.
@krzysztofkretosz Жыл бұрын
Bardzo czytelne i ciekawe przedstawienie tematu VLAN-ów. Dziękuję. Może nagra Pan jakiś filmik o urządzeniach Tp-linka.
@RemigiuszPyrek Жыл бұрын
Myślę, że jest opcja, mamy w firmie jakieś duże TPLinki w szafach. Czekam na kamerę, i postaram się nagrać film jakiś, tylko to może być dopiero w połowie czerwca, sporo pracy zawodowej po drodze :)
@sWIETY131313 Жыл бұрын
Super dziękuję 😀
@RemigiuszPyrek Жыл бұрын
Dziękuje za komentarz!
@marcin74153 жыл бұрын
Pierwszy film co ktoś przełożył VLAN na język polski, zrozumiały.
@RemigiuszPyrek3 жыл бұрын
Cieszę się i polecam się na przyszłość :)
@przemekp53113 жыл бұрын
Stworzył Pan najlepszy polski kanał o tej tematyce. Gratuluję i pozdrawiam.
@RemigiuszPyrek3 жыл бұрын
Dziękuję za słowa uznania i cieszę się, że mogę dzielić się praktyczną wiedzą.
@PrzemoPSzynku3 жыл бұрын
Naprawdę bardzo fajny kanał i bardzo mi się podobają Pana temat. Extra wytłumaczone pojęcie na temat vlan-ów i trunking-u. Mam nadzieję, że będzie Pan nadal rozwijał ta tematykę i powstańa jakieś filmiki na temat zaawansowanego firewalla w mikrotiku, może coś na temat SW OS. Chciałbym poznać Pana opinie na temat ich switch-y i konfiguracji. Pozdrawiam
@RemigiuszPyrek3 жыл бұрын
Switche Mikrotik oparte o SW OS mam w najbliższych planach, ponieważ są dobre, niezawodne i przystępne cenowo. Dziękuję za pozytywną ocenę nagranego materiału! Oczywiście o ustawieniach firewall’a jak zawsze w praktycznych przykładach ;)
@bg72936 ай бұрын
świetny materiał! w jakim programie zrobione grafiki?
@RemigiuszPyrek6 ай бұрын
Program graficzny Affinity Designer, z tego co widzę, jest 50% off w chwili obecnej. Program warty swojej ceny.
@kacperpiorkowski24309 ай бұрын
świetnie wytłumaczone, ale nadal nie czuje że rozumiem do końca różnice między tagowanymi, a nietagowanymi portami w vlanie, a właśnie dzięki temu znalazłem ten filmik. Bardzo dużo czasu poświeciłeś na tłumaczenie tego zagadnienia natomiast może mógłbyś mi to jeszcze jakoś opisać tu w komentarzu. Po co robimy tagowanie jakie to ma znaczenie dla portów i dla całej sieci, czyli jakbym miał zadać konkretne pytanie kiedy powinniśmy tagować a keidy nie powinniśmy i po co to robimy?
@RemigiuszPyrek9 ай бұрын
Tagowanie to jak obładowanie kolesia wszystkim co masz, w tym wypadku VLAN 1, VLAN 2 itd. Natomiast nietagowany zostaje tam gdzie jest, czyli jeśli nie niesie żadnej informacji to należy do VLANu w którym posadziłeś go na ławce :) Trunk czyli tagowany jest od wszystkiego a nie tagowany od konkretnie jednego VLANu :)
@@Painkiller022 Super, cieszę się i powodzenia życzę!
@piasta83 жыл бұрын
Super!
@RemigiuszPyrek3 жыл бұрын
Dziekuję!
@troley12842 жыл бұрын
Witam, czy mógłbym prosić o więcej informacji, w jaki sposób stworzony jest trunk w zakładce Bridge? Szukając w Internecie jest bardzo wiele sposobów tworzenia VLANÓW na MikroTiku. Pozdrawiam
@RemigiuszPyrek2 жыл бұрын
Wróciłem do nagrywania po dłuższej przerwie, jeśli jeszcze nie poradziłeś sobie z tematem, postaram się za jakiś czas nagrać film, choć sądziłem, że ten wystarczy :-) Moje wina, że uznałem temat za wyczerpany :-( Daj znać czy sobie poradziłeś/aś?
@troley12842 жыл бұрын
@@RemigiuszPyrek Poradziłem sobie, dziękuję za odpowiedź i przydatne filmy. Pozdrawiam :)
@chilli91293 жыл бұрын
4:33 "...tutaj mamy patchpanel" a pokazujesz switch - super odcinek
@RemigiuszPyrek3 жыл бұрын
Tak to prawda, jak publikowałem film dopiero się zorientowałem. Czujne ucho jest w stanie wyłapać merytoryczny błąd, za co przepraszam. Miłego i dziękuję za uwagę!
@przemyslawnieznalski6979 ай бұрын
Najlepsze wytłumaczenie vlanów oraz różnych producentów w końcu załapałem. Porat mgmt bedzie przypisany do jednego jednego gniastka ? Jak zrobić aby administrator miał dostęp do mgmt i zbiurka i z domu i z wifi? dzieki i pozdo.
@RemigiuszPyrek9 ай бұрын
Cieszę się, że mogłem pomóc :)
@DanelSwitalski2 жыл бұрын
witam, całkiem ciekawy materiał ale ...., nie każdy ma możliwość posiadania switchy kilku vendorów - może przydałby się materiał o mikrotikach? osobny temat o switch serii 3x (vlan filtering), switche serii 1x i 2x oraz co jest chyba mało znane: switching soho, czyli mt2011 i podobne. pozdrawiam Daniel
@RemigiuszPyrek2 жыл бұрын
W tym momencie jestem odpowiedzialny za serwery i bazy danych, stąd trudno mi się zebrać i cokolwiek nagrać. Przykro mi, że nie mam więcej czasu na hobby jakim jest nagrywanie w tym momencie. Odpowiadam na pytania dotyczące już nagranych materiałów to wszystko na co znajduję w chwili obecnej czas.
@chilli91293 жыл бұрын
dwa pytania: 1. czy jest szansa na pokazanie konfiguracji firewalla na mikrotiku, która zawierać będzie możliwość podłączenia do głównego serwera dla niektórych vlanów mimo ich separacji ? 2. w czym robisz te grafiki ?
@RemigiuszPyrek3 жыл бұрын
2. Korzystam z programu Affinity Designer - to narzędzie bardziej dla grafików aniżeli administratorów sieci. 1. Co do konfiguracji routera to oczywiście, że tak, tyle że wcześniej obiecałem kilka tematów, które czekają już w kolejce. Myślę, że wspomnę o takiej konfiguracji przy okazji uruchamiania serwera domeny.
@chilli91293 жыл бұрын
3mam za słowo ;)
@JakubHerok Жыл бұрын
Dzień Dobry, w czym Pan robił schemat ze switchami i patchpanelami jaki program?
@RemigiuszPyrek Жыл бұрын
Program nazywa się Affinity Designer, powodzenia
@sebastianwronski7942 жыл бұрын
Mam pytanie odnośnie schematów, w jakim programie były robione. Bardzo czytelne, a sam poradnik mega!
@RemigiuszPyrek2 жыл бұрын
Projektuje w programie Affinity Designer odpowiednik Adobe Illustrator. Pozdrawiam :)
@krzysztofwisniewski82832 жыл бұрын
@@RemigiuszPyrek Do Affinity wykorzystuje Pan jakąś bibliotekę zawierającą gotowe elementy sieci?
@RemigiuszPyrek2 жыл бұрын
@@krzysztofwisniewski8283Wszystkie ikony czy też elementy graficzne zaprojektowałem od podstaw :)
@kocioTHC3 жыл бұрын
Jako że jestem ze świata IT (jestem administratorem Unix) i vLAN to codzienność, nigdy nie wpadłem na to aby ”świeżakom" tłumaczyć to jako jako przezroczysty switch.
@RemigiuszPyrek3 жыл бұрын
Nie znam innego, lepszego sposobu, na to, aby to inaczej przedstawić :-)
@kocioTHC3 жыл бұрын
Planujesz może przedstawić różnice między switchami L2 i L3 oraz jak łączyć dwa switche L3 razem? Nie jestem jakimś masterem z sieci, ale z chęcią bym posłuchał o tym jak połączyć dwa switche L3 razem z routerem i dlaczego tak a nie inaczej.
@RemigiuszPyrek3 жыл бұрын
L2 i L3 w ogóle jest ciekawym tematem. Chciałem wspomnieć o tych przełącznikach w kontekście DataCenter gdzie ruch w dużej części odbywa się po adresach MAC a nie adresach IP i połączeniach Fabric. Jednak na ten moment obiecałem zagospodarowanie pracowni szkolnej i realizuje ten temat krok po kroku do końca (mojego lub gospodarki).
@kocioTHC3 жыл бұрын
Z tym dużo częściej bym nie ryzykował. Chyba że w teorii lub małych organizacjach. Niestety w dużych organizacjach zbyt duży nacisk jest kładziony na bezpieczeństwo, przez co czasami są wdrażane tak głupie rozwiązania, że głowa mała i na ten przykład, serwer NFS stoi za firewallem, zdarzają się też kwiatki że różne serwery tej samej aplikacji są w różnych vLANach - czytaj ruch idzie przez FW. Nie mówię że jest to norma, ale wiele w życiu już widziałem, więc stwierdzenie że w dużych sieciach ruch głównie na warstwie drugiej jest to śmiałe stwierdzenie. Nie mniej jednak, planuje w domu sobie zrobić sieć, gdzie będę miał 3 switche L3 i główny router i zastanawiam się jak to spiąć aby było najoptymalniej. Switche i router spięte 2x10Gb plus ze dwa serwery będą też po 10 w LACP, reszta na chwilę obecną po gigabicie, jednak okablowanie przygotowane pod 10 Gbps. Nie mniej jednak, zastanawia mnie jak działa routing przy spine-leaf gdzie mamy dwa albo trzy switche spine I powiedzmy 8 leaf. Dużo filmików w sieci jest że tak się laczy, ale nigdzie nie ma jak to jest spięte ze sobą w warstwie logicznej, tak aby zawsze były te dwa jumpy tylko.
@RemigiuszPyrek3 жыл бұрын
@@kocioTHC Poważna instalacja jak na rozwiązanie domowe. W kwestii spine zapytam czy mogę udostępnić rozwiązanie z naszej serwerowni jeśli nie to następnym razem przed wdrożeniem u klienta nagram film i opublikuje. Niestety nie nam w biurze przełączników z taką funkcjonalnością, a potwierdzam, że mało jest konkretnej wiedzy na temat organizacji ruchu w takich centrach obliczeniowych. My mamy ruch po MAC ponieważ tablice ARP były zbyt duże. Dam znać co uda mi się w tej kwestii załatwić.
@dgsi53793 жыл бұрын
Bardzo pomocne. Mam pytanko jak dla wszystkich Vlan dodać wspólną drukarkę sieciową i skaner?? Gdzie ją umieścić?
@RemigiuszPyrek3 жыл бұрын
Najlepiej VLAN1, zwykle na tym ID tworzy się podsieć dostępną dla wszystkich, można powiedzieć Default, bez ograniczeń. Ja bym tak zrobił ;) Ty możesz wybrać dowolną oczywiście.
@dgsi53793 жыл бұрын
@@RemigiuszPyrek WIELKIE dzięki :-). Cos w biurze musze zrobić a jestem raczej z innej branży. Coś ogarniam - powoli :-) Chce dać MikroTik RB4011iGS+RM + Cisco Catalyst WS-C4948E. Myślę że to dobry pomysł. Co Pan na to?
@RemigiuszPyrek3 жыл бұрын
@@dgsi5379 Zdecydowanie ten sprzęt się nada :)
@dgsi53793 жыл бұрын
@@RemigiuszPyrek Bardzo dziekuję za odpowiedź
@RadoslawAdamStachnik Жыл бұрын
Drukarka hp z apką na telefony, komputery i drukowanie bezpośrednio z apki…
@maros29mt2 жыл бұрын
Hello, you have nice schemes. What you are using for drawings?
@RemigiuszPyrek2 жыл бұрын
Hi, mostly Affinity Designer :)
@piasta82 жыл бұрын
Może jakieś TP-Linki ? i konfiguracja VLANów ? :)
@RemigiuszPyrek2 жыл бұрын
Nie wiem jakie przełączniki masz na myśli. W tej chwili mam dostęp do urządzeń TP-Link w wersji przemysłowej, jednak nie wiem czy o takich myślałeś? Daj znać o jakie urządzenia Tobie chodzi, porównam z tymi co mam i zobaczę co da się zrobić!
@weareonlynumber2 жыл бұрын
A więc jaka jest różnica między trunk a taged?
@RemigiuszPyrek2 жыл бұрын
Trunkiem idą wszystkie VLANy :)
@leszczyn07 Жыл бұрын
Czy z sieci nietagowanej połączę się z kompem w VLAN-ie?
@RemigiuszPyrek Жыл бұрын
Jeśli na Firewallu nie zablokujesz ruchu pomiędzy sieciami to tak!
@Mati_ZAKO3 жыл бұрын
Świetny film. Panie Remigiuszu na routerze stworzył Pan vlany i utworzył 3 porty Trunk dla switchy. Mam pytanie jak na tym routerze wykorzystać wolny port do któregoś z vlanów. Jest potrzeba podpięcia 1 pc bezpośrednio do routera z aby korzystał z okreslonej podsieciu którą będziemy przepychać vlanem na switcha. Z gory dziękuję i pozdrawiam.
@RemigiuszPyrek3 жыл бұрын
Poproszę o maila do mnie, zrobię zrzut ekranu dla Pana. Najszybciej - do jednego z wolnych portów, czyli poza bridge utworzyć potrzebny VLAN i tam podłączyć komputer. Adresacje w IP > Addresses podłączałem na filmie do VLAN’ow a nie portów, więc wszystko doskonale zagra w tym przypadku.
@robbobrave2 жыл бұрын
Wydaje mi się, że na routerze nie został zadeklarowany trunk dla vlan15. Na portach trunk trzeba dopisać że mają przekazywać ruch z tego vlanu do switcha
@RemigiuszPyrek2 жыл бұрын
Moim zadaniem było przekazać zasadę działania standardu VLAN z pomocą infografiki i mojego komentarza. Jeśli coś pominąłem to cieszę się, że udało się to Tobie wyłapać. Powodzenia :)
@weareonlynumber3 жыл бұрын
Witam Panie Remigiuszu a jak zablokować komunikację między VLANami? np. mamy VLAN10 i VLAN20 i nie chcemy komunikacji między nimi. Za to chcemy, że oba łączyły się do VLAN30
@RemigiuszPyrek3 жыл бұрын
Na firewall blokujesz siec przypisana do VLAN. Na przykład DROP dla ruchu z sieci SRC 192.168.1.0/24 w kierunku czyli DST 192.168.2.0/24. Zakładając, że VLAN1 to 192.168.1.0 to wówczas z tej sieci nie będzie można wysyłać nic na VLAN2 a z VLAN2 na VLAN1 bez problemów. Każdy VLAN ma swoją sieć i nie blokujemy VLAN tylko właśnie owe sieci. Jakby co to dzwoń, nie gryzę a chętnie pomogę :)
@weareonlynumber3 жыл бұрын
@@RemigiuszPyrek Super, skontaktuję się z Panem mailowo, bo numeru tel. nigdzie nie widzę w profilu. mam jeszcze kilka pytań o VPN'y itd. a Pan jako jedyny tłumaczy to naprawdę na świetnym poziomie.
@matysikpiotr2903 жыл бұрын
Panie Remigiuszu naprawdę świetne wytłumaczenie VLANów. Rzut oka na poprawne wprowadzenie w różnych urządzeniach to to czego wszędzie szukałem a Pan mi niesamowicie pomógł bo teraz router-on-the-stick i można działać. Bardzo bardzo Dziękuję. Mam jednak pytanie bo chciałbym więcej o VLAN tzn. inter-vlan-routing na CISCO. Bo mam dwa przełączniki warstwy l2/l3 naprawdę wydajne i nie chciałbym przesyłać (konfigurować) dodatkowych tranków na jeden mały routerek tylko zrobić komunikację między VLANami wewnątrz tych dwóch przełączników a ruch do internetu żeby szedł do internetu. Jak tam się ustala zasady tej komunikacji ? Będę wdzięczny za pomoc bo nie wiem czy router-on-the-stick to w moim przypadku optymalne wyjście. Dziękuję raz jeszcze za świetny materiał.
@RemigiuszPyrek3 жыл бұрын
Nie przypominam sobie takiej konfiguracji z mojego doświadczenia, jednak proszę do mnie opisać na maila co dokładnie za urządzenia pracują w sieci, może uda mi się pomóc.
@Learnduino Жыл бұрын
Witam serdecznie, mam dość sporo urządzeń w moim domu. Zastanawiałem się Vlan. posiadam kamery ip, esp wykorzysujące wifi, unifi nanoHD, mikrotik RB4011 z wifi do tego dwa routery netgar. w tym momencie wszystko działa, ale wiem że ruch jest ogromny. chciałbym mieć własny VPS i VPN dla telewizji. boję się ruszać cokolwiek by nie zostać bez internetu czy Mikrotik RB4011 jest wstanie obsłużyć 3-4 vLAN i VPN? powinienem dokupić zarządzany switch lub coś jeszcze?
@RemigiuszPyrek Жыл бұрын
Ten Mikrotik to porządny model. Z mojego doświadczenia mogę stwierdzić, że jest w stanie obsłużyć spory ruch. Tutaj ruch na kamerach jest pewnie w sieci wewnętrznej a dostęp z zewnątrz poprzez rejestrator. Nie powinno być większego problemu z ruchem, pewnie wbrew pozorom jest go niewiele na routingi. Mikrotik ma opcje wyświetlania obciążenia CPU więc można rozpoznać się od razu oraz prędkości na interfejsach.
@RemigiuszPyrek Жыл бұрын
Ponadto Mikrotik zaimplementował super szybki VPN Wireguard więc kolejna korzyść w stosunku do konkurencji.
@RemigiuszPyrek Жыл бұрын
A VLAN jak masz dobry switch przy okazji to dodatkowo ograniczy ruch docierający do routera.
@Learnduino Жыл бұрын
@@RemigiuszPyrek czyli dokupić switch zaarządzalny i podpisc go do Mikrotika?
@Learnduino Жыл бұрын
@@RemigiuszPyrek dokładnie tak jest
@RadoslawAdamStachnik Жыл бұрын
Ja w domu oddzieliłem dzieci od rodziców i IoT od wszystkiego innego. Niby dom, a bezpieczeństwo ponad wszystko.
@RemigiuszPyrek Жыл бұрын
Zgadzam się, jeśli wiedza pozwala i osprzęt także, to dlaczego nie odseparować sprzętu firm nieznanych od naszych zasobów. Uważam, że to dobre i słuszne podejście!