Filozof Bogusław Wolniewicz: Kluczowe Myśli w Cytatach. Jeśli nie znasz, musisz to nadrobić! (MOCNE)

  Рет қаралды 15,797

SŁOWA MAJĄ MOC

SŁOWA MAJĄ MOC

Күн бұрын

Bogusław Wolniewicz urodził się 4 listopada 1927 roku. Był polskim filozofem i logikiem, a także profesorem nauk humanistycznych. Przez całe swoje życie akademickie aktywnie działał w środowisku filozoficznym. Zdobył uznanie w dziedzinie filozofii i logiki, publikując prace dotyczące różnych aspektów tych dyscyplin, takie jak epistemologia, filozofia języka oraz etyka.
00:00 Bogusław Wolniewicz
00:19 Z czego rodzi się dialog i porozumienie
00:30 Ksenofobia
00:47 Cytat o nauce
01:04 Wolniewicz o Mahatma Gandhim
01:27 Światopogląd Bogusława Wolniewicza
01:38 Filozofia i nauka Newtona
02:21 Jak powstała religia
02:36 Niewolnictwo i lewica
02:58 Co jest słuszne
03:14 Polacy i Francuzi
03:40 Czego brakuje Polakom
04:00 Antysemityzm i sprawiedliwość
04:31 Co to jest patriotyzm
04:47 Filozofia i chrześcijaństwo
Bogusław Wolniewicz rozpoczął swoją edukację w 1934 roku w polskiej szkole powszechnej. Pomimo trudności związanych z okresem wojennym, kontynuował naukę w niemieckiej szkole powszechnej dla Polaków, gdzie poziom nauczania był niski.
Po zakończeniu wojny, w 1945 roku, kontynuował naukę w Liceum im. Królowej Jadwigi, gdzie w 1947 roku zdał egzaminy maturalne. Jego umiejętności językowe obejmowały niemiecki, angielski i rosyjski, a także czytanie tekstów w łacinie, francuskim i włoskim.
W latach 1947-1951 studiował na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika, gdzie miał znakomitych nauczycieli, takich jak Tadeusz Czeżowski, Henryk Elzenberg, Tadeusz Szczurkiewicz i Kazimierz Sośnicki. Otrzymał tytuł magistra filozofii w 1951 roku, a jego praca magisterska dotyczyła krytyki subiektywnego idealizmu w "Materializmie i empiriokrytycyzmie" W.I. Lenina.
W 1956 roku rozpoczął pracę na Wydziale Pedagogicznym w Gdańsku, a następnie przeniósł się do Uniwersytetu Warszawskiego, gdzie został doktorem nauk humanistycznych w 1962 roku na podstawie rozprawy dotyczącej semantyki języka potocznego w filozofii Wittgensteina. W latach 60. stał się rozpoznawalny za granicą, prowadząc wykłady i odczyty na wielu znanych uniwersytetach zagranicznych.
W 1967 roku przeszedł do pracy na Uniwersytecie Warszawskim, gdzie kontynuował swoją karierę naukową. W 1967 uzyskał tytuł doktora habilitowanego na podstawie pracy "Studia nad filozofią Wittgensteina". Przez lata pracował jako docent i wykładowca na uniwersytecie, prowadząc zajęcia i odczyty. W 1990 roku otrzymał tytuł naukowy profesora.
Po przejściu na emeryturę w 1997 roku nadal zajmował się badaniami naukowymi i wykładowczo wspierał uczelnie. W 2008 roku powrócił do Uniwersytetu Warszawskiego, gdzie prowadził gościnne wykłady.
Wolniewicz był również znany ze swojego zaangażowania w debaty publiczne na temat kwestii filozoficznych i kulturalnych. Jego wkład w rozwijanie myśli filozoficznej w Polsce i poza jej granicami jest doceniany przez środowisko akademickie.
Bogusław Wolniewicz pozostawił trwały ślad w polskiej filozofii i kontynuował swoją działalność naukową przez wiele lat. Jego dokonania i publikacje nadal są przedmiotem zainteresowania badaczy i studentów filozofii. Specjalizował się w dziedzinach filozofii religii oraz filozofii współczesnej. Był niezwykle niezależnym myślicielem, który dystansował się od głównych nurtów filozofii XX wieku i wyraźnie przyjmował tezy "wielkich myślicieli", takich jak Arystoteles, Leibniz, Hume, Kant i szczególnie Wittgenstein.
Był również krytyczny wobec wielu innych filozoficznych kierunków, takich jak freudyzm, fenomenologia, postmodernizm i fundamentalizm religijny, a od lat 90. XX wieku także marksizm. Wolniewicz reprezentował postawę analityczną i metafizyczną w filozofii. Jego główne założenia filozoficzne obejmowały aksjologiczny absolutyzm w wersji racjonalistycznej oraz metafizyczny pesymizm w kontekście ludzkiego istnienia i społeczeństwa.
W kwestii metafilozofii Wolniewicz uważał, że filozofia nie jest nauką, ale również nie jest pozbawiona wartości poznawczej. Filozofia zajmuje się zagadnieniami, które nie podlegają naukowemu zbadaniu, uzupełniając tym samym luki w naszej wiedzy. Filozofia opiera się na zdrowym rozsądku i próbuje przekształcić oczywiste kwestie w jasne i logiczne myśli.
Pomimo wzrostu potrzeby filozofii w świecie współczesnym, Wolniewicz krytykował stan kultury filozoficznej, twierdząc, że istnieje duża rozbieżność między ilością literatury filozoficznej a brakiem istotnych idei.
W obszarze filozofii kultury Wolniewicz podkreślał znaczenie prawa rzymskiego jako fundamentu europejskiej cywilizacji i zasady sprawiedliwości w podejściu do kary głównej.
Bogusław Wolniewicz zmarł w 2017 roku.
Filozof Bogusław Wolniewicz: Kluczowe Myśli w Cytatach. Jeśli nie znasz, musisz to nadrobić! (MOCNE)
Jeżeli masz chęć możesz kupić mi kawę. Pozwoli mi to ulepszać kanał:
buycoffee.to/slowamajamoc
Zapraszam na stronę internetową po więcej wartościowych treści:
ponadczasowecytaty.pl/
Zapraszam na film z cytatami wielkich Polaków:
• Wybitni Polacy. Cytaty...

Пікірлер: 55
@ewabolek7355
@ewabolek7355 6 ай бұрын
wszystkie cytaty profesora są prawdziwe!!!!W tych czasach brakuje nam takich mądrych ludzi!!!!
@Roberciqs777
@Roberciqs777 9 ай бұрын
Bardzo mądry Człowiek 💙 dziękuję 🙏
9 ай бұрын
Roberciqs, dziękuję, masz jakiś swój ulubiony cytat?
@Roberciqs777
@Roberciqs777 9 ай бұрын
"Gdyby ludzie nie wiedzieli że umrą to religia by nie powstala " , ",jak ktoś się boi walki to musi zostać niewolnikiem tych co się nie boją " .....wszystkie są mądre I fajne 😊👍
@eteria6366
@eteria6366 8 ай бұрын
🧚‍♀️: Wielka osobowość i wielka umysłowość: trudno wybrać faworyta, spośród podanych wskazuję na ten o patriotyzmie, aby ludzie wiedzieli i codziennie jak amen w pacierzu powtarzali❣
@jaceklegendziewicz8039
@jaceklegendziewicz8039 9 ай бұрын
Człowiek nigdy nie będzie wiedział wszystkiego. Nie wiedziałem, chociaż go oglądałem w TVP (swego czasu), że to taki mądry człowiek, a taki był niepozorny. Nie oceniajmy ludzi zatem, po pozorach, bo możemy być w błędzie.
9 ай бұрын
Faktycznie, ludzie są pełni niespodzianek, a pozory mogą często mylić. To, co pokazuje się publicznie lub na ekranie, nie zawsze oddaje głębię wiedzy, mądrości czy charakteru osoby. 👍 Pozdrawiam Jacku
@Kasa916
@Kasa916 9 ай бұрын
,, Trzeźwa filozofia nie myśli świata zmieniać, nie jej to sprawa. Usiłuje jedynie zrozumieć, dokąd on się toczy,,
9 ай бұрын
Dziękuję Kasiu
@ziutarm123
@ziutarm123 9 ай бұрын
Porozumienie nie rodzi się z dialogu, lecz odwrotnie, z porozumienia rodzi się dialog
9 ай бұрын
Dziękuję za komentarz :)
@TeresaFurgal
@TeresaFurgal 9 ай бұрын
Nareszcie ktoś wyjątkowy .Wdzięczna ja
9 ай бұрын
Dzięki niemu możemy kontynuować odkrywanie nowych perspektyw i rozwijać naszą wiedzę. To wspaniałe, że wyrażasz swoją wdzięczność w ten sposób. 🙏❤ Pozdrawiam Tereso
@arkadiuszgrabowski1223
@arkadiuszgrabowski1223 9 ай бұрын
Mistrz.
@bolesawwitkowski3420
@bolesawwitkowski3420 9 ай бұрын
Muszę jeszcze raz wysłuchać mądrości pana Wolniewicza i odpowiem na pytanie.
@piotrdenek790
@piotrdenek790 9 ай бұрын
Kto sie boi walki... ten musi zostac niewolnikiem tych ktorzy sie nie boja
9 ай бұрын
Piotrze, dziękuję za podzielenie się 👍
@ksawerysek
@ksawerysek 2 ай бұрын
Dziękuję za porządnego polskiego filozofa...
@theholybible6637
@theholybible6637 9 ай бұрын
Piękny człowiek ❤
9 ай бұрын
Dziękuję Holy Bible 😊 Tak, Bogusław Wolniewicz był mądrym człowiekiem, możemy dzieki niemu wiele zrozumieć 👍
@funkcjakwadratowa245
@funkcjakwadratowa245 5 ай бұрын
prastary zolw
@wiesawcelinski9756
@wiesawcelinski9756 Ай бұрын
❤❤❤❤❤
@bmwbmw1967
@bmwbmw1967 3 ай бұрын
❤❤❤❤❤❤❤❤❤❤❤❤
@wiesawcelinski9756
@wiesawcelinski9756 Ай бұрын
Najlepszy wasz materiał na tym kanale.. Oby tak dalej
Ай бұрын
Dziękujemy 👍
@darekf.1443
@darekf.1443 8 ай бұрын
Proste, prawdziwe prawdy. Tak dzisiaj zakrzyczane przez odrodzającą się neo bolszewicką hołotę.
@Paullus77
@Paullus77 9 ай бұрын
Pamięć jego duszy ❤Całe szczęście, że jego kanał nadal istnieje: www.youtube.com/@gosracjonalny8939/videos
9 ай бұрын
Jego kanał jest niezwykłym źródłem mądrości i inspiracji. ☺
@grzegorzskalski6939
@grzegorzskalski6939 5 ай бұрын
Każdy komentarz będący poniżej poziomu intelektualnego tych myśli, byłby nie na miejscu. Dzięki takim ludziom jak profesor Wolniewicz ludzkość jeszcze istnieje. Szkoda, że jest takich coraz mniej...
@Janekx899
@Janekx899 3 ай бұрын
Profesor Wolniewicz... Towarzyszył mi przez około 10 lat, regularnie go chlonalem do czasu jego smierci.
@Daro-Lesny
@Daro-Lesny 9 ай бұрын
Wstaniałe
9 ай бұрын
Jeśli masz jakieś ulubione cytaty z tego filmu lub chciałbyś podzielić się swoimi myślami na ten temat to pisz śmiało, chętnie poznam Twoją perpektywę 😊
@gloriawian3965
@gloriawian3965 9 ай бұрын
Rozumu!!!
@meechneek
@meechneek 9 ай бұрын
😂
@maranatha5473
@maranatha5473 8 ай бұрын
Rest In Peace
@user-glg20
@user-glg20 Ай бұрын
Zabraklo najpopularniejszego: "Zatapiac !!!" :)
@grzegorzprussak9054
@grzegorzprussak9054 9 ай бұрын
Amem
9 ай бұрын
Amen 🙏
@maranatha5473
@maranatha5473 8 ай бұрын
Ten cytat o Anglikach pokazuje wielkość naszej cywilizacji. Niech by tak próbowali sie do przyzwoitości innych cywilizacji odwoływać, np. Muzułmanów, to szybko skończyli by o głowę niżsi. Zresztą po odejściu Anglików nikt już nie próbował taktyki biernego oporu, bo wiedzieli ze tamta strona nie zna litości czy przyzwoitości i albo postawisz jej opór, albo cię wytną w pień.
@maru8899
@maru8899 9 ай бұрын
Co to za melodia? Bardzo mi się spodobała, jakiś tytuł lub wykonawca?
9 ай бұрын
Maru, to nasza prywatna, część muzyki mamy z kanału Golden Sunset :)
@danutakaliszek1394
@danutakaliszek1394 9 ай бұрын
Byl bardzo madrym czlowiekiem i bylam w niego wpatrzona do pewnego momentu . W trakcie pewnego wywiadu tematem byly m.inn przeszczpy, ktorych on byl przeciwnikiem. Skracajac temat, dziennikarka zapytala prof " a co gdyby pana corka powiedziala ,tato umieram?" Prof odp dziennikarce " to bym jej powiedzial umieraj!" Gdy to uslyszalam zamarlam na dluga chwile...
9 ай бұрын
Danuta, faktycznie może to być dla kogoś mocno kontrowersyjne i każdy może inaczej reagować na takie słowa. Każdy z nas ma swoje przekonania i wartości, i to, co dla jednej osoby może być właściwe, dla innej może być trudne do zaakceptowania. Jest to zrozumiałe, że mogłaś czuć takie emocje. Pozdrawiam ciepło 🤗
@danutakaliszek1394
@danutakaliszek1394 9 ай бұрын
@wylbrazilam sobie jak moj ojciec mowi do mnie takie slowa. ..
@DOROTAFANTAGIRO
@DOROTAFANTAGIRO 9 ай бұрын
​@@danutakaliszek1394Jesteś bardzo delikatnej, wrażliwej natury. To była, przenośnia. On pogodziłby się ze śmiercią. Wszyscy urodziliśmy się i wszyscy umrzemy. Tak to jest.
@0000marcin
@0000marcin 9 ай бұрын
O żydach można mówić tylko dobrze albo wcale...inaczej zostaje sie antysemitą.
@maranatha5473
@maranatha5473 8 ай бұрын
O ydach jak o zmarłych, dobrze albo wcale. Antysemityzm, dopóki sie go nie zdefiniuje, to zwykła obelga. Pałka na tych co się z ydami sprzeczają.
@c.9ymeq
@c.9ymeq 3 ай бұрын
O polakach
@rapidarespondo
@rapidarespondo 9 ай бұрын
Tutaj często pojawia się film z obozów koncentracyjnych dla zwierząt, to co hodowcy wyprawiają z prosiątkami i ich mamami, to jest potworne i okrutne, kto ma pomysł jak im pomóc, ale też jak ukarać zwyrodniałych hodowców!? nie jakieś pitu pitu teorertyczne, ale o konkrety chodzi i to szybko!
@gonia9162
@gonia9162 9 ай бұрын
To ludzie płacą za to, że te obozy istnieją, dlatego najlepszym wyjściem jest zmiana diety i nie wspieranie tego.
9 ай бұрын
Nam Polakom brakuje... luzu?
9 ай бұрын
👍☺
@mareklakomski
@mareklakomski 7 ай бұрын
Wszystkie cytaty Profesora Boguslawa Wolniewicza sa niesmiertelne i nie do zdarcia.
@kwiateg
@kwiateg 4 ай бұрын
jak ładnie AI go sportretowało :D
World’s Deadliest Obstacle Course!
28:25
MrBeast
Рет қаралды 153 МЛН
small vs big hoop #tiktok
00:12
Анастасия Тарасова
Рет қаралды 30 МЛН
Получилось у Вики?😂 #хабибка
00:14
ХАБИБ
Рет қаралды 6 МЛН
Sens życia i byt po polsku - Bogusław Wolniewicz
7:51
Platforma Nauki
Рет қаралды 20 М.
Arabskie Przysłowia: Trafne I Mądre Cytaty (Arabska Mądrość)
6:27
Między Cudzysłowami
Рет қаралды 247 М.
Seneka: Cytaty O Życiu, Miłości, Strachu, Które Zmieniają Życie
5:03
Między Cudzysłowami
Рет қаралды 103 М.
Polsat - Czarny pies czy biały kot? - fragment (14.02.2004)
23:03
PiotrexArchiwum2
Рет қаралды 7 М.