Wykłady Gosciwita są tak zajmujące, że na kilkadziesiąt minut zapominam o tym, iż świat jest podły. Brawo 😊
@gosciwit_malinowski11 күн бұрын
Miło mi niezwykle !
@mariuszwojciechowski-mf2xv11 күн бұрын
Serdecznie pozdrawiam. Znakomity odcinek. Wychowałem się nad Biebrzą, na pograniczu między Mazowszem, Jaćwierzą, a Rusią Grodzieńską. Z czasów dzieciństwa pamiętam wyraz "tołkować", który oznaczał coś w rodzaju intensywnie, energicznie, długo coś komuś tłumaczyć, wyjaśniać, do czegoś przekonywać. Wydaje mi się po wyjeździe ze wsi, już z tym wyrazem nie spotykałem się. A Pańska audycja przypomniała mi o tym.
@jankomuzykant502711 күн бұрын
W programie "Rolnicy - Podlasie" bohater Gienek mówi czasem do swojego adwersarza: Ty jesteś troszkę nietołkowny. 😄
@gosciwit_malinowski10 күн бұрын
Tak, ten wyraz jest w użyciu dokładnie na tych terenach.
@heatwave759511 күн бұрын
Fascynujący wykład. Z niecierpliwością czekam na wnioski i podsumowanie cyklu tematu "tłumacza" i na pewno bez "zawodu" :)
@gosciwit_malinowski11 күн бұрын
Dziękuję :)
@ilcattivo1311 күн бұрын
Dziękuję. Mnie "tłumacz" w tytule nie odstraszył. Czekając na finał życzę dobrego weekendu! :)
@gosciwit_malinowski11 күн бұрын
Wzajemnie spokojnego weekendu !
@ilcattivo1311 күн бұрын
@@gosciwit_malinowski Dziękuję :)
@KeselSiemianowicki11 күн бұрын
Świetny materiał. Dobrze się oglądało. Pozdrawiam👍👍👍👍
@gosciwit_malinowski11 күн бұрын
I ja pozdrawiam !
@kamilolszowka355111 күн бұрын
Pochwalę się że jeszcze w wieku dwudziestu lat przeczytałem cały Latopis popa Duklanina od deski do deski!
@gosciwit_malinowski11 күн бұрын
I ja też :) teraz tylko zaglądam. Może trzeba wrócić do zwyczajów młodości.
@klekine10 күн бұрын
A ja "Polskę Jasieniców". I teraz też czytuję wyrywkowo.
@PiotrArtur197211 күн бұрын
Faktycznie poprzednie części mnie odstraszyły bo myślałem że chodzi o zawiedzioną nadzieję, a nie o profesję 😉
@gosciwit_malinowski11 күн бұрын
Ha, polski język to jest jednak niezwykle plastyczna i wieloznaczna materia :)
@ArkadiuszFratczak10 күн бұрын
No nie wiem,ale yt bez Pana by nie istniał :)
@gosciwit_malinowski9 күн бұрын
Dziękuję :)
@edithe74268 күн бұрын
Od dziecka słyszałam w swoim otoczeniu powiedzenie "mówić bez tołku", co oznaczało że nie można kogoś zrozumieć. Nigdy nie zastanawiałam się nad znaczeniem słowa tołk, teraz już wiem !
@gosciwit_malinowski8 күн бұрын
To jest w polskim regionalizm.
@czarnykot56910 күн бұрын
Dziękuję za bardzo ciekawy odcinek
@gosciwit_malinowski10 күн бұрын
Dzięki
@agnieszkaacka673311 күн бұрын
Wspaniałe!
@kamilolszowka355111 күн бұрын
W bułgarskiej trylogii filmowej o Chanie Asparuchu jest wprost genialnie nakręcona scena, jak z pomocą plecionych tarcz wiklinowych południowosłowiańskie plemię Siewierców skutecznie odpiera najazd Bizantyńczyków. Rzeczona bułgarska trylogia filmowa o Chanie Asparuchu składa się z trzech części: I. Chan Asparuch I - Fanagoria - Хан Аспарух - 1981 II. Chan Asparuch II - Przesilenie - Хан Аспарух - 1981 III. Chan Asparuch III - Ziemia na zawsze - Хан Аспарух - 1981 I właśnie w trzeciej części zatytułowanej „Ziemia na zawsze’’ ma miejsce ta nakręcona z niebywałym kunsztem widowiskowa scena batalistyczna, w której to odziani jedynie w płócienne koszule i uzbrojeni jedynie w plecione tarcze wiklinowe i drewniane włócznie Siewiercy skutecznie odpierają najazd opancerzonych od stóp do głów i uzbrojonych w żelazne miecze bizantyjskich rycerzy. Scena ta jest tak widowiskowa, że na długo zapada w pamięć wszystkim oglądającym rzeczony film… Ten kto jeszcze nie widział bułgarskiej trylogii filmowej o Chanie Asparuchu niech bezzwłocznie naprawi ten błąd… Obowiązkowa pozycja dla wszystkich Słowianofilów!
@gosciwit_malinowski11 күн бұрын
Dziękuję za przypomnienie. Oglądałem ten film jako bardzo młody człowiek i chyba sobie czas przypomnieć. A Bułgarzy mogą być bardzo adekwatni a propos początków Serbów, choć także trochę odmienni.
@kamilolszowka355111 күн бұрын
@@gosciwit_malinowski Rzeczona bułgarska trylogia filmowa o Chanie Asparuchu jest absolutnym arcydziełem!
@janmos517811 күн бұрын
@@kamilolszowka3551 Podobnie jak z innej nieco ale też bałkańskiej tematyki Michał Waleczny z 1971. Też polecam.
@aleksanderwassilew854811 күн бұрын
To nie jest film dokumentalny! ;) Licencia poetica - mitologia - ... ;)
@gosciwit_malinowski11 күн бұрын
@ oczywiście, ale takie są początki wszystkich narodów, a film jest bardzo wizualny :)
@kemodalerd424311 күн бұрын
Pozdrawiam!
@gosciwit_malinowski10 күн бұрын
I ja pozdrawiam !
@patrykmatalinski641310 күн бұрын
Bardzo ciekawy wykład 👍Kolejna wartościowa porcja wiedzy.Jestem pod wrażeniem Pana wiedzy z zakresu pochodzenia słów. Ma Pan profesor jakiś pomysł jaka mogła być etymologia nazwiska Mataliński? Dodam że nazwisko pojawia sie około roku 1760-1770 na Mazowszu płockim ?
@gosciwit_malinowski9 күн бұрын
Wydaje mi się, że Mataliński to może być oboczna forma nazwiska Nataliński. Taka wymiana M i N się często zdarzała. Mikołaj - Nikołaj. Mikita - Nikita. Itd.
@patrykmatalinski64139 күн бұрын
@gosciwit_malinowski Dziękuję bardzo za ten pomysł. Pozdrawiam serdecznie 👍
@gosciwit_malinowski9 күн бұрын
@@patrykmatalinski6413 I ja pozdrawiam
@sawekgowacki834811 күн бұрын
Prze ciekawe 👍👍👍👍✌️✌️✌️
@seladonowe4 күн бұрын
zanim odsłucham podsumowanie w następnym odcinku (już zacieram ręce), to trzy wolne refleksje: po pierwsze to chyba nie 'tłumacze' w tytule zniechęcili (jeśli nastąpiło zniechęcenie) słuchaczy, co raczej ogrom informacji dot. Chin w trzecim odcinku, które to informacje są dość hermetyczne i bez punktów odniesień nawet w dość solidnej siatce wiedzy historycznej czy ogólnej (ja sama z wielką przyjemnością ich wysłuchałam, bo amatorsko ciekawię się Chinami i przy okazji: proszę o więcej chińskich odcinków, już kiedyś namawialiśmy pana profesora na to, a jak widać jest pole dydaktyczne do zagospodarowania :) ); po drugie - z całą sympatią dla badaczy nazw ludów, ale każda kobieta karmiąca, nieważne czy matka czy mamka, od razu powie, że łączenie siorbania z piciem tego samego ma(t)mczynego mleka, jest kompletnie nietrafione (żeby nie powiedzieć - bez sensu) - dziecko ssące pierś robi to doskonale cicho i gładko, bo dopasowanie ust i piersi jest szczelne, nie ma tu miejsca na siorbanie, które powstaje przy mieszaniu płynu z powietrzem - to siorbanie jako jakaś stała charakterystyczna czynność dzieci ssących mleko jest kompletnie nieprzystające do życiowej obserwacji, siorbać to można z jednej miski, ale nie z piersi; i po trzecie 23:25 - społeczna dystynkcja przez dobre i liche obuwie wiecznie żywa, jak widać :)
@gosciwit_malinowski4 күн бұрын
Dziękuję za bardzo ciekawe uwagi. A zatem postaram się nagrywać chińskie odcinki specjalne co jakiś czas, zobaczymy czy sprawdzę się w roli chinoznawcy ;) a z tym siorbaniem u niemowląt to całkowita racja, jakoś etymolodzy mężczyźni zazwyczaj nie wyczuli niestosowności dźwiękonaśladowczej. Może więc trzeba poszukać innej grupy docelowej siorbaczy niż niemowlęta. Może tu chodzi o ludzi, co jedzą razem posiłek, a w Azji zupy to podstawa wszelkiego jedzenia, jeszcze na etapie łowiecko-zbierackim wymyślili garnki, kilka tysięcy lat przed Zachodem, więc ci co siorbią zupę z jednego kotła to są swojacy.
@bremus874011 күн бұрын
ciekawy material
@gosciwit_malinowski10 күн бұрын
Dzięki !
@witoldjozefkowalow46848 күн бұрын
Sława! ❤
@gosciwit_malinowski8 күн бұрын
Sława !
@aborygo11 күн бұрын
Też przyznam, że "zawód tłumacza" - będzie to o technicznym wyjaśnieniu tego zawodu i te audycje przesunąłem "na potem".
@gosciwit_malinowski11 күн бұрын
Moi koledzy zajmują się translatologią, ja jednak wolę praktykę od teorii :)
@aborygo11 күн бұрын
@@gosciwit_malinowski niezależnie jak pan je opisuje, to wszystkie podcasty są bardzo ciekawe. Sam się mocno interesuję historią, nawet jej nauczałem w polskiej szkole w Szkocji, a przez kilka lat brałem aktywnie udział w ruchach rekonstrukcyjnych, w tym IX i X wiek. Mając więc nieco więcej niż podstawową wiedzę, z lubością czerpię z pańskich materiałów, zwłaszcza, że pozwalają mi one łączyć kropki i uzupełniają brakujące puzzle. Co więcej mam wrażenie, że historia sprzed 1000 - 1500 lat wciąż obudowana jest politycznymi wytycznymi, co z jednej strony powinno zaskakiwać, a z drugiej pokazuje, jak interdyscyplinarną wiedzę trzeba posiadać, nie tylko z historii, archeologii, językoznawstwa, genetyki, ale też z aktualnej wiedzy dotyczącej kremlowskiego panslawizmu, który ma się być może lepiej obecnie, niż miał się w XIX wieku.
@darekkaczmarek445710 күн бұрын
Słuchając wykładu naszła mnie taka konkluzja, że widukindowe "licikavici" może pochodzić od "leszkowice/cy/ci"; synowie, potomkowie Lecha/Leszka. Naprowadziły mnie na owe wrażenie wspomniani: Winden/Wenden oraz Liciki (Leszki?) Porfinogenety. Piszę to jako laik!
@gosciwit_malinowski10 күн бұрын
tak to jest bardzo prawdopodobne skojarzenie.
@darekkaczmarek445710 күн бұрын
Współczesne niemieckie, końcowe "ch" brzmi podobnie do czegoś pomiędzy "ch" a "ś". Może dawniej słowo Lachy/Lechy wymawiano z wokalizacją Le(ch/ś)i(y). Głoska "e" również mogła być miększa i dla germańskiego ucha brzmieć niejednoznacznie, tak jak współcześni Anglicy nie wyłapują różnicy między słowami kasza a Kasia.
Leszkowicy - oczywiście przez wielką literę. Przepraszam.
@AdamTulodziecki10 күн бұрын
Świetny wykład, ale tak z mojej branży to większość dowodów i argumentów na stawiane tezy nie obroniłaby się w procesie przed sądem, nawet w procesie poszlakowym 😃Oczywiście mamy takie źródła jakie mamy i albo możemy z nich próbować jakoś zrekonstruować przeszłość albo po prostu rozłożyć ręce i powiedzieć nie da się. Największą wartością tych wykładów jest jednak wiedza na jak słabych przesłankach wciska się pewne tezy do programów szkolnych jako pewne i udowodnione. A tak swoją drogą to trzeba mieć sporo odwagi, żeby wywodzić nazwę narodu tak łatwo łapiącego za kałasznikowy od siorbania. Założę się, że każdy Serb będzie wolał wersję "mongolską"
@gosciwit_malinowski10 күн бұрын
Tworzymy pewne prawdopodobne modele przeszłości, mnie lub bardziej, wiem, że dla sądu to za mało jest argumentów, to jest dopiero koncepcja prowadzenia śledztwa, jaka rysuje się u sędziów śledczych. A z tym siorbaniem to ja tylko przytaczam pogląd językoznawców, którzy rozszyfrowują Serbowie jako Siorbacze :)
@janmos517810 күн бұрын
@Adam Tulodziecki W nauce nie zawsze są bezpośrednie dowody ale na bazie tego co już mamy tworzy się często działające modele wyjaśnień. Natura napięcia elektrycznego i przekazywania energii przez prąd elektryczny tez nie jest w pełni znana a komputery budować umiemy.
@0leandr111 күн бұрын
Czy wie Pan, że główna rzeka płynąca przez Zahlumie to Netetwa, wcześniej Narenta (stąd Narentanie). Dokładnie taka samą nazwę - Neretwa ma dopływ Bugu w okolicach grodów czerwieńskich. Jest więc całkiem prawdopodobne, że książę Wysz z ludu Licikawiki pochodził z Wiślan zamieszkujących aż po Bug.
@gosciwit_malinowski11 күн бұрын
Bardzo ciekawa obserwacja. Sam rdzeń Ner- jest bardzo stary i ma związek z wodą. Ale to że Słowianie nadali formę akurat Neretva rzece Naro, Narenta, nie może być przypadkowe. Jednak Bug to nie Wisła, więc nie wiem, czy Wysza bym nad Neretwą umieszczał. To pewnie zrobili już pierwsi słowiańscy osadnicy, długo przed Wyszem.
@0leandr111 күн бұрын
@gosciwit_malinowski Ale użycie tak rzadko występującej nazwy - bardzo zastanawiające.
@gosciwit_malinowski11 күн бұрын
@@0leandr1 Zdecydowanie tak.
@asiakowalska99358 күн бұрын
mnie sie kojarzy z angielskim talk - rozmawiac , ktore moglo sie przyjac od rozmawiac jako tlumacz w jezykach slowianskich, brzmi prawie identycznie
@gosciwit_malinowski8 күн бұрын
Talk i tell są pokrewne, ale na poziomie wspólnego IE dziedzictwa
@markegirski74988 күн бұрын
@@gosciwit_malinowskico to właściwie znaczy SĄ POKREWNE NA POZIOMIE WSPÓLNEGO IE DZIEDZICTWA.
@janmos51788 күн бұрын
@@markegirski7498 IE czyli dla indoeuropejskiego dziedzictwa.
@markegirski74987 күн бұрын
@@gosciwit_malinowski Niemożliwy do wytłumaczenia ten DOGMAT HISTORYCZNY jak i inne dogmaty WĘDRÓWKI LUDÓW czy EWOLUCJA JĘZYKA.
@markegirski74986 күн бұрын
@@gosciwit_malinowskiCały czas czekam na pańskie wyjaśnienie.
@janmos517811 күн бұрын
Dobry film.
@gosciwit_malinowski11 күн бұрын
Dzięki !
@jacksmyre11 күн бұрын
👏👏👏
@dymitrsamozwaniec94579 күн бұрын
Panie profesorze, pytam w nawiązaniu do poprzedniego odcinka - czy Dargijczycy (Dargińcy) z dzisiejszego Dagestanu mają wspólny źródłosłów z Dalemińcami/Głomaczami? Krótko mówiąc czy to też ,,tłumacze”? Pozdrawiam
@gosciwit_malinowski9 күн бұрын
Dargińcy to jest autonim, oni sam nazywają się Darganta. Ale co to znaczy tego badacze nie wiedzą. Rzeczywiście trzy pierwsze spółgłoski są takie same jak w targuman tłumacz. Ale czy to nie przypadek, ne wiem. Pozdrowenia
@wojciechbieszk107411 күн бұрын
Fascynujące, ileż wątków. Uprzedzając ostatni odcinek - stawiam jednak na mongolskie, of-awarskie oochodzenie słowiańskiej nazwy plemiennej. Jakoś ten siorbiący pasierb wydaje mi się lekko naciągany.
@gosciwit_malinowski11 күн бұрын
Mnie też to się wydaje trochę naciągane, żeby nazwać naród od siorbania. Chyba że obcy, prześmiewczo. Ale samych siebie?
@janmos517811 күн бұрын
Też się zgodzę. Raczej albo Mongołowie czy Awarowie za tym stoją. Choć przypadkowego podobienstwa na 100% nie wykluczymy. Szanse na nie są małe ale niby są.
@maritagrajewska841511 күн бұрын
@@gosciwit_malinowski Ale zabarwienie emocjonalne słowa mogło ulec zmianie w ciągu wieków. Może kiedyś oznaczało to coś bardziej szlachetnego :D A propos, po rumuńsku zupa to ciorba, na pewno z tego samego źródłosłowu.
@gosciwit_malinowski11 күн бұрын
@ tu akurat rumuńskie jest z tureckiego çorba, to z perskiego šōrbā, a perskie z arabskiego šrb pić. Co ciekawe semicki rdzeń šrb i IE sirbh- pić, siorbać mogą wskazywać albo na wspólne pochodzenie onomatopeiczne od dźwięku wydawanego przy piciu, albo wręcz na wspólne pochodzenie języków IE i semickich
@gosciwit_malinowski11 күн бұрын
@@janmos5178 nie zdradzam zakończenia :)
@wojciechlewandowski925911 күн бұрын
Witam. Czy angielskie słowo “sorbet” (zamrożony deser, lody) pochodzi od słowiańskiego “siorbać”?
@gosciwit_malinowski11 күн бұрын
Sorbet jest z francuskiego, to jest z włoskiego sorbetto, to z tureckiego şerbet, to z arabskiego šarba(t) 'napój'. I tu ciekawe, semicki rdzeń šrb ma znaczenie pić, siorbać, podobnie jak IE sirbh. To się czasem podaje jako dowód teorii nostratyckiej, że jęzki semickie i IE mogą być spokrewnione. Albo że to jest wyraz dźwiękonaśladowczy, do tego, co towarzyszy siorbaniu, piciu
@mariuszmajor955211 күн бұрын
A co z - I talk to you ?
@wojciechlewandowski925911 күн бұрын
@@gosciwit_malinowski Dziękuję. Szacun👍
@gosciwit_malinowski10 күн бұрын
@@mariuszmajor9552 talk i tell to jest pokrewieństwo na gruncie IE jeszcze
@mariuszmajor955210 күн бұрын
@gosciwit_malinowski tak, rozumiem, tylko talk brzmi w wymowie tak samo jak pan podaje, więc powiedział (rzekł) może iść bezpośrednio od wytłumaczył znaczeniowo, a jeszcze wcześniej przetłumaczył, tak tylko, myśl.
@longinzaczek585711 күн бұрын
Cóż w naszych Karpatach (w rejonie Bieszczad) mieliśmy lud Bojków - jeden ruskich ludów karpackich obok Łemków czy Hucułów. Ale to jest nazwa współczesna i zasadniczo ruskie ludy karpackie migrowały wzdłuż Karpat na zachód w XVI-XVII wieku. Trudno zakładać, żeby akurat ta nazwa pojawiła się w kronikach kilkaset lat wcześniej.
@gosciwit_malinowski11 күн бұрын
Podobno Bojko to endonim nazwa nadana im przez Hucułów i oznacza tych, co się boją. Sami zwali się Hyrniakami (Górniakami) lub Werchowińcami (od wierchów). Nazwa znana od XVII wieku
@longinzaczek585711 күн бұрын
@@gosciwit_malinowski Możliwe, choć to wygląda też na etymologię ludową (śmieszne wyjaśnienie starszej nazwy).
@gosciwit_malinowski11 күн бұрын
@@longinzaczek5857 Niekoniecznie, bo to nazwa nadana przez sąsiadów, a oni sami jej nie stosowali. A sąsiedzi bywają złośliwi
@longinzaczek585711 күн бұрын
@@gosciwit_malinowski To prawda
@mariuszdabrowski955711 күн бұрын
Ja czekałem na dalszą część "tłumaczy", czy może jednek bedzie
@gosciwit_malinowski11 күн бұрын
To jest dalsza część "tłumaczy" :) tylko ukryłem to w tytule, bo ludzie nie lubią tematu tłumaczy. Taki chwyt marketingowy
@BogdanSztacheta11 күн бұрын
@gosciwit_malinowski Panie profesorze, a może teraz coś o isaurii, chyba coś powinno być o ich języku, bo dosyć długo byli na horyzoncie za czasów imperium.
@gosciwit_malinowski11 күн бұрын
Isauryjczycy mówili językiem z rodziny anatolijskiej, rzeczywiście ciekawy, bo dotrwał do średniowiecza, gdy wszyscy wokół przeszli na grekę, a dalej na wschód na ormiański i syryjski
@BogdanSztacheta11 күн бұрын
@gosciwit_malinowski no nawet mieli swojego cesarza, a nawet je uratowali pozbywając się aspara i Germanów. Ale bardziej mnie interesuje właśnie ten język, bo jeśli to był anatolijski to chyba jako ostatni przetrwał z tej rodziny, bo prawie do średniowiecza.
@gosciwit_malinowski11 күн бұрын
@@BogdanSztacheta Tak wydaje się, że był to ostatni język z tek grupy
@dklaus4889Күн бұрын
Czy Boiki może mieć jakiś związek z karpackimi Bojkami?
@gosciwit_malinowskiКүн бұрын
Teoretycznie, tylko że nazwa Bojki była zewnętrzna nadana im przez Hucułów i obraźliwa "ludzie, którzy się boją"; no i pojawia się po raz pierwszy w XVII wieku, czyli duża przerwa czasowa
@BenedyktZygmański11 күн бұрын
Ciekawe, czy nazwa Tolkmicko w woj. warmińsko-mazurskim też pochodzi od Tłumaczy z pogranicza różnych etnosów?
@gosciwit_malinowski11 күн бұрын
Tak, dawna nazwa w zapisie niemieckim Tolkemit, to nawet teoretycznie może być połączenie dwóch wyrazów tołk i tłumacz, tak jak w ukraińskim towkmacz. Tolkmicko leży na pograniczu Pogezanii i Warmii. Na ziemi zwanej Lanzanią, dziwnie blisko nazw słowiańskich.
@longinzaczek585711 күн бұрын
Tolkmicko podobno pochodzi od imienia lokalnego pruskiego księcia Tolka - to zostało potwierdzone w źródłach krzyżackich (tzn. lokalne pruskie imię Tolk)
@BenedyktZygmański11 күн бұрын
@@gosciwit_malinowski dziękuję za wytłumaczenie 🙂
@BenedyktZygmański11 күн бұрын
@@longinzaczek5857 dzięki 🙂
@gosciwit_malinowski11 күн бұрын
@ Książe Tolk czyli książę Tłumacz. Ciekawe
@lukaspulut31629 күн бұрын
Panie profesorze - czy coś mówi panu nazwisko Pulut. Jaką może mieć znaczenie?
@gosciwit_malinowski9 күн бұрын
Są dwa objaśnienia. jedno od imienia Hipolit, ale to raczej pomyłka, gdyż Pulit jest od Hipolit. Drugie, że od czasownika gwarowego pulać sprzedawać lub nazw zwierząt pula krowa, pulka indyczka.
@lukaspulut31628 күн бұрын
@@gosciwit_malinowski bardzo dziękuje panie profesorze. Szukałem informacji w księgach kościelnych dokopałem się do bodajrze 1799 roku. Przodkowie byli chłopami - więc raczej to drugie.
@michachudzikowski133411 күн бұрын
Na mapce do odcinka pojawia się plemięTrebinianie. Na ziemiach polskich pomiędzy Chorwatami w Sudetach a Serbami z Łużyc byli Trzebowianie. Może przypadek, a może niewspomniany lud który przesiedlił się na Bałkany razem z Serbami i Chorwatami.
@gosciwit_malinowski11 күн бұрын
Nie, to nie jest przypadek. To jest powszechnie spotykana nazwa na Słowiańszczyźnie, na teren, który został ogołocony z drzew pod uprawę. Tam mamy miejscowość o nazwie Trebinje, a u nas jest przecież Trzebinia, To to samo.
@markegirski74989 күн бұрын
@@gosciwit_malinowskiTrzebia to to samo co dzisiejsze Potrzeba
@stefansowik33708 күн бұрын
Nazwa Serbinów też by się chyba kwalifikowała do tego serbskiego towarzystwa. Opłacało się posłuchać trzech poprzednich części, żeby lepiej zrozumieć ten i kolejne odcinki z tej serii.
@gosciwit_malinowski6 күн бұрын
Oczywiście. Serbin to typowy słowiański etnonim, z końcówką -in dodaną do Serb.
@nemolalilulelo525111 күн бұрын
Nazwy stosowane na Serbów i Chorwatów faktycznie były czasem bardzo zbliżone. Przytoczę tu dwa cytaty z XVI-wiecznego tłumaczenia traktatu o dwóch Sarmacjach Miechowity. "Telko zoſtali ieſzce tam Sarbaci, Windelici albo Vindowie aże po dziſieyſzi dzien z ięzikiem polſkim chocia naruſzonym." "Wſzakoż to prawda iż kxiążęta Ruſkie z ſwimi woyſki na on cżas powſtawſzy z ziemie Ruſkiey y z Przekopu przeſli Iliricum Karwathſką ziemię y Dalmaty". Więc mamy Sarbatów i Karwatów. Serbia była też nazywana Serwią więc mogliby być zwani Sarwatami. Różnica między Sarwaci i Harwaci to jedna litera, o której mówi Pan, że ludy irańskie ją podmieniały. Jednak jaki scenariusz musiałby tutaj zajść? Byłoby irańskie plemię Sarwatów, które podzieliło się na dwa odłamy, z których jeden podmienił literę s?
@gosciwit_malinowski10 күн бұрын
Byłby w przeszłości i to odległej, zwyczaj tworzenia nazwy ludu od Sirbh- siorbać, nazwijmy to umownie Siorbacze jako Krewniacy, którzy piją to samo mleko. I ta nazwa powstała dajmy na to 2000 l. p.n.e. I u Słowian to pozostało niezmienione jako Srb-, a u Irańczyków przemieniło się w Hrv-, no i potem z powodów dziejowych zaczynają znów żyć koło siebie ludzie o takich samych nazwach, ale odmiennie się realizujących w różnych językach.
@KeselSiemianowicki10 күн бұрын
Moja propozycja, Sclavoni ( plemiona serbskie i chorwackie) nad dolnym Dunajem , Antowie plemiona wschodniosłowiańskie nad dolnym Dunajem przenoszą się na teren Cesarstwa. Pierwsi emigrują Sclavoni przenosząc się na zachód. Pozostałych Antów Bułgarzy, w latach 90 przeszą na południe tworząc państwo Bułgarskie.
@markegirski749810 күн бұрын
Sclavoni to SKOŁAWIANIE Antowie to kal- ATOWIE..Podobnie ANTONI to od KAL ATONI
@janmos517810 күн бұрын
@@markegirski7498 Nie.
@gosciwit_malinowski9 күн бұрын
Nie wiem, czy nie za duże zgrupowanie nad Dolnym Dunajem. Chorwaci raczej na zachodzie byli nad środkowym Dunajem.
@witoldptak776711 күн бұрын
Dziękuję bardzo za kolejne ciekawe wykłady z cyklu o tłumaczach. Ośmielę się postawić sprawę pochodzenia Serbów nieco na głowie: a może określenie "Serb" oznaczało pierwotnie nie kuzyna, ani nawet znajomego, czy sąsiada, ale przeciwnie, dziwnie i obcesowo zachowującego się przybysza, który na przykład niekulturalnie głośno spożywał pokarmy i napoje, na przykład właśnie "siorbiąc" mleko, lub inne płyny? Dziś głośne spożywanie napojów narusza pewne zasady savoir vivre, może tak było w niektórych poprzednich epokach, również wśród przynajmniej niektórych Słowian? Może to określenie było pierwotnie negatywne wśród Słowian (trochę jak dziś barbarzyńca ), a potem zostało oswojone, zwłaszcza, że rdzeń "ser", w językach słowiańskich może się kojarzyć bardzo sympatycznie, na przykład z sercem? Inaczej, niż chociażby po łacinie, gdzie oczywiście kojarzy się z niewolnikiem. Może dzieje dawnych Serbów są analogiczne do dziejów dawnych Bułgarów, a więc były to koczownicze plemiona z głębi Eurazji, które w pewnym momencie dziejów najechały część plemion Słowian, pozostawiając im swoją nazwę. Z tą różnicą , że dawni Bułgarzy to były ludy tureckie, a Serbowie być może nawet mongolskie. Oczywiście, najazd Bułgarów nad Dunaj był zorganizowany pod wodzą Asparucha, natomiast przybycie Serbów do Słowian mogło być albo dużo dawniejsze, albo miało charakter powolnej, niezorganizowanej migracji, a nie najazdu i dlatego nie zostało odnotowane. Można również założyć, że pierwotni Serbowie z głębi Eurazji rozdzielili się na terenie może właśnie obecnej Polski, część poszła dalej na zachód, aż nad Łabę, a część skręciła na południe (może poprzez Bramę Morawską) i dotarła na Bałkany. Idąc za tym tropem: może określenie "pasierb" również oznaczało dziecko do pewnego stopnia obce, bo z poprzedniego związku partnera / partnerki? Może to również jest poszlaka na związki Serbów z przybyszami. Jeszcze jedno przemyślenie: myślę, że częste przekręcanie słowa "Serbów" na "Serwlów", "Sorbów" , czy "Surbów" miało służyć temu, by nie było skojarzeń z łacińskim "servus", czyli niewolnikiem. Pozdrawiam, miłego weekendu!
@gosciwit_malinowski11 күн бұрын
Nie było tak wielkiej różnicy czasowej między przybyciem Bułgarów nad Dunaj, a Serbów nad Adriatyk, maksymalnie 50 lat. Nazwy od śmiesznego siorbania mogą się pojawiać przezwiskowo i być nadawane przez sąsiadów. Sami sobie by z tego powodu nie nadali. Nazwa ma różne samogłoski na początku raczej z tego powodu, że germanofoni piszący po łacinie nie radzili sobie ze słowiańskim jerem. Pozdrowienia
@witoldptak776711 күн бұрын
@@gosciwit_malinowski Dziękuję bardzo za odpowiedź, ale chyba źle, albo nieściśle się wyraziłem. Chodzi mi o odwrotną etymologię, a zatem to "siorbać" ma pochodzić od przybyłych Serbów, którzy wcześniej sami tak się nazwali, może to byli owi Xianbei? Podobnie chodziło mi o pojawienie się Serbów nie na Bałkanach, ale w Europie Środkowej, względnie Wschodniej, skąd mogli się potem rozdzielić na tych łużyckich i bałkańskich. Zresztą, może nie będę skłaniał do zbyt długich odpowiedzi, bo rozumiem, że Pan Profesor, wolałby większość zostawić na finał, który zapowiada się bardzo interesująco:)
@gosciwit_malinowski10 күн бұрын
@@witoldptak7767 siorbać to się pojawiło dopiero w wyjaśnieniach współczesnych językoznawców; nie ma śladu w źródłach, żeby bez tej wiedzy językoznawczej ktoś łączył siorbanie z Serbami; resztę zostawię na finał :)
@tomaszh55519 күн бұрын
@@witoldptak7767 Serbowie na pewno byli bandom niezorganizowanych siorbasów- takiego nieokrzesanego bydła które przybyło z bagien Prypeci. Kultura panowała wokół terenów na które przybyli Słowianie. Na tereny które przybyli Słowianie to byli sami Wandale- czyli bandyci chlipiący podczas picia mleka z cyca albo z gara
@kamilolszowka355111 күн бұрын
Pilnie poszukuję źródeł na temat południowosłowiańskich plemion Siewierców i Siedmiu Rodów, które weszły w skład pierwszego państwa Bułgarskiego! Czy może mi ktoś cokolwiek pomóc?
@gosciwit_malinowski11 күн бұрын
Tu jest zwięźle o tym napisane: www.promacedonia[.]org/pp2/pp_1_1_3.htm Proszę usunąć nawiasy wokół kropki
@kamilolszowka355111 күн бұрын
@@gosciwit_malinowski Dziękuję po tysiąckroć!
@KeselSiemianowicki10 күн бұрын
26 Biali Serbowie, jak kolorami ludy koczownicze nazywały kierunki świata?
@gosciwit_malinowski9 күн бұрын
Sprawdzę to.
@evilpl-u9m5 күн бұрын
CIekawe, w słownikach śląskich tołk jest zaznaczony jako turkizm (bułgaryzm, j. kipczacie) od tolmak/tolmacz. edycja: A jednak zostało to też powiedziane.
@gosciwit_malinowski4 күн бұрын
Tołk nie jest turecki. W ukraińskim mamy natomiast formę towkmacz, połączenie tołka i tołmacza.
@evilpl-u9m4 күн бұрын
@@gosciwit_malinowski polskie słowniki też piszą że to turkijski słowo
@gosciwit_malinowski4 күн бұрын
@@evilpl-u9m to, coś nie tak piszą; tołk ten sam wyraz co łacińskie loquor < *tloquor; IE
@marekkrajewski966210 күн бұрын
Jest jeszcze Sarbinów... Był wymieniony?
@gosciwit_malinowski9 күн бұрын
Dziś pojawia się na mapie nazw od Sarb- na terenie Polski.
@Aye-Aye13611 күн бұрын
Gdzieś czytałem, że nazwa "Serb" jest pokrewna z słowem "Pasierb".
@gosciwit_malinowski11 күн бұрын
Taka jest obowiązująca etymologia słowiańska. Ale są też inne.
@markegirski749811 күн бұрын
Jeśli Pan Bóg stworzył człowieka to musiał mu przekazać gotowy język bo jakby im powiedział żeby zrozumieli że nie wolno im zrywać jabłek z zakazanego drzewa.Czyli to był język od którego pochodzą inne.Jaki to jest język?
@johnsmith-nv4sb11 күн бұрын
Nie, od razu to był wspólny język ludzi i gadających węży . Nie wiem czy wspólny z neandertalczykami. Bo ci chodzili odziani, więc to też dzieci boże, ale o tym nie wiedzieli
@janmos517811 күн бұрын
Po hebrajsku.
@markegirski749811 күн бұрын
@@janmos5178Nie bądz śmieszny. A potem mówili innymi językami to skąd się te inne języki wzieły.
@janmos517811 күн бұрын
@@markegirski7498 To ty nie bądź śmieszny na pewno nie mówił po słowiańsku a skąd się inne języki wzięly to do książek.
@markegirski749811 күн бұрын
@@janmos5178Pytanie dlaczego ci co otrzymali od Boga hebrajski zaczęli mówić innymi językami a nie hebrajskim przecież był tylko hebrajski..Słowianie cały czas mówią po słowiańsku chociaż byli pod zaborami.
@Шишмано-ь2й10 күн бұрын
The oldest 🇷🇸🐺
@tobelove187311 күн бұрын
Swoją drogą szkoda, że Serbowie Łużyccy nie zostali zjednoczeni ze Słowianami czy to po pierwszej czy po drugiej wojnie światowej Nazwa Awarowie pochodzi z greckiego, tak? A po słowiańsku to było coś jak Obrowie, co też jest bardzo podobne do Serbowie czy Sorbowie Jest też założenie, że północne odpowiedniki były pierwsze i z nich nastąpiło przesiedlenie na południe, więc raczej w wypadku zapożyczenia nazwy musiało dojść na północy, bo gdyby doszło do tego na przykład podczas wyprawy pod przywództwem awarskim i serbskim tureckim na południe i zapożyczenia mogło wyniknąć z utrzymania się tego przywództwa, a następnie zeslawizowania się, to ta pierwotna siedziba musiała by mieć inną pierwotną nazwę. Chyba że była też taka wyprawa najpierw na tą lokalizację północną ze wschodu z mieszanki plemion, która w nowym miejscu musiała przyjąć nową nazwę, bo z tej mieszanki nikt się nie wyróżniał Ciekawe co to będzie w tym kolejnym wykładzie
@gosciwit_malinowski11 күн бұрын
No Stalin już nie chciał więcej dodawać Polakom ani Czechom, chciał wzmocnić swoje Niemcy wschodnie. Nazwa Awarowie nie pochodzi z greckiego, jest z jakiegoś języka tureckiego czy mongolskiego. Obrzy to naturalne brzmienie w słowiańskim, podobne, ale jednak całkiem inne niż Serbowie. Oczywiście, że Słowianie z północy szli na południe, tak że Serbowie na Bałkanach skądś musieli przybyć. A jak się nazwa rozchodziła, to skomplikowane.
@tobelove187311 күн бұрын
@@gosciwit_malinowski Że pochodzi z greckiego mam na myśli, że ta nazwa się rozpowszechniła, którą Grecy używali w swoich źródłach - nie wyraziłem się ściśle
@gosciwit_malinowski10 күн бұрын
@@tobelove1873 rozpowszechniała się raczej w formie bezpośredniego używania w różych językach; greka nie miała dla tego etnonimu większego znaczenia niż łacina, a może nawet mniejsze
@jacekwidor33069 күн бұрын
4:55 Język jest chyba azerski, a nie azerbejdżański?
@gosciwit_malinowski9 күн бұрын
Azərbaycan dili a więc jednak azerbejdżański, azerski to skrótowiec nieformalny
@Glemigobles5 күн бұрын
Chwiejne "e" zamieniające się czasem na "y" lub "iy" jest niczym nowym w słowiańszczyźnie. Przykłady jak mówimy w Małopolsce: - ser- syr - wiem- wiym - gołębie- gołymbie Czyli dla nas Serb to byłby właśnie Syrb.
@gosciwit_malinowski4 күн бұрын
Tak, zawężanie artykulacyjne to powszechna sprawa.
@dklaus4889Күн бұрын
Ciekawostka, w języku kaszubskim polskie słowo tłumaczyć można przełożyć jako: dolmaczëc, tołmaczëc, tłomaczëc
@gosciwit_malinowskiКүн бұрын
tak, kaszubski ma to samo słowo, ale w wersjach nieco odmiennych
@awkwardowl88359 күн бұрын
How would you explain the fact that there are no Germans of Luzhitse in Balkans nor any "Slavs" of Luzhitse in Germany, only the Serbs of Luzhitse who vlaim to originate from Balkans, not the other way around?? What is the Polish perspective on the clearly western term "Slavs" and what is the official Polish narrative about its origin? Ours (Serbian) one is that it is another one of the Vatican's forgeries, blossoming after the Greeks and Serbs fell under the Turkish occupation, obviously because there was no one to oppose them since we were busy trying to get rid of the Turks, who became the Anglo-Saxons' dearest ally to the present days.
@gosciwit_malinowski9 күн бұрын
Nemci su se pojavili na Lužicama u okviru srednjovekovne kolonizacije u 12. veku. Na Balkanu je takođe postojala nemačka kolonizacija, na primer rudari u Bosni. Lužički Srbi ne tvrde da su poreklom sa Balkana, već da su bratski narod Balkanskim Srbima, a poznato je da su Srbi na Balkan došli u 7. veku sa severa. Termin Sloveni nije zapadni, već je autonim, tj. naziv koji su sami Sloveni koristili za sebe, prvi put zabeležen u Konstantinopolju, dakle na istoku. Ne postoji nikakav zvaničan poljski stav niti srpski stav po tom pitanju, već je važan jedino naučni stav, potkrepljen izvorima i logičnim zaključcima. Vatikan nije pravio nikakve falsifikate, mada je ponekad nešto zataškavao. Ali već dugo su svi izvori dostupni. U 15. veku ceo latinski svet trudio se da pomogne i Srbiji i Grčkoj, kao što je to činio poljski kralj Vladislav Varnenčik. Sami Grci su prevozili svoje knjige na zapad kako bi ih sačuvali i podučavali zapad grčkom jeziku. Kada su u 19. veku Grci i Srbi ratovali protiv Turaka, zapad ih je podržavao, naročito Grke. Anglo-Saksonci nisu imali većeg značaja pre Napoleonovih vremena. A Turci su takvi njihovi saveznici da su u Prvom svetskom ratu Anglo-Saksonci ratovali protiv Turaka na istoj strani na kojoj su bili i Srbi.
@awkwardowl88358 күн бұрын
@gosciwit_malinowski 😂😂😂 Is there any nation that would willingly name themselves "slaves" and, furthermore , in a foreign language?! Even if we were deranged to such a level, wouldn't we call ourselves something like "robovi", in our language, rather than in Latin (or English)??? Isn't such a claim an obvious evidence of the Vatican's superiority complex, the self assumed "lords of all" attitude, even when their ministers were obviously poorly educated or barely literate? Excellent Serbian, by the way, although the Anglo-Saxon historical demagogy written in excellent Serbian rather sends shivers down my spine than does it delight me, because it further drills the western dogmatic propaganda in, introduced by force in all of our schools since 19. century, to the point that during the communist regime until recently, even the Balkan Wars and the WW1 were not included in historical studies at Serbian schools and universities at all, let alone any research of the origin of Serbs. In favour of my point, there is an undeniable fact that the Anglo-Saxons had illegally annexed Bosnia and Herzegovina and even had installed the Hubsburg rulers on the Greek and Bulgarian thrones, since the single-handed national liberations of the parts of these countries from the Turks were achieved, in which the Anglo-Saxons were strongly in favour of Turks, because both Brits and Germans were in need of oil for the newly discovered petrol fuelled engines and motors and they needed an ally in that part of the world, on the way to Persians? What about Cyprus??? That is not to mention that the decaying Turkish Empire was way more permissive towards the matters of drug abuse, pederasty and gay relationships - a heaven for the British and German diplomats, far away from their families, wives, borders and coasts! Should we mention the Anglo-Saxon reluctance to let go of Constantinople, Suez, Gibraltar and the entrance to the Adriatic Sea that they've been ruling through their deals with the Turks for centuries, where they had conveniently engineered the "Albanian" nation out of the random Turkic tribes, purposefully populated on Serbian land, at the end of the Turkish invasion, in 18. century??? Hopefully, we can agree that dogmatism doesn't induce scientific research, does it? Some Greek books were robbed and taken to the West during the Roman Empire's invasion of Greece, and they were collecting dust there (till another East and Constantinople robbery occured to such an extent that it had devaluated the price of gold in the West for the next 100 years and had consequently induced the birth of Renaissance) because the Romans were not exactly known for their culture, but for their military and engineering, again in big part summoned from the Serbian tribes, autochtone in Balkans since the down of the time. Else, we wouldn't have had Serbian names of the chieftains fighting the Romans off Balkans nor the Serbian names of the centurions, going with the flow of the Roman military power. Not to mention the East Roman soldiers fighting the Persians, a couple of centuries before the alleged "Slavic invasion" to Balkan? Additionally, it is well documented that Romans had burned down the Library of Alexandria to the ashes and that the Greek teachers and scholars had asked the Persians for refuge and storage for the books, saved in urgency. Thus the Arabic sudden cultural and scientific flourishing. The "German" Sasi as we call them, or Saxon miners, were obviously of our origin too, speaking Serbian language, because otherwise they wouldn't be brought to Serbia as the cheap German speaking labour, who couldn't take orders in plain Serbian language, right? The same applies to the paid "German" mercenaries in our royal army of the medieval era. Apart from these bare logic arguments, there is an abundant first degree archeological and historical evidence in favour of my claims and it wouldn't hurt if you would reconsider the dogma you've adopted as scientific truth.
@awkwardowl88358 күн бұрын
@gosciwit_malinowski 😂😂😂 Sure, if there was any nation on Earth that would willingly name themselves "slaves" and on top of that - in a foreign language! Even if we assume that we are deranged to such a degree, wouldn't we name ourselves something like "robovi" in Serbian (or Polish), rather than "slaves" in Latin or English, for God's sake??? This self-righteous and self assumed supremacy of the Vatican's poorly educated barely literate forgerers doesn't represent any historical evidence. By the way, on our east side of the World, the right side, illiteracy has long been shameful, so you can read about the rights and conditions of the government employed Sasi miners (or Saxon miners, as you prefer to call them) in our oldest preserved, thank God still unburned, 800 pages long Constitution, written in 1219 AD, in plain Serbian language. There's no mention of any translators involved in the process of giving the cheap "German" stuff orders in German, so it is easily assumed that there were of our origin and speaking our language.
@awkwardowl88358 күн бұрын
@@gosciwit_malinowski😂😂😂😂 only if there was another case of a nation willingly naming itself "slaves" and in a foreign language! Sit down, fail!
@awkwardowl88358 күн бұрын
😂😂😂 Pogotovo Saksonci, a i Englezi koji su odmah posle Prvog svetskog rata ucinili sve da turska imperija ne uzgubi ni milimetar predratnih teritorija! Zasto bi Turci danas kopali novi moreuz ako Anglo-Saksonci ne upravljaju postojecim moreuzom do Konstantinopolja? Otkud Englezi I Francuzi 1852. u Krimskim ratovima na strani Turske, protiv Rusije, takodje 1922, protiv Grcke??? Zasto bi Englezi podrzali I finansirali stvaranje jevrejske drzave, osim da bi zadrzali Suec ili Siptarske - da bi osigurali kontrolu nad Jadranom?
@EdytaMazur-he6bg10 күн бұрын
Protestuję przeciwko rzekomo nudnej tematyce "tłumacza", przecież wiąże się z przygodą poznawania, objaśniania, interpretacji, czyli tym wszystkim, czym imponuje nam ten podcast; translatoryka przeżywa zresztą złote czasy. Czekamy w napięciu na zakończenie, na razie po trzęsieniu ziemi jest coraz ciekawiej!
@gosciwit_malinowski10 күн бұрын
Ja się w pełni z tym protestem i jego uzasadnieniem zgadzam.
@EdytaMazur-he6bg10 күн бұрын
@@gosciwit_malinowski 🤗
@handekweda681511 күн бұрын
Witam , panie Gościwit poważnie uważa pan , że wszyscy Serbowie siorbią i dlatego nazwano ich Serbami - niezłe , choć SERB I SIORB są ze sobą związane , podpowiem trochę - SIERB . Pozdrawiam .
@gosciwit_malinowski11 күн бұрын
Nie, że Serbowie siorbią, tylko ludzi, którzy siorbali mleko jednej matki/mamki, zostali nazwani krewnymi po mleku, czyli Serbami
@handekweda681511 күн бұрын
@@gosciwit_malinowski Witam , jak rozumiem to Chorwaci chorwią - sorwią bo o nich też pan mówił . Panie Gościwit takie teksty pisali nie Słowianie , bo nie znali i nie rozumieli znaczenia naszych słów , a tym bardziej ich etymologii .
@longinzaczek585711 күн бұрын
14:14 - ciekawa wskazówka etymologiczna "Chorwaci - ci którzy dzierżą wielką ziemię". Jeśli przyjmiemy, że mamy niedokładność tłumaczenia i "wielka ziemia" oznacza "wysoką ziemię" (czyli np. góry), to mógłby być kamyczek do etymologii wywodzącej Chorwatów/Horwatów od Gorwatów czyli Górali. Ale i tak chyba bardziej prawdopodobna jest etymologia od zbrojnych/wojowników od słowa "charvat' - zbrojny.
@ciferusbux11 күн бұрын
chorwat , sorbat, skąd nazwa Syberia ?
@muhtaran96911 күн бұрын
Stara nazwa Karpat to Góry Chorwackie, horvati-karpati-garbaty. Zeszli bracia z gór chorwackich Lech, Czech i Rus.
@longinzaczek585711 күн бұрын
@muhtaran969 Z jakiego to źródła?
@gosciwit_malinowski11 күн бұрын
Ta wielka ziemia w nazwie Chorwaci, to się grekom skojarzyła z wyrazem chora czyli kraj.
@gosciwit_malinowski11 күн бұрын
@ Syberia od nazwy plemienia tatarskiego Sybyr, które jako pierwsze spotkali Rosjanie za Uralem
@klekine11 күн бұрын
Cyli wracamy do punktu wyjścia: Słowian stworzyli Scytosarmaci z miestnych Budynów i Neurów gdzieś u źródeł Prypeci czy Worskli, nawet Narwi, a że byli pokrewni, więc jedno mleko serbali.
@gosciwit_malinowski11 күн бұрын
Jest taka opcja, tylko może nie tyle stworzyli, co zorganizowali
@janmos517811 күн бұрын
Lepiej zabrzmi chyba @klekine iz poprzez zorganizowanie o którym pisze Pan Profesor przyczynili się do procesu etno czy tez narodowo twórczego u Słowian. No raczej etnotworczego.
@gosciwit_malinowski11 күн бұрын
@@janmos5178 takie zorganizowanie nadaje dynamiki; czasem nawet przemoc ze strony obcych może być takim czynnikiem narodowotwórczym
@janmos517811 күн бұрын
@@gosciwit_malinowski Tak.
@klekine10 күн бұрын
@@janmos5178 Ależ ja nie wdawałem się w technologię stwórczą Scytosarmatów. Wiedząc iż mieli konszachty (na dowolnym stopniu urawnienija) z miestnymi aż po Viadus postępowali z nimi zgodnie ze swymi zasadami - ściągać trybut, a jeśli nie to w łep. Po prostu zorganizowali miestnych w jednolity kułak i posłali na Europę. A o sposobie zorganizowania świadczy to, iż większość słownictwa słowiańskiego z zakresu wojaczki i wiary to słowa pochodzenia indoaryjskiego (no nie czarujmy się - scytosarmackie).
@S3Kglitches10 күн бұрын
54:40 Mlékosrby ta nazwa niema nic wspołnego s Srbami
@gosciwit_malinowski10 күн бұрын
Z Serbami może i nie, ale jest dowodem, że czasownik siorbać może służyć do tworzenia nazw.
@S3Kglitches10 күн бұрын
@@gosciwit_malinowski dziekuje. niekiedy nierozumie 100 % dla tego, ze jestem z republiky czeskiej
@markegirski74987 күн бұрын
@@gosciwit_malinowski Piszą że od kału jest KALISZ.Pewnie kał mają w głowie.ha ha ha
@gosciwit_malinowski6 күн бұрын
@@markegirski7498 tu racja; Kalisz od kału to wyjątkowo głupia etymologia
@longinzaczek585711 күн бұрын
Do sprawy można podejść też od strony analizy języka. W przypadku Serbów bałkańskich, to część słów i typowych nazw geograficznych pojawia się na pograniczu Małopolski i Rusi Czerwonej (Chlum - Chełm, Planina - Połonina, Dukla - Dukla). Ale narody południowosłowiańskie powstały z mieszaniny różnych klanów słowiańskich, to może więc tylko sugerować, który z dialektów słowiańskich był finalnie najsilniejszy w tym regionie. W przypadku Serbów łużyckich z kolei język sugeruje związki z Czechami, Śląskiem i Wielkopolską - nie ma tylu elementów wschodniosłowiańskich co u Serbów bałkańskich. Natomiast nazwa ludu to zupełnie inna sprawa, o czym można się przekonać na przykładzie Celtów, gdzie podobne nazwy plemienne i geograficzne bywają porozrzucane po odległych miejscach - mamy np. ślady Bojów w Czechach, Bawarii, rejonie Bolonii i w północnej Gaskonii.
@Oszczywilski11 күн бұрын
Chełm to nazwa pansłowiańska, oznacza wzgórze.
@Piast_Oracz11 күн бұрын
Tylko że ci Bojowie to były etapy wędrówki a także poszczególne odłamy tego samego celtyckiego plemienia z zachodniej i środkowej kotliny czeskiej, wyróżniającego się np. pochówkami szkieletowymi, a nie jak w przypadku innych celtów kurhanowymi. Bojowie wędrowali mniej więcej tak: z boiohaemum do galii przedalpejskiej, dalej do pannonii, potem do akwitanii gdzie następuje przesiedlenie przez Cezara nad saonę, a następnie z innymi celtami jako galaci do Grecji, w ostateczności trafiając do azji mniejszej, galacji oczywiście.
@klekine11 күн бұрын
@@Oszczywilski Recht, zaiste prasłowiańska. W końcu Wielbarcy to echtes Słowiany.
@@Oszczywilski Może być zaczerpnięto od Gotów - w podwójnym znaczeniu Hełm, pagórek. Przynajmniej tak uważa spora część językoznawców. Niemniej może być też słowiański - lub pochodzić z czasów indoeuropejskich (być wspólny - tak jak buk)
@vitroznovsky94829 күн бұрын
Překladač
@MrRobiJ9 күн бұрын
Sorby łużyckie i Serbowie bałkańscy nie mają z sobą wiele wspólnego. Łużyccy to w większości R1a,-M458 a Bałkańscy to I2a-S17250. Zapewne obie linie współtworzyły etnos pra-słowiański na terenach współczesnej zachodniej Ukrainy/ południowej Polski. Podobne, a często takie same nazwy, nie są wyznacznikiem pobratymsywa rodowego, czego przykładem są Drewlanie z Polesia i Drzewianie z Połabia, czy Polanie spod Kijowa i Polanie z Wielkopolski. Podobna kultura/język - podobne nazwy. Wot i wsio.
@gosciwit_malinowski9 күн бұрын
tak tylko że nazwy Polanie i Drewlanie nawiązują do ukształtowania terenu i właściwie Slowianie wszędzie mieszkający na odkrytym terenie lub wśród lasów mogliby się nazwać tak samo; ale co znaczy Serbowie? Czemu i ci z Łużyc, i ci z Bałkanów posłużyli się taką nazwą, skoro nic ich ma genetycznie bliżej nie łączyć, czyli nie są z jednego plemienia Serbów?
@MrRobiJ9 күн бұрын
@gosciwit_malinowski To, że genetycznie po Y-ku nic ich nie łączy, to nie jest żadna tajemnicza wiedza, wystarczy wygooglać i doczytać wyniki badań populacyjnych... A jeżeli chodzi o nazwę, to Pan jesteś tu językoznawcą. To co mogę w tej kwestii powtórzyć za innymi, to... "(...)prasłowiański rzeczownik *sṝbъ miał znaczenie ‘dziecko’ (dosłownie ‘ssacz; ten, kto ssie (mleko matki)’ - od *sṝbati ‘ssać, siorbać’) - można go odszukać np. w polskim słowie pasierb (pierwotnie „niby-ssacz”, ‘ten, który jest podobny do (własnego) dziecka’). W językach wschodniosłowiańskich znaczenie to ewoluowało, przekształcając się w ‘taki sam; to samo; również’. Być może zatem SERBOWIE to ‘dzieci, potomkowie (Słowian)’ lub po prostu ‘również Słowianie’.(...)"
@@gosciwit_malinowski Serbowie czyli Sierpianie od Sierpnia, Lutycy od Lutego, Trawunianie od Trawenu, Rujanie od Rujenu, czyli można wszystkie plemiona słowiańskie sprowadzić do 12 typów, miesiące odpowiadają zodiakowi, więc nazwy plemion są albo od nazw potocznych miesięcy albo od nazw sił zodiakalnych z nimi skojarzonych, Polanie oznaczają mieszkańców Pola, na które Wolarz rzuca ziarno czyli skorpiona, Drewlanie/Drzewianie odnosi się do bliźniąt (drzeć, darcie związane z nerwowością, drzewo to schematyczny obraz ścieżek nerwów).
@tonyu59857 күн бұрын
Lehistan.
@rubikun563611 күн бұрын
Zupojady, mlecznopodobne?
@gosciwit_malinowski11 күн бұрын
Siorbacze
@tomaszh555110 күн бұрын
Szanowny Panie profesorze, jest Pan blisko ale jeszcze daleko. Faktem jest że Serbia=Ho/arwatia. Zgadza się że H=S. A teraz ode mnie: w=b i wtedy ma Pan jak na dłoni odpowiedź że: Serb= Herb. I to jest prawdziwa etymologia Serba/Harwa(ta). Całość pochodzi od słowa HERB. A jak Pan już zauważył że to słowo jest Panu znajome i oznacza że są to ludzie z pochodzeniem szlacheckim, mają godło/ znak i tradycje. Jednakże/ zapewne usłyszę od Pana że Herb to słowo z Łaciny- jako zioło- herba. Niestety i tutaj Pana zawiodę i obalę ponownie waszą naukę niemiecką, ( niemiecką propagandę i fałsz). Otóż ten Herb czy herba ( to „łacińskie” zioło) najpierw potrzeba ZERWAĆ/ SEWAĆ/ SEBAĆ/ SERBAT/ HERBAT/ HERWAT…..z czego dziś mamy Seba i Horwata przez CH. Ta HERBa to X. Gdzie dół ixa to korzeń a góra ixa to ziele. Czyli X jako całość przedstawia drzewo genealogiczne- nasze starożytne pochodzenie. I jakby Pan chciał mi powiedzieć że nasza HERBATA pochodzi od łacińskieGO zioła -herba to niestety ale aby Pan napił się łacińskiej herby musi Pan najpierw ją po naszemu: ZERWAĆ - ZERWAT…. A kiedy Pan już tą łacińską herbatę zaparzy to zgadzam się z Panem i niemiecką nauką, że dopiero będzie mógł Pan SIORBAĆ. Ale mało tego, aby mógł Pan tą „łacińską” herbatę zaparzyć i siorbać potrzebuje Pan sierba/ sierpa aby ją zerwać……… Liczę na Pana, że w końcu coś pęknie, pojawi się rysa w tej cholernej niemieckiej propagandzie „pseudonaukowej” o języku „ praindoeuropejskim” , że otworzą wam się oczy i w końcu będziecie rozpatrywać języki z naszego polskiego języka jako centralnego- jednego z najstarszych i najpierwotniejszego, jednego z najbardziej skomplikowanych języka na świecie. Dalsze brnięcie nie ma sensu i tak jak to „ tureckie” słowo: tłumacz o którym już pisałem że pochodzi od polskiego rdzenia: łamacz taki łom od którego zrobił się Te/t łom a z tego zrobił się te/el (tł) - te- ol ( tol) a z czego dziś Anglicy mają talk. Bardziej taki polski TŁUMOK.
@janmos517810 күн бұрын
Bujda i kolejny turbo szuryzm. Ponadto pierwsi na na pokrewieństwo języków indoeuropejskich wpadli Włosi i Anglicy i Holendrzy a nie tylko Niemcy. Więc to nie tylko nauka niemiecka. Język polski jest godny szacunku ale nie jest centralny ani nie jest sam z siebie jednym z najstarszych.
@markegirski749810 күн бұрын
Herb=Garb=GARA=GÓRA. Oczywiście że pańskie rozumowanie też jest słuszne bo język słowiański jest wielowarstwowy tylko trzeba uzmysłowić sobie które jest ważne a które mniej. GÓRA to jest to wszystko co ponad nami.
@janmos517810 күн бұрын
@@markegirski7498 Nie jest i tyle.
@tomaszh55519 күн бұрын
@@markegirski7498 Panie M, herb= góra… szkoda nawet odpowiadać na pana bzdury
@tomaszh55519 күн бұрын
@@janmos5178 Panie Jamnos, pan to chyba jesteś złym policjantem pana profesora. Włosi , Anglicy, Holendrzy i co wyniknęło z „ich wpadania”. Nic. Zrobili pokrakę indoeuropejską. To tyle. Pan jesteś ultra anty polski chyba bo Anglicy są dumni że ich słowo STREET nie pochodzi z „ Germańskiego”- strasse ani z italskiej „La Strada” a pochodzi od prastarego rzymskiego słowa: STRATA, co oznaczało „ opłatę/ podatek” na rzymskiej drodze. Jesteście skamielinami umysłowymi…
@kamilolszowka355111 күн бұрын
A czy istnieją jakiekolwiek poszlaki mówiące o relacjach państwa Wiślan z południosłowiańskimi plemionami Siewierców i Siedmiu Rodów?
@gosciwit_malinowski11 күн бұрын
Siedem Rodów to nazwa lokalnej konfederacji, nie sposób znaleźć ich relacji z innymi częściami Słowiańszczyzny, choć oczywiście mogą być. A Siewiercy, jeśli uznamy, że nazwa Siewierz koło Krakowa to może być stary gród plemienny, to by mogło być poszlaką
@Krzysztof_Blazejczyk11 күн бұрын
@@gosciwit_malinowski Protestuję! Siewierz leży koło Będzina a nie Krakowa! Podobnie jak Kraków, tylko na północ a nie na wschód.
@kamilolszowka355111 күн бұрын
@@gosciwit_malinowski Bo wie Pan... Pytam bo piszę aktualnie powieść o legendarnej księżniczce Wandzie i chciałbym zamieścić w niej rozdział zatytułowany ,,Poselstwo Siedmiu Rodów do króla Kraka" w którym to Siedem Rodów wysyła poselstwo do króla Kraka, w imieniu ich księcia prosząc o rękę księżniczki Wandy... Patrząc z historycznego punktu widzenia, miałoby to sens, czy to zbyt grubymi nićmi szyte???
@gosciwit_malinowski10 күн бұрын
@@kamilolszowka3551 trudno mówić o historycznym punkcie widzenia w przypadku króla Kraka; to jest sfera fikcji literackiej opartej na tradycji; z punktu widzenia możliwości tego co się działo, jest możliwe umieszczanie Kraka ok. 700 r. może nawet 650 r. i wyobrażenie go sobie jako kogoś, kto zbudował jakąś siłę nad Wisłą; i jest możliwe poselstwo znad Dunaju nad Wisłę, tylko trzeba znaleźć racjonalny powód, po co?
@gosciwit_malinowski10 күн бұрын
@@Krzysztof_Blazejczyk oczywiście Będzin też starodawne miasto i oczywiście suwerennie panujące jako stolica powiatu nad Siewierzem :)
@mariuszwieczorek824211 күн бұрын
To mnie Pan Gościu zaskoczył. Tolkien z Prus. Nie znałem słowa tołk. Faktycznie. Odpuściłem sobie trzy odcinki z tłumaczem. Tłumacz wydaje się być nudnym zawodem.
@gosciwit_malinowski11 күн бұрын
W tej epoce był fascynujący, połączenie komandosa z agentem wywiadu :)
@mariuszwieczorek824211 күн бұрын
@gosciwit_malinowski wierzę Panu. Dla mnie jest Pan tak wielki , że pewnie musi Pan posiadać mieszkanie pokroju Pałacu im. Stalina w Warszawie. Cóż. Wielkość obliguje. Panie WitajGościu Szkoda, że nie mogę zgłosić Pana do Nagrody Nobla. Pan zasługuje na co najmniej 5 razy taką. Wszystko co przyjmuję od Pana to czyste złoto. I jeszcze odpisuje , często na głupie ( moje) posty. Pozdrawiam gorąco. Fan
@gosciwit_malinowski11 күн бұрын
@@mariuszwieczorek8242 Nie ma głupich pytań, bywają za to głupie odpowiedzi. I ja pozdrawiam.
@zarian001411 күн бұрын
@@gosciwit_malinowski Czytałem ostatnio ciekawą książkę której bohater całkiem nieźle się w to wpisuje, może słyszał Pan o "Angliku tatarskiego Chana" Gabriela Ronaya? Ciekawie to pokazuje jak wielkie przygotowanie mieli Mongołowie zanim doszło do ich inwazji na kraje Europy z ciekawym wątkami włoskich republik kupieckich, kto by się spodziewał że handel tureckimi niewolnikami ze świeżo podbitego stepu byłby tak dochodowy a przez to masowy że można tam widzieć jeden z ważniejszych powodów przyszłego dojścia do władzy egipskich Mameluków.