Dziękuję za wartościowy przekaz. Pozdrawiam Panów serdecznie.
@SuperFly.12 күн бұрын
Dzięki Sławek, super merytorycznych gości zapraszasz. Bardzo dobry pomysł,. oby tak dalej.❤
@annaguzik94872 күн бұрын
Pana gość przedstawił diagnozę i program naprawczy edukacji, chociaż powierzchownie, ale postawił właściwe problemy. To jest wizja reformy na lata, nie na uśmiechnięty, destrukcyjny rok. Pan Paweł na ministra edukacji 🙂
@illbeback68152 күн бұрын
Pan Paweł jest też świetnym nauczycielem. Egzaminy u niego są konkretne ale w bardzo przyjaznej atmosferze.
@shrekoshreko80562 күн бұрын
@@illbeback6815 Mogę potwierdzić z doświadczenia
@czarna.slask872 күн бұрын
Świetny materiał dziękuję jestem bardzo wdzięczna... Dał mi wiele do myślenia
@sliwa19782 күн бұрын
Moja córka miała domowe nauczanie. Na egzamin z historii zrobiła projekcję przez wszystkie epoki historyczne w Minecraft. Jedna dziewczyna zrobiła grę komputerową o rozbiciu dzielnicowym w Polsce. Zaliczyła historię i informatykę w jednym. To fakt te dzieciaki są bardzo kreatywne w ED
@basiabasia28612 күн бұрын
U mnie podobnie, prezentacja obejmująca 2 przedmioty - z obu na fajnym poziomie zaprezentowane (mimo podstawówki). Edukacja domowa jest naprawdę świetnym pomysłem na realizację nauki u dziecka.
@funkdrunkКүн бұрын
mow o tym wszedzie, bo rodzice nie kapuja jakim zbawieniem dla kreatywnosci i zdrowia jest edukacja domowa! Dwa egzaminy w jednym! Super! Podwojnie ciekawe :)
@renatawojda78432 күн бұрын
Dziękuję za tak wartościowego gościa, warto było posłuchać. Pozdrawiam.
@marcinlisowski24262 күн бұрын
ciekawa, merytoryczna wypowiedź Pana Pawła - dobrze że ktoś o tym mówi i porusza ten temat
@AnaKonstancja74402 күн бұрын
Bardzo dziękuję za poruszenie tego tematu. Wartościowa rozmowa👍❤
@dorotaczogalik178Күн бұрын
Bardzo ważny temat oraz kompetentny Gość, aż miło posłuchać. Niestety za mało się jeszcze mówi o negatywnym wpływie telefonów na dzieci - widzę to w okół mnie. Trzymam kciuki za ewolucję polskiego szkolnictwa.
@oskarinhiov19612 күн бұрын
Świetna rozmowa, wartościowa i pożyteczna społecznie
@Spontaniczne.improwizacje211 сағат бұрын
Ten odcinek, to najlepszy ruch całej działalności. Dziękuje
@jama126121 сағат бұрын
Świetna, merytoryczna, dająca do myślenia rozmowa
@bloodiv2 күн бұрын
Odnośnie tych mebli w szkołach i kontroli urzędników. Jak byłem jeszcze uczniem technikum to razem z nauczycielką wpadliśmy na pomysł, że w tak mocno nasłonecznionej sali bez wentylacji warto by zamontować klimatyzację. Chcieliśmy sami z nauczycielką i innymi klasami zrzucić się na ten pomysł ale ostatecznie problemem nie do pokonania okazał się konserwator zabytków XD
@dariuszrysak11332 күн бұрын
no i tacy ludzie powinni zmieniać ten kraj... rządzącym obecnie politykom nie pozwoliłbym na zmianę nazwy jakiejkolwiek ulicy, bo albo zrobią to z błędem, albo zrobią to źle lub zrobią to drogo...
@adziupaКүн бұрын
Świetny, merytoryczny odcinek. Brakuje takich rozmów. Rozmówca bardzo dobrze się wypowiada i super, że pokazuje też dobre strony.
@lucky-xo4vkКүн бұрын
Każdy, bo każdego w jakiś sposób dotyczy temat edukacji powinien przesłuchać ten film!
@Mka-le9zg2 күн бұрын
dokładnie tak jest w Szwajcarii, Jest ogólny zarys programu, ale szczegóły realizacji są pozostawione nauczycielowi. I np. przy lekcjach o kantonach i własnej gminie, dzieci nie uczą się tylko historii, teorii, ale tez w praktyce jada np. w 5 klasie na wycieczkę gdzie samodzielnie uczą się poruszać np. po mieście Zurych (tak, bez nauczyciela. nauczyciel jest w kontakcie telefonicznym), albo na lokalnym podwórku poznaja gdzie jest schron, ujęcie wody, gdzie jaka ulica, gdzie mieszka każdy kolega z klasy, jak wygląda lokalna gazeta, gdzie znaleźć jaką pomoc, gdzie są urzędy itd. Nie ma jednej lektury dla wszystkich, ważne żeby dzieci przeczytały książkę, zrobiły do niej prezentację. itd.
@Andrzej-oq3it2 күн бұрын
Czyli jednak taki system nic nie da.
@mario2157072 күн бұрын
Świetny materiał, dziękuję Panom Pawłowi i Sławomirowi !
@iwonabiat1032 күн бұрын
Mentzen to kolejny stuprocentowy.........Polak, który nic dla Polski nie zrobił. Wspierał przez 8 lat totalną w waleniu w rząd Zjednoczonej Prawicy. Udaje że krytykuje Tuska i rząd. Pamiętamy zawarty sojusz z Tuskiem przed wyborami do sejmu. Pamiętamy młodego Banasia (schowali go teraz) na listach wyborczych Konfederacji, która teraz uprawia pozorowaną krytykę Tuska i rządu. Donkowi to odpowiada, gdyż zna cel Konfederacji czyli przejąć wyborców PIS. Mentzen to Koń Trojański Tuska!!!!!!!!
@rdj8060Күн бұрын
Super rozmowa. Co prawda ja jestem już dziadkiem ale przesłałem filmik córce. I to są ważne sprawy, które odpowiedzialny polityk powinien poruszać. Brawo PANOWIE!
@3R3Ct0R2 күн бұрын
Super, właśnie takich ludzi nam potrzeba. Kruszyć dziadowski beton!!!
@BH-ic2py2 күн бұрын
Panowie , klasa sama w sobie ! Poruszyliście temat tabu w POLSCE gratuluje tematu. A co do samodzielności dzieci to jest to społeczny problem wymogów samych do siebie rodziców . Jestem rocznikiem 83 i do 3 klasy to ja jeździłam w wawie 3 przystanki autobusem sama. A na dziś mój 3-klasiasta nie może wrócić sam do domu 800m . DRuga sprawa to rodzic sam pójdzie i posprząta za dziecko niż zleci mu sprzątanie i pozwoli w efekcie swojego sprzątania żyć i poczuć konsekwencje tego .
@bearmi25862 күн бұрын
Pracuję w szkole z małymi dziećmi i uważam ten materiał za bardzo ważny.
@PS-gu1wx2 күн бұрын
Uwielbiam jak Mentzen zaprasza znawców ❤
@iwonabiat1032 күн бұрын
Mentzen to kolejny stuprocentowy.........Polak, który nic dla Polski nie zrobił. Wspierał przez 8 lat totalną w waleniu w rząd Zjednoczonej Prawicy. Udaje że krytykuje Tuska i rząd. Pamiętamy zawarty sojusz z Tuskiem przed wyborami do sejmu. Pamiętamy młodego Banasia (schowali go teraz) na listach wyborczych Konfederacji, która teraz uprawia pozorowaną krytykę Tuska i rządu. Donkowi to odpowiada, gdyż zna cel Konfederacji czyli przejąć wyborców PIS. Mentzen to Koń Trojański Tuska!!!!!!!!
@tsaicio2 күн бұрын
To jest bardzo przemyślane i myślę że przyniesie świetne owoce. To jest wyjście z bańki "skrajnej prawicy" w której Konfederację media głównego ścieku chcą zamknąć. Okazuje się że można rozmawiać konstruktywnie i merytorycznie!
@PS-gu1wx2 күн бұрын
@@tsaicio Racja, tak samo na to patrzę
@lidiakowalska1351Күн бұрын
Wow. Wspanialy gosc.
@izabelakrajczynski876617 сағат бұрын
nieslychanie interesujaca rozmowa, choc mnie temat w ogole nie dotyczy, wysluchalam z niezmiernym zaintetesowaniem. Takich ludzi potrzeba wiecej🤩. Dziekuje za rozmowe
@odpowiedzialnyojciec90212 күн бұрын
Super. Akurat leżę z rwą lędźwiową i szukam czegoś wartościowego do obejrzenia. Pozdrawiam autorów. Moje dziecko jest w szkole prywatnej, bo obydwoje pracujemy i nie wobrazamy sobie dzieci w szkole pruskiej.
@nocreative45062 күн бұрын
Co bierzesz na rwe bo ja mam już pół roku i chyba sobie w łeb strzelę
@Andrzej-oq3it2 күн бұрын
Pruska szkoła nie istnieje już od wielu lat.
@pierwszy012 күн бұрын
W Ministerstwie Edukacji powinni zasiadać tacy ludzie, jak Pan Paweł. Myślę, że będzie to możliwe. Ale tylko wtedy, gdy ludzie zrozumieją, że bez PISu i PO, świat też istnienie i w dodatku jest piękniejszy. A poza tym, nie jestem pewny czy w ogóle jest potrzebne coś takiego jak Ministerstwo Edukacji.
@CzaroDziejCK2 күн бұрын
To akurat głupie - wszystko sfery życia, dla których istnieje ministerstwo (poza obronnością i służbami ale na to może być inny lek) działają źle i żre je rak patologii. Wniosek? ministerstwo do likwidacji, bo jedyne, czego gwarantem będzie takie ministerstwo to centralizacji władzy w danej sferze życia obywateli.
@pierwszy01Күн бұрын
@@CzaroDziejCK Trudno się z Tobą nie zgodzić. W Polsce jest (chyba) najbardziej liczna grupa posłów, w stosunku do krajów UE. Nie wiem jak to wygląda poza unią. Ale jak dla mnie, to im większa ilość urzędników, tym większy komunizm.
@wacolo735 сағат бұрын
Wystarczy zgłosić kandydata na owo stanowisko - przecież teraz są konkursy a nie partyjne nominacje.
@Baldzior692 күн бұрын
Zostało tu poruszonych bardzo dużo ważnych rzeczy. Z punktu widzenia kogoś, kto się na tym zna, a nie, że wydaje mu się, że tak jest (tak jak w przypadku polityków). Takie tematy przez takich ludzi powinny być wykładane w sejmie jako wstęp do dyskusji przed ustawami zmieniającymi dane zagadnienie.
@aldonadana73472 күн бұрын
Witam Panów serdecznie. Dziękuję za rozjaśnienie mi , jak działa nasza polska szkoła. Moim zdaniem trzeba uczyć dzieci,jak radzić sobie praktycznie w życiu, czyli jak zarabiać pieniądze. Pozdrawiam serdecznie wszystkich przebudzonych ♥️ ♥️ ♥️ 👍 🇵🇱
@magdapodolska65642 күн бұрын
Od 16 roku życia dzieci mogą w Polsce pracować, rodzice podpisują zgodę. Możliwości jest dużo, a stawka za godzinę najniższa wynosi 28 zł. Sà zwolnione od podatku do 26 roku życia więc w przypadku pracy na umowa zlecenie brutt=netto
@magdapodolska65642 күн бұрын
W Polsce dzieci mogą pracować od 16 roku życia, rodzice podpisują zgodę. Od 16-26 roku są zwolnione od podatku więc stawka za godzinę brutto= netto Najniższa stawka godzinowa wynosi 28 zł na umowa zlecenie. Możliwości jest dużo.
@juliaw18292 күн бұрын
@@magdapodolska6564 powtarzasz to jak mantrę
@illbeback68152 күн бұрын
@@magdapodolska6564 mogą ale z doświadczenia córki wiem, że niewielu pracodawców ( w sumie to ci po znajomości) chce współpracować z nieletnimi. O wiele bardziej opłaca im się zatrudniać studentów.
@AdadEszmun2 күн бұрын
fajny żydek pocieszny
@mops31872 күн бұрын
Profesor Simon powiedział że w tym roku na srovid bezobjawowy chorują wyłącznie osoby o poglądach lewicowych
@ELZBIETAEndemann2 күн бұрын
Dziekuje Panom
@cezaryurban795920 сағат бұрын
Ekstra materja. Ekstra gość.
@etaosinКүн бұрын
Dzięki, bardzo ciekawy gość.
@justynag52432 күн бұрын
Świetna rozmowa. Super, że poruszacie temat edukacji zwłaszcza z praktykami z "linii frontu 😏" a nie teoretykami z ministerstwa Pozdrawiam serdecznie
@magie15087 сағат бұрын
Bardzo mądre rzeczy powiedział człowiek.
@michag12012 күн бұрын
Bardzo ciekawy wywiad. Gość świetnie przygotowany i wygląda na to że ma gotowe rozwiązania. Nie jest jednak politykiem więc poza lokalnym działaniem jego potencjał nie zostanie wykorzystany
@malgorzataj.5804Күн бұрын
Ciekawa rozmowa, pozdrawiam!
@shozo1837Күн бұрын
Dyrektorzy szkół i nauczyciele powinni mieć bardzo dużą swobodę w nauczaniu z naciskiem na metody i sposoby rozwiązywania zadań i problemów a nie na zasadzie Zakuć, Zdać, Zapomnieć.
@bartix6982 күн бұрын
Przerażający jest wątek uzależnienia od dopaminy, który nawet teraz eidzę na sobie. Słucham tego na 1.5x sprzątając w mieszkaniu, bo skupiając się tylko na 1 czynności czuję się niedobodźcowany
@tsaicio2 күн бұрын
Na spokojnie. Ja też słucham podcastów gdy sprzątam, w tym nie ma nic złego. To taka optymalizacja czasu. Żyjemy w takim trybie że usiąść i słuchać sobie audycji byłoby nieoptymlane. Grunt żeby nie scrolować bezproduktywnie. Głową do góry! A z audycji polecam radio naukowe. ;)
@PS-gu1wx2 күн бұрын
Mam podobnie
@j.b.7435Күн бұрын
@@tsaicioRadio naukowe jest lewicowe
@tsaicioКүн бұрын
@@j.b.7435 Nie wiem co może być lewicowego w początkach kosmosu albo ewolucji ssaków. Jak słyszę taki argument to przypomina mi się gadka z polskiego sjemu: - czy uważa Pan pomysł rządu za dobry? - tak. - a czy w takim razie go poprzecie? - no nie! przecież jesteśmy z opozycji. Możesz dać przykład co było takiego lewicowego w tym kanale? Jakaś konkretna audycja?
@natk51Күн бұрын
Zrób sobie testy na ADHD
@januszprada68822 күн бұрын
Ciekawy materiał edukacyjny 👍
@adriank38312 күн бұрын
Masz teraz realne szanse po wygranej Trumpa żeby przekonać Polaków do swojej prezydentury.
@andrzejwodynski2 күн бұрын
Trochę za młody, prędzej Palikot gdyby nie to że trafilł na moment gdy bankrutuje i nie zdąży się odrobić do wyborów.
@Zona_RolnikaКүн бұрын
Dopóki walczysz jesteś zwycięzcą. ❤🚜
@wawrzyniecbak17732 күн бұрын
Bardzo fajny materiał, pozdrawiam Panów.
@lidka39342 күн бұрын
Zgadzam się, jestem geodeta uprawnionym po wielu latach praktyki w zawodzie, lubię młodzież , przyjmuje ich na praktyki i dostaje bardzo dobry feedback.Chetnie uczyla bym zawodu tych młodych ludzi, tym bardziej jak widzę wielkie oczy i ich zapał do wiedzy technicznej.w konkretnym przypadku.Oni potrzebują widzieć radość zapaleńca danej dziedziny, a nie kolejnego nauczyciela😊
@Panodmuzykipl2 күн бұрын
Świetna rozmowa. Super ze są rozdziały!
@jerzchomik7073Күн бұрын
Gość bardzo dobrze zna temat. Przymus edukacji do 18stki to przesada
@kkmkm173272 күн бұрын
Bardzo ciekawy odcinek!
@AP-og9dk2 күн бұрын
Świetna rozmowa, zgadzam sie ze wszystkim w 100%🙂
@GraUrb2 күн бұрын
Bardzo dobry odcinek p.Menzena, rozmòwca też rewelacyjny.
@aviarro4988Күн бұрын
Dobry materiał. Ktoś taki powinien mieć realny wpływ na system edukacji, a nie ktoś kto wylosował ministra edukacji w paczce czipsów
@WolvGameКүн бұрын
Polska edukacja ma taki poziom jak obecny rząd.
@natk51Күн бұрын
Nie, polska edukacja ma taki poziom, jak społeczeństwo. Z gówna bata nie ukręcisz
@Andrzej-oq3itКүн бұрын
Polska edukacja, przynajmniej ma poziomie szkół podstawowych i średnich stoi znacznie lepiej niż rząd. I lepiej niż na zachodzie. To dlatego, że zachodnie brednie były w Polsce wprowadzane znacznie później. Ale bez wątpienia Polska szybko zachód dogoni.
@AlexPolonus-x3y2 күн бұрын
Genialny odcinek, świetny gość - dzięki Sławku, może uratowaliście z Gościem zdrowie psychiczne kilku dzieci !!!
@luskornog67412 күн бұрын
Świetny materiał choć ciężko się tego wszystkiego słucha. Więcej takich materiałów i wartościowych gości. Dzięki!
@damithecato22582 күн бұрын
Świetny wywiad
@Szeryf18612 күн бұрын
Nawet go jeszcze nie obejrzałeś
@miroslawamarcinkowska19532 күн бұрын
w tej sytuacji gdy lekcje są prowadzone z udziałem 80 % klasy uczniów z innych kultur, nauka w domu jest jedynym wyjściem
@mariakrcha34992 күн бұрын
30 lat przetrwałam w szkolnictwie i stosowałam to co pan mówi/mówicie. Mam to szczęści że jestem architektem i artystą plastykiem i mam przygotowanie pedagogiczne. Czułam sie wolna jako nauczyciel. to jednak sytuacja wyjątkowa.
@BH-ic2py2 күн бұрын
100% prawdy że nie mamy dobrych szkół zawodowych które niczego nie uczą. Uważam że powinna być ustawowa o tym że 16 latek jak chce to może podjąć prace a pracodawca może go zatrudnić a jeśli hydraulik zatrudni młodego na przyuczenie to powinien mieć zniżkę to samo weterynarze ,bo nic cie tak nie nauczy jak praktyka . A dziś na weterynarii mamy same dziewczyny co chcą leczyć pieski i kotki a nie maja pojęcia o behawiorystce itp a mając 26 lat kończąc weterynarie to maja uprawienia do zawodu tak naprawdę nie mając wiedzy do leczenie i uprawiania praktyki weta.
@zodziejpodatkow81102 күн бұрын
to już było, i ci którzy w tamtym systemie się uczyli to jedyni prawdziwi fachowcy jacy pozostali
@przemyslaw64412 күн бұрын
Pan Mentzen dobrze czuje temat gdyż sam ma 3ke dzieci i te problemy zna nie tylko z teorii
@adam.......29702 күн бұрын
O zmianach w polskim szkolnictwie można by pisać wiele, jednak jako nauczyciel języka angielskiego chciałbym odnieść się do kwestii nauczania języków obcych. Wiele osób wyraża swoje niezadowolenie z metod nauczania języków obcych w Polsce. Często po wielu latach edukacji uczniowie nie potrafią poradzić sobie w codziennych sytuacjach; choć w porównaniu z innymi krajami nasza sytuacja nie jest najgorsza. Uczę od 6 lat, i w szkole podstawowej i językowej. Jednym rozwiązań, które mogłoby przynieść wymierne korzyści, jest podział uczniów na grupy według poziomu zaawansowania, a nie wielu, jak to ma miejsce obecnie. Dzięki temu nauczyciele mieliby realną szansę na skupienie się na rozwijaniu konkretnych umiejętności, które odpowiadają możliwościom i potrzebom uczniów. W jednorodnych grupach łatwiej jest dostosować materiały i metody dydaktyczne, co na pewno zwiększyłoby efektywność nauczania. Uczniowie często tracą motywację, gdy materiał jest dla nich z byt trudny albo wręcz przeciwnie - gdy lekcje są zbyt proste i nie stanowią dla nich wyzwania. W szkołach językowych na początku przeprowadza się test poziomujący, na podstawie którego uczniowie są przydzieleni do odpowiednich grup. Podobne podejście w systemie szkolnym mogłoby przynieść znaczące korzyści dla jakości nauczania języków obcych.
@LukMatx2 күн бұрын
Ja na lekcjach angielskiego w liceum... spałem, bo i tak przebudzony i wypytany odbiegałem poziomem na plus od reszty. Później i tak musiałem się uczyć samemu. Dzisiaj rzucony do UK, bez 3 miesięcznej aklimatyzacji, być może sobie poradzę, ale zapomnij o pracy umysłowej. To jest generalnie największy problem nauczania języków obcych. By się ich nauczyć, trzeba immersji.
@paulinaleszczynska13522 күн бұрын
Ekstra mam 27 lat i bardzo przyjemnie się tego słucha, mam nadzieję że w niedalekiej przyszłości zajdą zmiany w szkolnictwie, moje osobiste doświadczenia ze szkołą są dramatyczne w szczególności na etapie technikum, gdzie Pani od matematyki bardzo wykorzystywała swoją pozycję !
@natk51Күн бұрын
Cóż, w świetle poglądów pana Mentzena, pani miała rację.
@wosp51372 күн бұрын
Z.Z.Z. Bardzo fajna merytoryczna rozmowa, ale szkoda, że nie po ruszyliście tej szkodliwe zasady. A problem z kuciem zamiast uczeniem się zrozumienia jest spory problemem Polskiej szkoły. Zwłaszcza w takich dziedzinach jak matematyka, fizyka, chemia. Ostatnio uczyłam brata na chemię i uderzyło mnie to, że nie mogłam mu wyjaśnić dlaczego te wzory, które ma wykuć tak wyglądają, bo to była wiedza na poziomie rozszerzonego liceum, albo studiów. Więc skończyło się na tym, że wykuł się wszystkich kombinacji, których zapomni wciągu kilku miesięcy.
@CzepiMM2 күн бұрын
Materiał warty zobaczenia
@funkdrunkКүн бұрын
9:21-14:00 bardzo pieknie wyjasnienie potegi social media oraz znaczenia snu, ale bledny wniosek. Nie ma nic zlego w dopamine! To swietny miernik jakosci uczenia sie. Wystarczy sie nia nacieszyc za dnia aby isc spac o zdrowej godzinie. Ogladam ten swietny wywiad i tez jestem zalany dopamina! Super!
@Andrzej-oq3itКүн бұрын
W samej dopaminie nie, w jej nadmiarze tak. Przecież to było wyraźnie powiedziane.
@funkdrunk18 сағат бұрын
@@Andrzej-oq3it za duzo dopaminy mozna dostac na prochach. W zdrowym mozgu dopamina to wazny i cenny sygnal. Tak jak z bieganiem: jezeli wyrobisz wiecej, good for you. Gadanie o nadmiarze w TikTok to atak na TikToka nie majacy nic wspolnego z Neuroscience!
@funkdrunk18 сағат бұрын
@@Andrzej-oq3it Dopamina to bezcenny sygnal. Nadmiar mozna wygenerowac przez kokaine. W zdrowym mozgu w trakcie uczenia sie, im wiecej tym lepiej. Marudzenie o dopaminie w kontekscie TikToka to atak na social media nie majacy nic wspolnego z neuroscience.
@funkdrunk18 сағат бұрын
@@Andrzej-oq3it Dopamina to bezcenny sygnal. Nadmiar mozna wygenerowac przez kokaine. W zdrowym mozgu w trakcie uczenia sie, im wiecej tym lepiej. Marudzenie o dopaminie w kontekscie KZbin to atak na social media nie majacy nic wspolnego z neuroscience.
@funkdrunk18 сағат бұрын
@@Andrzej-oq3it jezeli dostajesz odpowiedz 3 razy to wynika z ... (porownaj to dostrzezesz przyczyne :
@nawrotek1523Күн бұрын
Bardzo fajna rozmowa❤
@maciekrekowski536Күн бұрын
Bardzo dobry odcinek
@juliaw18292 күн бұрын
Polska szkoła jest za to "postępowa", mają dzieciaki tęczowe piątki😡 PS Świetny wywiad 💪💪
@HiddenLord2 күн бұрын
To ja mam pytanko o Montresori. Jakie są to faktycznie metody wychowawcze, że mój chrześniak chodzi do takiego przedszkola, a dzieci - chrześniak włacznie - zachowują się tam jak zwierzęta, drą (nie krzycza - drą), skaczą jak małpy, a przedszkolanki na to pozwalają? Jak grupa 3-4 latków ma sama dość do wniosku o ukształtowaniu norm społecznych, jak mają się same wyciszyć, nie mając żadnego przykładu z góry od wychowawców w placówce?
@illbeback68152 күн бұрын
To na pewno nie jest Montessori :) tam praca w ciszy to podstawa. Nabraliście się państwo, ktoś was nabił w bytelke
@SuperFly.12 күн бұрын
Jak kolega napisał montesori to nie jest róbta co chceta.
@Xxx-tz7ivКүн бұрын
Ciekawy wywiad, ale ja zdecydowanie nie zgadzam się z p.Mentzenem i Jego rozmówcą w dwóch kwestiach. Po pierwsze - podstawa programowa dla szkół podstawowych musi być i to taka sama dla wszystkich szkół niezależnie od sposobu finansowania czy położenia geograficznego. Daje to pewność, że całe dorosłe społeczeństwo będzie miało wspólny mianownik wiedzy niezależnie od dalszego wykształcenia, np. będzie posługiwało się jednym językiem czy wiedziało jakie są kontynenty. Zdanie się na nauczycieli którzy jako ludzie czegoś mogą nie lubić więc temat, przedmiot itp. będą omijać jest błędem. To samo w przypadku drugiej sprawy czyli wspólnego dla wszystkich szkół kanonu lektur. Jeśli młody człowiek z obowiązku nie przeczyta np. (podkreślam - na przykład) Lalki czy Nad Niemnem, czy wierszy Kochanowskiego to w dzisiejszych czasach jako dorosły raczej po te książki nie sięgnie. Myślę, że mimo wszystko byłby to błąd.
@magdapodolska65642 күн бұрын
Potrzebujecie telewizji, żeby dotrzeć do wszystkich Polaków.
@jerzyo.2 күн бұрын
Telewizji używają dziś tylko bezmózgie, intelektualne leniuchy. Rozumiem, że są oni "potrzebni" do wrzucania głosów w tzw. "wyborach". Ale - realnie - dla "wzrastania" kraju są tylko balastem. Noo... może "konsumentami" dla ekonomii. Natomiast krajem powinien sterować świadomy przywódca. Jak w marynarce lub lotnictwie. Zero "głosowania".
@jerzyo.2 күн бұрын
Napisałem komentarz. Pokazał się. Potem dodałem (w edycji) jedno słowo. I... zniknął.
@jerzyo.2 күн бұрын
Telewizję oglądają jedynie bezmózgie leniuchy intelektualne.
@Robco71Күн бұрын
👍👍👍
@kapitalis44122 күн бұрын
dobrze się słucha tego ziomka
@adamt33322 күн бұрын
Sławek program o tym jak zorganizować nauczanie domowe bo to nie jest takie banalne dla niektórych
@halinagajownik66242 күн бұрын
Za cala oewniscia odstaja.Jestem egzaminatorem OKE i jednoczesnie nauczycielem i korepetytorem .Wszyscy uczniowie w znaczacy sposob odstaja !!!
@925grand2 күн бұрын
in plus czy in minus? Chodzi o tych z edukacji domowej?
@Andrzej-oq3itКүн бұрын
@@925grandNic dziwnego, że odstają, jak nauczycielem jest osoba, która nie radzi sobie z językiem polskim.
@Dodatnia2 күн бұрын
bardzo dobry kierunek, bo próbują tego zakazać
@yeti84232 күн бұрын
4 lata i problem z smartfonem? moi znajomi mają 2 letnie dziecko i jak ktokolwiek wyjmie komórke to od razu do niego leci i od razu chce go odebrać tej osobie żeby sie nim pobawić i co zabawne to jeszcze nie potrafi gadać, a już nauczyło sie scrollować. Dla mnie to wygląda jak pierwszy etap uzależnienia.
@natk51Күн бұрын
To normalne u słabych ludzi.
@g.czeslawowicz2 күн бұрын
KREATYWNOŚĆ, to jest nasza polska specjalność. Bogu niech będą dzięki.
@LukMatx2 күн бұрын
nie jest żadną "naszą" polską specjalnością, zdecydowana większość ludzi pracuje w biedronce, na taśmie na produkcji lub coś takiego. Kreatywność to jest cecha nielicznych. Chyba, że mówisz o kombinatorstwie, typu "jak ukraść kabel z budowy i gdzie go sprzedać"
@g.czeslawowicz2 күн бұрын
@LukMatx domyślam się, że egzamin z gimnazjum masz przed sobą.
@korek22232 күн бұрын
Jestem rocznik 01 i na swoim przykładzie mogę powiedzieć, że system edukacyjny mnie zawiódł i przede wszystkim skrzywdził. Tyle lat straconych w szkole i po co? Jedyne co zyskałem dzięki szkole to znajomych z którymi utrzymuje kontakt do dzisiaj, nic więcej.
@perdixxx63722 күн бұрын
Mój egzaminator 😊
@krystianx72498 сағат бұрын
po wysłuchaniu moje dziecko samo odinstalowało tiktok
@miroslawamarcinkowska19537 сағат бұрын
w mojej wyobraźni i pamięci siedzi reportaż z odległego kraju gdzieś na peryferiach Australii, gdzie dziecko odrabia lekcje w domu będąc przez CB-radio
@wilczycawilczyca39552 күн бұрын
Ten problem był zawsze. Trudno jest zebrać etat i rozdziela się godziny nie zawsze osobą kompetentną. Mimo wykształcenia wyższego w kierunku plastycznym, pedagogicznym, informatycznym miałam problem ze znalezieniem pracy, bo takie przedmioty jak historia, chemia czy fizyka są zawsze na pierwszym miejscu.
@mateuszwasielewski71932 күн бұрын
42:15 planszowki polecam, jak już szachy się wspomina ^^
@krzysztofwierzbowski29072 күн бұрын
na swoim przykładzie mogę powiedzieć, że system edukacyjny mnie zawiódł i przede wszystkim skrzywdził.
@Andrzej-oq3itКүн бұрын
A w jaki to konkretnie sposób?
@Eleven1111-qj4lu2 күн бұрын
Przyszły prezydent Polski Sławomir Mentzen pozdrowi?
@adam.......29702 күн бұрын
Raczej przyszły ;-)
@bananbanan2539Күн бұрын
Są sprawy, w których z Panem Menzenem się nie zgadzam. Jakoś szczególnie nie przepadam za filmem "Chłopaki nie płaczą", może nie jest to moja ulubiona, ale całkiem lubię pizzę z ananasem. Natomiast jeżeli chodzi o podejście do spraw społecznych, do ekonomii i gospodarki, do funkcjonowania państwa, do spraw moralnych etycznych i światopoglądowych, to w 99% z Panem Sławomirem się zgadzam
@natk51Күн бұрын
Tak, słabe jednostki zawsze faszyzują.
@Spiker6617 сағат бұрын
To wszystko już było. Przełom lat 80/90 i ruch "szkół społecznych", który też oddolnie miał coś poprawić. Przyglądanie się jak to jest u innych też nic nie dało. Szkoły społeczne robiły co chciały, zgodnie z planem ale nie minęło wiele czasu gdy zaczęły się upodabniać do masówek. Rodzice sami tego chcieli. Chcieli mieć możliwość porównania z innymi dziećmi. Idee szerzone przez pasjonatów zaczęły pachnieć rodzicom "dziwactwem". Rodzice martwili się tym czy dziecko tak "dziwacznie" wykształcone poradzi sobie na kolejnych etapach. Dopóki ktoś nie zbuduje konkretnego komplementarnego modelu kształcenia na wszystkich poziomach (podstawowym, średnim, zawodowym i wyższym) i nie nada temu rangi ustawy to na wieki pozostanie cały pomysł w fazie eksperymentu. Jedyną rzeczą jaką można zrobić nie czekając na teoretyków jest likwidacja obowiązku szkolnego. Szkoła powinna być dla tych, którzy chcą się uczyć.
@krzysztofwierzbowski29072 күн бұрын
Fiński system edukacji: Równouprawnienie: W Finlandii kładzie się duży nacisk na równość, gdzie każdemu uczniowi daje się równe szanse na rozwój, niezależnie od jego tła społecznego. Mniej testów: Zamiast ciągłych sprawdzianów, uczniowie są oceniani głównie na podstawie ich ogólnego rozwoju. Wysokiej jakości nauczyciele: Nauczyciele w Finlandii muszą posiadać magisterium w swojej dziedzinie, co gwarantuje wysoki poziom kształcenia. Indywidualne podejście do ucznia: W Finlandii duży nacisk kładzie się na indywidualne podejście do ucznia, aby rozwijać jego mocne strony i wspierać w słabszych obszarach.
@natk51Күн бұрын
Polska nigdy nie osiągnie fińskiego systemu. Nie ta mentalność
@Andrzej-oq3itКүн бұрын
Polska w rankingach systemów edukacji nie odstaje od Finlandii, jest w pierwszej dziesiątce na świecie. Skoro ta polska beznadzieja stoi tak wysoko, to fińska trochę lepsza beznadzieja Polsce różnicy nie zrobi.
@boccadellaverita7221Күн бұрын
Plus empatia, tolerancja i szacunek do ucznia, bez względu na kolor skóry i wyznanie.
@RunKingFilm2 күн бұрын
Ciekawa rozmowa
@elzbietaziabkowska53652 күн бұрын
Jestem za szkołami "Na Chmurze". Uczą dzieci myślenia, samorealizacji, kreacji. Są progresywne, a szkoły powszechne tłamszą i uczą posłuszeństwa wobec systemu. To, że dużo do uczniów nie dociera "zawdzięczamy" szczypawom. Wiele dzieci otrzymuje nadmierną ich ilość, co niekorzystnie wpływa na rozwój układu nerwowego i krwionośnego. Spada umiejętność szybkiego myślenia, tzw. bystrość umysłu. Tego nie mają dzieci bez szczypawek.
@slawek2772 күн бұрын
Witam serdecznie wszystkich witam serdecznie wszystkich Witam
@elzbietaziabkowska53652 күн бұрын
Te wszystkie wykształcenia, by mieć papier to bzdura. Znam dziewczynę, która pracuje w Holandii, nauczyła się niderlandzkiego i praktycznie jest prawą ręką szefa w prowadzeniu firmy bez wykształcenia w tym kierunku. Kiedy powiedziała, że chciałaby studiować, by mieć " papier" szef na to. " A po co ci" przecież ty już to robisz."
@maciejkubaj76392 күн бұрын
Jako spin doctor myślę, że warto byłoby ten format zmodyfikować. Dla zbudowania adekwatnego wizerunku do roli prezydenta- postaci, która ma reprezentować obywateli i ich INTERESY- proponuję przesiąść się na fotele na przeciw siebie. Jestem pewny, że można podprogowo przesłać odbiorcom, że to jest interwiev i takich ludzi sam jako prezydent będziesz szukał. Tak widząc przekaz odcinka- dobra postawa, zestaw ruchów w fotelu i właściwe tło mogłoby wypaść korzystniej wizerunkowo P.S Obserwuje cie od lat i jestem przekonany, że starannie dobierasz sposoby siedzenia- cwiczysz to, więc zrozumiesz o co mi chodzi. Do zobaczenia w czwartek w Polkowicach.
@Deencoretrance2 күн бұрын
Naprawde powinien pan byc prezydentem dlaczego ? Bo samo to że do programu są zapraszani ludzie ktorzy chcą dla Polski dobrze i mają na to recepty. Dziękuję.
@nadromantyczne63042 күн бұрын
Nie sądzę, aby coś się w szkolnictwie zmieniło przez kolejne 20 lat, bo nawet przyszłych nauczycieli kształci się z dziwnym podejściem. Przykładowo w grupach na spec. nauczycielskiej, gdzie studiują ludzie w wieku 19-25 lat, wykładowczyni mówi, że takim nowoczesnym, INNOWACYJNYM sposobem jest puszczenie ekranizacji lektury na telewizorze i porównanie tego z treścią lektury, wykładowczyni się tym zachwyca, jakby to się stało niedawno (np. w czasie covida), a jej studentci mieli już takie rzeczy będąc uczniem w klasach SP. Pewnie już istnieją nowoczesniejsze formy, ale jak pokazuje przykład, aby nowi nauczyciele mieli nowoczesne sposoby, to muszą się najpierw nauczyć nowinek wykładowcy akademicy. Inaczej gdy ci nowi nauczyciele wejdą na rynek pracy, będą musieli sami czegoś nowego szukać, a część z nich może tego nie chcieć.
@onefunandplay3137Күн бұрын
Slawek zapisz nazwisko na kandydata Ministra Edukacji w przyszłości. Pozdrawiam serdecznie
@komputerowiec60382 күн бұрын
Brawo Mentzen !! Tylko Konfederacja ❤❤❤
@privateLII14 сағат бұрын
W jakim wieku można stopniowo wprowadzać dziecko w świat mobilny oraz jakie treści powinny to być i o jakim wymiarze czasu aby mówić o "zdrowym" oglądaniu. Mam córkę 5 lat, wie że telefon taty i mamy to urządzenie którego się nie dotyka. Na urodziny otrzymała tablet, włączona kontrola rodzicielska, widzę czy cokolwiek jest instalowane usuwane. KZbin kids, czyli blokady treści powyżej klasyfikacji 12+. Moja córka może codziennie wybierać swoje ulubione treści (Netflix, KZbin, Disney itp) maksymalnie 2 godziny dziennie. Tak jak zaznaczyłem brak innych treści poza wymienionymi powyżej z klasyfikacja wiekową. Czy powinienem ograniczyć, oglądanie, pozostawić bez zmian? Jak wybrać aby powstał balans?
@MajacaNadzieje2 күн бұрын
Sasiaduję z zespołem szkół, są tam również branżówki. Co do demoralizacji tych uczniów zgadzam się z panem. O mój Boże, kto wychowuje tę młodzież 🤦♀️
@tiditomal3688Күн бұрын
Silni ludzie tworzą dobre czasy. Dobre czasy tworzą słabych ludzi. Słabi ludzie tworzą trudne czasy. Trudne czasy tworzą silnych ludzi. I tak w kółko.
@lucynapiotrowska-maek61802 күн бұрын
Dzień dobry p. Mentzen kiedy sejm zajmie się prawami malutkiego dziecka jeżeli jesteście za aborcją to zapewnijcie tym dzieciom równe prawo do maDki i ojca. Bo na dzień dzisiejszy w sądach łamane jest prawo bez skropułów...PYTAM!!!!! kiedy te urodzine już dzieci przestaną być kartą przetargową. Myślę a wręcz jestem przekonama , że oderwanie dwulatka od kochajacego tatusia robi mu większą krzywdę niż smartfon... Pozdrawiam.