Dzięki za super materiał, tych Panów można słuchac godzinami.
@piotrczapskirx12763 жыл бұрын
Rzeklbym, ze material jest z 3x za krotki ;)
@sebabasti62174 жыл бұрын
Mądrych to i warto posłuchać.Dziękuje Panowie za super podcast i cenne informację.pozdrawiam i życzę tyle samo wejść i zejść.
@ajza65274 жыл бұрын
Poproszę więcej materiałów z tymi panami 😋 Super podcasty i jak fajnie panowie się uzupełniaja, super pozdrawiam😉
@kamilz48163 жыл бұрын
Bardzo dobry wykład. Spędziłem rok chodząc po lodowcach Spitsbergenu. Kilometrów nie zliczę pewnie ponad 500. Planowanie to podstawa! Sprawdzanie dzienników meteo, prognozy pogody. Chodzenie tylko w zespole, radio+ telefon satelitarny. Uprząż ubrana już na morenie - tam też są "szczeliny", np. w tzw. martwej części lodowca, przysypane gruzem oraz lodowe studnie i rzeki z wartkim nurtem. Latem - raki + czekan + kijek - przydatny przy przechodzeniu szerszych szczelin lub wąskich mostów lodowych. Żywy, niebieski lód, do ok 350m npm, asekuracja liną wątpliwa, ale szczeliny widoczne więc dobrze mieć doświadczenie ze wspinaczki lodowej , wyżej strefa firnu, mosty śnieżne zdradliwe, bezpieczniej na nartach. Górna część lodowca w śniegu ale temp. całą dobę powyżej 0 (dzień polarny!). Jesienią jest w miarę bezpiecznie ale dzień krótki. 109 dni noc polarna- chodziłem tylko przy dobrej pogodzie i widocznym księżycu w okolicy pełni. Orientacja przy mgle żadna, lodowiec płaski jak stół szerokości 3km, można chodzić w kółko przez wieki. śnieg wątpliwy, gdyż całą dobę mróz, mosty zapadają sie pod ciezarem człowieka. Nawet na skuterze było ryzyko wpadnięcia, trzeba znać układ szczelin i jeździć prostopadle do nich nie hamując tuż przed! Dziób skutera zanurkuje w szczelinę! Tylko trzymać stała prędkość albo nawet przyspieszyć... oczywiście szczelina musi być krótsza niż skuter inaczej klops. Dlatego warto jeździc z przyczepką - zwiększa długość ;) Wiosną dużo śniegu ale szczeliny też są, zwłaszcza w czole lodowca gdzie wpada on do morza. Kwiecień/maj to sezon wypraw narciarskich i dobrej pogody. Udało się przeżyć tę przygodę, było różnie, czasem groźnie ale jedyny wypadek miałem przy pracy w kuchni, oby zawsze tak było, pozdrawiam!
@apolonia95324 жыл бұрын
Ta godzinka zleciala jak 15 min! Dziekuje za tę rozmowę👏👏👏
@steelmacecontinuum86962 жыл бұрын
Świetny materiał, dzięki!
@mariuszjasinski3 жыл бұрын
Pozdrowienia dla Pana Maciata. Można słuchać godzinami :-)
4 жыл бұрын
Obejrzane od początku do końca. Super! :)
@zbyszekn.56542 жыл бұрын
Mieszkam na stałe w Szwajcarii. Granicę 4000 przeszedłem już nie wiem ile razy, trochę myślę widziałem. Jeżeli można powiedzieć, że ktoś jest idealny w danym miejscu i czasie to właśnie ci Panowie. Dokładnie (!!!) jest tak jak oni mówią . Do wzięcia do serca - zwłaszcza dla początkujących . Pełny SZACUN .
@marcindawid8485 Жыл бұрын
"Niewiedza jest błogosławieństwem" tak wielu uważa, zwłaszcza wśród tych co wiedzą.
@deejmunazimnym83264 жыл бұрын
Wincyj tego duetu WINCYJ :)
@jaywallcreeper4 жыл бұрын
Aj, bo teraz często ludzie chcą na szybko robić wielkie postępy, liczą się ekstremalne doznania, więcej, szybciej, naj. A można się cieszyć i uczyć wszystkiego powoli i to daje większą satysfakcję wg mnie, bo wszystko jest na swoim miejscu. Wiadomo, są ludzie wybitni, którzy postępy robią błyskawicznie, no ale to raczej mało kto tak ma. Dobrze, że znawcy tematu studzą rozsądnie takie zapędy u zwykłych turystów.
@piotrsztaba28663 жыл бұрын
To jak z dobrą książką, cieszy gdy jest gruba i gdy długo się nie kończy, a do tej najlepszej trzeba dorastać latami czytając wcześniejsze lektury bo inaczej nie docenimy tego białego kruka który w końcu nam wpadnie w ręce!
@melgadis4 жыл бұрын
Jak najwięcej tych Panów 😁
@marekrudnicki97563 жыл бұрын
Lodowiec daje czasem popalić nawet wtedy, gdy jest się poniżej niego i trzeba przekraczać strumienie spływające z góry. Nie zawsze wyglądają one tak niewinnie, jak rankiem. W dużym słońcu około południa woda przybiera.
@kamf19904 жыл бұрын
Cześć, jaki model jest tej czapki Patagonia?
@SkurczMan4 жыл бұрын
Pan Piotr nie dawał dojść do słowa Panu Andrzejowi!!!